Wat is de premie voor een antieke auto Nieuwe Ascona Opelmotor en Manta impressie Toyota Tercel Boekwerken over auto's Vormgeving Chrysler Sunbeam Lotus MP van 1979 is een namaak MG van 1951 Alfa komt binnenkort met geheel nieuwe V-6 E5 f H v? - V i-,< - i l'-.w'- ftLrtitv; Half maart introduceerde Toyota op de vaderlandse markt de nieuwe Tereel. Enkele weken daarvoor was de Europese introduktie in Genêve ten tijde van de autosa lon De importeur voor ons land had natuurlijk gehoopt dat zij op de RAI deze bijzonder interessante primeur konden brengen, maar de fabriek koos Genève Erg ple zierig was dat daar al behoorlijk de gelegenheid bestond de eerste rij-indrukken op te doen en die stelden in geen enkel opzicht teleur baar De coupé met 5-bak komt op f 15.750,- Alle prijzen zijn incl. BTW, maar zonder afleverin- gskosten. Veel verzekeringsmaatschap pijen weten geen direct ant woord te geven wanneer auto mobilisten de vraag stellen wat de premie is voor een antieke, historische of waardevolle au tomobiel. Het wettelijk aan sprakelijkheidsrisico moet ge dekt zijn voordat de eigenaar met de auto op de weg komt. Het casco-risico is een tweede zaak, voor de bezitter vangroot belang en voor de verzekeraar moeilijk te taxeren. Want wat is de auto waard? Daarin kunnen grote verschillen optreden. Is de auto in 100% per fecte staat, is deze geheel volgens fabrieks-specificaties gerestau reerd of is het maar zo-zo gedaan. Dat kunnen specialisten beoorde len. Met deze problemen kampen duizenden eigenaars van één of meerdere van dit genre automo bielen. Twee uitersten: b.v. een Goggomobil uit vervlogen tijden is voor diegeen die hem gerestau reerd heeft veel waard. Honder den uren zijn er meestentijds in gegaan om alles weer orgineel en perfect te krijgen Voor een ander is deze auto veel minder waard omdat hem merk en model niets zeggen Een Porsche van het type 356, heel moeilijk goed te restaureren In tegendeel Rust en ruimte, twee belangrijke zaken die vooral in de kleinere middenklasse lang niet altijd aanwezig zijn. troffen we in de Tereel aan De ruimte moeten we ook niet te overdreven voorstellen, maar in ieder geval kon men achterin zeer behoorlijk zitten Tijdens het rijden ook nog zo rond de 120 km sne'>>. wa.s een gesprek te voeren /.under lui der te moeten praten Techmsch heeft de Tercel als n">uwigheden voorwielaandrijving cn een nieuw ontwikkelde motor, die 1295 cc. inhoud heeft en 65 din pk of 48 kw levert Het optrekken was niet direct imponerend maar be tere aeceleratiecijfers zullen ze ker uit de bus komen wanneer de auto ingereden is De beschikbare exemplaren hadden nauwelijks enkele honderden kilometers ge reden. De motor staat in de leng terichting voorin boven de voor wielophanging De versnellings bak erachter en het differentieel eronder Bij het. optrekken kan de motor niet kantelen, hetgeen bij een dwars geplaatste motor wel wil voorkomen, afhankelijk van het vermogen en het gebruik daarvan. Ook het schakelen gaat soepeler, vanwege de -.t yecte overbrenging D*e wegligging gaf een onder- stuurd beeld en dat is niet ver wonderlijk Gevoelsmatig von den we dat stuurkarakter wat sterker naar voren komen dan bij andere voorwielaandrijvers, waarbij de motor öwais geplaatst is Maar dat kan constructief ook aan de wielophanging liggen De besturing werkte precies, maar wat indirect De zit achter het stuur was goed en ook met de be nen kan men goed uit de voeten. De afstand tussen stuur en peda len is berekend op personen met een gemiddelde lengte en daar onder verstaan we mensen van ongeveer 1 80 meter De carrosse rie is strak gelijnd met heel weinig uiterlijke chroomlijsten e d De coupé is wat sierlijker gelijnd en heeft een grote achterruit die op geklapt kan worden De prijzen zijn ook bekend ge maakt en de goedkoopste versie, de 2 deurs standaard, staat ge prijsd voor f. 13.495.- De luxe uit voering vergt 1000 gulden meer en de 4-deurs de luxe is voor enkele guldens onder de 15 mille lever- is in de roodster-uitvoering heel veel geld waard wanneer de auto in orginele en uitstekende staat verkeert. En zo zijn er legio voor beelden te noemen. Voor de ver zekeraar heel moeilijk. Verzeke ringsmaatschappijen hebben on der druk van het grote aantal vragen premies vastgesteld. Deze lopen sterk uiteen. Van 150 gul den voor een W A dekking tot enkele honderden guldens toe Voor het cascodeel zijn er ver schillen van ruim 2% tot 6% van de getaxeerde waarde. De trotse bezitters van deze au tomobielen weten nietwaar ze te recht kunnen. Merkenclubs en die zijn er vele. houden zich er ook mee bezig en dat biedt al moge lijkheden In Enschede is opge richt Classic Car Club Service, die in samenwerking met een grote verzekeraar een uitgebreid pak ket aanbiedt Auto's tot en met 1969 kunnen ondergebracht wor den Het W A -risico is gedekt voor f 100- binnen Nederland, met groene kaart komt daar 20 In Engeland wordt een sterke toename van het verkeer ver wacht. In een statistische uit gave van het Britse Ministerie van Verkeer worden voorspel lingen gedaan over de ontwikke ling van het verkeer in de toe komst. Volgens prognoses zal het verkeer met personenauto's in het jaar 2000 toegenomen zijn met 35 tot 75 Daarentegen zal het busverkeer met 20 afnemen Het verkeer met vrachtauto's stijgt met 35 tot 55% en bij be stelauto's een toename van 70 tot 115%. In het verleden, in de periode van 1957 tot 1977 nam het aandeel van de personenauto en de motorfiets in het totale aantal reizigerskilometers toe van 42 tot 80 Ford wil weer een nieuwe fabriek bouwen De grote baas, Henry Ford 2 komt of is al in Europa om een plaats te zoeken voor vesti ging van een nieuwe fabriek. Frankrijk. Oostenrijk. Spanje en West-Duitsland worden genoemd als kanshebbers In Frankrijk zou het gaan om Elzas Lotharingen Er wordt gesproken over een fa briek waar 8000 mensen werk kunnen vinden In Amerika staat de maximum snelheid ter discussie, Sinds de oliecrisis 6 jaar geleden geldt er een max snelheid van 55 mijl of wel 90 km per uur. De laatste tijd rijst er steeds meer verzet, niet al leen bij automobilisten maar ook bij de overheden Tien staten be studeren de mogelijkheid om de grens te verhogen Een staat Wyoming heeft al besloten de ■grens haar 65 mijl te verleggen De federale overheid is er niet voor en heeft een machtig wapen in han den Men zou de uitkeringen in het Highwayfund stop kunnen zetten Is dat zo. dan overweegt men echter om niet meer te be keuren btj overschrijding van de 55 mijl Dat is weer een zaak van de afzonderlijke staten. De ene keer ronde vormen, de an dere keer een hoekige styling Daartussen vele variaties Wig- vorm heeft een sterke opkomst Van voren laag. naar achteren hoger oplopend Zo heeft iedere carrossier z'n eigen visie Mee stentijds leeft hij zich uit op ex clusieve auto's. Of het moet een opdracht zijn van een fabrikant om opeen bestaand onderstel iets te creéren Pininfarina. van ouds her één der bekendste Italiaanse grootmeesters op het gebied van koetswerken, maakte een spider op de basis van de Jaguar XJ-S Ronde vormen, vloeiende lijnen, een uitneembaar dakpaneel en een interieur waarin beide zit plaatsen geheel gescheiden van elkaar gesitueerd zijn De schuin van achteren genomen foto geeft duidelijk weer hoe Pininfarina z'n opdracht uitvoerde. In ons land wordt de nieuwe Opel motor alleen op hestelling gele verd voor de Ascona en de Manta. In Geneve werd deze krachtbron in beide modellen gepresenteerd Ook op de Duitse markt zijn deze uitvoeringen leverbaar. De motor komt in de plaats of heeft de plaats al in genomen van de 1 2 liter krachtbron die naast de Kadett ook voor de Ascona en Manta leverbaar was De wat be jaarde 1 2 liter stamt, af van de 1 liter motor die sinds het in pro- duktie nemen van de Kadett in 1962 al gebouwd werd De Kadett-motor levert in de laatste versie 55 pk en is daarmee zeer behoorlijk in staat de auto de nodige power te geven De krukas is 3-maal gelagerd en de nokke- nas is in het blok geplaatst De nieuwe versie heeft een bovenlig gende nokkenas en is modern ge construeerd De nokkenas wordt door een nylonsnaar aangedre ven. De technici bij Opel in Rüs- selsheim. die deze krachtbron construeerden hebben enigszins een leidraad gehad aan een motor die GM do Brasii in Sao Pauio (Zuid Amerika) gebruikt voor een compact-car met de naam Che- vette Beide constructies hebben duidelijk verschillen in boring en slag. De in Brazilië gefabriceerde motor is een extreem korte-slag met 1400 cc De Duitse Opel mo tor heeft een boring x slag die bijna gelijk is en waarbij de cil inhoud 1297 cc meet Het vermo gen van beide Opel motoren is zo goed ais gelijk en als benzine is normaal te gebruiken Vanwege de capaciteit, in de motorenfa- bnek is de nieuwe motor uitslui tend leverbaar in de Ascona en Manta Wie weet. misschien komt uit deze nieuwe constructie een aan tal motoren voort, die Opel in de nabije toekomst zal gaan gebrui ken voor oa. de nieuwe kleine Opel'met voorwielaandrijving. In februari verschenen enkele auto-catalogusboeken Zoals ie der jaar wordt er in die uitgaven veel aandacht, besteed aan alle merken en typen Auto '79 is een uitgave van Ton Thies Produc tions Het is te koop bij de boek handel en bij de kiosken en wel voor de prijs van 8 75 Een tweede uitgave komt van Au tovisie Naast alle technische ge gevens van de merken wordt er ook dmv enkele tientallen tests verslagen uitgebreider over de auto's verteld. Verder is het boekwerk voorzien van alle kenteken-nummers die in de loop der jaren verschenen Een bijzon der interessant geheel De prijs bedraagt 17.50 en de levering ge schiedt ook via de boekhandel en de kiosk of tijdschriftentenhan- del Het verschil tussen beiden is het formaat, de hoeveelheid on derwerpen en informatie en de prijs. gulden bij. Daarnaast polis- en administratiekosten. Het casco risico neemt de maatschappij in dekking voor 1% van de waarde en is op beurspolis onderge bracht. Restricties zijn o a dat de auto niet meer dan 7500 km. per jaar mag rijden en dat de waarde van het object door deskundigen getaxeerd moet kunnen worden. Inlichtingen worden verstrekt door Classic Car Club Service, Postbus 127, Enschede. Drie merknamen voor één auto. Sunbeam behoort tot het Britse Chrysler concern, dat weer in handen is van Peugeot. Sunbeam nu heeft een overeenkomst met Lotus gemaakt om de auto vooral in de sportieve sector veel aan trekkelijker te maken. Lotus is een specialist op het gebied van Formule 1 auto's en de duurdere exclusieve sportwagens. Als topmodel in het Sumbeam pro gram worden 4.000 auto's in de Lo tus fabrieken omgebouwd tot een Sumbeam Lotus Dat. omvat een geheel andere 4-cilinder motor van 2.2 liter inhoud met een hoog vermogen, een aangepaste wie lophanging. een andere achter- brug, een speciale versnellings bak en uiterlijke en interieurwij zigingen In juni komt de auto in Engeland op de markt en in ons land komen de eerste exemplaren pas in het komende najaar. De prijs zal tussen de 25 en 30 mille komen te liggen. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Dit gezegde gaat nog altijd op en waarschijnlijk maar al te vaak. Heel recentelijk hebben we weer eens ervaren dat het kopen vaneen gebruikte auto,ook bij een te goeder naam en faam bekend staand bedrijf, niet helemaal zon der risico's kan zijn. Op de keuringen, die voor het me rendeel door de ANWB uitgevoerd worden - het is één van de weinige instanties waar men als automo bilist en garagebedrijf terecht kan wordt wel eens kritiek uitgeoe fend. Het kan terecht zijn, we we ten het niet, maar dat is ook niet ter beoordeling aan ons. Wat be treft het geval dat wij hieronder afschilderen, blijkt het Technosta- tion de adspirant koper voor grote kosten behoed te hebben. De geïn teresseerde liet z'n keus vallen op een personenauto met dieselmotor van een wereldbekend en beroemd merk, kenteken afgegeven in 1976 en een kmstand van rond de 63.000. Dat is voor een diesel, mits goed bereden, erg weinig. Zowel de eigenaar als de garage verze kerden dat de auto van eerste ei genaar was en niet meer dan het genoemde aantal kilometers afge legd had. Bij de techno-test kwam duidelijk naar voeren dat de mo tor niet in optimale staat verkeer de, eerder binnen niet al te lange tijd aan een grondige revisie toe zou zijn. Trouwens wat andere onderdelen duidden ook op een veel intensie ver gebruik. 0.a. was dat te zien aan de bestuurdersstoel. Bij het nazien van het kenteken bleek dat de auto geïmporteerd was langs de niet officiële weg, en al in 1975 op de weg gekomen was. De eerste eigenaar bleek niet de fierste' te zijn. Drie duidelijke facetten waarop garagebedrijf en eige naar de geïnteresseerde onwaar heden vertelden. Dat is een onver kwikkelijke zaak en een facet dat in de autobranche al zo vaak aan leiding tot gespreksstof heeft gege ven. Met de bekende 3 maand Bovag- garantie was de koper niet uit de brand geweest, want ook op een later tijdstip had deze auto met duidelijk slechte motor de nieuwe eigenaar voor grote financiële of fers kunnen plaatsen. Misschien was het z'n zesde zintuig dat hem behoedde voor deze koop, door vooraf de auto bij de ANWB te la ten keuren. Bij een volgende gega digde werd .weer verteld dat de auto in uitstekende staat verkeer de. Men bleef dus doorgaan deze auto aan te prijzen. Wij vinden dat de garage in kwestie, ook al bood deze met aan de keuring te betalen, alsnog zo coulant diende te zijn om wel de kosten voor haar rekening te nemen. MG en MP liggen qua aanduiding niet zo ver van elkaar af. De be kende MG in de typeuitvoering TD bekend vanaf het begin van de vijftiger jaren en nu een bizon der gewild verzamelaarsobject, is nog niet eerder geïmiteerd Bu- gatti's worden dat al langer en als basis dient dan de vloerplaat en de ophanging van de VW kever. Bij de MP zeg je op het eerste ge zicht; Oh dat is een echte MG-TD. eerste gezicht is dat heel fraai ge camoufleerd. Trouwens veel facetten zijn goed gecopieerd. De open 2 zits carros serie is geheel van polyester ge maakt. Achterin huist de 1600 cc. VW motor die 54 pk. levert. Vol gens opgave is de max. snelheid 135 km. per uur. Het geheel is keu rig afgewerkt, waarbij het dash board niet het minst fraaie deel is. De deuren scharnieren aan de Maar een wat nauwkeuriger be- "voorzijde Zoals bij de vroegere Veel meer dan een foto en sum miere technische gegevens kun nen we nu niet publiceren. De in troductie van een totaal nieuwe Alfa Romeo is een interessante belevenis. Al vele jaren is er in het uitbreidende pakket Alfa's geen (i-cilinder meer geweest De laatste w as een 6 cil in lijn die in de zestiger jaren van de band liep bij de fabriek in Milaan. Nu wordt het een V-6 met 2500 cc. inhoud en een vermogen van 160 din.pk., of 117.6 kw. Uitgerust met 6 carburateurs opgesteld in twee groepen. Natuurlijk ee'n 5-versnellingsbak. maar niet samengebouwd met het differen tieel als bij de Alfetta's. Direct geplaatst achter het motorblok. Een De Dion achteras zorgt uit eraard voor een optimaal weg gedrag. Deze nieuwe Alfa6 wordt ook met automaat geleverd. De prijs zal in de klasse tussen 35 en 40 mille komen te liggen. Lever tijd is nog niet bekend. Direct na de eerste rij-impressies een ver slag in deze pagina schouwing of wanneer men alleen al dichterbij komt dan is het ver schil goed te zien. Het is een keu rig nagebouwde TD. Wat bij een imitatie Bugatti direct opvalt is de ophanging van de voorwielen. De oude VW kever voorwielop hanging is daar niet zo weg te werken dat het enige originaliteit te zien geeft. En dat aspect valt bij de MP (MGi wel op. Zo op.het TD modellen, waarbij de beide portieren aan de voorkant ope ningen, mag dat met meer. Ons is nog niet bekend of deze MP hier te lande al een importeur heeft. Gezien wat men in de loop der jaren hier gefabriceerd of ge ïmporteerd heeft, moet deze uit voering zeker succes kunnen hebben, ^mits uiteraard de prijs redelijk blijft.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 21