n Wij gaan met vakantie. SLAVENBURGS BANK Geslaagde proeven met nieuw selectiemiddel alcoholmisbruik wat gebeurt er met onze huisdieren? Bijen houden wordt teeds populairder Overijsselse boeren denken aan acties Bil l In het verkeer Kwaad op Brussel Hydrocultuur in huiskamer HOLTENS NIEUWSBLAD - 6 JULI 1979 - PAG. 13 )e folders zijn bestudeerd, iet budget berekend, de reis ;eboekt. De vakantie kan lomen. Twee of misschien fel drie weken heerlijk luie- en in de Spaanse zon of dimmen in de Alpen of zei- en op de Friese meren. la ar wat gebeurt er met de lond, kat, de kanarie, de lamster, het goudvissen- laartje? Paniek? >nmenselyk >nmenselijk is het om tegen de va- :antietyd de hond en de kat uit de ,uto te gooien, de hamster te ver- Irinken en de goudvissen door het oilet heen te spoelen. Even on menselijk is het om op andere wijze iet dier aan zijn lot over te laten, iet dier is geheel afhankelijk van iw goede verzorging en als levend chepsel mag het uw resect ver zachten. Indien een mens geen espect kan opbrengen voor het le en van een dier en dat dier vlak oor de vakantiereis zo maar weg loet, verwachten wij dat diezelfde nensen in bepaalde situaties voor ijn medemens ook weinig respect al kunnen opbrengen. !eserveer een pension Gelijktijdig met het bespreken van iw eigen vakantie dient u reeds iets e organiseren voor uw huisdieren, ipdat zij niets in verzorging tekort [omen. Is uw verre nicht bereid om nkele weken in uw huis te verblij den en de dieren (en planten) te ver- orgen? Prima. Is uw buurvrouw lereid om tijdens uw afwezigheid le hond te voeren en uit te laten, de ipgelkooi te reinigen en de lucht- lomp van het aquarium te contro- eren? Prima. daar als u niet beschikt over een •erre nicht, een lieve buurvrouw of indere vrienden en kennissen, dan uit u vroegtijdig professionele on- erdakverschaffers moeten in- chakelen. Dan zult u een plaatsje loeten reserveren in het dieren- •ension. Hoe eerder u een plaatsje m eserveert, hoe beter, want veel die- renpensions zijn enkele maanden voor de vakantie reeds helemaal volgeboekt. Voorkom teleurstel ling en reserveer nu. Een hond kan desnoods nog wel meegenomen worden, maar het zal slechts zelden voorkomen, dat u met de parkiet op vakantie gaat. Entingen Bij de reservering voor uw hond of kat zal het dierenpension u ook wel nader kunnen informeren over de entingen, die men verplicht stelt. Even in het kort: 19Voor honden a. hondeziekte - deze enting mag in de regel niet langer dan twee jaar voordien zijn gegeven. Als „be wijsmateriaal" ontvangt u van uw dierenarts een ingevuld geel en- tingsbewijs. b. Hepatitus - meestal wordt tegen deze besmettelijke leverziekte ge lijktijdig met hondeziekte geënt. c. Ziekte van Weil - tegen deze bac terieziekte moet ieder jaar worden geënt. De hond is dan beschermd tegen de echte ziekte van Weil, die via ratte-urine wordt overgedra gen, maar ook tegen de verwante ziekte canicolakoorts, die recht streeks van hond op hond kan wor den overgedragen. d. Rabiës - deze enting is absoluut onontbeerlijk, indien u uw hond wilt meenemen naar het buiten land. De enting werkt pas na dertig dagen en behoudt zijn geldigheid gedurende een jaar. maar op deze algemene regel zijn tal van uitzon deringen. Raadpleeg daarom uw dierenarts. Sommige pensions, vooral die pensions die ook wel eens buitenlandse gasten hebben, schrijven deze enting voor aan al hun gasten, dus ook aan de binnen landse. e. Kennelhoest - deze ziekte wordt door tal van virussen veroorzaakt en een enting geeft bescherming tegen enkele" van deze virussen. Lang niet ieder pension zal deze en ting verplicht stellen. Voor katten a. Katteziekte - aangezien katten let houden van bijen wordt steeds populairder. Deze van oudsher agra- Ische activiteit wordt ook meer en meer door niet-agrarièrs beoefend. !r hebben zich in ons land zo'n negenduizend bijenhouders georgani- eerd in vijf organisaties. Tesamen met een stijgend aantal niet- eorganiseerden houden zij naar schatting een 70.000-tal bijenvolken. De •ij is een uitermate nuttig diertje, ook al vindt menigeen het maar een aar steekbeest. ijjen leveren produkten als honing n was en ze zorgen voor de bestui lng van planten. In feite zyn ze ^nmisbaar: zonder bijen geen au Harken, geen fruit, geen zaadver Reling, geen sierbessen en ga zc laar door. Onze 70.000 bijenvolken roduceren, afhankelijk van het J eer in de zomers, tussen een half en j in miljoen kilo honing; dat bete- |nt een produktiewaarde van on- ïveer 7 i 8 miljoen gulden. De ge- 3 liddelde consumptie van honing gt in ons land in de buurt van de 10 gram per persoon. Wij zitten aarmee in de middengroep. In 3 'est-Duitsland haalt men een ge- j liddelde van bijna 1000 gram, het jogste ter wereld. De honingbij is 5 aar dan ook het „vierde" land- 5 :>u whuisdier, hetstaater boven het ihaap op de ranglijst. Honing is it bekendste produkt van bijen. Ze ordt ook gebruikt als ge- 7 ïesfkrachtlg) middel, in genees- iddelen (hoestdrank) en in voe- (ngsmlddelen voor sportlieden. 7 jijenwas wordt in ons land niet eer geproduceerd. Dit is mede een [volg van het houden van bijen- ilken in kasten in plaats van kor- in De imkers hier maken gebruik in met behulp an geïmporteerde jenwas vervaardigde kunstraat: igoten of gewalste vellen bijenwas et celindrukken. Deze cellen wor- ;n door de bijen uitgebouwd tot jlledige raten, soms nog wel met de x>r de diertjes zelf ultgezweten as als aanvulling. Voor dit doel ordt bijenwas geïmporteerd uit oplsche streken. Bijenwas wordt irder nog gebruikt voor (kerk) Barsen, in de farmacie, incosmeti- i, in de levensmiddelen, in meu- ?lwas etc. Eén van de grootste in- ustrieën voor de zuivering van eze en andere wassoorten staat in it Brabantse Bladel. Andere pro nkten uit de bijenhouderU zijn ko- Inglnnegelei (royal Jelly), ktthars propolis en bijengif (produkten Je door deze Insecten worden afge scheiden) en mede (een drank uit gekruide honing). Aandeproduktei hiervan wordt in ons land echter weinig gedaan. BESTUIVING De indirecte betekenis van de ho ningbij is vele malen groter dan de directe. Haar rol by de bestuiving van planten in de land- en tuin bouw en in de natuur is van enorme waarde Van grote betekenis is de by voor by voorbeeld de teelt van aardbeien en augurken onder glas en voor de teelt van fruit. Hoe meer de byen aan bestuiving (overbren ging van het stuifmeel vanuit de helmstokjes van de meeldraden op de stempels van de bloemen) doen, hoe hoger de opbrengsten aan vruchten. Maar niet alleen in de land- en tuinbouw, ook in natuur- en landschap, in tuinen, parken en plantsoenen vervult de honingby een onmisbare rol. In steden wordt het nut van byen voor de bestuiving van planten in parken niet altyd onderkend Be stuurders, die het plaatsen van by- envolken in de stad verbieden, ver geten wel eens dat vele vogels alleen maar in de stad kunnen leven dank zy de bessen van besheesters en dat déze besheesters niet vanzelf, maar dankzy de bestuiving door byen bessen dragen. HOBBY Byenhouden is een hobby. Er zyn maar een paar echte beroepsimkers. Als economisch nevenbedryf wordt de imkery maar door 50 a 100 im kers beoefend. Gemiddeld houdt een imker zeven byen volken. De Neder landse tuinders .huren" deze byen- volken. Behalve voor de bestuiving en de produktie van honing, wordt de honingby de laatste Jaren ook steeds belangryker als object van onderwijs en onderzoek vaak buiten rondlopen en lang niet iedere kat geënt is, is de mogelijk heid groot, dat geënte katten zich zelf besmetten en een hoge immu niteit opbouwen zonder ziektever schijnselen te tonen. Daarom hoe ven katten die geregeld buiten ko men slechts één keer te worden in geënt. Echter indien u het zekere voor het onzekere wilt nemen is jaarlijkse herinenting gewenst. Dit geldt zeker voor katten die nooit buiten komen b. Rabiës - zie hiervoor. c. Niesziekte - vooral indien katten binnen verblijven met tal van an dere katten, is deze enting zeker aan te bevelen. Vraag uw diere narts om advies. Het zal niet veel voorkomen dat andere dieren dan honden en kat ten in pension worden gedaan en daarom kan ook moeilyk een alge mene entingsregel gegeveri wor den. Konijnen zou men kunnen la ten enten tegen miyxomatose. dui ven tegen pokken en salmonellose, etc. De grote schoonmaak Waar dieren bijeenkomen, komen ook dier-parasieten bijeen. Om te voorkomen dat het pension door uw huisdier wordt voorzien van vlooien en ander gespuis, is het noodzakelijk vóór de plaatsing eerst een ontvlooiingskuur toe te passen of een controle in te stellen naar andere parasieten. Luizen bij voorbeeld, inaar ook lintwormen. Voor de uitwendige parasieten kunt u in de dierenspeciaalzaak uitstekende middelen verkrijgen en voor de inwendige parasieten kunt u zich het beste wenden tot uw dierenarts. Geef het dier iets „eigens" Lang niet ieder huisdier ervaart het verblijf in een pension als een pret tig uitje en menig dier heeft - vooral de eerste paar dagen - heimwee. U kunt die mismoedigheid een heel eind tegengaan door uw huisdier iets „eigens" mee te geven. Uw hond en kat gaan natuurlijk verge zeld van hun eigen bed of mand, hun eigen deken en hun eigen kauwbeen, kluif of iets dergelijks Voederinstructies In pensions krijgen de dieren te eten uit de eenheidspan De pens ionhouder zal u ongetwijfeld willen tonen, wat hij dagelijks op het menu zet. Ongetwijfeld zal hij ook rekening houden met enkele wen sen van uw kant. Heeft hij bijvoor beeld niet het merk voer dat u altijd geeft en stelt u het op prijs dat uw hond of kat toch uw voer blijft eten, geef dan een zak voer af waaruit de pensionhouder kan putten. Veel verder kunt u niet gaan, want daar heeft de pensionhouder geen tijd voor. Een menu met bijvoorbeeld om een uur of acht een sneetje brood met boter, om elf uur twee (honde)koekjes, om half één een beetje biefstuk met brood en jus, etc. kunt u vei der wel vergeten. De hond gaat mee Van al onze huisdieren kan de hond relatief het gemakkelijkst worden meegenomen, al zal dat soms wel eens problemen geven in hotels en op campings, waar de eigenaren honden de toegang weigeren. Als u naar het buitenland gaat is de en ting tegen rabiës (hondsdol) ver plicht en uw dierenarts kan u ver der inlichten over alle mogelijke beperkende voorwaarden. Gaat uw vakantie in zuidelikrichting, dan dient u nog het volgende te weten: In zuidelijke landen, de landen rond de Middellandse Zee (maar ook in Frankrijk tot op de hoogte van Parijs) komen teken voor, die we hier niet kennen. Die teken doen precies hetzelfde als de teken hier: ze springen op de hond, bijten zich vast en zuigen een beetje bloed op om van te leven. De subtropische teken zijn echter de overbrengers van een tweetal ziekten, te weten babesiosis en rickettsiosis. Om te voorkomen, dat honden deze ziek ten krijgen, dient u uw hond rege lmatig op de aanwezigheid van te ken te controleren. Eventueel kunt u hem een vlooienband omdoen, die helpt soms ook tegen teken. Wordt uw hond in Spanje. Frank rijk of Italië ziek. dan zal de plaatse lijke dierenarts het ziektebeeld wel herkennen en de juiste behande ling voorschryven, maar als uw hond pas ziek wordt als u weer in Nederland bent, dan is de kans groot dat uw eigen dierenarts zich een ongeluk zoekt naar de oorzaak van de ziekte. Vertel uw dierenarts daarom, dat u pas bent terugge keerd van vakantie en dat er dus een kans op één van de twee bo vengenoemde ziekten bestaat. Hij kan snel een adequate behandeling toepassen, zodat uw hond weer spoedig genezën kan worden ver klaard Prettige vakantie. PAARREKENINGEN VERZEKERINGEN EFFEKTEN LB HYPOTHEKEN BEDRIJFSKREDIETEN SPAARCERTIFICATEN AAN TOONDER Wij zijn gaarne bereid de diverse mogelijkheden van onze bank te bespreken IN EEN PERSOONLIJK GESPREK SLAVENBURGS BANK RUSSEN BOOMKAMP 2 TEL. 05480- 57 55 „De nieuwe Brusselse landbouwprijzen lossen niets op. Aan het zuivelo- verschot wordt niks ge daan. Het blijft ons als een grote dreiging achtervol gen". Met deze woorden uitte O.L.M.-voorzitter D.J. Jonkhans tijdens een spe ciale vergadering van alle 69 afdelingen van de Over ijsselse Landbouw Maat schappij zijn ongenoegen over het akkoord van de Europese landbouwminis ters. De bijeenkomst stond geheel in het teken van die Brusselse besluiten. Daarby krygen de boeren een prys- verhoging van 1,5 procent voor hun produkten. Alleen de zuivel is van deze verhoging uitgesloten. By de Overysselse boeren is dat landbouw-akoord slecht gevallen. „Je houdt een gevoel van onvrede over Het zou me niet verwonderen als er in het naj aar wat gaat gebeu ren Men moet niet verwachten, dat de boeren rustig blyven". waar schuwde één van de 200 aanwezi gen. De O.L.M.-voorzitter sloot evenmin acties uit. „We moeten niet schuwen cm als het noodzakelyk is, ook op andere wyze onze opvattingen ken baar te m akenD at hoe ft n iet d i rekt een trekker akt ie te zyn, waarby alle wegen geblokkeerd worden. Er zyn andere mogelykheden. Men moet echter niet verwachten, dat de boe ren maar alles blijven slikken", al dus de heer Jonkhans. Hy gaf een vingerwyzing over het tydstip, waarop te verwachten is, dat de boeren zich gaan roeren, .Dat zal dit najaar of het voorjaar '80 worden. Daarby spelen enkele factoren een rol. Vooral als het in verschillende sectoren slecht gaat, groeien we naar een moe ilyke situa tie toe",meende de boerenvoorman. De nieuwe landbouwpryzen zullen ongetwijfeld een van de belang rijkste oorzaken zyn voor een even tuele onrust onder de boeren. Op die pryzen leverde de heer Jonkhans ongezouten kritiek. Hy kreeg daarbij alle aanwezigen achter zich. De anderhalve procent prijsverho ging vond de O.LM.-voorzitter veel te weinig. „Ze betekent, dat we in onze inkomen achteruit gaan", stelde de heer Jonkhans. Hy becy- ferde. dat door afbraak van grens- heffingen (monetaire kompens- erende bedragen) deprysverhoging voor de Nederlandse boer eigenlyk maar één procent bedraagt. De landbouw had minimaal vier pro cent geëist. „Dat alleen al is nodig om de kostenstygingen op te van gen. Die vier procent dateert overi gens van februari. Toen wisten we nog niet. dat de energieprijzen zo enorm zouden stygen. Ook konden we toen niet bevroeden, dat de veev- oerkosten omhoog zouden gaan", verduidelykte de heer Jonkhans de achteruitgang in het boereninko- men. Volgens hem zal dat vooral de akkerbouw treffen. Ten aanzien van de melkveehoudery. waar de pryzen dus bevroren zyn, staat nu al vast, dat het inkomen terug loopt. De heer Jonkhans verwachtte, dat de boeren dit verlies proberen op te heffen door meer te gaan melken. Het zuiveloverschot zal daardoor eerder toe- dan afnemen. Daarom ook noemde de O.L.M.-voorzitter de prijsbevriezing teleurstellend. „Er In de periode van juli 1978 tot heden hebben de gemeente lijke politie korpsen van Eindhoven en Haarlem proeven genomen met een nieuw apparaat waarmede de mate van onder de invloed verkeren van alcohol kan worden be paald door verkeersdeelnemers. Het apparaat heet „Alco- conytol". Door de fabrikant van dit apparaat is een basis systeem ontwikkeld om alcoholpromillages electronisch te kunnen meten. In de politiepraktyk wordt al jaren met grote belangstelling uitgezien naar een apparaat dat naast of in plaats van de huidige blaasbuisjes, waaraan de nodige praktische be zwaren kleven, kan worden toege past. Vorig jaar heeft het Gerechte- iyk Laboratorium de Centrale Poli tie Verkeersccommissie CPVC ver zocht met fnieuw selectieapparaat een praktykproefneming te hou den In de bovengenoemde periode hebben die proeven plaatsgevon den. Gelet op de resultaten van deze proef met betrekking tot de betrouwbaarheid en de toepas baarheid van de alcocontrol kan de proef succesvol worden genoemd. Uit een onderzoek bleek de alco control een betrouwbaarheid te hebben die zelfs 16 groter is dan die van de blaasbuisjes. Blaasbuisjes Sinds 1 november 1974 wordt in de politiepraktyk by de opsporing van ryders onder invloed gebruik ge maakt van de bekende blaabuisjes. Deze buisjes hebben als nare eige nschap dat de mate van verkleu ring - in het byzonder by slechte weersomstandigheden - moeilijk afleesbaar is. Dit heeft in veel su- tuaties aanleiding gegeven tot dis cussies met verdachten die door zowel de politieambtenaar als de verdachte als onaangenaam zyn ervaren. In de praktyk zullen in twyfelgevalien vele bestuurders ten onrechte vrijuit zyn gegaan omdat ook de politieambtenaar het voordeel van de twyfel zwaar laat meetellen in zyn beslissing.. De CPVC, nauw betrokken by de totale alcoholproblematiek, streeft ernaar de efficiency en de effectivi teit van het politieoptreden te ver groten. Sinds de invoering van de „1-novemberwet" heeft de CPVC dan ook met grote belangstelling uitgezien naar apparatuur die in dit streven een bydrage zou kun nen leveren. Ten aanzien van de alcoholpro blematiek ging de belangstelling in eerste instantie uit naar ademtes- tapparatuur voor gebruik door de politieman op straat. Nieuw apparaat In 1978 heeft het Gerechteiyabora- torium. die namens de Minister van Justitie nieuwe ontwikkelineen od dit gebied nauwlettend volgt, zich tot de CPVC gewend met het ver zoek een nieuw ontwikkeld selec tieapparaat in de praktyk te testen. Dit apparaat van Nederlandse ma- kely. alcocontrol genaamd, heeft in 1978 een test afgewaaruit is geble ken dat dit apparaat heeft voldaan aan de minimum eisen die het Ce- rechtelijk Laboratorium stelt aan dergelyke apparatuur. Nadat deze resultaten bekend waren heeft de Minister van Justitie, by monde van het Gerechtelyk Laborato rium, de CPVC verzocht een prak tykproefneming met dit apparaat uit te voeren en hierover te rappor teren. Deze praktykproef is op 5 juli 1978 in de gemeentelyke politiekorpsen van Eindhoven en Haarlem ge start. Mede in verband met tussen- tydse wyzigingen iny apparaat die, op grond van de eerste resultaten van de proefneming, zyn aange bracht kon de proefneming pas op 1 juni 1979 worden afgesloten. De ervaringen, opgedaan ty dens de proefneming, zyn geïnventariseerd en geanalyseerd. Op grond hiervan is de rapportage van de proefne ming opgesteld. Deze rapportage heeft betrekking op de praktische toepasbaarheid van het apparaat voor de politiepraktyk en bevat aanbevelingen over gewenste wy zigingen in het apparaat die opera tionele toepasbaarheid by het poli tieoptreden mogelyk maken Naast een rapportage over ge wenste wyzigingen ten behoeve van de toepasbaarheid wordt in het door de CPVC uitgebrachte advies zit geen enkel voorstel by om de zui- veloverschotten te beperken. Het ge vaar blyft aanwezig, dat deze zaak straks rigoreus wordt aangepakt. Die maatregelen komen dan hard aan. Het was beter geweest als stap voor stap een aanzet was gegegeven voor het naar beneden brengen van de produktie. Als daarvoore een of fer van de boer gevraagd was. dan daarvoor we gezegd, dat het goed was", aldus de heer Jonkhans. een uitspraak gedaan over de be trouwbaarheid van de alcocontrol in relatie tot de blaasbuisjes. zdeze uitspraak is gebaseerd op een on derzoek dat onder laboratoriu momstandigheden op 26 oktober 1978 te Rotterdam heeft plaatsge vonden. Uit dit onderzoek is onder meer naar voren gekomen dat de alcoholindicatie verkregen uit de test met de alcocontrol zelfs signi ficant beter is dan de indicatie die op grond van de blaasbuisjes wordt verkregen. De alcocontrol valt dan ook ruim schoots binnen de grenzen die voor wat betreft de voorspelbaarheid van het bloedalcoholgehalte aan selectieapparatuur zyn gesteld. Het resultaat van deze praktyk proef met de alcocontrol is aange boden aan het Gerechtelyk Labo ratorium. De Centrale Politie Verkeers- commissie heeft, in haar hoeda nigheid als adviescommissie van de Ministers van Binnenlandse Aken en van Justitie, de beide be windslieden geadviseerd de voor gestelde wijzigingen te doen hono- reren en vervolgens te bewerkstel ligen dat de alcocontrol naast de huidige blaasbuisjes wettelijk wordt aangewezen als een toege staan selectiemiddel dat door de opsporingsinstanties kan worden gehanteerd bij het toezicht op de naleving van de in de verkeers- wetgeving gestlde alcoholbepa- iingen. De aanwijzing van dit ap paraat tot wettig selectiemiddel dient door de Minister van Justitie te eeschieden. Al heel wat jaren zyn er een aantal hydrosystemen bekend, maar door de particulier werd er heel weinig gebruik van gemaakt. Soms was de prijs hier de oorzaak van, ook wist men niet goed hoe ermee om te ga an. Hydrobakken worden al wel veel gebruikt in kantoren, omdat het weinig werk vraagt. Er is nu een zeer eenvoudig en efficiënt werkénd systeem ontwikkeld namelyk Hydro-Plant en Klaar. De Hydro- Plant en Klaar bestaat uiteen plas tic pot met schotel, met daarin een plant die veëxpandeerde kleikor- rels staat. De prys van dit alles ligt niet veel hoger dan die van een gewone plant in een sierpot. Afhankeiyk van de plantsoort en de standplaats zal éénmaal per 1 a 2 wekn water en voeding gegeven moeten worden (de inhoud van de schotel is 0.65 L.(. Als voeding kan 1.5 cc Pokon vloei baar per liter water worden gege ven. Door een kleine opening in de schotel kan in één oogopslag worden gezien of de plant nog water nodig heeft. Éénmaal per drie maanden de pot onder de kr a an houden om de korrels door te spoelen. Daarna de schotel schoonmaken en opnieuw vullen met een voedingsoplossing. Voor mensen zonder groene vingers een ideale methode, voor de liefheb ber een nieuwe vorm van het laten groeien van planten. Gevraagd: EENGEZINSWONING IN HOLTEN aangeboden: EENGEZINSWONING IN ELBURG Tel.: 05250-18 40 Te koop RVS AANRECHTBLAD 55 x 175 met mengkraan GEYSER, GASFORNUIS MET OVEN alles 25.- per stuk FOTO Jan ten Velde Tel 18 50

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13