,laad akkoord met invoering mntenstelsel verkoop bouwgronden ex terug van weggeweest Geen betutteling door J.G. inzake moties gemeenteraden Overheid moet voorbeeld inzake energiebesparing PROGRAMMA RADIO OOST PLUIMERS ■HB H. Willems hi snelste duif De Pluim verdient een pluim> voor die degelijke, zonnig geprijsde zonwering HOBBYCENTRUM mmm de Waard (WD): Kopers bouwgrond niet knevelen «te A. Moeliker (PvdA) tijdens raadsvergadering: Fractie Gemeentebelang meent: HOWLING HURRICANE SWITCH B.B. DISCO „TRIPLE" HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 MEI 1979 - PAG. 7 [et het enkel aanbrengen van lige tekstwijzigingen in de ontw erpverordening besloot de ge- leenteraad j.l. maandagavond tot ivoering van een zgn. „puntens- •lsel" bij verkoop door de gemee- te van bouwgronden. Alleen de VD-fractie stemde tegen het oorstel. tel oals we in ons blad van vorige eek reeds berichtten heeft invoe- van deze nieuwe wijze van rondverkopen een drieledig doel, Met de invoering van een pun- ■nstelsel wil de gemeente berei- en dat in de toekomst de be- jhikkbare bouwkavels alleen orden verkocht aan personen die j )ciaal en/of economisch aan Hol- >n gebonden zijn. Mensen die deze (nding met Holten hebben krijgen oor dit puntenstelsel voorrang oven anderen. Het tweede doel dat wordt eoogd betreft het bevorderen van jn. doorstroming in huurwonin- en. Zodat deze weer beschikbaar omen voor jonge mensen en lager /a_etaalden. Bewoners van goed- ope huurwoningen krijgen in dit 'e untenstelsel voorrang boven an deren. OOI Tenslotte is bepaald dat de koper an een perceel grond dit niet bin- insen tien jaar weer mag verkopen -igpnder voorafgaande schriftelijke jestemming van B en W. Met deze epaling wil men voorkomen dat iet bouwgrond wordt gespecu- ierd. Als boetebeding is hiervoor pgenomen een bedrag gelijk aan veemaal de waarde van de koop- om met een minimum van 1 100.000.-. ie VVD-fractie die als enige tegen et invoeren van dit puntensys- sem stemde toonde zich voor tander van het weer invoeren van e woonruimtewet uit 1947. Bij londe van de heer J. de Waard liet eze party weten dat dat de enig Delaatbare weg is als het noodza- eiyk is regulerende bepalingen ast te stellen. De Waard merkte op dat in 150 tot 200 gemeenten die wet inmiddels weer ingevoerd is. Hy achtte deze wet biliyker, omdat de werking van die wet voor alle burgers geldt, zowel voor huurders als kopers. Dit in tegenstelling tot het puntensysteem, dat alleen de kopers van nieuw te bouwen wo ningen op de korrel neemt. De WD rekende voor, dat die maar één procent van het totale woningbe stand vormen, terwyi met de woon ruimtewet van 1947 80% van het woningbestand wordt aangepakt. De Waard zei het ontoelaatbaar te vinden dat de gemeente haar ruim- teiyke ordeningsprobleem pro beert op te lossen door het kneve len van de kopers van bouwgrond. De V7aard vond het bovendien een schande dat de raad gisteravond moest praten over gronduitgifte en een puntensysteem voorf de vol gorde waarin die grond moest wor den uitgegeven, terwyi de raad fei- teüjk niet weet waarover hy praat. „Het college heeft op geen enkele wyze haar voorstel met nuchtere cyfers onderbouwd", zo sprak hy en hy voegde eraan toe. „De laatste maanden hebben wy herhaaldeiyk gevraagd om inzage in de lyst van woningzoekenden. Maar op dit punt heeft dit college slechts woor den en geen daden. De VVD heeft sterk aangedrongen op een inven tarisatie van de werkeiyk dringe nde woonbehoefte, maar altyd hebben wy nul op rekest gehad". Te lang De heer E. M. v. Schooten (GB) vond de periode van tien jaar waarin niet verkocht mag worden op straffe van een boete van mini maal een ton, veel te lang Hy drong erop aan deze verordening wel aan te nemen, maar over vyf jaar te be zien of de resterende vijf jaar nog wel nodig is. Zowel van de kant van het college als van de kant van an dere fracties in de raad werd hem verzekerd dat herbezinning op deze verordening zonder meer zal plaats vinden in de komende jaren. Met H. Westerik (CDA) en A. Moeliker (PvdA) pleitte Van Schooten voor Aluminium geanodiseerd. Kap 80 mm., buis 50 mm. uitval 115 cm. Doek 160 breed, rot- en schimmelvry. Kleurecht, licht rood Geheel compleet met r.v.s. brandopwinder Breed Vaste arm Windvaste arm ISO cm. 180- 260- 175 cm. 195- 280- 200 cm. 210- 305- 225 cm. 225- 320- 250 cm. 245- 335- 275 cm. 260- 355- 300 cm. 275- 370- 325 cm. 295- 390- 350 cm. 300- 405- 375 cm. 315— 420- 400 cm. .320— 440- een hogere prioriteit voor onge- huwden die nu prioriteit twee ge kregen hebben. De partyen vonden dat by de doorstroming die aldus bereikt kan worden en by het vrij komen van huurwoningen met name aan toewyzing aan jongeren gedacht moet worden. „Holten mag niet vergrijzen", zo werd op gemerkt. Loco-burgemeester H. Stegeman verzekerde de raad dat het college veel begrip heeft voor de woning zoekende jongeren. Voor het te rugnemen van het voorstel wat de VVD voorstelde om het pas weer in de raad te brengen, als het met cy fers van de werkelyke woonbe hoefte onderbouwd is, voelde de heer Stegeman niets. Hy zei dat die cyfers binnenkort op tafel zullen komen. CDA, PVDA en Gem. Bel. merkten op een puntenstelsel weliswaar on sympathiek te vinden, maar dat het in Holten nu toch wel noodza- kelyk geworden is regulerende maatregelen te voeren. Honderd vyf en zestig duiven van de P.D.V. „De Bergvliegers" wer den zaterdag om half zes voor een wedvlucht (afstand plm. 385 km) gelost in Noyon (Frankryk) 't Was een vlotte vlucht zodat de eerst aankomende duif reeds om 11.27 uur (gem. 78 km p.u.) neerstreek op het platje in de Burg. v.d. Borch- straat. 1, 2, 3, 6, 7, 12, 13, 20, 27, 28 H. Wil lems; 4, 5, 8. 10, 21, 24 Comb. Teun Schuppert/Kreykes; 9,16, 29, 33 A. ten Dam (1); 11,31 Jan Aaftink; 14, 17,19, 25 Comb. Egberts; 15, 22, 23, 32 A. ten Dam (2); 18, 26 G. Steu nenberg; 30 E. Veneklaas De eens zo populaire brommer met het motortje op het voorwiel is weer te koop. Voor bijna een mil joen Nederlanders was de Solex in de jaren na de tweede wereldoor- oog hun eerste gemotoriseerde vervoermiddel. Dat was in de tijd dat files nog geen dagelijks ra dioprogramma vulden. Geluidso verlast, luchtvervuiling en ver spilling van grondstoffen waren toen al evenmin zaken van zorg en ergernis. De Solex, gewoon een fiets met de wind altyd in de rug, een rijwiel met hulpmotor noemden ze dat toen, was hét vervoersmiddel voor heel velen; vrouwen, mannen, jong en oud, rijk of met zorgen om de week rond te komen. In 1948 kostte een Solex inclusief 5% omzetbelasting f375.-. Dat was voor velen toch altyd nog een be drag waar meer dan een mar a voor moest worden gewerkt. Die zelfde Solex kost nu f698.- incl. 18% B.T.W. De prijs is dus wel aar dig in de hand gehouden. Het heeft ruim 2 jaar geduurd, voordat de fabrikant klaar was met de voorbereidingen. In de praktyk bleek het heel moeilyk te zyn om de eisen van oud-minister Westerterp te verwezenlyken in een technisch verantwoord voertuig. Hy is er dan toch gekomen. Met precies dezelfde eigenschappen als de oude Solex. Gemakkelijk te be dienen, een veilige en vaste weglig- ging, zuinig (1 op 70), geruisloos en eenvoudig. Ook dat laatste is tyy- pisch Solex. Zwart gelakt, zonder veel chroomwerk en functioneel tot in het kleinste onderdeel. Omdat Solex precies 20 kilometer loopt, mag hy zonder helm worden bereden. Mét helm mag natuurfijk ook. Als sluitstuk van de j.l. maandag avond ten gemeentehuize gehou den openbare raadsvergadering in formeerde de heer G.J.W. Reilink namens de fracite Gemeentebe lang naar energiebesparende maatregelen betreffende het ver warmen van het zwembad „Twen- haarsveld". By schriftelyke vraag wilde de heer Reilink weten of ty- dens de opwarmfase van het zwembad, maatregelen zyn getrof fen tot energiebesparing en/of maatregelen in studie zyn die in de toekomst tot energiebesparing kunnen leiden. Namens het College gaf loco-burgemeester H. Stege man op deze vragen het volgende antwoord: 1. Tydens de opwarmfase van het zwembad zyn geen maatregelen getroffen ter beperking van het energieverbruik. Dat is vooral in die fase nauwelyks mogeiyk. Het is duidelyk, dat in de opwarmfase re latief veel gas wordt verbruikt, ze ker wanneer de omgevingstempe ratuur laag is. By normale weer somstandigheden zorgt de atmos ferische straling voor 72% van de warmtebehoefte; de resterende 28% .wordt geleverd door de ver warmingsketels. Er wordt onder zocht in hoeverre in die opwarm fase energiebesparende maatrege len mogelyk zyn. 2 In verband met de extreem lage temperaturen, het hoge energie verbruik en het geringe aantal be zoekers in de eerste dagen van mei, is het zwembad van 5 tot 11 mei weer gesloten geweest. Het nieuwe bassin is tot 16 mei gesloten geble ven. In die periode is derhalve rela tief vrij weinig energie verbruikt. 3. Dit deel van dq vraag kan beves tigend worden beantwoord. Wy hebben ons georiënteerd in de di verse mogelykheden van energie besparende voorzieningen. Op korte termyn wordt een rapport van de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (Sven) verwacht, waarin resultaten van experimenten terzake zullen zijn verwerkt. Op dit moment wordt namelyk in verschillende zwembaden in Nederland met de,» verschillende vormen van energie besparende voorzieningen geëxpe rimenteerd. Naar het zich laat aan zien levert het afdekken van het wateroppervlak de grootste bespa ringen op, t.w. ca. 30%. Voorts ver- Wachten wy dat het uit vorenge noemd rapport zal blyken dat in de toekomst by hogere gasprijzen het toepassen van zonne-energie een belangrijke plaats zal gaan inne men. Wy hebben besloten in af wachting van het rapport van de Sven nbg geen keus te maken en zodra dat rapport is verschenen ons nader te beraden over de te volgen gedragslyn. Ook de sport- commissie huldigt hetzelfde standpunt. In afwachting daarvan is onlangs op de ketel van het nieuwe bassin een bedrijfsurentel- ler geplaatst, waarmee beter dan voorheen het exacte energiever bruik kan worden geregistreerd. Voorts is de watertemperatuur (in vorige seizoenen van 24 k 25 graden C.) teruggebracht tot plm. 22 gra den C. Tenslotte zy nog vermeld, dat het dageiyks bestuur van de Sportcommissie momenteel on derzoekt of het lonend is nog dit seizoen een tydelyke voorziening te treffen in de vorm van het 's avonds en 's nachts afdekken van het nieuwe bassin met landbouwplas tic. Proefnemingen elders zouden hebben uitgewezen, dat met een dergelijke geringe investering (ca. f200.-) in één seizoen al f700.- tot f1000.- op de energiekosten kan worden bespaard. Bovendien zdu dan al enige ervaring kunnen wor den opgedaan met het afdekken van het wateroppervlak. „De PVDA-fractie wenst geen be tutteling door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over de vraag of door gemeenteraden aan genomen moties nu wél of niet ter kennisneming naar andere gemee nteraden moeten worden gezon den. Het is niet de taak van de V.N.G. om by dit soort zaken als sluis te dienen". Met deze woorden reageerde PVDA-fractieleider A. Moeliker ty dens de j.l. maandagavond ten ge meentehuize gehouden raadsver gadering nogal fel op een ingeko men brief van de V.N.G. waarin wordt voorgesteld om door gemee nteraden aangenomen moties eerst om advies te zenden naar de V.N.G. vóórdat deze met een verzoek om adhesie ter kennis worden gezon den aan andere gemeenten. „Hoe wel de bedoeling van de V.N.G. misschien wel goed is, vinden we het incorrect dat de V.N.G. haar le den wat betuttelend toespreekt door zelf als zeef te willen dienen voor moties met verzoek om adhe sie. Als een gemeenteraad het no dig vindt om een motie aan te ne men over welk onderwerp dan ook, is dat ha ar zaak. Evenzo is het haar Deze pryzen zijn netto, incl BTW Vakkundige plaatsing is evt. mogelijk Ook maken wy alle soorten zonwering voor u op maat en kleur naar keus VrijbUjvend offerte Elsenerstraat 12-14 Bouwstraat4 Rijssen En Ingang naast parkeerterrein Albert Hein Tel 05480-62 25 Dinsdagmiddag gesloten Don derdag koopavond. Zaterdag 5 uur gesloten Zaterdagavond 8 uur Ira MBS zondagmiddag 2 uur WtWÊI' 'vftaËÉfy' zondagavond 7.30 uur GIRO 38800O Vrijdag 25 mei 17.00 uur ANP 17.03 uur Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overys- sel 17.20 uur Met Radio Oost het weekend in. Uitgaanstips voor het weekend. Met een bezoek aan een bekende galerie. 18.00 uur Einde uitzending Zaterdag 26 mei 17.00 uur ANP 17.03 uur Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overys- sel 17.20 uur Sportprogramma van Radio Oost 18.00 uur Einde uitzending Zondag 27 mei 11.00 uur ANP 11.03 uur Muziek op verzoek by Radio Oost. Luisteraars kunnen hun eigen favoriete muziek aan dragen door een briefkaartje te stu- •en naar: Radio Oost Nieuwe Plein 14 in Arnhem of Radio Oost Henge- oseweg 40 in Enschede. Verder in dit programma aandacht voor sport van de week en nieuws uit Gelderland en Overyssel. 12.00 uur Einde uitzending Maandag 28 mei 12.00 uur ANP 12.03 uur Nieuws en muziek 12.30 uur Einde uitzending 17 00 uur ANP 17.03 uur Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overys sel 17.15 uur Agenda 17.20 uur Boerenprogramma en konsumenten/Sociale rubriek 18.00 uur Einde uitzending Dinsdag 29 mei 12.00 uur ANP 12.03 uur Nieuws en muziek 12.30 uur Einde uitzending 17.00 uur ANP 17.03 uur Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overys sel 17.15 uur Agenda 17.20 uur Mensen in het nieuws 18.00 uur Einde uitzending Woensdag 30 mei 12.00 uur ANP 12.03 uur Nieuws en muziek 12.30 uur Einde uitzending 17.00 uur ANP 17.03 uur Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overys sel 17.15 uur Agenda 17.20 uur Radio Oost op locatie een rekreatief programma 18.00 uur Einde uitzending Donderdag 31 mei 12.00 uur ANP 12.03 uur Nieuws en muziek 12.30 uur Einde uitzending 17.00 uur ANP 17.03 uur Programmaoverzicht en nieuws uil Gelderland en Overijs sel 17.15 uur Agenda 17.20 uur Knelpunten in de regio 18.00 uur Einde uitzending zaak als zij deze motie met een ver zoek om adhesie aan een andere gemeenteraad wenst toe te zen den", aldus Moeliker. Muziekschool Naar aanleiding van het antwoord van B en W op een brief van de Mu ziekschool Ryssen-Holten zei de heer Moeliker graag te zien dat daaraan een alinea wordt toege voegd, waarin de Muziekschool Ryssen-Holten er van in kennis wordt gesteld, dat het gewest Mid den IJssel de mogelijkheden van een gewestelijke muziekschool on derzoekt en dat het ons in afwach ting van de uitslag van dat onder zoek en de beslissing van de raad dezer gemeente niet gewenst lykt om zwaardere verplichtingen aan te gaan bij de muziekschool Ryssen-Holten. Dit is ook in het be lang van deze muziekschool omdat een eventueel afhaken van Holten ook zware consequenties heeft voor de school in Ryssen, waardoor de aanstelling van een directeur leraar misschien ook in een ander licht komt te staan. Wil niet zeggen dat we keus gemaakt hebben. Maar lijkt ons elegant Ryssen hiervan in kennis te stellen", aldus Moeliker. Ook de heer H.J. Westerik (CDA) en wethouder J. Warrink waren met Moeliker van mening dat een der? gelijke zinstoevoeging eleganter is ten aanzien van de gemeente Rys sen, waarna het College de gedane suggestie overnam. Sprekers lieten overigens wel merken van oordeel te zyn dat een streekmuziekschool in gewestelyk verband voor Holten niet erg interessant zal zyn. Onderwijsbegeleidingsdienst Inhakend op een binnen gekomen verslag van een vergadering van het Overlegorgaan Subsidiëring Onderwysbegeleidingsdienst Mid den IJssel zei de heer Moeliker tenslotte:,,Dit betreft het verslag van het Overlegorgaan Subsidië ring Onderwijsbegeleidingsdienst Midden IJssel. We hebben daarin ook kunnen lezen welke leden en plv. leden voor dit orgaan door de gemeenteraden opnieuw zyn be noemd. Ook hebben we kunnen le zen dat Holten geen nieuw lid had aangewezen, In de discussie die in onze raad is gevoerd over het be noemen van een nieuw plaatsver vangend lid in het overlegorgaan heeft onze fraktie, bij monde van Mw. Metsemakers steeds aange drongen op de benoeming van een nieuw lid. Van de zyde van het col lege is dit toen afgedaan dooi- te stellen dat dat niet noodzakelyk zou zyn. Naar aanleiding van de no tulen is toen nogmaals geprobeerd duidelyk te maken datde door onze raad gevolgde procedure, namelyk het niet benoemen van het lid, niet c.orrect was. Aan Mw. Metsemakers werd toen het woord ontnomen door de voorzitter, omdat het in deze raad niet is toegestaan iets naar aanleiding van de notulen te zeggen. Naar aanleiding van het ingekomen stuk van heden, willen we toch even opmerken dat het ons genoegen doet, dat dit stuk ons in het gelyk stelt", aldus Moeliker.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7