In Markelo daveren zondag weer de zware motoren Fleur en kleur in mooie optocht Autocross spannend en sportief evenement Touwtrekken om kampioenschap Zal Gerrit Wolsink een greep naar de macht doen? WÊm Waar gaan we heen? Weet laat je rijd Oriënteringsrit MAL. De Holterberg' Veldhuis had snelste oude duif j-mmsBf^siiBS^KiiÊÊSSlÊIHÊ^SBk Sx ï&Mi SritHe vr Bewegelijk schilderij HOLTENS NIEUWSBLAD - 27 JULI 1979 - PAG. 5 Gerrit Wolsink, Gerard Rond, Peter Herlings, Frans Sigmans, Toon Karsmakersen Ad Verstegen.zullen zij in staat zijn in de Nederlandse Grand Prix Motocross 500 cc op zondag 29 juli in Markelo het geweld van Heiki Mikkola, Graham Noyce, Brad Lackey en Roger de Coster te bean twoorden? Markelo is uitermate belangrijk voor het verloop van het wereldkam pioenschap in de zwaarste solo-cross-klasse. Graham Noyce leidt na de Grand Prix van Zwitserland in Payerne het klassement met honder dtachtig punten. Gerrit Wolsink staat nog steeds op de tweede plaats met honderdveertig punten en onmiddellijk na hem komt de Amerikaanse Kawasaki-coureur Brad Lackey opzette met slechts drie punten achters tand op Gerrit. De Grand Prix van Markelo is een thuiswedstrijd voor Wolsink, die er op eigen terrein alles aan zal doen om een stuk van de achterstand op Noyce te lopen. Lange tijd heeft dit seizoen Wolsink absoluut vooraan geze- s. Vooral na zijn schitterende overwinningen in de Grote Prijzen van Zweden, de Verenigde Staten en Canada had onze „Flying Dentist" de wereldtitel dicht onder bereik. Na de Grand Prix van West- Duitsland, in Beuem, waren alle wegen nog open voor Wolsink, maar in de Grand Prix van Enge land, in Farleigh Castle, vergrootte Graham Noyce zijn voorsprong. Het was duidelijk dat onze Suzuki- fabrieksrijder nu het initiatief moest nemen, want Graham Noyce hanteerde - evenals Gerrit - de po licy van „rekken en erbij blijven". Fanatiek en verbeten verscheen een geladen Wolsink in Zwitser land aan de start, maar toen sloeg de pechduivel toe: eenmaal moest Gerrit opgeven met een defecte achterrem en in de tweede manche sloeg zijn Suzuki af, juist op het moment dat hij zijn grote konkur- rent Graham Noyce was gepas seerd. Ook in de internationale cross van Lichtenvoorde - afgelopen zondag - kreeg Gerrit weer pech: een maal ontstekingsproblemen (waardoor hij zijn eerste plaats moest afstaan) en een maal een losgeraakte uit laat. „Ik heb nu mtfn zinnen op Markelo gezet" zegt Gerrit, „alles is nog niet verloren. „Als ik in Markelo wat kan inlopen zie ik nog wel kansen met de Grand Prix van Belgiè en Luxemburg nog voor de deur. Tenslotte kan Noyce ook pech krijgen. Je weet het nooit in deze sport!" De andere Nederlandse fabrieks- rijder voor Suzuki, Gerard Rond is ook „gebrand" op de Nederlandse Grand Prix in Markelo. Aan het begin van dit seizoen heeft Gerard aangekondigd dat hij in ieder geval een manche en als het enigszins kan, een Grand Prix zou willen winnen. Het zou natuurlijk voor Gerard prachtig zijn als de hoogste eer op de Herikerberg aan hem te beurt zou vallen. Peter Herlings komt ook in Mar kelo aan de start. Peter heeft lange tijd niet kunnen crossen omdat hij een longontsteking had opgelopen. Enkele weken geleden ging hij (te vroeg) toch weer op zijn motor zit- ten en het gevolg daarvan was dat zijn gezondheid nog verslechterde. De afgelopen weken heeft Peter rustig aan zijn genezing en zijn konditie gebouwd, „want", zo zegt hij, „Markelo wil ik natuurlijk ook niet missen". En wat te denken van Toon Kars- makers, die dit seizoen zo verras send goed rijdt? Bij de internatio nale cross in Lichtenvoorde nes telde Toon zich met gemak tussen de wereldtop. Alle ogen zijn natuurlijk gericht op de IJzersterk crossende Graham Noyce, de Honda-fabriekscoureur uit GrootrBritannie. „Rolls Noyce" noemt hij zichzelf de laatste tijd om als het ware te illustreren dat Enge land weer kwaliteit in huis heeft op crossgebied. .Laat Noyce maar gaan, die valt er wel weer een keer keihard af' voor spelden de insiders aan het begin van dit seizoen. „Hij heeft alle zie kenhuizen van Europa al gezien en dat zal ook nu wel weer het geval zijn" zeiden anderen. Maar de hoogblonde Graham zat vaster dan ooit in het zadel en hij bouwde zich een komfortabele voorsprong op. Heiki Mikkola, de regerend we reldkampioen, aan het begin van dit Grand Prixseizoen zwaar ge blesseerd, is weer terug als nooit te voren. De Finse veteraan draait zijn gaskraan weer open op een wijze die diep respect afdwingt en de Grand Prix van Zwitserland met name leerde dat de andere wereld toppers wel degelijk rekening moe ten houden met de bebaarde Yamaha-coureur. Brad Lackey, de Amerikaanse Kawasaki-coureur is Gerrit Wol sink tot op drie punten genaderd. De cowboy van het cross-circus is ook nog niet van plan het er zo maar bij te laten zitten. Andrê Malherbe, de tweede fa- brieksrijder van Honda, kan ook voor verrassingen zorgen. In Payerne bleef hij keurig achter Noyce, maar hij reed zo zelfverze kerd dat het zeer duidelijk werd dat de Belg veel meer in huis had. Roger de Coster, aan het begin van dit seizoen ook geblesseerd, heeft een tijd lang geëxperimenteerd met een zeer aparte voorvork- konstruktie. Een soort swing-arm, die in de verte iets doet denken aan de „voortrein" van een zijspancros- ser. De Coster is nu weer terugge- stapt naar de conventionale tele scoop en zijn zesde plaats op de we reldranglijst bewijst dat ook de vijfvoudige wereldkampioen zich nog goed in de kijker kan rijden. Dat bewees Roger trouwens afge lopen zondag in Lichtenvoorde, waar hij de beide manches op zijn naam schreef. De cross-sport maakt op dit mo ment een stormachtige ontwikke ling door. Was enkele jaren gele den een cylinder-inhoud van drie honderdzeventig cc gebruikelijk, door de betere vering en „weglig- ging van de machines, beweegt de cilinderinhoud zich nu al behoor lijk in de richting van de vijfhon derd cc. Gerard Rond daarover: „Vroeger was het niet mogelijk zoveel vermogen aan de grond te krijgen, maar nu kan dat wel. Su zuki is nog behoorlijk bescheiden met de cc's, maar Honda en Ya maha zitten bijna aan het maxi mum van een halve liter". Het 2050 meter lange circuit „De Herikerberg" zal zondag 29 juli de spanning en dynamiek brengen van de echte Grand Prix. Het vech ten van de fabrieksrijders, voor wie de belangen zo groot zijn, het atta queren van de privê-rijders als Her lings, Sigmans en Karsmakers, het verbeten doorzetten van viertakt- grommer Bob Wright, die met zijn loodzware CCM elke Grand Prix weer (zeer behoorlijk) van de partij is. Dat zijn de facetten die de lief hebbers van motorcross op we reldniveau doen watertanden. De Markelose Motorclub „Ons Ge noegen" is bijzonder.blij dat zij dit jaar de organisatie van de Neder landse Grand Prix in de zwaarste cross-klasse toegewezen heeft ge kregen. De Markelose Motorclub bestaat sedert 1932. Met uitzondering van de oorlog werden in Markelo elk jaar meerdere malen belangrijke wedstrijden georganiseerd. Mannen als de gebroeders Veer, de gebroeders Dirkx, Bauduin, Riet man en Jansema hebben in het ver leden als publiekstrekkers gefun geerd op het fraaie, zware circuit van Markelo. Nu zijn het Noyce, Mikkola, De Coster, Lackey, Wol sink, Rond, Herlings, Bruno, Mal herbe en Van den Broeck en al die anderen die de kaarten schudden. Nasst het Grand Prix-veld brengt „Markelo" ook senioren in de kwart-literklasse en 125 cc junio ren aan de start. Voor de goede orde geven wij U hierna een overzicht van de we reldranglijst na negen Grand Prix (achttien manches): In de tweede lustrumcross kwamen ook de brommers aan bod. 1. Graham Noyce Engeland Honda 180 punten; 2. Gerrit Wolsink Neder land Suzuki 140 punten; 3. Brad Lackey USA Kawasaki 137 punten; 4. Heiki Mikkola Finland Yamaha 118 punten; 5. André Malherbe België Honda 114 punten; 6. Roger de Coster België Suzuki 104 punten; 7. J.J. Bruno Frankrijk KTM 77 punten; 8. Y v.d. Brceck België Maico 60 punten; 9. A. Vromans België Suzuki 55 punten; 10. Gerard Rond Nederland Su zuki 47 punten In het kader van het Dorpsfeest 1979 organiseerde de Autosport- vereniging Holten (ASH) in sa menwerking met de MAC De Hol- terberg woensdagavond op een terrein aan de Aaltinksweg een autocross, waaraan door een groot aantal rijders en rijdsters werd deelgenomen. Voor het evenement met een summum aan spanning en sensatie bestond een grote belang stelling. Bij de heren kwamen tenslotte zes coureurs in de finale, die in de series en herkansingen een buitenge woon felle, maar hoogst sportieve strijd hadden geleverd, waarbij ze af en toe het beetje geluk hadden of misten, dat hen een ronde verder bracht of uitschakelde. Uitslag dames: 1 Jenny Schut, Garderbroek; 2 Willy de Vries, Halle; 3 Jannie Bak ker, Bathmen; 4 Alie Dijkslag, Raalte; 5 Tiny Imenkamp, Laren (G.). Uitslag heren, Standaardklasse: 1 W Neuteboom, Voorst; 2 G. Kok, BIOSCOOP ALMELO PALACE vr. ma. di. wo. za. zo. 14.30 uur Moonraker 12 jr.; 18.30 idem; 21.30 idem VAROSSIAU vr. ma. di. wo. 14.30 20.00 uur Haas tige spoed is zelden goed alle leeft.; za. 18.45 21.00 uur idem; zo. 14.30 18.45 21.00 uur idem; za. 23.15 uur Porno weekend op Mallorca 18 jr. Voorst; 3 Renger van Lindenberg, Rijssen; 4 Henk Zonnebelt, Rijs- sen; 5 Joop Hutten, Holten; 6 Eef Pas, Voorst. Sportklasse: 1J. Nienkamp, Haarle; 2 H. Jansen, Markelo; 3 B. Pekkeriet, Marle; 4 J. Imenkamp, Laren (G.); 5 H. Bolink, Bathmen; 6 G. Dijkslag, Raalte. Sprintersklasse: 1 M. v.d. Berg, Teuge; 2 B. Over- meen, Terwolde; 3 Henk Bouwhuis, Rijssen; 4 Wim van Dam, Raalte; 5 Appie ten Zijthoff, Raalte; 6 Eduard van Oene, Holten. Bromfietsklasse (jongens tot 16 jaar): 1 PeterBaan;2HermanVeenstra;3 Erik Honcoop, 4 Edwin van Hoeve- laak; 5 Wim Bouwhuis. Wat een kleur, een beweging en variaties in het ritme hebben de folkloristische dansgroepen de Holtenaren en de vele toeristen getoond. En dat de Holtense Boerendan- sers daarin niet achter gebleven zijn, spreekt vanzelf en heeft iedere belangstellende kunnen zien. De grote op tocht, die zaterdagmiddag door een groot deel van Holten trok, konmien kenschetsen als een fleurig en bewegelijk schouwspel, dat door duizenden mensen is gade geslagen. Hun bewondering voor hetgeen werd gepresenteerd uitte zich in applausjes wanneer een groep voorbij trok. De Holtense Boerendansers, die zoals bekend hun eerste lustrum hebben gevierd, hebben in het ka der van de dorpsfeesten een aan deel geleverd, waarover unaniem met grote waardering is gesproken. De voorbereidingen voor zo'n op tocht nemen altyd meer tyd in be slag dan wordt gedacht en dat men later startte dan was gepland was wel te begrijpen Het duizendkop pige publiek, dat met name zich vooral had opgesteld in de Dorps straat. wachtte rustig in het gure zomerweer en volgde het drukke autoverkeer in de hoofdstraat. (Die Jaariykse toeristendrukte in Hol ten doet altydjirettig aan). De majorettes van H.M.V., zonder welk korps geen evenement in Hol ten denkbaar is, marcheerden met haar gele pakjes en blauwe mutsjes vlak achter de wagen van de Ryks- .ft Hoofdprijs (dagtocht voor 2 personen) voor Veldhuis, Wijhe. Op woensdag 18 Juli J.l. werd door de M.A.C. „De Holterberg" de jaar lijkse vakantierit gehouden. Van wege de zeer slechte weersomstan digheden werd de geplande fietsrit afgelast. Voor rit betreffende de motorrijtuigen kwamen 41 auto's aan de start. Na een rit van ong. 30 km. kwamen alle deelnemers weer aan de finish bi) het Sportpark „Meermanskamp" waarbij bleek, dat behalve door de zeer gerouti neerde rijders; er weer zeer veel fou ten waren gemaakt. Door de heren T. Bijma en G. NUenhuis waren er in deze rit dan ook zeer geraffi neerde neppers opgesteld. Nadat de rekenkamer de behaalde straf- punten bij elkaar had geteld maakte de voorzitter de D. Schoo ien de uitslag bekend. Deze was als volgt: 1. Veldhuis wyhe (dagtocht voor 2 personen naar Antwerpen) 4 str.pnt.; 2. Roelvink Deventer 11 str.pnt.; 3. Timmers Almelo 53 str.pnt.; 4. Vloedgraven NiJverdal 64 str.pnt.; 5. Nijboer Hengelo 69 str.pnt.; 6. .Borkel Wierden 75 str.pnt.; 7^Rekers Almelo 83 str.pnt.; 8. Paalman Haarle 93 str.pnt., 9. Kippers Bathmen 94 str.pnt, 20 v Steenbergen Alber- gen 95 str.pnt. politie en openden met het mu ziekkorps de stoet, gevolgd door een met roosjes versierdse huifkar en daarachter de Holter Boeren dansers. In de drie landauers, waarin o.m de Dorpsfeestcommis sie. Dorpskoningin Hennie Dey k en Schutterskoning Gert Aaftink wa ren gezeten, viel de figuur op van Albert Mol, die met een berenmuts op broederlijk naast de Dorpsfeestcommissie-voorzitter de heer J. Wiggers was gezeten en na tuurlijk veel bekijks had. Al de Trachtengruppen en de an dere groepen leverden een aan trekkelijke kleurenmengeling op: jakjes in allerlei vormen met fijne borduurseltjes, die globaal geno men een schilderij vormden, waar naar met plezier werd gekeken. Of dat nu de Blaskapelle uit Wilisau- land was, met de althoomblazers of de Lamstedter Trachtengruppe uit Duitsland, of de Tanz- und Trach tengruppe Klein Meckelsen - het was een onbekommerd plezier ze gade te slaan. Zo nu en dan werd er al lopend een kleine dansmanifes- tatie gegeven en dan viel het tempo op, waarin de dansen werden ge bracht. De Schotse groep Beatrix Pipe Band Hilversum marcheerde met een correctheid, die de Schotten niet kunnen verbeteren. De typi sche nasale doedelzakmuzlek, die past by de ruige Schotse Hooglan den, was in de ware zin een andere, niet minder aantrekkeiyke noot in de andere vormen van muziek en zang, die ten beste werden gegeven. De Fransen, die behoren tot de Trimazo de Lorraine uit de Franse stad Metz showden met leuk uitge doste meisjes, die harkjes droegen. De Knollentrekkers uit Borculo en de Knupduukskes uit Vorden (fol kloristische dansgroep) gaven weer het vertrouwde beeld. De Corravil- lersgroep uit Frankrijk droeg klompen met het gemak van een Nederlandse landbouwer of tuin der. De met aardige hoedjes en rood vest aangeklede Trachten gruppe uit Benheim Zeil, zoals stond te lezen op hun bordje, liet zich evenmin onbetuigd als andere dansers, die het niet konden nala ten uit hun puurplezier een dansje te maken of een leuk liedje te zin gen. De grote trekpleister was ook nu weer het Roemeense dans- en rau- ziekensemble Timicul uit Boeka rest, dat al marcherend met het grootste gemak vioolspel liet ho ren en vlugge dansen demon streerde. De stoet, die was opgesteld aan de Larense weg, eindigde zoals be kend op de Kalfstermansweide. Ze was op het bordes voor het gemee- nthuls gadegeslagen door burge meester mr. W.L.F.C. Ridder van Rappard, de wethouders Stege- man en Warrink en de gemeente secretaris, de heer Langenbarg. De temperatuur in de grote tent steeg met het binnenkomen van de bezoekers. Toen voorzitter Dick Plekkenpol van de Boerendansers het welkomstwoord sprak en Al- bert Mol inleidde was het lekker warm. Want het magere zonnetje en de te lage temperatuur, waar mee we al dagen werden opge scheept, hoorden niet by zo'n gezel lig gebeuren. De feestvreugde is er gelukkig niet door bedorven. Al- bert Mol wist op een guitige, gees tige manier de dansgroepen, die op het podium demonstraties gaven, aan te kondigen. Voorzitter Dick Plekkenpol van de Boerendansers heeft diverse cadeaus in ontvangst mogen nemen uit waardering voor hetgeen hy met zyn groep heeft ge daan. Brinkgreven in Deventer was dankbaar voor de georganiseerde Zwitserse middag en bood een at tentie aan. De Roemenen schon ken een koperen bord, de Lamsted ter Trachtengruppe een boekwerk, en er waren nog meer geschenken. Zoiets is hartverwarmend. Voor deelname aan het touwtrek- toernooi om het kampioenschap van Holten dat zaterdagmiddag om 1.00 uur zal worden gehouden in „Kalfstermansweide" hebben zich weer een groot aantal teams opge geven. Opgave voor deelname is nog mo gelijk tot hedenavond 20.00 uur. De spelregels zyn de volgende: 1. Men mag tijdens het trekken niet gaan zitten of liggen, 2. Men mag geen touw „inpalmen", 3 Geen gaten maken, 4. Geen voetbalschoenen dragen, 5. Eén reserve of wisselspe ler is toegestaan De Roemeense dansgroep Trumucul uit Boekarest Voor het team dat het mooist ver kleed aan het touw komt heeft ca féhouder Tonny Brands een extra prijs beschikbaar gesteld. De oude duiven (27 stuks) van de P D V. „De Bergvliegers" werden voor een wedvlucht (plm. 385 km.i gelost in Noyon (Fr.) Lossing: 7.30 uur, eerste duif binnen 11.54.21 uur. 1, 8, Joh. Veldhuis; 2, 10, 17. 21 H Willems; 3,4,13,26 H. van Beek; 5, 7,14, 22 A. ten Dam (2); 6,12 A. ten Dam (1); 9. 11 H.J. ten Velde; 15 G Steunenberg; 16,20 Jan Aaftink; 1 E. Veneklaas; 19,23,24,25 comb. T Schuppert/Kreijkes; 27 H.J. Paal man Wedvlucht jonge duiven Breda. In clubcours 386 duiven. Lossing: 8.13 uur, snelste duif geklokt: 9.43.55 u. 1, 20. 21, 22, 25, 26. 28, 35, 37. 3! comb. Egberts; 2,4,7,8,9,10,11,12, 29. 32 comb. T. Schuppert' Kreijkes; 3, 5,6,13,43,65,66 H. Wil lems; 14, 18. 19. 42, 72, 74 Jan Aaf tink; 15,49M.Lodeweges; 16,17,44, 58, 59, 61, 63 A. ten Dam (2); 24, 27 64, 69 H.J Paalman; 30, 31, 56 F Meester; 33, 36, 73 A. ten Dam (1) 38, 60 G. Steunenberg, 47, 51,62.71 Joh. Veldhuis; 48, 70 E. Veneklaas 52, 55 GJ. Koetsier; 57 K.C.L Brummer; 67 H. v»r.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5