WOL AAN DE MUUR Sportief in wol Programma Radio Oost Wormen zijn lastig voor de honden Scholieren fietsen liever Planten-top-tien voor balkon 6 miljoen potten zelfgemaakte jam O.L.M. kwaad over invoer uit Australië HOJj'i'KNS NiKUwotsbAJJ - 8JUm i»(b - rAli. o NCRV op kerkepad in IJsselgebied ®p»p»pppssS •J Ï.JWft'ii'.i.-,l Si Je zit er in en je loopt erop, maar wol wordt in toenemende mate ook aan de muur gehangen. Dit in navolging van zowel woestijnbe woners als Eskimo's die naast hun iglo's ook hun sleeën bedekken met tapijten. Wat de rondtrek kende volkeren van deze aarde al eeuwen weten, n.l. dat zuiver wol kou en hitte tegen houdt, begint in deze tijd van energiebesparing ook de Westerse mens steeds meer te ontdekken. Wol aan de muur is warm, decora tief, rustgevend en geluiddempend. In de winter houdt het.de warmte binnen en de kou buiten en wat be langrijk is voor mensen die in deze voorjaarsdagen aan een nieuw be hangetje denken, in de zomer helpt wolbehang mee het huis koel hou den. Als we praten over wolbehang, dan hebben we het niet over de pe perdure, langharige wollen tapijten die in sjieke discotheken wel aan de muur worden gehangen, maar over „gewoon behang" met daarover heen een wollaag. Met Wolmerk en al kunt u dit net zo eenvoudig en snel als ander behang tegen de muur plakken. Nederlandse fabrikanten, die vorig jaar een opmerkelijke stijging in hun verkoop van wolbehang moch ten noteren en die u in elke goede behangzaak zult tegenkomen, zijn Tretford, Vescom, Red Point en Rath Doodeheefver. En mocht u de ook in ons kikkerland af en toe toch fel brandende zón op een luxueuze manier onder controle willen houcjen, dan zijn er de Wol- merk verticale lamellen (Sunfil- ters) die in vele verschillende kleu ren een fraaie bijdrage kunnen le veren aan het lichteffect in uw ka- mer(s) en bovendien de ergste warmte (en kou) buiten houden. Luxaflex maakt ze van in Neder land geweven stoffen. Wanneer we het over parasieten hebben bij de hond wordt er mee stal aan vlooien en luizen gedacht. Dat zijn ecto-parasieten, uitwen dige dus. De hond heeft echter ook inwendi ge, oftewel endo-parasieten. De twee belangrijkste groepen waarin we de wormen kunnen verdelen zijn de rondwormen en de platwormen. De meest voor komende worm is de spoelworm. Vooral jonge honden kunnen er ernstig aan lijden. Zij krijgen vaak de besmetting van de moeder mee, daarom is het zo belangrijk de honden waarmee men fokt relma- tig te ontwormen. Wanneer een jonge hond mager is en een dikke opgezette buik heeft, terwijl hij niet zojuist gegeten heeft is hij vrijwel zeker met spoelwormen besmet. In ernstige gevallen braakt hij zelfs spoelwormen uit of vinden we ze in zijn ontlasting. Een jonge hond be hoort dan ook ontwormd te wor den. Oudere honden worden vaak met de spoelwormen besmet door het oplikken van eieren. Die eitjes ko men in het gras terecht via de fae ces van besmette honden. Nadat de hond die eitjes heeft opgelikt ko men de spoelwormlarven uit het el. Ze boren zich door de darmwand en komen zo in het bloed terecht. Uit eindelijk komen ze via longen en luchtpijp in de keel. De hond slikt ze in en nu komen ze weer in de darm terecht. Daar groeien ze uit tot volwassen spoelwormen en gaan dan zeifeitjes produceren. De vrouwtjesspoelworm is ongeveer 10 centimeter lang en geeft per dag honderdduizenden eieren af, die buiten het lichaam zelfs jaren in le ven kunnen blijven. De mannelijke spoelworm is ongeveer vijf centi meter lang. De platvormen worden in twee groepen verdeeld, de zuigwormen en de lintwormen. Het grootste soort, hoewel die bij honden in ons land praktisch niet meer voor komt, kan wel vier a 5 meter lang worden. Lintworm De bij de hond meest voorkomende lintworm heet dipylidium cani- num. De hond wordt meestal met de lintworm besmet door de vlo. die de tussengastheer van de worm is. Bijt de hond zo'n vlo dood, dan kan hij een lintwormlarfje binnenkrij gen. Deze larve ontwikkelt zich in de darmen van hond tot een vol wassen lintworm. De kop boort zich vast in de darm- wand van de hond en aan die kop groeien de geledingen. De honden lintwormen ziet eruit als een lint van kleine meloenpitjes. De langte kan wel zo'n vijftig centimeter be dragen en de kleur is van gelig wit tot rose. Lintwormen ontdekken we meestal op de ontlasting of rond de anus van de hond. De hond gaat dan soms „sleetje rijden" d.w.z. met zijn achterlichaam over de grond schuren. Dit hoeft echter niet altijd door wormen te komen, maar kan ook een verstopte of ontstoken anaalklier als oorzaak hebben. De lintworm is tweeslachtig. De voorste geledingen van de intworm zijn mannelijk en de achterste vrouwelijk. Wormen bij honden zijn goed te bestrijden. Bij de lintworm is het erg belangrijk dat de kop ook meekomt omdat de worm anders zo weer aangroeit. Bakken vol bloemen op balkons en onder vensters: een betere manier om de gevel van uw huis of flat op te vrolijken is er niet. Jaap Hage, bij uitstek deskundig, publiceerde in 19NU een top-tien van het balkon. Wie zijn huis- of flatgevel kleur wil geven en zeker wil zijn van maxi maal bloemenplezier kan het beste uit deze top-tienlij st een keuze ma ken. Om klein te beginnen is een stokoud plantje heel geschikt: het blauw bloeiende gewasje dat Age- ratum houstonianum heet. Als af en toe dorre bloemhoofdjes worden afgeplukt duurt de bloei van mei tot oktober. Er bestaan hybriden van. zoals Blue Biazer, zeei-geUUfc. matig van bloei en extra geschikt voor het balkon. Er zijn ook grotere rassen, maar die passen beter in de tuin. Nummer twee is het pantoffelplan tje: Calceolaria, een kleinere uit gave van de bekende kamerplant Een hybride hiervan heet Goud boeket, om de elegante heldergele bloempjes. De plant wordt niet ho ger dan 25 cm, kan wat het weer betreft een stootje verdragen en geeft een zonnig uiterlijk aan bak, balkon en huis. Na blauw en geel aandacht voor rood. Waar zou dat mooier en beter te vinden zijn dan bij de geranium? Hoewel dit gewas al in de vorige eeuw tot pelargo nium is omgedoopt heeft het in de wandeling zijn oude naam behou den. Inmiddels zijn er hybriden van gemaakt, waarvan Sprinter het bekendst is. Hiervan kan elk jaar opnieuw gezaaid worden. In mei is de prachtig oranjerode bloei al be gonnen. Vrije tijd. Een mode-woord bijna, maar dan wel voor een mode die werkelijkheid is. Steeds meer heeft de moderne mens behoefte zijn snelle werk- en leeftempo te com penseren met rust en natuur, om zijn gebrek aan beweging overdag goed te maken middels ontspan nen bewegen in de „eigen uurtjes". Jogging en een hele reeks andere recreatie-trim-sporten zijn daarvan het gevolg en de mode heeft zich daaraan aangepast. Met name geldt dat voor de mode in wol, om dat zuiver scheerwol nu eenmaal eigenschappen heeft die het „vrije bewegen" veraangenamen. Geen wonder dat steeds meer ontwer pers de vochtopnpmende, luchtige en ruim en makkelijk vallende kwa liteiten van zuiver scheerwol ver werken in fljne hemden en blou- sons. Vrijetijds-kleding of sportswear, noemen we dat. De actieve sport heeft de ontwerpers van deze sportwear duidelijk geïnspireerd. Met name de blousons zijn funtio- neel: ze hebben ruimte in de rug, grote zakken en veelal smal toelo pende manchetten. De iets ruwere stof in fraaie, lichtgedekte kleuren in beige, groen, roestbruin en navy-blauw sluiten precies aan bij het modebeeld van 1979. Vooral in onze altijd maar weer tegenval lende koele zomers is wol daarom het wachtwoord. In 1978 hebben de Nederlandse huisvrouwen zelf 3 miljoen kilo vruchtenjam gemaakt. Een oud gebruik lijkt daarmee in ere her steld. Voor 1979 ziet het er naar uit, dat dit aantal nog ruimschoots zal worden overtroffen Die verrassend snelle ontwikkeling wordt mede veroorzaakt door het feit, dat de huisvrouw heeft ont- dekt, dat het maken van eigen Jam veel minder omslachtig is dan in fcrootmoeder's tijd. Nu kan worden volstaan met het schoonmaken van de vruchten; op één deel vruch ten één deel GELEISUIKER toe- voegen; even roeren; slechts vier minuten doorkoken; klaar. Het ge heim zit 'm in de GELEISUIKER, een produkt van Van Gilse Als men f 1.65 overmaakt op postigiro 110.19.39 t.n.v. Gebr. van Gilse Kandijfabriek B.V., Roosendaal, onder vermelding: „receptenboek je", ontvangt men dat boekje met tientallen recepten voor het zelf maken van jam, gelei, confiture, enz., enz Met GELEISUIKER kan men zelf een stukje zomer vol vers fruit bewaren voor de donkere win terdagen. Met verontwaardiging reageerden hoofdbestuursleden van de Over- ijsselsche Landbouw Maat schappij op de export van kaas en rundvlees vanuit Australië naar de EEG. Landbouwcommissaris Gundelach bereikte hierover een akkoord. Tegenover de invoer van kaas en vlees staat uitvoer uit Eu ropa van industriële produkten. „Dit lijkt nergens op. Ik ben woest", uitte het jeugd-hoofdbestuurslid J. Janmaat uit Vroomshoop zijn mis noegen over de transactie. Voor hem was het onbegrijpelijk, dat op de Europese markt, die toch over vol is met zuivel en rundvlees, nog een extra portie uit Australië komt. „We hebben meer dan voldoende van dat spul", stelde OLM voorzitter D.J. Jonkhans in dit ver band. De heer Janmaat stoorde zich bo vendien aan de argumentatie, die Gundelach voor deze overeen komst gebruikte Volgens de EEG- landbouwcommissaris kan de transactie tot stand komen, omdat door een gematigder prijzenbeleid In de gemeenschap de overschot ten aan rundvlees en zuivel aan zienlijk gedaald zijn. „Dat is ten koste gegaan van de boeren", kritiseerde de heer Jan maat De heer J. Wolthuis uit Vroomshoop vulde aan: „Dit komt scherp aan. Ik kan me voorstellen, dat de nekharen bij de boeren over eind gaan staan". Een ander jeugd-hoofdbestuurslid, de heer B. Jonkman uit Raai te, sneed in de vergadering een andere problema tiek aan de greep van de industrie op de landbouwbedrijven. Met name doelde hij op de contracten, die tussen boer en fabriek worden afgesloten. „In de afgelopen tijd zijn in Overijssel zeven bedrijven failliet gegaan door deze contrac ten", signaleerde hij. De heer Jonkman bepleitte een discussie over deze greep van de industrie op het boerenbedrijf. Daarbij noemde het jeugd-hoofdbestuurslid ook de mammoetbedrijven. In een ant woord stelde OLM-voorzitter Jonkhans, dat het met die mam moetbedrijven hard meevalt. Er zijn er (nog) niet zoveel, maar de OLM heeft aan deze mammoets geen behoefte Wel wil de land- bouwmaatschappij gezinsbedrij ven, waarop meer dan een man werkt, veilig stellen. „Iedereen klinkt dat als muziek in de oren. De grote vraag is echter: wat ls nu een gezinsbedrijf. Als een vader met twee zoons daar niet meer onder valt, heb ik daar grote problemen mee", schetste de OLM-voorzitter de problemetaiek. Daarom ook is het zo moeilijk om oplossingen te vinden voor het tegengaan van erg grote bedrijven". Ook de zaaigeranium is goed be stand tegen het Nederlandse weer en is dus een ideale balkonplant. De kwekers hebben ook een zalm- rose ras met donker blad onder de naam Chérie en een dieprose onder de naam Heidi op de markt ge bracht. Heel mooi is voorts de siernetel (Coleus). Eindeloze kleur- variaties bestaan er van deze plant. Siernetel leent zich uitstekend voor een sand langs een bloembak. Als echt tropengewas gedijt deze plant het best in felle zon. Scha duw, harde wind, een natte zomer^ soms een combinatie ervan, kun nen balkonplanten het leven zuur maken. Maar onder al die omstan digheden blijft een vlijtig liesje - Impatiens - een lust voor het oog. Eindeloos hebben de kwekers ge goocheld met dit gewasje en daar door zijn er rassen in vele kleuren te koop. Ze geven tot in oktober bloemenplezier. Van tweekleurige zaaimengsels onder de naam Zig zag doet de kleurbeschrijving aan als een vuurwerkprogramma: scharlaken, oranje, rose, lichtrose en zalm met witte vlekken en ster ren. Wie denkt aan hangende balkon- planten komt haast automatisch terecht bij patunia's. Er bestaan nu ook dubbele soorten (die minder weervast zijn dan de veelbloemige), waarvan de Resistogroep het sterkst is. Afrikaantje (Tagetes) is de Nederlandse volksnaam voor een gewas dat niet uit Afrika, maar uit Mexico komt. De lage rassen (met een rijkdom aan kleuren) zijn het best geschikt voor bakken. Ze voldoen prima in een gemengde beplanting, want op zichzelf doen ze wat stijf aan. De NCRV-televisie zal in het kader van de serie Kerkepad op de maandagavonden 11 en 18 juni aandacht besteden aan de kerken in Deventer, Diepenveen, Olst, Wijhe en Windesheim. De daarop volgende zaterdagen, 16 en 23 juni is er van 10-17 uur gelegenheid de Grote Kerk, Bergkerk en Broeder enkerk in Deventer, en de NH ker ken in Diepenveen, Olst, Wijhe en Windesheim te bezoeken. De NCRV heeft in verband hiermee een route uitgezet langs deze ker ken, Moderne Devotie-route gehe ten, naar de religieuze beweging in de late middeleeuwen, gestart door Geert Groote, en waarin de kerken van Deventer, Diepenveen en Win desheim zo'n grote rol hebben ge speeld. In de kerken zijn mensen aanwezig om rond te leiden. Er lig gen informatie-folders ter beschik king. De route is met pijlen aange geven. In de Bergkerk in Deventer, die niet meer als kerk in gebruik is, zal tevens de tentoonstelling van de Deventer Amateur Kunstena arsvereniging (DAK) te zien zijn. In enkele van de oude kerken, die nog wel als zodanig in gebruik zijn, wordt ter afsluiting beide zaterda gen om 17 uur een korte versper- dienst gehouden, teneinde de kerk ook even als kerk te laten functio neren De TV-uitzendingen zijn: NCRV Nederland 2:11 juni 23.20; 18 juni 22.25 Bezoekdagen: 16 en 23 Juni 10 00 Ijsbloemen zijn echte kinderen van de zon, die zich vooral in een bak op het zuiden thuisvoelen. Er zijn honderden soorten begonia's. Voor de balkonbak komt vooral Begonia semperflorens in aanmer king. De rassen daarvan vertonen ook onder ongunstige omstandig heden nog een rijke bloei, zelfs aan de schaduwkant. Ook knolbego nia's kunnen in de balkonbak veel voldoening geven. Voor de laatste plant in de erelijst van de top-tien is de keus gevallen op de dahlia. De laagblijvende Rigoletto, in ge mengde kleuren te koop, wordt in de balkonbak niet hoger dan 30 cm. Ze bloeit later dan andere balkon- planten, maar is dan ook geschikt als leverancier van kleine snij bloemen. Echt een plant voor men sen met liefhebberij in bloems chikken die graag het materiaal op eigen terrein verzamelen. Wat moet er gebeuren om een aan trekkelijke beplanting van een bak voor balkon of vensterbank of waar dan ook mogelijk te maken? Zorg voor een bak met drainage gaten in de bodem en zet deze ste vig vast. De bak vullen met rede lijke goede tuinaarde, die tamelijk los moet.blijven. Dan kunnen de gekocht eplantjes er in. Verder moet eigenlijk elke dag worden gegoten, zo nu en dan met wat ka- merplantenmest. Regelmatig die nen uitgebloeide bloemen te wor den afgeknepen, dat komt de la tere bloei ten goede. VRIJDAG 8 JUNI 1700h ANP 1703h Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1720h Met Radio Oost het weekend in. Uitgaanstips voor het weekend. Met een bezoek aan een bekende galerie. 1800h Einde Uitzending Zaterdag 9 juni 1700h ANP 1703h Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1720h Sportprogramma van Radio Oost I800h Einde uitzending Zondag 10 juni llOOh ANP 1103h Muziek op verzoek bij Radio Oost. Luisteraars kunnen hun ei gen favoriete muziek aanvragen door een briefkaartje te sturen na ar: Radio Oost Nieuwe Plein 34 in Arnhem of Radio Oost Hengelose- weg 40 in Enschede. Verder in dit programma aandacht voor sport van de week en nieuws uit Gelder land en Overijssel. 1200h Einde uitzending 17D0h ANP 1703h Het sportprogramma van Radio Oost. Hierin verslagen van de sport uit de regio. 1800h Einde uitzending. Maandag 11 juni 1200h ANP 1203h Nieuws en Muziek 1230h Einde uitzending Voor de meeste scholieren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar is de fiets het meest ideale vervoermiddel, zowel in de zomer als in de winter. Dit blijkt uit een onderzoek, dat werd uitgevoerd door de vakgroep economische geografie van de Katholieke Universiteit in Nijme gen. Jongeren op het platteland nemen zelfs liever de fiets dan de bus, ook voor afstanden waar de bus het aangewezen vervoermiddel zou lijken. Opmerkelijk is dat door jongeren de fiets steeds meer als bijzonder sportief wordt ervaren en dat de voorkeur dan ook uitgaat gaat naar fietsen met een sportief uiterlijk en dan uiteraard der zaak voorzien van versnellingen. Reflector ook op kinderfiets Zoals bekend moeten op 1 novem ber alle in Nederland in gebruik zijnde fietsen voorzien zijn van een grote rode achterreflector en van reflecterende pedalen. Het blijkt, dat er nogal wat mensen zijn die menen dat fietsen, die geen verlich ting hebben, en dus bij schemer en donker niet gebruikt kunnen wor den, buiten dit nieuwe wettelijke voorschrift vallen. Dat is echter niet het geval. Iedere Nederlandse fiets moet met deze veiligheldsatr tributen worden uitgerust, dus ook kinder- en jeugdfietsen. De verwar ring is waarschijnlijk ontstaan, omdat deze algemene verplichting niet geldt voor fietsverlichting. Achterreflector en reflecterende pedalen worden dus per 1 novem ber net zo wettelijk verplicht als de bel, de goed werkende rem en het witte achterspatbord. Naar schat ting zijn op het ogeblik van de ruim 10.5 miljoen twee-wielen ongeveer7 miljoen nog niet voorzien vai> re flectoren en circa 2.5 miljoen nog niet van reflecterende pedalen. Het verdient aanbeveling deze voorzie ningen spoedig te laten aanbren gen, daar tegen 1 november een run op de fietsenhandel wordt ver wacht en dan hoogstwaarschijnlijk niet tijdig aan de vraag zal kunnen worden voldaan. Japan is 'n fietsenland Nederland staat als fietsland in het buitenland volop in de belangstel ling. Met grote regelmaat komen deskundigen uit de gehele wereld naar Nederland om hier ter plaatse fietsvoorzieningen te bestuderen. Van het door de stichting: „fiets!" in Amsterdam uitgegeven voor lichtingsboekje „voorzieningen voor het parkeren en onderbrengen van fietsen" is zelfs een Japanse editie verschenen. In Japan kampt men met grote moeilijkheden in zake het stallen en parkeren van fietsen. Met de Nederlandse infor matie over dit onderwerp hoopt men daar tot verantwoorde voor zieningen op dit gebied te kunnen komen. De Nederlandse editie van genoemd boekje kan bij genoemde stichting worden aangevraagd door overmaking van f9.75 op postgirorekeing nr. 234567. Japan behoort tot de landen waar de fiets hoog in aanzien staat met boven dien een sterke fietsenindustrie Voor deze industrie was .!/ij een re cordjaar met een produktie van 9 4 miljoen fietsen. Daarna liep de produktie terug tot 5.97 miljoen fietsen in 1975 en 6.3 miljoen fietsen in 1976. Van de Japanse fietsen is een groot deel voor de export bestemd; dat waren in 1977 bijna twee miljoen stuks met Amerika als belang rijkste afnemer. De invoer van fiet sen in Japan is bescheiden; in 1977 zo'n 32.000 stuks, waarvan ruim 95% uit Korea. Van de Europese merken liggen Peugeot en Raleigh het sterkst in de markt. Evenals in ons land be staat ook in Japan een toenemende vraag naar kwaliteitsfietsen, maar de verkoop loopt, anders dan in ons land, via de sporthandel en de wa renhuizen. In Tokio bijvoorbeeld wordt ongeveer de helft van de fiet sen via deze niet gespecialiseerde kanalen verkocht. In ons land is dat ongeveer 12% en die verkoop brokkelt bovendien langzaam maar zeker af. De Nederlander stelt duidelijk meer vertrouwen in de fietsenvakman, die ook reparaties kan verzorgen en vakkundige na zorg geeft. 1700h ANP 1703h Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1715h Agenda 1720h Boerenprogramma en Kon- sumenten/Sociale rubriek 1800h Einde uitzending Dinsdag 12 juni 1200h ANP 1203h Nieuws en muziea 1230h Einde uitzending I700h ANP 1703h Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5