Water in Salland goed, in de Vecht slecht Nieuwe exposities en uitbreidingen op de Flevohof Hoe ratten en muizen werden bestreden i- Portables verboden! Consulent strak knmtmïï Wij zijn kritische aardappeleters Vakantie en sociale ver- Interessante expositie zekering HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 JUNI 1979 - PAG. 7 $ët Zuiveringschap West Overys- sej heeft een uitstekend gedocu menteerd rapport opgesteld over kwaliteit van het oppervlakte water in het gebied over de periode tfiiï oktober 1978 tot april 1979. De W^aliteit in vergelijking met in de j$n terperiode 1977-1978 is iets achter uitgegaan, omdat door de ;£renge winter de zelfreinigende jerking van het oppervlaktewater J^nimaal was, en door lozing van ajyalwater van een aardappelmee- igbriek in Drente, waardoor de "^aliteit van de diverse watergan- Jn verslechterde. P$n de 53 onderzochte watergan gen moesten er 19 met een zeer ge- mge kwaliteit worden aange- nïerkt. Door toekomstige zuiverin- götechnische maatregelen zullen ze gaandeweg in kwaliteit verbeteren. benedenstrooms van Ommen is de kwaliteit van het Vechtwater nade lig beïnvloed door de instroming v$n de Regge. De matige kwaliteit vjin het water is hoofdzakelijk een gevolg van de hoge ammoniumge- haltes, welke werden gevonden. lit Salland De waterkwaliteit in vry wel geheel Skiland was goed: een situatie die ook het vorige winter- en zomer- halfjaar werd gevonden. De kwali teit van het bovenstroomse deel vjin enkele Sallandse weteringen was opvallend goed ten aanzien van het fosfaatgehalte. li de Buurserbeek-was de kwaliteit van het water matig, gevolg van lo- zihgen op Duits grondgebied (hoge I stikstof- en fosfaatgehalten). Door zelfreiniging herstelde zich de kwa- lifieit, ook de waterkwaliteit van de Dude Schipbeek was goed, evenals flie van de IJssel, gementen in De venter. De Peterswaterleiding, waarop de oude zuiveringsinstallatie van Hol- Als de nieuwe aardappelen op tafel komen neemt, een Nederlander af scheid van de winter. Overigens .zijn wij Nederlanders erg kritische aardappeleters met specifieke ei sen geworden. Het verlangen naar „die smakelijke aardappelen van toen" wordt elk jaar duidelijker merkbaar. Onder andere door de toenemende vraag naar Dorés, en Lekkerlanders. Ook de Belgen (fijnproevers van huis uit) hebben de gunstige eigenschappen van de Doré's en de Lekkerlanders ont dekt. Dat deze als nieuwe aardap pelen net zoveel vitaminen bevat ten als een tomaat zegt genoeg be treffende hun voedingswaarde. Wat wij Nederlanders ook eten, de kombinatie nieuwe aardappelen, vlees en verse groenten is en blijft onze grote favoriet! ten loosde, had, evenals vorig zo merhalfjaar, een zeer slechte wa terkwaliteit door riooloverstorten, veroorzaakt door herhaaldelijke storingen in het gemeentelijk rioolgemaal. De Beusberger water leiding, waarop de voormalige in stallatie Markelo loosde, is niet meer verontreinigd. In het door de technologische dienst opgestelde rapport over de werking van de zuiveringsinstallaties in 1978 wordt over de installatie Holten-Markelo gezegd dat bij aanvoer door rege nweer de belasting plostseling sterk kan toenemen, daar de in houd van de persleiding versneld op de installatie wordt aangevoerd. De installatie was voor slechts 34% belast en die belasting toonde sterke variaties, die samenhangen met de produktie van industrieel afvalwater. In haar totaliteit is de Installatie voor 26% self suppor ting. Totaliteit wil hier zeggen: in clusief de verbruikte electrische energie van pompen, vijzels etc. en ingekochte hoeveelheden aardgas voor verwarming. De watergraaf, ir. CD. Viehoff, heeft nog eens gewe zen op het verbeterde zuiveringsef fect van de Deventer installatie. In 1980 zal in Deventer begonnen worden met een eigen energie opwekking. Veehtvervuiling Dat de vervuiuling van de Vecht nog lang niet ten einde is, dat is uitvoerig uiteengezet. De aardap pelmeelfabriek Excelsior in Nieuw-Amsterdam voert vuil wa ter uit Drente naar de rivier door een lozingsvergunning van het Drents zuiveringschap. De strenge winter veroorzaakte een geringe waterafvoer, waar door het afvalwater maar weinig werd verdund. Het afwaterings kanaal op de Vecht bevatte ver dund rioolwater, dat de kwaliteit van het Vechtwater ongunstig beïnvloedde. Ook een schimmelin fectie was de oorzaak van vervui ling. De visstand moet zowel door de verontreiniging als door de strenge winter grote schade heb ben ondervonden. Slijmdraden en slijmvlokken bezorgen de vissers veel hinder. Het ligt in het voornemen ir. G.W.H. Heusinkveld per 1 augus tus te benoemen tot consulent voor de varkens- en pluimveehouderij te Zwolle. Hiermee zal worden voor zien in de vacature, die is ontstaan by het vertrek van ir. H. J. Vleeming per 1 mei. Gerrit Willem Hendrik Heusinkveld (geboren 4 september 1946 in Laren) studeerde in 1972 af aan de Landbouwhogeschool en trad vervolgens in dienst by het consulentschap voor de varkens- en pluimveehouderij te Roermond. De heer Heusinkveld is vanaf 1 maart 1976 werkzaam bij de direc tie veehouderij en zuivel van het departement van landbouw en vis serij te Den Haag. Het algemeen bestuur van het zui veringschap West Overijssel heeft in zijn vergadering, die vorige week in het Postiljon motel te Zwolle werd gehouden, met alge mene stemmen besloten tot vast stelling van een plan voor aanleg van een gemaal en transportlei ding van Lettele naar Bathmen. Van de totale stichtingskosten, die worden geraamd op f370.000, komt f 21Ö.000 voor rekening van het zuiveringschap. Zowel in het bestaande als in het in bewerking zijnde waterzuiverin gsplan worden over het algemeen woonkernen met een totale vervui- lingswaarde van niet meer dan 500 inwoners-equivalenten buiten be schouwing gelaten. Om die reden was aan de woonkern Lettele geen plaats ingeruimd in het zuiverin gsplan. Verspreide lozingen binnen de kern leverden toch wel bezwaren op. Diepenveen was reeds bezig een rioleringsplan voor de kern te ont werpen, waarbij het afvalwater van Lettele ongezuiverd zou worden af gevoerd naar de Soestwetering. Er is echter een nieuwe ontwikke ling, omdat Defensie uitbreiding overweegt van het militaire com plex tussen Lettele en Bathmen. In dat kader is een afvoerleiding naar Bathmen in bewerking genomen. Door samenvoeging van het afval water van de woonkern Lettele en militair complex is de norm van 500 inwoner-equivalenten vrijwel be reikt. Vandaar dat zal worden overgegaan tot de aanleg van een transportleiding van Lettele naar Bathmen met bijbehorend gemaal. Het afvalwaterprobleem voor Let tele wordt dan namelijk versneld Het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering heeft zojuist weer de geheel voorziene folder „Vakantie en sociale verzekering" uitgegeven. In deze folder wordt er op gewezen, dat wie zijn vakantie voorbereidt, er verstandig aan doet te overwe gen of er op het terrein van de so ciale verzekering nog iets te regelen valt. Vooral ziekenfondsverzeker den en zij die een uitkering inge volge de ziektewet, de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet of de Werkloosheidswet ontvangen, kunnen daarmee voor komen dat zij in hun belangen wor den geschaad. De folder is gratis te verkrijgen bij het V.S.V., Rhijnspoorplein 1, Am sterdam, tel. 020-927474. Alleen als het om wat grotere aan tallen gaat, wordt een stuksprijs van f 0.16 berekend. Veilig Verteer Natolgrct# Dat is het onderwerp van een nieuwe expositie in de tentoon stellingsruimte van de Zaanse Buurt. Ratten en muizen speelden vroeger (en nu nog wel) een be langrijke rol in het dagelijks leven van de mens. Deze knaagdieren kwamen door hun voortplanting in zulke grote aantallen voor en waren door hun voedingsgewoon ten zo'n grote last voor de mens, dat bestrijding ervan tot een haast dagelijkse bezigheid was voor boer en burger. Uit de verzamelingen van het Openluchtmuseum kwamen de vallen en klemmen, prenten en af beeldingen voor deze tijdelijke expositie. Een (echt-)paartje zwarte ratten, een soort die in te genstelling tot de bruine rat, zeer zeldzaam geworden is, vormt een levend onderdeel in deze tentoon- stellilng. Pestverspreiders Knaagdieren behoren tot de groot ste groep zoogdieren, zowel in soor ten als aantallen. Het contact tus sen deze dieren en de mens is altijd zeer intensief geweest. Onze leef gewoonten, wijze van akkerbouw en manieren van voedsel opslaan en bewaren hebben al vanaf de vroegste tijden ideale biotopen, („leefplaatsen") voor ratten en muizen gevormd. De zwarte rat, de bruine rat, de huismuis en de veldmuis zijn zo af hankelijk van de mens geworden, dat we bijna over huisdieren tegen wil en dank kunnen spreken. De dieren vreten jaarlijks voor kapita len aan levensmiddelen op, beder ven veel voedsel, zijn soms ver spreiders van ziekten en richten grote schade aan door knagen en graven, b.v aan dijken, electrisch isolatiemateriaal, hout en papier. Ratten en muizen waren in de mid deleeuwen de grote verspreiders van de pest. Pestepidemieën, zoals die van 1347 tot 1352 in Europa- voorkwamen, ontvolkten hele landstreken en ontwrichtten het sociale en economische leven. Veldmuizen kwamen (en komen nog) sinds mensenheugenis perio diek in zo'n grote getale voor, dat men over ware plagen sprak. Natuurlijke vijanden De bestrijding van ratten en mui zen kan op verschillende manieren gebeuren. De alleroudste vorm is de bestrijding door de natuurlijke vijanden van de knaagdieren. Veel roofdieren (vos, wezel, hermelijn, bunzing) en roofvogels (torenvalk, uil) hebben namelijk een voedsel pakket waarin knaagdieren een niet onbelangrijke plaats inne men. Uilen waren op de boerderij van vroeger graag geziene gasten, omdat ze vaak nestelden op de zol der waar het ongedorste graan bewaard werd. De boer maakte openingen in de topgevel van zijn boerderij, z.g. oelegaten, die naast licht en lucht ook uilen binnenlie ten. Deze vingen op de zolders rat ten en muizen. De kat als huisdier bewijst nog steeds zijn nut bij de bestrijding van dit ongedierte. Een andere manier van bestrijding was vergif. Vooral arsenicum, in de volksmond ook wel rattekruid geh- ten, werd veel gebruikt. Echter niet zonder risico. Onbekendheid en onvoorzichtigheid bij het gebruik ervan leidde dikwijls tot dodelijke ongevallen bij mens en huidier. Op veel oude schilderijen en pren ten komt de rattenvanger voor. Hij gebruikte meestel rattekruid, dat hij in een kistje bewaarde, zoals op veel afbeeldingen te zien is. Vaak was hij vergezeld van een hondje, dat mogelijk ook als rattenvanger dienst deed. Het rattenvangen was opgelost en de gemeente behoeft geen investering te doen in een minder goede noodoplossing. Bo vendien kan de persleiding gelijk tijdig worden aangelegd met een fietspad. Het Zuiveringschap heeft met de gemeente Hellendoorn een akkoord bereikt over de overne ming van zuiveringswerken van de gemeente Hellendoorn, met name in de kern Haarle. De installatie zal in de toekomst worden gesloten en het afvalwater zal t.z.t. worden af gevoerd naar de Raai ter installaite. Het overname-bedrag is f 263.653 - Een belangrijk besluit nam het Zuiveringschap met de vaststelling van het plan voor de aanleg van een aantal transportleidingen met de daarbij behorende gemalen in de N.O.-polder, met kostenraming ad f28.437.000. vroeger niet zo'n erg hooggeacht beroep. In onze tijd is het tot een taak van de overheid geworden. Vallen en klemmen zijn van ouds her heel belangrijk bij de ongedierte-bestrijding. Ze zijn te verdelen in twee soorten: in de ene wordt het dier levend gevangen, in de andere gedood. In de expositie in het Openluchtmuseum komt duidelijk naar voren uit de tiental len vormen van vangtoestellen het vernuft van de mensen bij het uit vinden en maken ervan. Kennis over werking en gebruik van deze apparaten verkreeg men in het verleden veelal uit oude boeken, schilderijen en prenten. Vallen moesten makkelijk te ver plaatsen zijn, goed werken en weinig kosten. Sommige soorten, zoals b.v. blokvallen, zijn al eeu wenlang in gebruik. Wanneer geen enkel bestrijdings middel hielp, bleef altijd het geloof over Onze voorouders riepen vaak, wanneer de actieve bestrijding faalde, de hulp in van de Heilige Gertrudis, abdis van het klooster van NJjvel, de beschermheilige te gen ratten en muizen. Zij wordt wel afgebeeld met een spinrokken en muizen, maar vaker met een abdis- sestaf waar ratten en muizen te- geop klimmen. De legende vertelt namelijk dat de duivel in de ge daante van een muis haar herhaal delijk, maar zonder succes, tijdens het spinnen heeft willen verleiden. Uiteindelijk vormt de meest werk zame bestrijdingsmethode de pre ventieve bestrijding, d.w.z. zorgen dat ratten en muizen niet dat leef milieu aangeboden krijgen, waarin zij goed gedijen. Dus zorgen dat ze niet bij ons eten en onze voedsel voorraden kunnen komen. De tentoonstelling blijft tot 1 no vember in het Nederlands Open luchtmuseum te bezichtigen. Op Flevohof, het 150 hectare grote Kijk-, Speel- en Doe-Park, is de af gelopen winter een groot aantal nieuwe exposities gereed geko men, terwijl daarnaast tuinen en parken flinke uitbreidingen heb ben ondergaan. Ook het kinder dorp en de kinderboerderijen zijn wederom vergroot. Vorig jaar be zochten bijna 700.000 Nederlan ders en buitenlanders Flevohof. Voor 1979 zijn de verwachtingen niet minder hoog. Een groot aantal exposities is ver nieuwd en een aantal is aan de be staande toegevoegd. In het hoofd paviljoen bijvoorbeeld zijn per manente, originele kleerdrachten- taferelen opgesteld uit plaatsen, waar ook nu nog klederdrachten worden gedragen. ïn de echte boerenkaasmakery in het zuivelpaviljoen wordt dagelijks de melk van het veehouderijbedrijf tot echte boeren (Flevolander-) kaas verwerkt. De bezoekers kun nen het kaasmaakproces geheel op de voet volgen. Geheel gemoderni seerd is o.a. de expositie van het internationaal bloembollencen trum Hillegom. CEBECO- Handelsraad, Nederlands grootste coöperatieve aan- en verkooporga nisatie, geeft in het geheel ver nieuwde algemeen paviljoen- een overzicht van het totale landbouw- gebeuren. De Centrale Rabobank heeft een inzending verzorgd, die geheel is gericht op kijken, spelen en doen. De champignonkwekerij is uitgebreid met een overzicht stentoonstelling over de produktie van champignons. In het veehou derijbedrijf is een permanente dia/geluids-presentatie ingericht, waardoor het mogelijk is de gehele dag te zien, wat er tijdens melktijd in de stal gebeurt. Geheel gericht op het toeristisch bezoek werden aan de veehouderij nieuwe huisves tingen toegevoegd voor jongvee, diverse kipperassen en biggetjes. Gedurende de maanden juni, juli, augustus en september zal een aantal extra aktiviteiten een be zoek aan Flevohof nog aantrekke lijker maken. Een tijdelijke ten toonstelling van het Zwiters Ver keersbureau over centraal Zwitser land is te zien in de hal van het hoofdpaviljoen. De resultaten van de landelijke kindertekenwedstryd „Snoep verstandig, eet een appel" fleuren een van de wandelgangen op. Van 14 juli t/ml2 augustus wordt een lelie- binnententoonstelling gehouden in samenwerking met véreniging „De Lelie". De resultaten van de Nationale Kampioenschappen bloemschikken op 14 september worden op 15 en 16 september ten toongesteld. Vanaf vrijdag 21 t/m zondag 23 september wordt in het hoofdpaviljoen, in samenwerking met de Nederlandse Dahlia Ver eniging, een grote dahliatentoon stelling georganiseerd, dit in com binatie met een buitenshow. Tuinen en parken Behalve de buitenshow van de Ne derlandse Dahlia Vereniging in september is er op het gebied van tuinen en parken veel nieuws te zien op Flevohof. De nationale co- niferentuin is met 1100 exemplaren uitgebreid. Het park bij de ingang is na acht Jaar geheel herzien. Te rassen en vijvers zijn vergroot en er zijn wederom speciale voorzienin gen getroffen voor de oudere be zoekers. In samenwerking met de Nederlandse Hoenderclub en de Stichting zeldzame huisdierrassen worden alle zeldzame Nederlandse hoenderrassen op Flevohof ge huisvest. De kinderboe rij is uitge breid met nieuwe ponystallen en een vogel-eiland. Bovendien werd het aantal paarden, siereenden, geiten en schapen vergroot. Bij het nieuwe spartelbad van 2500 m2 zijn waterspeelattrakties en kleedka mers gebouwd. Dat Flevohof ieder jaar opnieuw enorm wordt uitgebreid en ver nieuwd is mogelijk, omdat de be groting reeds sluit op 600.000 be- zoers. De financieringsopzet is ech ter dusdanig, dat Flevohof ieder jaar bijna 1 miljoen kan vrijmaken voor nieuwe objecten. Tel daarbij de nieuwe inzendingen, die door het bedrijfsleven worden bekos tigd, dan behoeft het geen betoog, dat Flevohof sucsessievelijk is uit gebreid tot één van de belang rijkste nationale toeristische at- tractiepunten. De prijzen van Flevohof zijn gelijk gebleven aan die van vorig jaar. Parkeren is gratis. Flevohof is in de maanden juni, juli, augustus en september met openbaar vervoer De foto toont enkele karakteres- tieke klederdrachten bereikbaar vanaf station Harder wijk en met de bus van uit Elburg. Klederdrachten Een bijzondere attractie op de Fle vohof is de nationale klederdrach tenexpositie. Ze bevat een com plete collectie Nederlandse kleder drachten uit dorpen, waar ze nu nog worden gedragen. Er zijn familie-taferelen uit Staphorst, Bunschoten, Spakenburg, Marken, Volendam, Urk en Huizen, Maar ook klederdrachten uit Twente. Salland en Zeeland De tentoon stelling, gehuisvest in een apart deel van het hoofdpaviljoen van d€ Flevohof, is samengesteld door de familie Harms uit Renkum, die haar collectie klederdrachten dis ponibel heeft gesteld, mits elk j aai een bedrag ten goede komt aan het sponsorproject wereldkinderen, waarmee het kinderen uit de In diase deelstaat Bihar mogelijk wordt gemaakt om onderwijs te volgen. Uit onderzoek blijkt dat tien pro cent van de recreanten een porta ble radio meeneemt naar strand, bos en hei en daarmee de helft van de andere recreanten hindert, die juiit naar buiten was getrokken op zoek naar rust en stilte De Nederlandse Stichting Geluid hinder heeft daarom een nieuw „verbodsbord" ontworpen: „ver boden voor portables". Camping- en strandtentexploitanten en an dere recreatie-ondernemers, die de behoefte aan rust van hun gasten willen waarborgen, kunnen dit „bord", uitgevoerd als grote in rood, zwart en wit bedrukte sticker, gratis verkrijgen bij de NSG. By de NSG zyn sinds de start dit voorjaar van de publicaties onder het motto „Laten we zacht zyn voor Deze badschone, die gewapend met een portable naar het strand trekt, is geen uitzondering op de portablefans. Tienduizenden toe risten waar dan ook kunnen blijk baar niet buiten een portie mu ziek, waar ze ook zijn. Altijd hin derlijk voor rustzoekers, die niet gediend zijn van opgedrongen luisterprogramma's. Vandaar het bord „Verboden voor portables": ook een middel tegen milieuver vuiling. elkaar", al meer dan 20.000 schrifte lijke aanvragen om informattema' teriaal binnengekomen. Het gratii pakketje, dat belangstellenden wordt toegestuurd, bevat een bro chure over geluidhinder, een serfr. van acht geluidhinderstickers en het verzoek van de NSG om dona< teur te worden voor vyftien gulder per Jaar. Het biy kt dat veel mensen de stichting graag steunen in haal strijd tegen het lawaai. Het giro nummer van de NSG is: 2315061 ten name van pennlngmeestel NSG, Den Haag. Het adres luidti NSG, postbus 381, 2600 AJ Delft.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7