Wegens enorm sekses komen de Continental Singers èpnieuw naar Nederland met nieuw muzikaal programma FOTO Energieproblematiek en het wegvervoer VER HAAL in Aet week-end u&cividefió/ Fietstassen genoeg, let op kwaliteit Oudheidkundige schatten in Oostenrijks bodem Ringslang is beschermd, niet doden Flevohof wil flink uitbreiden ...en natuurlijk beter en ontspannende!' op dat lekker-liehte tweede vrijetijds-fietsje HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 JUNI 1979 - PAG. 7 Oudheidkundigen zitten met enorme problemen, bijvoorbeeld als ze be langwekkende dingen vinden onder het wegdek van een drukke straat. In bewoonde gebieden is hun werk stukken moeilijker en kostbaarder dan in het vrije veld, al verloopt ook daar niet alles probleemloos. Over dit soort zaken belegden de Oostenrijkse en Bulgaarse nationale Unesco Commis- Souvenirjagers sles een internationale conferentie in Wenen. Dr. Mossier, die verbonden is aan het Oostenrijkse bondsbureau voor historische monumenten, had daar het volgende te zeggen! tweede eeuw, letterlijk voor de schop van de bulldozer weggegrist, De Continental Singers Orchestra komen opnieuw naar ons land. Dit be roemde Amerikaanse ge- Een vlakbij Ouwehands Dieren park wonende boer heeft naar zijn geweer gegrepen en de kop van een ringslang afgeschoten. „Een trieste zaak," zegt dierentuindirecteur Baars. „We kregen een telefoontje met de mededeling, dat de man een grote sissende slang in een boom op z'n erf had zitten. Of we maar wil den komen kijken. Toen onze slan genexpert Karei van Kuilenburg ter plekke arriveerde was het kwaad al geschied. Gedreven door angst voor een absoluut ongevaar- Jüjke ringslang had de boer zich van het dier ontdaan. Zover staat ook de boer al van de natuur af, dat hij geen onderscheid kan zien tussen een ongevaarlijk ringslangetje en een boa-constrictor. Ik zou van de daken willen schreeuwen: mensen kom toch wat vaker naar een die rentuin. De ringslang is be schermd. Er zitten er misschien nog maar vijf of tien op de Grebbe- berg. Zelf hebben we ze niet eens. EndanbenjedubbelblJj als er weer eens eentje in de vrije natuur wordt gesignaleerd. En die moet je dan zeker niet de kop van de romp schieten. Het is verstandig een die- rentuin in te schakelen als iemand in alle vrij heid een dier aantreft wat vreemd of griezelig aandoet. Maar wacht dan ook totdat er iemand komt opdagen en doe geen onver antwoorde dingen," aldus de heer Baars van Ouwehand. zeischap gaat weer vanaf 3 juli tot 23 juli concerten ge ven in verschillende Europese landen. De struktuur van de Contin entals lijkt op die van Holiday on Ice': Er zijn meerdere groepen van dezelfde naam, die tegelijkertijd over de hele wereld reizen en een zelfde programma brengen. Totaal zijn er dit jaar 10 groepen Continental Sin gers. Iedere formatie be staat uit 45 jongeren, die dit pro deo doen! De Continentals hebben al een zeer bekende naam gekregen. Het is trouwens de elfde keer dat ze een toernee door Europa maken. De .bemanning' van iedere Contin ental Singers groep bestaat uit jongeren, die d.m.v. audities uit vele kerken en uit alle delen van de V.S. geselekteerd zijn. Deze selektie verklaart ook het hoge niveau en de vooraanstaande plaats in de moderne reli-muziek. Dat de formule van de Contin-, entals aanslaat blijkt wel uit hun radio-, TV-uitzendingen, hun vele platen, reli-musicals en hun be- zoekerscijfers: van 9000 in 1969 naar een dikke 75.000 in 1978 is een hele sprong (en dat allemaal in de zomermaanden). Wie de Continentals wil gaan be luisteen kan dat gaan doen in de volgende plaatsen: 4 juli HELMOND; 10 juli GOES; 11 juli LISSE; 12 juli ALMKERK; 13 juli VALTHERMOND; 14 juli ERMELO en ALMELO; 15 juli ZEIST, SOEST, SCHIEDAM en DEN HAAG; 16 juli ALPHEN en EPE; 17 juli RIJNSBURG en LOPPERSUM; 18 juli IJSSELSTEIN en SPIJKENISSE; 19 juli AMSTERDAM, TERNEU- ZEN, LAREN (NH) en VEGHEL; 20 en 21 DeDoelen, certen juli ROTTE RDAM- twee massale slotcon- Door zijn aardrijkskundige ligging heeft Oostenrijk steeds te maken gekregen met oorlogen en volks verhuizingen waaraan de geschie denis van Midden-Europa zo rijk is. Sinds de voorhistorie hebben langs- en doortrekkende volkeren hun sporen achtergelaten. Het kleine land kreeg zo een rijk cultu reel leven waarvan de erfenis ech ter vaak van het aardoppervlak is verdwenen. De vroegste bewoners, van wie de naam, de herkomst en de taal onbekend zijn, richtten hier zo'n twintig-, dertigduizend jaar ge leden hun leven in. De hoge bergen verleenden bescherming, evenals de snelstromende rivieren. Vruchtbare dalen, met een over vloed aan wild en vis en ook een rijkdom aan erts en zout, waren verder factoren waarom de eerste mensen niet verder trokken maar bleven. Van deze eerste Oostenrij kers zyn wat stenen wapens en ge reedschappen enkele metalen voorwerpen, juwelen, aardewerken voorts wat gebeitelde grafstenen in de aarde bewaard gebleven. De eerste teksten stammen uit de tijd kort voor het begin der jaartelling, toen de Kelten hier aankwamen. Het rijk van de stam die de Romei nen Norici noemden, kwam onge veer overeen met het huidige Oos tenrijkse grondgebied. Grote campagne Duizenden jaren lang lagen de res ten uit die Keltische tijd en van de Romeinen, die de stammen onder wierpen, verborgen onder de aarde, afgezien van enkele grote opgra vingen naar belangrijke restanten. Sinds de tweede wereldoorlog ech ter is de toestand drastisch veran derd. Er ontstond een enorme bouw-activiteit, waarvoor grote stukken land geschikt moesten worden gemaakt, zodat bulldozers tonnen en tonnen aarde en stenen verplaatsten. De boeren gingen met gemototiseerde ploegen die pere voren trekken in hun akkers. In oude kerken en andere gebou wen ging men onder de vloeren graven voor de aanleg van centrale verwarmingsinstallaties. De ar cheologen raakten in paniek: op die manier konden onbetaalbare De laatste maanden is er zeer veel geschreven en gezegd over de en ergiesituatie. Over de hele kwestie maakt de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport (NOB) de kantteke ning dat het een moeilijk te door gronden zaak is, niet alleen voor „the man in the street" maar ook voor bedrijven en organisaties. De berichten over schaarste/voorra den spreken elkaar dikwijls tegen en de commentaren al helemaal. De NOB is het er mee eens dat je het niet helemaal kunt vergelijken met de situatie in 1973 toen er sprake was van een onechte schaarste; de NOB gaat af op de berichten van de overheden dat er in de komende jaren met ener- gieschaarste rekening gehouden moet worden waaraan we met z'n allen iets moeten doen. Als or ganisaties zal de NOB haar leden aansporen om de dreigende op merkingen serieus te nemen, en in hun bedrijven prioriteit te verlenen aan besparing van energie. Overi gens moet worden opgemerkt dat de bedrijfstak een betrekkelijk kleinverbruiker is (enkele procen ten van het totaal gebruik). Dat mag volgens de NOB echter niet inhouden dat dan maar ge redeneerd moet worden: „Bespa ringen in onze bedrijfstak helpen toch niet". De NOB wil wel degelijk stimuleren dat ook in het wegvervoer zoveel mogelijk wordt bespaard. Met de genoemde cijfers wil de NOB het aandeel van het vrachtvervoer over de weg slechts in de juiste context plaatsen. Als er over energieschaarste wordt ge sproken, dan wordt er maar al te snel gekeken in de richting van verkeer en vervoer. De gegevens tonen echter aan dazh overgrote deel van de energie gebruikt wordt met name in industrie en particuliere huishoudens. resten uit het verleden voorgoed verloren raken. Ze begonnen een systematisch onderzoek door het hele land dat twintig jaren in be slag nam. Hun inspanning werd be loond met verscheidene opzien bare vondsten. In Poysdorf/Fal- kenstein kwamen fortificaties uit het stenen tijdperk aan het licht: 4500 jaar oud, onthulde de date ringsmethode die gebaseerd is op het radio-actief verval van koolstof. Opgravingen by Mannersdorf in Beneden-Oostenryk hebben tal van Keltische graven voor de ploeg gered. In kerken van Mondsee, Linz, Mattsee en Hartberg, om er maar een paar te noemen, vond men vroegmiddeleeuwse en ro maanse gebouwen die uit de acht ste en negende eeuw moeten stammen. Onder andere schatten treft men byvoorbeeld een „span genhelm" - een kruising tussen kroon en helm - aan die in de zesde eeuw is gemaakt en een Romeinse helm met gelaatsmasker uit de De Stichting Flevohof heeft een aantal plannen bekend gemaakt, die binnen een bepaalde tyd zullen worden verwezenïykt. Er is het streven om in Nederland te komen tot een toeristisch project van internationale allure. Flevohof denkt dat streven te realiseren door onderstaande projecten toe te voegen aan de reeds bestaande of ze daarmee te combineren. De opzet en financiering van een bungalowpark voor 70 bungalows en een 'aanzieniyke uitbreiding van het restaurant met extra facilitei ten is zover gevorderd, dat binnen kort met de bouw kan worden be gonnen. De plannen om een nationaal paardencentrum te vestigen op Flevohof dan wel in Zuid-Limburg, kunnen voor wat betreft de moge- lykheden op Flevohof worden toe gelicht. By de regering is een nota inge diend, waarin een aantal grote Ne derlandse attraktiepunten hun standpunt toelichten t.a.v. uitbrei ding en verhoging van de attrak- tiewaarde van de bestaande at- tractiepunten, voordat voor nieuwe projekten een initiatief wordt genomen. In het kader van het bovenstaande zyn voorstellen ontwikkeld tot koppeling van Water-Wonderland aan Flevohof. Voorts heeft de stichting plannen ingediend om tuinen en parken op Flevohof aanzieniyk uit te laten groeien tot een permanente bloe mentuin van internationale allure. Een onderdeel van deze plannen vormt ook de uitbreiding van de slechtweeraccommodatie in het kinderdorp. Besprekingen hierover zyn in een vergevorderd stadium. De plannen om een nationaal landbouwmuseum op Flevohof te stichten, bestaan al enige tyd. De tekeningen zyn klaar en in de laat ste twee jaar is al erg veel „boere- nantiek", variërend van gebruiks voorwerpen tot, landbouwwerktui gen, in het bezit van Flevohof ge komen. Als voorloper op dit mu seum is inmiddels al een collectie nationale klederdrachten, hoofd tooien en gebruiksvoorwerpen, aanwezig. praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik De horizon moet boven het midden. Dat was een van de grond regels van de man, die me indertijd een beetje wegwijs heeft gemaakt in de fotografie. Maar sinds ik in de loop van de jaren nogal wat foto's heb gemaakt in de vrije natuur, heb ik ontdekt, dat ik deze theorie toch maar beter kan vergeten. Want fotogra feren is niet: een plaatje maken volgens vaste regels maar allereerst: spelen met de mogelijkheden, die er in het motief zijn verborgen. En soms moet je dan gewoon afwijken van wat je ooit hebt geleerd. Om dat te bewijzen heb ik een aantal foto's gemaakt van een riviertje, dat op drie manieren in beeld is gebracht. Ze laten zien, dat de plaats van de horizon eigenlijk niet van belang is. De eerste plaat is gemaakt volgens de opvatting, dat de streep van de horizon een stukje boven het midden hoort te zitten. Een "keurig" land schapje, netjes in evenwicht. Echt niet gek, want zo'n foto heeft natuurlijk wel een harmonische opbouw. Niets op aan te merken. De foto hierboven legt het aksent anders. Door de horizon helemaal naar boven te verplaatsen, krijgt dat kronkelende riviertje en de voorgrond alle aan dacht. De bocht in de rivier zorgt voor een goede dieptewerking. En dit is de derde mogelijkheid: de overgang tussen land en lucht is onderaan in het beeld geplaatst en het aksent valt nu sterk op de mooie wolkenpartij. En ook deze foto is geslaagd. Nu moet ik daarbij wel opbiechten, dat ik een klein beetje heb gesmokkeld: de wolkenlucht is precies dezelfde als die van de eerste foto. Door het gebruik van een oranje filter is het kontrast tussen de lichte en donkere wolken vergroot. Zo'n filter kan echter niet gebruikt worden als het om een kleurenfoto gaat. Bouw-activiteiten vormen overi gens niet het enige gevaar. De mo derne souvenirjager ontwikkelt minstens zo schadeiyke bezighe den. Zo zyn by de meren van falz- kammergut onlangs prehistorische woonsteden leeggeplunderd. Ook al zyn door voorlichtingscampag nes - en het instellen van boetes - enige verbeteringen in de houding van zulke amateur-archeologen gekomen, er is al heel wat schade aangericht. Een positief resultaat is dat by ver scheidene opgravingen openlucht-musea zyn ontstaan, zoals by de oude Romeinse grens vesting Carnuntum, niet ver van Wenen. In de hoofdstad zelf zyn bfi het aanleggen van de onder grondse onder het Stefansplein de len van een oude kerk ontdekt, die nu worden gerestaureerd en daarna voor het publiek toeganke- Ujk zu'ien zyn. Onder de Hoge Markt en by de grote brandweerka zerne kan men reeds overbiyfselen van een Romeins legerkamp be zichtigen. In de kathedraal van Salzburg, de kerk van Mehreran bij Bregenz en de parochiekerk van Traismauer zal uitgestald staan wat ontdekt wordt. Het is te vroeg om te zeggen dat alle gevaar is ge keerd, maar de toegenomen be langstelling voor de archeologie zoals die beoefend hoort te worden, betekent wel dat overheden, parti culiere instellingen en het publiek samen eenzelfde doel nastreven. Wie meer bagage wil meenemen, kan het niet stellen zonder goede fiets tassen. Er bestaat op dit gebied een grote keuze, zowel Nederlands fabri kaat als uit het buitenland ingevoerde tassen. Het is verstandig om bij de aanschaf niet in de eerste plaats naar de prijs te kijken, want kwaliteit moet betaald worden en de ervaring zal leren, dat kwaliteitstassen beter voldoen en aanzienlijk langer meegaan. Bij fietstassen kan onderscheid worden gemaakt in verschillende soorten. Enkele tassen, die aan weerszijden van de bagagedrager worden gehangen, (afpaktassen) en dubbele tassen die over de gehele drager hangen. Dan zfj n er speciale stuurt assen (met vaak aan de bo venzijde mogelijkheid om een kaart te bevestigen) en zadeltas sen, die aan de achterzijde van het zadel worden bevestigd. Wie veel bagage wil meenemen kan aan een combinatie van dit soort tassen denken. Dat is ook van belang om tot een gelijkmatige verdeling van de bagage over de gehele fiets te komen. Het biedt veel voordelen, want als de flets op één punt extra belast wordt dan heeft dat invloed op het fietsen. Deskundigen heb ben uitgerekend, dat 45 kilo bagage voor een normale toerfiets het maximum is als daarby de bagage gelijkmatig links en rechts is ver deeld en de belastingverhouding voor en achter respectievelijk on geveer 1/3 en 2/3 is. Neemt men alleen achterop bagage mee, dan geldt 25 kilo als een maximum. Bij lichtere sportfietsen moet dit gewicht aanzienlijk wor den beperkt. Als maximum gewicht zouden wij 12 kilo willen adviseren. Waar vooral op letten Bi] het kopen van fietstassen moet men een aantal punten goed in het oog houden. De tassen moeten van sterk en regendlcht materiaal zijn en toch zo licht mogelijk. Als mate riaal werd vaak canvas en tegen woordig vooral nylon gebruikt. De achterkant (binnen- en rugzijde) van de tas dient van stevig niet te buigzaam materiaal te zijn of er mee verstevigd. De flappen van de tassen moeten royaal vallen om eventueel inregenen te voorkomen en de flappen moeten goed kunnen worden afgesloten met riempjes of koojk. De flap moet 10 groot zijn dat hij by een lege tas tot byna aan de onderzyde van de tas reikt. Om te voorkomen, dat by het ge bruik van tassen naast de achterd rager, tijdens het wentelen van de pedalen de hakken van de schoe nen de zy tassen raken, is het ge wenst dat de naar de pedalen ge richte zijkant van elk van de beide tassen naar beneden schuin naai binnen toeloopt. Let daar vooral goed op; het is belangrijk. Het inpakken Goed inpakken is een kunst, maai gemakkelijk te leren. Houd daarbij een aantal zaken in het oog. De zwaarste bagage steeds onder in de tassen, dat fietst het gemakke lijkst. Verdeel de bagage qua vo lume en gewicht zoveel mogelijl links en rechts van de flets en ove; achter- en voorwiel. Bind de ba gage stevig vast, maar zo dat he vlot is los te maken. Touw raak gemakkeiy k in de knoop; riemen c nylon pakbanden zyn beter. Pal zaken, die u vaak of snel nodig kun hebben, steeds boven fci de tasser Probeer alles rammel- en stootvri in te pakken en benut daartoe all ruimte zo doelmatig mogelijk. Pa) alles wat u mee wilt nemen in e; hang niets zomaar los aan de fiet of aan de tas. Het gaat rammelen, lokt diefstal uit, u verliest het ml* schien en het staat slordig.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7