zó zit dot Bizondere koetswerken. r Volvo Hoe te handeten na een aanrijding Peugeot 305 en 604 nu ook als diesels. Renault 18 binnenkort S leverbaar als stationcar verhoogt produktie Ruitenwisser nuttig op de achterruit POLITIE Shell helpt Groot Toyota nieuws -Het is niet zo, dat na elke aanrijding de politie moet worden gewaarschuwd. Indien de schuldvraag duidelijk is en de tegenpar tij die „fout" is, dit erkent, kan men de afwikkeling met elkaar regelen. Wel moet men enige zekerheid hebben of de tegenpartij verzekerd is. Het is gewenst om de politie te waarschuwen, indien: 1 a) er gewonden zijn; b) één der partijen is doorgereden; c) de schuldige een vreemde militair is; d) de aanrijding het gevolg is van een ernstige en gevaarlijke verkeersovertreding door één der partijen; e) de schade aan één der betrokken voertuigen meer dan f1000,- bedraagt; f) bij het ongeval een voertuig met buitenlands kenteken is betrokken; g) door betrokkenen niet kan worden aan getoond, dat men verzekerd is; h) één van de partijen jonger dan 1 is; i) er verschil van mening bestaat over de schuldvraag. Instanties - De volgende instanties kunt u inschakelen voor het verkrijgen Van gegevens na een aanrijding: - Als er sprake is van een aan rijding, waarbij schade is ont staan aan uw auto en deze schade is veroorzaakt door een motorrijtuig, waarvan de be stuurder onbekend is gebleven, dan is het voor u van belang, dat uw auto op de plaats van de aanrijding blijft staan, zodat de politie door middel van spo ren op het wegdek en/of aan de auto kan zien, dat de schade inderdaad door een motorrijtuig is veroorzaakt Ook getuigen kunnen dat natuurlijk verklaren. In een dergelijk geval kan dan aan het Waarborgfonds (zie on der 3e) verzocht worden inge volge de bepaling van de Wet Aansprakelijkheidsverzekering Motorrijtuigen (W.A.M.) schade loos gesteld te worden. -In meerdere landen komt de politie niet bij aanrijdingen'met alleen materiële schade Als na een aanrijding de voertuigen ge vaarlijk of hinderlijk op de rij weg staa*8, verdient het aanbe veling deze. na op de weg te zijn afggtekend, te verplaatsen. - Aanrijdingen komen dagelijks voor. Meestal alleen materiële schade, maar helaas vergt het verkeer ook slachtoffers Laat geen gewonden op ondeskundige wijze behandelen of vervoeren. De ziekenvervoersdienst is in vrijwel alle gevallen spoedig aanwezig. Schaderegeling - Wat betreft de kwestie van de schaderegeling komt, wanneer u een verzekering hebt afgesloten, een assurantietussenpersoon in de eerste plaats in aanmerking om u met raad en daad bij te staan De afwikkeling van de schaderegeling is geen taak van de politie, omdat dit op burger rechterlijk terrein ligt - Na een aanrijding, moet u de nodige gegevens verzamelen. In dien de politie gealarmeerd is, dan zorgt deze wel voor het uitwisselen van de gegevens van de betrokkenen. Indien u de schade zelf regelt, moet u de volgende gegevens noteren, be schrijving van de toedracht van de aanrijding, zo mogelijk met situatieschets; naam, adres en het kenteken van het, voertuig van de tegenpartij; zijn verzeke ring plus polisnummer; namen en adressen van getuigen le Rijksdienst voor het Weg verkeer, Skagerak 10 te Veen- dam. Deze dienst kan u vertel len. a bij welke verzekeraar het voertuig is verzekerd Hiertoe moet u zich schriftelijk tot bo vengenoemde dienst wenden met vermelding van het kente ken van de auto van de tegen partij. de datum van het onge val met gegevens, waaruit de toedracht van de aanrijding blijkt Heeft u alleen het num mer van het bromfietsplaatje van een bromfiets, dan kunt u terecht bij de vereniging ge noemd onder 2e. b wie de eigenaar is van een voertuig. Om de eigenaar van het kenteken van een voertuig te weten te komen, dient u een postgirokaart naar die dienst te sturen onder vermelding van het gevraagde kenteken en naam en adres van de aanvrager. U iTKSet wel f 2,40 storten op gironr. 3227597 2e. Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren (NWA), Groot Hertogmnelaan 8 te Den Haag.Hier kunt een copie van het ongeva'i^nregi- stratieformulier verkrijgen. De kosten hiervan bedragen f7,- en u moet dit storten op gironum mer 569567. Hierbij vermelden de datum van de aanrijding, de gemeente waar het plaats vond alsmede de kentekens of de bromfietsplaatjes van de betrok ken voertuigen en de namen van de bestuurders 3e Waarborgfonds Motorver- keer, Geestbrugkade 32 te Rijs wijk (Z.H.) Indien de tegenpartij onbekend is of niet verzekerd is of indien he^ motorrijtuig gestolen blijkt te zijn. Voorwaarde is dan wel. dat van de schadeveroorzaker geen vergoedmg kan worden verkregen en dat de schade meer dan f200.- bedraagt. Dit kunt u het beste regelen met de assurantietussenpersoon 4e. Raad van Toezicht op het Schadeverzekeringsbedrijf,Groot Hertoginnelaan 8 te Den Haag. Voor. klachten over verzeke ringsmaatschappijen alleen schriftelijk! Ongevallenregistratieformulier -De politie maakt van een aanrijding in bepaalde gevallen' een proces verbaal, tevens wordt dan een ongevallenregistratie formulier opgemaakt. Een derge lijk formulier wordt ook opge maakt als a) schade aan een voertuig tenminste f 1000.- bs- Vlak bij de deur presenteren de Italiaanse carrosseriebou wers veelal hun stilistische produkten. Dat heeft dan be trekking op de Salon in Ge- nève. In Zwitserlanworden ook de meeste dure en exclu sieve automobielen verkocht. Ferrari. Maserati T amborg- hini, Monteverdie zijn er een aantal van. Daarnaast bijzon dere koetswerken op bestaande auto's en daarvoor wordt Fiat vaak genomen De beroemde Italiaanse couturier van zeer fraaie ontwerpen op autogebied Giugiaro, aan het hoofd staande van Ital Design, pre senteerde daar eén carrosserie op een Japanse Isuzn Heel mooi en zeker voor seriefabri- cage bruikbaar Volgens gege vens die verstrekt werden zal draagt; b) bij de "aanrijding een gestolen voertuig betrokken is; c) bij de aanrijding een voertuig met buitenlands kenteken be trokken is; d) de schade is ver oorzaakt door een onbekend motorrijtuig; e) een van de par tijen niet verzekerd blijkt te zijn; f) een van de partijen jonger dan 16 jaar is. Aansprakelijkstelling - Indien de tegenpartij schul dig is aan de aanrijding, dan moet u deze en zijn verzekering met een aangetekend schrijven aansprakelijk stellen. Dit kan in een eenvoudige brief worden ge daan met vermelding van naam, adres, plaats en datum van het ongeval, kentekens van de voer tuigen of de bromfietsplaatjes, wat er beschadigd is en de naam van de reparateur. Even tueel moet u het letsel vermel den Als u een rechtsbijstand verzekering hebt afgesloten, dan moet u het verhalen van de schade aan deze overlaten. Wy hopen u hiermee duidelijk te hebben gemaakt hoe u moet handelen na een aanrijding. POLITIE ENSCHEDE deze auto voor de Japanse markt misschien in produktie gaan. Wie weet kan de Euro pese markt er ook van profite ren. alhoewel het merk Isuzu niet veel meer op dit continent doet. Het kan ook een her nieuwde start betekenen Een tweede merk, Bertone, had eveneens iets heel aparts staan. Niet één, maar meerdere modellen. Veel belangstelling trok de Bertone Tundra op Volvo 343 basis. Dan gaat bij een geïnteresseerde het hart toch wel wat sneller kloppen. De enige auto die in eigen test <4 land gefabriceerd wordt moet een carrosserie uit één van de beroemdste styling-studio's. Een heel fraaie auto met ruimte voor 4 inzittenden. Drie portieren, een futuristisch dashboard enz. De interieuraf- metingeri zyn vrijwel gelijk aan de normale 343. Volvo en Ber tone werken op dit terrein nauw samen. Of het tot een produktie komt is nog niet te zeggen. Voor het creëren van nieuwe modellen is een zelf dragende vloer met technische constructies nodig. Veelal wor den daarvoor de componenten van Italiaanse fabrieken geno men. Maar hier was het nu eens een product van eigen bodem. Landelijk heeft de Shell het 9e deel in de serie Shell helpt verspreid. Deze keer verteld de inhoud van de brochure de au tomobilist het één en ander over het onderhoud aan de carrosserie. Ook voor de bui tenzijde geldt dat onderhoud heel belangrijk is. Hoe uw auto dank zij af en toe een uurtje werk langer meegaat. Dat houdt in wassen en wanneer u dat tydens eeri regenbui doet kost dat veel minder water, omdat veel vuil al losgeweekt en weggespoeld is. Dan staat er in wanneer je welke schoonmaakmiddelen moet ge bruiken en over tectyleren wordt het één en ander ver teld. In de Peugeotrvestiging te Lille, de bekende Indenorfa- brieken, is zowel voor de Peu geot 305 als voor de Peugeot 604 een Diesel-motor ontwik keld. Voor de Peugeot 305 bete kent dit een geheel nieuwe motor, die een cylinderinhoud van 1548 cc heeft en bij 5000 t/min. een max. vermogen van 36,4 kw (49 pk) levert. Voor de Peugeot604 is gebruik ge maakt van de motor van un der meer de Peugeot 504 GLD. Deze 2304 cc motor is voorzien van een turbo-compressor. Door de energie van de uit laatgassen té gebruiken brengt deze compressor de door de motor aangezogen lucht onder druk. Het overbrengen van de energie geschiedt via twee tur bines die op één as zijn beves tigd. De maximale snelheid van de Peugeot 604 Turbo-die sel ligt rond 150 km/u. Renault introduceerde op de Salon te Genëve de stationcar versie van de 'Renault 18 in verschillende uitvoeringen Het aantrekkelijke van elke sedan is vooral de vormgeving welke tegemoet kan komen aan de smaak van vele automobilis ten Het functionele karakter echter gaat bij een dergebjk concept vaak verloren. De Volvo Car Corporation heeft besloten de produktie van de Volvo 240/260 series en de Volvo 343 te verhogen De totale produktie is gepland op een totaal tussen 315 000 en 320 000 auto's In 1978 bedroeg de totale produktie 262 000 au to's „De huidige produktie- planning ligt op 310 000 eenhe den voor 1979 aldus Haakan Frisinger, President van de Volvo Car Corporation „Wy voorzien nu een verhoging tus sen de 5.000 en 10.000 eenhe den van de 240/260 series Re den waarom in de Torslanda- fabrieken te Göteborg iets meer dan 200 medewerkers aangenomen zullen moeten word»?. Het personeelsbestand van ander» vingen, zowel in Zweden als «aarbuiten, zal verhoogd worden" „Onze produktleplanning is een voortgaand proces, geba seerd op het volgen van de to tale markt", vervolgde Haakan Frisinger. „Met uitzondering van Oostenryk en Zwitserland zfjn onze marktpercentages op alle markten gestegen waarby we nu een verdere styging van de vraag naar onze auto's zien". „Volvo rekent voor 1979 op een produktie van 230.000- 235.000 auto's van de 240/260 series en 85.000 van de Volvo 343- en 68 series. De van een dergelijke sedan afgeleid stationcar model biedt wèl die extra mogelykheden. maar het utilitaire karakter verstoort vaak juist de vorm geving. De Renaults 18 Stati oncar zijn echter een voorbeeld van een fraai stationcar ontr werp Men komt daarmee te gemoet aan de eisen van ae~\ groeiend aantal gezinnen en de toenemende recreatie behoef ten De Stationcar completeren het Renault 18 gamma met vier versies, te weten, de Renault 18 Stationcar de Renault 18 TL Stationcar de Renault 18 TS Stationcar de Renault 18 TS Automatic Stationcar De inhoud van de bagage ruimte kan variëren van 475 dm3 tot 1560 dm3 by neerge klapte achterbank De naar bovenschamierende achterdeur geeft toegang tot een vloerop pervlak van maximaal 2.03 m2 Begin mei zullen deze auto's in Nederland leverbaar worden. Tevens zullen dan de prijzen bekend zyn. De motor en de aandrijving van de nieuwe Toyota Tercel. Deze opengewerkte tekening geeft heel duidelijk weer hoe motor, versnellingsbak en aandrijving geconstrueerd werden en hoe de verbinding tussen de motor en de ver snellingsbak tot stand kwam. Het is de eerste Toyota met voorwielaandrijving en een rij-impressie, gemaakt tijdens de autosalon in Genëve, treft U in de komende pagina aan. Dat is een accessoire die meer en meer terrein wint. Alle automobilisten die de af gelopen weken met het slechte winterse weer hebben gereden, zullen bemerkt hebben dat de achterruit vaak snel vies werd Met sneeuw of met van achte ren omhoog spattende rommel van het wegdek By de aflo pende carrosserieën, dat zyn de modellen met de fastbac- klyn en de korte achterkanten is dit bizonder hinderlyk Au to's met het gewone kofferdek- sel hebben daar veel minder last van. Trouwens by dit type is een ruitenwisser ook een stuk moeilyker aan te brengen. Op de hierby afgedrukte foto is deachterkant van een VW Golf te zien, waarby naast de ruitenwisser ook een sproeier is aangebracht Wanneer niet standaard gemonteerd zyn beide aedtssoires in te bouwen. Hell a is een bekend merk en met inbouw-voorschriften by de hand moet het „doe 't zeiver" zyn.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13