Renault 18 binnenkort leverbaar als stationcar Kind en hartin het J aar van het Kind Dwars door de muur, kijken naar de DDR FOTO STRIP. VER- Wie is er bang voor kringlooppapier Gesprek met Groninger schoolarts INGEZONDEN EEBBBflBflBBBflBBBBBBBBBBBBBBBBBBflBBflBBflBBBBBBBBBBBiaBEBBBBBBflBflflflfl HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 FEBRUARI 1979 - PAG. 15 Het Jaar van het Kind 1979 is ingezet met veel publiciteit. Er is gewezen op de verkla ring van de rechten van het Kind. Er is ge wezen op de achterstand in ontplooiin gskansen in grote delen van de wereld en met name in kinderrijke ontwikkelingsge bieden. De Nederlandse Hartstichting on derschrijft graag de noodzaak om heel veel te doen voor de rechten van het Kind. Om dat het recht op gezondheid essentieel deel uitmaakt van de voorwaarden tot een toe komst zonder levensbedreigende situaties vraagt de Nederlandse Hartstichting, van uit haar specifieke opdracht tot gezond heidsbewaking, aandacht voor het voor kómen van hart- en vaatziekten vanaf de vroege jeugd. Tegelijkertijd wil de Hartstichting de aandacht vragen voor de pro blematiek van het kind meteen aangeboren hartafwijking. Sarijen met het - onder auspiciën van de Hartstichting functionerende - Oudercomité Kmderhartenfonds i heeft de organisatie in de voorbije jaren reeds het nodige gedaan voor de belangenbehartiging van de ge zinnen met een hartekind. Daar voor is o.m. de Hartenark in Biltr hoven gesticht. Jaarlijks worden daar therapeutische recreatie- aktiviteiten voor zo'n 400 harte- kinöeren georganiseerd, naast an dere dienstverlening in de strijd te gen het hart- en vaatlüden. Meer kennis van de mogelijkheden voor de preventie en op het gebied van de behandeling van het aange boren hartgebrek kan slechts wor den verkregen door wetenschappe lijk speurwerk en door de vergelij king van resultaten daarvan met die van onderzoekers elders. Ver volgens is het zinvol om de wetens chappelijke informatie die be schikbaar komt zó te „vertalen", dat de bevolking er iets mee kan doen. Er zijn steeds meer cardiolo gen en andere artsen, die de nood zaak onderkennen van het spreken van verstaanbare taal tegenover de hartpatiënt en allen die het kunnen worden. Mevrouw ten Berge is een van die communicatieven. „Tja, hoe moetje beginnen", peinst de Groninger schoolarts Jitske Ten Berge, als wij met haar praten over het jaarthema 1979,.Kinden Hart". Na enig nadenken zegt ze: „Laat ik het zó zeggen. Wil je heel gezonde kinderen hebben, dan moet je al voor het huwelijk beginnen erover na te denken. Het bewustmakings- proces bij de mensen dient al voor de zwangerschap te beginnen". En ze vervolgt: „Een vrouw moet, om maar eens wat te noemen, stoppen met roken zodra ze over tijd is. Het hartje van het kind be gint al te kloppen als het kind vier weken oud is. De mensen weten dat vaak niet. Nicotine heeft invloed op de vaten van de moederkoek. Dus: niet roken tijdens een zwanger schap" Vlak nadat de laatste zin uit haar mond is gekomen, geeft mevrouw Ten Berge er een aanvul ling op. „Ouders van kinderen zou den helemaal niet moeten roken. Dat zou het grootste geschenk zijn dat ze een kind zouden kunnen ge ven. Ik herinner me uit mijn eigen jeugd mijn grootvader. Die rookte altijd een pijp. Hij had er verschei dene. Als kind vond je dat het zo lekker rook. Hethoorde ook bij opa, dat was een gezellig man. En daar heb je het al. die associatie van ro ken en gezelligheid. Die koppeling van gedachten. Daardoor ga je ais kind zelf roken. Dat hoort erbij". „Maar al te vaak wordt vergeten, dat roken veel meer schadelijke ge volgen heeft dan over het algemeen wordt gezegd: Neem nou dat on derzoek bi) kinderen in Rotterdam, waaruit bleek dat sommige kinde ren bloed hadden dat heel snel stolde. Wat stelde men vast? Die kinderen hadden stiekem ge rookt". De strijd tegen roken is geen een voudige. Alleen al de aanpak van de reclame stelt de regering voor een hoop problemen. Toch heeft mevrouw Ten Berge hoop op een betere toekomst. Hoop die vooral gericht is op de Jongeren. Zij: „De Jonge volwassenen van nu zijn zich veel bewuster van hun gezondheid. Een zuiver leven willen ze; Er is meer aandacht voor natuurpro- dukten en dat is een gunstige ont wikkeling. Misschien dat die ten dens doorzet". Vetgebruik Een ander probleem: het hoge vet gebruik bij kinderen. Mevrouw Ten Berge: „Vooral bij leerlingen van LTS en Huishoudschool is het vet gehalte in het bloed hoog. Door de omstandigheden gedwongen ge bruiken die kinderen veel vet. Soms gaat het ook onbewust. Sommigen denken, ach mayonai se, daar zit toch geen vet in? Daar komt nog bij dat het gedrag gericht is op eten buitenshuis Snacks tus sendoor zijn gewoon geworden" „Als je vraagt: eet je veel, dan zeg gen ze „nee"! Ze zijn het zich een voudig niet bewust. Meestal moet er iets gebeuren voor ze het in de gaten krijgen. Ze kunnen moeilij ker de trap op, ze kunnen met gym nastiek op school niet meer zo goed meedoen". De ellende begint ai bij de baby's. De cultuur van de dikke baby's noemt mevrouw Ten Berge het. „Ze moeten er allemaal als een Miche- linmannetje uitzien. Dat is ont staan in de tijd van de tuberculose. Het kind moest snel groeien. Ten dens was het afmeten van de voe ding aan het wegen van het kind" Het benadrukken van een goed voedingspatroon moet je gewoon volhouden, meent mevrouw Ten Berge. „Er is niets in te brengen te gen een goed voedingspatroon. En dat hoeft allemaal niet zo pietje precies op de weegschaal. Als je eens erg veel zin hebt in koffie met slagroom, dan moetje dat doen. Als je de rest van wat je die dag eet maar aanpast. Het gaat om het zoeken naar een zeker evenwicht". In dagelijkse praktijk merkt de Groninger schoolarts duidelijk het verschil in de diverse gezinnen. De meeste ouders weten vaak wel wat goed en niet goed is. maar hebben het niet altyd even gemakkelijk om zich aan de bekende dingen te hou den. Wat voedingsmiddelen betreft blijkt dat maar al te vaak. Kant- en klaarprodukten zijn o zo verleide lijk. Gemakkelijk en. dat komt er bij, de smaak spreekt aan, Me vrouw Ten Berge: „Bij het braden van vlees moest, zo redeneerden de moeders altijd, een heel pakje vet worden gebruikt om een lekkere jus te krijgen. In werkelijkheid is voor 400 gram vlees 50 gram vet voldoende. Met kruiden aange maakt krijg Je ook een lekkere jus. Een heel pakje boter. Dat betekent vijf keer zoveel vet als nodig is". Voor dikke kinderen is het leven verre van eenvoudig. De ervarin gen in een winkel (niets past - alleen de grootste maten),, op gymnastie kles (altijd worden ze geplaagd) en de vaak niets ontziende bijnamen als Bulletje werken uitmate fruste- rend Ze willen wel van het extra gewicht af, maar raken vaak na korte tijd al ontmoedigd Meer dan eens luidt het antwoord op de vraag of het kind wel naar een dië tist wil „Helpt dat dan?" De geste gen welvaart heeft het er voor dikke kinderen niet gemakkelijker op gemaakt Frisdrank was vroeger een traktatie op zon- en feestdagen, tegenwoordig is het de normaalste zaak van de wereld geworden. Veel kinderen komen uit school, lopen thuis naar de ijskast en plukken er een fles uit. Aanvaarden Het is bekend: hart- en vaatziekten manifesteren zich pas op langere termijn. Dat maakt het extra moei lijk te aanvaarden voor de mensen. Mevrouw Ten Berge: „Er is een groep met een bepaald verhoogd risico. Hijvoorbeeld families bij wie hartinfarcten voor het zestigste le vensjaar meer dan eens zijn voor gekomen. Die groep moet extra oppassen. Het is noodzakelijk die mensen eruit te pikken en er extra zorg aan te besteden". Het thema „Kind en Hart" moet naar de mening van mevrouw Ten Berge niet slechts op de ouders worden gericht, maar wel degelijk ook op de kinderen zelf. Boekjes met informatief materiaal voor de scholen bijvoorbeeld. Om te begin nen al op de kleuterschool. Een kleuter kun je best leren wat ge zond en lekker is- Om een voorbeeld te geven: op school zou best kunnen worden uitgelegd, dat wit brood moet wor den vervangen door bruin- of liever nog volkorenbrood. Mevrouw Ten Berge: „Meer vezels moeten ze eten, meer rauwe groenten. Dat leidt tot een mindere calorie- inname en de vezels zijn erg goed voor de stofwisseling. Kinderen kunnen dat best leren, maar dat moet je niet overdrijven. Het mag niet tot dwangmatig gedrag leiden. Dat komt voor. Ik heb wel kinderen gezien, die van huis uit qua voe dingsgewoonten heel strikte regels naleefden. En wat zag je op een ge geven moment? Die kinderen kochten witbrood als snoep. Na tuurlijk, die ouders bedoelen het uitstekend, maar je kunt je niethe- Renault introduceert op de Salon te Genève de stationcar versie van de Renault 18 in verschillende uit voeringen. Het aantrekkelijke van elke sedan is vooral de vormgeving welke te gemoet kan komen aan de smaak van vele automobilisten. Het func tionele karakter echter gaat bij een dergelijk concept vaak verloren. De van een dergelijke sedan afge leide stationcarmodel biedt wél die extra mogelijkheden, maar het uti litaire karakter verstoort vaak juist de vormgeving. De Renaults 18 Stationcar zijn ech ter een voorbeeld van een fraai sta- tioncarontwerp. Renault komt daarmee tegemoet aan de eisen van een groeiend aantal gezinnen en de toenemende recreatie be hoeften. De renaults 18 Stationcar comple teren het Renault 18 gamma met lemaal afzonderen van de maat schappij, je zo dogmatisch opstel len. Het kind zou vervreemden van de rest". Het uitslaan van dreige nde taal sorteert geen effect, meent mevrouw Ten Berge. „Beter is te zeggen, datje prettiger leeft zonder al die extra kilo's. Dat je niet alle dagen die extra last mee hoeft te zeulen". Een aparte groep vormen de kinde ren met aangeboren hartafwijkin gen. Voor deze kinderen werd in juni van het vorig jaar de „Kinder hartenark" geopend. Temidden van de Bilthovense bossen ligt dat unieke huis, dat speciaal voor hen is gebouwd. Mevrouw Ten Berge: „Het is van groot belang, dat voor deze groep duidelijk iets gedaan kon worden. Kinderen met aange boren hartafwijkingen kunnen moeilijk naar normale vakantie kampen. Er zijn hartgebreken die verholpen kunnen worden, er zijn er ook waarbij dat niet kan. Vaak weten die kinderen heel precies, dat ze maar een beperkte levensduur hebben. En de ouders weten dat ze deze kinderen maar kort zullen hebben. Daarom is het zo goed dat er een speciaal Oudercomité in het leven is geroepen". Terug naar de vetzucht bij jonge ren. Mevrouw Ten Berge: „Het is toch wel vooral een probleem van mensen, die een mindere opleiding hebben gehad. Zij hebben minder kans gehad om iets van de geboden voorlichting op te pikken, Vaak veroordelen, ze het als „duur ge zwets" of zeggen ze: „Ze gunnen ons het gebakje niet". Met die voor lichting moet je vooral op kleinere groepen gaan werken. Niet massaal aanpakken. Gewone verenigingen moeten er aandacht aan besteden. Het is te gek, datje in kantines van sportverenigingen snoep, bier en frisdrank ziet liggen. En kinderen mogen vanaf hun zesde jaar al op een sportvereniging". Vier van de duizend geboren kin deren hebben een afwijking in het cholesterolgehalte van hun li chaam. Dat is statistisch vastge steld. Toch wordt zo'n afwijking niet bij de geboorte vastgesteld. Mevrouw Ten Berge: „Zo zijn er meer dingen, hoor. Bloeddruk me ten kun je als arts doen vanaf het derde jaar van het kind. En wat zie je? Nog lang niet bij alle huisart sen hoort de controle van de bloeddruk tot de routine. Dan vraag je je soms wel af, waar je mee bezig bent vier versies, te weten; de Renault 18 Stationcar, de Renautl 18 TL Sta tioncar, de Renault 18 TS Station car. de Renault 18 TS Automatic Stationcar. De inhoud van de bagageruimte kan variëren van 475 dm? tot 1560 dm3 bij neergeklapte achterbank. De naar boven scharnierende ach terdeur geeft toegang tot een vloe roppervlak van maximaal 2,03 m2. Begin mei zullen de Renaults 18 Stationcar in Nederland leverbaar worden. Tevens zullen dan de prij zen bekend zijn. Technische gegevens Renaults 18 Stationcar: Renault 18, 18 TL Stationcar: Ci- linderonhoud cc 1397. Max. vermo gen (ISO) 46 KW/5500 t/min; Max. koppel (ISO) 101 Nm/3000 t/min; 4-versnellingsbak, voorwielaand rijving, tandheugelbesturing, schijfremmen vóór, trommelrem- men achter, 155 SR 13 banden.: Ter geruststelling van allen, die na het lezen van het ingezonden stuk van de heer Trompetter „Kring loop op Irene Vorrinkpapier" Hol- tens Nieuwsblad van 2 februari jl.) zijn gaan twijfelen aan het nut van kringlooppapier, de volgende op merkingen: a Inderdaad is het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne onder leiding van minister Vorrink voor een groot deel overgeschakeld op kringlooppapier. Ook de hui dige minister, de heer Ginjaar (VVD) heeft echter gezegd positief te staan tegenover kringlooppapier en het gebruik hiervan binnen de andere departementen te zullen stimuleren. De wind waait dus niet alleen uit de progressieve hoek, zoals de heer Trompetter sugge reerde! b Slechts 7% van de wereldhout- productie wordt gebruikt voor pa pierfabricage. Dus. hout genoeg? Vergeet het maar!! Bomen groeien langzaam en bijv. in Scnadinavië wordt nu al zóveel gekapt dat men in de nabije toekomst een houtte kort vreest. Dit zal ook invloed hebben op de Nederlandse papie rindustrie die 50% van zijn grond stof uit deze landen importeert. Hotbesparing is dus tóch een ar gument voor hergebruik van oud papier! c. Verder wijst de heer Trompetter op de verontreinigng van onze op pervlaktewateren door lozing van chemicaliën die bij de fabricage van kringlooppapier gebruikt zou den worden. Echt mensen, hier slaat hij de plank toch wel helemaal mis! Een belangrijk argument vóór kringlooppapier is juist dat de wa terverontreiniging bij de productie sterk afneemt in vergelijking met de productie van gewoon papier. Dit komt vooral door het wegvallen van de pulpproductie (pulp is grondstof voor papier) uit hout, die topsnelheid 150 km6uur: benzine verbruik bij constant .90 km/uur 1 op 14.9, bij constant 120 km/uur 1 op 11.4; Totale lengte 445 cm. totale breedte 168 cm. hoogte 140 cm. wielbasis 244 cm.: Ledig gewicht: 995 kg max toelaatbaar gewicht 1445 kg.: aanhanger gewicht (onge remd) 474 kg. (geremd) 925 kg Renault 18 TS Stationcar: Cilin derinhoud cc 1647; Max. vermogen (SIO) 57,4 KW/6500 t/min; Max. koppel (ISO) 120,6 Nm/3000 t6min; 4-versnellingsbak, voorwielaand rijving. tandheugelbesturing, schijfremmen vóór, trommelrem- men achter, 155 SR 13 banden topsnelheid 160 km/uur;benzine- verbruik: bij constant 90 km/uur 1 op 14,7, bij constant 120 km/uur 1 op 10,9; Totale lengte 445 cm. totale breedte 168 cm., hoogte 140 cm., wielbasis 244 cm.; ledig gewicht 1025 kg.; max. toelaatbaar gewicht 1475 kg.; aanhanger gewicht (onge- een enorme vervuiling met zich meebrengt. Om pulp uit oud papier te verkrij gen hoeft het papier alleen maar met water vermalen te worden. Er worden hierbij geen chemicaliën toegevoegd, laat staan geloosd!! Verder blijven de gevolgen voor het milieu ongeveer gelijk, of men de papiermachines nu gewone pulp of „kringlooppulp" laat verwerken (afgezien van het feit dat het moge lijk is een volledige waterkringloop bij de fabricage van kringlooppa pier toe te passen), d De opmerking dat kringlooppa pier moeilijk te beschrijven zou zijn is mijns inziens uit de lucht gegre pen. Ik heb tenminste nooit moei lijkheden bij ondervonden. Ook 2-zydige offsetdruk geeft geen enkel probleem. De schoolkrant van de Scholengemeenschap is daar een voorbeeld van. Ook 2-zijdige offsetdruk geeft geen eenkei probleem. De schoolkrant van de Scholengemeenschap is daar een voorbeeld van. e. De houdbaarheid van kringloop papier wordt door de fabrikanten zeker op zo'n 50 jaar gesteld. Mocht kringlooppapier echter niet voldoen aan de eisen die voor ar chiefdoeleinden worden gesteld - het door hem geciteerde TNO- rapport moet nog openbaar ge maakt worden, dan moeten wij het daarvoor natuurlijk niet gebrui ken. Maar de rest dan ook wel op kringlooppapier; afgesproken mijnheer Trompetter? E. Helmer-Kraaijenbrink Churchiilstraat 109 Holten Voor uitgebreidere informatie over dit onderwerp verwijs ik u naar. - De Notal Kringlooppapier, Vereni ging Milieudefensie tel. 020-221366 - Informatiepakket over kring looppapier, Ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne be stelbaar via tel. 070-209260 ts 2950. remd) 490 kg., (geremd) 945 kg.. Au tomatische transmissie is tegen meerprijs leverbaar op de Renault i 18 TS Stationcar. Ten aanzien van de Oost-Europese landen heerst in ons land nog vaak een zwart-wit denken. Op Oost- Europa worden klichées geplakt als: geen meningsvrijheid, chris tenvervolging, onderdrukking. Daarentegen wordt de huidige-si- tuatie in de Westerse wereld Koms hemelhoog geprezen. In de werkmap 'Dwars door de muur. kijken naar de DDR', uitge geven door het Hervormde Jeugd raad en het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk, worden de vooroordelen eens nader bekeken: kloppen ze, wat is er waar, hoe leven de jongeren daar eigenlijk. Gekozen is voor de DDR. omdat diverse groepen uit Neder land al jarenlang informatie ver zameld hebben over dit land; bo vendien hebben alle redaktieleden van deze werkmap de DDR be zocht. In het bestek is het niet mogelijk het leven in dit land uitputtend te behandelen; wel worden een aantal aspekten bekeken. Zo wordt uitge breid aandacht gegeven aan de jongeren in de DDR. Het blijkt o.a. dat zeer velen zich betrokken voe len bij het socialisme, zoals de DDR dit vertaalt. De DDR, heeft als alle landen, te maken met een opposi tie, verschillende vertegenwoordi gers hiervan komen aan het woord in deze map. Eén van de bekendste is Wolf Bierman, die vooral de bu- rokratie in de DDR hekelt. Over de positie van kerk en christenen in dit Oost-Europese land wordt in ons land verschillend gedacht. Door middel van een interview met Jisk Steetskamp, vicaris van het Hendrik Kraemerhuis (een Neder landse Oek. gemeente in West Ber lijn en de DDR) wordt geprobeerd een genuanceerder beeld te schefc- sen van de positie van de christe nen in DDR. Bij een ontmoeting tussen Nederlanders en inwoners van de DDR waren ontwapeningen mensenrechten de voornaamste gesprekspunten. Het slothoofdstuk van deze werk map bestaat uit enkele verwer kingssuggesties, zoals gesprekvra- gen, tips voor het gebruik van vi deoprogramma's, literatuurver wijzingen, kontaktadressen en een begrippenlijst. Ook zijn een aantal reakties van jongeren verzameld, aangezet in enkele diskussiestel- lingen. De werkmap 'Dwars door de muur, kijken naar de DDR' wordt uitge geven door de Hervormde Jeugd raad en het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk. Deze map is to verkrijgen door f 6.50 over te maken op giro 47506P t.n.v. Gereformeerd Jeugdwerk, Driebergen, onder vermelding van 'Kwik-DDR'. praktische tips voor fotografen m de vorm van een foto-drieluik Kinderen zijn een ideaal onderwerp om te fotograferen. Vooral als ze in hun spel zijn verdiept, krijg je vaak een leuk resultaat. Daar om stapte ik op een morgen gezellig met een buurmeisje naar haar speelplaats om een serie foto's te maken. Toen ze eenmaal bezig was in de zandbak probeerde ik ongemerkt een paar foto's te maken. Maar dat was een misrekening, want Mireille wist best wat er gebeurde; ze had ook meer belangstelling voor de kamera dan voor het zand. In zo'n geval kun je het beste gewoon wat foto's maken. Na een poosje richt de aandacht zich dan wel weer op het eigen spel. Die eerste foto is dan ook minder geslaagd; de achter grond is erg onrustig en Mireille kijkt echt poserend in de lens. Als je zorgt voor een goed kontrast met de achter grond, dan komt het onderwerp van de foto beter uit. Die fetotip kwam me in dit geval goed van pas, want door een iets ander standpunt te kiezen kwam de jongedame leuker uit. De achtergrond is nu veel rustiger en het resultaat is niet slecht. Bovendien staat ze er nu minder geposeerd op; ze is gekoncentreerd aan het spelen en kijkt net op als de foto wordt gemaakt. Zo is het een geslaagde foto geworden, waar ook haar moeder blij mee zal zijn. Nog een opname, nu genomen vanaf een van de klimrekken. Mireille is de fotograaf al lang vergeten. Je kunt zeggen: jammer, dat haar gezicht nu niet zichtbaar is. Voor het kind is zo'n foto later toch een mooie jeugdherinnering, want de aandacht is nu gericht op dat spel met het zand, waar ze zoveel plezier mee heeft gehad. Deze drie foto's laten zien, dat er vele mogelijk heden zijn om zo'n tafereel vast te leggen. En dat vind ik nu juist één van de leuke dingen van foto graferen.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15