Veelzijdig werk in Tropenmuseum DE DANSENDE BEER Te dicht op elkaar rijden is doodsgevaarlijk! Liksteen nodig voor de dieren Let op het wolmerk, 't is internationaal HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 JUNI 1979 - PAG. 11 Woensdag 13 juni is het ver nieuwde Tropenmuseum aan de Linnaeusstraat te Amsterdam door Koningin Juliana officieel geopend. Een lange periode van ver bouwing en herinrichting is hieraan voorafgegaan. Na veel overleg is besloten het verhaal over de mens in de tropen en subtropen te ver tellen aan de hand van dagelijkse ge bruiksvoorwerpen. De be zoeker krijgt zodoende een duidelijk beeld van de leefomgeving en de maat schappelijke problemen van de mensen in die lan- ekozen werd door vijf afdelingen, drie afdelingen en een afdelingen gewijd aan blondere onderwerpen. De vijf regio afdelingen zijn: Latijns Amerika, Afrika ten zuiden van de Sahara, het Midden-Oosten en Noord-Afnka, Zuid-Aziè en Zuid oost Azië. De onderwerpen van de thema-afdelingen zijn: mens en techniek (onder meer over de in vloed van de techniek op de mens en zijn omgeving), mens en milieu (waarin problemen van vervuiling en overbevolking worden be handeld) en wereldhandel. In de afdelingen bijzondere onderwerpen zijn onder meer te zien: muziekinstrumenten, texUel, met een verzameling van weefsels en uitleg over de techniek van het we ven, weefgetouwen en dergelijke. Er ls ook een afdeling met traditionele kunst uit Oceanië. Kinderen begeleiden Het tropenmuseum heeft een zeer actieve educatieve opvoedkundige dienst, die uit drie secties bestaat: het kindermuseum of T.M.-junior, de begeleidingsdienst, die de rondleidingen verzorgt, en de buitendienst, met speciale programma's voor scholen en ver enigingen. In het tropenmuseum junior worden aan kinderen de moeilijke problemen van de derde wereld duidelijk gemaakt door hen in klasseverband actief te laten deelnemen aan een spel. Voor dit spel zijn speciale programma's ontworpen over Marokko, Suriname en op dit ogenblik de In dianen van Latijns Amerika. Daar naast worden er tijdens de schoolvakanties en de weekends bijzondere activiteiten voor jeugdige bezoekers georganiseerd. De buitendienst heeft drie taken. Hij verzorgt voor het onderwijs de zogenaamde leerkits, waarin zich voorwerpen bevinden rond een bepaald thema. Enkele thema's: wonen, voeding, rijst, kleding, wajang, Suriname, Afrika, In donesië en Marokko. De tweede aktiviteit is het Bram Schutte-project. Bram Schutte be staat niet echt, maar is het symbool voor de vrijwilliger in de derde wereld. Bij de schooljeugd is hij erg populair. Dit heeft hij ondermeer te danken aan de zes brieven die de leerlingen van hem ontvangen, waarin hij zijn ervaringen vertelt. De derde activiteit tenslotte is het adviseren van scholen, onder wijzers, buurthuizen en jeugdgroepen, die activiteiten willen opzetten met betrekking tot de landen en de mensen in de tropen en subtropen. Voor hen be schikt de buitendienst onder meer over een grote collectie foto's. Muziek Op vele plaatsen in het museum klinkt muziek. Bij de collectie muziekinstrumenten staan een viertal complete gamelanstellen, die regelmatig worden bespeeld tijdens lessen, demonstraties en concerten. Er is verder een afdeling waar in strumenten uit de tropische en subtropische landen kunnen wor den bezichtigd en beluisterd. Op verzoek laat een juke-box met 124 kleurendia's van de tentoongestelde instrumenten de daarbij behorende muziek horen. Verder zijn er zes luistertafels, waar men via stereo-cassettes door een koptelefoon de muziek uit de vijf tropengebieden kan beluisteren. De muziekafdeling van het museum verzorgt regelmatig muziek- en dansevenementen in de aula van het hoofdgebouw, in de lichthal van het museum of in het Soeterijntheater. Het tropenmuseum is één van de vier afdelingen van het Koninklijk In overleg met de Centrale politie-verkeerscommissie en de verkeerscommissie Openbaar Ministerie gaat Veilig Verkeer in de komende maanden een ac tie voeren. Dat on voldoende afstand houden oorzaak is van veel botsin gen is bekend. Van de in totaal 296.369 ongelukken, zowel met doden en ge wonden als met alleen materiële schade, die in 1977 zijn geregistreerd, wa ren er 26.215 te wijten aan te dicht achter elkaar rij- den en waren bij 2672 van deze ongelukken doden en gewonden te betreuren. Van de ongelukken die de Rijkspolitie vorig jaar op autosnelwegen behandelde, was 54% het gevolg van onvoldoende afstand houden. Hetovergrote deel gebeurde op de linker rijstrook. De Rijkspolitie bekeurde op de snelweg Amsterdam-Utrecht een automobilist die zeven meter ac hter zijn voorligger reed en een snelheid had van 140 km per uur! Een ander praktijkgeval noemt „Mens en verkeer actueel", uitgave van Veilig Verkeer Nederland: Door zware regenval en opspattend water is er by na geen uitzicht. Toch presteert iemand het met 120 km snelheid voorbij te gaan en dan, gas terugnemend, zo dicht achter een langzamer rijdende automobilist te kruipen, dat diens achterbumper er bijkans wordt afgereden. De automobilist even later: „Ja, dat deed ik omdat die vent niet voor me opzy ging. Door er heel kort achter te gaan ryden, wilde ik hem dwingen naar rechts te gaan. Dat heb ik trouwens zo geleerd." Veel te riskant Volgens adjudant H. H. Koetjé van de Algemene Verkeersdienst Rykspolitie, in gesprek met Veilig Verkeer Nederland, houden automobilisten en motorryders in toenemende mate onvoldoende af stand tot hun voorligger. „Men staat de ander niet graag toe, dat ueze in een tempo rydt dat 'lager .s -*an waarmee men zelfrllrlt En men kan moeiiyk opbrengen gas terug te nemen en er achter te blijven. De ander wordt al gauw een treuzelaar gevonden." „Een betrekkelijk groot aantal mensen meent dit die ander on middellijk duideUjk te moeten ma ken. De manier waarop dat ge beurt, te weten het zeer kort achter die ander gaan rijden, is bepaald riskant." In het jaarverslag 1978 van de Centrale Politie Ver keerscommissie wordt opgemerkt, dat het onvoldoende afstand hou den nogal eens wordt voorafgegaan of gevolgd door andere ver keersovertredingen. Heel bont maakt de weggebruiker het die kort na de plek, waar twee rijstroken in één rijn overgegaan, eerst met de „neus" van zyn auto tot byna in de kofferbak van de wa gen vóór hem kruipt, dan tot tweemaal toe uit de file breekt door de doorgetrokken streep op het wegdek te overschrijden, en er ver volgens met 150 km per uur vandoor gaat.„Ik had haast", luidt zyn verweer. Kop-staart-botsing Adjudant Koetjé: „Behalve dat men door onvoldoende afstand bewaren de voorligger in een dwangpositie brengt, waarin hij niet vryelijk zal kunnen handelen, brengt men zichzelf en de ander in gevaar als zo'n voorligger gedwon gen wordt snel te stoppen." „Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, bewijst het grote aantal kop- staart-botsingen, waarby we spre ken van een kettingbotsing als het er meerzijn. In nagenoeg alle geval len moet als oorzaak van dit soort ongevallen worden geconstateerd, dat er op het kritieke moment on voldoende tussenruimte tussen de botsende voertuigen in acht was genomen." „Er is een neiging bepaalde afstan den te overbruggen. Zo duurt een retourvlucht naar de maan slechts enkel* (dagen. Een in drukwekkende prestatie. Maar in het verkeer moet beslist een bep aalde afstand in ere worden gehou den tot heil van de ver keersdeelnemers." Veilig Verkeer Nederland: Beter een meter te veel dan een meter te wplnip1 Instituut voor de Tropen. De an dere afdelingen zyn: agrarisch on derzoek, tropische hygiëne en sociaal wetenschappelyk onder zoek. De afdeling agrarisch onder zoek houdt zich bezig met de problemen van de honger en on dervoeding in de ont wikkelingslanden. Hiervoor wordt samengewerkt met de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties. De werkzaamheden bestaan in hoofdzaak uit het geven van adviezen (by voorbeeld over de bouw en de inrichting van bodemkundige laboratoria), de op leiding van laboranten en het ver strekken van documentatie. Bovendien voert deze afdeling bodemkundig onderzoek en produktenonderzoek voor derden uit. Vooral de laatste twee ak- tiviteiten hebben tot doel de voedselpositie in de tropische ge bieden te verbeteren. Kennis en er varing worden vastgesteld in speciale publikaties. Tropische hygiëne De werkzaamheden van de afde ling tropische hygiëne zijn de laatste jaren belangrijk gewyzigd. Bepaalde men zich vroeger tot het vaststellen van het ziektebeeld en de bestrijding van riekten, tegen woordig wordt een groot aantal factoren bestudeerd. Daarby gaat het om de kennis en studie van de mens in de maatschappy. By voor beeld problemen als de urbanisatie (de trek van het platteland naar de steden), de milieuverontreiniging, sociale spanningen en dergelijke. Urbanisatie in de tropische en sub- tropishce landen is onvergelijkbaar met de trek naar de grote steden in de ontwikkelde landen. Wat zich in onze technologisch hoogontwikkelde structuur ge- leidelyk heeft voltrokken, speelt zich in de ontwikkelingslanden af binnen een of twee generaties, zonder dat men daar een aangep aste oplossing voor heeft. De problemen eisen een grote aanpak. Dit betekent dat medici van deze afdeling dan ook intensief samenwerken met landbouwdeskundigen, economen en sociologen. Ook de werkzaamheden van de af deling sociaal wetenschappelijk onderzoek zijn sinds het begin van de zestiger drastische jaren ge wijzigd. Sociaalgeografen, niet- westerse sociologen, demografen en sociaaleconomen houden zich nu bezig met landhervorming, het krediet- en coöperatiewezen en de werkgelegenheidsproblematiek. Het gaat niet meer alleen om technische hulp, men spreekt nu over pakkethulp. Dat wil zeggen, dat de adviezen voor een bepaald project worden verstrekt door een groep deskundigen, die ieder een andere invalshoek hebben. Veel boeken en foto's De Centrale Bibiotheek van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen stelt gratis literatuur over de ontwikkelingslanden ter be- Het wolmerk, één van de meest be kende beeldmerken ter wereld, nu eens neergezet door de „wol leveranciers" zelf. Hoe kryg je in vredesnaam een kudde schapen in zo'n formatie by elkaar? Een veelgehoorde vraag. Het antwoord is simpel. Voor héél even werden de schapen vastgemaakt aan kleine paaltjes in de grond die van de vo ren nauwkeurig volgens het ge wenste patroon waren neergezet. Foto: Internationaal Wol Secretariaat. in de maand juli 1979 organiseert Stichting De Dansende Beer een volksmuziekfestival wat uniek ge noemd kan worden in de Nederlandse muziekgeschiedenis. Gedurende 22 dagen zal een keur van artiesten en technici 8 steden in Nederland afreizen om daar een programma te brengen met volksmuziek uit binnen- en buiten land. In elke stad zal gedurende 2 dagen (1 dag in Haamstede en En schede) een 10 uur durend programma worden verzorgd met de volgende artiesten: King's Galliard (Nederland) Ab solute topgroep in Nederland wat de volksmuziek betreft. Deze groep bestaat uit 4 conservatoriummusici die na hun opleiding niet kozen voor een or kest, maar voor de volksmuziek. Ierse en Zuidamerikaanse muziek. Alakondre (Suriname) Spelen de muziek die de negerslaven uit Af rika meebrachten naar Suriname. De muziek die Alakondre brengt is niet ten onder gegaan aan de commercie, maar lijkt nog erg op de traditionele vorm van de muziek. Ramshackle Stringband (Neder land) Brengt een programma met country (jaren 40 muziek) en old- time (jaren 20) muziek. Door veel samen te spelen met musici van al lerlei pluimage, hebben zij zich ontwikkeld tot een groep met een eigen geluid. Bratsch (Frankrijk) De ouders van deze rasechte straatmuzikanten komen uit Armenië en Turkije. Zij spelen dan ook vnl. Oost- en Zuid- europese muziek. Af en toe zelfs zgn. Django Reinhardt-muziek. Jake Walton (Engeland) Brengt muziek voortgebracht door de en gelse zigeuners. Jake is virtuoos op het bijzondere instrument de dulcimer. Tre Violer (Zweden) Noord- Europa wordt vertegenwoordigd door 3 violisten uit Zweden. Het vioolspel uit Skandinaviè kenmerkt zich doordat men vaak op meerdere snaren tegelijk speelt. Op deze manier krijgt de muziek een extra swingend karakter. Bert Deivert (USA/Zweden) Deze met eèn Zweedse getrouwde Amer ikaan is in Zweden een gevierde muzikant, die zelfs een eigen TV.- programma had. Hy speelt viool, nyckelharpa, baiyo en gitaar. Kees Ouwejan (Nederland) Presentator van het festival die af komstig is uit het Leidse volksmuziekleven. Kees zal de ar tiesten op zijn geheel eigen manier, o.a. door af en toe een prachtig zeemanslied te zingen, aankondi gen. Perelaar (Nederland) Speelt ballades en oude nederlandse dansmuziek op een moderne wijze. Zal ongetwijfeld het publiek aan het dansen brengen. Naast het hoofdprogramma in de circustent/podium vindt er rond het festival een reeks van nevenaktiviteiten plaats zoals; a. Het optreden van verschillende ensembles op de ochtenden van het festival in hun oorspronkelijk domein; de straat. b. Sessies en workshops (nederlandse dans, tin whistle en blues) in de drank- en voedsel tent. c. Informatie over muziek en muziekinstrumenten. Het reisschema van het festival ziet er als volgt uit: 7-8 juli: Rotterdam, Klein Lijnbaanplein, aanv. 10 u., slot 20 u.; Park Euromast, aanv. 10 a., slot 20 u.; 10-11 juli: Den Haag, Malieveld, aanv. 12 u., slot 22 u.; 13-14 juli: Utrecht, Terrein Weg der Ver. Naties, aanv. 12 u., slot 22 u.; 17 juli: Haamstede, Pr. Beat rix weide, aanv. 12 u., slot 22 u.; 19- 20 juli: Leeuwarden, 01- denhoofsterkerkhof, aanv. 12 slot 22 u.; 22-23 juli: Amsterdam, Waterlooplein, aanv. 12 u., slot 22 u.; 25-26 juli: Arnhem, Grote Markt, aanv. 12 u., slot 22 u.; 28 juli: Enschede, Markt, aanv. 10 u„ slot 20 u. Zout (natriumchloride) en sporenelementen zyn van groot be lang voor de gezondheidstoestand en de produktiviteit van het vee. De voornaamste sporenelementen, die de dieren geregeld tot zich moe ten nemen, zyn: magnesium, koper, mangaan, kobalt, jodium en zink. Het is daarom noodzakefijk dat na ast keukenzout deze sporenelementen steeds binnen het bereik der dieren rijn. Het is be kend dat wanneer het voedsel een tekort aan zout en sporenelemen ten bevat, riekteverschynselen kunnen ontstaan, wleke altyd ten koste van de produktiviteit gaan. Een tekort van de ene stof heeft vaak tot gevolg, dat ook de andeere otoffen, die wél voldoende aan wezig rijn, onwerkzaam worden. Bovendien zyn er indivieuele be- hoefteverschillen tussen de dieren die niet met het standaardvoedsel kunnen worden opgevangen. Een oplossing voor al deze problemen biedt de liksteen. De samenstelling hiervan is aangespast aan de door sneebehoeften van de Nederlandse veestapel. Het komt de gezondheid en dus de productiviteit van de die ren ten goede. Men kan zich hier door veel risico's besparen. Het geregeld beroeps goederenven voer over de weg (dat is het vervoer door bode- en lijndiensten al of niet via bodehuizen c.q. vervoe reen tra) is de laatste jaren onder invloed van verschillende factoren sterk te ruggelopen. De gezamenlijke werkgeversorga nisaties in het beroepsgoederen- vervoer hebben het Economisch Bureau voor het Weg- en Waterver voer (EBW) een uitvoerig onder zoek laten instellen naar de oorza ken daarvan en naar mogeUjke maatregelen ter verbetering. Vast gesteld werd dat kwalitatief het ge regeld vervoer nogal eens wat te wensen overliet, zodat allereerst maatregelen gewenst zijn om tot kwaliteitsverbetering te komen. Individueel wordt door de aan het geregeld vervoer deelnemende be drijven over het algemeen wel goed gewerkt, maar juist aan een goede onderlinge afstemming ontbreekt het wel eens. De maatregelen ter verbetering zullen daarom in de eerste plaats gericht moeten zyn op verbetering van dat samenspel. Om dit te ver- wezenhjken is besloten tot instel ling van een kwaliteitsorgaan voor het geregeld vervoer dat een aantal maatregelen tot uitvoering zal moeten brengen. De bes tuur Ujke organen van vdat kwaliteitsorgaan of bureau zullen worden samengesteld uit de deel nemers omdat zy uiteindefijk ook degenen rijn waarvan het welsla gen in hoge mate afhankelijk is. Gehoordvorig jaar op vakantie in Tarvissio, een sfeervol stadje in Noord-Italië. „Hé Sjonnie, kyk nou es. ze verkopen hier Hollandse truien. Kyk maar, der zit net zo'n etiketje op als bij ons op de Cuip Een ras-Amsterdamse blykbaar, die op de markt van het plaatsje by één van de vele kraampjes een trui wilde kopen. Om tot haar verba zing te ontdekken dat ook daar in Italië aan een goede wollen trui een wolmerk zit. „Pura lana vergine", maagdelyk wol dus, zuiver scheerwol. Honderdduizenden Nederlanders kopen tydens hun vakantie in het buitenland fijne wollen truien voor herfst en winter. Elk jaar weer. De meesten zullen net als de Am sterdamse dame ontdekken, dat het wolmerk-label, internationaal is. Blijkens een recent onderzoek van het Internationaal Wol Secretariaat, waarby in elf modezaken door heel Nederland bijna 200 interviews werden ge houden, is men in ons land zeer goed met het wolmerk bekend. Tweederde van de ondervraagden kende het en zeven van de tien (69%) zei het belangrijk te vinden dat er een wolmerk is. Voornaam ste reden: het staat voor goede kwaliteit. Voor meer dan 400 miljoen mensen over de hele wereld is het wolmerk het bekendste textielsymbool. Symbool voor een produkt dat aan hoge kwamliteitseisen voldoet, omdat het van zuiver scheerwol is. Nieuw zuiver scheerwol wel te ver staan die in tegenstelling tot teruggewonnen wol uit oude kle ding uitmunt in kleurechtheid, veerkracht, kreukherstellend ver mogen en mooi zyn. Het In ternationaal Wol Secretariaat, met vestigingen over de hele wereld, houdt op al deze eisen streng toe zicht. Of het nu zuiver wollen dekens, tapijten, meubelkledingstoffen, mantels, kostuums of truien zyn. men de beschikking over een collectie van circa 800.000 zwart/wit foto's en 50.00# kleurendiapositieven. Deze foto'* geven een beeld van de geog rafische gesteldheid, het dagelyks leven in de stad en op het platte land, de traditionele bouwstylen en dergelijke. Het centraal bureau op leidingen verzorgt taal- en alge mene voorbereidingscursussen. Er worden algemene voorbe reidingscursussen verzorgd. Deze bestaan uit twee delen. Het eerste deel omvat de behande ling van ont wikkelingsproblematiek. In het tweede deel wordt aandacht be steed aan de problemen die zich voordoen by de confrontatie met een andere cultuur. De taalcursus sen worden ook georganiseerd voor de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. Ook particulieren kunnen aan deze cursussen, die zowel overdag als in de avonduren worden gegeven, deelnemen. Het talenpakket omvat: Frans, Engels, Spaans, Potugees, Indonesisch, Arabisch, Ki-Swahili. schikking aan de onderzoeker en de geïnteresseerde leek. De bibliotheekis vrij toegankelyk voor iedere bezoeker. De collectie boe ken, tijdschriften en kaarten be staat voornamelyk uit literatuur over sociaal-economische vraagstukken in ont wikkelingslanden, landbouwvraagstukken, wereldhandel, be volkingsvraagstukken, kortom die literatuur die rechtstreeks of zydelings betrekking heeft op het ontwikkelingsvraagstuk van de tropen en subtropen. De totale collectie omvat ongeveer 100.000 boeken en 5.000 abonnementen en tydschriften. Het centraal bureau fotodocumentatie Ven ult een be langrijke functie by de kennisoverdracht. Hiervoor heeft Deze boot met attributen is te zien in de afdeling Zuid Oost Azië van het Tropenmuseum. Visserij is een belangrijk bestaansmiddel in het gehele gebied.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11