Nieuwe Jaguars eerst over enkele maanden op Nederlandse markt Geen olie verversen bij 1000 km-beurt Nu tweede automarkt in Autotron V8 motor in Land-Rover 55TJ i Zuinigheidstest bij de Bovag-bedrijven Nieuwe Silvia van Datsun Den oe eLF GeBODEn voor vooRoeLiGeR RiJDen Onderweg VW-Audi zorgt voor kostenbesparing De nieuwe Lancia pas in herfst Nog maar heel weinig Britse automerken heb ben een echt Engels ka rakter; de Jaguar XJ mo dellen kennen dat echter al sinds hun introductie, 11 jaar geleden. Een onge looflijk goed geslaagde combinatie van stijl, pres taties en afwerking oefent al jaren een aantrek kingskracht uit op ken ners en kopers van chique reiswagens. Toch begon de XJ In zijn oor spronkelijke - vier Jaar geleden enigszins gemodificeerde - ge daante een beetje oud te worden. Vandaar dat Jaguar zojuist de MK 3 versie van dit fraaie model op de markt bracht. Tenminste, ,in Engeland, want Nederlandse Jaguar-fans zullen nog minstens drie vier maanden op de nieuwe ling moeten wachten. Vele verbeteringen maken de MK 3 Jaguars echter weer extra aan trekkelijk: veel accessoires zijn standaard geworden (centrale deursluiting, van binnenuit ver stelbare spiegels) en - wat belang rijker is - de hoofdruimte achterin ging er merkbaar op vooruit. Daartoe ontwikkelde de styling- afdeling van Jaguar - per traditie de beste van Engeland - een heel nieuw dak en ruiten. Hoe knap ze dat deden moge blijken uit het feit dat men bij het eerste gezicht nauwelijks ziet met een zo ingrij- Om de Nederlandse auto mobilist te helpen vijf procent te besparen op benzine en LPG, bieden BOVAG-autobedrijven in een landelijke actie iedere automobilist aan, zijn auto op onnodig brand stofverbruik gratis te la ten controleren. Het ver schil in brandstofver bruik tussen een verwaar loosde en een goed onder- pende modificatie te doen te heb ben. Toch gaat het om hele cen timeters meer plaats. Onder de motorkap is het vooral de benzine-injectie voor de 4.2 ze- scilindermotoren, die de toekom stige koper veel voordelen biedt: de XJ loopt er 10 tot 15% zuiniger door. Een aangepaste stuurbe- krachtgingskarakteristiek heeft de supercomfortabele rij- eigenschappen nog meer verbe terd. Kortom: de Jaguar XJ MK 3 modellen zijn en biy ven het sum mum op het gebied van sfeervol reisgenot. Alleen moet men er wel voor betalen: een prijsstijging van ca. 15% hangt voor deze modellen in de lucht. houden personenauto kan tien tot vijfentwintig pro cent uitmaken. In ons land gebruiken de person enauto's viervijfde deel van alle benodigde benzine en LPG. De overheid wil graag dat, evenals vele andere sectoren, ook deze groep zijn energieverbruik met vijf procent vermindert. Als dit lukt, zou dat ongeveer 0,7 pro cent op het totale Nederlandse aardolieverbruik besparen. De BOVAG-autobedrijven, die de gratis zuinigheidstest aanbie den, zullen zich binnenkort door een speciale affiche kenbaar ma ken. De zuinigheidstest, waar voor liefst vooraf een afspraak moet worden gemaakt, omvat controles op de motorafstelling, hand- en voetrem, koppeling en het op juiste spanning brengen van de banden. Een dergelijke controlebeurt zal, afhandel ijk van soort en type auto, gemid deld een kwartiertje duren en wordt geheel gratis uitgevoerd. Uit de inspectie noodzakelijk ge bleken reparaties zullen, als de automobilist dat wil, tegen het normale tarief worden uitge voerd. De gratis controle-actie is een Bij de nieuwe Volkswagen en Audi- personenwagenmodellen is het niet meer nodig na de 1000 km inrijperiode de olie te verversen. Dit betekent dat op onderhouds- gebied opnieuw een kostenbe sparing voor de consument is be reikt, omdat zowel het oliever- versen als het vervangen van het oliefilter achterwege kunnen blijven. Deze maatregel is moge lijk geworden door de voortdu rende technische verbetering van de Volkswagen- en Audi- motoren en het gebruik van hoogwaardige smeeroliën met een lange levensduur. De 1000 km controlebeurt blijft echter be staan, maar is nu geheel koste loos. In het kader van het nieuwe V.A.G.-onderhoudssysteem, de PLAN-SERVICE, is elke auto voorzien van een uitgebreid Plan-Service-boek. Hierin be vindt zich, naast de handleiding, het onderhoudsschema en de in ternationale dealeriyst, ook een coupon die by inlevering recht geeft op de gratis 1000 km contro lebeurt. Onderhoud is nu beperkt tot elke 7500 km verversen van de olie en elke 15.000 km uitvoeren van een grote onderhoudsbeurt. antwoord van de Bovag op het verzoek van de regering om vry willig het (aardolie)energie- verbruik met vyf procent te verminderen. Be Nissan Motor Company Ltd. heeft in Japan een nieuw model SILVIA ge ïntroduceerd. Het is een sportieve wagen, die een aanvulling vormt op het Naast de traditionele automarkt in het Autotron in het eerste week-end van November organi seert men nu een 2e markt die af wekend is van de eerder genoem de. Al begonnen op 21 april is deze dagefijks geopend tot en met 1 mei. Deze keer uitsluitend in en om het Autotron, dus niet in de Markhallen aan de verkeersweg die naar Drunen leidt. Ongeveer 160 auto's kunnen er een plaats vinden en tussentyds verkochte exemplaren mogen op bepaalde dagen weggehaald worden en vervangen door andere. Voor het eerst moeten de deelnemers een bedrag per auto betalen. Vanaf de 28 april is er een grote onderdelenmarkt met meer dan 60 kramen. De toegangsprijs is voor volwassenen f6.50 en voor kinderen tot en met 13 jaar f 3.50. Deze nieuwe formule is tot stand Datsun-programma in de hogere middenklasse. Een driedeurs uitvoering er van wordt bestemd voor export. Dat type SILVIA, met 1,8 liter motor van 85 kw (115 pk) vermogen, gaat in juli 1979 in produk- tie. De auto is in Japan eerst als hardtop verschenen. De wagen onderscheidt zich, evenals de nieuwe Datsun Cherry, door een grote hoofd- en beenruimte, een comfortabele wielophanging en een schone, zuinige motor De 1,8 liter motor beschikt over de door Nissan zelf ontwikkelde electro- nische Inspuiting. Het is de eerste Japanse auto met een eveneens electronlsche tripmeter. Dit microprocessor- systeem, dat vorig jaar in Ame rika werd uitgebracht op de Ca dillacs van General Motors, ver schaft de bestuurder alle moge- ïyke cijfermatige informatie op een dlgltaalklok Verder ls op de SILVIA een uitrusting verkryg- baar, waaronder Nissan's eigen audlosyateem voor stereo-radio en -cassette- afspeler De drie deurs hatchback, die in Juli in produktie gaat, zal in dit najaar in Europa geïntroduceerd wor den Het wordt een sportcoupé van klasse, die zowel met hand- geschakelde versnellingsbak als met automaat beschikbaar komt. gekomen op verzoek van verza melaars en handelaren die één markt per jaar te weinig vinden. Uit alles bfijkt dat het verzamelen en restaureren van één of meer dere automobielen uit de tyd van weleer een groeiende belangstel ling heeft. Maar niet alleen inte ressant voor de handelaar en de verzamelaar maar ook duidefijk voor het publiek, dat hier kennis kan maken met de meest uiteen lopende automobielen van 1900 tot 1960 Afspraak ls afspraak. Enkele korte krachtige woorden die iets duidefijk weergeven. Een af spraak. Ja, daar gingen we van uit toen we enkele weken geleden een kennis vergezelden die op een ad vertentie afging waarin een vouwkampeerwagen te koop werd aangeboden. Even na zessen 's avonds begaven we ons naar het adres dat in de advertentie vermeld stond. De straat was ge- makkeiyk te vinden, niet het huis omdat er geen behoorfijk num mer aan de gevel bevestigd was. Maar dat terzyde. Het te koop aangeboden object stond in de garage, waar mevrouw het even liet zien. Voor een goede beoorde ling dient een vouwkampeerwa gen uitgeklapt te worden, speci fiek om na te kunnen gaan of de tentstof nog in goede staat ver keert. Dat kon pas wanneer mynheer thuis kwam. Hy werd gebeld en zei dat het nog ongeveer 20 minu ten duurde voordat hy er kon zyn. Mevrouw vertelde daar nog by dat het dan ook nog wel wat lan ger kon duren, waarop wy de af spraak maakten om ongeveer half acht terug te zyn. Voor de verkoper betekent dat dan wel dat hy volgende gegadig den even moet laten wachten tot dat de eerste er geweest is. Tegen half acht vervoegden we ons opnieuw by het adres en mynheer kwam direct naar bui ten met de mededeling dat de vouwwagen al verkocht was. Wat zyn vrouw ons toegezegd had wist hy niet en diegeen die de wagen kocht betaalde nog 100 gulden meer dan de vraagprijs in de ad vertentie van 700 gulden. Een on geloofwaardig en onbevredigend antwoord, vooral omdat hy by thuiskomst wist dat we terug zouden komen. Moet je je daar nu over opwinden? Inwendig ge beurt dat wel, maar laat het maar niet aan de buitenwereld merken. Het verandert toch niets. We hadden zo het idee dat de be wuste man een functie in het za kenleven vervult Dan dient hij toch zeker te weten dat een af spraak een afspraak is. Want hoe rechtvaardigt hy anders tegen over anderen dat hy zaken kan regelen? wy bfijven het antwoord maar schuldig, want in onze ge- dachtengang is zoiets onmoge- ïyk. Waarschijnlijk zal op de ko mende auto-tentoonstelling in Frankfurt, die van 13 tot en met 23 september gehouden wordt, de nieuwe Lancia geïntrodu ceerd worden. Het wordt een 4-deurs auto met een lengte van 3.88 meter, uiteraard weer voor wielaandrijving en motoren van 1300 en 1500 cc. en naar keuze een 4- of een 5- bak. De importeur, Itola in Wassenaar, denkt eind september, begin oktober te kunnen leveren. Recentelijk beeft Bristish Leyland een nieuwe serie Land-Rovers geïntroduceerd. Het belangrijkste is de inbouw van de 3.5 liter V8 motor, die al vele jaren de krachtbron is voor de Rover 3500. Ook de Range-Rover beeft deze motor. De nieuwe uitvoering heeft continu- vierwielaandrijving. Daarnaast zijn vele extra's op dit nieuwe type standaard geworden. De V8 motor wordt 'uitsluitend geleverd op het 109 incb wielbasis type. In Zwitserland begint de levering, daarna komen success ievelijk de andere landen aan de beurt. In Nederland zal dat omstreeks September zijn. De wereldvraag naar vierwielaangedreven voertuigen neemt vooral de laatste jaren sterk toe. Nu ook in ont wikkelingslanden de wegen aanzienlijk zijn verbeterd, is er behoefte ontstaan aan dit type auto's, die zowel op de weg als in het terrein over grotere prestaties be schikken. De Land-Rover V8 is daar het antwoord van British Leyland op. De motor Is aangepast om een groot koppel te geven bij een laag toerental. Dit bevordert de trekkracht in belangrijke mate. Naast de continu- vierwielaandrijving heeft de auto een hoge en lage overbrenging en een differentieelslot. De produktie van dit type voertuig zal aanzienlijk wor den opgevoerd. Wekelijks worden 1500 Land-Rovers igeproduceerd, waarvan 150 met V8 motor. De Range- IRover produktie wordt verhoogd van 300 tot 450 per week. British Leyland wil duidelijk haar aandeel in de groeiende markt van deze allround automobielen ver hogen. ens per Laat uw dealer uw auto eens 15.000 km controleren. Afstellingen en controles (bougies, ontsteking, toe- rental, luchtfilter) hebben direct in- vloed op het benzineverbruik. Zorg zeer goed voor uw banden. Bij een te lage spanning (of bij verkeerde banden) neemt derolweerstand toe. Rijd na het starten kalm weg om uw motor op bedrijfstemperatuur te laten komen. Warmdraaien met stilstaande auto is onvoordelig. Ga rustig met uw versnelling en gaspedaal om. 'Stug', 'stoer' of 'spor tier rijden kost u alleen maar benzine. Kijk vér vooruit om niet plotseling te hoeven remmen. Regel de snelheid van uw auto met het gaspedaal. Jakker niet op stoplichten af, zodat u bij rood licht ook niet te hard hoeft te remmen. Rijd bij groen licht weer kalm weg, dan hoeft u bij het volgende stoplicht helemaal niet te stoppen. Vermijd hoge snelheden en vooral hoge toerentallen. Gebruik altijd de hoogst mogelijke versnelling, uiter aard zonder uw motor te zwaar te be lasten. Bij 120km/u verbruikt u30% méér benzine dan bij 90 km/u! Geef op een helling geen gas bij om uw snelheid te bewaren. Laat uw gaspe daal in dezelfde stand. Houd uw ramen bij hoge snelheden zo veel mogelijk gesloten. Gebruik lie- yj ver het ventilatiesysteem. Bij 100 •Xv, km/u verhogen openstaande ruiten het benzineverbruik met 4%! rand Vul uw benzinetank nooit tot de verspilt hiermee benzine. Gebruik bij het vervoer van grote voorwerpen liever een aanhangwagen dan een imperiaal. Ook lege im periaals zijn benzineversiinders.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15