Spanje kan geduchte concurrent worden Groots ponyfeest op Flevohof Landbouwschap meer orgaan samenwerking Amerikaanse folkloristische dansgroep te gast bij Hoolter Daansers 599,- Elfde land inde EEG Programma Radio Oost Blauw Wit houdt koek-actie SINGER Vrijwilligers vaak onrecht vaardig belast 400200 &ÜS4* Na 25 jarig bestaan KLEUREN T.V. KLEIN VELDERMAN B.V. "MOOI ZELFGEMAAKT MOOI ZELFVERDIEND!" J.W. DOllEKAMP EN ZN. HOLTENS NIEUWSBLAD - 15 JUNI 1979 - PAO. 13 De entree van Griekenland in de Europese Gemee nschap zal niet vlekkeloos verlopen. Toch zal het Eu ropa van de Tien binnen enkele jaren een feit zijn. De Europese tuinders kijken bezorgd naar de volgende kandidaat, want Spanje wordt waarschijnlijk nummer elf in de rij van gemeenschappen. De Zuideuropese landen lonken n.l. naar de Europese Gemeenschap. Tot voor kort hebben Griekenland, Spanje en Portugal door hun poli tieke systeem de weg naar de Eu ropese samenwerking geblok- ikeerd. Alleen democratisch gere- j geerde Europese landen mogen een gooi naar de EG doen, zo staat het ongeveer in het Verdrag van Rome, de „grondwet" van de Europese Gemeenschap. Vlak voor kerst 1978 is de weg naar de EG voor Griekenland vrijgemaakt. Het tiende land kan binnenstappen, al zal dat voor de Europese landbouw (en in het bijzonder voor de tuin bouw) pijn kunnen doen. De Griekse landbouw vergroot het Eu ropees landbouwareaal met 10. Er komen 1 miljoen, hoofdzakelijk kleine bedrijfjes by, terwijl de Eu- Iropese landbouwbevolking met 1.2 miljoen stijgt. Met zorg kijken i tuinders naar het Griekse gebeu- tren. Als het EG-prysmechanisme l(de landbouwpolitiek met prijsre gelingen) overgeplant wordt naar de Griekse tuinbouwsector, neemt de produktie van groenten en fruit wellicht een te hoge vlucht. Je kunt jhet' de Griekse teler niet kwalijk nemen, want hij beurt gemiddeld ide helft van de telersprijs in de EG. !De tuinbouwexplosie (een gevaar voor de Europese tuinderij) kan al lien voorkomen worden als de over gangstijd soepel en ruim is. Het is jammer dat de tuinderswens (een overgangstijd van 7 tot 10 jaar) geen gehoor vindt. De perikelen rond de binnenkomst van Griekn- land vallen in het niet bij de pro blemen die Spanje als elfde gemee nschapper met zich meebrengt. Je kunt de vraag stellen in hoeverre de EG een les leert met de Griekse en tree. Spanje is een land dat vijftien keer zo groot is als Nederland. Het land heeft onherbergzame hoogvlakten, maar evenzeer laaggelegen en zeer aantrekkelijke kustgebieden. Het regent er weinig en bovendien on- gelijkmatig.Als de Spanjaarden de watervoorziening in de hand kry- gen, wordt het land een uitgebreid vruchtbaar landbouwgebied. Van de 50 miljoen ha Spaanse grond wordt 21.5 miljoen ha door de boe ren in cultuur gebracht. Ruim 3 miljoen ha (15%) wordt al kunst matig van water voorzien. De irri- gatieweken in het oostelijk en zuidelijk kustgebied zijn gewoon indrukwekkend. Spanje niet zo arm. Spanje gaat in de wandelgangen door als een arm land, maar het heeft de laatste jaren een flinke economische groei doorgemaakt. Tussen 1968 en 1973 steeg de natio nale produktie jaarlijks 7%; daarna was er enige tempering, maar het land maakt weer een opleving mee en trekt zelfs grote aandacht van buitenlandse investeerders. Natuurlijk zijn er ook negatieve aspecten: Spanje heeft een werk loosheid van 8%, die 2.5% boven het EG-gemiddelde ligt, en de in flatie bedraagt nog steeds 16%. Om de Spaanse economie op te vijze len worden er sinds 1962 vierjarige ontwikkelingsplannen opgezet. Het derde plan, dat tot 1976 liep, besteedde veel aandacht aan de landbouw. Van de 107 miljard pe seta's, die voor de landbouw werd uitgetrokken, ging 38% naar de ir- rigatiewerken, 18% naar de marktsteun, 16% naar de struc tuurverbetering, 8% naar platte landsontwikkelingen en 5% voor de afzet en verwerking. Het nieuwe vierde ontwikkelingsplan ruimt nog meer plaats in voor de landbouw, in het bijzonder de groente- en fruitteelt. Spanje wil zijn handelsbalanstekorten goed maken met meer groente exporten. Men verwacht dat de export van groenten en citrus tot 1980 met 50%> en de uitvoer van wijn met 35% zullen stijgen. De Europese landbouw krijgt met Spanje een geduchte tuinboüw- poot erbij. Van de 35 miljoen Span jaarden werken er 3 miljoen (dat is 23% van de beroepsvolking) in de landbouw. De Europese land bouwbevolking zal met de Spaanse entree met 31% toenemen. Meer dan de helft van de Spaanse bedrij ven heeft een oppervlakte van 1 tot 5 ha. Jaarlijks groeit het ge'irrige- erde areaal met zo n 75.000 ha. De produktiemogelijkheden zijn ongekend. De tuinbouw in Spanje wordt uit de grond „gestampt". Men moet er niet aan denken als de Spaanse produkten in grote mas sa's op de Europese markten ko men. Dan is het dringen geblazen met alle prijsellende van dien. Het wordt er niet beter op voor de Eu ropese landbouw, die nu al gebukt gaat onder overschotten (melk, wijn, suiker en granen), aanvallen op het „dure" landbouwbeleid en monetaire moeilijkheden. Het Vrijdag 15 juni 17.00 u. ANP 17.03 u. Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel. 17.20 u. Met Radio Oost het week end in. Uitgaanstips voor het weekend. Met een bezoek aan een bekende galerie. 18.00 u. Einde uitzending. Zaterdag 16 juni 17.00 u. ANP 17.03 u. Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 17.20 u. Sportprogramma van Ra dio Oost. 18.00 u. Einde uitzending Zondag 17 juni 11.00 u. ANP 11.03 u. Muziek op verzoek by Ra dio Oost Luisteraars kunnen hun eigen favoriete muziek aanvragen door een briefkaartje te sturen naar Radio Oost Nieuwe Plein 34 in Arnhem of Radio Oost Hengelose- weg 40 in Enschede. Verder in dit programma aandacht voor sport van de week en nieuws uit Gelder land en Overijssel. 12.00 u. Einde uitzending. 17.00 u. ANP 17.03 u. Het sportprogramma van Radio Oost. Hierin verslagen van de sport uit de regio. 18.00 u. Einde uitzending. Maandag 18 juni 12.00 u. ANP 12.03 u. Nieuws en muziek. 12.30 u. Einde uitzending. 17.00 u. ANP 17.03 u. Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 17.15 u. Agenda 17.20 u. Boerenprogramma en Konsumenten/Sociale rubriek 18.00 u. Einde uitzending Dinsdag 19 juni 13.00 u. ANP 12 03 u. Nieuws en muziek 12.30 u. Einde uitzending 17.00 u. ANP 17.03 u. Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 17.15 u. Agenda 17.20 u. Mensen in het nieuws 18.00 u. Einde uitzending Woensdag 20 juni 12.00 u. ANP 12.03 u. Nieuws en muziek 12.30 u. Einde uitzending 17.00 u. ANP 17.03 u. Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 17.15 u. Agenda 17.20 u. Radio Oost op locatie in de regio 18.00 u. Einde uitzending Donderdag 21 juni 12.00 u. ANP 12 03 u. Nieuws en muziek 12.30 u. Einde uitzending 17.00 u. ANP 17.03 u. Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland ren Overijs sel 17.15 u. Agenda 17.20 u. Knelpunten in de regio 18.00 u Einde uitzending. Spaanse avontuur in het „EG-bos" vergt goede maatregelen en dient zorgvuldig te worden begeleid. De les met Griekenland leert, dat een Spaanse olifant in de EG- porseleinkast nooit goed kan lo pen. De Landelijke stichting werkwinkel, gevestigd te Utrecht, houdt zaterdag 23 juni in het Jaarbeurscon grescentrum in de Utrechtse hoofdstad een congres onder de titel „Ar beid anders". De werk groep „materiële voorzie ningen" heeft in verband met dit congres een rapport uitgebracht. Het recht op zinvolle arbeid voor ieder mens moet voorop staan. De samenleving dient ervoor te zor gen, dat de mensen passende situa ties kunnen vinden, zoweUn de be roepsarbeid, in de vrijwilligersar beid als in de huishoudelijke ar beid. Het recht op een voldoende inkomen en voorzieningen dient niet beperkt te zijn tot de beroeps arbeid. De werkgroep vindt het o.a. onjuist dat een vrijwilliger geld moet toe leggen op activiteiten, doordat werkelijk gemaakte onkosten niet vergoed worden. Vooral voor min der draagkrachtigen is dit on rechtvaardig. In het rapport van de werkgroep voornoemd wordt vooral aan dacht geschonken aan de beteke nis van vrijwilligersarbeid voor hen, die om welke reden dan ook geen beroepsarbeid kunnen doen en afhankelijk zijn van sociale uit keringen, bij welke voorwaarden gelden, die allerlei vormen van vrijwilligersarbeid uitsluiten op straffe van inhoudingen. Volgens de werkgroep dient er onbeperkt toestemming te zijn om zonder sancties aan vrijwilligersarbeid en huishoudelijke arbeid deel te nemen. Bij bepaalde soorten vrijwilliger sarbeid, bijv. vakantie-activiteiten voor de jeugd, is enige betaling in de vorm van zakgeld niet onge bruikelijk. Volgens een uitspraak van de Eindhovense kantonrechter is hierop de wet minimumloon van toepassing. Dat betekent dat aan betrokkenen alsnog het minimum loon moet worden uitbetaald, eventueel met vijf jaar terugwer kende kracht. De mogelijkheid van aanzienlijke navorderingen kan daardoor het vrijwilligerswerk en hele projecten ernstig bedreigen, aldus de werkgroep. Temeer omdat ook loon in natura, zoals kost en inwoning en maaltijden, tot loon worden gerekend. Daarom stelt de groep een wetswijziging voor, die recht doet aan de huidige situatie, waarin een duidelijke behoefte be staat aan allerlei diensten van vrij willigers. De winnaars van de nationale kampioenschappen van vorig jaar Op zaterdag 30 juni houdt de Ne derlandse Pony Club haar jaar lijkse kampioenschappen op Fle vohof. In een zeer uitgebreid pro gramma, dat van 's ochtends half negen tot 's avonds zes uur duurt, zullen meer dan tweehonderd combinaties proberen een van de beschikbare kampioenstitels in de wacht te slepen. De deelnemers zijn streng geselekteerd en komen uit geheel Nederland. In een tiental dressuurringen wordt uitgemaakt wie de beste is in de dressuur. In twee sprin grin gen wordt gestreden om de hoogste eer. Een klassiek parcours en een jacht- springconcours zullen vervolgens uitmaken wie kampioen 1979 wordt. Zowel de dresuur- als de springrubrieken zullen spannend worden door de deelname van alle ruiters, die in juli in Engeland aan de Europese kampioenschappen gaan deelnemen. Een groot aantal ponies neemt deel aan het nummer „best gaande ry- pony", waarbij de ponies worden beoordeeld op hun bouw en de ma nier waarop zij zich bewegen. Ook aangespannen ponies zijn aanwezig. In een samengestelde wedstrijd, die bestaat uit dressuur en een behendigheidsproef. wordt uitgemaakt welke pony voor de wagen het beste is. Tenslotte ma ken de vijf rayons van de Neder landse Pony Club elk met een ploeg van zestien ruiters uit, welke ploeg zich voor 1979 rayonkampioen mag noemen Behalve de wedstrijden is er nog meer te zien op Flevohof. Er zal een demonstratie plaatshebben met hackneys en de zeven grootste po nystamboeken zullen met het beste fokmateriaal aanwezig zijn. Het betreft de volgende stamboe ken: het Welshponystamboek, het New Forestponystamboek, het Shetland Pony stamboek, het Fjorden Paarden stamboek, het Appaloosa Pony stamboek, het Connemarastamboek en het Ara bieren stamboek. Voor nadere informatie: Flevohof, afdeling voorlichting, tel. 03211- 15 14. De ZW Blauw Wit gaat vrijdag- avond 15 juni (heden) in het dorp en in de buurtschappen koek verko pen. De winst die men hoopt te ma ken is bestemd voor de .jeugdafde ling" die enorm veel geld kost. We bevelen deze verkoopactie in het belang van de sport en vrijetijds besteding van de jeugd van harte aan. Voor de koekverkoop zullen een groot aantal Biauw-Witters worden „ingezet" die om uiterlijk kwart voor zeven present moeten zijn bij het clubhuis Meermans kamp Voor het Scheidegger typediploma (tienvinger blindsysteem) zijn ge slaagd Gerrit Hulsman, Andrea Schipper, Carola Stam, Hennie Stam, Gea Aanstoot, Wim Mooi- weer, Bert Stegeman, Fennie Rietman, Ria Rietman, Ina Stam, Alie Tempelman, Jan Jansen, Andre Stam, Mannette Kromdijk, Geert Meijerink, Marita Kramer, allen te Holten en Erika Abbink, Lichtenberg. Het Landbouwschap heeft gejubileerd. Gedurende een kwart eeuw heeft het agrarisch toporgaan de be langen van de land- en tuinbouw gediend. Een pleitbezorger in woelige economische en agrarische stormen. Reden voor een welgemeende toast op een jubilaris, die misschien niet bij iedereen even be kend is. Het Landbouwschap is een samenwerkingsorgaan van onder nemers en werknemers in de land en tuinbouw. De 160.000 boeren en tuinders en de 35.000 agrarische werknemers zijn geen lid van het Landbouwschap, maar hebben wel hun belangen aan dit over koepelend orgaan toevertrouwd. Het Landbouwschap is de agrarische spreekbuis, geeft partij aan de overheid (zowel nationaal als internationaal) en beïnvloedt het overheidsbeleid zoveel moge lijk ten gunste van de agrarische sector. Dat optreden als eenheid is voor de land- en tuinbouw belang rijk, want de sector is in feite een optelsom van meer dan 150.000 kleine en middelgrote onderne mingen, waarin de boer en werknemer hun boterham verdie nen. Al meer dan honderd jaren ge leden voelden de boeren de nood zaak om als eenheid op te treden. De economische crisissituaties be vorderden het ontstaan van boer- enorganisaties. zowel met econom ische al met maatschappelijke of sociale oogmerken. Het organiatiepatroon in de land- en tuinbouw wijkt overigens niet af van de maatschappelijke structuur die elders in Nederland voorkomt. De bekende driedeling „rooms- katholiek. protestants-christelijk en neutraal (niet confessioneel)" komt ook bij de agrarische organisaties voor. Bovendien heb ben de agrarische werknemers zich aangesloten bij de vakcentrales, te weten de F.N.V. (voedingsbonden N.V.V. en N.K.V.) en het C.N.V. (voedingsbond van het C.N.V. Waarom het Landbouwschap? Waarom dan eigenlijk nog een landbouwschap, als de boeren toch al georganiseerd zijn? Vanaf 1922 hebben de landbouworganisaties regelmatige contacten met elkaar gehad. In de jaren dertig bemoeide de overheid zich met steunmaat regelen voor de zwaar gedupeerde boeren. In die jaren kwam ook de Landbouw-crisiswet tot stand. Die wet probeerde de agrarische produktie meer nchting te geven en lonend te maken. In de oor logsjaren 1940-1945 trok de over heid de verantwoordelijkheid voor de voedselvoorziening tot zich. De door de bezetter opgerichte Nederlandse Landstand is volledig mislukt. Boeren en landarbeiders gingen op illegale wijze verder met plannen om de organisaties zowel in het boeren- als in het arbeid erskamp steviger voeten te geven. De illegale pogingen hebben geleid tot een Stichting voor de Landbouw, die de agrarische be langen sinds 1945 behartigde en ook een permanent op een wet ge baseerde samenwerking in de agrarische sector moest voorberei den De Stichting voor de Landbouw is in feite de voorloper van het Landbouwschap, dat in 1954 startte na jarenlange wettelijke voorbereidingen (de zogenaamde Wet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie). Het Landbouwschap is gebouwd op de zes representatieve organisaties die de land- en tuinbouw sinds jaar en dag telt. Het zijn drie ondernemers- en drie werknemersbonden, die met de wet-P.B.O. in handen het Landbouwschap in het leven heb ben geroepen. De zes organisaties vertegenwoordigen ook het land en tuinbouwbedrijfsleven. Ruim tweederde van alle boeren en tuinders zijn bijvoorbeeld lid van een der drie centrale landbouworganisaties. Het Landbouwschap is een publiekrechtelijk orgaan. Dat wil zeggen, iedereen, die als onder nemer in de land- en tuinbouw werkzaam is. valt in feite onder het Landbouwschap. Het is te vergelij ken met een gemeente waar alle inwoners onder het gemeentelijk beheer en bestuur thuis horen. Het' publiekrechtelijke karakter van het Landbouwschap heeft vooral betekenis voor het gezag van het totale bedrijfsleven in de agrarische sector. In het belang van de land- en tuinbouw kunnen alle werkers in de agrarische sector aan maatregelen of voorschriften worden' gebonden. Regels be treffende de gezondheidszorg voor mens. dier en plant zijn rechtstreeks als agrarische belan gen aan te merken; zulke regels zul len bijvoorkeur op basis van vrijwilligheid genomen worden. Het Landbouwschap doet die ook maar geeft er bovendien een gezag of officiële tint aan. Een onder nemer die zich niet thuis voelt in een boerenbond (geen organisatiebond is) zal toch met agrarische regels te maken hebben. De laatste jaren heeft het Landbouwschap zyn officieel over- heidsjasje steeds minder gedragen om als samenwerkingsorgaan meer uit de verf te komen. De econom ische ontwikkelingen en de toe nemende maatschappelijke ver wikkelingen hebben ertoe geleid dat alle werkers in de land- en tuinbouw hun belangen aan het Landbouwschap toevertrouwdea Deze opdracht van het Landbouwschap is in goed overleg met de bestaande organisaties (de zes organisatie-pijlers) gegeven. Wat trouwens ook belangrijk is: de overheid (zowel natonaal als in ternationaal) heeft in het Landbouwschap een goede partij die voor een goed landbouwbeleid noodzakelijk is. Een beleid voor de landbouw dient uiteindelijk te resulteren in een beleid van de landbouw. Een toporgaan dat ge durende 25 jaar met succes naar dit doel streeft, verdient een felicitatie. Eigenlijk moeten alle werkers in de land- en tuinbouw (boeren en werknemers) de bloemetjes maar eens buiten zet ten. restaurant „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Dinsdagmorgen zal het Amerikaanse gezelschap door reizen naar Heidelberg (West Duitsland). Gedurende het verblijf in Holten zullen de Amerikaanse gasten worden ondergebracht in de gezinnen van voornamelijk leden en donateurs van „De Hoolter-' Daansers" In het kader van een Euro pees toernee brengt de fol kloristische dansgroep „The Allegheny Highlan ders", afkomstig uit Whee ling, West Virginia (VS) dit weekeinde een bezoek aan Holten en is gedurende die tijd te gast bij de Holtense boerendansgroep „De Hoolter Daansers". Na een aankomst op Schiphol wordt dit Amerikaanse gezelschap hedenmiddag omstreeks 5 uur verwacht bij café De Biester, waar de gasten, namens het gemeente bestuur zullen worden verwelkomd door wethouder J. Warrink en de heer J Mossink, voorzitter van de Hoolter Daansers, gevolgd door een kort optreden van deze Hol tense boerendansgroep. Bij deze gelegenheid zal tevens een eerste optreden plaatsvinden van de on langs opgerichte kindergroep vor de Hoolter Daansers, welke groep de naam „Hoolter Klepperklump- kes" heeft meegekregen. Zater dagmiddag a s. zal omstreeks 14.00 uur een gezamenlijk optreden plaats vinden in Camping Veen- eklaas en 's avonds ca. 21.00 uur bij het sociaal en cultureel centrum „Het Paalhuus". Voor zondagmid dag staat een bezoek aan de Cana dese begraafplaats op het pro gramma, terwijl maandagmorgen een bezoek zal worden gebracht aan de o.l. Haarschool, waar de gas ten zullen worden geïnformeerd over het Nederlandse onderwijs systeem. Maandagmiddag zal dit Amerikaanse gezelschap om streeks 14.30 uur optreden voor de bewoners van het bejaardencen trum „Diessenplas". Maandag avond tenslotte zal, samen met de leden en donateurs van de Hoolter Daansers alsmede de boerendans groep „Wiej schotst verdan" uit Barcnem, een grote afscheids- -nr' worden gehouden in café- ERRES BLAUPUNKT TOT 20% KORTING Kolweg 76, tel. 13 32 Singer Starlet type495 Lichtgewicht kompakt machine, met vrije-arm, 5 nuttige steekpatronen; o.a. rekbare steek en knoopsgaten automaat. Nu 100,- korting. Ter introduktie van 699,-voor I IUUpü^Ul^.1 I UUIUI ORANJESTRAAT 69 - HOLTEN (hoek Rijssenseweg) *Een handelsmerk van The Singer Company

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13