Jaarvergadering C.B.T.B VROEGE AARDAPPELTEELT wees met WIJS de natuur in Tentoonstelling wandkleden en poppen is het raadzaam de verzameling te verzekeren Programma Radio Oost Fiets heeft nu dringend grote beurt nodig HOLTENS NIEUWSBLAD - 6 APRIL 1979 - PAG. 9 3 88000^^^ w^.Tsy.b\ix-m!m In 16 pet. van de Nederlandse huishoudens, dat zijn circa 600.000 gezinnen bezit men een postzegel- of muntenverzameling. Bovenstaand percentage kan nog met vele procenten verhoogd worden door de verzamelaars van mineralen, prentbriefkaarten, grammofoonplaten etc. Voor veel mensen is het verzamelen meer dan alleen een leerzame hobby. In Nederland zijn zoals gezegd vele particulieren die in de loop der tijd een verzameling hebben opgebouwd van een behoorlijke geldswaarde. Het bezit van zo'n verzameling brengt voor de verzamelaar toch wel enige risico's met zich mee. Vele verzamelaars zijn zich niet of nauwelijks bewust van deze risi co's, waaraan de met veel zorg en geld opgebouwde verzameling bloot staat. Zo kan de verzameling of een deel ervan bijvoorbeeld door brand of inbraak verloren gaan. Door zo'n ramp lijdt de verzamelaar, die met toewijding en geduld zijn collectie heeft opgebouwd, vaak een gevoe lig financieel verlies. Er zal een behoorlijk bedrag nodig zijn om een gelijkwaardige verza meling aan te schaffen, gelet op de geïnvesteerde bedragen en de eventuele waardestijgingen. We kunnen dus stellen dat het ver zekeren van een verzameling van enige waarde, raadzaam is. Hier mee zijn we dan meteen aangeland bij een nogal lastig punt. Wot is de waarde van de verzameling? Vooropgesteld dat de verzekering nimmer de emotionele waarde van een verzameling kan vergoeden, moeten wij ons bepalen tot de geldelijke waarde van de verzame ling. Deze waarde zal van verzame ling tot verzameling verschillen, en ook afhangen van de soort verza meling. Bekijken wij b.v. de waarde van de postzegelverzameling dan 'zouden we aan de hand van diverse cata logi tot een redelijke waardebepa ling kunnen komen. Ware het niet dat deze catalogi ons niet alles ver tellen over de waardekenmerken zoals de eventuele dunne plekken, .en het al of niet gegomd zijn etc. Ook worden de „Oostblokzegels", die veelal uitgegeven worden als propagandamateriaal, nogal eens overgewaardeerd. Vandaar dat verzekeringsmaatschappijen .voor het taxeren van verzamelingen van grote waarde b.v. boven f 15.000,-, gebruik maken van diensten van experts. Afhankelijk van de maat schappij zijn de kosten van taxatie voor de verzekeraar of de verzeker de. Bij een meningsverschil over de. waarde van de verzameling kan er bij de meeste maatschappijen een tweede expert benoemd worden. De kosten van deze expert komen afhankelijk van hetgeen in de polis bepaald is, voor rekening van de maatschappij of de verzekerde. Voor verzamelingen onder b.v. f15.000,- wordt de te verzekeren som vastgesteld aan de hand van de inventarisatielijst, die veelal deel uitmaakt van het aanvraag formulier. De maatschappij houdt natuurlijk het recht door middel van steekproeven toch taxatie te laten uitvoeren. De dekking Heeft men eenmaal besloten de verzameling te verzekeren dan zijn bij de meeste maatschappijen op basis van vervangwaarde de na volgende risico's verzekerd: brand-blikseminslag-ontploffing. storm de gebruikelijke water- en olie- schaden rook, roet, plotseling uitgestoten door de haard inbraak of diefstal met sporen van braak. De verzameling wordt verzekerd op basis van „herstel van de verzame ling" bij het gedeeltelijk verloren gaan van de verzameling, op basis van „volledige vergoeding" bij het geheel verloren gaan van de ver zameling. Het dekkingsgebied Het dekkingsgebied is veelal afge stemd op de praktische behoeften van de verzamelaar: in de eigen kluis of in een bankkluis tegen alle bovengenoemde geva ren; vaak ook in het gebouw waar een postzegeltentoonstelling, -veiling of-ruilbeurs wordt gehouden gedu rende een bepaald aantal dagen te gen bovengenoemde gevaren; in een vervoermiddel gedurende verhuizing of tijdens ander vervoer tegen schade ontstaan door een ongeval met het vervoermiddel. Preventie-eisen Het is natuurlijk altijd raadzaam de verzameling zo goed mogelijk te beschermen De verzekerings maatschappij kan bij het verzeke ren van zeer waardevolle verzame lingen aanvullende eisen stellen, met name op het terrein van de be veiliging. Deze eisen kunnen variëren van het aanschaffen van een brandkast tot het aanleggen van een elektroni sche beveiliging tegen b.v. diefstal. Waardefluctuaties In de meeste verzekeringen is voor de verzekerde een grote mate van zekerheid van volledige vergoeding'' ingebouwd. Ter voorkoming van onderverzekering, ontstaan na in gang van de verzekering of na de laatste verhoging b.v. ten gevolge van waardestijgingen of nieuwe aanschaffingen bestaat een over dekking, die kan variëren van plm. 10% tot plm. 25%. Welke verzamelingen kunnen verzekerd worden? Hoewel de meeste verzekeringen worden afgesloten op postzegel- en muntenverzamelingen, is het in principe mogelijk elke verzame ling, die op geld waardeerbaar is te verzekeren. Zo hebben verschillende maat schappijen reeds verzekeringen af gesloten voor: poppen oude kranten-tijdschriften oud speelgoed klokken antieke postbrieven oude wapens oude ansichtkaarten. 1 H 1 1 StKlSKKfl ZO GEMAKKELIJK IS KLEURVERGROTEN Vroeger was het zelf maken van een vergroting van een kleurenfoto een moeilijk karwei. Het kostte veel tijd en materiaal om een goed resultaat te bereiken. De laatste jaren zijn er veel nieuwe hulpmiddelen op de markt gekomen, waardoor zélf kleurvergrotingen maken nu bin nen het bereik is gekomen van de foto-amateur. Een van die hulpmiddelen is de drum, een praktische "donke re kamer in het klein". Daarin wordt het belichte papier ontwikkeld met behulp van speciale vloeistoffen. Wie meer wil weten van deze nieuwe boeiende hobby kan een mini-kursus aanvragen, waarin wordt verteld hoe je van kleurendia's en -negatieven geslaagde vergrotingen kunt maken. Deze kursus wordt u toegezonden als u 5,- aan postzegels in een envelop doet met uw naam als afzender en op de voorzijde van de envelop "Mini- kursus Kleurvergroten". Adresseer de envelop aanstichting Amateurfotografie - Singel 32-1015 AA Amster dam. In de jaarvergadering van de afd. Holten van de Chr. Boeren- en Tuindersbond (CBTB) heeft voor zitter Hm. Landeweerd in zijn openingswoord herinnerd aan de gunstige weersomstandigheden in h«t bijzonder in de zomer en in de herfst van 1978. Er werd zeer veel geoogst en de veehouders konden met een flinke voorraad de winter ingaan. Landeweerd vroeg verder aan dacht voor bestemmingsplannen, landschapsparken en cultuur- en milieugroepen die allemaal willen mee beslissen. We moeten oppas sen dat we als steeds kleiner wor dende groep niet in de knel komen. Zonder onze organisatie zouden we in deze harde wereld gauw achte ruit gezet worden. Landeweerd deed een beroep op de leden om de CBTB te steunen, de organisatie die de vele en moeilijke problemen wil benaderen bij het licht van Gods Woord. Hij sprak hierna een woord van welkom waarbij hij zich in het bij zonder richtte tot enkele dames van de leden, afgevaardigden van de plaatselijke afd. O.L.M. en mej. G. te Winkel, van de afd. „Voorlich ting C.B.T.B." Verslagen Uit het jaarverslag van secr. J.W. Hulsman bleek o.a. dat het ledental met 2 was gedaald tot 47 leden. De winter heeft een aanslag op de levensduur van de fiets gedaan. Sneeuw, ijzel, vochtigheid en de pekel die in grote hoeveelheden op ie weg is gekomen, zijn niet goed voor de fiets. Een rijwiel kan we liswaar tegen een flink stootje, tnaar dat wil niet zeggen dat wij rustig kunnen toezien en dat de fiets zelf voldoende weerstand ontwikkelt om in goede staat te blijven. Dat is niet het geval. Een fiets vraagt om onderhoud, zeker na een paar wintermaanden. Wie in het voorjaar weer volop van de fiets wil genieten, moet daarom de nodige zorg aan de fiets geven. Dat ls om verschillende redenen belangrijk. In de eerste plaats gaat een fiets, die goed onderhouden wordt, langer mee. In de tweede plaats is goed onderhoud noodza kelijk voor de veiligheid en in de derde plaats berooft u uzelf van een stuk plezier door onvoldoende zorg aan uw tweewieler te besteden. Een fiets waar niets aan wordt gedaan, raakt langzaam maar zeker in de vernieling, functioneert minder goed en gaat zwaarder lopen. Op zo'n fiets raakt de aardigheid van het fietsen er gauw af. VEEL ZELF DOEN MOGELUK Het is dus belangrijk om de fiets van tijd tot tijd een goede beurt te geven. Zeker aan het einde van een jaargetijde waarin de fiets veel te lijden heeft gehad. V/ie een goede handleiding binnen bereik wil heb ben moet het boekje fietsverzor- ging aanschaffen. Dit ruim hon derd bladzijden tellende boekje verscheen in de serie Fietsotheek en kan door overmaking van f 9.80 op postgirorekeningnr. 234567 worden aangevraagd bij de stich ting Fiets in Amsterdam. Een boekje voor doe-het-zelvers met duidelijk gebrachte voorlichting, heel veel tips en een groot aantal onmisbare, instructieve illustra ties. Hierin vindt u alles over het onderhoud en het zelf verrichten van eenvoudige reparaties, vanaf het plakken van een band tot en met het inzetten van spaken en het wezenlijke van een derailleur. Er moet wel voor worden gewaar schuwd dat er zaken zijn die men beter aan de vakman kan overla ten, die als specialist de naadjes van de kous kent. Maar het is in ieder geval goed dat u zelf ook weet hoe uw rijwiel in elkaar zit. Bij het gewone onderhoud speelt schoonmaken een belangrijke rol en dat is iets dat iedereen kan. Zo'n schoonmaakbeurt biedt tevens de gelegenheid om na te gaan of alles aan de fiets nog functioneert, of er misschien onderdelen zijn die ver vangen moeten worden en of alles nog goed vast zit. Dit laatste wordt vaak vergeten. Maar door trillin gen kan gemakkelijk iets losraken. Als men tijdig de nodige verbin dingspunten weer aandraait, is er niets aan de hand. Wordt dit uitge steld dan is de kans groot dat de zaak in de soep draait. Voor het schoonmaken gelden een paar eenvoudige vuistregels. Eerst het vuil met een zachte stoffer ver wijderen en uit hoeken en gaatjes peuteren. Nooit met water werken, want dat dringt ook binnen in fij nere delen, waardoor roest zou kunnen optreden. Als het vuil er af is, verder schoonmaken met een doek met wat petroleum. Gebruik een kwastje om in hoekjes te kun nen komen. Zadel, banden e.'d. mo gen niet met petroleum in aanra ken komen. Daarna de fiets droog- wrijven.met een zachte doek en uitwrijven met poetsolie of zuur vrije vaseline. Lakbeschadigingen kunnen door middel van een spuit bus worden hersteld. Het chroom van de fiets kan op dezelfde manier worden behandeld. Als het chroom is gaan bladderen is daar weinig aan te doen. Het best is nog om losse stukjes te verwijderen en op deze plaatsen een likje aluminium- verf te geven. Hier en daar likje vet Draaiende en schuivende onderde len moeten met olie of vet worden behandeld om de bewegingen soe pel te laten verlopen. Een goed smeermiddel moet een klevend vermogen bezitten en tijdens het gebruik zo weinig mogelijk van consistentie veranderen. Vaseline is als smeermiddel ongeschikt. Het best voldoet zuur- en harsvrij vet. De ketting moet goed worden schoongehouden, vooral een ket ting die niet door een kettingkast wordt beschermd. Anders gaat de ketting zeker roesten en rekt dan uit. Eerst de ketting goed schoon maken met petroleum en dan in smeren met kettingvet of in een oliebad drenken. Zaken waar u verder steeds naar moet kijken zijn de bel (doet hij het nog?), de spaken (zijn er geen ge broken speken?), de remmen (nog goed in orde?), het balhoofdstel (niet te veel speling?), de wielen (sporen ze nog goed?) en de verlich ting. Houd verder de banden goed in de gaten. Afgesleten banden moeten direct worden vervangen, want gladde banden zijn onveilig door slipgevaar en de kans op lek wor den is extra groot. Een lekke band is uitermate vervelend. V/ie wat zorg aan de fiets besteedt, kan er zeker van zijn dat zij u niet in de steek laat en heeft de garantie dat fietsen een genoegen blijft. Tot slot: zit de grote achterreflector al op uw fiets En denkt u eraan dat 1 november 1979 de reflektor- pedalen aan wettelijke eisen moe ten voldoen. Voor uw levensbe houd is dat; dat geldt ook voor banden met reflekterende zijkant strips. Het programma van Radio Oost voor vrijdag 6, zaterdag 7, zondag 8, maandag 9. dinsdag 10. woensdag 11 en donderdhg 12 april ziet er als volgt uit: Vrijdag 6 april: 17.00 u. ANP, 17.03 u. Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijssel, 17.20 u. Met Radio Oost het weekend in, met als spepiale gast Rijk de Gooijer, leerlingen van het Calscol- lege hebben de radio top vijf sa mengesteld. De uitzending is rechtstreeks vanuit het Calscollege in Enschede, 18.00 u. Einde uitzen ding. Zaterdag 7 april: 17.00 u. ANP, 17.03 u. Programma overzichten nieuws uit Gelderland en Overijs sel, 17.20 u. Sportprogramma van Radio Oost, 18.00 u. Einde uitzen ding. Zondag 8 april: 11.00 u. ANP, 11.03 u. Muziek op verzoek bij Radio Oost. Luisteraars kunnen hun ei- Pennlngmeester D J. Bronsvoort boekte over 1978 een batig saldo van f 606.99 De Inkomsten en uit gaven bedroegen resp. f. 8284.42 en f 7677.43 De kascommissie die bestona uit de h.h. H Paalman en G. Aanstoot had boeken en bescheiden in orde bevonden. Tot leden van de contro lecommissie 1979 werden benoemd de h.h. G.Aanstoot en A. Jurjens. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd herkozen de heer D.J. Bronsvoort terwijl in plaats van de heer Hm. Landeweerd, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer E. Stam Gzn. De heer W. Stam dankte de heer Landeweerd voor het vele werk dat hij vele jaren als bestuurslid voor de afdeling heeft gedaan. Hij bood de scheidende voorzitter een boe- kenbon aan. Klankbeeld Na de pauze werd door mej. Te Winkel het nieuwe klankbeeld van de Overijsselse CBTB „Leven en la ten leven" vertoond. Na de verto ning werd een viertal vragen o.a. „Hoe zien wij onze taak als boer?" ter discussie gesteld. De goed bezochte jaarvergadering werd door mej. Te Winkel met dank gebed beëindigd. gen favoriete muziek aanvragen door een briefkaartje te sturen naar Radio Oost. Nieuwe Plein 34 in Arnhem of Radio Oost, Hengelose- straat 40 in Enschede. In dit pro gramma ook het cabaret „stepin- stepuit". Verder aandacht voor de sport van de week en nieuws uit Gelderland en Overijssel., 12.00 u. Einde uitzending., 17.00 u. ANP, 17.03 u. Het sportprogramma van Radio Oost. Hierin weer verslagen van de sport uit de regio, 18.00 u. Einde uitzending. Maandag 9 april: 12.00 u. ANP, 12.03 u. Nieuws en muziek, 12.30 u. Einde uitzending, 17.00 u. ANP, 17.03 u. Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel, 17.20 u. Het boerenprogramma, 17.50 u. Agenda en nieuws, 18.00 u. Einde uitzending. Dinsdag 10 april: 12.00 u. ANP, 12.03 u. Nieuws en muziek, 12.30 u. Einde uitzending, 17.00 u. ANP, 17.03 u. Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel, 17.20 u. Mensen in het nieuws, 17.50 u. Agenda en nieuws, 18.00 u. Einde uitzending. Woensdag 11 april: 12.00 u. ANP, 12.03 u. Nieuws en muziek, 12.30 u. Einde uitzending, 17.00 u. ANP, 17.03 u. Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel, 18.00 u. Einde uitzending. Donderdag 12 april: 12.00 u. ANP, 12.03 u. Nieuws en'muziek, 12.30 u. Einde uitzending, 17.00 u. ANP, 17.03 u. Programmaoverzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel, 17.20 u. Knelpunten in de regio, 17.50 u. Agenda en nieuws, 18.00 u. Einde uitzending. Het vroege aardappelseizoen van 1978 was teleurstellend. De oor zaak is ongetwijfeld het effect van de zgn. varkencyclus geweest. Een verschijnsel dat niet alleen op mestvarkens, maar ook op aar dappelen van toepassing is. Een matig aanbod met goede prij zen wordt gevolgd door een over vloedig aanbod met matige prij zen. Nu is het naar onze mening heel wel mogelijk dat dit „Varkenscyclusef- fekt" ook het komend voorjaar een rol gaat spelen. Maar dan in omge keerde richting. De rassen waarbii dit zeker een rol speelt zijn de Doré, de Lekkerlander en de Eigenhei mer. Het pootgoedaanbod van deze rassen ligt door areaalinkrimp en afkeuringen slechts op 50% van vo rig jaar. Het consumptie-areaal zal dus ook de helft kleiner zijn. Bovendien zijn het uitgesproken geliefde, binnen landse soorten waar de Neder landse huisvrouw graag wat meer voor betaalt. Het zijn ook soorten met een zo uitgesproken Neder landse smaak en kwaliteit, dat ze niet vervangen kunnen worden door een of ander modern ras. Dat een aantal telers dit reeds in de gaten heeft, blijkt wel uit het feit, dat de pootgoedprys van deze drie rassen boven die van de andere soorten uitsteekt. Toch is dit poot- goed niet duur en iedere aardap pelverbouwer weet dat de extra winst alleen kan worden gehaald uit de extra prijs die hfj van zijn op brengst maakt. Van 11 tot en met 30 april wordt in het gemeentehuis in Rijssen, on der auspiciën van de Kulturele Raad, aldaar, een tentoonstelling gehouden van wandkleden en poppen van Tineke De Boer- Loggers te Ermelo. De expositie is geopend van maandag tot en met zaterdag van 14.00-17.00 uur en op donderdagavond nog van 19.00 tot 21.00 uur. Tineke Loggers is een geboren Hol- tense, dochter van de bekende ar- chitekt T.J. Loggers, die hier een aantal woningen op zijn naam heeft staan, en na de bevrijding in een vooraanstaande functie, werkzaam was op het ministerie van Weder opbouw. Zij kwam al heel vroeg in aanraking met vormgeving door het werk van haar vader. Door haaar opleiding als kleuterleidster aan het instituut Haanstra te Lei den, welke gericht is op creatief werken en vooral op het werken met waardeloos materiaal in vrije expressie, ontstond haar belang stellingvoor het poppenspel, dat zij vooral bestudeerde in al zijn facet ten en vooral de geschiedenis daar van. Als echtgenote van de grafische vormgever Henk De Boer kwam zij in aanraking met een voor haar toch nieuwe kant van de vormge ving en ging zij cursussen volgen in het maken van wandkleden. Werken werden tentoongesteld in Ermelo, Apeldoorn, Emmeloord, Amsterdam en in een reizende ex positie, Een bezoek aan de ten toonstelling in Rijssen opent de mogelijkheid kennis te maken met het nieuwe gemeentehuis van Rijs sen.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9