Van het erf Bezorgdheid over olievoorraad Eurocamp Bergharen 3 tot 9 augustus 1979 Russisch natuurreservaat deskundig beschermd m T.V.-zendtijd voor Joods lyederSand Raad van kerken schrijft regering en premier van Vietnam over bootvluchtelingen Fokken van tamme bevers mt prus Antieke fietsen zijn duur Rusland is opgekomen temidden van bossen. Niemand zal versteld staan als hij verhalen hoort over eiken, die je pas met drie mensen kunt omvatten, over sparren die de hemel lijken te stutten en over hele rijen van blonde berken. Maar toch zijn er in die bossen nog wel beboste hoekjes te vinden, die wel bijzonder sterk de aandacht tot zich trekken, hoe wel ze zich schijnbaar slechts in weinig opzichten onder scheiden van andere bossen. Dat is bijvoorbeeld ook het geval met het bos van Oesmanj. Zelfs alleen de ligging ervan is al niet geheel gebruikelijk. Dit groene eiland, met een oppervlak van en kele tienduizenden hectaren, strekt zich uit temidden van de steppen in het Centrale zwarte- aarde gebied, ten zuiden van de bos gord el, die zich in Centraal Rus land bevindt. De eerste die dit woud op zijn waarde wist te schatten was Peter de Eerste. Hij waardeerde het niet zozeer vanwege de schoonheid van de slanke sparren, als wel om de mogelijkheid om het bos te gebrui ken als uitmuntend bouwmate riaal. Deze tsaar, die grote hervor mingen heeft doorgevoerd, had het plan opgevat om de zuidelijke toe gangswegen van zijn staat naar de 'zee open te leggen. De Zee van Azov ^en de Zwarte Zee zouden moeten worden bevaren door een vloot, die 'Peter van plan was te bouwen aan ^de rivier de Woronezj, uit het hout van het bos van Oesmanj. .En zo is dit boseiland de geschie denis van de Russische staat inge- Maar het heeft wel een hoge prijs taoeten betalen voor de „eer" die het te beurt viel. Destijds, driehon derd-jaar geleden al, vielen hier de eerste gigantische sparren onder de slagen van de bijl. En in de daarop volgende eeuwen zouden ze blijven vallen. Op de vruchtbare érond in de omgeving kwam de Jandbouw tot ontwikkeling en later èok de industrie. Het woud van £>esmanj werd de „natuurlijke" le verancier van bouwmaterialen. Dit proces, dat niet meer te stuiten (eek. werd echter al gauw na de re volutie van 1917 stopgezet. En op i^en groot gedeelte van het woud werd het door de staat beheerde natuurreservaat van Woronezj ge sticht. :Het riviertje dat Oesmanj heet l^tort zijn kristalheldere water in de Woronezj- Maar in de zielen van de pensen stort het rust en harmonie én dat heeft een zeer bepaalde Weerspiegeling in hun hele uiterlijk en gedragswijze. Dat waren zo mijn gedachten toen i|k mijn begeleider door het natuur reservaat zo langzamerhand ob serveerde. Dat was Aleksandr Ni kolajev, of gewoon: Sasja. Hij zatop de punt van ons bootje, terwijl hij Onhoorbaar met de uitéén roeiriem bestaande roeiroem voortpeddel- Sfet als de jongelingzonder vrees en blaam uit de Oud-Russische „byli- |iy", de heldenverhalen van het volk. Hij was rossig, h ad een breed, ^lavisch aandoend gezicht en hij Was stevig gebouwd, hoewel iets ^an de zware kant door de krachten ||ie hij al had verbruikt. In zijn be wegingen was hij ongehaast en bij |iet spreken terughoudend. Ook was hij niet vrijgevig met zijn glim lach schrijft Aloiz Fil in het voor lichtingsblad van de Russische ambassade. Maar ais hij dan een- jpaal glimlachte, dan was het net of op een sombere dag een zonnetje doorbrak in de diepe poelen onder zijn wimpers. Zijn witte blinkende tanden schitterden dan vochtig op. $ijf jaar geleden, nadat hij was af gestudeerd aan de biologische fa culteit in de stad Woronezj, arri veerde Nikolajev tezamen met zijn jonge vrouw in dit natuurreservaat. Hij kreeg de functie van jongste we tenschappelijke medewerker en een salaris van honderdvijftig roe bel per maand. Ê1VSRK010NIE Sasja houdt zich bezig met onder zoek naar de bevers die hier in het water leven. De bevers vormen na de mastbos sen de tweede trots van het natuur reservaat. En misschien zelfs wel de eerste en de belangrijkste trots. In de ver achter ons liggende tijden van Peter de Grote kwamen deze dieren in de Russische bossen niet minder voor dan welke andere die ren ook. Maar in eigen land en in de steden overzee vermenigvuldigden de liefhebbers van mantels en hoedjes uit beverbont zich aanzien lijk sterker dan die diertjes in de bossen zelf. En zo kon het gebeuren dat er tegen de tijd dat de Sovjet macht na de Oktoberrevolutie aan de beurt kwam om zich hiermee be zig te houden in Rusland praktisch geen bevers meer voorkomen. Bo vendien was het nu niet direct één van de meest onontbeerlijke tak ken van de nationale economie. Slechts een paar families, die ge spaard waren gebleven in de diep ten van de bossen van Oesmanj, waren praktisch de enige die in ons hele land waren overgebleven. Tegenwoordig zijn er in de Sovjet Unie bijna honderdvijftigduizend bevers. Die leven op voor hen ge schikte plaatsen, vanaf de Karpa ten tot aan Kamtsjatka en van het schiereiland Kola tot aan de Kau- kasus. De helft daarvan voert zijn stamboom terug op de bevers die gespaard waren gebleven in het woud van Oesmanj. En dat vormt nu de grootste trots van de mensen die in het natuurre servaat werken. Tientallen jaren zijn dinsdien ver streken en de mensen die werken op de laboratoria van het centrale; landhuis en in de hutjes van de meer afgelegen streken wisselden elkaar af, maar één zaak, die hun allen aanging, is onvoorwaardelijk overeind gebleven: er werden be vers gespaard, bestudeerd en ge fokt. En ze hebben de oevers van de Oesmanj opnieuw dicht bevolkt. niet bedoeld om te vernietigen, maar om levens te redden. Hier moet ik even bij vertellen dat er rond de tijd dat het natuurre servaat in het woud van Oesmanj word opgericht ook een tiental Europese edelherten gespaard was gebleven. Die schitterende dieren kwamen verder nergens in Rusland meer voor en ook zij wer den in bescherming genomen. Zij vermenigvuldigden zich, maar hun aantal werd ondertussen zó groot, dat ze elkaar het brood als het eare uit de mond aten. En bo vendien verschenen er ook nog wilde zwijnen en elanden in het bos. Ook zij groeiden in tal en last. Nu is dit boseiland ook weer niet zó groot, zodat de voedselvoorraad ook beperkt is. Het reële gevaar begon de kop op te steken dat het woud overbevolkt xütx raicen met hoefdieren. En dus moesten de overtollige dieren wor den overgebracht naar andere bos sen en gelukkig kwamen er vol doende bestellingen binnen uit verschillende gebieden van ons land. Maar hoewel het tamelijk simpel is om een bever te vangen, is het een heel andere zaak als je de baas moet zien te worden over bij voorbeeld een eland, die bekend staat als „de tank van het bos" Wladilj Komarov, wetenschappe lijk hoofdmedewerker aan het na tuurreservaat, liet mij een klein lo den kogeltje zien. Een uitge spaarde holte was gevuld met een speciaal preparaat en met derge lijke „Komarovkogels" schieten de jachtdeskundigen van een afstand van zo'n honderdtwintig k hond er- Wetenschappelijke medewerkers bezig met een onderzoek naar een met een kogel verdoofd dier. En steeds meer Van die behaarde beverfamilies konden vertrekken in kooitjes, om die weer te verlaten in nabije en afgelegen bosriviertjes en om een begin te maken met een hernieuwde bewoning. In 1932 werd aan de oevers van de Oesmanj de eerste experimentele beverfokkerij ter wereld gesticht. Die wordt geleid door Leonid La- vrov, een veteraan in het natuurre servaat en candidaat in de biologie. Het doel van zijn vele jaren du rende werk is het fokken van een nieuwe variëteit tamme bevers. Dat is een uitermate subtiel werk, dat heel langzaam vorderingen maatk, maar toch zijn er al hoop gevende resultaten geboekt. Het werk van Lavrov wordt met grote aandacht gevolgd, niet alleen door Sovjet-specialisten, maar ook door deskundigen in het buitenland. Hij wisselt nu bijvoorbeeld al meer dan twintig jaar lang wetenschappe lijke informatie uit met de Ameri kaanse beverfokker Mark Weaver. KOSEl DIE LEVENS REDT Laat in de herfst, wanneer de eerste sneeuw de aarde nog maar net heeft bedekt met zijn witte poeder, trekken de Jachtdeskundigen van het reservaat met geweren van klein kaliber de lichter en doorzich tiger geworden bossages in. Met een knappend geluid, net alsof er takken kraken in strenge vorst, klinken de onheilspellende schoten op... In een natuurreservaat? Zult u zich verwonderd afvragen Jazeker! Maar deze schoten zijn dvijftig meter een dier in zijn ach terste. Het wondje is nauwelijks zichtbaar en ongevaarlijk. Zo'n dier gaat er natuurlijk wel als een haas vandoor, maar na zo'n zeven tien munuten raakt het in een toe stand van shock, die ongeveer der tig munuten aanhoudt. In die tijd wordt zo'n prachtige bosbewoner ingehaald door de mensen, die hem als het ware „inbakeren" bij poten en hoorns. En de aflevering in de nieuwe woonplaats is dan alleen nog een kwestie van geduld en techniek Gebruikmakend van deze methode verzenden de jachtdeskundigen van het woud van Oesmanj jaarlijk zo'n tweehonderd edelherten, evenveel wilde zwijnen en een groot aantal elanden naar hun collega's, waar ze andere bossen zullen gaan bewonen. Op de „kogel van Komarov" is in een aantal van de grootste landen ter wereld patent verleend als het meest effectieve en - wat het be langrijkste is - het minst schade lijke middel om wilde dieren tijde lijk immobiel te maken. Het is niet zo eenvoudig om een op lossing te vinden voor het pro bleem om een zone van „maagde lijke natuur" te beschermen, die praktisch letterlijk voor de drem pel van een grote stad ligt. Maar Sasja Nikolajev heeft het voorna amste middel daartoe juist gezien: via de massamedia moet aan de stadsbewoners voortdurend wor den uitgelegd, dat zelfs een klein boeketje veldbloemen dat uit het reservaat wordt meegenomen een klap betekent voor die prachtige wereld. DUIZENDEN BEZOEKERS Maar aan de andere kant Is het wel Juist om deze wereld van giganti sche sparren en bosdieren geheel te isoleren van „mensen van buite naf"? Natuurlijk niet, zeiden zowel Sasja Nikolajev en andere mede werkers. En het reservaat wordt ieder jaar dan ook bezocht door duizenden en duizenden mensen, die hier een excursie komen maken. Er komen hier ook heel wat wetenschappe lijke delegaties uit alle boeken van ons land en zelfs van over de hele wereld. Door de bossages van hef woud van Oesmanj is een observa tieroute uitgezet. De excursies langs deze route worden dusdanig geregeld, dat de bosbewoners niel worden opgeschrikt. En als er iemand pech heeft en niel de kans krij gt om ze „in het wild tt zien, kunnen in de volières er kooien van het natuurreservaa' nog altijd de vertegenwoordiger: van het „bosvolkje" worden be zichtigdsamen met het trotse hert de eland met zijn boze gezicht, eer paartje verlegen bevers en de ge streepte jonge zwijnen schrijf Aloiz Fil. Er wordt verteld dat het woud var Oesmanj door Peter de Grote „d- gulden struik van de Russisch- staat" werd genoemd. En ook van daag de dag trekt het woud, net al in de dagen van weleer, de mensei aan door zijn elementaire schoor heid en onbedorvenheid. Enhetzs dan ook beschermd moeten woi den in het belang van de huidige e de komende generaties", zoals he wordt omschreven in de grondewe van de USSR, in het artikel d? handelt over de natuurbesche ming aldus de auteur. In het kader van het Jaar van het Kind organiseert de landelijke jeugdorganisatie Jong Nederland een e rocamp met als thema: Het spel - al lijkt het zonder zin - er zit een hele wereld in. Het initiatief voor deze internationale ontmoe tingsbijeenkomst is genomen door de Fédération Internationale des Communuautés de Jeunesse Cat- holique Paroissiales (FIMCAP), een internationale federatie van katholieke jeugdorganisaties uit de gehele wereld met ongeveer 2.000.000 leden. Het eurocamp vindt plaats van 3 tot 9 augustus 1979 in Bergharen. een dorp met een landelijk karak ter in het centrum van het Land van Maas en Waal. In totaal zullen 524 jongens en meisjes in de leeftijd van 11 tot 13 jaar en 131 leiders en leidsters hieraan deelnemen. Zij zijn afkomstig uit Zwitserland, Oostenrijk, België. Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië en Ne derland. De bedoeling van deze ontmoe tingsbijeenkomst is om door mid del van het spel elkaar beter te le- De Raad van Kerken heeft in een brief aan premiér Van Agt over de Vietnamese bootvluchtelingen een drie tal punten naar voren ge bracht met het oog op de steeds ernstiger wordende omstandigheden voor grote delen van de Vietnamese bevolking. In de brief be pleit de raad, dat de neder- landse regering eventueel samen met andeere landen zich tot het uiterste inspant om de last van het vluchte lingenprobleem voor de eerste landen van opvangst te verlichten, inclusief druk op de regering in Hanoi om de oorzaken van de uittocht weg te nemen. Verder zou Nederland nadrukke lijk te kennen moeten geven veel grotere groepen Vietnamese vluch telingen te willen opnemen en daartoe ook op korte termijn de nodige stappen ondernemen. Tens lotte wordt een royale voortzetting van de humanitaire hulp aan Viet nam bepleit, inclusief hervatting van de hulp voor de wederopbouw, als een belangrijk middel op lan gere termijn om tot een verbetering van de situatie in Zuid-Oost-Aziê te geraken. Bij de brief aan de rege ring was een kopie ingesloten van een brief van de raad aan premier Pham Van Dong van Vietnam, waarin o.a. wordt gezegd, dat men niet wil treden in de internationale politieke aspecten van dit gebeu ren, maar, dat hoe belangrijk en vi taal deze ook mogen zijn, zij zijn uiteindelijk ondergeschikt aan nog meer fundamentele menselijke waarden. Vanuit deze optiek spreekt de raad uit, dat hij ge schokt is over de sterk aange groeide stroom van vluchtelingen. „Hoe komt het dat al deze men sen", zo vraagt de raad. „zich over leveren aan de onzekereheid van een veelal levensgevaarlijke reis over zee en - bij overleven - een uit zichtloos bestaan in een overvol vluchtelingenkamp? In het verle den is bij. verschillende gelegenhe den door de kerken fel geprotes teerd o.a. tegen de meedogenloze bombardementen van de Ver enigde Staten op uw land. Thans", aldus de raad. „stellen wij tot onze diepe teleurstelling vast, dat Viet nam haar internationale prestige en de sympathie van velen in de wereld grondig verspeelt, door de onaanvaardbare wijze, waarop uw regering omsprin gt met grote delen van haar eigen bevolking". Da wxferjoiig van Vietnam Vietnam heeft meer vluchtelingen binnen zijn grenzen dan alle om ringende landen tezamen. Na Zaïre herbergt het de meeste vluchtelin gen in de gehele wereld n.l. 160.000 cambodjanen. 300 000 cambodja- nen van Vietnamese oorsprong en 120 000 van verschillende her komst. Deze mensen wonen allen in kampen. Op de boten, een steeds wisselend aantal, verblijven onge veer 6000 mensen. Vietnam telt meer droevige records. Om te be ginnen het feit. dat in luttele jaren de sympathie voor de strijd van het Vietnamese volk voor zijn onafhan kelijkheid is omgeslagen in totale isolatie en verguizing. Na de val van Saigon in 1975 begon het hoop vol. Tegen de verwachting in wer den relatief heel weinig aanhan gers van het oude regime omge bracht. De heropvoedingskampen waren geen paradijs, maar een massale moordpartij bleef uit in tegenstelling tot Indonesië in 1965. Vietnam had een Marshall-plan nodig om na 30 jaar strijd (tegen fransen en amerikanen) een oor logseconomie op agrarische we deropbouw te heroriënteren. Viet nam wendde zich tot het Interna tionale Monetaire Fonds, werd lid van de Aziatische Ontwikkelings bank, de Wereldbank, zocht toena dering tot nabuurlanden, bena derde zelfs multi-nationale onder nemingen om zijn olie te explore ren. Intussen troffen twee record natuurrampen het land. Een-derde van de oogst van 1977 werd vernie tigd door droogte. In 1978 trof een overstroming het land. Weer een- vijfde van de oogst vernietigd. China en Cambodja oefenden druk uit, terwijl in Vietnam de spanning tussen Noord en Zuid toenam. De nieuwe Ekonomische Zönepoli- tiek (verhuizing van de stad naar het land) kwam hierdoor in moei lijkheden. Repressie en morele neergang van noordelijke kaders in het Zuiden nam toe. Amerikaanse en Wereldbank-hulp, laat staan herstelbetalingen bleven uit. En zo werd Vietnam steeds afhanke lijker van Rusland. Al deze facto ren zijn redenen genoeg voor som migen het land te verlaten. Voeg er echter vrees, noord-zuid tegenstel lingen, chinezen-haat (het zonde bok systeem) bij en de uittocht van de bootvluchtelingen kan ten dele verklaard worden, aldus een achtergrond-schets van de Viet namese situatie, geschetst door ds. PP van Lelyveld, secretaris van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (S.O.H.). In de loop van 1978 werd echter duidelijk dat zoveel mensen niet ongemerkt uit Vietnam weg kon den varen zonder dat tenminste la gere ambtenaren voor f 4.000.- per persoon even de andere kant opke ken. De Hai Hong en Huey Fong waren illustraties dat aan vluchte lingen geld te verdienen is, zowel door Chinese groothandelaren in Hong Kong, als door de vietname- zen. Vaststaat dat de Vietnamese lagere overheid betrokken is bij deze handel. Niet geheel staat vast in hoeverre Hanoi zo cynisch is, dat zij tussen 150 en 300 miljoen dollar verdient aan deze mensen, waar van naar schatting de helft op zee verdrinkt (tussen 100.000-200.000 mensen). Het ergste moet gevreesd worden Vietnam ts nu zelfs begon nen vietnamezen van Chinese af komst uit het. noorden de zee op te sturen als gevolg van de Chinese in val aan de noordgrens. Intussen zijn 49 miljoen vietnamezen aan russische steun overgeleverd. Vietnam is de paria onder de naties geworden. Het is nodig om deze fei ten nog eens in herinnering te brengen om oorzaak en gevolg nog enigszins te kunnen onderschei den, aidus S.O.H. Wat kan gsdoaa worden? Geen gemakkelijk antwoord is te geven. Op een oproep van de We reldraad van Kerken hebben ver schillende Europese kerken hun regeringen gevraagd niet meer ,na u' te roepen, maar meer vluchtelin gen op te nemen. Ook protesteerde de Raad van Kerken bij de Vietna mese regering tegen de deportatie van etnische Chinese vietnamezen die reeds generaties in Vietnam wonen en nu de zee opgestuurd worden. Tevens stelde de raad in dringende vragen naar de ooizaken van de uittocht. Tenslotte heeft de Raad van Kerken de nederlandse regering gevraagd om niet alleen royaal de humanitaire hulp aan Vietnam voort te zetten, maar ook de hulp bij de wederopbouw te her vatten. Wie de oorzaken wil verhel pen zal ook in Vietnam hulp verle nen. We! ba de ptafoalljke gsraesfife deen? Een gemeente in Nederland kan bij de burgerlijke gemeente (B en W) nagaan, in hoeverre huizen ter be schikking gesteld kunnen worden ten behoeve van vluchtelingen (in formatie daarover doorgeven aan de nationale opvangorganisatie Stichting Vluchtelingenwerk Ne derland SVN, Herengracht 6, Am sterdam, t.a.v. de heer van het Hof, tel. 020-224651 (wo/do/vrij;. Ge meenten kunnen ook financieel steunen met name in de opvang van de met de Wereldraad verbon den Hong Kong Christian Service. Ook is er een nationale actie in voorbereiding waarin SOH parti cipeert. Tenslotte kan de gemeente in de liturgie en voorbede vasthou dend betrokken zijn bij het stap voor stap oplossen van dit pro bleem. (Hervormd Persbureau) ren kennen, en een bijdrage te leve ren tot een grotere bewustwording van de kinderen in de situatie waarin ze leven. Het eurocamp heeft te maken met het „leren leven in één eenwordend Europa". Deze doelstelling wordt gekonkretiseerd in een programma, waarin het ver haal van de Ark van Noë centraal staat. Dit verhaal wordt „geaktua- liseerd". Wanneer er vandaag een zondvloed zou komen, wat zou er dan overspoeld worden? Wat wil jij meenemen in de Ark? Wat laat jü achter?ij Wat vind jij waardevol in de nieuwe wereld van morgen, waar jij dan in leeft? De internationale voorbereidingskommissie tracht op deze manier de rechten van de kinderen te verwoorden. Uitgang spunt van dit eurocamp is het be ginsel, dat kinderen recht hebben op spel, ontspanning en ont plooiing. Het eurocamp 1979 is mede moge lijk gemaakt dank zij de steun van een aantal fondsen. Er is een bij drage van de Stichting Zomerze- gels ad f25.000,00; van de Kinder postzegels ad f25.000,00; het Na tionaal Jeugdfonds ad f25.000,00; van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ad f30.000,00; van de Natio nale Commissie Jaar van het Kind f25.000,00. Het Europees Jeugd fonds in Straatsburg heeft een bij drage gegeven van f30.000,00. Met ingang van 1 oktober krijgt het Nederlands-Israëlitisch Kerkge nootschap een half uur televisie zendtijd per half jaar. Minister Gardeniers van CRM, heeft daar toe besloten, omdat ze van mening is, dat de tv-uitzendingen, besterad voor de leden van dit kerkgenoot schap, in een specifieke behoeftzul- len voorzien. Ook neemt de be windsvrouw aan, dat de uitzendin gen bij een groter publiek belang stelling zullen trekken. Het kerk genootschap heeft thans vol doende leden om een toewijzing van tv-zendtijd te kunnen recht vaardigen, aldus de beschikking. De tijd is voorbij dat je voor een luttel bedrag een antieke fiets kan kopen, die nog wel ergens op zolder of in een schuur stond. De prijs die hiervoor moet worden betaald, is metsprongen omhooggegaan. Ook nog niet echt antieke fietsen wor den tegenwoordig veel gezocht en dat zijn dan bijvoorbeeld fietsen uit de jaren dertig, veertig en vijftig van deze eeuw. Vooral in Amerika bestaat voor deze „oldtimers" veel belangstelling. Voor een in goede staat verkerende fiets van dertig jaar geleden heeft men al gauw 600 tot 800 dollar over. Zuinig zijn dus op uw zolder-voorraad oude fiet sen het kan een geldbeleggingzijn. De voorzitter van het Landbouw schap, drs. JJ. Schouten, heeft tij dens een openbare bestuursverga dering van het schap,gepleit voor een overheidstoezicht op de reserve-v oorraden olie voor kwestbare sectoren zoals de glas tuinbouw. De toch al precaire opbrengsten-kostenverhouding wordt daardoor nog verder belast. Nog grotere bezuiniging op het energieverbruik - achtte drs. Schouten belangrijk. Want als bijvoorbeeld in de V.S. 10 van de benzine wordt vervan gen door gasolie. die zoals in Brazi lië met benzine wordt gemengd, dan zal door de stijgende benzine prijzen de vraag naar gasolie toe nemen Dan zullen er forse prijsstijgingen zijn van mais, granen en/of suiker. In plaats van zich zorg te maken over de huidige graanvoorraden zouden de E.G.-autoriteiten zich moeten bezinnen op een schaarste, die in de toekomst wel mogelijk is, aldus drs. Schouten. Het ware zin vol een studiecommissie in te stel len om de energie-problematiek te onderzoeken. Drs. Schouten herinnerde aan de nota landbouwbeleid 1979-1980. Daarin wordt weer de noodzaak aan de orde gesteld van een veran derde inkomstenbelastingheffing voor de zelfstandige ondernemers voor de reservevorming. Die is no dig gezien de risico's, die de agra riërs hebben door het slechte weer van de laatste dagen, aldus spre ker.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5