Tijdens vakantie huis bewaken I Veiligheid in Sp 1 verre van ideaal Rust en schoonheid bij buurman België 1 Ontdek Nederland eens op de fiets Vele mogelijkheden uitstapjes N.S. 'M HOLTENS NIEUWSBLAD - 20 JULI 1979 - PAG. 9 Een van de grote veranderingen in bet Nederlandse recreatiepatroon is wel, dat in de laatste jaren in de vrijetijdsbesteding de fiets een steeds groter wordende rol is gaan spelen. De terugkeer naar de fiets voor het dagelijks vervoer ver loopt langzaam, maar des te groter is het aandeel van de tweewieler in de reereatiebesteding gewor den. Uit een door het Instituut voor toegepaste, sociologie in Nij megen ingesteld onderzoek is ge bleken, dat in 1976 35% van de Ne derlanders, die wel eens gaat toe ren, hiervoor meestal gebruik maakt van de fiets en dat nog eens 'c hiervoor even vaak de fiets als de auto pakt. Deze percentages zijn ten gunste van de fiets opnieuw gestegen. Op vallend is, dat degenen die wel eens met de fiets gaan toeren dit ook vry vaak doen; 42% doet dat minstens eens per week. Voor dit doel is de fiets vooral in trek by echtparen met jonge kinderen, by mensen die W| geen auto bezitten, by mensen die yn de provincies Gelderland en - Utrecht wonen en by de bewoners Ivan zogenoemde plattelandsge- meenten. De motieven, die hierby vooral een - rol spelen, zy n dat fietsen gezond is en dat fietsen de gelegenheid biedt j om sportief bezig te zyn. Dat de i fiets een milieu vriendeiyk ver- - voermiddel is, begint daarby i steeds meer gewicht in de schaal te I leggen, zoals ook steeds meer men- - sen ontdekken, dat je op de fiets - veel meer ziet, veel meer beleeft en dichter by de natuur bent. De energie-besparing begint een mo- tief te worden. - Veel «logelSifeilafl Nederland biedt veel mogelijkhe den om te gaan fietsen. Ons land kent weinig hoogteverschillen en daardoor is het voor vrijwel ieder een goed mogeiyk om van de flets gebruik te maken. Daarnaast bezit ons land een uitgebreid net van fietspaden. Volgens de laatste ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedraagt de to tale lengte van het fietspadennet 8554 kilometer, waarvan 2057 ki lometer binnen de bebouwde kom en 6497 kilometer bulten de be bouwde kom. Het totaal aantal ki lometers fietspad met een geheel eigen tracé bedraagt 1671 De mee ste kilometers fietspad vindt men in Gelderland (1352 km), de minste in Groningen (375 km). Drente heeft het langste net van toeristi sche fietspaden, Limburg het kleinste. Gemiddeld komt in ons land 1 kilometer fietspad voor op elke 9 kilometer verharde weg voor motorvoertuigen. De fietsers kunnen dus goed uit de voeten, al bfijkt behoefte aan Fietsen is prettig energie bespa ren. Pak dus vaker de fiets om boodschappen te doen, kinderen naar school te brengen, naar het werkt te gaan, postkantoor of bank te bezoeken, een zieke een bloemetje te brengen of een toch tje te maken. Pak vaker die zuinige fiets. fietspaden steeds groter te worden, vooral in de minder goed bedeelde gebieden en waar het om aanslui tingen voor fietsverbindingen gaat. Opmerkelyk is, dat het in zeer veel gebieden goed mogelijk is om dicht by huis te fietsen. Grote «raag nea- bosdirijvinpn Misschien is het wel een nationale eigenschap, maar in ieder geval blykt de Nederlander graag zo exact mogeiyk te worden geïnfor meerd inzake toeristische moge- lykheden. Zo is er ook een grote vraag naar speciaal uitgezette fietsroutes en fietsrondritbeschrij- vingen. Om hieraan te voldoen is reeds een aantal jaren geleden door de stichting: Fiets!" begonnen met het uitzetten van aantrekke- lyke fietsrondritten. Het aantal van deze routes bedraagt op het ogenb lik zo'n 230, in alle delen van Neder land. De uitgezette routes zyn uit voerig beschreven, in kaart ge bracht en voorzien van toeristische informatie. Deze routes zyn streeksgewys gebundeld in boek jes, die onder de verzameltitel „Ontdek Nederland op de fiets!" worden uitgegeven. Elk boekje be vat elf fietsroutebeschrijvingen. Door overmaking van f6,60 per boekje op postgirorekening nr. 234567 kunnen de deeltjes uit deze serie worden aangevraagd bij de stichting: „Fiets!" te Amsterdam. Daarby uit de aard der zaak ver melden voor welk gebied men een boekje of boekjes wenst te ontvan gen. Op het ogenblik zyn zestien verschillende boekles verkrygbaar. De daarin opgenomen routes geven fietsrondritten van gemiddeld der tig tot veertig kilometer, overwe gend langs fietspaden of in leder geval op voor fietsers geschikte wegen. Het is een goede manier om Nederland op de flets te gaan ont dekken en te genieten van de na tuur, de rust en de stilte, die voor fietsers nog volop aanwezig biykt te zyn. Het hoeft niet altyd tot dicht by huis beperkt te bfijven. Denk eens aan aan fietsweekend of een fietsvakantie. Daarvoor kan men overal in Nederland terecht. En wie de eigen flets niet by de hand heeft, moet weten, dat overal goede fiet sen (vaak ook tandems) te huur zyn. Geen belemmeringen dus om op de fiets te stappen en dan spor tief en ontspannen te genieten Open plek in mu«r Aan de entree in een hotel man keert doorgaans niets: een marme ren hal, fraaie stoelen, een goed in gerichte receptiehoek. Het kan je ook overkomen datje in een drukke straat loopt en plotse ling een gat in het trottoir ontdekt, dat een ernstige struikelpartij zou kunnen geven. Aan levensgevaar lijke gaten in het trottoirdeel en zelfs in het hartje van het winkel centrum (bijv. Torremolinos) ont breekt het niet. Men vertelde ons dat de eigenaar of de huurder van een winkel voor de straat móet zor gen, doch wie dan voor de openbare wegen verantwoordelijk is weet je niet. Vuile zee Zuiveringsinstallaties aan de lange kust zijn nog toekomstbeelden. Dit jaar werd weer de verontrustende kreet gehoord, dat een deel van de Oostkust zo vervuild is, dat afgera den wordt in het water te zwem men. Al jaren zijn deskundigen aan het confereren over het vraagstuk van de vervuiling van de Middel landse zee. Niet alleen Spanje, maar ook Italië en Frankrijk zijn grote vervuilers. Steden en indus- (Van een onzer medewerkers) Zonder te jakkeren kun je in een paar uur van Oost Nederland naar België rijden. Dan sta je al in Ant werpen, het grote hart van het Vlaamse land. Rij een paar uur verder en er zijn mogelijkheden volop om de rust en de schoonheid van de kust en van het Vlaamse land te ondergaan. Helaas is buur land België niet een trekpleister voor trekkende Nederlandse va- kantievierders. Ze rijden er doorheen nemen de snelwegen naar Frankrijk, of toe ren in Luxemburg. Toch levert het kleine koninkrijk, kleiner dan Ne derland, de toërist zoveel schoons aan stedenschoon, landschappe lijke rust en kunst, dat het een be zoek meer dan loont. Het rijke ver leden van wat eens de Zifidelyke Nederlanden was zie je in kathedra len, musea, gothische- en reanaissance-huizen en wordt ten dele ook weerspiegeld in befaamde folkloristische evenementen, die de tseigen met fleur organiseren. En met een charme die wij nuchtere Noordelingen moeilijk kunnen op brengen. Toer eens door het Vlaamse land van noord naar zuid, tot een puur Vlaamse stad als Kortrijk. en men zal versteld staan van wat er aan architectonische en andere schoonheid is te zien. Weg met de moppen De Vlaming zal de Noord- Nederlander gaarne helpen, mits de noorderbuurman zich ook ge- moedelyk opstelt (zoals dat verve lende modewoord luidt) en de flauwe Belgenmoppen overboord gooit. VW-bureaus helpen met plezier de Nederlander, die helaas minder belangstelling heeft voor België met name voor Vlaanderen, dan de Vlaming voor Nederland. De tegenstelling Waal-Vlaming speelt ook een grote rol. Knipoog niet van verbazing als er langs de kust opschriften zyn gekalkt zoals „De kust Vlaams". De hoogzo- mermaanden zijn niet de voorde ligste voor de vakantieganger om door België te kruisen. De gemid delde Belg is nietzo'n trekker als de Nederlander. Hy zoekt graag een appartement of hotel of bungalow in het kustgebied op en daar zyn de huurprijzen vooral in augustus nogal gepeperd. Wie het binnen land in trekt is naar onze ervaring goedkoper uit, doch een goedkoop land is België beslist niet. Wie niet onmiddellijk aan het cen ten tellen gaat als hy wat heeft uit gegeven, maar een behoorlyke re serve heeft zal zich best amuseren. Enlekker kunnen eten. Het Vlaamse hoevebrood is heerlyk, evenals de met zorg bereide hesp (ham) en andere soorten beleg. De Belg houdt van lekker eten en van een goed glas bier, al zyn er biers oorten die de Nederlander minder goed liggen. Wil men grote steden zien Brugge, Antwerpen, Brussel, Mechelen, Namen etc. hebben afwisseling ge noeg. De taalgrens houdt men wel goed in de gaten. De Vlaming scha kelt gemakkelijk op Fms over; de Waal daarentegen kan zich nage noeg alleen in het Frans uitdruk ken. Over Belgie zyn boeken en brochu res te kust en te keur te kry gen. Het is niettemin goed zich voor de reis te orienteren over de wegen, de snelheidsbeperkingen, toeristische hulpverlening etc. Het Westvlaamse stadje Veurne (9700 inwoners) telt diverse ge bouwen uit de 17e eeuw. De grote markt (zie foto) is een der mooiste van België. Er is één categorie Nederlanders, die in deze vakantietijd niet met vakantie gaat: het inbrekersgilde, dat van de afwezigheid van bewo ners wil profiteren, In tal van dag bladen en tijdschriften is er her haalde malen op gewezen, dat wie elders zijn vrije dagen doorbrengt en zijn huis achter laat, allerlei voorzorgsmaatregelen dient te nemeh. Velen schakelen buren, familie of kennissen in om regelmatig een kykje te nemen, de plantjes te ver zorgen en eventueel aan de dieren te denken. Ondanks deze gewaar deerde hulp staat een woning toch vaak uren lang onbewoond - en van die uren, tydens welke niemand komt kyken, maken inbrekers ge bruik. De politie kan erover mee praten. Evenals in andere plaatsen heeft ook in fiolten de rykspolitie een lystje van adressen, die in de vakantietyd in de gaten worden gehouden wanneer de bewoners dat verzoeken „wy betrekken ze uiteraard in de surveillance dienst". aldus de groepscornrnan dant der Holter rijkspolitie, de heer A. van Heun, „maar een extra sur veillance is niet mogeiyk door geb rek aan voldoende manschappen. Het doet deugd dat belanghebben den adressen van familie, buren en vrienden achterlaten, met telfoon- nummers, opdat in noodgevallen getelefoneerd kan worden. Dat er by het verlaten van het huis - door de vakantiestemming - wel eens wat over het hoofd wordt gezien, dat constateert de politie meer dan een keer. Of er sta^t een raam „uit nodigend" open voor inbrekers, of er is vergeten een gaskraan goed' te sluiten etc. Vrienden- of familie hulp voorkomt dikwyls erger. Aan extra afsluiten en beveiligen van woningen kan men niet genoeg zorg besteden. „Natuurlyk wil de politie graag helpen", zegt Holtens groepscommandant, „doch de mensen moeten zelf ook meewer ken". Dat inbrekers niet alleen 's nachts, doch ook midden op de dag hun slag slaan weet iedere burger De politie kan wat de veiligheid be treft geen wonderen doen hotels en appartementsgebouwen is de brandveiligheid verre van op timaal te noemen. Nederlandse brandweermensen, uitstekend georganiseerd, zouden met de ogen knipperen als ze zou den zien hoe in menig appartemen- tenblok alleen een lift en een gang aanwezig zijn, maar geen vlucht- mogelijkheden aan de buitenkant zijn aangebracht. Een voorbeeld: in een groot appartementenblok kan men naar boven met een lift of een trap. De lift komt uit op smalle gangen, waaraan aan weerszijden appartementen liggen. Als de gang versperd zou worden en de stroom zou uitvallen, waardoor de lift niet werkt, zou men maar moeten af wachten hoe snel hulp komt opda gen. De brand in het eerste klas hotel in Saragoza, de bekende Spaanse garnizoenstad, waarbij zo'n 90 do den zijn te betreuren, heeft bewe zen, dat vrijwel nergens nooduit gangen waren, noch dat er was aangegeven hoe te handelen in ge val van brand of andere ramp. De slaapkamers van een eerste klas hotel in Santa Ponsa (Mallorca) la gen vlak bij de keuken, zodat men alle geurtjes cadeau kreeg. Boven dien liep het dak van de keuken vrijwel parallel met de vloer van de slaapkamers. Derhalve geen deur open om keukengeurtjes een halt toe te roepen endieven geen kans geven binnen te dringen. In een overigens goed ingericht ap partement in Fuengirola ontdek je in de grijswitte muur een ronde open plek. Die had afgesloten moe ten worden met een plaatje, maar dat was blijkbaar al lang verdwe nen. In dat rondje een wirwar van draden voor de stroom, de verlich ting. Levensgevaarlijk voor kinde ren. Lampjes en t.l.-buisjes zijn wankel bevestigd. Geen veilig heidsinspectie in ons land zou er een goed woord voor over hebben. De NS hebben, speciaal voor de zomervakantieperiode, wanneer veel incidentele reizigers de trein preferen voor een onbezorgd dagje uit, een serie informatieve brochu res aan de stations klaarliggen. Al lereerst is er de treinwyzer, een boekje waarin alle NS- reismogelykheden, kaartjes, abon nementen overzichtelyk zijn ver meld. Een handig boefje om thuis eens rustig door te bladeren en te kijken, waar reisvoordeel valt te halen. De „treinwyzer" is gratis af te halen aan de NS-loketten en in lichtingenbureaus. Tersg no ar Stoom '79 Er rijden moederland, vooral in de zomermaanden, nagenoeg dage lijks, op wel vyf verschillende tra jecten, stoomtreinen rond. Tussen Apeldoorn en Dieren, Goes en Borssele, Haaksbergen en Boekelo, Hoorn en Medemblik, Tilburg en Schaluinen, is het weer hoogsei zoen met veel stoom en kalmpjes aan in rijtuigen waarin onze groot ouders gewend waren zich te ver plaatsen. Alle stoomaktiviteiten voor het zomerseizoen zyn te vin den in de brochure „Terug naar Stoom '79", gratis af te halen op de NS-stations en inlichtingenbu reaus. Rondrit miljoenenlijn Zuid-Limburg, het mooiste heuvel landschap van Nederland, laatzich vanuit de trein prima bekijken. De NS hebben speciale rondritkaar tjes laten maken voor een ritje over de miljoenenlyn, een bijzondere spoorlyn die in de '30-er jaren is aangelegd voor de afvoer van het zwarte goud De aanleg destijds was een miljoenenzaak. Daaraan heeft de spoorlyn tussen Simpel- veld en Schaesberg dan ook zijn bynaam te danken. Voor de rondrit Maastricht - Val kenburg - Simpelveld - Kerkrade - Heerlen en Maastricht of omge keerd, of, zoals men wenst, van en naar de tussengelegen stations, verkopen NS in Zuid-Limburg voor zeven gulden een „rondrit miljoenenlyn-kaartje" (kinderen half geld), waarop de reiziger op één dag onbeperkt mag onderbreken voor b.v. een wandeling door het Zuidlimburgse heuvelland. De fol der „Rondrit Miljoenenlyn" op de NS-stations geeft alle informatie. Fiets en Spoor Alles over de combinatie fiets en trein (het meenemen van de eigen fiets, het huren van fietsen, fiets mee naar het buitenland en veel prijsinformatie) heeft NS in een fol dertje „Fiets en Spoor" samenge bracht. De folder is aan de NS- stations en inlichtingenbureaus gratis af te halen. Omdat met het fietsverzenden, zeker naar buiten landse bestemmingen, soms enige dagen gemoeid kunnen zyn, raden de Spoorwegen iedereen aan, die fiets/trein-v akantiepl annen maakt, de folder vooraf goed door te lezen. PatroostijdcBboetje Sinds kort heeft NS een handzaam boekje aan de Intercity stations klaarliggen; het zg. Patroonver- trektijdenboekje. Niet zo zeer een spoorboekje om te zien hoe laat „de Patroon" vertrekt, maar meer een 'systematische informatiebron, waarin op één en dezelfde pagina per station staat aangegeven: Hoe vaak per uur en op welke mi nuten er een trein naar een ander Intercitystation vertrekt. Van welk spoor de trein vertrekt. Of er moet worden overgestapt en zo ja, waar. Van welk perron de eventueel aan sluitende trein vertrekt. Hoe lang de gehele reis duurt. Het Patroontijdenboèkje, in han dig portefeuille-formaat, is geen spoorboekje in de gebruikeiyke zin van het woord. Het geeft algemene informatie aan die reiziger die van maandag t/m vrijdag tussen 8 en 20.00 uur tussen twee van de 46 intercity-stations (inclusief Brussel en Antwerpen) een reis gaat ma ken. (Van een onzer medewerkers) Via het propvolle Schiphol hebben tienduizenden Nederlanders de zon aan de Middellandse zee opgezocht. De Costa Brava in het noorden, de jg| Costa Blanca, en de Costa del Sol in het zuiden van het Spaanse land 'tt? zitten vol met Nederlanders, die het grauwe zomerweer van Noord Europa H zat zfin. Benidorm is vooral in deze dagen een tweede Zandvoort en zeer H populair by de vaderlanders. Plaatsen als Alicante, Malaga, Fuengirola en |U noem maar meer steden en dorpen op, zijn en bfijven in trek. jb Wie meermalen Spanje heeft bezocht en eens kritisch rond kijkt vraagt H zich wel eens af waarom de Spaanse overheid by een toeristenaantal van H miljoenen niet meer veiligheidsmaatregelen in acht neemt. We hebben in tal van appartemen ten en hotels gezeten, maar on- I danks alle sympathie voor land en volk moet toch opgemerkt worden, j dat de Spanjaard, na zoveel jaren I ervaring met het toerisme, be paalde zaken niet afwerkt. I Een Vlaamse toeristenleider, die Spanje kent, zei eens: „De Span jaarden hebben amper een appar tementengebouw klaar of ze halen de toeristen binnen, zonder eraan te denken of alles wel klopt. Of er voldoende leidingwater en stroom is, of de toegangswegen op peil zijn gebracht." Toegegeven, er is in Spanje op toeristisch gebied veel gebeurd; grote wegen zijn aange legd en verbeterd; fraaie boule vards zijn gerealiseerd, doch in de Een in strakke lijnen opgetrokken hotel in Benidorm. Zo zijn er hon derden gebouwd langs de gehele kust. Soms zijn er zoveel toeristen, dat men de watertoevoer niet aan kan. Gevolg: meer dan eens een compleet watertekort, zodat men enige uren per dag geen druppel kan krijgen. Een manco in het pakket van voorzieningen en vei ligheidsmaatregelen. ringen ondergaan. En als de prijzen geleidelijk stijgen laat men er dan vrede mee hebben, dat ook de Spanjaard, die meer armoede heeft gekend (en nog kent) dan wij, erbij gebaat is. trieën lozen maar raak en doen dat al jaren Het moge allemaal wat negatief klinken, doch het is goed met de gesignaleerde dingen rekening te houden. Ze dateren trouwens niet van de laatste tijd. De Spaanse au toriteiten willen volgens publica ties meer gaan werken aan verbete ring van de toeristische structuur. Hetgeen te hopen is. Tegenover de kritische klanken kan men natuurlijk prettige laten horen. Nog altijd is Spanje, in ver houding tot andere landen, geen duur land. In de toeristencentra en bij de overdekte markten kan men te kust en te keur allerlei levens middelen krijgen. De spoor- en busverbindingen hebben verbete-

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9