auto Citroen komt met nieuwe Méhari up de markt Alfasud Sprint Veloce met krachtiger motoi Fiat 132 Diesel: van jarenlange Honda Prelude junstig geprijsd resultaat ervaring De 5% vrouw is bekend wezen Saab en Lancia overeenkomst Bktueel allerlei Q (ën nieuwe Méhari, met r aangedreven wielen, is juist aan de bestaande ;hari modellen toege- jd, auto's waarvan tot heden meer dan 11200 emplaren zijn geprodu- :rd. Met dit voertuig ge- Citroën blijk in staat te met iets nieuws te ko en en wel door een pro- leem aan te pakken via de g van het non- onformisme. Tegenover leesware „tank" stelt men le; lichte „cavalerie". De plossing van Citroen is ainelijk gebaseerd op de repassing van een zuinige iQtor, die wordt benut oor een aangepast over- rengingssysteem evenals opr een weloverwogen euze voor de lichte con tractie, teneinde een gro- ere betrouwbaarheid te erkrijgen en moeilijk oorstelbare mogelijkhe- ieh zelfs te overschrijden onder uitgebreide practi ce proefnemingen, »e bijzonder flexibele vering op Ier onafhankelijke wielen is een ictra troef bij de te verwachten ware gebruiksomstandigheden. De in »Bstructie van deze in de wereld nleke 4x4 auto verschilt van an dere terrein-wagens door zijn ge- Inge gewicht (715 kg), zijn zeer laag gelegen zwaartepunt, zijn comfort en zijn economische ge bruik (weinig onderhoud, verbruik van 15,4 tot 11,1 kmfl, al naar ge lang het gebruik). Dankzij de lichte constructie, een reductiebak en sperdifferentieel voor de achterwielen en het vermo gen tot het overwinnen van buiten gewone hindemissen, is het een all round voertuig geworden, dat in staat is hellingen van aanzienlijk meer dan 60 te overwinnen. De nieuwe versnellingsbak maakt het mogelijk van 4 versnellingen ge bruik te maken: voor normaal ge bruik met 2 aangedreven wielen (4 x 2), of met 4 aangedreven wielen (4 x 4). Het is ook mogelijk met inge schakelde reductiebak de eerste 3 versnellingen in 4 x 4 te gebruiken. Onnodig er aan te herinneren, dat ook de opbouw van de Méhari zich uitstekend eigent voor het rijden in het terrein, aangezien struiken en takken de door en door gekleurde carrosserie van warm gehard plas tic niet kunnen bekrassen en dus geen enkel spoor nalaten. Hoewel hij uiterlijk gelijk is aan de bestaande MSiari, zijn de techni sche vernieuwingen van de 4 x 4 versie zeer belangrijk: nieuwe versnellingsbak met een lage „gearing" en een klauwkoppe- ling van de aandrijfas naar de ach terwielen. achterbrug met sperdifferentieel, aan weerszijden waarvan de rem klauwen zich bevinden, nieuw versterkt platformchassis dat de doorgang van de cardanas naar de achterwielen mogelijk maakt. bescherming van de onderzijde van de wagen, die geen enkel uitstekend deel bevat waarmee zou kunnen worden gestoten op stenen of klui ten. schijfremmen op de 4 wielen met remkrachtbegrenzer achter, gewijzigdekap (nieuw openings-en bevestigingssysteem, opbergen van de voorportieren). Platformchassis, ophanging, bestu ring, remmen, motor, versnellings bak en aandrijfassen zijn langdu rig getest op primitieve Afrikaanse wegen. De bodemvrijheid is bijzon der groot: 24 cm in rijklare staat en weinig gevoelig voor belading: 20 cm volledig belast. De auto zal in Frankrijk in oktober 1979 in de handel worden gebracht zowel in een 2-persoons als in een 4-persoonsversie. laatste uitbreiding van de Fiat diesel-range (de introduktie van de 132 Diesel 2500 en de 131 Diesels 2500 Super/2500 Super Panorama gingen daar aan vooraf). Qua uitvoering komt hij vrijwel geheel overeen met de benzine L-versie. De verschillen zijn te vinden in de 5-versnellingsbak, de aangepaste vering en de stoelbekleding van kunstleer. De Diesel 2500 L wordt bovendien standaard geleverd in 4-deurs uitvoering. Bij een vergelijking tussen de 131 Diesel 2500 Super en de 131 Diesel 2500 L zijn een aantal belangrijke verschillen te constateren. De Su per heeft t.o.v. dc L de volgende punten meer: aan het exterieur, n.l.: bumpers van kunststof, getint Een nieuwe, nog krachtiger motor, een zeer geraffi neerde wegligging met een uitgesproken sportieve in slag, in harmonie met het hoogste prestatie-peil. Dit zijn in het kort de vernieu wingen van de Alfasud Sprint Veloce, waarbij het esthetisch aspekt en de komfortabele funktionali- teit van het interieur van de Alfasud Sprint hetzelfde zijn gebleven. De motor van de Alfasud Sprint Ve loce, in de 1350 en 1500 versie, wordt gevoed door 1 carburateur per ci linder, ter bekroning v an een evolu tie, waarop de technici reeds vanaf het begin van de ontwikkeling van het 4 cilinder-boxer-projekt, hun ogen hebben gericht. De eerste betekenisvolle ervaringen zijn opgedaan in het wedstrijdkli maat van de .Alfasud Trofeo"- races. Dankzij de nauwkeurigheid van de carburatie is het mogelijk geweest het thermisch en inhoude lijk rendement te verbeteren door met hogere compressie- verhoudingen te werken (9.51 voor de 1500 cc. en 9.75 voor de 1350 cc.) tezamen met een aangepaste klep- timing. De Alfasud Sprint Veloce 1500 be schikt over een vermogen van 70 KW DIN bij 5800 toeren/min. (95 PK) en kan een snelheid ontwikkelen van meer dan 175km./u. (63 KW bij 5800 toeren/min. en boven de 170 km./u. voor de 1350 versie). Door de opgedane ervaringen in de .Alfasud Trofeo"-r aces heeft ode de afstemming van het onderstel van de auto haar profijt gehad. Met be trekking tot de hogere prestaties wordt de motor, behalve door de normale 3 punten op de lengte-as, inderdaad ook gedragen door een laterale trekstang, welke aan de centrifugaalkracfiten^dië~op bet vliegwiel werken, verhinderen het gedrag van de voortrein te beïn vloeden. De afwijkende afmetingen en afstelling van de ophangings elementen hebben tot doel gehad de eigenschappen voor de wegligging te bevestigen en tegelijkertijd het soepel rijden te verbeteren. De Alfasud Sprint Veloce wordt op de Nederlandse markt uitsluitend geb r acht in de 1500 cc. versie voor de prijs van 19.990 gulden. glas rondom en halogeen koplam pen. En in het interieur: ander dash board, verstelbaar stuurwiel, sigarette-aansteker, stoffen stoel bekleding, beklede bagageruimte, midden armsteun achter, quartz klokje, doorlopende armsteunen op alle portieren, twee leeslampjes achter en hoofdsteunen achter. Da prijs van de 131 Diesel 2500 L is vastgesteld op f 17.788,- excl. en f20.990,- incl. BTW. e Honda Prelude is nu le erbaar. De prijs van de [onda Prelude is f 17.995,- ijklaar, een plezierige ver- issing. Lager dan over het Igemeen bij de introductie p de RAI in februari werd erwacht. IJ de vormgeving van de Honda lude heeft de aërodynamica een elangrijke rol gespeeld. Het resul- lat is een fraaie 2 plus 2 coupé met IhTHge daklijn en zeer sportieve allu- De Prelude heeft de betrouwbare .6 liter motor van de Accord onder iat dfe motorkap. Goed voor een maxi- Meuim vermogen van 59 kW (bij 5300 n va*nin.). Bij het ontwerp is veel aan- lurlijlacht geschonken aan veiligheid en tig d' satyr wan fazair ze it - jedeij iet op n woi- fazair uinet i heb en pa tndi s Blij ndoo Denec in d nkfui :end I Kon rs zij!. ;e aai. aldi). comfort van de bestuurder en pas- Opvallend in de komplete uitrus tingvan de Prelude. Het instrumen tarium is gevateen fraai compact dashboard, alles is in een oogopslag waar te nemen door een logische volgorde in de opbouw. De Prelude is voorzien van het bekende Honda-waarschuwingssysteem, doo r m iddel v an kontrolel amp jes en veilighe idsindikatoren. Uniek ishet electrisch bedienbare zonneschuif- dak. De Honda Prelude heeft eenspeciale anti-roest behandeling ondergaan, waarbij op de zogenaamde roestge- voelige plaatsen gebruik gemaakt is van een speciaal soort kit, waar door roesten vrijwel is uitgesloten. De introduktie van de 132 Diesel eind 1978 was voor Fiat bepaald geen stap in het duister. 70 jaar ervaring in het bouwen van dieselmotoren voor schepen, treinen en vrachtwagens gingen daar aan vooraf. Desondanks moest door de technici wel worden gelet op de eisen die de pers- onenwagenmarkt aan een diesel stelt: laag geluidsniveau, „normale" acceleratie en een relatief hoge topsnelheid (de Fiat diesel-motor heeft een top van 150 km/u). Een zo gun stig mogelijk brandstofverbruik werd ook als eis gesteld op de andere „diesel-markten", zodat dit bijna vanzelf sprekend in het concept werd opgenomen. De standaard 5-versnellingsbak is één voorbeeld van de hiervoor ge vonden oplossingen. De 2500 cc-motor, waarmee zowel de 131 als de 132 zijn uitgerust, heefteen bovenliggende nokken as en een direct inspuitsysteem (Ri- cardo Cornet). Voordelen van dit systeem zijn het hoge specifiek vermogen, het lage brandstofver bruik, minder uitlaatrook en minder vervuiling van de motoro lie. Het motorblok bestaat uit 2 gietijzeren delen; door deze kon- struktie wordt het blok aanzien lijk versterkt en kunnen bepaalde trillingen, die kenmerkend zijn voor dieselmotoren, geëlimineerd worden. Een bijzonderheid aan demotor is verder, dat alle hulpagregaten, zoals brandstofpomp, opvoer- pomp, oliepomp en vacuumpomp in één unit zijn ondergebracht, met andere woorden: lage onder houdskosten, makkelijk bereik baar voor monteurs en eenvoudig af te stellen. Diagnose en onder houd vindt trouwens slechts om de 15.000 km. plaats. De nieuwe 131 Diesel 2500 L is de Geëmancipeerde dames zuilen het als een enorme stap terug in de tijd ervaren wanneer ze horen dat bij de automobielfabrikanten over een 5% vrouw en een 95% man wordt gesproken. Wat een buitengewone aanmatiging lijkt, is echter in werkelijkheid een tech nische omschrijving voor zowel de vrouw als de man. Het gaat namelijk om de moeilijke opgave, de zittin gen in een auto en met name die van de bestuurder zo variabel mogelijk te ont werpen, zodat ze door men sen van verschillende li chamelijke afmetingen, comfortabel en met plezier te gebruiken zijn. Het ver schil tussen een elegante vrouw en een boom van een man is echter zoals we da gelijks om ons heen kunnen zien, aanzienlijk. Beiden willen echter goed en com fortabel in een auto zitten. Op de ontwikkelingsafde ling van Volkswagen bestu deert men reeds 10 jaren het menselijk lichaam met be trekking tot zijn grootte. Men bestudeerde Amerikaanse en Duitse statistieken en concludeerde bij de verwer kingvan de gegevens, datbij 18- tot 65-jarigen, die in staat zijn auto te rijden, 5% van alle vrouwen kleiner is dan 1.46 m. en 95% van alle mannen kleiner is dan 1.86 m. Deze gegevensbepalenbij alle Volkswagen- en Audi modellen de zit- en bedie ningsverhoudingen. Met andere woorden, 2owel vrouwen als mannen kun nen hun stoel individueel aanpassen aan hun eigen comfortwensen. Tot verdriet van de con structeurs is de mens op nog andere wijzen verschillend, hij voorbeeld, de een heeft bij dezelfde lichaamslengte lange benen en een kort bo venlichaam, terwijl dit bij de ander net andersom is. Ook moet men bedenken dat door onze welvaart veel mensen een „flink" buikje hebben, dat ook comfortabel wil zitten. Het stuurwiel moet door de bestuurder zonder moeite kunnen worden bediend. Dat is echter bij kleine personen geen eenvoudige zaak wanneer men bedenkt dat voor een probleemloze bloedsomloop de handen aan het stuurwiel zich niet hoger mogen bevinden dan het hart. Als het de constructeur tens lotte gelukt is al deze eisen te verwezenlijken, dan kan men met recht spreken van een ergonomisch optimaal gevormde zitplaats voor de bestuurder van een auto. ons liggende jaar werd een groei gerealiseerd van 25 dit volgens een woordvoerder van de Inter- lease Dello groep. Wanneer deze trend zich voortzet (zoals in Ame rika! dan zal binnen 8 jaar het aan tal lease auto's gestegen zijn tot 500.000 stuks. Nissan Motor Co. Ltd., de fabri kant van Datsun-automobielen. heeft reeentelijk bekend gemaakt dat het olleverversen bij de 1000 km.-beurt niet meer hoeft. Het be treft hier de olie van de motor, de versnellingsbak en het differen tieel. Ook mogen alle Datsuns, be halve de 280 ZX, op normale ben zine rijden. Saab en Lancia hebben de definitieve overeenkomst ondertekend, waarbij sa mengewerkt zal worden bij de fabricage van compo nenten voor een nieuwe se rie automobielen, die in de 80-er jaren zal worden geïn troduceerd. De overeenkomst is bedoeld om de ontwikkeling en productie van ge meenschappelijke auto-onderdelen, die in de nieuwe series gc'iruikt gaan worden, te bewerkstelligen Het doel is om sterker te kunnen concurreren, maar tegen kosten die aanzienlijk lager zijn voor elk der beide maatschappijen dan wan neer ieder voor zich ontwikkelings- en productiekosten moet dragen. De onderscheiden modellen en types van zowel Saab als Lancia blijven van elkaar verschillen zodat de beide merken hun eigen identiteit behouden. Volgens de overeenkomst zullen de bestaande mogelijkheden en pro ductiecapaciteiten binnen de beide bedrijven zo worden benut dat de werkgelegenheid niet in gevaar komt .en waar mogelijk zelfs zal worden uitgebreid in de betrokken landen De overeenkomst zal niet lelden tot het oprichten van een ge meenschappelijke onderneming of enige andere fusie-vorm Samen werking met andere partners wordt niet uitgesloten !et totale Westduits^ autopark ipvat ongeveer 22 miljoen eenhe en. Daarvan rijdt momenteel 8 rond op leasebasis. In getal- in uitgedrukt komt dit neer op »'n 125.000 auto's. In het achter

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13