auto [52ES33S3 auto-test Mitsubishi Colt Nabeschouwing RAI '79 Grate eiüfrisfesï in 25 jaar aufomohielhouw Reken nu tot op de cent mee Voor het tiende achtereen volgende jaar was Opel nr. 1 op de Nederlandse markt. Van de totale export van de Duitse dochteronderneming van Ge neral Motors werd 18% of wel 8,3% van Opel's totale produk- tie in 1978 aan ons land gele verd. Wij waren hiermede Opel's beste exportland. Het aantal Opeis bedroeg ongeveer 82.000, waarvan de Kadett er meer dan 36.000 voor haar re kening nam. De Ascona volgde met 25.000 stuks en de Rekord nam er meer dan 15.500 voor haar rekening. Het was raak. De weersom standigheden waren al direct in het nieuwe jaar ongekend slecht. Kinderen op de leeftijd van 16 a 17 jaar hadden nog nooit zo veel sneeuw bij elkaar gezien. De laatste strenge win ter met veel sneeuw was in 1962/1963 als we goed geïnfor meerd zijn. Ook veel groten weten dat niet meer omdat het al zo lang geleden is. Op de wegen icas het rond de eerste dagen van beide sneeuw- en ijsperiodes geen lolletje meer om te rijden. Rijkswaterstaat had de grootste moeite de De vrachtauto van het jaar, een initiatief van het Engelse vakblad Truck, werd de Volvo F 7. De journalisten, die in de jury zaten kwamen uit België, Denemarken, West-Duitsland, Nederland, Noorwegen, Zwe den en Engeland. De motive ring was dat deze truck een grote veelzijdigheid heeft en daardoor in ruime mate te gebruiken is. De bekende fabriek van au tomatische versnellingsbakken Borg Warner heeft onlangs een vijfjarenplan bekend gemaakt doorgaande routes sneeuwvrij te maken om het verkeer, dat toch al langzaam voortkroop, op gang te houden. Wanneer je dan zelf aan het verkeer deelneemt en eens ob serveert hoe veel automobilis ten krampachtig rijden, dan bekruipt toch het idee dat maar heel weinigen zich op gladde en slecht berijdbare wegen thuisvoelen. Dat is niet alleen voor die automobilist maar ook voor de andere weggebruikers een pijnlijke zaak. Het bewijst dat men au- voor het ontwerpen en ont wikkelen van een nieuwe au tomatische bak voor kleine voorwiel-aangedreven auto's. torijden kan, maar niet het hoofd weet te bieden aan moei lijke situaties. Een antislipcursus of een in structiedag voor het verbeteren van de rijvaardigheid - er zijn in den lande legio mogelijkhe den, gegeven door zeer erva ren specialisten - helpt de au la juli 1974 werd de Golf geïntroduceerd. Tot nu toe werden er al bijna 2.5 miljoen exemplaren afgeleverd. In ons land werden al tegen de 100.000 Golfs verkocht, waar van ongeveer 17.000 met die selmotor. In Duitsland zelf rijden rond de 900.000 auto's van dit type en in de rest van Europa al meer dan 620.000 stuks. Van de 14.000 vrachtauto chauffeurs in het eigen ver voer hebben er al bijna 3.000 sinds 1974 een speciale oplei- tomobilist in de meeste geval len over een angstcomplex heen. Want dat zs het. Angst voor het rijden op gladde of besneeuwde wegen. En wil men heelhuids thuiskomen dan is angst een slechte begeleider. Wat gebeurt er wanneer men remt. Wat moet men doen wanneer de auto van voren, van achteren of met alle vier wielen tegelijk wegglijdt. Dat zijn onderwerpen die op zo'w cursus aan de orde komen. Het is het bestede geld dubbel ding gevolgd voor het officiële getuigschrift .Vervoer Gevaar lijke Goederen over de weg'. Dit getuigschrift wordt afge geven namens de Contact commissie Chauffeurs Vakbe kwaamheid, waarin werkge vers- en werknemersorganisa ties en de overheid samen werken. In januari werden in Duits land de prijzen van Merce des-Benz personenauto's ver hoogd. Met uitzondering van de combi's zijn hier de auto's en de accessoires met circa 1,9% in prijs omhoog gegaan. en dwars waard, want een ka pot spatbord of een verbogen bumper geeft veel ongemak en vergt over het algemeen een aanzienlijk hoger bedrag om het gerepareerd te krijgen dan het cursusgeld dat men dient te betalen. Denkt u er maar eens over na. Waarschijnlijk is het nu niet direct meer nodig, maar er komen nog heel wat winters en misschien met nog wel meer sneeuw en vorst dan we nu. in deze uitzonderlijke koude we ken gehad hebben. Enkele weken voor de Personenauto RAI 79 pre senteerde Mitsubishi de nieuwe Colt voor het pu bliek. Nieuw is deze auto in al z'n facetten. Voor het eerst voorwielaandrijving en een dwars geplaat ste motor voorin. Binnen enkele weken komt het eerste Japanse merk, dat in de zestiger jaren voet op Europese grond zette, ook voor het voetlicht met een voorwiel aangedreven auto. Dat wordt de Tercel van Toyota en dan heeft iedere Japanse fa briek dit technisch concept in z'n leveringspro gramma. Buiten Europa heet de Colt Mirage. Fraai model Uiterlijk valt het model di rect op. De daklijn met hoog doorgetrokken zijruiten moet het stellen zonder dakgoten. Het portier, aan beide kanten één, loopt zelfs in het dak door. Dat vergemakkelijkt /het in- en uitstappen van langere mensen. Rondom is het gla soppervlak groot en de taille- l\jn ligt laag. By een totale lengte van 3.79 meter is dat een opvallend aspect Daarbij komt dan nog dat /iet voor- We memoreerden al de Ja panse primeurs, die nu ook overal bij de dealers te zien en te koop zijn. Vier auto's met een A beginnend, van Euro pese makelij, brachten min of meer interessant nieuws. Het Engelse sportwagenmerk AC, front eveneens een wat opval lende stilering heeft waarbij de koplampen, rechthoekig van vorm, wat terugvallen. Een 2 plus 2 De interieurruimte valt niet tegen, zeker voorin niet. Bij het plaatsnemen achter het stuur krijgt men het idee dat de ruimte niet erg groot is. Dat valt mee, wanneer de be stuurder de rugleuning van z'n zitting goed instelt. Achterin is het krapper, niet alleen om de van vroeger heel bekend, in troduceerde een geheel nieuwe sportwagen met een polyester body op een stalen bodem- chassis. Een 3 liter Ford motor drijft via een vijfbak de ach terwielen aan. De prijs loopt tegen de 60 000 gulden en dat benen weg te krijgen maar vooral in de hoofdruimte. Het motorcompartiment neemt in wezen te veel ruimte in beslag om de rest van de auto op „ruimte" te kunnen bouwen, wil men niet aan de compacte buitenmaten tomen. Op korte ritten kunnen vier volwassenen er echt wel in vervoerd wor den. Op lange trajecten is het jmeer een auto voor een gezin bestaande uit vader, moeder en 1 of 2 kinderen. Wil men een behoorlijke hoeveelheid bagage meenemen, dan schiet de kofferruimte te kort, maar dat is bij een bezetting van 3 personen op te lossen door op de vierde plaats het nodige neer te leggen. Wegligging uitstekend Het veercomfort is goed. Alle wegoneffenheden worden goed opgevangen en verwerkt. Rondom onafhankelijke ophan ging met voor het bekende Mc. Pherson-systeem en achter Citroen Visa is heel wat. Dan Alfa en Audi. Bij de eerste wat extra vermo gen en luxe bij een paar mo dellen, bij de tweede de 5- cilinder dieselmotor en de zeer luxueuze CD. waarvan de die selversie op ruim 38 mille komt. Austin herzag de Allegro wat door in het front vier ronde koplampen aan te brengen, daarnaast nog wat kleinere wijzigingen. Chrysler, nu 'als Peugeot onderdeel, levert de 2 litres ook met 4-bak. Citroén vroeg terecht veel aandacht voor de nieuwe Visa, waarvan het merk veel verwacht. Het is Morris Marina schroefveren. Een preciese maar wel wat indirecte bestu ring komt tot stand door een tandheugel-stuurinrichting. In direct is niet zo'n probleem omdat het voorkomt dat aan- drijffeacties in het stuur voel baar zyn. Zo heft het één het ander op. De remmen, hoe kan het anders, bestaan uit schij ven voor en trommel achter. Een bekrachtiging assisteert de rechtervoet om de pedaaldruk licht te houden. De wegligging is licht onderstuurd, een voor wielaandrijver is dat van huis uit, maar bij gas loslaten in snel genomen bochten gaat het over naar een merkbaar over stuur. Twee motoren Motorisch wordt de Colt ge leverd met een 1200 of 1400 cc. motor. Beide versies zijn mo dem geconstrueerd en hebben een bovenliggende nokkenas. De 1200 cc. uitvoering levert 55 pk. of 40.5 kilowatt. Op het gevoel accelereerde de auto uitstekend, maar volgens de chronometer bleek het wat an ders uit te komen. Van 0 tot 80 in 12 sec. en van 80 tot 100 in 8.5 sec. Beide tijden vonden we wat lang. Maar goed daar laat men een auto niet om schieten en dat kan na de in loopperiode en een afstelbeurt best wat beter uitvallen. De versnellingsbak liet heel goed toe dat er flitsend snel ge schakeld werd. Zowel opwaarts als terug van 4 naar 3 en 2. Een uitstekende synchronise ring, een sterk punt bij Ja panse auto's In de duurste uitvoering, de 1400, heeft Mitsubishi een nieuwtje op de versnellingsbak toegepast. Naast de vloerpook een 2e handle met Power en Economy. Power betekent fel optrekken en Economy duidt een tragere acceleratie aan. Bij hoge snelheid is het toerenver- schil duidelijk te horen en ook op de toerenteller af te lezen. Bij 120 km snelheid maakt dit wel 8 900 krukasomwenteiin- gen uit en dat komt aardig in de richting van 15% minder toeren. Logisch dat het ver bruik dan lager is en dat de motor minder belast wordt met als voordeel een langere levensduur. Omdat men veelal naar de toepassing van de 5e een model tussen de bestaande al jarenlang aan de markt zijnde 2-cilinders en de 4- cilinder GS met boxermotor. Een interessante auto, waarvan we hopenlijk snel een test kunnen brengen. Ook een tip van de Koreaanse sluier, in de vorm van de Hyundai, belicht ten we al. Op de RAI waren velen die nieuwsgierige blikken op deze eerste Koreaanse auto wierpen. Innocenti debuteerde met een fraaie carrosserie op een bestaand technisch deel. Een ander Italiaans merk Lan cia, als onderdeel van het Fi at-concern, introduceerde een automatische bak op de Beta modellen. Morris als tweede Leyland merk heeft de Marina flink onder handen genomen. De nieuwe 1.7 liter motor nam de plaats in van de oude 1.8 ver sie. Met een aantal andere verbeteringen op eens veel at tractiever In de prijsklasse van ruim 13 tot bijna 17 dui- versnelling grijpt en ook bij Mitsubishi is dat geen onbe kende, vraag je je af of deze technische nouveauté zin heeft. Uit oogpunt van publiciteit na tuurlijk wel, omdat iedere fa brikant met technische nieu wigheden veel aandacht krijgt. Constructiet was deze extra schakelmogelijkheid niet zo moeilijk te realiseren. Op de verbindingsas van de krukas naar de versnellingsbak, de z.g. prise-as heeft men twee tand wielen met synchronisering ge plaatst. Bij het schakelen moet ook voor deze „aparte" bak de xoppeling gebruikt worden. Op alle 4 versnellingen heeft de berijder hier een hoge en lage gearing. Het verbruik bij de 1200 GL met normale vierbak was gun stig. Met 110 km gemiddelde snelheid haalden we 1 op 13.6, Bij 130 km. op de teller was het ruim 1 liter op 11 km. Bij toenemende snelheid neemt veelal het lawaai toe. Soms vrij sterk, in andere gevallen minder. Bij de Colt viel het heel erg mee. Dat komt vast van de gladde daklijn waar geen goten een storend ele ment kunnen vormen. Fraai en praktisch Over het interieur nog enkele bijzonderheden. Het dashboard is praktisch ingedeeld. Voor de bestuurder een paneel waarin twee grote ronde klokken zijn geplaatst. De snelheidsmeter met kilometerteller en in de andere informatie over benzine, temperatuur en tijd. Bij de 1400 zit daar de toerenteller. De handles voor ue verlichting en de ruitewisser, sproeier zijn aan beide kanten van het in strumentenpaneel geplaatst, di rect onder handbereid van de bestuurder. Verwarming en ventilatie goed werkend, met in de winter speciaal de na druk op de verwarming. Een krachtige ventilator stuwt veel lucht langs de voorruit en in het interieur. Om de koffer ruimte en by neergeklapte achterbank het interieur te be reiken, is de derde deur voor handen. Wanneer we beide uitvoe ringen op de technische meri tes bekijken, dan is de 1400 duidelijk interessanter van wege de sterkere motor en de Simca Swing zend gulden veel waar voor het geïnvesteerde geld. Ook General Motors grootste Euro pese partner Opel had wat nieuws. En wel een Ascona met dieselmotor en één met een viercilinder benzinemotor met 16 kleppen. Veel vermo gen, waardoor uitstekende prestaties. De Porsche 924 met Turbo motor is sneller dan de normale 924. Maar de meerprijs is ruim 20 mille, waardoor voor deze bolide bijna 60.000 gulden neergeteld moet worden. Dat is niet niets. Peugeot en de Poolse Polonez memoreerden we al eerder. De Saab 99 kan ook in Turbo-versie geleverd worden bij de 2-deurs uitvoe- Op de stand met de merken en modellen die 25 jaar auto evolutie moesten uitbeelden, stond ook de hierbij afgebeelde Datsun uit 1954. Treffend was het grote verschil in de bui tenmaten en de interieurruim- te. 2x4 versnellingsbak. Bekijken we de auto, de Colt dus, op z'n economische gebruiks waarde, dan zou onze keus vallen op de geteste 1200 GL. In de praktijk heeft men niet zo veel aan deze bijzondere versnellingsbak. De 1200 is pittig, zuinig en kan op de grote weg een zeer behoorlijke snelheid halen, waarbij het ge luidsniveau heel best aan vaardbaar is. En wat wil je in deze klasse dan nog meer. Voor de Mitsubishi-organisatie is de Colt ook een welkome aanvulling, in zekere zin een geduchte concurrent van de Lancer-modellen, maar beter een klant in eigen huis op een concurrent wijzen, dan moeten ervaren dat hij elders gaat kijken en kopen.Een auto met voorwielaandrijving hoort nu eenmaal in deze sector thuis. Renault le Car ring. Een potente auto met, gezien de techniek, een rede lijke prys. Voor f31.880,- lever baar. Bijna zijn we aan het eind van het auto-alfabet. Bij Vauxhaii heten ae duurdere modellen Royale, bij Opel zyn dat de Senator en Monza. Volvo heeft de 242 uitgebreid met een GT. Een sterkere mo tor, een sportieve uitmonste ring en veel extra accessoires. Ook voor het eerst de 240 met 6-cilinder dieselmotor. De GT staat geprijsd voor f33.647,-. Porsche Turbo Europese en Amerikaanse automobielen hadden in de vijftiger jaren een behoorlijke binnenruimte.' Vier volwassenen konden goed zitten en ook voor ee» vijfde passagier was nog wel plaats. Bij deze Dat sun was heel duidelijk te zien hoe klein de afmetingen waren. Voor de Europese markt totaal ongeschikt. Maar hoeveel fa cetten zich kunnen wijzigen geeft de afbeelding weer, waarop ook de nieuwe Cherry voorkomt. Kortgeleden introduceerde Leonard Lang een vernieuwd service- en onderhoudssysteem voor alle FIAT-personenwa- gens. Een systeem dat prettige gevolgen heeft voor alle Fiat rijders, want zij weten van nu af aan precies waar ze aan toe zijn, tot op de cent. tot op het uur, tot op het schroefje, naar welke Fiat-dealer men ook gaat. De Fiat-test-service is een uitgebreide Fiat-diagnose voor een vastgestelde prijs (voor de 127 is die prijs bijvoorbeeld f46,90 inkl. BTW). De konditie van de auto wordt exakt zwart op wit weergegeven op een diagnose formulier; 13 kontroles op de elektrische installatie; 7 op het motorgedeelte; 12 op de elek tronische funkties; 18 op het onderstel, stuur en remmen; 7 op de bedieningsorganen. In dien de klant dat wenst kan nog een kostenbegroting gege ven worden voor het geval dat er iets gerepareerd of vervan gen moet worden. Diagnose en onderhoud nu om de 20.000 km, in plaats van 10.000 km (Diesels nog om de 15.000 km.);. Ook hiervoor geldt een vastgestelde prijs (voor een 127 f87,38 inkl. BTW, doch exkl. de materialen). Dat is nieuw en betekent over 100.000 km slechts 5 grote diagnose- en onderhoudsbeur ten (of bij een geringer aantal kilometers dan 20.000, één keer per jaar). Voor alle zekerheid wordt nog wel om de 10.000 km. een inspektiebeurt gege ven. In het Fiat-reparatietarieftij- den-boek zijn het benodigde aantal uren van de meest voorkomende reparaties (er zijn natuurlijk altijd uitzonderingen) vastgesteld. Zo weet de Fiat- rijder tot op het uur, tot op de cent, wat een reparatie aan zijn auto gaat kosten. Met enkele strenge winterse dagen is de periode van de RAI-Personenauto 79, waardoor zeker een niet gering aantal mensen er van hebben afgezien deze grote manifestatie van technisch vernuft te be zoeken, heeft men toch nog een bezoekersaantal van 394.000 gehad. Dat is lager dan 2 jaar geleden. De RAI bood heel wat primeurs, maar daarnaast is een auto-tentoonstelling een geweldig kijkfeest. Als we nog even wat aspecten de revue laten passeren, dan blijken ruim 30 nieuwtjes de aandacht gehad te hebben.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15