Coupé voor vijf: de Ghia Navarre TEVEEL RISICO'S Maxi met meer comfort Nieuw jasje MERCEDES' WERELDSNELHEIDSREKORDS auto a,ktueel+++ auto aktueel+++ auto aktue allerlei Onderweg clktueef Vanuit onze auto maakten we een serie foto's van een heel bizonder transport. Bizonder in de zin van wat getransporteerd werd en ook hoe het gedaan werd. Het rieten dak van een hooiberg, de kap, met een breedte van zeker 5 meter werd op een trailer over de openbare weg vervoerd. De enige directe beveiliging was een bestelauto van een supermarkt-organisatie, die voor de vrachtauto uitreed en waarvan de schauf- feur met heftige armbewegingen het tegemoet ko mende verkeer attendeerde op hetgeen er aankwam. Links rijdend, ook al gevaarlijk en in wezen dus grote risico's nemend. De wettelijk verplichte gevaren aan duidende borden hingen ter zijde aan de aanhanger. Achter reed geen begeleidend voertuig. Een dergelijk transport mag alleen uitgevoerd worden met toe stemming en begeleiding van de politie. Bij informatie bleek geen ontheffing verleend te zijn. Het is toch te gek om zo maar met zo'n combinatie over de openbare weg te gaan rijden. Jammer is het, er werden op z'n minst een tiental kilometers over een vrij drukke pro vinciale weg gereden, dat er geen politie ter plaatse was. Maar ja, ook zij kunnen niet overal tegelijk zijn. In ieder geval werden de verkeersregels grof overtreden. Tegemoet komend en achteroprijdend verkeer kun nen van afstand niet taxeren welke breedte een zo ongewoon transport in beslag neemt en dat brengt grote risico's met zich mee. De autotentoonstelling in New York,die onlangs werd gehouden, werd de wereldpremière voor een volledig nieuw soort sport coupé. De Navarre, zoals deze nieuwe sport coupé wordt genoemd, heeft een stalen carrosserie, die uit één geheel bestaat en waarin een Ford 5.0 liter V8-motor is geplaatst. De wagen ontworpen door Ghia uit Turijn, Ford's internationale „think-tank", die nauw samenwerkt met het Ford Ont- werpcentrum in Dearborn in de Verenigde Staten. Door het uiter lijk van een Europese wagen te combineren met de nieuwste ont wikkeling in de Verenigde Staten, namelijk een wagen met steeds kleiner wordende afmetingen, heeft ghia met de bouw van dit volledig funktionele prototype aangetoond hoe de bouw van de auto van de toekomst intern ationaal verwezenlijkt kan worden. Daar de Amerikaanse en de Europese auto-afmetingen steeds dichter bij elkaar komen, hebben wij geprobeerd een wagen te ont werpen, die voldoet aan de smaak van klanten aan beide zijden van de oceaan, zei Eugene Bordinat, vice-president van Ford's Design Centre in Dearborn. De Navarre is ontworpen om plaats te kunnen bieden aan vijf inzittenden. Een van de eisen die aan dit model wer den gesteld was dat het aan een aantal funkties zou moeten voldoen. Zo heeft de overdekte kofferruimte als aanvulling een kofferrrek op het deksel gemon teerd. De voorzijde van de wagen is van gegoten plastic ter bescher ming bij botsingen. Via een kleine grille en twee brede openingen on der de voorbumper kan verse lucht naar binnen stromen. Een scherm achter de grille leidt de verse lucht naar de radiateur, die centraal ge monteerd is. Vanaf de smalle centrale grille loopt een onop vallende voorgevormde plaat naar een veel grotere grille onder de voorruit. Deze grille dient als lucht-inlaat voor de air- De Austin-Morris fabriek heeft de met vijf deuren en vijf versnellingen uitgeruste Maxi luxueuzer ge maakt en een aantal verbeteringen meegegeven die vooral in het in terieur zichtbaar zijn. Daar is het houten dashboard teruggekeerd. De stoelen zijn met velours be kleed. terwijl de voorstoelen verbe terd zijn. De bediening van ruit- ewissers/sproeier, geschiedt nu eveneens via een handle aan de stuurkolom, waardoor de meest gebruikte bedieingsorganen zich thans aan de stuurkolom bevinden, hetgeen de veiligheid verhoogd. Getint glas rondom behoort tot de standaard uitrusting. Kleinere details in het interieur: de achterbank kan nu met gesloten portieren worden neergeklapt, de knop van de versnellingspook is zwart, het dashboard heeft andere schakelaars gekregen en de bin nenspiegel werd matzwart Voor wat het exterieur beteft kreeg de Maxi zwarte ruitewissers en een zwarte buitenspiegel. Door de toe passing van onafhankelkije gasve- ring(hydragas) ondervond de Maxi eind 1978 reeds een belangrijke verbetering. De prijs van de vijfdeurs Maxi 1750 HL bedraagt thans f16 640 incl. BTW Voor metallic kleur bedraagt de mee rprijs f225.- Het COENEN-BRITAX KIN DERZITJE dat op de Nederlandse markt reeds haar sporen heeft verdiend, dankzij de uitstekende testrresultaten bij IW-TNO te Delft (zo veilig, dat het zelfs op de voorbank mag worden gemonteerd en ge bruikt) is thans in een nieuw jasje gestoken. Het zitje is leverbaar in de kleu ren bruin/beige en zwart/geel, d.w.z. het zitje is bruin of zwart en voorzien van een badstoffen inleglopertje in beige of geel. Het voorzettafeltje, dat de peuter via de heupgordel vasthoudt, is voorzien van een slabbetje in dezelfde kleur als het inleglopertje. Een fijne af werking voor de hele kleintjes die de eerste tandjes krijgen. De meegeleverde heup gordel kan tevens gebruikt worden door volwassenen, indien het zi tje niet wordt toegepast. Deze heupgordel is ook apart leverbaar voor de eventuele tweede auto. Prijs f37,75. Ieder COENEN-BRITAX KINDERZITJE is verpakt in een kartonnen doos, die door een beetje doe-'t-zelver omge toverd kan worden in een leuke Britax garage met alle attribu ten, uit te knippen uit de bijge leverde 2 bouwplaten, zoals smeerbrug, benzinepompen, etc. De prijs bedraagt compleet f141,60. conditioning. Onder de voor bumper zit een spoiler, die ervoor zorgdraagt dat de afgezogen lucht, naar de inlaat geleid wordt en tevens de „lift" bij hoge snelheden tot het uiterste beperkt. Men heeft op dit thema doorgeborduurd en dit „spoiler-systeem" om de hele wagen heen te laten lopen, zodat er een soort klokvorm ontstaat. Dit komt de bescherming tegen op spattende modder en kleine steen tjes ten goede. Het dak. de zijbalken en het kofferdeksel zijn met beige vinyl bekleed om de wagen er uit te laten zien al een „convertible". Naast het vier-koplampen systeem zijn er ook nog dubbele vèrstralers aange bracht, zodat aan beide zijden een serie van drie lampen zit, achter ge tint glazen kappen, die autom atisch wegglijden als de lampen worden gebruikt. Zowel de voor- als de achterbumper, zijn vervaardig van schokabsorberend plastic en de achterbumper heeft inge bouwde achterlichten, een achteruitrijlicht en over de gehele breedte een reflecterende strip. De wagen is uitgerust met 14 inch licht metalen velgen en 215/70 banden. Ghia heeft het interieur uitgerust met o.a. een conventioneel sportief-aandoend doashboard, met ronde meters en een nieuw soort stoelbekleding, bestaande uit aparte, met schuimruber gevulde segmenten. Afmetingen: Wielbasis 279.4 cm Spoorbreedte voor 148.6 cm Spoorbreedte achter 146.5 cm Lengte 481.8 cm Breedte 178.0 cm Hoogte 131.3 cm We kunnen ons heel goed voorstellen dat men tegenwoordig van te voren weten wil wat een reparatie gaat kosten. Dat behoeft niet op een auU den of een rijksdaalder nauwkeu rig, maar het moet er dan ook niet enkele tientallen guldens naast zijn. Gelukkig hebben, om even bij de au tobranche te blijven, meerdere im porteurs van automobielen voor alle werkzaamheden vastgestelde prijzen. Dat geldt al lang voor on derdelen. Wordt een auto bij een ga rage gebracht met een klacht dat b.v. de uitlaat lek is, dan vertelt ae receptionist in vele gevallen on middellijk wat de reparatie-kosten zijn. Dat is een prettig idee, omdat men exact weet wat na de raparatie betaald moet worden. Mocht het te genvallen, dan zijn er garages die de eigenaar even bellen om dat mede te delen. Een correcte zaak. Dat is de basis bij iedere zakelijke transaktie. Ook wanneer men overweegt een nieuwe auto aan te schaffen. De volgende ervaring die we opde den geeft juist het tegenovergestelde beeld. De koppeling slipte al enige tijd en dat moest spoedig verholpen worden. We brachten de auto naar de garage en gingen er van uit dat dit snel en correct verholpen zou worden. De chef van de werkplaats had al eens eerder medegedeeld dat het gehel karwei ongeveer een mor gen of een middag in beslag zou ne men. Dus binnen een tijdsbestek van maximaal 4 uur. Je gaat er niet bij staan. Iemand op de vingers kijken is niet prettig en eigen tijd is ook kostbaar. In de late namiddag stond de auto weer klaar. Volgens informatie werden de drukgroep en de koppelingsplaat betrokken van een plaatselijke gros sier. Goed dat kan, ook is het moge lijk dat fabrieksnieuwe onderdelen gebruikt worden. Die levert de im porteur en misschien bestaat er wél een overeenkomst dat een dealer verplicht is deze in te bouwen. We vroegen of we de kapotte drukgroep terug konden krijgen,niet omdat we de zaak wantrouwden, maar om zoonlief, die ook erg geïnteresseerd i8 in de techniek, te laten zien wat het verschil is tussen de enkele soor ten drukgroepen. Dat kon niet om dat het een ruïldrukgroep betrof. De prijs van de onderdelen viel ons erg tegenniet alleen omdat het geen fabrieksnieuw materiaal was. Wat dat betreft zijn we niet op ons ach terhoofd gevallen, alhoewel de ga ragehouder er waarschijnlijk wel van uitging. De prijs van beide on derdelen bleek vele tientallen pro centen hoger te zijn dan de bruto prijs die de garage bij de grossier betaalde. Ook het aantal uren kwam niet overeen met de ge taxeerde tyd. We hebben de eige naar van het bedrijf er op gewezen. Z'n eerste reactie was dat hij nog nooit iemand benadeeld had. Nu dat vroegen we toch niet. We hebben duidelijk gesteld dat hij de nota even zou nalopen of er misschien een fout gemaakt was. Meer niet. Maar hier zou wel eens sprake kunnen zijn van het spreekwoord; zo de waard is vertrouwt hij zijn gasten. Nu weken later hebben we nog geen bevredi gend antivoord gehad. Gelukkig hebben we het geld nog in de porte- monnaie, want anders zou van uit stel wel eens afstel kunnen komen. En u begrijpt dan wel uit welke rich ting dat afstel komt. Trouwens een directeur van een groot garagebe drijf waar de cliënt exact hoort en kan zien op grote borden wat o.a. onderhoudsbeurten kosten, gaf ons het advies te vermelden dat cliën ten, wanneer ze denken dat de prijs voor het uitvoeren van reparaties speciaal m.b.t. de onderdelen niet juist is, altijd de importeur kunnen bellen om daar te vragen naar de prijzen. Diegeen die twijfels heeft en ervaart dat de prijzen wel juist zijn krijgt vertrouwen in z'n garage en dat is waar we duidelijk ook in de autobranche naar toe moeten. namisch grensgebied bij snelheden van ruim 400 km/uur en tevens de Invloed onderzocht van aërodyna mische voorzieningen en spoilers. Bovendien wordt de experimentele wagen ge bruikt voor het onderzoek van moderne kunststoffen met koolstof- en borium wa pening, alsook van de nieuwe kunststof-konstrukties, zoals momenteel worden toegepast in de ruimtevaart en super-sonlsche vliegtui gen. Deze praktijk-proeven gehouden snelheden werden in bet l&ader van de verdere ontwikkeling van aërodynamische voorzienin gen en van lichte konstruk- ties, alsook van banden met een lage rolweerstand, met het doel het algemeen ren dement van wegvoertuigen te verbeteren en enrgie te be sparen. Bovendien verbe terde Dr. gebold hoofd van de personenwagen pre- research het momenteel door F IA nog niet geregi streerde absolute werelds- nelhei dsrekord op een cir cuit, dat 355.9 km/uur be draagt en in 1975 door de Amerikaan Mark Donohue met een Porsche 917 Canam van 1100 pk werd gevestigd op het circuit, van Talladega in Noordamerikaanse staat Alabama. Dit absolute we- reldsnelhei dsrekord be draagt thans: *03.978 km/uur. De Mercedes-Benz Cl 11-IV experimentele wa gen is voorzien van een ge wijzigde standaard V-8 ben zinemotor met twee KKK- turbocompressoren, die een vermogen heeft van 500 DIN-pk bij 6200 omw/min. 98 voertuigen uit Luxemburg, Duitsland en Italië vormen de kern van de testvloot, die wordt geleld door Goodyear's Interna tional Tire Technical Center in Colmar-Berg, Luxemburg. De foto toont 55 personenwa gens, 12 lichte vrachtwagens, 28 zware vrachtwagens en 3 land- bouwtractoren. Samen met nog eens 17 voertuigen uit het wa genpark van Goodyear in Enge land en Zweden legden zü vorig jaar 14.081.000 kilometer af voor het testen van Goodyear ban den. Merken en modellen zijn niet te onderscheiden, maar dat is minder belangrijk. Nuttig is het te weten hoeveel er gedaan wordt om banden op alle moge lijke manieren uit te proberen. Het marktaandeel van Datsun Ne derland is sinds eind vorig jaar sterk gestegen. In de eerste drie maanden van 1979 wist het merk een aandeel van 4.2% op de Neder landse markt te verwerven. Daarmede werd Datsun de eerste onder de Japanse merken en kwam ook op de 10e plaats op de ranglijst van de meest verkochte merken. De nieuwe Cherry en ook de Sunny zorgden voor dit succes aldus de importeur._____ Adam Opel A.G. te Rüsselsheim heeft bekend gemaakt dat in het kader van haar lopende 5 miljard investeringsprogrammma, de fa briek te Kaiserslautem aanzien lijk zal worden uitgebreid. O.a. zal de motorenfabriek en de afdeling waar carrosserie-onderdelen ver vaardigd worden uitgebouwd worden. Het personeelsbestand zal dan met 3000 werknemers tot 7000 stijgen en alles zal z'n beslag krijgen omstreeks 1982. Lada behoort in Engeland bij de top-tien wanneer het om import- merken gaat. In het afgelopen jaar werd er een toename met 46% be reikt en dat resulteerde in 18.000 auto's. Dit jaar wordt een verdere stijging verwacht van ongeveer 28% en dat komt dan uit op onge veer 23.000 stuks. Ook in Amerika is de Lada succesvol. In Duitsland stijgt <de belangstel ling voor de motorfiets. Blijkens door het Kraftfahrt-Bundesamt verstrekte gegevens werden in de eerste 3 maanden van dit jaar 28.110 nieuwe motoren verkocht, wat in vergelijking met 1978 een stijging betekent met bijna 13%. Vijf absolute wereldsnel- heidsrekords met topsnel- heden van ruim 400 km/uur werden door de nieuwe Mercedes-Benz Cl 11-1V ex perimentele wagen geves tigd op het circuit van Nardo (Zuid-Italië). Daimler-Benz AG heeft op 5 mei J1 testritten gehouden met de nieuwe Mercedes- Benz experimentele wagen, type Cl 11-1V, op het „snelle" circuit van Nar do in Zuid Ita lië Daarbij werden rijproe ven genomen in het aerody-

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15