Jaarbijeenkomst stichting paardrijden gehandicapten Holten j LAGERE AGRARISCHE SCHOOL BATHMEN HIELD OPEN DAG T.T.V. Niet alleen op de wereld" HANDBAL Hengstenkeuring op zaterdag 3 maart F.N.V.-leden opgelet Hulp aan boeren in het Noorden Bestuur Op Federatiecentrum te Uddel JEUGDDAG HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 FEBRUARI 1979 - PAG. 5 Tijdens de j.l. maandagavond ten gemeentehuize gehou den openbare raadsvergadering werd algemeen het ont slag van de woonruimtecommissie betreurd. Oorzaak van de ontstane breuk tussen genoemde commissie en het Col lege van B en W is gelegen in een nogal uiteenlopend in zicht omtrent het bij woningtoewijzing gehanteerde be grip „prioriteitstelling" tussen het College en de commis sie. Breuk „Onze fractie is van mening dat de commissie woonruimtezaken veel werk voor de gemeenschap heeft gedaan. Werk wat niet altijd door iedereen in dank werd afgenomen en wij betreuren de ontstane breuk dan ook zeer" Aldus reageerde de heer H.J Westerik (CDA) op een notitie van het College betreffende het ontslag en de verder te volgen richtlijnen bij toewijzing van woon ruimte. Ten aanzien van de ont stane breuk, tijdens een bespreking op 1 december j.l. tussen B en W en de commissie, zei de heer Westerik deindruk te hebben dat het College uitspraken heeft gedaan die nogal hard zijn aangekomen en welke het al jaren gevoerde beleid om tot een goed advies aan B en W te komen, n.l. te helpen van hen die sociaal en economisch aan Holten gebonden zijn, hebben doorkruist. Vervolgens zei Westerik de indruk te hebben dat het College, bij brief van 21 december aan de commis sie, enigszins op de gedane uit spraken terug komt, terwijl B en W in de thans voorliggende notities zelfs nog zoveel verder gaat dat de vraag gesteld kan worden hoe de breuk heeft kunnen ontstaan. Hij plaatste dan ook vraagtekens bij de redenen van het ontslag. Nadat J. de Waard (WD) had ge zegd het conflict te betreuren zei E M v. Schooten (Gem. Bel dat hem uit de stukken was gebleken dat het College niet anders kon handelen. Hij wenste nadere voor stellen van het College af te wach ten. Nadat ook PvdA-woordvoerder Moeliker de commissie had gepre zen voor de uitstekende wijze waarop zy haar moeilyke taak heeft verricht, vroeg hij zich af of het niet volgen van de adviezen van de commissie door het College in de mate waarop dat is geschied, wel strikt noodzakelijk was. Dit zou al leen maar mogen gebeuren bij „sto rende fouten" bij aanwijzingsvoor- stellen door de commissie ,en hij vroeg dan ook hoeveel klachten het College hierover hadden bereikt. En zo niet. of het dan wel verant woord was in te grijpen omdat de commissie over de beste inzichten kon beschikken omtrent de be hoefte van woningzoekenden Gezien de notitie van B en W sprak hij vervolgens zijn verbazing uit over het feit dat in Holten blijk baar nooit regels zijn gemaakt om trent toewijzing van woonruimte. „U liet de commissie ook maar roeien zonder riemen", zei hij. Handhaving Algemeen sprak men zich uit voor handhaving van de woonruimte commissie. De WD-fractie wilde snel opnieuw bemannen en be trekken bij de nu op te stellen ge dragsregels en vroeg B en W te overwegen wat de voor- en nadelen zijn van herinvoering in Holten van de woonruimtewet 1947, waardoor de gemeente ook de particuliere huurwoningen opnieuw onder con trole krijgt. Woordvoerder J de Waard zei tenslotte dat de VVD als stelling heeft dat iedere Holtenaar in principe evenveel kans heeft en recht heeft op toewijzing van woon ruimte De PvdA fractiewoord voerder Moeliker vroeg alle conflic ten in het belang van Holten opzij te schuiven en de afgetreden leden van de commissie te betrekken bij het opstellen van regels, vanwege hun ervaring. Criteria Ten aanzien van de criteria voor woningtoewijzing wenste de CDA- fractie gezien de noodsituatie, prio riteit te verlenen aan de sociale ge bondenheid en jongeren die in het huwelijk wensen te treden terwijl economisch gebondenen in de wo ningvoorraad moeten kunnen de len. PvdA-woordvoerder Moeliker waarschuwde echter voor discri minatie van andere samenlevings vormen dan het huwelijk. „Elk ver schil tussen personen die wensen te huwen of op andere wijze wensen samen te wonen veroordelen wij ten strengste", zei hij. Burgemeester Enklaar zei de breuk tussen commissie en Col lege net zo te betreuren. Met name de wijze waarop de commissie ontslag nam. Het breekpunt was een advies* dat het college aan de commissieleden had gevraagd om een prioriteitenlijst van mensen die voor een woningtoewijzing in aanmerking zouden komen. De denkbeelden over die urgentiebe paling strookten echter niet met die van het College. „En hierop diende de commissie het ontslag in. We hadden wel een gesprek wil len hebben maar dat werd door de commissieleden afgewezen", al dus nir. Enklaar. Het College heeft intussen een nieuw aanvraagformulier ontwor pen hetwelk aan de woningzoe kenden werd toegezonden en vóór 15 maart a s weer binnen moet zijn. Hiermee hoopt het College een be ter inzicht te krijgen in zowel de reële woningbehoefte zelf als de ur gentie. Mede aan de hand hiervan zullen nieuwe richtlijnen worden opge steld waarover de raad het laatste woord zal hebben Ten aanzien van de ontstane breuk zei wethouder Warrink nog dat de verschillen in feite uiterst klein waren. „Uit de el lenlange lijst van woningzoeken den ging het bij toewijzing van een bepaalde woning op een bepaald moment om slechts zes mensen, waarvan de namen door de com missie genoemd dezelfde waren als die van het College En uit die zes mensen kon men zich tenslotte niet vinden in de keuze van het Colle ge". aldus wethouder Warrink De suggestie van PvdA-woordvoerder Moeliker om de oude commissie opnieuw aan te stellen wees mr. Enklaar van de hand „Onze wegen zijn gescheiden", was zijn conclu sie. De suggestie van de VVD-rractie om de woonruimtewet 1947 te doen herleven vond mr. Enklaar meer zinvol, maar wel een lange weg om deze weer tot gelding te brengen. Werkgroep Welzijn wordt uitgebreid Zonder hoofdelijke stemming ging de raad j.l maandagavond .ak koord met de uitbreiding van de in december 1977 ingestelde werk groep welzijn, al waren er hier en daar wel enkele kanttekeningen Zo maakte J. de Waard (VVD) be zwaar dat de Stichting Sociaal Cul tureel Werk te sterk zou zijn verte genwoordigd in de werkgroep als daar de beroepskracht ook in zou worden opgenomen. Verder zou hij er graag mensen van diverse poli tieke groeperingen in zien. Wet houder Warrink antwoordde dat hij bepaald niet voor politiek voelde binnen het weizijn en dat gepro beerd was alle groeperingen in de werkgroep te krijgen. „Helaas zijn er enkele verenieineen die weige- Vraagtekens bij redenen ontslag ren er aan deel te nemen", aldus de heer Warrink Muziekschool Rijssen Niet de heer H.J. Westerik (CDA) die door het College was voorge dragen als kandidaat vertegen woordiger in het bestuur van de muziekschool Rijssen/Holten. doch de heer J de Waard (VVD) werd hiervoor na twee stemmingen aangewezen. De heer H.J Robers (VVD), stelde zijn fractiegenoot kandidaat nadat de heer A. Moeli ker (PvdA) had voorgesteld nu eens iemand te benoemen uit de kleinere fracties omdat de grotere partijen al in een aantal lichamen vertegenwoordigd zijn De heer Westerik vond dit best en was graag bereid hieraan mee te wer ken. Bij de eerste stemming staak ten de stemmen zodat een tweede stemming nodig was waarbij De Waard werd benoemd. In de dinsdagavond in hotel „Vosman" gehouden jaarbij eenkomst van de Stichting Paardrijden Gehandicapten Holten liet voorzitter W. R. van Couwelaar, na een woord van welkom, in een korte terugblik de door de vereniging in 1978 ontplooide activiteiten de revue passeren. Het aantal rijlessen, die sinds 1 ja nuari '78 gegeven wordt in manege Teun Beldman, bedroeg in 1978 893. Acht fysiotherapeuten zorgen bij toerbeurt voor de begeleiding van de ruiters. Het begeleidings team bestond uit: 1 instructrice. 1 huisarts en 1 fysiotherapeut. Voor zitter Van Couwelaar sprak een woord van dank tot de instructrice mevr. I. Dieperink te Holten. Het bestuur bood de helpsters op 22 fe bruari een uitstapje aan naar springwedstrijden om de N C R V. springtrofee in Arnhem. De aktivi- teiten van de ruiters bestonden uit de viering van het tienjarig bestaan van de F.P G. op Het Loo te Apel doorn, regionale buitendag te En ter en een bosrit met na afloop een gezellig kampvuur. Op 31 december bedroeg het aantal ruiters 22, woonachtig in Holten. Markelo Bathmen. Olsten Diepen veen. De gemeente Diepenveen keurde onlangs een aanvraag om subsidie goed. wat betekent dat ook de kinderen uit die gemeente weer toegelaten kunnen worden. Het jaarverslag over 1977 werd uit gebracht door mevr. Zimmermann-Dekker Het bestuur werd in januari uitge breid met mevr. H. Vincent-Krekel en in september vond een be stuurswisseling plaats, waarbij het voorzitterschap werd overgeno- Op zaterdag 3 maart zal wederom de centrale Hengstenkeuring van het Nederlands Stamboek voor IJslandse Ponies gehouden worden. Vroeger waren deze keuringen in Utrecht maar doordat er tijdens die enorme manifestatie te weinig tijd overbleef voor de zeer intensieve en tijdrovende keuring van IJslandse hengsten vindt deze sedert enige jaren plaats op het Federatienentrum te Uddel Op dit centrum worden verder ook alle an dere belangrijke evenementen van de vereniging gehouden. Het klapstuk dit jaar zal de Europese kampioenschappen moeten zijn. (25-26 aug. te Uddel) in 1979 is de beurt aan Nederland. Tijdens deze kampioenschappen kan men werkelijk verrichtingen op top-niveau zien, opvallend is vaak het grote aaniai deelnemende hengsten. Tevens zijn deze gelege nheden ideaal voor het uitwisselen van ervaringen. men door de heer F. Assenberg te Deventer. Het secretariaat werd overgedragen aan mevr. M. G. Eggink-ten Velde. De heren G. J. Kraaij en H. W G. Vixseboxse tra den uit het bestuur en werden met de heer W. R. van Couwelaar advi seurs van de Stichting. Het bestuur bestaat thans uit de volgende personen: F. Assenberg, voorzitter; mevr H. VincenLKrekel, 2e voorz.. mevr. M. G. Eggink. secretaresse; H. H. van Ark. penningmeester; mevr. K. Zimmermann-Dekker. ouderlid en mevr. H v. d. Spek-de Wit. lid. Voorzitter Assenberg sprak een woord van dank tot de oud bestuursleden Couwelaar. Kraaij en Vixseboxse en overhandigde hen een bos Uloemen voor hun echtgenotes. Door de penningmee ster, de heer Van Ark. werd fina ncieel verslag uitgebracht over het afgelopen jaar en voorzitter Assen berg gaf een toelichting op het be leid dathet bestuur in 1979 hoopt te voeren. Na de pauze werd een 2-tal mooie films vertoond over het paard rijden voor gehandicapten. Deze films waren beschikbaar gesteld door de Federatie Paardrijden Ge handicapten. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord n.a.v. de vertoonde films sloot de voorzitter de goed bezochte en geanimeerde jaarbijeenkomst en wenste allerv wel thuis. Juist bij de keuring voor stamboek opname van merries en hengsten komt het accent op „gebruiksdier" te liggen. De IJslandse pony heeft twee gangen.extra (telgangen tölt) en deze gangen spelen een belang rijke rol bij de keuringen. De jonge dieren worden aan de hand ge toond waarbij de gebruikseige- nschappen even zwaar tellen als het exterieur. Volwassen hengsten mogen als 7-jarige slechts goedge keurd zijn indien zij in het bezit zijn van het IBOP-certificaat voor IJs landse paarden en het exterieur en dit certificaat opgeteld voldoen aan een gestelde norm. Bij deze volwassen dieren geldt het exte rieur voor 40% terwijl de verrich tingen voor 60% gelden. Een hengst zonder IJslandse gangen is niet waardevol voor de fokkerij. Van elke hengst wordt een uitge breid keuringsformulier opgesteld, daarvoor zijn de hengsten veteri nair onderzocht en volledig geme ten. Dit jaar wordt naast het meten van band-stok en breedtematen ook een begin met hoekmeting van kruis en schouder gemaakt. Vooral uit de verhouding van verschil lende hoeken in de achterhand kan een indicatie gegeven worden van de aanwezigheid van de zo essen tiële laterale gangen (telgang en tölt). Van de bevindingen van de jury wordt u via geluidsapperatuur op de hoogte gehouden. Op het Federatiecentrum zal in 1979 een verharde ovaalbaan aan gelegd worden. Er is dringend be hoefte aan een dergelijke baan voor de wedstrijden en de IBOP- proeven. Tevens zal deze baan ge bruikt worden voor de Europese Kampioenschappen in augustus. De nationale IJslandse ponyver enigingen zijn verbonden in de FEIF Föderation Europaischer Is- landpferdefreunde) Hiervan zijn nu tien landen lid. Deze federatie coördineert het internationale fok en sport gebeuren. Tevens zorgt de FEIF voor de organisatie van de Europese kampioenschappen. Deze worden om de 2 jaar in een verschillend land georganiseerd en Op dinsdag 20 februari hield de lagere agrarische school aan de Note- boomstraat een „Open Dag". Deze school vervult een belangrijke taak in agrarisch voortgezet onderwijs in de gehele regio en nog ver daarbuiten. Velen hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid om kennis te maken met deze vorm van onderwijs. Overdag waren het vooral de zesde klassers van de basisscholen, uit de eigen gemeente maar ook uit Markelo. Dijker broek. Okkenbroek en omgeving. Deze leerlingen waren vergezeld van hun leraar. De inspecteur van Landbouw on derwijs, de heer Smeding, van de kring Overijssel-Gelderland kwam persoonlijk een kijkje nemen. Ook de directeur van de Scholenge meenschap Holten. Drs. P Bakker, kwam eens rondkijken naar deze vorm van onderwijs. Tijdens de schooluren waren de leerlingen aan het werk in de ver schillende lokalen, de vierde klas sers waren zo bereid om de belang stellenden rond te leiden, desge vraagd werd door de leraren inlich tingen gegeven. Overdag waren er ook al heel wat ouders, maar s'avonds was de belangstelling nog groter, ook ouders vergezeld van een zoon die zich kwamen oriënte ren. Deze school, die per 1 aug. met het nieuwe cursusjaar, naar Holten verplaatst wordt, kan gezien de be langstelling van deze dag in be schouwing genomen, zeker reke nen op een ruime aanmelding. Mevr A Groot Nibbelink- Vermaas. Wethouder van onder wijs was s" avonds ook onder de be langstellenden evenals bestuurs leden van de OLM afd Bathmen en de Commissie van advies van de school. De omwonenden kwamen bijna allen de school nu eens van binnen bekijken. Er werd een film gedraaid, gericht op het agrarisch onderwijs „Met het oog op de toekomst". Deze film gaf een goed beeld van de vele mo gelijkheden, ook tot het volgen van vervolgonderwijs. Dat vele moge lijkheden, ook tot het volgen van vervolgonderwijs Dat velen daar toe overgaan blijkt wel uit de vierde klassers van nu. die allen, zij het naar verschillende richtingen, een plaats krijgen in het vervol gonderwijs. De school heeft thans 80 leerlingen met drie vaste leerkrachten en ze ven part-time krachten Het on derwijs bevat de algemene vakken vooral handvaardigheid, waar op de Juiste wijze het hanteren van ge reedschap bij hout en metaalbe werking geleerd wordt. Een be langrijk onderdeel vormt ook de kennis van de landbouwwerktui gen. betreffende betreffende op sporen van storingen en onder houd, een hele besparing voor de landbouwer. Verder vakkennis op teeltgebied en basisleggende vakken als natuur kunde. scheikunde en biologie Met dit onderwijs als basis zijn vele mo gelijkheden ter voorbereiding op tal van beroepen. Holten 3-0lympia 7 Het spel van dit team gaat zien derogen vooruit (in vergelijking met de najaarscompetitiei. Dat het veelvuldige trainen succes had (zij het nu nog wat magertjes, de toe komst ziet er echter rooskleuriger uit) liet deze wedstrijd duidelijk zien, Van de eerste drie partijen won alleen invaller Johan van Sweden (23-21, 21-12), terwijl Rien Lammertink en Hans Welting uit stekend tegenstand boden, waarbij Rien nog tot een 3e game kwam Bij het dubbel blijkt de succes combinatie gevonden te zijn. Rien" en Hans wonnen met moeite de le game (29-27), maar in de 2e game werd hun overmacht duidelijk (21- 18). In de partijen hierna werd goed tegenstand geboden waarbij Johan van Sweden en Hans Welting tot een 3e game kwamen; winst bleef echter net buiten bereik Over het geheel gezien was Holten qua spel zeker tegen dit Olympia opgewassen, maar het geluk was niet erg aan hun zijde De verwach tingen voor de uitwedstrijd zijn hoog gespannen De uitslag 2-8. Holten 5 speelde uit tegen Signaal 10 in Hengelo. De dames Ellen Helmer. Bea Klein Teeselink en Great Overvelde gingen hier goed van start Ellen en Greta wisten al lebei een partij op hun naam te brengen, terwijl Bea (die erg goed in vorm wasi al haar dne partijen tot winst kon brengen Het dubbel, gespeeld door Bea en Greta, verliep uitstekend voor de dames, die deze avond elkaar goed aanvoelden. Dit dubbel werd dan ook ruimschoots door hen gewon nen. De uitslag werd dan ook 6-4 in het voordeel van de dames uit Hol ten. Voorlichtingsavonden Maandagavond 26 februari a s. or ganiseert de F.N V. een regionale voorlichtingsavond welke zal wor den gehouden in café Nijlant, Spoorstraat 1 te Wijhe. Aanvang 20.00 uur. Districtsbestuurder J. C. Mool- ekamp zal die avond spreken over het werkgelegenheidsvraagstuk. Onder het motto: „Werken aan werk" zal het die avond vooral gaan om het tot stand brengen en be houden van arbeidsplaatsen en om de weg te vinden tot een goede ver deling van het werk te komen het geen de uitdaging voor de komende jaren zal vormen. Vervolgens zal op dinsdagavond 6 maart a.s. een regionale voorlich tingsavond worden gehouden in „De Leeren Lampe". Almelose: straat 2 te Raalte. Tijdens deze bij eenkomst zal W Spit allerhande aktualiteiten bespreken. Aanvang eveneens 20.00 uur. Belastingaangifte Ook dit jaar wil de F.N.V. afd. Hol- Ondanks het slechte weer reisden de heren van Holten af voor de uit wedstrijd tegen L H C. in Ommen. In een zeer matige wedstrijd liet Holten in de eerste minuten ver scheidene kansen liggen, of werd er slecht afgespeeld en gevangen L.H.C kon daardoor drie keer een voorsprong nemen, die echter niet meer dan tot twee doelpunten reik te, Bij een achterstand van 5-3 kwam Holten vlak voor rust even in zijn spel Met een enkele goed uit gespeelde kans en twee „poeiers" van John Lamping kwam Holten bij rust op een 7-8 voorsprong In het eerste deel van de tweede helft leek het er even op dat Holten van L H C zou weglopen Met vyf doel punten op rij. van Johan Plantinga. kwam Holten met 9-13 voor te staan. Holten verviel daarna weer in het matige spel van de eerste helft en zag L.H.C. zelfs tot 12-13 terug komen Verder liet men het echter niet komen en vlak voor tijd werd het verschil nog op twee doel punten gebracht 14-16 Doelpun ten Johan Plantinga 9. John Lam ping 4, Roelf van der Wijk 1. Gerrit Vincent 1. Meino van Beek 1 Komend weekend spelen alleen de adspiranten:za24/2: Al thuis tegen V en K om 15 00. A 2. thuis tegen A B S om 15 40; BI uit tegen Voor waarts om 14 40. vertrek 13.30: B2: uit tegen Heeten in Raalte om 15.00 vertrek 14.00 ten de leden weer gedienstig zijn bij het invullen van hun aangifte in komstenbelasting. NVV/NKV- gebruik wensen te maken worden verzocht zich daarvoor zo spoedig mogelijk aan te melden bij de se cretaris van hun bond of telefo nisch onder nr. 3327. Na een ge maakte planning ontvangt men hiervoor in de loop van maart na- leden die van deze dienstverlening der bericht. Op 24 maart 1979 zetten het Pro vinciaal Gereformeerd Centrum voor Jeugd- en Jongerenwerk in Overijssel en het Christelijk Jonge ren Verbond Overijssel de deuren van „de Meenthe" in Steenwyk open, om al hun aangesloten klu- bleden van 8 t/m 15 jaar en hun klubleiding op de jeugddag wel kom te heten. Het thema van de dag is „niet al leen op de wereld", dit in het kader van het internationaal jaar van het kind De dag wordt gehouden in de vorm van een feestmarkt, vanwege de jubilea van het C.J.V (125 jaar) en het Gereformeerd jeugdwerk (90 jaar) Op de dag, die van 10.30 uur tot plm. 16.15 uur duurt, zijn er veel ak- tiviteiten. zoals spel en sport, een knutselmarkt, een talentenshow, volksdansen, een jeugdsoos, aller lei stands en een boetiek Boven dien zullen Nederlandse kinderen kennis kunnen maken met kinde- De regionele werkgroep Cultu rele Jongeren Paspoort regio Oost Nederland die de belangen behartigt van de paspoorthou ders in het gebied van Twente. Achterhoek, Salland en Veluwe zal in de periode Augustus/No vember een wervingstoemee organiseren ten behoeve van het CJP en zoekt daarvoor con tact met jongeren, die op welke manier dan ook zich bezig hou den met aspekten van cultuur. - Jongeren die musiceren, expo seren, toneelspelen, fotografe ren. filmen, schilderen, tekenen, creatief zijn. etc - Jongeren die in een plaatse lijke werkgroep willen deelne men aan het CJP werk in die gemeente, Aanmeldingen of inlichtingen: CJP buro (jegio Oost- Nederland) Postbus 255, 7600 AG Almelo, tel. 05490-1 01 - 61-1 95 30 en dan vragen naar Gerhard W ten Bloemendal. ren van andere nationaliteiten. Voor opgave en/of informatie be richt naar: Jeugdwerkburo „Olde Vechte" Zeesserweg 11, 7731 BG Ommen. tel. 05291-15 03. Alle mogelijke mankracht en materieel zijn in de noordelijke provincies van het land ingezet om de pro blemen voor de veehouders ten gevolge van de barre winterse omstandigheden aan te pakken. Het Land bouwschap heeft in ver band met de noodtoestand, waarin vele veehouders verkeren, donderdagmid dag 15 februari overleg ge voerd met het ministerie van Landbouw en Visserij. Bij de meeste zuivelfabrieken in het noorden lag de melkaanvoer op donderdag op twintig procent of minder van de normale aanvoer. Inmiddels is de situatie verbeterd omdat tal van wégen weer berijd baar zijn geworden. In de noordelijke provincies zijn crisiscentra ingericht in de provin ciehuizen. waar alle hulpacties worden gecoördineerd. Het minis terie van Landbouw en Visserij heeft laten weten, dat ook via de provinciale voedselcommissaris- sen al het mogelijke zal worden ge daan om de problemen van de veehouders op te vangen. Als de si tuatie in de komende dagen daar toe tanleiding geeft zal worden overwogen om meer mankracht in te schakelen-

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5