Een nieuw begin r 9i m ho leenl Iten te Jr if A !m 101 eem Iten te Kerkelijke verkiezing Plattelandsvrouwen pleiten voor hulp aan gehandicapten M Juliana-expositie in De Waag te Almelo VAKBEKWAAM SLIJTER Abonnementsprijs f 21.- per jaar. Losse nummers 40 cent Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Hoitens Nieuwsblad" vsl li NIEUWE SUBSIDIEREGELING VOOR DE BOUW VAN EIGEN WONINGEN 9| Openbare kennisgeving OPHALEN HUISVUIL Dinsdag 5 juni 1979 Op 2e Pinksterdag is de container bij de Werf Gemeentewerken aan de Waagweg gesloten VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN HET EUROPESE PARLEMENT STEMMING ZITTING COMMISSIE VOOR W00NRUIMTEZAKEN geen zitting houden Rectificatie HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 1 juni 1979 31e jaargang - no. 22 Hoofdredacteur J. Wiggers Kolweg 14. tel. 05483-1356 Red. medewerker D. J. Mondeel Verzetstraat 70. tel. 05483-2899 Stichtingsbestuur: Kozakkenstraat 5, tel. 05483-3022 Advertenties Schouwburgplein 7, Almelo, tel. 05490-16606 Ongetwijfeld weet u, dat het het komende weekend Pinksteren is. Maar misschien weet u nauwelijks wat dat betekent. Een dag extra vrij, maar de aanleiding daarvoor ligt in het duister. En ook als u heel goed weet, dat christenen over de hele wereld op die dag het Feest vieren van de Uitstorting van de Heilige Geest, dan bent u wellicht nog niet veel verder. Want wat moet je je daarbij voorstellen? Een geest - dat klinkt eerder eng en griezelig dan feestelijk. Een geest is een spook. En als we daar niet bang voor zijn, dan lachen we erom: spoken horen bij sprookjes. En wat moeten christenen met een feest dat 6f eng is öf belachelijk? Toch gebruiken we het woord „geest" nog wel op een andere manier. Zo kun je zeggen dat er van iemand een bepaalde geest uitgaat. Of dat er ergens een bepaalde geest hangt. Je stapt ergens binnen, en je voelt het meteen: hier ben ik welkom, hier voel ik me thuis, hier vind ik een luisterend oor. Of omgekeerd.: hier kom ik ongelegen, hier zitten ze me weg te kijken, hier voel ik me niet op m'n gemak en zit ik op de punt van mijn stoel. Er zijn ook mensen waar een heel aparte en sterke geest van afstraalt. De grote geesten. Mensen met ge estkracht. Die de stemming op een feest of bij een vergadering bepalen. Die zó be-geest-erd zijn, dat ze anderen winnen voor hun initiatieven en meeslepen in hun enthousiasme. Die een hele groep of zelfs een heel volk in hun ban kunnen brengen of naar hun hand kunnen zetten of weten te bezielen. Hitler was zo iemand waar grote geestkracht van uit ging. Die zi|n geest uitstortte over miljoenen, zodat die hun eigen geest door hem lieten bepalen en sturen.Het was een afschuwelijke en boze geest. Daarvan zijn we de afgelopen maanden door nieuwe films en publika- ties weer opnieuw doordrongen. En we zijn nog altijd dankbaar dat die geest van het nationaal-socialisme, die zo lang in de lucht gehangen heeft, het onderspit moest delven en uitgedoofd werd (ook al blijkt hij nog steeds of weer opnieuw zijn aantrekkingskracht uit te oefenen). Gelukkig zijn er ook altijd andere geesten geweest Mensen die anderen voor menslievender zaken wisten warm te rnaken. Ideeën die een volk op een begaan baarder en rechtvaardiger spoor zetten. Albert Schweitzer en Helder Camara. Naastenliefde, demokratisering, verontrusting over het milieu. Ook van het leven en sterven van Jezus ging een be paalde geestkracht uit. Zijn leven van afhankelijkheid aan God, opoffering en solidariteit, vergeving en gene zing, aanklacht en protest hadden weliswaar tot Zijn ondergang geleid. Maar God gaf een teken van leven. God maakte met het Paasfeest duidelijk dat juist Je zus' leven zin had, dat juist deze mens had beantoord aan het beeld Gods. De Opstanding leerde: Jezes had baanbrekend werk verricht. En zo'n leven was niet kapot te krijgen, liep niet dood maar had toekomst. En daarom krabbelen Zijn leerlingen en volgelingen langzaam weer overeind. Hun rondtrekken achter Je zus aan was tóch niet op een fiasco uitgelopen. Lang zaam maar zeker gingen zij het tegendeel beseffen: zij waren juist ooggetuigen geweest van een leven dat écht de moeite waard geweest was. Juist omdat het aan zulke andere wetten beantwoordde dan die bij ons hoog aangeschreven staan. Dankzij Jezus hadden ze een beter zicht op God zelf gekregen, en op wat Hij tegen ons te zeggen heeft. En zo viel er ook een nieuw licht over hun leven en over de wereld om hem heen. En zo horen we dat ze in vuur of vlam raken. En het verhaal van hun opgestane Heer gaat als een lopend vuurtje door stad en land. Mensen worden geraakt en veren weer op. zy voelen zich getroost in hun verdriet, herkend in hun eenzaamheid, vergeven in hun schuld, met alleen gelaten met hun handikap. Mensen voelen zich nieuw ingeschakeld vanuit hun gevoel van nutte loosheid en waardeloosheid. Gestoord in hun heilige huizen. Opgepord ln hun lauwheid. Bekritiseerd in hun hoogmoed en hun egoïsme. De geest die er van Jezus' leven en sterven uitgaat, werkt op velen aan- stekeiyk en bevrydend. Een heel aparte geest, die dat presteert. Die bezielt wat koud was en versteend. Die herbouwt wat vernield was, en één maakt wat verdeeld was. En voor die by- zondere geest, die zulk een beslag op mensen weet te leggen, hebben we een byzondere naam. We spreken over de Heilige Geest. En met het Pinksterfeest vieren we telkenjare weer, dat mensen niet alleen toen gegrepen werden door het leven van Jezus, maar dat ook vandaag de dag Jezus zelf er nog steeds voor zorgt dat Hy ter sprake komt. Dat er nog steeds mensen zyn die te midden van alle andere geesten zich op deze Grote Geest richten. Dat steeds weer mag biyken dat er een frisse wind, een nieuwe geest gaat waaien in memenlevens, ln situa ties, in gebieden. Mensen ontdekken steeds weer tot hun verrassing dat hun eigen geest gevuld wordt door de Geest van Jezus. En dat ze zo een ander mens wor den: bescheidener, liefdevoller, biyder en echter. En ze gaan zingen: „De Geest de Heren heeft een nieuw be gin gemaakt!" A.W. Berkhof Tot en met 17 juni kan men in De Waag te Almelo, in het centrum van de stad, tegen over V en D, zeer interess ante dingen zien op een ex positie, de de Stichting mu seum voor Heemkunde Al melo heeft georganiseerd ter gelegenheid van de 70e verjaardag van Hare Majes teit Koningin Juliana. Men kan er elke dag terecht, ook in de weekends, van 13.30 uur -17 uur en van 19-21 uur. Wie met de auto komt kan het beste proberen een par keerplaats bij het gemee ntehuis op te zoeken Van daar is het hoogstens zeven minuten lopen naar de Waag. De titel van de tentoonstelling is „Mijn naam is Juliana", een naam die is afgeleid van de officiële toe spraak, welke Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana op 17 juni 1940 - kort na haar aankomst te Montebello - hield en waarin zy zich voorstelde aan het Canadese volk. De diverse voorwerpen voor deze unieke overzichtstentoonstelling zijn afkomstig uit het paleis Soest- dijk, paleis Het Loo, paleis Noord einde en het Koninklijk Huisar chief te Den Haag. Nog nimmer werden deze voorwerpen tentoon gesteld. Naast een collectie prachtige schilderijenkeramiek, penningen, oorkondes, tafelzilver en foto's uit diverse archieven zijn authentieke voorwerpen tentoongesteld uit de jeugd van Hare Majesteit. Van de geschenken, welke zij ont ving by bezoeken over de gehele wereld, noemen wy slechts een ju- welenkist, aangeboden door de Koning van Nepal, een toiletstel, aangeboden door mevrouw Soe- harto. een gedeelte van een Sèvres theeservies, aangeboden door pre sident Pompidou, een zilveren schaal uit Edinburgh, twee poppen in Russische klederdracht uit St. Petersburg, de zilveren sleutel met ketting van de stad Mexico en de gouden sleutel van de stad Teher an Gelet op de tijd van voorbereiding en de exclusiviteit van het ten toongestelde is het niet aanneme lijk dat iets dergelyks ooit nog eens in Almelo te bezichtigen zal zyn. De Christelijke Plattelandsvrou wen Bond (CPB), de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBv.P) en de Katholieke Platte landsvrouwen Organisatie (KPO), alle in Overijssel, hebben een schrijven gezonden aan de fracties van de Provinciale Staten van Overijssel, de vaste commissie voor advies en bijstand volksge zondheid en maatschappelijk werk van die Staten, de PROA, het Project Mensen Zonder Werk, de Strevo en aan de regionale vereni gingen voor kruiswerk West Overijssel en Zuidelijke IJssel- meerpolders en voor kruiswerk in Twente. De genoemde vrouwenorganisaties herinneren aan de op 24 oktober 1978 gehouden studiedag, waarop het thema „Wonen en werken met een handicap" besproken zyn. Belangryke punten die aan de orde zyn gekomen waren: revalidatie, woningaanpassing, mogeiykheden gehandicapten, verzorging thuis en sociale wetten. Aan het eind van deze byeenkomst kwam naar voren dat er knelpun ten zyn die voor gehandicapten en ons onaanvaardbaar zyn. wy me nen dat wy deze punten in het be lang van de gehanciicapte(n) (men sen) onder uw aandacht moeten brengen, daar u in staat bent in uw beleid (ten aanzien van) verande ringen, die dringend noodzakeiyk zyn vorm te geven. De meest opval lende knelpunten die deze dag naar voren kwamen waren: 1. By het bereiken van de 65-Jarige leeftyd geeft de Gemeenschappe- ïyke Medische Dienst (GMD) geen advies meer over voorzieningen voor gehandicapten (behalve wo ningaanpassing). Is het mogeiyk hier verandering in aan te brengen? 2. Voor gehandicapten zyn de we gen, die men moet gaan om voor zieningen te krygen, lang en moei- Ujk te vinden. Op welke wyze kan hier verbetering en duideiykheid ln worden aangebracht? 3. De maatschappeiyke dienstver leningen zeggen, dat er geen hulp mogeiyk is wegens personeelsgeb rek. Wel wordt in vele gevallen er kend dat hulp noodzakeiyk is. Te genwoordig hoort men veel dat er meer werk voor vrouwen moet ko men. Hier klopt iets niet. 4. De samenleving in haar alge meenheid heeft nog weinig begrip voor de gehandicapte medemens. Hier zal nog veel aandacht aan ge schonken moeten worden. Boven genoemde punten zyn o.m. te vin den op blz. 15a van het verslag van de byeenkomst, dat op aanvraag gaarne wordt toegezonden aldus het secretariaat 1 Op 20 april 1979 is een nieuwe subsidieregeling voor de bouw van eigen woningen in werking getreden (beschikking gelde- Ujke steun eigen woningen 1979). In deze regeling wordt een onderscheid gemaakt tussen categorie A-woningen en cate gorie B-woningen. EIGEN WONINGEN CATEGORIE A: (voorheen de zgn. beschutte sfeer woningen) De categorie A-woningen zyn betrekkelyk goedkope woningen, bestemd voor mensen met een bescheiden inkomen. De kosten van het in eigendom verkrijgen van de woning mogen niet hoger zyn dan f 120.000.-. De hoogte van de jaar iykse bydragen houdt nauw verbahd met de hoogte van het inkomen over een bepaald j aar. Als maatstaf geldt hierby het inkomen van de eigenaar over het kalenderjaar dat vooraf gaat aan het jaar waarin de bijdrage wordt toegekend. Wordt de subsidie in 1979 toegekend, dan geldt dus het inkomen over 1978. Het rijk verstrekt de eerste eigenaar-bewoner gedurende maximaal 17 jaar een bydrage. By een belastbaar inkomen van f20.000 - of minder is de eerste jaariykse bydrage het hoogst, namefijk f 8400.-. Als het inkomen hoger is dan f20.000 - wordt de eerste jaariykse by drage kleiner By een inkomen van f30.800.- is de eerste jaar iykse bydrage het laagst, en wel f 3000.-. Als het belastbaar inkomen meer bedraagt dan f 50.000 - wordt geen subsidie meer verstrekt. Ieder jaar wordt de bydrage, ongeacht de hoogte, verminderd met f 500 -, behalve wanneer een hogere bydrage is verleend in verband met krotontruiming. Bij de bepaling van het belastbaar inkomen wordt het inko men van de echtgenote en/of mede-eigenaar(s) niet meegere kend, tenzy dit hoger is. Dan wordt van het hoger inkomen uitgegaan. Het inkomen van de eigenaar, dat in het eerste jaar als maatstaf dient voor de hoogte van de bydrage is niet altijd representatief voor het verloop van dat inkomen gedu rende de looptyd van de bydragen. Daarom wordt de hoogte van de vierde, respectievelijk zevende bydrage opnieuw beoordeeld en op een lager bedrag vastgesteld als het inko men van de eigenaar zodanig Is gestegen dat een verlaging van de bydrage op zyn plaats is. By de beoordeling zal dan ook het inkomen van de echtgenote enjof mede-eigenaar(s) worden betrokken Er geldt voor de categorie A-woningen een byzondere bepa ling dat by verkoop binnen tien Jaar, eventuele winst, die uitgaat boven hetgeen volgens zekere maatstaven redeiyk wordt geacht, geheel of gedeelteiyk aan de gemeente wordt afgedragen. EIGEN WONINGEN CATEGORIE B: De categorie B-woningen zyn wat duurdere woningen met hogere kosten van het in eigendom verkrijgen. Deze zgn. stichtingskosten mogen niet hoger zyn dan f 150.000.-. De hoogte van de jaariykse bydragen hangt alleen af van de hoogte van het in eigendom verkrygen van de woning. Het inkomen Is niet bepalend voor de hoogte van de bydragen, als dit tenminste niet hoger is dan f 50.000.-, want dan krijgt men geen subsidie. De ee rste j aariy kse bydrage is het hoogst by stichtingskosten van f 120.000 .-, nameiyk f3000.-. Als de stichtingskosten ho ger zyn dan f 120.000 - wordt de hoogte van de eerste jaariykse bydrage lager. De vermindering van de eerste Jaariykse by drage bedraagt 8% van het bedrag waarmee de stichtings kosten het bedrag van f 120.000.- overschryden. De laagste eerste jaariykse bydrage wordt verstrekt by stichtingskosten van f 150.000.-, namefijk f 600.-. Ieder jaar wordt de bydrage, origeacht de hoogte, verminderd met f500 -, behalve wanneer een hogere bydrage is verleend ln verband met krotontrui ming. De jaariykse bydrage voor een categorie A- of B-woning wordt alleen verstrekt als voor de aanvang van de bouw by het gemeentebestuur het verzoek daartoe is ingediend Van deze nieuwe subsidieregeling is een voorlopige uitgave uitgebracht welke by de afdeling algemene zaken ter gemeen tesecretarie verkrygbaar is. Burgemeester en wethouders van Holten, H. Stegeman, loco-burgemeester G.J. Langenbarg, secretaris. Ter vervulling van door periodiek aftreden ontstane vacatures zyn door de kerkeraad der Geref. Kerk voor de verkiezing van vier ouder lingen kandidaat gesteld mevr. C. Schupperfc-Keunlng, mevr. J. Stam-Stam en de h.h. A.J Ny- kamp, H. Rietman Azn G Stam Jzn en G Welink. Door de kerke raad wordt in de vacature mej Y Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in ver band met 2e Pinksterdag op maandag 4 juni a.s. het huisvuil van de maandagroute zal worden opgehaald op: Datum: 15 mei 1979 Burgemeester en wethouders voornoemd De secretaris, G.J. Langenbarg De ioco-burgemeestef, H. Stegeman De burgemeester van de ge meente Holten brengt inge volge artikel 18 der kieswet ter openbare kennis, dat op don derdag 7 juni 1979 van des mor gens acht tot des avonds zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden van het Europese parlement zal plaats hebben. Hy wijst op het bepaalde in ar tikel. 128 van het wetboek van strafrecht: Hij die opzettelyk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettehjk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. 23 mei 1979 De loco-burgemeester voornoemd H Stegeman Officiële Publikatie Op dinsdag 5 juni 1979 zal de commissie voor woonruimtezaken Holten, 1 juni 1979 Sysling als jeugdouderling voorge dragen de heer G. Kolkman Js.zn. Als scriba wordt in de vacature Js. Beldman ter benoeming voorge steld de heer H. Heusinkveld. Voor het kiezen van 2 diakenen zyn kan didaat mevr. Assink-Middelesch, Middelesch. Markelo; mevr. H. Schuppert^Haasjes en de h.h. H. Beltman Jzn en J Wieldraayer. In ons blad van de vorige week werd vermeld dat in de stand van het Rode Kruis op de Middens- tandsbeurs prijzen waren te win nen met het raden van de lengte van rollen en rolletjes verband. Dit was onjuist, niet by het Rode Kruis Welfare was deze attractie maar in de stand van de EHBO-Holten. Voor het diploma „Vakbekwaam sly ter" is te Amersfoort geslaagd de heer H. Hartsuiker, Oraryestraat 5.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1