In Zuiderlook plaats voor plm 850 woningen DRS. G. LEYENHORST SPRAK VOOR C.D.A. jaar „De Hoitense Boerendansers" Liberaal café Antiekmarkt in de Schelfhorst te Almelo Bouw winkel- en schoolruimte Gemeenteraad bezorgd over politieke gevangenen en economisch achterblijvende derde wereldlanden Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Jaarvergadering Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Uit het Plaatselijk Parlement f 100.— subsidie voor Amnesty International afd. Holten 19-22 juli: Internationaal folkloristisch festival 59 Een half jaar nieuwe raad 95 HOLTENS NIEUWSBLAD - 30 MAART 1979 - PAG. 5 „Ons college is van mening dat de toekomstige uitbreidingsmogelijkhe den van het dorp Holten gevonden moeten worden in De Beuseberg en Zuiderlook." Dat waren de woorden, die het gemeentebestuur sprak, toen in 1976 de gemeenteraad de beleidsnota vaststelde. Om na de realisering van het plan-Beuseberg in de behoefte aan woningen te kunnen voorzien is het ontwerpplan Zuiderlook opgesteld; het heeft een capaciteit van 850 wo ningen en de opstelling van het plan is van die aard, dat er drie woon- soorten per deelgebied aanwezig zullen zijn: woningwet-, premiekoop- en vrije sectorwoningen. Wanneer erzo'n 55 a 60 huizen per jaar gebouwd kunnen wor-den zal de realisering van het gehele plan vijftien zestien jaar duren. Zuiderlook zal ter sprake komen in de vergadering van het college van B. en W. met de commissie ruimte lijke ordening en de leden van het bestemmingsplanforum, die woensdag 4 april wordt gehouden in de scholengemeenschap te Hol ten. Holtemaren voorrong In het uitvoerig deskundig rapport, dat het raadgevend ingenieursbu reau ir. R. Hajema en Partners b.v. Hpart heeft opgesteld, wordt op gemerkt, dat Zuiderlook hoofdza kelijk bestemd zal zijn voor diege nen, die economisch en/of sociaal aan Holten zijn gebonden, waarbij gedacht is aan hen, die de laatste jaren Holten hebben verlaten, doordat er geen woningen zijn en geen bouwmogelijkheden. Het Zuiderlook-gebied, dat een opper vlakte heeft van 37 h.a., zal aan de beurt van bebouwing komen wan neer De Beuseberg en de Haar vol gebouwd zijn. Twee belangrijke uitgangspunten zijn komen vast te staan. Inde eerste plaats betreft dit de woningdichtheid, die niet hoger zal liggen dan 20 woningen per h.a. Het tweede uitgangspunt is de bouw van merendeels eengezins woningen. Een geleidelijke gefa seerde uitvoering wordt noodzake lijk geacht. Gedacht wordt aan een woning bouw in twee of drie woonlagen, en aan kleine of bejaardenwoningen, eventueel boven winkels. De in het plangebied aanwezige nlet- agrarische bedrijven kunnen ge handhaafd worden. De totale win kelbebouwing wilden de ontwer pers beperken tot vierhonderd vierkante meter, welke opper-, vlakte wel verdeeld kan wordenm voor een aantal kleinere winkels. Ruimte moet gereserveerd worden voor een school voor kleuter- en ba sisonderwijs. Verwacht wordt dat er op den duur zoveel kinderen zul len zijn, dat een basisschool met zes klassen en een kleuterschool met twee klassen van de grond kunnen komen. Verkeersveiligheid Omdat naar verwachting veel jonge gezinnen zich in de wijk zul len vestigen, is rekening gehouden met allerlei maatregelen voor de verkeersveiligheid. De auto ontsluiting dient zodanig te zijn, dat autoverkeer naar de randen van het plan - Rijssense weg en Markelose weg - wordt afgeleid. Sluipverkeer door het woonge bied, bijv. Rijssen - E-8, wil men voorkomen. Gezien de betekenis van de Kolweg als (brom)fiets- route naar de kom Is het wenselijk Kolweg en Scheursweg door mid del van een tunnel onder de Rijs- senseweg met elkaar te verbinden. Ten behoeve van het langzame verkeer zyn de Scheursweg en de Broensweg als doorgaande vrijwil lige routes aangegeven. Daarnaast zyn fietsroutes geprojecteerd vanaf de Waardenborch langs het cen trum van de wijk naar Twenhaars- veld en vanaf de aansluiting van de Kolweg op de Rijssenseweg in de richting van de Borkeld. Het ligt in de bedoeling de auto mobilisten door het woongebied te leiden, waardoor de bereikbaar heid van de bushalte sterk verbe terd kan worden. Teneinde het verkeerslawaai vanaf de Rijssense- en de Markeloseweg zoveel moge lijk te verminderen zal in principe een strook van 100 meter vrij van bebouwing worden gehouden. Een geluidwal langs het gehele plange bied moet uit landschappelijk oog punt als onaanvaardbaar worden gezien. Van een egalisatie op grote schaal zal geen sprake zijn. De ontwaterings- en rioleringspro blemen worden op passende wijze opgelost. De aanwezige landschappelijke elementen zullen zoveel mogelijk worden benut om het nieuwe woongebied een eigen karakter te geven. De bestaande hoogtever schillen, de beplantingen, wegen en uitzichten op de Holterberg en de Beuseberg zijn hiervoor geschikt. Volgens de toelichting wil men het openbare gebied in Zuiderlook zo danig inrichten, dat er voldoende mogelijkheden zijn voor onge dwongen contact. Daarom zullen de huizen worden afgestemd op een optimale privacy, waarvoor een zodanige verkaveling nodig is. dat er duidelijk onderscheid is tussen openbare- en privé zijde van de woning. Aan de openbare- of straatzijde wordt de woning ontsloten; aan de privé- of achter zijde dient zoveel mogelijk het privé groen, (de tuin) te worden gesitueerd. Om te voorkomen dat de Landu- werweg een landschappelijk harde rand van de bebouwing zal begren zen is ten westen ervan een drie hoekig terrein, omgeven door be staande beplanting, vrij gehouden van bebouwing. In de 100 meter zone (vrij van bebouwing) is voorts ruimte aangegeven voor volkstui nen, de manege en de eventuele schoolwerktuinen. Aan de hand van voorbeeld verkavelingen kan, aldus het rapport, een indruk wor den gekregen van het aantal wo ningen, dat in de woonvlekken met verschillende woningdichtheden kan worden gebouwd. De aantallen zijn als volgt: 174 eengezinswoningen (w.w.), ge middelde kavelgrootte 164 m2; 261 eengezinswoningen (premie), 208 m2; 265 half vrijstaande woningen (premie), 300 m2; 60 half vrijs taande woningen 371 m2; 36 ge schakelde woningen, 444 m2 en 87 vrijstaande woningen 742 m2, alle in de vrije sector. Totaal 883 wonin gen. Naar aanleiding van een drietal in gekomen stukken ontstond tijdens de maandagavond (19-3) ten ge meentehuize gehouden openbare raadsvergadering een gedachten- wisseling waaruit bleek dat zowel het College van B. en W. als alle raadsleden in hoge mate bezorgd zijn over het lot van- en het steeds toenemend aantal politieke ge vangenen, in dictatoriaal gerege erde landen, alsmede over de zorge lijke sociaal-economische situatie in de zgn. 3e wereld. Vietnamese bootvluchtelingen De eerste ingekomen brief betrof een besluit van de gemeenteraad In een door de afdeling Hol ten van het CDA in gebouw Rehoboth belegde open bare bijeenkomst heeft drs. G. Leijenhorst, lid van de Tweede Kamer voor het CDA, in een toespraak aan verschillende actuele poli tieke zaken, o.a. aan de kwestie Van Houwelingen, aandacht geschonken. Spreker betreurde het dat op het moment dat de be- tingen worden gedaan, sturen van ARP, CHU en KVP het eens* werden over het vormen van een partij en de eenheid in de fracties zich steeds sterker mani festeert, dergelijke uitla- De folkloristische boerendans- groep „De Hoitense Boerendan sers" heeft 17 maart haar eerste lustrum gevierd. Zaterdagmiddag om 13.00 uur hadden alle leden zich verzameld in de nieuwe feestkelder van clubcafé „De Molenbelt", waar voorzitter Dick Plekkenpol een welkomst woord sprak en terug keek op de afgelopen vyf jaar. Als herinnering kregen alle leden een boek aangeboden, waarin de gebeurtenissen van de groep waren vastgelegd, geïllustreerd met di verse foto's. Na het zingen van het clublied, en het uitbrengen van een toast op het volgende lustrum werd gestart met een puzzelwandeltocht door de Holterberg, die door enkele be stuursleden van de MAC „De Hol terberg" was uitgezet, leuke op drachten, zoals eieren zoeken, steen gooien en drankjes raden De tocht eindigde weer by café De Mo lenbelt waar de pryzen werden uit gereikt door de heer D. Schooien Dinsdag 20 maart J.l hield de afd. Holten van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen haar maande lijkse bijeenkomst. Na het gebrui kelijke kopje koffie, heette de pre sidente mevr. v.d. Wyk-Oomkens, allen hartelijk welkom. Speciaal 3 nieuwe leden en de heren van „Het Nederlands .Zuivelbureau", die deze avond een demonstratie ver zorgden Vervolgens las mevr. Jansen-De Vries de notulen. Het jaarlijkse reisje zal plaats vinden op 10 mei naar Tecklenburg. Op 5 april zal pen fietstocht worden gemaakt naar Nljverdal. riet Nederlands Zuivelbureau ver- oonde hierna een programma met ilia's over bereiding van verschil lende fondue s en dipsausjes Tijdens de pauze was er gelegen heid kaasfondue met stokbrood te eten. Een glas wijn smaakte hier goed bij en verhoogde de gezellig heid. Tevens was hier een prijs vraag aan verbonden. Na de pauze werd de kleurenfilm „Terra Culinatis" vertoond. Na af loop van de bijeenkomst vond de prijsuitreiking plaats. Elke 20ste bezoekster ontving een leuke at tentie, terwijl de 3 prijzen werden gewonnen door de resp. dames Ha- se, Hols en Klein Velderman. De presidente dankte het Neder lands Zuivelbureau hartelijk voor de gezellige avond en bood de he ren bloemen aan. Zij wenste allen goede thuiskomst en tot ziens op 4 april a s. voorzitter van de MAC Als alge hele winnaar kwam Jo Schoneveld uit de bus, terwijl Maja Plekkenpol beslag legde op de poedelprijs. Voorzitter Dick Plekkenpol dankte de MAC-leden voor het uitzetten van de tocht en nodigde de mensen uit voor de feestavond. Na de pauze was er een lezing door mevr. Stegeman en de hr. Van de Ven over klederdrachten. De lezing was erg boeiend en er werden aller lei kledingstukken geshowd. Het oudste kledingstuk was uit ca. 1660. De gestelde vragen werden steeds weer zeer deskundig bean twoord, zodat gezegd mag worden dat het een leerzame folkloremid- dag was. De avond was een gran dioze feestavond met de muzikale omlijsting van het duo „Kedde en Wolters" uit Deventer dat voor een uitstekende stemming zorgde. De avond werd besloten met het zin gen van het clublied en daarna sprak voorzitter Dick Plekkenpol een woord van dank tot alle leden en genodigden en hy benadrukte dat de dansgroep met vertrouwen de volgende vyf jaar tegemoet zal gaan. Optreden in Nederland Het bejaardenprogramma „Pleêr en Stiefseloavond" voldoet prima, de aanvragen voor deze avonden lopen boven verwachting, dit Jaar werd alweer 16 maal het pro gramma gepresenteerd en er staan voor 1 Juni nog een groot aantal te huizen op het programma o.a. in Vollenhove, Haarlem, Hengelo Gld., Apeldoorn, Doom, Breda, Zwolle, etc. waar optredens ver zorgd zullen worden. Ook de an dere optredens en zomerprogram- ma's lopen erg goed. Voor 15 augus tus staan, er nog een 40 tal in en om Holten op het programma. Het succes van de dansers en de aan vragen voor de vele optredens ligt by de dansers zelf, er wordt enorm hard en intensief gewerkt, vooral ook om nieuwe folkloredansen in het programma op te nemen zoals de bekende „Hollandse windmo len", „de pot met bruine bonen", „de voorjaarsdans", „de Beus- ebergpolka" en de Overysselse boerendans, waarby de Drikusman en de hoaksebargen natuuriyk nooit zullen ontbreken internationaal Folkloristisch Festival in Holten In het kader van het vijfjarig be staan organiseren „De Hoitense Boerendansers" een groot folklore- festival in „Kalfstermanswelde" van 19 tot 22 juli 1979. Er komen die dagen ca. 300 buitenlanders naar Holten waarbij groepen uit o.a. Roemenië, Zwitserland, Duitsland, Frankrijk en waarschynlijk Portu gal. Verder komen er twee buiten landse muziekkapellen uit Zwitser land en Duitsland en een meisjes zangkoor en althoomblazers uit Zwiterland. Verder komen er na tuuriyk uit eigen land ook nog wel een aantal bevriende dansgroepen en enkele boerenkapellen en na- tuurUjk H.M.V. uit Holten, zodat het een enorm festyn zal worden. Voor de grote optocht op zaterdag 21 Juli worden 600 tot 700 deelne mers verwacht; de gehele organisa tie is in handen van de dansgroep zelf, geadviseerd en terzyde ge staan door H.M.V.M.A.C. en de dorpsfeestcommissie. Er zal die vier dagen veel te zien zyn op het feestterrein zoals, kindermiddag, Tiroleravond, dans- artJestenavond, folkloreavond en ook het kiezen van de nieuwe dorpsfeestkoningin zal op het feestterrein gebeuren waarna het hofbal in de feesttent zal plaats vinden. Het geheel zal zondagmor gen worden besloten met een kerk dienst in de tent, waaraan alle groepen in kostuum zullen deel nemen. Men hoopt dat ook vele Holtenaren en vakantiegangers deze dienst zullen bywonen. Buitenlandse reizen Zelf gaan de dansers zich ook dit Jaar weer presenterenin het buiten land. Uit de vele verzoeken die bin nen kwamen werd een reis uitgeko zen naar de franse riviéra en naar Beieren in Duitsland. Inhet buiten land zal een typische Hollandshow verzorgd worden met zang, dans en muziek. In februari werd nog deel genomen door een delegatie van de dansgroep aan een Lehrgang in Hostenbach (Did Er ligt voor de dansers in 1979, hun jubileumjaar, heel veel werk te wachten dat met vertrouwen en plezier tegemoet ge zien wordt We hebben nu nog te maken met de coalitie CDA/WD en we zullen na de verkiezingen in het voorjaar van 1981 wel zien wie met wie gaat rege ren. Door uitlatingen als die van Van Houwelingen, loopje het risico dat je de problemen van thans uit het oog verliest. Het CDA - nu op weg - moet zich blijven manifeste ren als een christelijke partij. Er is geen weg terug. We moeten voort gaan op deze weg, verantwoorde lijk voor de nood in deze wereld, en ons bij het bedrijven van politiek laten leiden door het evangelie en in verantwoordelijkheid aan de Heer ons werk doen ook op het poli tiek terrein. Bij alle problemen in de wereld vallen onze problemen eigenlijk in het niet en moeten wij dankbaar zijn ondanks de proble men die wij als land en volk heb ben. In de moeiiyke maanden die we nog voor de boeg hebben, zal de regering trachten om nog wat ex traatjes te vinden om de (financië le) gaten te dichten. Het is te hopen dat WD en CDA het hierover eens worden. Betreffende het wetsontwerp abor tus provocatus zei Leijenhorst dat de discussie hierover in de fractie nog moet beginnen. Iedereen is het er over eens dat er wel iets moet gebeuren, maar hoe weet niemand. „We hebben te maken met twee le vens. Niet alleen met de vrouw- maar ook met de mens in wording. De overheid heeft de taak om het mensenleven te beschermen en een directe verantwoordelijkheid bij het vaststellen van het wetsont werp. De plaats van de overheid is in het geding en daarom ook van de christelijke partijen. Op een vraag uit de vergadering wat er gaat gebeuren als het wets ontwerp het niet haalt, zei spreker dat dan de mogelijkheid bestaat dat de PvdA met een zg. „initia tiefwetje" komt. De houding van de WD kan dan gevolgen hebben voor de coalitie CDA/WD. Aan het slot van zijn toespraak zei spreker: „Wij moeten onze poli tieke overtuiging steeds weer toet sen aan Gods Woord. Alleendan zal' het CDA een goede en veilige toe komst tegemoet gaan." Na de pauze was er gelegenheid om van Zierikzee betreffende het bie den van huisvesting aan de zgn. Vietnamese bootvluchtelingen of andere groepen van vluchtelingen. In zyn reactie op dit schryven zei PVDA-woordvoerder Moeliker als raadslid van de gemeente Holten met pyn in het hart van deze brief kennis te hebben genomen, omdat zyn fractie zo graag dit voorbeel dige voorbeeld van Zierikzee zou willen volgen dan ook in Holten huisvesting voor dit gevallen be schikbaar te stellen, ware het niet dat hiervoor in Holten geen moge- ïykheid aanwezig is vanwege de he laas voortdurende woningnoodsi tuatie, welke verzuchting werd on derschreven door zowel het College als de overige raadsfracties. Politieke gevangenen De tweede brief betrof een motie van de gemeenteraad Hellevoets- luis die beoogt het lot te verbeteren van de vele politieke gevangenen in een aantal dictatoriaal geregeerde Zuid Amerikaanse landen. Ten aanzien van deze brief zei de heer Moeliker dat niet alleen nog veel te doen valt aan de lotsverbetering van gevangenen in Zuid Ameri kaanse landen maar evengoed in landen achter het yzeren gorcfijn. In dit verband prees hy de activiteiten van de op dit gebied onpartydig opererende organisatie Amnesty Internationaal en stelde de raad voor f 100,- subsidie beschikbaar te stellen voor Amnesty afd. Holten. Nadat de heer H.J. Westerik (C.D.A.) dit voorstel kwalificeerde als een goede gedachte en ook de heer J. de V/aard (WD) en E.M. v. Schooten (GB) hierin hun steun toezegden verklaarde burgemee ster mr. W.H. Enklaar dat het col lege graag bereid was dit voorste) over te nemen. Adoptie kinderen De derde brief betrof een besluit van de gemeenteraad te Llenden betreffende de financiële adoptie van kinderen uit de derde wereld. BUjkens de reactie van de heer A. Moeliker op dit schryven zouden de raadsleden te Llenden hebben be sloten een deel van hun presentie gelden voor dit doel beschikbaar te stellen. De wyze waarop vond hy in dit geval een minder gelukkig v oorbeeld omdat hy het tot de pure beslissing van raadsleden vond be horen hoe zy hun gelden wensen te besteden. In verband met de nood situatie in de derde wereld vond hy echter wel dat de gemeente hier een gebaar mocht maken en stelde voor f 4500,- voor dit doel beschik baar te stellen waarby hy tevens de zgn. dekkingsmogeïykheld aanga! Hoewel zowel het College als de andere raadsfracties deze bezorgd heid volledig deelden wezen zy een dergeiyke gift toch af vanwege de precedentwerking. „Als we een maal aan dit soort giften beginnen is het eind volledig zoek" zo werd van diverse kanten terecht opge merkt De heer J. de Waard (WD) zei nog dat individuele burgers privé heel wat kunnen doen voor kinderen in de derde wereld. Zeif verklaarde hy voor een relatief klein bedrag per maand een kind te hebben geadopteerd in de derde wereld. „Dit is een van de moge lijkheden welke zeer zyn aan te be velen, maar ons oordeel hierover is wel dat het een zaak moet bfijven van particulier initiatief', aldus de heer De Waard. By de stemmingen over het voorstel bleek de PVDA- fractle dan ook alleen te staan. Het is nu ruim een half jaar gele den dat de nieuwe gemeenteraad in Holten is geïnstalleerd. Voor de plaatselijke afdeling van de V.V.D. is dit aanleiding om in haar eers tvolgende politiek café de beide plaatselijke raadsleden uit te no digen om eens verslag te doen van wat er zoal in die periode is ge beurd. De nieuwe raadsfraktie is met nieuwe ideeën de zittingsperiode ingegaan. Wat is er terechtgeko men van het realiseren van die ideeën? zyn ze tevreden? Of mis schien teleurgesteld? En wat be langrijker is: Wat vindt de achter ban - de kiezers - van het raadsge- beuren: Zyn die tevreden? Op het eerste half jaar raadswerk wordt door de heren De Waard en Robers teruggezien tydens het Li beraal Café op maandag 2 april a.s. te 20.00 uur in café De Biester aan de Stationsstraat. Dit is voor alle V.V.D.-leden en overige belangstel lenden een goede gelegenheid om met de raadsleden van gedachten te wisselen. U krygt alle gelegen heid om zelf bepaalde punten aan te roeren. Ongetwyfeld bent u be nieuwd naar het hoe en waarom van de opstelling, die de raadsle den in bepaalde kwesties hebben gekozen. Waarom zyn er vrijwel steeds 2 frakties, die het eens zyn met de voorstellen van het college van burgemeester en wethouders en waarom zyn er 2 frakties, die veel kritischer tegenover de aan de raad gepresenteerde voorstellen staan? Wat gaat er in de nabye toekomst gebeuren? Praat u daarover toch met ons mee! Graag heet de V.V.D. iedereen maandagavond a.s. welkom. spreker met dankgebed beëindigd. Op vrydag 30 maart van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag 31 maart de hele dag vindt in gebouw De Schelfhorst te Almelo de eerste daar georganiseerde Antiekmarkt plaats- Op de markt vinden wy een dertig tal antiquairs die naast echt goed antiek ook een keur van curiosa en z.g. grootmoedersspulletjes aan bieden. Er worden ook tal van am- bachteiyke demonstraties gehou den zoals graveren, delfsblauw- schilderen, wolspinnen, volks schilderkunst etc Ook kunstena ars geven acte de presence. Voor de Op donderdag 22 maart hield de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Hol- ten haar jaarvergadering. -Na de opening, notulen, jaarverslag sekretaris en het jaarverslag van de vragen te stellen en hiervan werd penningmeester kwam het voorstel druk gebruik gemaakt. van het bestuur om de contributie De heer F. de Wit, voorzitter van te verhogen van f7.50 naar f 10.- het CDA Holten, sprak een woord aan de orde. Dit voorstel werd door van dank tot de heer Leijenhorst en de vergadering aangenomen, bood een boekenbon aan. De goed De be drijfs voorlichter lichtte nog bezochte bijeenkomst werd door even de aktivitelten van de vereni ging en van het consulentschap voor de rundveehouderij te Hen gelo toe. Bij de bespreking van de zomerex- cursies kwamen er nog enkele sug gesties uit de vergadering. Bij de bestuursverkiezing werd ir de vakature A. v.d. Brink gekozen de heer W. Veneklaas Slots. De he ren F. Veltkamp en L. Bronsvoort werden beide herkozen. Na de pauze vertoonde de heer Kruiskamp het klankbeeld ,3-G. '78". Dit klankbeeld is gemaakt naar aanleiding van de graslan- daktie „B.G. '78", georganiseerd door het cunsulentschap voor de rundveehouderij te Hengelo. Bij de rondvraag werd even stil ge staan bij het feit dat de heer A. v.d. Brink afscheid nam als voorzitter. Hij was meer dan 20 Jaar bestuurs lid en voor zyn grote inzet voor de vereniging en de prettige samen werking in het bestuur, werd hem hiervoor namens de vereniging dank gezegd door ae heer J. W. Lubbersen die een geschenk aan bood op zaterdag Jeugddisco. Tevens is er voor de kinderen een z.g. Kin- dervrijmarkt waar zy hun overtol lige goed kunnen ruilen. De Schelf horst Antiekmarkt is een typische gezinsmarkt waarby voor elk wat wils is. De markt is te vinden door het volgen van de in Almelo aange brachte pyien. Antiekmarkt De Schelfhorst wordt vrijdagavond om 19.00 uur officieel geopend. Voor het publiek is de markt toe- gankeiyk vrijdagavond van 19.00 uur tot 22,00 uur en zaterdag 31 maart de gehele dag van 10,00 uur tot 17 30 uur

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5