J. de Waard (VVD): „Politiek geen zaak voor werknemersorganisatie" Plattelandsvrouwen wonen verkeersquiz „Aankoop woning Smidsstraat 5 tegen vervangswaarde schept gevaarlijk precedent" mm Plattelandsvrouwen Espelo AGENDA Weekenddienst Gemeenteraad achter P.v.d.A.-motie inzake grondpolitiek S. BAKKER A. Moeliker (P.v.d.A) KERKDIENSTEN HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 FEBRUARI 1979 - PAG. 3 liiiipli Het team van de afd Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen heeft maandagavond in zaal „Vosman" de jaarlijkse verkeers quiz gewonnen die werd georgani seerd door de plaatselijke afd. van. Veilig Verkeer Nederland (VVN) De dames scoorden 38 punten en die waren goed voor de le prijs (beker) en de grote wisselbeker die door de Motor- en Automobielclub „De Holterberg" beschikbaar was ge steld. De 2e prijs was 36 1/2 punten voor het eerste team van de Pers oneelsvereniging „Metalin" en het Bergruitersteam pakte met 34 1/2 punten de 3e prijs; 4 Buurtvereni ging Kozakkenstraat 33,5 p.; 5 C.J.V. Dijkerhoek 33 p.; 6. Dij- kerhoekse Toneelclub „D.A.T." 31.5 p; 7 BouwbedrijfH. Koopman 31 p.; Pers.vereniging Metalin II31 Het winnende team v.l.n.r. de heer j.H. van Engbrink en de dames Vros, Ladiges en Ter Borg. p.; 8. Ontspanningsclub „O.C.H." 30,5 p.; 9. Holtense Muziekveren- ging30p.; 10. Schietvereniging „De Zaagmolen" D'hoek 29 p.; 11. Hol tense Boerendansers 28 p.; 12 Touwtrekkers „O.K.I.A." 27 p.; 13. M.A.C. „de Holterberg" 26,5 p.; 14. Buurtver. „Churchillstr.- Vrijheidslaan" 25,5 p.; 15. Buurt vereniging „Schoolkring Dijker- hoek" 24,5 p. Bij de „individuelen" behaalde H. Bronsvoort met 15.5 p. de eerste prijs, 2 e.e. mej.- M. ter Borg en Ans Sluiter met 15 p. De quiz werd ge leid door mej. Wielinga en de heer van der Vliet van het district Over ijssel VVN. De prijzen werden uit gereikt door de voorzitter van de afd Holten de heer J.H. van Eng brink die een woord van' dank sprak tot allen die aan het welsla gen van de quiz medewerking ver leenden. Zonder hoofdelijke stemming stel den, zowel het collége van B en W als alle raadsfracties zich, (tijdens de j.l. maandagavond ten gemee ntehuize gehouden openbare raadsvergadering) op achter een door de PvdA-fractie ingediende motie waarin er bij zowel de lands regering als het parlement op wordt aangedrongen met de mee ste spoed een wettelijke regeling te treffen inzake de grondpolitiek. Aanleiding tot deze motie vormde het feit dat in de gemeente Holten de zo zeer noodzakelijke woning bouw niet gepleegd kan worden als gevolg van de praktijken door pro jectontwikkelaars, welke overwe ging ook als zo danig in de motie werd opgenomen. op het politieke erf en op de socia listische toer gaat bewegen", was zijn motief. De leden van de afd. Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hielden in gebouw „Trefpunt" hun maandelijkse bijeenkomst die ondanks de kou en de slechte we gen zeer goed was bezocht; De presidenste, mevr. Tuitert- Bronsvoort, sprak een woord van welkom in 't bijzonder tot de heer-J; de Wolde uit Staphorst, die aan de hand van dia's boeiend vertelde over Staphorst als dorp om te wo nen en te werken, over tradities en oer-oude gebruiken, klederdrach ten enz. Naar aanleiding van deze lezing besloten de dames om op 10 mei een reisje te maken met o.a. een bezoek aan Staphorst. Mevr. Tuitert sprak een woord van dank tot de heer De Wolde en deelde verder nog mee dat de afde ling zal deelnemen aan de manifes tatie bij het afscheid van burge meester Enklaar. In de volgende bijeenkomst (maandag 26 maart) zal de fa Won- nink te Holten in het „Trefpunt" een modeshow verzorgen. ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwstraat 31, Goor Tel. 05470-41 13 F.N.V. Namens de PvdA-fractie werd deze motie ingediend door de heer A. Moeliker naar aanleiding van een schrijven van de Federatie Neder- 'landse Vakbeweging Overijssel. In deze brief wordt gesteld dat ook in Overijssel de praktijken van pro jectontwikkelaars welig woekeren en dat de huidige regering op het gebied van de grondpolitiek nog niets heeft ondernomen om deze praktijken tegen te gaan. Derhalve doet de F.N.V. in deze brief een op roep alle kracht te gebruiken welke de invoering van het zgn. voor keursrecht voor gemeenten kan bevorderen. Tenslotte adviseert de F.N.V. in deze brief de gemeenten kan bevorderen. Tenslotte advi seert de F.N.V. in deze brief de ge meenten om bouwkavels voortaan uitsluitend in erfpacht uit te geven omdat op die wijze het eigendom van de grond in handen van de ge meenschap blijft, zodat de voltal lige gemeenschap profiteert van dé waardestijgingen. Motief: „Deze brief is ons uit het hart ge grepen. Het lijkt ons niet meer no dig om in de Raad der gemeente Holten nog een betoog te houden over de verfoeilijke praktijken van projectontwikkelaars, die in het al- F.N.V.: buiten het boekje gemeen lak hebben aan mensen en uitsluitend denken aan hun eigen, meestal al vette winsten. Immers ook Holten zit al in de wurgende greep van projectontwikkelaars en wij vrezen dat deze greep nog wel meer zal gaan knellen in de nabije toekomst, hoewel we van harte ho pen dat we daar nu iets te somber over zijn, maar de tijd zal dat leren. Wij zijn dan ook bijzonder gelukkig met het feit dat het nog slechts veertien dagen geleden was dat ook het college van burgemeester en wethouders van Holten zich uitsp rak voor een voorkeursrecht voor de gemeenten". Aldus motiveerde de heer Moeliker zijn motie met welke laatste op merking hij herinnerde aan uitla tingen van het college tijdens het werkbezoek van het PvdA Tweede Kamerlid Hessel Rienks aan Hol ten. Bezwaar Omdat in de ontwerp motie van de PvdA-fractie aan deze brief werd gerefereerd, wees de heer J. de Waard (VVD) deze motie aanvan kelijk nogal fel van de hand. „Deze motie mag voor ons regelrecht in de prullebak omdat wij het absoluut onjuist vinden dat een werkne mersorganisatie zich op deze wijze NED. HERV. JERK 9 00 u en 10.30 uur ds C C Ad- dink Voorjaarszendingscollec- te Oppasdienst Mevr. Bogaard-van der Burg en Ge rard Vuuregge GEREF. KERK 9 30 u (Kinderoppas) en 15.00 uur ds G H W Peddemors In beide diensten is de le coll voor de zending en de 2e voor rente en aflossing Kinderoppas Erie van Leeuwen, mevr. Kruidhof-Kruimelaar, mevr AanstooLBeldman (res.) Hetty Landeweerd. mevr. Bosschers-Beltman. res. mevr. Heusinkveld-Hulsman R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9 30 uur DIJKERHOEK 10 00 uur mevr. G I de Heer- Berkhof van Okkenbroek Uit- gangscoll Zendingscollecte OKKENBROEK 10 00 üur ds M de Heer Uit gangscollecte Kerkvoogdij NIEUW HEETEN Zaterdag 19 00 uur, zondag 8 00 en 11 00 uur „Wanneer we het collegevoorstel inzake aankoop van de woning Smidsstraat 5 van de heer B. H. Veldhuis voor fl. 301.000,- van avond zouden aanvaarden hebben we als gemeenteraad een gevaar lijk precedent geschapen. Binnen de kortste keren kunnen we dan alles op basis van vervangings waarde kopen en wie zal dat beta len zoete lieve Gerritje?" Dit zei de heer A. Moeliker (PVDA) tijdens de j.l. maandagavond ten gemeentehuize gehouden open bare raadsvergadering. Vervol gens leverde hij behoorlijk kritiek aan het adres van wethouder H. Stegeman omdat hij tijdens de commissievergadering niet volle dig zou zijn geweest over de op bouw van de aankoopsom van dit pand. Onvolledig Tijdens een tevoren gehouden commissievergadering zou (blij kens verklaring van de heer Moeli ker) wethouder Stegerhan enkel hebben meegedeeld dat de gemee nte genoemd pand kon aankopen voor de prijs van fl 301 000,- welke prijs gebaseerd zou zijn op een des kundigenrapport hetwelk later (7 februari) ter beschikking zou ko men. In een andere commissievergade ring kreeg J v d Harst de indruk dat hier sprake zou zijn van aan koop op basis van vervangings waarde en niet op basis van de reële waarde van het pand zelf Teneinde hierover zekerheid te krijgen heeft de heer Moeliker in weer een andere commissievergadering de nodige vragen gesteld waarop wethouder Stegeman zeer beslist ontkennend zou hebben geantwoord „Doch wie schetst mijn veront waardiging over het antwoord van de wethouder als ik dan eindelijk het taxatierapport onder ogen krijg waarin buiten de getaxeerde reele waarde van het pand ad f) 255 000 ook nog de volgende vergoedingen worden toegekend nl Aankoopkosten vervangende woning fl 25 000. Opknapkosten vervangende woning fl 12 500.-; Verhuis- en wederinrichtingskos- ten fl 8 000.-; Totaal fl. 46.000.-". Vervangingswaarde „Dit noem ik kopen op basis van vervangingswaarde en van wet houder Stegeman wil ik dan ook een toelichting op zijn antwoord van veertien dagen geleden, omdat dit volstrekt niet overeenkomstig de waarheid was", aldus de heer Moeliker. die vervolgens wilde we ten hoe het mogelijk was dat het pand nu op fl 255 000,- werd ge schat. terwijl in een vorig taxatie rapport var. juni 1978 de waarde op 11 216 600,- was gesteld. „Hoe is dat te rijmen met de algemene tendens van daling van de waarde van on roerende goederen?" wilde hij we ten. Tenslotte prees hij de taxateur dat deze zo eerlijk is geweest in zijn rapport duidelijk te laten zien wat de reële waarde van het onroerend goed en andere bestanddelen zijn geweest Hij verweet het college dat de taxateur zo'n beetje op stap werd gestuurd met de opdracht om opfl 301 000.-uit te komen De heer Moeliker vond dan ook dat met de prijs van fl 255 000.- het pand goed betaald is. was verder nog bereid tot toekenning van een verhuiskos tenvergoeding, maar weigerde me dewerking te verlenen tot aankoop op basis van vervangingswaarde Omdat de gemeente voor het kom- plan in feite alleen de tuin maar nodig heeft (voor welke aankoop het Rijk bijspringt met 80 sane- ringsbijdragei leek het hem een goede zaak van deze aankoop twee transacties te maken inplaats van het voorstel van B en W tot één transactie Doelstelling Namens de CDA-fractie zei de heer Westerik dat het collegevoorstel een wezenlijk onderdeel vormt van de na te streven doelstelling tot verwezenlijking van het komplan Om die zakelijke reden verklaarde hij zich dan ook wel met het colle gevoorstel te kunnen verenigen „Het is een normale zaak wanneer de gemeente belang heeft bij be paalde aankopen dat bepaalde vergoedingen worden gegeven Zowel het voorstel als het taxatie rapport werken in die zin verwar rend omdat daarin de vervangende Gevaarlijk precedent woonruimte meespeelt. Zou dit niet het geval zijn geweest dan hadden wij een totaal andere dis cussie gevoerd", zei hij Tenslotte vroeg hij naar de mogelijkheid het geheel alsnog in te brengen in het komplan zelf. Enkel grond Namens de WD-fractie verklaarde de heer J de Waard ook tegen het collegevoorstel te zijn omdat de gemeente in feite alleen de grond maar nodig heeft en met de totale aankoop de financiële ruimte van de gemeente in één keer opgesou peerd zou worden Hij zei echter nog met het college te willen meedenken wanneer hem de verzekering werd gegeven dat de woning door de gemeente weer zou worden verkocht Allereerst omdat de gemeente daarvoor geen eigen bestemming heeft, maar met name ook vanwege een verlichting voor de gemeente van de kosten. Tens lotte was ook hij van mening dat deze aankoop diende te geschieden in twee transacties omdat ook hij fl 50 000,- saneringsbijdrage van het Rijk verloren zag gaan <nl 80 over de waardevermindering van het woonhuis wanneer de tuin daaraan wordt onttrokken red Namens het college antwoordde wethouder H Stegeman in eerste instantie door op te merken dat het vorige college zich reeds heeft bezig gehouden met de aankoop van dit pand Ook toen werd reeds een taxatierapport opgesteld waarin met ongeveer dezelfde criteria werd gewerkt als ln het huidige rapport. „Wanneer ln de commissieverga deringen ten aanzien van deze cri teria onduidelijkheid heeft bestaan dan spijt mij dat zeer", zo veront schuldigde hij zich. Wat de aankoop zelf betreft zei hij dat Veldhuis van aanvang af niet bereid bleek alleen de grond te ver kopen. Het was een kwestie van al les of niets. Veldhuis was alleen be reid te onderhandelen op basis van vervangende woonruimte en in dat geval praatje nu eenmaal over een bedrag van drie ton. „Aangezien we met name de grond nodig hebben vóór we met het komplan verder kunnen, staan we hier dus voor het blok. Gaat van avond de koop niet door dan is Veldhuis niet bereid tot verder on derhandelen en gaat dus de hele transactie niet door en kunnen we dus het Komplan wel vergeten", aldus de heer Stegeman. die verder tegen opsplitsing van de koop in twee transacties bleek te zijn, om dat bij opsplitsing het gevaar aan wezig is dat een der voorstellen door de raad niet zal worden aan vaard, hetgeen de aankoop op nieuw zou blokkeren. Haalbaarheid Hierop vulde burgemeester Mr. W H Enklaar nog aan dat het col legevoorstel in feite wel neer komt op vervangingswaarde zoals door de heer Moeliker werd gesteld, maar hij ontkende dat door de taxateur hiernaar was toegere kend „Hier is zuiver gewerkt met de vraag Wat is haalbaar en aan gezien de gemeente de vragende partij is en het algemeen belang in het geding adviseerde hij de raad dit voorstel te aanvaarden Hij verklaarde echter dat het col lege geen toezegging kon doen op de vraag van de VVD-fractie dat het woonhuis door de gemeente weer zou worden af|estoten. Stemming Uiteindelijk stemde de VVD-fractie tegen het collegevoorstel omdat voor hen de verkoop van het woon huis voorwaarde vormde om met het collegevoorstel te kunnen mee gaan De PVDA-fractie stemde tegen vanwege de precedentwerking die bij deze koop op basis van vervan gingswaarde uitgaat bij volgend? aankopen Aangezien CDA en Gemeentebe lang voor stemde werd het college voorstel tenslotte met 8-5 aan vaard. Compromis Nadat ook de heer H. J. Westerik (CDA) had verklaard met deze ali nea „wat te zitten" zag de heer Moe liker de aanvaarding van zijn motie blijkbaar in gevaar komen en stelde daarom voor de verwijzing naar de F.N.V. briefuitzijn ontwerp motie te laten vervallen. Aangezien daarmee de door ge noemde partijen geuite bezwaren wegvielen werd de motie zonder hoofdelijke stemming aanvaard, nadat burgemeester Mr. W. H. En klaar nog had voorgesteld deze mo tie ook ter kennis te brengen aan de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten. De heer E. M. v. Schooten (Gem. Bel.) merkte tenslotte op dat mo ties als deze wel uitzondering die nen te blijven in verband met de vaak hoge kosten welke hieraan verbonden zijn. Lichtenbergerweg Tijdens behandeling van de inge komen stukken wees de heer J. de Waard (WD) tenslotte nog op een brief van de milieufederatie afd. Holten, waarin nog eens werd ge wezen op de milieubezwaren welke een verbreding van de Lichtenber gerweg met zich brengt. „Verbre ding van een dergelijke weg trekt automatisch meer verkeer aan en nodigt automatisch ook uit tot ho gere verkeerssnelheid, waardoor meer schade wordt toegebracht aan bomen en vooral ook aan de wildstand, terwijl het ook meer ge varen oplevert voor de fietsroute waarin de Lichtenbergerweg is op genomen", aldus de nagekomen brief die derhalve nog niet in de lijst van ingekomen stukken was opge nomen. De heer de Waard vroeg aan degene die indertijd voor verbreding van deze weg hebben gestemd (CDA en GB red.) of deze zich, na kennis name van deze brief nog eens willen beraden over de vraag of het wel juist was voor verbreding van deze weg te stemmen. De heer H. J. Westerik (CDA) rea geerde hierop met de opmerking dat de vraagstelling van de heer de Waard niet terecht is omdat in de brief niets wordt gevraagd. „Aan vankelijk hadden wij ook moeite met verbreding van deze weg om dat in het begeleidende preadvies van B en W werd gesuggereerd dat de Lichtenbergerweg een door gaande verbindingsweg zou wor den. Pas nadat kwam vast te staan Vrijdag 23 februari 20.00 uur Touwtrekwedstrijden in manege „Snorrewind" 20.30 Disco-special „Muziek uit de zestiger jaren" in „de Schure" 24.00 uur Aanvang voetbal tourncoi „Nacht van Blauw Wit „in sportr hal" 't Mossink (zie ber.) Zaterdag 24 februari 13.00 uur Aanvang keuring ver sierde wagens Carnavalsoptocht (zie bericht) 13.45 uur optocht versierde wagen (vertrek vanaf Sporthal, Keizers- weg) Maandag 26 februari 20.00 uur Ledenvergadering ZW „Blauw Wit" in clubhuis „Meer manskamp" 20.00 uur Openbare bijeenkomst VVD in „de Leeren Lampe" in Raalte Spr. Hans Wiegel, min. van Binnenlandse Zaken Dinsdag 27 februari 20.00 uur Voorlichtingsbijeen komst over „Snijmais- „contractteelt" in hotel „Vosman" (zie ber.) 20.00 uur Jaarvergadering Land. Rijver. „Bergruiters" in hotel „Vosman" Vrijdag 2 maart 14.30 uur Seizoenwarenmarkt in de Kerkstraat (zie adv. en bericht) 20.00 uur Wereldgebedsdag in Ned. Herv, Kerk (zie bericht) 20 30 uur Film „Straw dogs" in „de Schure" ZZaterdag 3 maart 10.00-17.00 uur Grote Postzege lruilbeurs „H.P.C." in aula Scho lengemeenschap (zie adv.) Zondag 4 maart 14.30 uur Film „Dolle dwaze waag halzen" in „de Schure" Maandag 5 maart 19.30 uur Openbare vergadering Sportcommissie ten gemeente huize (Zie bericht) Donderdag 8 maart 19.45 uur Bijeenkomst Herv, Vrou wengroep Holten in „Irene" voor lichtingsavond PTT 20.00 uur Jaarvergadering Henge lsportver. „De Rietvoorn" in café „De Poppe" dat dit niet het geval zou zijn kon den wij vrede hebben met verbre ding van deze weg", aldus de heer Westerik. Namens het college verklaarde burgemeester Enklaar dat deze brief aan de stukken was toege voegd om de raadsleden op hun wenken te bedienen maar dat deze brief zal worden opgenomen in de agenda voor de volgende raadsver gadering, waarmee de discussie over deze zaak voorlopig werd af gesloten. MTS J.H.A. Bruins, Keizersweg 32, tel 1280 Spreekuur 11.00 en 16.00 uur Bij spoedgevallen bel len 05483-1280 WIJKVERPLEGING Zr. M H. Honig-van 't Spijker, Fliermatenweg 13, tel. 05731-445 bgg 05700-22700 Spreekuur wijkverpleegkundi gen en uitlenen van verpleegar- tikelen van 13.30-14.00 uur Groene Kruisgebouw, Gaar- denstraat. ZIEKENVERVOER AMBULANCEDIENST J Aanstoot-, tel 2980 en 1338 bgg Garage Müller, tel. 1745 ZIEKENFONDS Maandags mobiel kantoor par keerterrein by sporthal 't Mos sink"Keizersweg van 9.00-11.00 uur ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8 15-11 30 uur ln het Groene Kruisgebouw TANDARTS T van Noort, Catsstraat 46, Goor. tel 05470-5317 Spreekuur spoedgevallen: 5.00-5.30 uur nam. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw G J Kraay, tel 2299 DIERENARTS W C W Wamelink. Houtweg 18. tel. 05483-1515 na 9 uur 2004 8 00-9.00 u MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor maatschappe lijke Dienstverlening „Midden-Overijssel", Dorps straat 16, tel. 2784. Spreekuur ma t.m. vrijd. 8 30-9.30 u. Tijdens de weekends zijn Maatschapp. werk en Gezinsverz. bereikbaar onder nr. 05486-16465. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784 Spreekuur ma t.m. vrijd. 8.30-9.30 uur WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST TV)t en met zond 25 febr. J. Schut. Koekoeksl. 60, Markelo, tel. 05476-2594. Maandag 26 febr. t.m zondag 4 maart. B. Groot Obbink, Kozakkenstraat 2. tel 1526. Aangifte van gestor ven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel. 05483-1318 STORINGSDIENST Zaterdag 24 febr. t.m vrijdag 2 maart; Electra H J. Wanslnk, Lageweg 9. tel. 2789' Gas H.J. Kolkman, Churchillstraat 99, tel 3016 POLITIE Telefoon 1352-2665 en 2655. Na 6 uur 's avonds bellen 05200- 71234 BRANDWEER Telefoon 2222 (Dag en nacht)

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3