m Over vertaling gesproken Schenkingen schilderijen van Haanstra sr. (1884-1966) Progr. Radio Oost Programma Holten buiten degradatie gevaar HELP W ondermobielen 1979 in Drunen Frits Thors presenteert bijzonder TV-journaal Rode Kruis inzameling 21 mei-2 juni Sfttefflü ÏBriif.wwn Gierig, maar schatrijk Holten vrij van degradatiezonen door winst op Rood-Zwart Laatste thuiswedstrijd van Holten tegen Avanti HOLTENS NIEUWSBLAD - 18 MEI 1979 - PAG. 5 Een aantal jaren geleden nam Frlts Thors afscheid als presentator van het NOS-tv-journaal. Menige kijker ral het betreuren dat hij sindsdien niet meer op het scherm te zien is geweest, waarbij enige pleister op de wonde is dat hij geregeld in AVRO's radiojournaal is te horen. Maar binnenkort zal Frits Thors toch nog een keer een tv-journaal presente* ren, zij het dat het hier een zeer bijzonder journaal betreft, namelijk van het Nederlandse Rode Kruis. Dat gebeurt op maandagavond 21 mei om streeks elf uur, op de eerste dag van de jaarlijkse collecte-periode van het Rode Kruis. «eeKPiii* 2 juni de collectebus wordt voorge houden. Want alle Rode Kruis-hulp is slechts mogelijk dankzij de vrij willige bijdragen van de Neder landse bevolking. Help het Rode Kruis helpen. Geef! De spoorlijn Aken-Keulen is in de grensplaats Rimburg zo ongeveer de grensscheiding tussen Neder land en Duitsland. De spoorwego vergang daar wordt op afstand be diend. Het is de enige barrière tus sen de twee landen. Wil men de slagbomen omhoog hebben dan kan men dat via een intercom vra gen aan de Duitse spoorman een eind verderop. Bij de spoorwego vergang staat een bord waarop dat allemaal wordt uitgelegd. In het Duits, maar voor Nederlanders die die taal niet kunnen lezen ook in het Nederlands. En in wat voor Ne derlands! Het lijkt ons dat men zich voor de veiligheid beter op het Duits kan verlaten. (Bron: Lim burgs Dagblad. Foto: Dries Lins- sen, Heerlen). De Duitse tekst luidt als volgt: Schranke wird auf Verlangen ge- Het Rode Kruis zou elke avond wel een journaal kunnen vervaardigen over de hulp van velerlei aard, die dag ln dag uit wordt geboden. Niet minder dan 35.000 vrijwilligers zijn in Nederland telkens weer bereid en paraat om chronische zieken, bejaarden, eenzamen, slachtoffers van ongelukken en andere calami teiten terzijde staan. En tal van oor logen conflicten en natuurrampen in het buitenland maken het nood zakelijk dat het hoofdbureau van het Nederlandse Rode Kruis op ie der moment klaar staat om hulp zendingen te verzorgen. Al die hulpverleningen in binnen- en bui tenland zouden dagelijks een bron kunnen zijn voor een „goed nieuws-show", maar in het alge meen krijgen positieve zaken min der aandacht dan slechte. De pers heeft immers vooral tot taak de vinger te leggen op wat niet deugt of goed gaat. Het Rode Kruis heeft een andere taak - hulpverlening - en daarvan wil het op 21 mei graag wat op de televisie laten zien. Frits 1 Thors is bereid gevonden dat „goe de" journaal van tien minuten in Socutera-zendtijd te presenteren. Kijk dus vooral, en bedenk wat het Rode Kruis allemaal doet als aan u in de periode van 21 mei tot en met De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft in Lips Autotron in Drunen de tentoonstelling Won- dermobielen 1979 geopend. Een expositie die zelfbouwers de gele genheid geeft eens te tonen, wat zij aan technisch vermogen in de praktijk kunnen omzetten. Het merendeel van de zelfbouwers zet zich af tegen de massamotorise- ring, door eigen stijlen, ludieke opvattingen en zelfs andere ener giebronnen te ontwikkelen. Uit Japan zijn vijftien inzendingen,, uit Nederland, Amerika, België, Engeland en Duitsland komen de anderen. Er zijn bijzonder spekta- kulaire voertuigen te zien. Twee Engelse scholen hebben elk één voertuig ingezonden. Een ronde auto, die zonder moeite om haar as kan draaien en een wagen die, af hankelijk van het aantal passagiers even uitgebreid kan worden. Een Nederlandse inzender uit Den Hel der stuurt een schitterende ge stroomlijnde houten carrosserie auto in. Uit Waalwijk een éénpers oons autootje en uit Venray de ab soluut kleinste motorfiets, be stuurbaar door een kind, ter we reld. Echter is er ook de voorloper van de Daf, de eerste door de heer Huub van Doorne ontworpen en gemaakte personenautootje. De r Folkert Haanstra Sr. Tuimitje. olieverf/spaanplaat formaat 40 x 49 cm. SCHENKINGEN SCHILDERIJEN EN TEKENINGEN VAN FOLKERT HAANSTRA SR. 1884 -1966 Nu naar Goor, waar hij als hoofd van de Openbare Lagere School van de Gemeen te Markelo-Kerspel Goor werd aangesteld, In zijn vrije tijd studeerde hij ook nog filosofie. Haanstra tekende graag en na zijn ver vroegde pensionering in 1936 begon hij ook met schilderen Folkert Haanstra heeft een belangrijk aandeel gehad in de oprichting in 1945 van "De Nieuwe Groep" en hij nam deel aan de groeps tentoonstellingen, die van 1945-1950 in dit verband werden gehouden In 1954 vond zijn eerste éénmanstentoon- stelling plaats in het Stedelijk Museum te Amsterdam en het jaar daarop werd hem de Geraert Terborch-prijs toegekend. In 1966 overleed Folkert Haanstra in zijn woonplaats Goor. De collectie omvat de volgende werken: Geel stilleven, gesign., olieverf/doek, 40 x 50 cm Tuinhuisje, niet gesign. en gedat.. Onlangs werd door de familie van Folkert ol'everf/hardboard. 27 x 34 cm. Haanstra Sr aan het Rijksmuseum Twen the een collectie schilderijen, tempera Wandelende dame, gesign., tempera ei krijt papier, 51 x 40 cm schilderingen, gouaches, krijt en penteke- ®"'9n temPera^PaP,er' ningen van de hand van Folkert Haanstra geschonken, als mede de onderlinge cor respondentie van zijn zoons met betrek king tot deze kunstwerken. Folkert Haanstra Sr. werd in 1884 te Amsterdam geboren In 1903 behaalde hij zijn onderwijzers- acte en in 1904 zijn acte voor hoofdon derwijzer In 1913 trad Haanstra in het huwelijk met Jansje Schuiveling en ver huisde naar Es'pelo, gemeente Holten, waar hij hoofd van de Openbare Lagere School werd. Uit dit huwelijk werden vier zoons gebo ren, namelijk Johan, Wim, Bert en Folkert Jr In 1916 verhuisde Haanstra opnieuw. Folkert Haanstra Sr. tuin, pentekening /papier formaat 34 x 26 cm. 63 cm. Boomgroep, niet gesign en gedat., krijt tekening/papier, 15 x 23 cm. Huizen met figuurtje op het pad, niet gesign., krijttekening/papier. 15x23 cm. Huizen met bomen en figuurtje, niet gesign krijttekening/papier op karton, 15 x 21 cm Huizen met bomen en figuurtje, niet gesign en gedattempera/papier, 24 x 31,5 cm Huizen met figuurtje, gesign., krijtte kening/papier op karton, 15 x 21 cm. Geabstraheerd stilleven, niet gesign en gedat., olieverf/doek, 63 x 4b cm Koeien, gesign., gouache/papier, 48 x 62 cm Huizen achter bomen, gesign krijtteke ning/papier. 25 x 32,5 cm james de Rijk Bloemen, gesign krijttekening/papier op detail van het schilderij karton, 27,5 x 18,5 cm. Gezicht op Goor Landschap met huizen en bomen, niet ge sign en gedatkrijttekening/papier op karton, 14,5 x 21,5 cm Tuinzitje gesign., olieverf/spaanplaat, 40 x 49 cm Tuin. met gesign., caseine-tempera/papier 50 x 62,5 cm Venster (recto: Zee), gesign,, krijtteke ning/papier, 24 x 31 cm. Fabrieksgebouwen (recto: Compositie), gesign en gedat 1956, tempera/papier, 28,5 c "GEZICHT OP GOOR" VAN JAMES DE RIJK EXACTERE DATERING MOGELIJK Eén van de schilderijen, die op de jubi leumtentoonstelling in 1980 getoond zul len worden, is het hierbij gereproduceerde "Gezicht op Goor" van de Hilversumse schilder James de Rijk (1806-1882) De maker van dit doek (61,9 x 76,3 cm.), dat toebehoort aan de Oudheidkamer Twente, staat vooral bekend als dierschil der Het is dan ook niet verwonderlijk dat dieren voornamelijk schapen, maar ook koeien en een hond de belangrijkste plaats innemen in deze voorstelling Met enkele mensen bepalen zi| het pasto rale karakter ervan Verder heeft de schil der veel ruimte toebedeeld aan het land schap De stad met haar merkwaardige lintbebouwing is door hem gebruikt als afsluiting van het blikveld. De ligging van Goor aan de horizon impliceert, dat de vormen van de gebouwen flauw zijn weer gegeven en slechts in hun algemeenheid bruikbaar zijn als topografisch gegeven Deze topografie is op haar beurt van be lang voor het bepalen van de datering van de voorstelling Opzettelijk is hier niet ge sproken van "schilderij" want men dient rekening te houden met de mogelijkheid. Landschap met huizen en bomen, gesign.. dat de geschilderde voorstelling jaren later tempera/karton, 63 x 75 cm Bulletin van het Rijksmuseum Twenthe Lasondersingel 129 Enschede Tel 053 3586 75 Redactie Mariette Nie/meyer Lay out John Polder Foto's R Kampman tot stand is gekomen dan de hieraan grondslag liggende, getekende voorstudie. Voor een datering door middel van de voorstelling is men aangewezen op de drie gebouwen, die geïdentificeerd kunnen worden de R K kerk rechts, bij het mid den van de rechterhelft, de Ned Herv kerk links, bij het midden van de linker helft, en de Stoevelaarsmolen. even links van de toren van de Ned Herv kerk Alleen laatstgenoemde toren bestaat nog De beide kerken zijn in de tweede helft van de 19e eeuw respectievelijk afgebro ken en gewijzigd en de molen 1$ verdwe De toren van de voormalige R K. kerk en de Ned Herv kerk in haar vroegere ge daante verschaffen, door hun datering, resp een terminus post en een terminus ante quem Van der Aa meldt namelijk, dat de zojuist genoemde toren in 1832 bij de herbouw van de kerk werd opgetrok ken. De ongewone plaatsing van deze toren, niet vóór maar opzij van het bede huis. hangt hier waarschijnlijk mee samen. De Ned Herv kerk is volgens mijn waar neming als een bouwwerk met weinig diepte en met een rechte sluiting afge beeld Ik meen hieruit te mogen afleiden, dat De Rijk de toestand vóór de uitbrei ding in de jaren 1854 en 1855 te zien geeft Men kan dus de conclusie trekken, dat de voorstelling dateert van tussen de jaren 1832 en 1854 Deze conclusie wordt bevestigd door de datering op een etiket, dat zich vóór de restauratie van het schilderij in de jaren 1973/9174 achter op het doek bevond en dat na de bij deze gelegenheid uitgevoerde verdoeking afzonderlijk wordt bewaard öffnet. Bltte Sprechséule auf der linken Seite benutzen. Bitte um Zuruf, wenn Überweg gerSumt 1st oder weitere Benutzer folgen. En deze vertaling is ervan gemaakt: Slagboom werd op begeerte ge- opent! Roepzuil linker zijde benut- ten alstublieft. Verzoken om toroep zover overweg vrij is en/of verdere benuttiger navolgen. Het verhaal tje met de foto werd overgenomen in De Koppeling, het weekblad van de N.S. En je vraagt je met stomme verbazing af waarom er van Duitse zijde geen enkele moeite is gedaan om voor een correcte Nederlandse vertaling te zorgen. eigenaar van Lips Autotron, de heer Max Lips, maakte in 1946 het parallellogram autootje, een wa gentje dat door evenwicht en ba lans bestuurd kan worden. Philips stond voor de tentoonstelling de Ford Torino met de Stirlingmotor af. Dit is de duurste auto van Ne derland, omdat na veertig jaar on derzoek eindelijk één auto met de hetelucht motor is uitgerust. Lu diek is de springfiets, waar het ach terwiel vervangen is door een veer, de motorfiets met de luchtmotor en de wagen die als een soort kop van jut auto is ontworpen. Elke slag op het kop van jut doet de auto enkele meters vooruit komen. En dan de ligfiets. Een kiene Japanner vond deze fiets uit. Er is wat training voor nodig, maar het resultaat is dat je liggend door het verkeer gaat. En wat te denken van de amphibie of zwemmotor. Te druk op de weg, hup dan maar de plons in. Twee heuse scheepsschroefjes zorgen voor de rest. De tentoonstel ling is geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-18.00 uur, zon dag van 12.00-18.00 uur. In de maanden juni, juli en augustus ook op maandag geopend van 10.00-18.00 uur. De Wondermobie- len zijn in Lips Autotron te zien tot en me£ 30 september 1979. Dat ver doorgedreven gierig heid een ziekelijke afwijking bij de mens teweeg kan brengen en kan leiden tot de meest dra matische gevolgen, bewees mevrouw Hetty Howland Green rond 1900. Zij had op één bank alleen al 90 miljoen gul den staan, maar is er nooit aan gekomen. Haar vrekkigheid ging zo ver, omdat zuinige Hetty steeds maar bleef zoeken naar gratis verzorging in een of ander hospitaal. Zij zelf leefde slechts van koude pap, omdat de verwarminskosten (uit eraard), te hoog waren. Hetty Green stierf aan een beroerte ^tijdens een discussie over de voedzaamheid van afgeroomde melk. Haar nalatenschap werd geraamd op ongeveer 500 mil joen gulden. Vrijdag 18 mei 1700h ANP 1703h Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1720h Met Radio Oost het weekend in. Uitgaanstips voor de weekend. Met een bezoek aan een bekende galerie. 1800h Einde uitzending Zaterdag 19 mei 1700h ANP 1703h Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Oerijssel 1720h Sportprogramma van Radio Oost 1800h Einde uitzending Zondag 20 mei llOh ANP 1103h Muziek op verzoek bij Radio Oost. Luisteraars kunnen hun ei gen favoriete muziek aanvragen door een briefkaartje te sturen na ar: Oost Nieuwe Plein 34 in Arnhem of Radio Oost Hengeloseweg 40 in Enschede. Verder in dit pro gramma het cabaret „stepinste- puit", verder aandacht voor sport van de week en nieuws uit Gelder land en Overijssel 1200h Einde uitzending Maandag 21 mei 1200h ANP 1203h Nieuws en muziek 1230h Einde uitzending 1700h ANP 1703h Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1715h Agenda 1720h Boerenprogramma en kon- sumenten/Sociale rubriek 1800h Einde uitzending Dinsdag 22 mei 1200h ANP 1203h Nieuws en muziek 1230h Einde uitzending 1700h ANP 1703h Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1715h Agenda 1720h Mensen in het nieuws 1800h Einde uitzending Woensdag 23 mei 1200h ANP 1203h Nieuws en muziek 12340h Einde uitzending 1700h ANP 1703h Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1715h Agenda 1720h Radio Oost op locatie, met een rekreatief programma, waarin model tuinen van Rob Herwi g in Lun teren. 1800h Einde uitzending Donderdag 24 mei 1200h ANP 1203h Nieuws en muziek 1230h Einde uitzending i700h ANP 1703h Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel 1715h Agenda 1720h Knelpunten in de Regio 1800h Einde uitzending TARZAN-CUP Holten 5-Hoiten 12 9.45 uur; Holten 6-Holten 9 9.45 uur; Holten 10-Hol- ten 119.45 uur; Holten ÏCL-Holten 11 9.45 uur. „KWINTE-CUP" Holten 2-Holten 3 9.45 uur. BESLISSINGSWEDSTRIJD Holten 7 speelt zondagmorgen ojS het terrein van Rijssen Vooruit een 2e beslissingswedstrijd om het kampioenschap 4e klasse van de KNVB afd. Twenthe, poule L tegen Enter 4. Aanvang: 10.00 uur. Vert rek: 9.00 uur. Het zevende rekent op een zeer groot aantal rood-zwarte supporters! PUPILLEN: (19 MEI) Holten E3-Holten E2 10.00 uur; S.O.S. F3-Holten F3 10.00 uur. Vertrek: 9.15 uur. MAANDAG 21 MEI: Holten Fl-SWN F118.45 uur; Hol ten F2-Excelsior F2 18.30 uur; Hol ten F3-Excelsior F3 18.30 uur. De Al junioren hebben zaterdag een benauwde 3-1 zege behaald en hebben hiermee hun vierde plaats op de ranglijst veilig gesteld. Het was voor de rust geen beste verto ning van de Holtenaren omdat zij de strijd te licht opvatten, waar door Hulzense boys al spoedig een 2-0 voorsprong kon nemen. In het laatste kwartier werden de zaken wat beter aangepakt en verkleinde Bart Lefebre de stand tot 2-1. Na een donderspeech van trainer Heek werd er in de tweede helft uit een ander vaatje geschept en wis ten de Rood-Zwarten de strijd in hun voordeel te beslissen door goals van Lefebre en Herman Deyk, waarbij het doelpunt van Deyk wel op zeer merkwaardige wijze door zijn „achterste" werd gescoord. Begunstigd door fraai lenteweer en in aanwezigheid van vele Hol ten supporters heeft Holten een ruime 3-0 zege behaald. Het warme weer had invloed op het vertoonde spel, hetgeen niet al te best was, doch de Holtense ploeg vertoonde meer inzet en liet ook een betere spelopvatting zien, waardoor de overwinning ruimschoots was verdiend. Door deze overwinning en de nederlaag van Vogido tegen UD, hebben de Holtenaren het derde klasserschap veilig gesteld. Rood-Zwart, dat met enige inval lers moest uitkomen, startte erg traag en Holten was in de beginfase duidelijk de betere ploeg, hetgeen reeds na een kwartier spelen resul teerde in een prachtig doelpunt van de deze middag schotvaardige mid voor Hendry Bronsvoort. Na een mooi lopende aanval van Hol ten gaf Joep Hondelink een hoge voorzet in de doelmond waarna Henk Jansen de bal doorkopte naar de vrijstaande Bronsvoort die ineens uithaalde en doelman v.d. Zande onhoudbaar passeerde. (0- 1). Even later was Bronsvoort weer dicht by een tweede treffer, toen hy een knappe voorzet van Bert Kna pen naast het doel kopte. Na een half uur waren de rollen omge keerd, toen een voorzet van Brons- voort door Knapen ineens op de slof werd genomen en naast het doel werd geschoten. Rood-Zwart's aanvallen waren te doorzichtig van opzet en leverden weinig gevaar op voor de Holten defensie. De meeste schoten kwamen uit de tweede fijn, die deels over of naast of ln de vei lige handen van Din and Pasop be landen. Twee minuten voor rust kreeg Holten een aardige opsteker, toen uit een pass van Jansen op Bronsvoort, deze in eerste instantie tegen de keeper opschoot, doch goed doorzettend alsnog de bal hoog over de doelman in het net deponeerde. (0-2). In de tweede helft zakt het spelpeil zienderogen en alleen het derde doelpunt van Bronsvoort, die hiermede de hattrick op zyn naam bracht, is vermeldenswaard. Na een kwartier gaf André Dekker een mooie trough pass op de fel sprin tende Bronsvoort, die de Rood zwarte stopper keurig omspeelde en de bal eigeniyk te ver vooruit speelde, welke een prooi leek te worden van de uitlopende Rood zwarte goalie. Deze tastte echter finaal mis, waarna Hendry geen moeite had om de bal in het lege doel te deponeren. Het laatste kwartier ging het spel uit als een nachtkaars, ook al omdat Rood- Zwart geen enkele vuist kon maken en Holten er goed in slaagde de voorsprong te consolideren. Zondag speelt Holten haar laatste thuiswedstryd in dit competitie seizoen tegen Avanti uit Glaner- brug, waarna haar nog een uit wedstrijd tegen Berghuizen te wachten staat. De Holtense ploeg, geheel bevrijd van degradatie be slommeringen heeft zelfs nog een kans om de derde plaats op de competitieladder te bereiken. Mo menteel staan zij als zesde geklas seerd en by winst op Avanti wordt deze ploeg gepasseerd. Destyds werd Holten, verzwakt door inval lers met een ongelukkige 1-0 neder laag naar huis gestuurd. De Gla- nerbruggers hebben in de tweede helft van de competitie minder goede resultaten behaald dan in de eerste helft, zodat er voor Holten zeker winstkansen aanwezig zyn. Omdat het de laatste thuisweds trijd is zal de supportersvereniging voor een prachtige verloting zor gen, met als hoofdprijs een dames- of herenrij wiel. Door de 3-0 oveerwinning op Rood Zwart en nog 2 wedstrijden te spe len heeft Holten zich aan degrada tiegevaar onttrokken. Vogido dat door haar jongste nederlaag 16 punten heeft kan de 21 punten die Holten heeft niet meer halen. Hol- ten-biyft dus in de 3e klasse, hoewel het nog de vraag is of dat 3 A zal zyn. Bovendien is de kans groot dat de rood zwarten tegen Berghuizen de puntjes nog binnen zullen halen. En mogeiyk nog tegen Avanti dat thans 22 punten heeft. De overige uitslagen van zondag waren els volgt: Losser-Unlsson 3-0, kers-TVO 2-2, Vogido-UD l- oamia-fh 1-1, Avanti-Berghuizen 2-2. De stand is nu: PH 20 12 6 2 30 33-12 UD/w 20 10 6 4 26 27-19 De Tukkers20 7 9 4 23 29-18 Avanti 20 9 4 7 22 32-28 Losser 20 7 8 5 22 33-26 Holten 20 9 3 8 21 33-27 Rood Zwart20 6 8 6 20 34-33 Berghuizen 20 5 9 6 19 33-33 Unisson 20 7 5 8 19 27-34 Tubantia 20 3 12 5 18 26-25 Vogido 20 6 4 10 16 21-38 TVO 20 1 2 17 4 12-50 Zondag: Unisson-De Tukkers. TVO-Vogido, UD/w-Tubantia, PH-Rood Zwart, Holten-Avanti, Berghuizen-Losser

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5