Citroën Visa perspectiefvolle auto Tienduizenden naar show in Diisseldorf VAN1STEKM.AF Colt naar keuze 3- of 5-deurs SsSgsiwr: ssiker- 1! $2 „Die Autoshow des Jah- pen waren door één van de Juiste omgeving ge- Jürgen I^wandowskl en res" was de betiteling van Dultslands begaafdste de- creêerd, hetgeen de entou- Halwart Schrader de bege- de meest exclusieve auto-t corbouwers Roman Weyl. rage en het enthousiasme leidende teksten voor tentoonstelling die in deze' Vele autofans uit de omge- alleen maar goed deden, schreven, eeuw van de automobiel ving gingen meerdere ke- Bijna 85.000 mensen be- gehouden werd en kon ren kuken en het ls zeker zochten de show en dat lm- Met de dagbladen runan- worden. Twintig zeldzame niet overdreven wanneer pliceert duidelijk dat de ba, Hengelo a Dagblad en exemplaren uit Harrah's we vertellen dat de mensen nostalgie, zeker ln de sfeer Dagblad van het Oosten Automobile Collection in lange tj]d geboeid stonden van de zeldzame en histori- werd een busreis georganl- Reno (Nevada) stonden 16 te kijken naar deze unieke sche auto's, sterk leeft, seerd op woensdag 13 Juni dagen lang ln een hal van verzameling. JJ- Twee touringcars met het oude Messe-complex in De Initiatiefnemer, Roth- Roth-H&ndle uet een bij- deelnemers bezochten Düsseldorf te pronken te- Handle uit Lahr, lnves- zondere catalogus samens- deze show en op de toto ziet midden van zeldzaam teerde vele miljoenen in dit tellen, waar 2 zeer bekende udejongstedeelnemermet mooie decors, die ontwor- project. BIJ Iedere auto was Duitse auto-Joumallsten, z'n ouders. Vanaf 1934 en dat betekent op dit moment dat Citroen al meer dan 45 jaar lang, op zien baarde met bijzondere techniek en uitstekend gestroomlijnde koetswerken. In de oorlogsjaren werd de nu nog vol in produktie zijnde 2 CV op de tekentafels gezet. Van het ene uiterste in het andere, met daartussen een aantal modellen die wat minder geslaagd waren. Daarbij doe len we vooral op de Ami, die in z'n eerste jaren die vreemde daklijn had met de te ruglopende achterruit. Na de overname in 1975 door Peugeot -het vorige jaar kwam daar het Europese Chrysler concern nog De wegligging c.q. de stuurkarak terlstiek ia licht onderstuurd mei. een prettige en tegelijk directe be sturing, een uitstekende rechtuit- stabiliteit en weinig last van zij windgevoeligheid. Op deze belang rijke punten noteert de Visa een hoog cijfer en dat geldt eveneens voor de uitvoering met de kleinere 2-cilinder motor. De wielen zijn rondom onafhankelijk opgehan gen. Voor het overbekende Mc. Pherson systeem en achter ook veerpoten, die dan verbonden zijn aan armen in de lengterichting. Zowel voor als achter een torsies tabilisator, die niet kan verhinde ren dat de carrosserie in snel ge nomen bochten wel wat wilde overhellen. De vering en de dem ping van de schokbrekers gaven een opvallend comfortabel beeld, nog een tikje meer dan bij de Peu geot versie, die al zo comfortabel geveerd is. Het remsysteem be staat uit schijven voor en trommels achter. Een bekrachtiging onder steunt de rechtervoet bij het rem men en daarbij is een lichte pe- daaldruk voldoende. De motor komt zo uit de Peugeot en stamt af van de gezamenlijke motorenfabriek van Peugeot en Renault in Douvrin. Met een ver mogen van 57 din.pk. of 42 kw. bij een cil. inhoud van 1124 cc. is de Visa tot behoorlijke prestaties in stefjt. Het eigengewicht van de auto bedraagt 800 kg. en beladen met 2 personen kwamen we tot ac celeratietijden die resulteerden in ruim 10.5 sec. tot 80 km. per uur en tot 100 km. telde de chronometer en nog eens 6 sec. bij, waardoor een totaaltijd ontstond van iets meer dan 16.5 sec. Het gehele aggregaat van motorb lok met versnellingsbak en diffe- bij en werd Peugeot de grootste producent van personenauto's op het continent- heeft deze fabriek een belangrijke mate van zeggenschap. Dat resulteerde al vrij snel ln de LN, een Peugeot 104 coupé met Citroen 2-cilinder motor. Niet succesvol. Wat moest men doen? De 104 van Peugeot met z'n moderne techniek kon heel best tuurlijk neergeklapt worden waar door een veel grotere laadruimte ontstaat. Bij Franse auto's komt altijd zo sterk naar voren het utaliteitsge- bruik. Vier portieren, veel inte rieurruimte en dan tegenwoordig veelal de 5e deur. Ook binnenin zijn een aantal opvallende zaken te be- een gedaantewisseling ondergaan in die spreken. Het dashboard is wei heel -u^^i n;n,,n,A nnrvnppQpio r»r\ Viot anfirt. cpst.ileerri. Een z e. satelliet zin dat een heel nieuwe carrosserie op het bestaande onderstel gezet werd. In deze klasse zijn al veel merken met een niet ge ring aantal modellen en daar past de nieuwe Visa van Citroen heel best bij. rentieel is van lichtmetaal gegoten, hetgeen de gewichtsverhouding in gunstige zin beïnvloedt. Bij de lege auto komt 60% van het gewicht op de vooras en 40% op de achteras. Bij beladen, vooral met passagiers en bagage achterin zal dit verhou dingsgewijs wat gunstiger worden. De motor ligt onder een hoek van 72 graden gekanteld naar achteren en neemt niet veel ruimte in beslag, waardoor evenals bij de Peugeot 104 het reservewiel boven op de motor ligt. Bij service- of repara- tiewerk is de motor met z'n neven aggregaten niet gemakkelijk be reikbaar. Trouwens om de Visa een goede trekkracht te geven behoeft hele maal niet zo ver in de toeren door getrokken te worden, omdat de trekkracht over een groot toeren- bereik voorhanden is. De 4e ver snelling heeft een hoge eindover- brenging, hetgeen impliceert dat bij een hoge snelheid het toerental aan de gunstige kant blijft. Een la ger verbruik en minder mecha nisch geruis vloeien daar uit voort. Bij rustig rijden is 1 op 14 heel best haalbaar. Sneller rijden en optrek ken kost meer benzine, maar men komt altijd nog wel 11 kilometer ver op één liter. Bij 40 liter tankin- houd dus een actieradius van zeker 440 km. De schakeling geschiedt door een pook op de vloer, die goed functioneert. Dat is zeker de stijl van de carrosse rie. Ook een echte Citroên. Iedere keer weer weet de ontwerpafdeling van Citroèn iets bijzonders en zeker opvallends te creëren. Vooral het voorfront dat voor een groot deel uit kunststof bestaat en gesierd is met het merkembleem is opval lend. Ook de min of meer rechthoe kige koplampen en de sterk aflo pende motorkap doen dat. Aan de zijplanken zijn dat de oplopende wieluitsparingen bij de achterwie len en ook weer een kunststofbum per, twee achteruitrijlampen en twee mistlichten omvat. De grote vijfde deur loopt tot in het dak door en vergemakkelijkt daardoor het in- en uitladen van flinke stukken bagage. De achterbank kan na- apart gestileerd. Een z.g. satelliet omvat alle belangrijke bedienings functies, die gemakkelijk met de vingers van de linkerhand te be dienen zijn. Verlichting, ruitenwis sers, ruitensproeier, knipperlich ten en enkele controlelampjes. De knipperlichtschakelaar valt niet automatisch terug en dat is een Ci troën taditie. De instrumenten zijn samengevat in twee vierkante me ters die met elkaar verbonden zijn door de benzinemeter. Duidelijk en goed in het gezichtsveld liggend, waar ook het bekende éénspakige stuurwiel debet aan is. In het mid den onder de instrumenten ook en kele controlelampjes en de handles voor de verwarming zitten rechts van de besuurder aan de stuurko- lom. Een console voor de radio en de luidspreker met daarin twee draaiknoppen voor ventilatie en verwarming zitten in het midden van het gehele paneel. De zit voorin is erg goed, achterin wat minder vooral omdat de rugleuning hard is en vrij dun. Ook de beenruimte is voor de achterpassagiers niet overbemeten, maar dat kan voor één van beiden verbeterd worden door de rechtervoorstoel iets naar voren te schuiven. Alles is met stof bekleed, zelfs het gehele paneel on der de voorruit. Het geeft een gezel lige en warme sfeer en dat vinden we zeker niet onbelangrijk. De grote voorruit heeft maar één rui tenwisser net als bij de CX. Een groot deel wordt goed schoonge veegd. En 'tweede wisser en sproeier zitten op de achterruit, hetgeen bij een aflopende daklijn een noodzakelijke accessoire is. De Visa is toch duidelijk anders dan de Peugeot. Dat begint al bij het bekijken. Een heel ander uiter lijk, een volkomen afwijkend inte rieur. In de techniek zitten weinig Eerder dit jaar startte importeur Leonard Lang met het centraal inbouwen van LPG-installaties in de Fiat Ritmo, de 131 en 132. Daarmee kon een Fiat-koper al vanaf de eerste kilometer profi teren van het voordeel van rijden op LPG. Nu wordt deze mogelijkheid ook geboden voor de overige Fiat verschillen en dat had ook niet an ders behoeven te zijn om toch een specifieke Citroën te brengen. Peu geot rijders kunnen gaan buurten bij de Citroén-dealer wanneer ze eens iets anders willen. Ze zullen dan de kleine verschillen wel erva ren wanneer ze een langere proefrit maken en daar bedoelen we zeer zeker niet mee dat deze auto beter rijdt dan de Peugeot. Want daar kennen we het merk met de leeuw al tientallen jaren te goed voor. Naast de 3-deurs Mitsubishi Colt is nu ook de 5-deurs Colt in Neder land leverbaar. Dit aantrekkelijke model is in totaal 105 mm langer dan de 3-deurs en heeft een 80 mm langere wielbasis. Grotere afmetingen die volledig aan de ruimte in het interieur (80 mm) en de bagageruimte (25 mm) ten goede komen. Bovendien is de bagageruimte 20 mm hoger dan die van het 3-deurs model. De vormge ving van de langere Colt is daarbij zeker niet minder dan die van de 3-deurs modellen. De grotere toe gankelijkheid betekent nog meer gemak in het gebruik en de ruime 5-deurs Colt is méér nog dan het 3-deurs model een ideale gezinsau to. Het nieuwe model is leverbaar als 1200 GL met een 1244 cc motor die 55 DIN pk (40 kW) levert en als 1400 GLX met een 1410 cc motor, goed voor 70 DIN pk (51 kW). Evenals bij de 3-deurs versie wordt de 1200 GL geleverd met een 4-versnellingsbak en de 1400 GLX met de opmerke lijke 2x4 versnellingsbak. De 1200 GL met 5 deuren kost f 14.398.- en de 1400 GLX f 15.948.-. B« de 3-deurs versie is er dan nog een type 1200 EL, de goedkoopste Colt voor f 12.498.-. Alle Colts hebben voor wielaandrijving en zijn voorzien van onafhankelijke wielophanging met schroefveren voor en achter De bagageruimte in de 5-deurs GLX uitvoering kan op verschil lende manieren worden benut door het geheel oi gedeeltelijk neerklap pen van de asymmetrisch gedeelde achterbank. Kindersloten zijn standaard gemonteerd. personen- en bestelwagens (met uitzondering van de modellen 126 en 900T). Alle modellen, uitgerust met een LPG-installatie, worden standaard voorzien van een gas- vuliings-meter óp het dashboard! De meerprijs voor het inbouwen van een LPG-installatie blijft o.a. door de centrale aanpak van de importeur aantrekkelijk: 1.348- excl. en 1590.- incl. BTW. Op de Fiat 131 zijn drie verschil lende inbouwsystemen leverbaar. Twee daarvan rekenen af met de uitspraak dat rijden-op-LPG al tijd ten koste gaat van de bagage ruimte. Naast het „standaard systeem" is nu een speciaal sys teem ontworpen, waarbij een zo genaamde „combi-set" wordt in gebouwd; de plaats van de origi nele benzinetank wordt ingeno men door een 55 liter LPG-tank en een benzinetank van 9 liter. De bagageruimte blijft hiermee dus volledig beschikbaar. Meerprijs ten opzichte van de normale in- bouwprijs: 210- incl. BTW. Het tweede ruimtebesparende sys teem wordt toegepast op de 131 PANORAMA, waarbij de LPG- tank (55 liter) onder de laadvloer wordt geonteerd. De originele benzinetank wordt vervangen door een kleinere versie van 22 li ter. De meerprijs ten opzichte van de normale inbouwprijs: 625- incl. BTW. Ongelukken gebeuren dagelijks. Dat is ook niet te voorkomen met miljoenen auto's op de weg, met fietsers en bromfietsen die in grote getale dagelijks aan het verkeer deelnemen. We zijn er getuige van, we lezen het in de krant of we zien het voor de tv. Wanneer we er niet direct bij betrokken zijn geweest, dan gaat het snel aan Je voorbij. Het leven gaat door en het enige wat direct van invloed kan zijn is dat men zelf wat voorzichtiger rijdt. Maar ook dat vervlakt mee stentijds na enige tijd weer. Is men wel getuige geweest van een ern stige aanrijding en heeft men ge zien wat een werk er in korte tijd verrricht moest worden om te po gen mensen die gewond of bekneld zaten uit de wrakstukken te red den, dan blijft je dat wel een hele tijd bij. Wanneer dan blijkt dat er doden en ernstig gewonden uit de totaal in elkaar gedrukte auto's zijn gekomen, dan komen toch de gedachten naar voren dat er families in diepe rouw geraakt zijn. Een man en een vader die niet meer thuiskomt. Hoe moet dat verteld worden, hoe moeten kinderen er op voorbereid worden, dat ze hun vader nooit weer zullen zien. Misschien in deze kolom wat te tragisch voorgesteld. Nee, we gelo ven stellig van niet. Want binnen een tijdsbestek van 2 dagen, waarin we vele honderden kilometers re den, maakten we twee uitersten mee. Op een zondag naderden we een voorrangskruising. We reden zelf op de voorrangsweg. Van rechts kwam een auto met jongelui, die uit de raampjes hingen. Heel traag rijdend, maar bij het naderen van de kruising en bij het zien dat er een auto met hogere snelheid naderde, gaf de bestuurder op eens flink gas óm precies voor ons over te steken. Zwaaiend eh lachend, voorbij gaand aan het besef wat een risico ze namen. Je vraagt je dan af, moet dat nu, heeft men geen discipline om de regels in acht te nemen en om zo met vele levens te spelen. Het ging gelukkig goed. Wanneer je dan een dag later geconfronteerd wordt met een zeer zware aanrijding tus sen twee grote vrachtauto's, waar van de ene met brandstof geladen was en waarbij de brandweer met groot materiaal uitrukte om o.m. bij het uit elkaar halen van de wrakstukken een mogelijke brand ter wille van de inzittenden te voorkomen, dan gaat er toch wel iets door je heen. Als dan een uur later de radio-nieuwsdienst melding maakt van het ongeluk en daarbij mededeelt dat de ene chauffeur om het leven gekomen is, dan komen de bravourstreken van de automanigkken van de vorige dag toch ook weer duidelijk voor ogen. Gelukkig ging het die keer goed, een volgende keer misschien niet. Het leven gaat z'n gang. Maar toch waren we heel erg onder de indruk van die fatale aanrijding die ene dag later.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15