wgr voor*>%ag vakantie vreugde Te hoge aanhanger Dakspoiler op de auto gewichten Auto en caravan, nu en ruim 20 jaar geleden Reflectoren Eriba Club Nederland Denk aan de voorschriften Statistische gegevens Trekhaken leffs Tourist heeft van 1957. De caravan is al 22 jaar in het bezit van deze familie en de Peugeot is enkele jaren gele den aangeschaft en na een res tauratie weer in perfecte staat. Zomers trekt men er weken mee op uit vooral naar Frank rijk. We hebben deze combina tie gefotografeerd met onze duurtest Volvo 343, waarachter een Eriba Touring caravan werd getrokken voor het ver zamelen van rij-gegevens. Deze aërodynamisch goed ge vormde caravan bleek een uit stekende combinatie te vormen met de Volvo. Oud en nieuw, beide spring levend en goed voor heel wat vakantietrips. Vlak voor de vakanties ko men op eens weer nieuwe wet- telijke voorschriften om de hoek kijken, die veel bezitters van caravans, vouwwagens en boottrailers weer in paniek kunnen brengen. Voor 1 juli moeten alle aanhangers voor zien zijn van reflectoren aan de zijkanten. Dat het een nuttige maatregel is behoeft geen be toog. Maar wel onplezierig is dat dit nu net weer pal voor de grote vakantie aan de orde komt. Want niets is onplezieri ger dan te ervaren dat de ga rage of de accessoirezaak „uit verkocht" moet verkopen. De vraag zal groot worden, want byna geen aanhanger heeft zij-reflectoren. Het beves tigen gaat over het algemeen gemakkelijk. De plastic reflec tors hebben een kleeflaag aan de achterzijde en wanneer de beschermlaag weggetrokken wordt kan deze zo bevestigd worden. Maximale hoogte 90 cm en minimaal 35 cm van de grond. Hoe de reflectoren aan gebracht moeten worden staat aangegeven op een schetsje dat meegeleverd wordt. Het hoeft geen betdog dat aan de zijflanken van b.v. een caravan 2 reflectoren, één voor en één achter moeten zitten. De kos ten voor een set van vier zul len ongeveer f 10.- bedragen. Medio april j.l werd tijdens een bijeenkomst op de cam ping Flevostad in Harderwijk de Eriba Club Nederland opge richt. Het is de eerste merken- club in ons land die door ca- ravanners is opgericht. Op het moment dat we dit interes sante bericht hoorden, hadden zich al ruim 100 leden aange meld Om lid te kunnen wor den is het niet noodzakelijk dat men over een Eriba cara van beschikt. Geïnteresseerden, wel caravanners dus, kunnen zich wenden tot de heer J. H. ter Stege. Mispelkampdijk 26, Vorden, telefoon 05752-20 41. Het ligt in de bedoeling in de maand september een week end op een camping in de buurt van Vorden te houden. Verder wil men reizen gaan organiseren. Wie weet volgen er meerdere clubs van cara- vanmerken. Zeker is het dat dit initiatief navolging ver dient. tot koop over voordat u zich overtuigd heeft dat een regi stratiebewijs afgegeven zal worden. Een identiteitsbewijs wordt door de douane ver strekt, wanneer men kan aan tonen dat de caravan via de officiële weg geïmporteerd werd Men kan het een unicum noemen een auto met een ca ravan tegen te komen, die ruim 20 jaar oud zijn en nog vrij regelmatig gebruikt wor den. Heel toevallig kwamen we in contact met de eigenaar van een Peugeot 203 van het bouwjaar 1954 die een Deth- lo's zijn die tellen, maar ook de frontale weerstand. Nu is een 3.80 meter caravan in meerdere uitvoeringen uit stekend geschikt om een fami lie van 4 personen een comfor tabel onderkomen te bieden. Kinderen zullen op de plaats van bestemming meestentijds een eigen tent gebruiken en dan is de caravan zeker ruim genoeg. De stabiliteit op de weg was uitstekend. We namen de proef met een heel normaal gebouwde caravan en met één die aërodynamisch wat gunsti ger gevormd was. Dat dat wat uitmaakt, niet alleen in accele ratie maar ook in stabiliteit op de weg, werd duidelijk bewe zen. Maar de meeste merken en uitvoeringen zijn conventio neel gebouwd en daar moet dan ook van uitgegaan wor den. In dat opzicht kan een spoiler op het dak, mits goed geplaatst, nuttige diensten be wijzen. De Volvo 343 is in deze categorie een goede caravan trekker. Houdt men de kogel druk op 40 k 50 kg (maximaal) dan helt de auto, ook by be hoorlijke belading met inzit tenden en bagage, niet erg achterover. De caravan moet uiteraard ook deskundig beladen zijn. Zware attributen zo laag moge lijk en zo dicht mogelijk bij de as opbergen. Stabiliteit is af hankelijk van de belading van caravan en auto, de kogeldruk en de constructie van de ach terwielophanging van de auto. Bij de Volvo 343 is dit laatste geen punt omdat de achteras uitstekend gelokaliseerd en ge veerd is. Natuurlijk is er nog veel meer over te vertellen. We beperken ons nog even tot en kele meet gegevens. Optrekken met de combinatie vergde van 0 tot 60 km iets meer dan 10 sec. Van 60 tot 80 km kwamen daar nog ruim 10 sec. bij. Het verbruik is afhankelijk van be lading, wegpatroon en weers omstandigheden. Men moet re kening houden met in het gunstigste geval 1 op 11 en als minimum 1 op 8'S 8,5 en dat alles dan by een maximum van 80 km per uur 750 kg. gewicht komen, bela den of onbeladen, dienen een registratiebewijs te hebben. Dit is een soort kentekenbewijs dat afgegeven wordt door de Rijksdienst voor het Wegver keer. Wanneer u een nieuwe caravan koopt, zorgt de dealer daarvoor. Wanneer u een ge bruikte caravan overneemt, behoort de vorige eigenaar daar voor te zorgen. Is dat niet het geval wees dan erg voorzichtig en ga niet eerder Er zijn al vrij veel gegevens bekend, maar het voert te ver veel merken en modellen te noemen. Nog daar gelaten of het positief of negatief uitviel. We noemen hier 2 merken. B v de Opel Kadett schijnt mét een spoiler op het dak zuiniger te zijn en gemakkelijker in de 4e versnelling te berijden. Uit eigen ervaring weten we dat een Citroen GS Break uitge rust met de 1015 cc. motor en voorzien van de spoiler aan merkelijk zuiniger was met brandstof, wat sneller optrok en gemakkelijker in de 4e ver snelling kon rijden. Vooral dat laatste gaf een positief beeld Concluderend kan gesteld wor den dat een spoiler by de lich ter gemotoriseerde auto's beter tot z'n recht kómt dan bij zwaardere auto's met grotere motoren. Ook in deze laatste categorie zijn voorbeelden dat de spoiler een nuttig effect heeft Proefondervinderlijk zal dit per voertuig bewezen moeten worden. Ook de hoek van de spoiler op het dak is van be lang. De geestelijke vader van deze accessoire kan u er veel meer van vertellen U kunt te recht bij Ingenieursbureau Sanders in Oosterbeek Er bestaan een aantal wette lijke voorschriften', die, wan neer men met de caravan op weg is, gecontroleerd kunnen worden. B v bij het terugko men uit het buitenland kan de douane naar het Identiteitsbe wijs of het registratiebewijs vragen Caravans die boven de We lazen het recentelijk nog in de kranten. Wij besteden te veel geld in het buitenland, vooral in het vakantieseizoen. Dit moet terug gedrongen wor den. De regering wil met forse reclame-akties be vorderen dat de vakantieganger in eigen land blijft en dat ook de toerist uit het buitenland naar ons land komt. Dat brengt deviezen in het laadje, die wij weer uitgeven door ver van huis de vakantie door te brengen. De Volvo met variomatic 100 kg minder, dus 900 kg. Evenals bij de Simca Horizon met 1300 cc motor heeft de 343 met z'n 1400 cc motor een limiet waarbinnen men veilig en pret tig eëh caravan kan meene men. Ook hier blijven we er bij dat een caravan met een op- bouwlengte van 3.80 meter een goede keus is Met een leegge- wicht van ruim 600 kg en een belading van ca. 200 kg blyven we ruim binnen de marges die de fabriek hanteert. Vergeet niet dat het niet alleen de ki- In Duitsland heeft de ADAC (Allgemeine Deutn sche Automobil Club) uitvoerige klim- en acce- leratieproeven gehouden om eens te bekijken hoe de door de autofabrikan ten vastgestelde aanhan gergewichten nu liggen. Deze zijn dikwijls te hoog. De klimproeven werden genomen op hel lingen van 12, 13, 15 en 18%. De caravans waren beladen tot het door de autofabrikant vastge stelde maximum aan hangergewicht. Tijdens een 110 km lang tra ject werden zowel acceleratie als remproeven genomen, ter wijl ook nagegaan werd bij welke snelheid slingeren op trad. Gebleken is dat het treingewicht, dat is het ge wicht van de van de beladen auto en de beladen caravan, gedeeld door het motorvermo gen in geen geval meer van 50 kg per kw dient te bedragen. Er werden verschillende mer ken als voorbeeld aangehaald. Aangezien hier te lande de Peugeot 504 als een uitste kende caravantrekker te boek staat, hebben we deze als voorbeeld genomen. Een Peu geot 504 GL met 2 liter motor levert 96 pk of 71 kw by 5200 toeren. Volgens de gehanteerde norm van 50 kg per kw zou de 504 een maximaai treingewicht mogen hebben van 3550 kg. Dat is veel te hoog. De auto weegt leeg 1230 kg, mag vol beladen 1710 kg wegen, hetr geen Impliceert dat er volgens de Duitse normen een aanhan ger getrokken zou kunnen worden met een gewicht van 1840 kg. Dat leek ons al veel te hoog, gezien onze ervaringen met een 504 enkele jaren gele den. De 504 GL heeft een ge keurde trekhaak met de ver melding er op dat deze 1300 kg mag trekken. Al eerder schreven we dat de ANWB een norm hanteert van 60% van het ledige autogewicht. Dat komt dan neer op ongeveer 750 kg. Wy gaan uit van ca. 75% en dat zou dan 925 kg worden. Dat houdt in een ca ravan met een opbouwlengte van ca. 4.80 k 5 meter met een eigen gewicht van 750 k 800 kg, waarbij dan nog 125 tot 175 kg lading kan komen. Het totaal gewicht komt op 2635 kg en dat stemt overeen met onze testervaringen en die van anderen, waarbij 120% als inax. stijgvennogen op 200 me ter hoogte gehanteerd wordt. Een voorbeeld dus. Auto's met aandryving op de voorwielen doen als trekker niet onder voor auto's met achterwielaandryving. Bij een zware klim en op wegen met een los wegdek hebben ach terwiel-aangedreven auto's be slist voordelen Auto's met au tomatische bakken, er moet Het wordt allemaal ook zo aanlokkelijk gemaakt. Fraaie reisbrochures, die door de loop der jaren heen tot boek werken uitgroeiden. Steeds grotere vliegtuigen die hon derden mensen tegelijk naar zonnige bestemmingen brengen of die de toeristen naar an dere uithoeken van de wereld in een kort tijdsbestek laten vliegen. Voor elck wat wils. Dat is een uitspraak die in de moderne tijd met al z'n facili teiten de mens aanspoort te reizen. dan wel een oliekoeler op de transmissie zitten, zijn uitste kende klimmers. U ziet het, veel autofabrikanten geven ho gere maximum gewichten voor aanhangers op dan op grond van motorvermogen en alge hele veiligheid verantwoord is. In Duitsland liggen, ondanks de zeer strenge wettelijke be palingen, een aantal zaken an ders dan bij ons. Deze Caravan Aktueel pa gina is er weer op gericht de automobilist die met z'n gezin op reis gaat en die gebruik maakt van de vouwwagen, de caravan of de bagage-aanhan ger met de tent in een ruime mate informatie te verschaffen over deze door een auto te trekken aanhangers. De vouw wagen en de caravan staan duidelijk wat centraler omdat het een voor deze „huisjes op wielen" bedoelde pagina is. We weten dat er een enorme keus is in caravans en vouwwagens. De één heeft dit voor en de ander biedt weer wat anders. Door de grote keus en het rij kelijke aanbod komt een ieder aan z'n trekken wanneer hij een keus gaat maken. Hadden we het vorige jaar de Simca Horizon centraal in de pagina geplaatst, nu is de Volvo 343 met handgeschakelde bak de auto waar het om draait De vraag naar deze Volvo is sterk gestegen en velen zullen graag willen weten wat kan de Volvo 343 trekken en wat zijn de mogelijkheden De 343 met handgeschakelde bak en daar hebben we het over, mag 1000 kg aanhangergewicht trekken. auto voldoet deze accessoire beter dan op een andere. Wel staat vast dat hoe verder naar achteren geplaatst, des te ef fectiever. Een auto met een ver naar achteren lopende da klijn, een stationcar dus, is in het voordeel boven een perso nenauto met de gebruikelijke knik achter het dak. daar waar het kofferdeksel een deel van de lengte van de carrosserie inneemt. Op vry veel automobielen wordt een dakspoiler gemon teerd voordat de caravan ach ter de auto gehaakt wordt De „Stabilair" van ingenieursbu reau Sanders uit Oosterbeek was de eerste die op de markt kwam. Nu zyn er meerdere merken en ook al verschillende uitvoeringen, zowel van alumi nium als van kunststof. Het nut er van wordt nog wel eens in twyfel getrokken Op de ene Uit een onderzoek blijkt dat in ons land ongeveer 360.000 caravans in ge bruik zijn. Daarvan 166.000 toercaravans, 127.000 stawagens, 62.000 vouwcaravans en 5.000 kampeerauto's. Deze gege vens zijn van het vorige jaar. In 1973 werd ook een onderzoek gehouden en in vergelijking daarmede nam het stacaravanpark met 35 a 40toe. Verder is gebleken dat zowel de huidige als toekomstige kopers uit de middenklas sen komen. Ruim 10van de gezinnen met thuiswo nende kinderen tot 17 jaar is in het bezit van een ca ravan. Van alle niet caravan ners zegt 6% van plan te zijn „vast en zeker" tot „misschien wel" een cara van aan te schaffen. De gemiddelde 'ermijn waar binnen men denkt tot daadwerkelijke aanschaf over te gaan ligt op onge veer 3 jaar. Voor diegenen die reeds een caravan be zitten, zegt een kwart van plan te zijn binnen vijf jaar een nieuwe wagen te kopen. Het onderzoek be vat een groot aantal inte ressante gegevens over be zit en gebruik. Zo komt duidelijk naar voren dat de toercaravan in het gehele recreatieve gebeuren een belangrijke plaats inneemt. Ongeveer 40% van de eigenaren van een toercaravan heeft een vaste plaats. Eén derde van alle caravan-eige naars zegt de wagen het gehele jaar door te ge bruiken. Rond 56% gaf op een caravan te hebben die geschikt is voor gebruik in de winter. Een betrekkelijk nieuw verschijnsel in de cara vansector is de kampeer auto. Een aantal bezitters van deze voertuigen heeft zich verenigd in de Neder landse Kampeerauto Club. Uit een enquête die ge houden werd blijkt dat driekwart van de eige naars sinds 1974 of later een kampeerauto bezit en het merendeel over een omgebouwde bestelauto beschikt of wel 77%, wat weer niet verwonderlijk is omdat de zelfbouwers goed vertegenwoordigd zijn in de NKC. Bezitters van kampeerauto's zijn met name te vinden in de leef tijdsgroepen van 35 tlm 64 jaar Van alle kampeer auto's is 68% tweedehands gekocht, 32% werd nieuw aangeschaft. Als belang rijkste voordeel van de kampeerauto worden on afhankelijkheid en vrijheid genoemd, als belangrijkste nadeel op de camping minder mobiel. De cara van en het zomerhuisje waren ook in 1978 weer de belangrijkste vormen van logies. Er gingen weer meer mensen met de auto op pad en minder met het vliegtuig. Eén op de 3 va kanties in Nederland wordt in een vouiowagen of caravan doorgebracht. Al deze gegevens geven duidelijk weer dat het mobiele onderkomen steeds meer terrein wint. Auto's die een aanhanger trekken met een gewicht bo ven de 750 kg. moeten een aanvullingsblad op het kente ken hebben dat de trekhaak goedgekeurd is. By de keu- rmgsplaatsen van de Rijks dienst voor het wegverkeer kunnen trekhaken en de be vestiging daarvan gekeurd worden wanneer de eigenaar van de auto de constructie-te kening van de trekhaak met de bevestigingspunten aan de auto by zich heeft. Uiteraard dient de verlichting ook con form de voorschriften te func tioneren. Verder de buitenspie gels en de zij knipperlichten.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11