RADIO OOST OP MSTOER 1 MÊÈÊÈÊËm wNPnij Van het erf Zomer-Actie Holtens Fonds Internationale Hulpverlening i aH ,i 500 liter water per persoon Oude ambachten in openluchtmuseum Zeer veel tweede belangstelling voor Honthakkersfeest (12 tot 19 augustus) Landbouw-project in Tamala, Ghana 'ïMÊXfÊBÈtèeë.-* WÊt f£üy - Verloren en gevonden Bescherming kamer- en tuinplanten PROGRAMMA INTERKERKELIJK RECREATIEWERK (tent op de Borkeld) HOLTENS NIEUWSBLAD - 27 JULI 1979 - PAG. 9 ogramma 27 juli t.e.m. 1 augustus) jdag 27 juli: 17.00-18.00 uur: Radio Oost Zomercircus in Empe op de e aan de Emperweg. Optreden van de „Bob East Showband", Verder i. quiz, jong talent en intervieuws. ierdag 28 juli: 17 00-18.00 uur Sportprogramma ndag 29 juli: 11.00-12.00 uur Nieuws, sport en muziek op verzoek. 30-18.00 uur Sportprogramma andag 30 juli: 12.00-12.30 uur Zomercircus, nieuwd en muziek uit De nsvaart en politierapport, 17 00-18.00 uur Zomercircus in Dedemsvaart Voorplein van 't Centrum, Julianastraat 52. Optreden van „De Tijd- kers", een quiz, jong talent en INTERVIEWS nsdag 31 juli: 12.00-12.30 uur Zomercircus, nieuwe en muziek uit Ede en litierapport .00-18.00 uur: Zomdercircus in Ede in de „Open Hof'.Hoflaan. Optreden n de „Riverboot Jazz band" een quiz. jong talent en intervieuws iensdag 1 augustus: 12.00-12.30 Zomercircus, nieuws en muziek uit Epe politierapport 00-18.00 uur: Zomercircus in Epe op parkeerplaats. Marktweg (Oos- |de v.d. gemeente) Optreden van „Railway", een quiz, jong talent en ervieuws. (Men verzocht ons plaatsing van het volgende) Radio Oost op de feesttoer met zomercircus waarvan hier en opnameicéne. Dat is evenals vorige jaren het hoofdproject van de actie voor In ternationale Hulpverlening van deze zomer. Te uwer informatie ge ven wij hierbij enkele indrukken van wat daar gebeurt, opdat u weet of. nog beter weet dan voorheen, waarvoor u geeft. 1. 's Maandagsavonds komen alle teamleden bij elkaar voor werkbe spreking, bijbelstudie en gebed. De bijbelstudie dient ook ter voorbe reiding van de zondagse kerkdiens ten. Gemiddeld komen er ongeveer 2000 mannen, vrouwen en kinderen per week in de kerkdiensten (in de openlucht). 2. Landbouwvoorlichting begon in 1967 vanuit de eigen boerderij, waar jongelui werken en kunnen le ren hoe het beter boeren is met nieuwe ideeën. Er is een loonbedrijf oor de kleinveemarkt die woens- agmiddag in het kader van het orpsfeest" 1979 in Kalfstermans- eide werd gehouden, bestond een (er grote belangstelling Onder de »le marktbezoekers was een groot antal vakantiegasten, ouders met leine kinderen, voor wie het een 'erloren: bromfiets verz. plaatje IJJ 318; portefeuille met geld, che- |ues, pasje plus rijbewijs; vest, ;leur bruin met houten knopen; 3 ietssleutels aan Fiat-hanger; pet an Hoolterdaansers; bruine da- nestas, inh f75.-, 2 betaalpassen, laspoort, zilveren armband met iroffe schakels (leren); zilveren irmband met plaatje „Ria"; zwarte lortemonaie, inh. f30-, plus 10 jonnen „De Kei", zwarte heren- iets „supersport" jasbeschermers net barstjes, nieuw zadel; brede jouden armband met schakels; portemonaie, groen/wit inh. dans- Kaart, voetbalkaart, gele regenjas; klein bruin pincertje/bruine hals band met penning, kluts. Gevonden: siervelg van auto „GT"; blauwe kentekenplaat 90-92-TE; dameshorloge Prisma, witte wij zerplaat, zwart bandje, straathond wlt/gri)s middelgroot, bos sleutels (14), handtas; cheques met pasje nr. 157193446, sleutels. Water is de belangrijkste grondstof voor ons levensonderhoud. Wij moeten er ons bijgevolg goed van bewust zijn dat de kwaliteit van het water een levensnoodzakelijk pro bleem is Ieder van ons moet daarom zijn steentje bijdragen om het verbruik van produkten, die het water schaden, streng te be perken Om de dagelijkse hoeveel heid levensmiddelen per persoon (groenten, vlees, graan, vruchten, drank) voort te brengen, is er onge- geweldige belevenis was dat ze zo maar een wit konijntje met rode oogjes mochten „vertroetelen" of een leuk dwerggeitje mochten aaien. De totale aanvoer van plm. 250 300 stuks bestond uit gewone en krielkippen, duiven (waaronder prachtige sierduiven), goudfazan ten. konijnen, ganzen, dwergeen den. leuke jonge hondjes, een groot aantal dwerggeitjes en enkele grote ganzen, waarop de kleine kinderen het nog ziet zo erg begrepen had den. De handel was vrij vlot en de sfeer op de tweede kleinveemarkt en in het Stationskoffiehuis bij het ter rein was geweldig, dus al met al zeer geslaagd. In augustus zullen de bezoekers in het Openluchtmuseum te Arnhem dagelijks een aantal tentoonstel lingen en oude dan wel haast ver dwenen ambachten zien uitoefe nen. Op het ingangsplein van het museum staat op het mededelin genbord duidelijk aangegeven waar de tentoonstellingen en de monstraties plaats vinden. Zij zijn dagelijks te bezichtigen van 9 00 uur tot 17.00 uur, op zondagen van 10 00 uur tot 17.00 uur. Tentoonstellingen zijn: Kinderen vieren feest- (streekdrachten); Boe renwagens (uit de provincie Zee land); Hoest en middelen tegen hoest (over kruiden uit de mu seumkruidentuin); Ratten, muizen en mensen (over bestrijding van ratten en muizen in vroeger dagen); Onder de dekens tussen de lakens (over beddegoed uit vroeger tijden) De volgende ambachten worden gedemonstreerd: Papierscheppen in de Veluwse papiermolen door J van Engelenburg en A. Kamps uit Arnhem (dagelijks); Broodbakken door J Kranenburg en Jansen uit Arnhem in de bakkerij bij de bier brouwerij uit Ulvenhout in het mu seum (dagelijks); Windkorenmolen in bedrijf (wisselend 5 dagen in de week Bezembinden in de boer veer 500 liter water nodig. Oplos middelen. kleurstoffen, olie, groen- tenafval. fotografische ontwikke lingen. resten van vloeibare medi camenten. mogen nooit in de w c geworpen worden Zf) behoren, eventueel in krantenpapier, ter ab sorptie van de vloeistof, gewikkeld in de vuilnisbak Het overschot van medicamenten kan bij voorkeur aan de apotheker worden terug ge geven, die ze vakkundig zal vernie tigen. derij Kadoelen van het museum door G.M Brink uit Eerbeek. 1 en 2 augustus, 8 en 9 augustus. 15 en 16 augustus.; Pottendraaien in de stolpboerderij van het museum door G Jacobs uit Gennep: 1 au gustus, 27, 28 en 29 augustus; Klompen maken in de wasserij- blekerij van het museum door B A. Dijkman uit Luttenberg. 7,9,14 en 16 augustus. Spinnen en weven in boerderij Budel van het museum door mevr A. van Veldhuis uit Renkum. 14.15,16,21,22,23,28,29.30 augustus; Mandvlechten in de stolpboerderij van het museum Voor het tweede „Houthakkers- feest" dat donderdagavond in de dorpskern werd gehouden toon den plm. 1500 bezoekers waaron der een groot aantal vakantiegas ten belangstelling. Het is nu tijd, dat de bescherming van onze kamer- en tuinplanten te gen insekten ter hand wordt geno men. Want rupsen, luizen, wantsen en trips kunnen door vreten en zui gen de sierplanten in het volle sei zoen ernstig beschadigen en door het overbrengen van ziekten doen afsterven. Een veilige methode zich te vrijwaren van vele.insekten kan men bereiken door gebruik te ma ken van Pokon plantenspray. Deze insekticide heeft het grote voordeel dat het Is bereid uit planten (dus niet syntetisch). Het levert geen gevaar op voor het biologisch evenwicht in de natuur en dat mag men vooral niet onderschatten De werkzame stoffen zijn: Pyrethrinen en rotenon. Pyrethrinen zijn bereid uit bloemblaadjes van het pyreth- rumplantje. Rotenon wordt ge wonnen uit de wortels van de tropi sche boom derris elliptica. Er is een speciale spuitbus, waarmee door één druk op de knop de nevel ver stuift over de planten en de insek ten geen kans meer hebben om uw planten aan te tasten. Zodra de in sekten zijn verdwenen fleurt de plant weer op. herkrijgt een ge zonde glans en groeit door. De bloemen ontwikkelen zich beter en kunnen onbeschadigd tot volle bloei komen. Wilt u plezier van uw planten hebben, voorkom dan aan tasting! door A. Westendorp uit Heerde: 2,3.6,7.9,10,21 en 22 augustus. Het NEDERLANDS OPEN LUCHTMUSEUM te ARNHEM is geopend van 1 april tot 1 november, dagelijks van 9 tot 17 uur, 's zon dags van 10 tot 17 uur. In de maan den juni. juli en augustus is het mu seum geopend van 9 tot 17.30 uur. op zondagen van 10 tot 17 30 uur. Aan de wedstrijd namen ploegen deel van het vakantiecentrum „De Haspel", camping „Ideaal", We- grestï irant „Holten" en het afras tering bedrijf Arfman B.V. te Hol ten. De wedstrijd bestond uit 4 onder delen n.l. houtzagen, houtkruien, ski-baan/ladderrace en kussenge vecht op de pa? oven kuil met water. De prachtige b .er voor het team dat de meeste punten scoorde was met 14 van de maximaal 16 te beha len punten voor Arfman BV. Dit team bestond uit J.G. Meijerink, E. Veneklaas, G. Meijerink, Wim Ste- De papiermaker aan het werk vens. H. Klaasses te Holten, Ai ton Kelder, Nijverdal eri Joop Arfman, coach. 2. team „De Haspel" (11 punten) 3 team Camping „Ideaal" (9 pun ten) 4, team wegrestaurant „Holten" (7 punten) Alle deelnemers krégen als herinnering een fraai uitgevoerd vaantje met het wapen van Holten. Aan de zeer geslaagde avond-met veel spanning en sensatie- werd medewerking verleend door de Holtense Muziekvereniging. De derde en voorlaatste wedstrijd zal in het kader van het Dorpsfeest worden gehouden op donderdag 26 juli 's avonds om 7.00 uur. Zaterdag 28 juli: 20 uur Kennis makingsavond. Zondag 29 juli: 10 uur Kamp dienst; voorganger ds. J. W. Dragt, Holten. Maandag 30 juli: 20 uur Volksdan sen. Dinsdag 31 juli: 14.30 uur Levend ganzebord. Woensdag 1 aug.: Dropping. Op gave vanaf 30 juli t/m woensdag 1 aug. 's avonds 21 uur. Kosten f3,-; kinderen t/m lagere school f2,-; kinderen beneden 16 jaar onder be geleiding. Donderdag 2 aug.: 20 uur Gekos tumeerd volleybal. Vrijdag 3 aug.: 14.30 uur Vossen jacht; 21.30 uur Kampvuur. Zaterdag 4 aug.: 20 uur Instuif. Zondag 5 aug.: 10 uur Kampdienst, voorganger de heer Van Swieten, Zwolle. Maandag t/m vrijdag: van 10 tot 12 uur Kindermorgen (kosten een kwartje). Teamleden: Annet, Mie- ke. Janneke, Gerrit en Gerda. Graag tot ziens in de tent. met twee tractoren en ze kunnen de vraag niet aan. Ook maken ze osse- karren en ze hebben ossen om de jonge mensen te gewennen aan het werken daarmee. Verder verkopen ze kunstmest, zaden en allerlei an dere benodigdheden voor land- en tuinbouw. Gezondheidszorg voor dieren is hier vaak aan de orde. Vooral voor pluimvee, koeien, schapen en geiten. Voorlichting over zaadselectie en het bewaren van zaad en plantgoed staat rege lmatig op het programma. 3. Lees- en schrijfonderwijs. Wan neer de vertaling van de bijbel in het Dagbanlis (de landstaal) klaar is, zal er ongetwijfeld een grote vraag naar leesles komen. Boven dien kan een boer die kan lezen en schrijven een betere boer worden. Je bent volleerd lezer als je kunt lezen, schrijven en een dictee op nemen. Er is al een hele groep die via Dagbali nu aan het Engels leren is. want Engels is hier de officiële taal. Als je Engels spreekt kun je echt meepraten. Gezondheidszorgklinieken zijn heel eenvoudig. Sinds kort heeft het ministerie van Gezondheids zorg verpleegkundigen voor deze kliniekjes ter beschikking gesteld, maar het vervoer van deze ver pleegsters naar verschillende dor pen moet verzorgd worden. De aandacht van deze gezondheids zorg is vooral gericht op kleuters en op vrouwen in verwachting (inen tingen, voeding, hygiëne enz.). Vaak is dit werk een eerste stap op weg naar vertrouwen in de genees kunst van de ziekenhuizen. 5. Verzorging watervoorziening is hier eerste eis bij een landbouwpro ject. De eigen bijdrage van een dorp daarvoor moet minstens 25% be dragen, opdat het duidelijk wordt dat het een echte dorpsaangele genheid is. Als water dicht bij huis te krijgen is, kan de vrouw haar werk anders indelen en meer aan dacht geven aan voeding, hygiëne, kinderzorg, voedselproduktie enz. In dertien dorpen is een groot wa terreservoir gegraven, dat water opslaat in de regentijd voor de droge tijd. Zo'n waterreservoir wordt alleen aangelegd als ieder een er voor is en meebetaalt aan de 25% van de kosten. Anders zou het waterreservoir aleen een bron van ruzie worden, want men zou niet- betalers vast niet laten meeprofite ren. Daarom: allemaal of niet! Volgende week hopen wij iets te vertellen over het tweede project: „Verzoeningswerk in Noord- Ierland" van de zomeractie voor het Holtens Fonds voor Interna tionale Hulpverlening (giften gi- ronr. 875587 van de Rabobank te Holten t.g.v. Holtens Fonds I.H.). Ten slotte nog even dit: Willen R.K., Hervormden en tentbezoe kers niet vergeten een gift voor Ni caragua mee te nemen. Hartelijk dank! Holtens Fonds voor Int. Hulpverlening ENERGIEPROBLEMEN DE AARDE AAN DE MENSEN GEGEVEN Het mag voor mensen, die bij de Schrift leven, intussen ook dui delijk zijn. dat het hier om een et hisch vraagstuk gaat We hebben niet alleen de opdracht om naar Gods gebod te leven wat betreft de eerste tafel van de wet, maar ook als het gaat om de tweede tafel van de wet En dan komt de verhouding tot het medeschepsel (mens en dier) en daarbovenuit de hele schepping in het blikveld We zijn. als rentmeesters op de aarde ge steld In Psalm 115 lezen we, dal de hemel des Heeren is maar dat Hij - dat is C-od van wie elders in de Schrift ,taat dat de aarde des Hee ren is - de aarde aan de mensenkin deren heeft gegeven Wij mensen hebben de aarde in beheer gekre gen En al weten we best, dat de uiteindelijke, de laatste toekomst van de wereld niet in onze handen ligt, en dat het aardse leven een voorlopige zaak is, het feit dat ons de aarde is gegeven plaatst ons voor geweldige verantwoordelijk heden De aarde is de mensenkin deren gegeven, aan allen dus De vraag blijft dan over of de aarde in derdaad leefbaar zal blijven voor al len Als nu al zovele miljoenen le ven onder een bestaansminimum zou het dan verantwoord zijn de slijtageslag, die we met de aarde aan het leveren zijn, nog verder op te voeren"3 Daarom mag het ener gieverbruik en hei hele omgaan met Gods schepping wel eemluide lyke plaats hebben in onze ethische bezinning en in onze persoonlijke stijl van het leven. Niet alleen de harde realiteit van de feiten dwingt er ons toe, ook ons belijden van God als de Schepper van hemel en aarde plaatst ons voor de conse quenties. PROF. BERKHOF OP SACLA- CONFERENTIE Prof. dr H Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, is een van de sprekers op het con gres van de SACLA (South African Christian Leadership Assembly), dat zondag j.l. te Pretorai voor een week bijeen is gekomen. Het is een monsterconferentie, waar duizen den mensen uit Zuid-Afrika, uit Kaapstad alleen al ongeveer 1000, aanwezig zijn. Op een vorige week gehouden voorbereidende confe rentie zijn 800 deelnemers geïn strueerd om leiding te kunnen ge ven aan onderdelen van het con gres. De bijeenkomst wordt voor gezeten door prof. David Bosch, hoofd van de afdeling zending van de Universiteit van Zuid-Afrika. De SACLA staat onder hevige kritiek van de behoudende Christelijke Bond van Zuid-Afrika. Deze bond heeft een pamflet verspreid, waarin de SACLA ervanbeschuldigd wordt sterk beïnvloed te zijn o a door de ideeën van de Wereldraad van Kerken en de zuidafrikaanse Raad van Kerken De bond meent verder, dat in het SACLA- programma willens en wetens een conflict stof is ingebouwd met het doel het godsdienstige sociale po litieke en het economische leven van Zuid-Afrika om te vormen, waarbij het roekeloos alle leerstel lingen en culturele verschillen overboord gezet zou hebben. SACLA zou een conflict-situatie nastreven. Prof. Bosch heeft daar van gezegd, dat het niet nodig is conflicten in te bouwen in het SACLA-programma, omdat het conflict al in de zuidafrikaanse si tuatie bestaat, hetgeen natuurlijk duidelijk zal worden, wanneer zuidafrikaanse christenen bij el kaar komen. Maar ons doel is het tegenovergestelde. We willen de mensen bij elkaar brengen om ver zoening tot stand te brengen, aldus prof. Bosch, geen verzoening tot elke prijs, maar éèn die waarachtig en kostbaar is. De perschef van de blanke Nederduits-Gereformeerde Kerk NGK) heeft verklaard, dat de NG-Kerk niet onsympathiek staat tegenover de doelstellingen van SACLA In deze blanke kerk zijn overigens de meningen nogal ver deeld In de zwarte gemeenschap schijnt men grote bezwaren te heb ben tegen de SACLA. Men ver wacht niet, dat de zwarte bevolking uit de resultaten daarvan enige hoop zal kunnen putten. Jonge zwarte kerkleiders als ds. Sam But! en dr Allan Boesak weigeren aan de conferentie deel te nemen. Aan wezig zullen wel zijn Desmond Tu tu, de zwarte anglicaanse bisschop en secretaris generaal van de zuid afrikaanse Raad van Kerken, de lutherse bisschop Manas Buthele- zi. de presbyteriaan Zulu en de ra dicale leider Vusi Khanyile (Hervormd Persbureau)

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9