Accommodatie goed voor 200 cursisten Straatjes met ruzies, oplichterijen en diefstallen aan de lopende band Rollenspel als voorbereiding op werk van straks BIJ POLITIE-OPLEIDINGSSCHOOL DE CLOESE IN LOCHEM: Bijzonder Regionaal Doorpraten Vorming Schieten nuii'i'UiWÖ MliLUWöhJLAD - 15 JUNI 1979 - PAG. 11 "Se3erfand tél'f" zes" scholen WÊËËÊÊaÊiMËaÊÊÊËÊÊÊtHmtÊmmmKWËiimÊUÊÊÊSMÊÊËmÊÊÊËÊÊÊËÊm waar toekomstige politieman nen van gemeentelijke korpsen de eerste beginselen van het politievak leren. Die scholen zijn gevestigd in Amsterdam, Heerlen, Leusden, Lochem, Den Haag en Rotterdam. De school in Lochem, naar het kasteel waarin het is gevestigd politieschool De Cloese gena amd, krijgt de adspiranten van in totaal 48 gemeenten in noordoost-Nederland ter op leiding. Tot die gemeenten be horen Almelo, Enschede, Hellendoorn, Hengelo en Oldenzaal. Bijgaand verhaal gaat over de politieschool in Lochem. Het accent ligt daarbij op het „speelstadje" waarover het in stituut beschikt. Een „stadje" bedoeld, om de cursist middels rollenspel vertrouwd te maken met situaties waarin hij straks als politieman verzeild kan ra ken. LOCHEM - De Dolstraweg, de Dr. C.F. Dieschstraat, de Bekkingstraat. Zo op het oog straatjes, waarvan er der tien in het bekende dozijn gaan. Straatjes, keurig en rustig, met een woonhuis-met-tuin, een bankgebouw, een café met bijbehorend terras, een supermarkt en wat dies meer zijn. In één van de straatjes is superkruidenier Albert uit Zaandam neergestreken, in weer een ander de spaarbank die zegt met ons mee te denken. Wat verderop is het politiebureau, en schuin aan de overkant daarvan een kiosk. Aangeplakte affiches laten weten, dat in de plaatselijke bioskoop momenteel „Cross of Iron" en „Zwijgend heldendom" op het doek worden gebracht. En, om het beeld dan nog maar even te vervolmaken: verspreid over de straatje dan ook nog een garage, een discobar en de praktijkruimte van de arts M.E. Dicus. activiteiten gesprekken met lera ren en gastdocenten over zaken als alcoholisme, reclassering, buit enlandse werknemers in Neder land, alternatieve hulpverlening, psychopatenzorg en ontwikkelin gssamenwerking. Directeur Van de Kraats: „We wil len de cursisten een inzicht geven in wat er zoal te koop is. We willen dat ze een ruime kijk krijgen op de samenleving én öp zichzelf. De Dolstraweg, de Dr. v C.F. Dieschstraat, de Bekkingstraat. Straten zoals zovele. Doodgewone straten dus. Doodgewoon? Geen bank ter wereld is al zo vaak opge licht als die in deze buurt, en het 'aantal schermutselingen in het café is maandelijks zo groot in ge tal, dat vermelding ervan in het Groot Guinnes Recordboek alleszins gerechtvaardigd zou zijn. Aan de lopende band wordt voorts de cassière van de supermakrt op vals geld getracteerd terwijl zij ook zo het een en ander kan vertellen over een veelheid aan win keldiefstallen. In het levensmiddelenparadijs komt de politie derhalve dan ook even vaak over de vloer, als de buurvrouw van de overkant voor haar dagelijkse halfje wit. Die politie. Niet alleen aan al die akkefietjes in supermarkt, bank en café heeft zij haar handen meer dan vol. Vrij frequent spoedt ze zich bij voorbeeld naar discobar en bioscoop, omdat de bezoekers daarvan de omwonenden nogal eens overlast aandoen, en staat zij ook zeer regelmatig op de stoep van het enige woonhuis in de buurt: nu eens omdat buren klaagden over walm en stank van de barbecue in de tuin, een andere keer om een boodschap van overlijden over te brengen. De Dolstraweg, de Dr. C.F. Dieschstraat, de Bekkingstraat. Je mag ze, gezien de er zich afspelende kommer en kwel, zo lang* zamerhand op z'n minst bijzondere straatjes noemen. Bijzonder. Dat overigens bepaald niet alleen vanwege hetgeen zich er allemaal afspeelt. Bijzonder bij voorbeeld, omdat ze deel uitmaken van de gemeente Lochem, maar op de Lochemse plattegrond in het geheel niet voorkomen. Bijzonder voorts, omdat ze ommuurd en overkoepeld zijn, waardoor het er nooit regent, nooit sneeuwt en ook nooit waait. In plaats van de zon, moeten de straatjes het qua daglicht voornamelijk hebben van neonverlichting. Alweer bijzonder dus. Die zo bijzondere Dolstraweg, Dr. C.F. Dieschstraat en Bekkings traat zijn gesitueerd in het ge bouwencomplex van politieschool De Cloese, het regionaal opleidin gsinstituut ten dienste van de ge meentelijke politiekorpsen voor noordoost-Nederland. Na- maakstraatjes zijn het, om de adspirant-agenten al tijdens hun opleiding vertrouwd te maken met situaties zoals die zich in de dagelijkse politie-praktijk kunnen voordoen. Wat de in te voeren stage-periode betreft: het ligt in de bedoeling de cursisten tijdens hun opleiding een paar weken mee te laten draaien in het politiekorps waartoe ze beho ren. Daarna zal op school worden ingehaakt op in de praktijk opge dane ervaringen. De heer Van de Kraats: „Ik stel me zo voor, dat daarbij mede een goed gebruik kan worden gemaakt van onze simulatieruimte. Meegemaakte zaken kunnen dan nagespeeld worden en doorgesproken wor den". Politieschool De Cloese ging in 1959 van start. De school heeft een regionaal karakter, en verzorgt de opleidingen van de adspirantagen- ten van de in totaal 48 gemee ntelijke politiekorpsen van de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en Gelderland. Curssussen zoals die op de school in Lochem gegeven worden, star ten op 1 januari, 1 april, 1 juli en 1 oktober. De huidige opleidin gsduur is 42 weken. Na het behalen van het diploma volgt het merendeel van de „afzwaaiers" nog een vijf weken durende cursus bij de Mobiele Eenheden in Woensdrecht. Tijdens de opleiding in Lochem ontvangen de Optreden tegen amok-makers op het caféterras een meer dan op heden gericht zijn van de opleiding op signalen uit de praktijk". gerealiseerd. De tweede fase, de ^an voor u doen? bouw van een grote recreatiezaal met in het onderhuis ruimte voor de beoefening van het praktisch politieoptreden (simulatieruimte) kwam eind 1977, begin 1978 gereed. Fase nummer drie, parkaanleg en ruimte voor onder houdsmedewerkers, is inmiddels ook achter de rug, terwijl de opleve ring van de buitensportaccom modatie aanstaande is. Dank zij het gereedkomen van de nieuwbouw kunnen thans tweehonderd cursisten onder dak gebracht worden. Ieder van hen heeft daarbij de beschikking over een eigen zit-slaapkamer. Naast discussiezalen, leslokalen, dojo- ruimte, filmzaaltje, simulatieruimte en keukens en eetzalen, heeft de school een schietkelder en een schietbioscoop Dat in de afgelopen jaren het aan tal cursisten zo sterk toenam, schrijft directeur Van de Kraats toe aan het feit dat heel veel politiekorpsen aan verjonging toe waren.„Van de Kraats: „Na de oor log zijn de politiekorpsen opnieuw opgebouwd. Er kwamen toen nog al wat jongeren bij Die jongeren van toen waren de laatste jaren voor het meerendeel aan hun pensioen toe, waardoor verhoudin gsgewijs een grotere behoefte aan nieuwe krachten ontstond. Dat aantrekken van nieuwe person eelsleden resulteerde in een In de straatjes, vernoemd naar personen die op de een of andere manier bij het reilen en zeilen van het opleidingsinstituut betrokken zijn geweest zoals sportdocent Dolstra, secretaris penningmeester Dr. Diesch en oud-directeur Bekking) worden rollenspelen in elkaar gezet om praktijksituaties na te bootsen. De cursisten treden daarbij op als agent, toeschouwer, „booswicht" etc. Rollenspelen, omdat de werkelijkheid namelijk nog wel iets anders dan de paar droge woordjes waarmee verschillende zaken in de lesstof staan. Krijg het bijvoor beeld maar aan de stok met een aangeschoten knaap, maak maar eens een eind aan een caféruzie, of grijp maar eens in als een echtelijke twist uit de hand dreigt te lopen. De Dolstraweg, de Dr. C.F. alsmede het trachten te bezweren van een op het caféterras onstaan geruzie zijn delen van de les praktisch politie-optreden, waar van we in het speelstadje (de simulatieruimte, zoals ze bij De Cloese zeggen) getuige zijn. Voor hetzelfde geld had het rollenspel echter betrekking kunnen hebben op een in de garage plaats gevon den bedrijfsongeval waarvan de politie werd verwittigd, of het ter ontnuchtering opsluiten van een niet meer fris achter het stuur aan getroffen automobilist, of welk ander voorval uit de aan mogelijkheden legio zijnde politiepraktijk. Rollenspel, niet ter vermaak, maar ter lering. Camera en microfoon stellen namelijk niet alleen de in ■een aangrenzende ruimte aan wezige mede-cursisten in staat het Dieschstraat, de Bekkingstraat. Speelstraatjes zijn het dus, waarbij het spel van nü de werkelijkheid van straks kan zijn; om het even of die werkelijkheid het uitdelen van een bon wegens fout parkeren of het verbaliseren van een zonder ventvergunning met bloemen leurende koopman is. Het uitdelen van een bon aan een overtreder van het parkeerverbod Al het doen en laten wordt via monitoren gevolgd en op video vastgelegd. doen en laten in het speelstadje rechtstreeks te volgen, ze zorgen ook voor vastlegging op videoband, waardoor na afloop ook de betrokkenen zélf hun gedragin gen nauwlettend kunnen gadeslaan. Vaste prik na elk spel is een grondig nagesprek met docent Het rollenspel in de simulatieruimte. Het wordt als een waardevol onderdeel van het toale opleidingsprogramma gezien. Een opleidingsprogramma, dat overi gens heel wat meer omvat dan het bezig zijn in de simulatieruimte. In de primaire opleiding, zoals die aan de school gegeven wordt, zijn drie hoofdlijnen te ontdekken. Allereerst is er de vaktechnische kant, waartoe vakken horen als strafrecht, staatsinrichting, bur gerlijk recht, verkeerswetgeving, bijzondere wetten, en het leren op maken van processen-verbaal en rapporten. Dan is er de persoon lijkheidstraining, waaronder les sen maatschappelijke informat e en elementaire en mentale vorming. In het kader van die vormings- Aan lichamelijke vaardigheid wordt tijdens de opleiding vrij veel aandacht besteed Atletiek, zwemmen en zelfverdediging (judo) zijn de voornaamste takken van sport die bedreven worden. Een deels lichamelijke, deels vaktechnische kwestie is het E.H.B.O.-diploma dat moet wor den behaald. Het is net zo'n afzon derlijke vaardigheid die de cursist zich eigen moet maken als typen en autorijden. Erg belangrijk is voorts de schletopleiding. Directeur Van de Kraats: „Het takenpakket is in de loop der jaren steeds omvangrijker geworden. Steeds moeilijker is het daardoor geworden om dat pakket in de 42 weken die de opleiding duurt, ge perst te krijgen". Overigens zegt de heer Van de Kraats te verwachten, dat in de zeer nabije toekomst de opleidingsduur zal worden ver lengd. Nieuw voor de opleidingen van volgend jaar al is de in het progamma op te nemen stage periode. Directeur Van de Kraats: „Het inlassen van een stage periode is een wens van vele jaren geweest. Een wens, die dan nu in vervulling gaat, en al een wat langere opleidingsduur tot gevolg heeft. Wat er verder gaat verande ren is een zaak van de minister. Een jaar of twee geleden heeft hij met betrekking tot de politie-opleiding aanbevelingen gekregen van een speciale commissie. Tot een be slissing erover is het nog niet ge komen. Die commissie stond o.a. Fout geparkeerd. Dat gaat een bonnetje worden. explosieve groei van het aantal leerlingen op onze school". adspirant-agenten een salaris, waarop kost en inwoning (ze zijn in tern) in mindering wordt gebracht. Destijds begonnen met dertien leerlingen, wordt de school mom enteel bevolkt door 190 cursisten, waarvan dertien meisjes. De sterke groei van het leerlinge naantal maakte een jaar of wat terug uitbreiding van het be staande gebouwencomplex nood zakelijk. In 1975 werd een begin gemaakt met de uitvoering van een groots nieuwbouwproject. De eerste fase, aanbouw van het be staande gebouw, werd begin 19^7 Directeur Van de Kraats zegt te verwachten, dat de komendejaren het aantal leerlingen dat zijn school zal bezoeken ni et verder zal stijgen, stabiel zal b'Jjven. Verdere uitbreiding van dt schoolaccom- modatie voorziet hij dan ook nigt. De heer Van de Kraats: Met de huidig* outillage kunnen we het de komende tijd heel goed uitzin gen. Wat accommodatie betreft heb ik dan ook niets meer te wen sen. Alles zit er nu op en aan. Je kunt van een ideale situatie spre ken". en klasgenoten: een ontleden in de trant van dat deden jullie goed, dat deden jüllie fout, en dat uiteraard met redenen omkleed. Directeur D. van de Kraats van de politieschool: „Als agent ontmoe ten onze cursisten straks mensen uit alle lagen van de bevolking en moeten zy handelen in de meest uiteenlopende situaties; soms met slechts enkele seconden be denktijd. Hoe treed je dan op? Met die rollenspelen in de simulatieruimte willen we ze daarop voorbereiden, ze met name ervaring laten opdoen in de dialoog met de ander. Met de ander, die nu eens agressief zal zijn, een andere keer trachten zoete broodjes te bakken. Met deze en alle tussenliggende vormen van gedrag kan je geconfronteerd worden. Wat zegje dan, en op welk moment? En, hóe zegje het? De cursisten daarin trainen, daar hechten we grote waarde aan. Goed spel van nu, kan straks namelijk, narigheid voorko men". Duidelijk stelt de heer Van de Kraats, dat er bjj het rollenspel maar niet wat aan gedaan wordt Van de Kraats: „De hele zaak wordt wetenschappelijk onder bouwd, waarbij ook uitvoerig wordt ingegaan op het hoe, het wat en het waarom van het eigen ge drag, de eigen „ik", van de cursist.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11