Ledenvergadering Holtense Handelsvereniging Carnavals zotternij heeft taai leven Korte foto-nieuwtjes Programma carnavalsvereniging De Fienpreuvers Belangstelling bibliotheek nog steeds stijgende Programma Radio Oost In mei Middenstandsbeurs Jaarcijfers 1978 Beurs Verhoging Van oudsher worst en bier .99 99 HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 FEBRUARI 1979 - PAG. 13 In de dinsdagavond in hotel „Vosman" gehouden vrij goed bezochte algemene le denvergadering van de Hol tense Handelsvereniging, die door voorzitter J.A. van der Maat met een kort wel komstwoord werd geopend, deed de secr-penn. de heer J.A. Slotman verslag over verschillende zaken over het afgelopen jaar. In sa menwerking met de M.A.C. ,,De Holterberg" en de Supp. Club van de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." werden er in het vakantie seizoen op donderdagavond vijf houthakkersfeesten ge organiseerd waarvoor de zomergasten en de burgerij grote belangstelling toon den. Er namen ook elke avond teams uit de gasten aan de wedstrijden als houthakken, houtzagen en hout- kruieh deel. Voorzitter Van der Maat betreurde het dat er in Holten in het vakantieseizoen zo weinig voor de gasten wordt gedaan en dat ook de VVV „Holtens Belang" te weinig activiteiten ontplooit. De Winkelweek 1978 zo bleek uit het verslag van de secretaris mag met een omzet van rond 11/4 miljoen geslaagd worden genoemd Het aantal leden bedroeg op 31 dec. j.l 89 en dat is gelijk aan dat van een jaar geleden De boeken over 1978 moesten worden afgesloten met een klein nadeling saldo in hoofd zaak onstaan door het organiseren van de „Houthakkersfeesten" waarvoor nogal wat spullen aange schaft moesten worden. De ka scontrolecommissie die bestond uit de heren A. Bos en Joh. Steu-. nenberg had boeken en bescheiden accoord bevonden Inplaats van de heer Bos werd in de commissie'be- noemd de heer J Kruk houden ontmoette geen bezwaar en staande de vergadering gaven zich reeds meer dan twintig leden op voor deelname. De tent zal wor den gebouwd op een terrein aan de Keizersweg (De Haar) dat door de Fries-Groningse hypotheekbank gratis ter beschikking wordt ge steld Er zal om de enorme kosten te dekken een mini-kermis worden gehouden op hetzelfde terrein. De „Houthakkersfeesten" zullen wor den gehouden op 12/7,19/7,26/7,2/8 en 9/8. De aktiviteitencommissie die bestaat uit de heren H B Bel tman. A. Bos. G. Beldman, H. Heu- sinkveld. Hm. Stokkers, P Veens- tra en J. Wansink zal t.z.t. met defi nitieve voorstellen op tafel komen Als bestuursleden werden herko zen de heren H J Dikkers en Hm. Maats. Een voorstel van het be stuur om op woensdag 16. donder dag 17 en vrijdag 18 mei in een tent met een oppervlakte van 1500-2000 m2 een middenstandsbeurs te Drie dagen en drie nachten voor Aswoensdag, dit jaar op 28 februari, regeren weer de in kleurig satijn ge stoken prinsen, met hun al even mooi met fasante- staartveren uitgedoste ge volg: de Raden van elf. Ge kozen, om vooral niets van de gekheid verloren te la ten gaan op de elfde van de elfde om elf over elf. Klin kende belletjes en klater goud! Prachtig om te zien, prettig om naar te luiste ren, de grappen en 'door gaans goedbedoelde spot ternijen. Een bont gescha keerde uitbarsting van al of niet geleide pret, vol vro lijkheid, zotternij en zat- ternij. Met als voorbeeld de wat deftiger viering in Limburg en de wat oubol- liger, boerser opvatting in Brabant, trekt carnaval steeds meer feestr vierders aan door het hele land En in feestzalen, clubgebouwen en verenigingslokalen verhoogt het il- lustrere gezelschap, dat uit prins Wladimir. Knelis, Augustines, Tu- bantius of hoe hij dan ook mag he ten. met zijn raad van elf, bestaat, de sfeer en de feestvreugde Gang maker van vrolijkheid, dat is een van de belangrijkste eigenschap pen. waar een prins aan moet vol doen. Viering thuis Wat is er echter overgebleven van de vastenavond, die in huiselijke kring werd gevierd met een maal tijd van spekpannekoeken en worst, waaraan men z'n buikje bol en rond kon eten'5 Niet ten on rechte bestempelt men de carna valsviering meer als organisatie uit zakelijk oogpunt dan uit traditie. Vooral op de jeugd in de kleinere plaatsen en dorpen oefende het met de rommelpot lopen op vas tenavond bijzondere aantrek kingskracht uit. Gelukkig zijn nog lang oude gebruiken bewaard ge bleven, hier en daar tot heden toe, waarbij het carnavalssymbool, de worst, een grote rol speelt, soms een exemplaar van 7 el lang, Zon worst, in zilver geslagen, vormde het palladium van een Boxmeerse worstenkoning, die als zodanig was uitgeroepen, nadat hij een „metworstrlt" had gewonnen. Een palladium, het is een beeld van de beschermgodin Pallas te Troye. waarvan het heil der stad afhanke lijk was. Dergelijke feesten werden in het holst van de nacht ingebla zen door gemaskerden, die op koe hoorns een luguber geluid ten ge hore brachten. Bakkers sloten zich daarbij aan. door uit alle macht op de bakkershoorn te toeteren, ten teken dat de „warme mikjes", de „hete brood trompen" of de „zaanse luilakbollen" konden worden ver kocht Er zijn metworst-liederen, die de metworstkoning, staande op een bierton, werden toegezongen, op de melodie van het Wilhelmus In het verre verleden zou een freule Aleida. na een ongeluk met haar koets door zeven Boxmeerse jonge lingen gered, de grondslag door deze vastenviering hebben gelegd De worst was de schakel in de sfeer van vruchtbaarheidsritus er is meer man-vrouw symboliek in verband met vastenavond. Deense huisvrouwen plaatsten op tafel een vastenavondtonnetje, van buiten beschilderd, van bin nen met rood crepepapier gevoerd. In de ton een „vastenavondroede", een vergulde kale tak. Het rijmpje „Toe. boerinneke. koop een kinne- ke", tegen vastenavond, spreekt Postbode Albert Schippers van de Deventerweg zag bezorgen per fiets of brommer niet zitten of in ieder geval een erg zware opgaaf. Reden waarom hi j per trekker z'n klanten bediende o.a. bij Dieks Roelofs in de Dorpsstraat. Bij de gehouden rondvraag werd door een van de leden voorgesteld om de contributie met 50.- te ver hogen tot 75 - doch dit werd het be stuur toch wel wat te gortig; van daar het voorstel om het te laten bij een verhoging van 25.- en hiertegen had niemand bezwaar. voor zichzelf. Van de Middeleeu wen af is het aspect van de vrucht baarheid, het herleven van de na tuur, al duidelijk. Bij dit alles is er een uiting van kritiek op de ge meenschap, in de vorm van spot ternijen. Zo wordt al in de dertiende eeuw gesproken van vastenavondspelen voor vrouwen In Sittard waarden als oude totebellen verklede vrou wen rond om iedereen met een kwinkslag de waarheid te vertellen De kerk heeft een christelijk stem pel gedrukt op de heidense onder grond van vastenavondgebruiken Op aswoensdag haalt de gelovige katholiek zijn kruisje om zich op de vastenperiode van 40 dagen te be zinnen Ondanks het christelijk stempel heeft de viering van vas tenavond tegenstand ondervonden van de overheid, zich beroepend op de uitspattingen, die kunnen ont staan Maar ondanks dat is de vie ring van carnaval uitbundiger en wijder vertakt dan ooit. Filmen met geluidsgolven Er is vorig najaar een filmkamera gelanceerd, die met behulp van ge luidsgolven zichzelf scherp stelt op het te filmen onderwerp. Er zijn trouwens ook al fotokamera's, die werken met hetzelfde systeem. Deze zelfscherpstellende kamera's bepalen de afstand van kamera naar onderwerp door het meten van de tijd. die geluidsgolven nodig hebben om de afstand te overbrug gen van de kamera naar het onder werp en terug. Automatisch wordt daarna de lens op de juiste afstand ingesteld. 4 jaar onder water De heer Michel Ballleau leed 4 jaar geleden schipbreuk voor de Schotse kust Daarbij ging zijn hele uitrusting voor onderwaterfotogra fie verloren. Onlangs is de appara tuur weer boven water gekomen. De kwaliteit, van de aluminium kof fer bleek zo goed te zijn. dat de in houd na die vier jaar nog in per- fekte staat was en de kamera's en lenzen zo weer gebruikt konden worden. Kleurenfoto's verboden Na de beslissing, dat voor Neder landse rijbewijzen persoonsfoto's in kleur gebruikt mogen worden, is het misverstand ontstaan, dat deze ook voor passen geaksepteerd worden Dat is niet het geval omdat er geen internationale regeling is voor het gebruik van kleurenfoto's en alleen voor zwart/wit-foto's de zekerheid bestaat, dat deze voor alle landen geldig zijn Daarom is het goed uw fotohandelaar te zeg- gen of de door u bestelde foto's be stemd zijn voor een rijbewijs of voor een paspoort. Overvloeiers in opmars Steeds meer mensen prefereren bij het projekteren van dia's het zg. overvloei-effekt, dat ontstaat als het staande dia vervaagt en het nieuwe dia langzaam zichtbaar wordt Daarom brengen ook steeds meer projektor-fabrikanten de zg. dissolve-unit, een hulpmiddel waarmee het mogelijk is om dat- overvloeien van de dia-beelden te verkrijgen. Flitsen op afstand De tijd. dat een flitser alleen voor foto's op korte afstand gebruikt kon worden, is voorbij. In de verfij ning van de mogelijkheden van het flitsen zijn er nu ook flitslenzen, die het licht naar wens breed kunnen spreiden (voor groothoeklenzen) of bundelen, zodat er ook op afstand voldoende licht is voor het maken van foto's met telelenzen. Ook zijn er flitsfilters, die kunnen zorgen voor gekleurd licht voor het berei ken van bijzondere effekten. Ook de draadloze ontsteking van een tweede flitser behoort tot de moge lijkheden. Deze ontwikkelingen wijzen er op dat de rol van het flit slicht in de fotografie niet is uitge speeld ondanks de komst van de z.g. „snelle" films, waarmee bin nenshuis ook zonder flitslicht goede resultaten verkregen kun nen worden. Foto-album versieren Foto's plakken in een album is een leuk werk. vooral als je er met wat tekst bij de foto's echt een kijk- en leesboek van maakt. Er is nu een handig hulpmiddel bij de fotohan- del verkrijgbaar om zo'n fotoboek nog aantrekkelijker te maken, een set zelfkleefkaders, die om de foto's worden geplakt en in verschillende kleuren en vormen te leveren zijn Wie zijn foto-album zo versiert, maakt er een sieraad van. datje een leven lang met veel voldoening be kijkt. Het aantal uitleningen van de bi bliotheken en uitleenposten aan gesloten bij de Provinciale Bil- bllotheekcentrale West- Overijssel, steeg gemiddeld met 3.6% ten opzichte van 1977. (van 3.821.009 naar 3.957.562). Het aan tal lezers vertoonde vergeleken met 1977 een stijging van 4,9% (van 94.488 naar 99.198). De lezers maakten 29,4% uit van het inwo nertal van het werkgebied van de bibliotheekcentrale. <1977: 28,3%) Een gestage (om niet te zeggen rus tige) groei die zich in 1979 onge twijfeld zal doorzetten en waarbij twee ronde getallen zullen worden bereikt: 100.000 lezers en 4 miljoen uitleningen. Bekijkt men de uit leencijfers van iedere biliotheek afzonderlijk dan blijkt nog altijd het gesingnaleerde grillige beeld van vorige jaren: bij de een zakt het aantal uitleningen, bij de an dere stijgt het konstant of het aan tal uitleningen is eerst gestegen en dan weer gedaald of gedaald en daarna weer omhoog gegaan. Aangenomen mag worden dat de turbulente effekten van de kontri- butievrijdom voor de jeugd tot 18 jaar (l/4-'75) zijn uitgewerkt. In afwijking van de tot voorheen gevolgde methode om de uitleen cijfers van de afzonderlijke bibliot heken te vergelijken met het daar aan voorafgaande jaar is deze keer gekozen voor een vergelijking met het jaar 1975.hetjaar dat de Wet op het Openbaar bibliotheekwerk van kracht is geworden Daaruit blijkt dat over de jaren 1975-1978 de vol gende bibliotheken de grootste stijging vertonen in het aantal uit geleende boeken: Giethoorn41.9% Aadorp 41,7%, Staphorst 40.6%, Oudleusen 39,8%, Wijhe 39,1%, Hoonhorst 38.4%Bathmen 38,1%, Oldemarkt 35,5%, Nieuwleusen 31,8%, Holten 30,9%, Dedemsvaart 29.4% en Markelo 29,2%. De geza menlijke uitleenposten (beperkte kollekties in de kleinste kernen) stegen met 42.4%P eensdeels door vestigingen in relatief grotere ge meenschappen (Yhorst en Sibcu- lo). anderdeels door een verruiming van het aantal geplaatste banden. Niet alle bibliotheken stegen, een vijftal bibliotheken vertoonde een achteruitgang tov 1975 te weten. Kloosterhaar 12,9%. Daarlerveen 12.3%. Westerhaar 6.8%. Haarle 5.4%c en De Krim 4,1% Zowel extern als intern deed zich een aantal problemen voor dat een evenwichtig en duidelijk beleid in de weg stond. Het is in dit kader wellicht nuttig deze zaken eens op een rij te zetten: Extern Het huidige bibliotheekwerk is ge bouwd op drijfzand. Naar buiten toe wekt het werk in de plaatselijke bibliotheek de indruk soepel te ver lopen. al klaagt er een aantal ge bruikers over de lange wachttijden bij het inschrijven van de boeken en over de duur voor men aange vraagde/gereserveerde lektuur in handen krijgt. Het huidige peil van dienstverlening is alleen mogelijk dankzij personeel aangesteld in het kadpr van maatregelen ter bestrij ding van de werkiooheid d.w.z. tij delijke krachten die na p!m. 1 jaar weer (moeten) vertrekken. Een voorzichtige schatting leert dat deze groep 30% van het werk uit voert. Mocht dit tijdelijk personeel wegvallen door het beëindigen van de werkverruimingsmaatregelen (en dat is niet ondenkbaar!) dan be tekent dat onherroepelijk nog lan gere wachttijden, inkrimping van het aantal openingsdagen, beper king in het aantal te lenen boeken, beperking van het aantal in te schrijven lezers, vermindering van de mogelijkheid om boeken aan te vragen of te reserveren èn om ad vies bij het kiezen van boeken te vragen. Uitbreiding van het aantal personeelsleden in vaste dienst is alleen mogelijk nadat het ministe rie van CRM daarvoor toestem ming heeft verstrekt. Het ministe rie is daarentegen van mening dat op formele gronden het huidige aantal formatieplaatsen (is pers oneelsplaats van 40 uur) met 14 (veertien) verminderd dient te worden. Naast personele problemen kampt men in een aantal biliotheken met een verouderde en benauwde huis vesting, bijv. Lemele, Staphorst, Markelo, Oldemarkt, hetgeen voor de betrokken bibliothekaris èn, voor de lezers een dagelijks terug kerende handicap blijft (zie voor beeld bibliotheek Vroomshoop). Al deze faktoren tezamen bezorgen de mensen in het bibliotheekwerk langzamerhand een frustrerend gevoel De vraag van buiten naar aanpassing en vergroting van aan bod (grammofoonplaten/ruimte!) en service (lange wachttijden!) is in de huidige situatie onmogelijk te beantwoorden. Intern Door een van oudsher gevoerd be heer van de middelen die aan het bibliotheekwerk in WestrOverijssel ten goede kwamen, isin de loop van jaren een vrij ruim eigen vermogen opgebouwd. Een wijziging in de exploitatie-opzet na invoering van de bibliotheekwet (1975) maakte het gewenst aan dit vermogen een bestemming te geven. Een hoorzitr ting in het Provinciehuis, waar de betrokken gemeenten hun visie konden uiteenzetten, heeft een duidelijke keus opgeleverd (d.w.z. verdeling over alle 25 stichtingen waar de lokale bibliotheken in ver enigd zijn). Het woord is nu aan de provincie, in de hoop dat deze erfe nis in 1979 tot aller tevredenheid kan worden opgelost. De organisatiestruktuur van het bedrijf heeft sedert 1953 geen we zenlijke veranderingen gekend be houdens geïmproviseerde aanpas singen voortvloeiende uit schaal vergroting en maatschappelijke omstandigheden. Dit heeft geleid tot spanningen en onzekerheden waarbij langzaam maar zeker dat wat oud en vertrouwd was ver dween zonder dat nieuwe lijnen duidelijk gestalte konden krijgen. Hopelijk biedt dit jaar de moge lijkheid d.m.v. bezinning en reor ganisatie de gewenste duidelijk heid te scheppen. Enkele cijfers van onze plaatselijke bibliotheek: Lezers 1978: Jeugd tot 18 j. volwassenen totaal 1978 Totaal 1977 1054 3115 3079 jeugd: volwassenen: totaal Holten 2061 Uitleningen 1978: Holten studie: 12 984 verhalen: .57 445 studie: romans: 1978 1977 12.456 43.452 126.337 123.865 De elf commissies die in verband met de viering van hun jubileum jaar ('t is voor de elfde achtereenvolgende keer carnaval in Holten) zijn er ook dit jaar weer in ge slaagd om een programma te presenteren de Fienpreuvers waardig en een garantie voor jolijt en plezier voor jong en oud in „Keunedarp". Het programma luidt als volgt: Vrijdag 22 febr.: Good-will avond met o.a. een bezoek van Prins Jan III den Umrooper gevolg aan het Tienercarnaval in „De Schure". Zaterdag 24 febr.: 13 00 u. Keuring versierde wagens. 13.45 u.: Optocht met ontvangst op het ge meentehuis door B. en W. met aansluitend kindercarnaval bij „De Poppe". 20.30 u.: 's avonds grandioos gecostumeerd carnavalsfeest in zaal ,,De Poppe". Zondag 25 febr.: 13.30 u.: Gecostumeerde sportwedstrijd in sporthal ,,'t Mossink" met aansluitend „Kleintje Carnaval" in hofbar. 19.30 u.: Boerenkoolmaaltijd bij oud-prins Water Jan (café Maats). Maandag 26 febr.: 20.00 u.: „Keune-avond" bij Boer Biet (en tree gratis). Dinsdag 27 febr.: 15 00 u.: Bejaardencarnaval in de Hofbar daarna jubileum-diner voor prins Jan en de Raad van Elf aangeboden door de directie van motel „Holten" i.v.m. elfjarig bestaan. Plm. 19 30 u. Afsluitingsfeest in de Hofbar (café Kalfsterman, Stationsstraat). Het programma van Radio Oost voor vrijdag 23 februari tot en met donderdag 1 maart is als volgt. Vrijdag 23 februari 17 00 ANP, 17 03 Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijssel. 17 20 Met Radio Oost het weekend in, met als speciale gast Ted de Braak Dit programma staat in het teken van de carnaval en wordt rechtstreeks uitgezonden vanuit, de Schouwburg in Nijme gen. 18.00 Einde uitzending. Zaterdag 24 februari 17 00 ANP. 17 03 Programma overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijssel. 17 20 Sportpro gramma van Radio Oost. 1800 Einde uitzending Zondag 25 februari *11.00 ANP, 1103 Radio Oost op zondagmorgen. Een rechtstreekse uitzending vanuit cultureel cen trum Theothorne in Dieren Aan deze uitzending werken mee Sas- kia Apon. harpiste, het bluesduo Greyhound uit Almelo en het caba ret Stepinstepuit. 18.00 Einde uit zending, 1700 ANP. 17.03 Het sportprogramma van Radio Oost, 18 00 Einde uitzending. Maandag 26 februari 12 00 ANP, 12 03 Nieuws en muziek, 12 30 Einde uitzending, 17.00 ANP, 17 03 Programma-overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel. 17 20 Het boeren programma. 17 50 Nieuws en agenda, 18.00 Einde uitzending. Dinsdag 27 februari 12 00 ANP, 12.03 Nieuws en muziek, 12.30 Einde uitzending, 17.00 ANP, 17 03 Programma-overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel. 17.20 Mensen in het nieuws, 17 50 Agenda en nieuws, 18.00 Einde uitzending. Woensdag 28 februari 12 00 ANP. 12 03 Nieuws en muziek, 12 30 Einde uitzending, 17.00 ANP, 17.03 Programma-overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel, 17.20 Radio Oost op lokatie, ditmaal in Goor, 18,00 Einde uit zending. Donderdag 1 maart 12.00 ANP, 12.03 Nieuws en muziek, 12.30 Einde uitzending, 17.00 ANP, 17.03 Programma-overzicht en nieuws uit Gelderland en Overijs sel, 17.20 Knelpunten in de regio, 17A0 Agenda en nieuws, 18.00 Einde uitzending.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13