NVH streeft naar een „hartbewaakt" Twente Op de bres voor lijders aan hart- en vaatziekten Robert Palier joe Egan PLANNEN VOOR CURSUSSEN HARTMASSAGE REANIMATIE INSTRUKTÏE boekje HOLTENS NIEUWSBLAD - 10 AUGUSTUS 1979 - PAG. 13 ALMELO/ZUTPHEN - Op zolder hele stapels in structieboekjes zoals die straks in Twente gebruikt zullen gaan worden. Boekjes, waarvan de uitgave mogelijk is geworden door tal van bedrijven zoals Van Tol Almelo B.V., Autorijschool Tiethof uit Ens chede, de firma Korrelmij uit Rijssen en vele anderen die door coördinator C. Tennekes werden „gestrikt" voor het plaatsen van een advertentie. Tennekes: „Die boekjes zullen worden uitgereikt aan de deelnemers aan de in Twente te geven reanimatie- cursus, een cursus hartmassage voor leken, met het Tennekes uit Zutphen. Zelf ex- hartpatiënt. Dankzij bemiddeling van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging, de NHV, destijds ge opereerd in het Londense St. Antr hony's Hospital na in Nederland, ook al was hij uiteindelijk op de spoedlijst geplaatst, steeds tever geefs op een Oproep voor een opera tie gewacht te hebben. Over die reddende hulp van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging en de gang van zaken in het Londense ziekenhuis zö te spreken, zö en thousiast, dat hij zich sindsdien geheel voor de vereniging inzet. Zo is hij thans contactman binnen de NHV voor de regio Salland, Twente en de Achterhoek, en is hij het, die in heel Nederland cursussen hart massage van de grond wil brengen, met daarbij Breda, waar eerder dit jaar met instructie-avonden be gonnen, werd, als succesrijk voor beeld. Tennekes: ,,De animo in Breda om' een dergelijke cursus te volgen, was overweldigend" Operatiekamer van het Londense St. Anthony's Hospital waar, via bemiddeling van de NHV, al heel wat Nederlandse hartpatiënten werden geopereerd. ALMELO/ZUTPHEN - De Ne derlandse Hartpatiënten Ver eniging, de NHV, op initiatief waarvan te zijner tijd in Twente zogenaamde reanimatiecursus- sen zuilen worden gegeven, houdt zich bepaad niet alleen bezig met het van de grond krij gen van dit soort opleidingen. Hoog in het vaandel van de ver eniging staat het steunen en adviseren van mensen die lijden aan hark en vaatziekten ge schreven Adviezen worden o m. gegeven over mogelijkheden tot operatie in het buitenland, over rechten van een patiënt en over revalidatie van hartinfarctpa tiënten Bij de vereniging, waarvan de heer C Tennekes uit Zutphen (Van Tilsstraat 2, tel 05750 149641 als rontactman voor de regio SaJland. Twente en de Achterhoek optreedt, kan men ook terecht voor zaken als w a.o.-uitkeringen, aankloppen in geval van juridische proble men en raad vragen indien er moeilijkheden zijn' met medici. Het ls voorts de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging die een niet aflatende strijd "voert tot uitbreiding van de operatie capaciteiten in Nederland. Tennekes: ..De lange wachtlijs ten zijn een grof schandaal Zo lang daarin geen verbetering gekomen is blijven we ons inzet ten voor initiatieven als het or ganiseren van luchtbruggen naar Houston (Amerika i Lon den (Engeland) en Genëve (Zwitserland)". De NHV telt momenteel meer dan 45 000 leden, verdeeld over verschillende plaatselijke en/of regionaal werkzame afdelingen. In deze regio is dat de afdeling Twente, met Enschede als cen traleplaats Afdelingsvoorzitter is de heer G H van den Barg, Brinkstraat 283. Enschede (tel. 053-314003). De afdeling Twente houdt o m. kontaktavonden. organiseert fiets wandeltochten en heeft als eerste afdeling in den lande kans gezien om in samenwer king met de Enschedese afde ling Lichamelijke Opvoeding en Sport van de gemeente Ens chede een zwembad (in Glaner- brug i af te huren waar eens in de week erg enthousiast door haar leden wordt gezwommen. Voor alle volledigheid het cen trale adres van de NHV is Post bus 2002 in Breda, het aiarmte- lefoonnummer van de vereni ging is 04750 23290. geven waarvan we elders in den lande al begonnen zijn. Wanneer in Twente wordt gestart, is op dit mo ment nog niet bekend, maar als het aan mij ligt op zo kort mogelijke termijn, mede omdat de afdeling van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging in Twente zo actief is". Waarom die plannen voor zo'n reanimatiecursus? Tennekes: „Omdat tijdig toegepaste massage mens enlevens kan redden en we als Nederlandse Hartpa tiënten beter gezegd nog, tot een hartbewaakt Neder land". Na Breda en Weert wordt thans ge probeerd in Amsterdam tot reani- matiecursussen voor leken te ko men In een later stadium zal ook Twente aan de beurt komen. Aan vankelijk was het plan, om nog dit jaar overal in Nederland dergelijke opleidingen të verzorger!, maar ertraging is ontstaan doordat de door de Nederlandse Hartpatiën ten Vereniging voor nedewerking aangezochte organisaties en in stanties niet steeds even spontaan ,ja" zeiden. Werkgroepen Tennekes: „Net als in Breda willen we In iedere andere plaats of streek waar we met reanimatiecursussen willen beginnen werkgroepen for meren, die zo breed mogelijk van samenstelling zyn. waar zowel ver tegenwoordigers van Rode Kruis als van Hartstichting en represen tanten van plaatselijke G.G. en G D. en ziekenhuizen zitting in hebben De praktijk heeft echter geleerd, dat het niet altijd even ge makkelijk is die verschillende par tijen bij elkaar te brengen In Breda is alles van een leien dakje gegaan. Goeds zcak Door de Nederlandse Hartpatiën ten Vereniging en door velen uit de medische wereld wordt hartmas sage door leken als een zeer goede zaak gezien. Bij een onderzoek in Rotterdam is gebleken, dat door tijdig toegepaste massage bij hart stilstand alleen al in Nederland jaarlijks minstens duizend levens gered kunnen worden. In het Ame rikaanse Seatle werd aangetoond dat door reanimatie de overle vingskans van mensen waarbij hartstilstand optrad met 25 pro cent steeg. Dr. Van Bakel van de Stadsgewes telijke Gezondheidsdienst Breda: „Leken zijn bijna altyd eerder bij iemand die getroffen is door een hartinfarct dan een medisch ge schoolde. Daarom is goed toege paste hartmassage door leken zeer wenselijk. Juist de eerste minuten na eèn infarct zijn mimmers in veel gevallen van echt levensbelang". De Bredase arts zegt het optreden van in reanimatie bekwaamde le ken als een noodzakelijke aanvul ling te zien op het werk van o.a. ambulancediensten. 13 ES E3 53 £3 E2 3 Tijdige massage vergroot bij hartstilstand de overlevingskans. De Nederlandse Hartstichting, waarmee we nogal eens in de clinch liggen, was daar bereid om samen met ons een werkgroep te vormen waarin ook de directeur van de Stadsgewestelijke Gezondheids dienst Breda, het cardiologenteam van het Ignatiusziekenhuis en af gevaardigden van het Rode Kruis vertegenwoordigd zyn In Twente willen we een analoog samenge stelde werkgroep gaan vormen ter voorbereiding van de daar te geven cursussen Net als in Brda zullen wij ais NHV informatiemateriaal en oefenpoppen ter beschikking stel len Van de andere partners hopen we dan op dan op medewerking in de vorm van opleiding van de aan te trekken Instructeurs (in Breda werd die opleiding verzorgd door cardiologen van het Ignatiuszie- kenhuisi en in de vorm van bydrage in de kosten Coördinator Tennekes van de Ne derlandse Hartpatiënten Vereni ging: „Tegen de tijd dat we in Twente met reanimatiecursussen van start denken te gaan, zullen we belangstellenden uitnodigen voor een informatiebijeenkomst. Dan ook kunnen ze beslissen of ze wel of niet aan de cursus willen deelnemen". Bij die cursussen gaat het om een lesavond of drie. Voor het volgen van de lessen wordt een beschei den bedrag in rekening gebracht. De cursus wordt afgesloten met een examen. Iedere geslaagde krijgt een getuigschrift, zodat hij of zij zich wanneer dat nodig is kan legitimeren Tennekes: „Hartmas sage kan levensreddend zijn maar alleen, als zij goed wordt toege past Daarom dat ons alles aan een gut-de opleiding gelegen ligt, daarom ook, dat w ij ons er zo voor inzetten". In Nederland is Nick Gilder nog niet zo bekend als in Amerika waar Nick's vorige LP ,City Lights' een sensatie was en de single ,Hot Child In The City' wekenlang nummer 1 stond. Inmiddels ligt de derde LP van Gilder, die wel eens vergeleken wordt met andere grootheden uit de zgn. nichtenrock (David Bowie. Lou Reed), in de winkels. De plaat .Frequency' wordt gekenmerkt door het ietwat iele meisjesachtige stemgeluid van Gilder, stevige ritmes en heavy gitaargeluiden, geproduceerd door de viermans formatie die Gilder begeleidt. Speciale vermelding verdient leadgi- tarist James Mc Culloch die alle muziek op .Frequency' schreef. De plaat is vanaf het eerste stevige .Hold On Me Tonight* tot en met het laatste nummer, het mooie .Into the 80's' een fantastisch gebeuren geworden. Als Gilder en zijn mannen inderdaad tot Into The 80's op deze manier door gaan met muziek maken zullen we nog heel veel plezier van de heren hebben. Ruim vier jaar is Robert nu op de solo-toer. Na zijn Vinegar Joe periode en vokale bijdragen aan de experimentele jazz/rock groep Dada, maakte Palmer vier albums te weten: .Some People Can Do What They Want', .Sneakin' Sally Through The Alley', .Pressure Drop' en .Double Fun'. Vooral dit laatste album maakte hem wijd en zijd bekend, mede dankzij de single-hit .Best of Both Worlds'. Een song die duidelijk riekt naar reggae-invloeden, waarmee er trouwens meer op deze plaat .besmet' zijn. .Double Fun' hoort.dus eigenlijk niet huis in het rijtje van echte Palmer-lp's. De rhytm blues is er veel minder sterk op vertegenwoordigd dan op de albums daarvoor. V/at dat betreft is Robert Palmer met z'n nieuwste elpee .Secrets' weer terug op zijn oude stek. Met dienverstande dat de rhytm blues heel wat stevi ger is aangepakt (o.a. ,Bad Case Of Lovin'You', Jealous'). Palmer covered opnieuw een aantal min of meer bekende songs, zoals alleen hij dat kan. .Can We Still Be Friends' bijvoorbeeld blijft weliswaar overduidelijk een Todd Rundgren song, maar vertoont door Pal mers schorre stemgeluid een soort bezetenheid. Met .Secrets' heeft Palmer trouwens niet de weg van de minste .weerstand gekozen. Het is commercieel, maar ook artistiek gezien zeker geen tweede .Dou ble Fun" geworden. En dat pleit voor Robert Palmer. Hij blijijft daarom ook met .Secrets' de belangrijkste exponent van de blanke rythm blues. Velen zullen zich nog wel het grote sukses v^n Gerry Rafferty herinneren dat deze had met het nummer .Baker Street'. Rafferty was afkomstig uit de legendarische formatie .Stealers Wheel' waar hij samen met toetsenist/zanger Joe Eg.an een duo vormde dat centraal stond in deze groep. Rafferty verliet in 1971 (vlak na de hit Stuck In The Middle With You' de groep en werd vervangen door ex-Spooky Tooth gitarist Luther Grosvenor. De noodgedwongen stop in de samenwerking met Rafferty betekende het einde van Stealers Wheel eind 1972. Later maakte de groep nog een soort reunie-elpee, maar de animo om bij elkaar te blijven verdween spoedig bij het uitblijven van sukses. Wat er nadien met Rafferty gebeurde is bekend; maar wat ge beurde er met Joe Egan, die toch zeker voor een even groot gedeelte verantwoordelijk was voor het sukses van Stealers Wheel? Egan raakte verwikkeld in allerlei kontraktuele problemen en werd hierdoor dermate ontmoedigd, dat hij zich terugtrok uit de muziek. Deze reaktie is niet zo moeilijk te begrijpen als we iets meer over de persoon Egan weten. Hij laat zich omschrijven als een rustig, introvert mens die zich niet hals over kop ergens instort. De beslissing om destijds in de muziek te stappen was weloverwogen genomen. Voor hij deze beslissing nam was Egan door een lange periode gegaan waarin hij zijn talenten moest ontwikkelen in de spaarzame vrije tijd die er overbleef tussen ':ard werken en stude ren (hij studeerde af in Engels, Frans en Spaans). Zijn relatie met Rafferty heeft ook persoonlijk veel invloed op Egan gehad waar door het hem na beëindiging van deze samenwerking nogal wat moeite kostte om de juiste formule te vinden waarin hij op bevre digende wijze aan zijn muzikale aspiraties vorm kon geven. Zoals al eerder gezegd trok Joe zich enige tijd terug en legde hij zich toe op het schrijven van songs. Toen hij genoeg materiaal bij elkaar had voor een album ging hij op zoek naar muzikanten waarmee hij deze nummers op kon nemen.- Deze vond hij in de personen Henry Spinetti (drums), Dave Markee (bas), Alan Parker (gitarist/ex-Blue Mink), Phil Palmer (gitaar) en Paul Pilnick (gi taar). Dit album getiteld ,Out Of Nowhere' kwam onlangs uit en mag na uitgebreide beluistering veelbelovend genoemd worden. Alle nummers zijn zeer professioneel uitgevoerd en stralep een sympathiek overkomende sfeer uit. Even sympathiek als zijn muziek, komt Egan ook zelf over. Hij zal zich waarschijnlijk nooit-door overweldigend sukses laten beïn vloeden. Naar zijn mening verdient iedereen die aan zijn elpee heeft meegewerkt evenveel waardering en dat getuigt van een zeer positieve instelling die we jammergenoeg steeds minder in de hedendaagse popscene tegenkomen

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13