Lawaai-ellende steeds groter Meer mannen werkloos Slavenburgs Bank: voor al uw verzekeringen tegen zeer voordelige tarieven. Slavenburgs Bank FOTO STRIP. VER HAAL lOude veerassen in stand houden mmm V00RJAARS MODE 1979 en zekér TO0) aan vroegtijdig opgegeven advertenties kunnen wij de meeste aandacht schenken Zojuist aangekomen De nieuwe combinatiemode Prachtige velours in de nieuwe kleuren EXCLUSIEF VOOR RIJSSEN zie etalages kom eens passen OPPAS GEVRAAGD 677STE STAATS LOTERIJ Holtense Handelsvereniging Over auto's en verkeer leest men in dit blad steeds meer NICO WIERSEMA HOLTENS NIEUWSBLAD - 2 FEBRUARI 1979 - PAG. 4 Veel nieuwbouwwoningen voldoen niet aan de geluidsisoleiende voor schriften. Technisch is dit geen probleem. Wel zijn darde kosten en dt controle. Bij bezuinigingen leggen de „onzichtbare" voorzieningen voor de geluidsisolering vaak het loodje. Bij alle betrokkenen, zeker ook bij bewoners, is een groter geluidsbewustzijn nodig. Wat bijvoorbeeld te denken van een paar citaten uit correspondentie die dag in dag uit bij het bureau van de NSG binnen komt: .„Onze buurjon gen heeft een nieuw drumstel gekregen van f. 3.500 met alles erop en eraan. Hij trommelt van 8.00 tot 20.00 uur". Cafés in de buurt zijn vaak ook een bron van lawaai-ellende Jukebo xen verhinderen de nachtrust. En het wegrijden luid claxonerend. tot diep in de nacht motorgeronk! Dan zijn er nog ijzeren kanteldeuren en het klossen op plavuizen in een huurwoning. Omdat het hoofdza kelijk gaat om gevolgen van rela ties tussen de mensen onderling, op eigen particulier terrein, is het be langrijk dat er over gepraat kan* worden. In het kader van de aktie „laten we zacht zijn voor elkaar" is dat een eerste vereiste. Je moet be grip hebben voor elkaar en als je last hebt van elkaar moetje erover kunnen praten Wie last heeft van burengeluid als gevolg van het gebrek aan geluidsi solatie komt civielrechtelijk maar moeilijk aan zijn trekken Verhaal op de architect is tot nu toe nauwe lijks mogelijk gebleken. Bij de aan nemer is de kans iets groter. De Wet Geluidshinder voorziet in een scherper toezicht op de geluidsiso latie. Zolang echter deskundig personeel ontbreekt is er weinig verbetering te verwachten. Veel hangt af van de mensen zelf, van de huisvrouw, van de kinderen, van de fabrikanten van huishoudelijke apparatuur en tuinbenodigdheden (motormaaiers). Wil de aktie „laten we zacht zijn voor elkaar" inder daad succes krijgen, dan zullen we allemaal een beetje zachtjes aan moeten doen! Heidens lawaai Met het lawaai van de jaarwisseling nog naklinkend in de oren kan men verzuchten: Als het maar zin heeft gehad. Volgens oude heidense ge bruiken moesten de boze invloe den. de demonen, mpt vuurwerk, klokgelui, midwinterblazen verde- ven worden, opdat men vol goede verwachting een nieuwe jaarkring kon binnentreden In alle rust Maar dat is helaas maar al te vaak in deze tijd een vrome wens De jaarlijkse geluidshinderdag. geor ganiseerd door de Nederlandse Stichting Geluidshinder, stond in het teken van de hinder van woon- en recreatiegeluiden Het ver scheuren van een vredige stilte door een schallende radio en meer van dat soort lawaai is moeilijk in wettelijke normen te regelen Bu- renhinder is na het wegverxeer overigens de grootste bron van ge- luidoverlast De minister van Volksgezondheid en Miliehygiène. dr L. Ginjaar, is van mening dat hieraan extra aan dacht moet worden besteed. „We kennen de technische oplossingen om geluidshinder te bestrijden, maar we zullen moeten vechten voor de maatschappelijke aan vaardbaarheid. Het onderwerp moet gaan leven, zodat men de op lossingen die wij aandragen niet al leen aanvaardt, maar ook zelf eraan wil bijdragen" De minister is er alles aan gelegen dat het door de Tweede Kamer aanvaarde wets ontwerp Geluidshinder operatio neel wordt. De aktie van de Nederlandse Stich ting Geluidshinder „laten we zacht zijn voor elkaar heeft een groot aantal zeer uiteenlopemnde reac ties opgeleverd Het bureau van de NSG verwerkte al soedig 1751 aan vragen om nadere informatie Van de naar voren gebrachte klachten of problemen bleek 55% burenhin- der te betreffen Het hinderlijke ge schetter van radio en andere elec tro akoestische apparatuur en TV sprong er daarbij uit met 21% Uit een later onderzoek bleek boven dien dat het lawaai uit de disco bars, sociëteiten, dancings e.d. nog was toegenomen met 10 ten op zichte van een vorige periode praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-dneluik "De donkere kamer is niet donker meer", zei onlangs een vriend, die een nieuwe hobby heeft ontdekt.- Vroeger was hij een enthousi ast zwart/wit-fotograaf, die zijn eigen foto's ontwikkelde in de donkere kamer. Maar vorig jaar is hij overgeschakeld op kleur en hij maakt nu de mooiste kleurvergrotingen. "En daarvoor" - zei hij - "heb je eigenlijk geen donkere kamer meer nodig." Als ik zoiets hoor, wil ik daar altijd meer van weten en dus ging ik, met een negatief van een kleurenfoto, waarop onze hond mooi stond te we zen, naar hem toe. Dat negatief ging, net als vroeger bij het zwart/wit vergroten, in een vergrotingsapparaat. Ik mocht kiezen, hoe groot de foto mocht worden. "Flink groot", zei ik. Het werd 't formaat 24 bij 36 centimeter. Het licht ging uit en er werd gesleuteld aan wat knoppen van een toestel. "Dat is een colouranalyser", licht te mijn adviseur toe. "Als je met-zo'n apparaat een beetje ervaring hebt gekregen en het staat goed ingesteld, dan meet die analyser het juiste evenwicht in de kleuren en dan kun je daarop precies aflezen op welke manier je moet belich ten". Het papier werd belicht en daarna opgerold in een ontwikkelcylinder gestopt. Het licht kon weer aan. De foto werd in die "drum" ontwikkeld door na elkaar drie verschillende vloeistoffen bij het opge rolde papier te gieten. Na ongeveer een kwartier kwam de foto er uit: een pracht van een kleuren plaat van onze cocker spaniel. Ik plakte hem op een stuk zelfklevend spaanplaat: een mooie wand versiering. "Zoiets lukt natuurlijk niet altijd de allereerste keer", zei m'n vriend, "maar dank zij de ontwikkeling van nieuwe apparaten en materi alen is zélf kleurvergrotcn nu echt niet moeilijk meer". Uit het overzicht van het gewestelijk arbeidsbureau Deventer over de situatie op de arbeidsmarkt eind december 1978 blijkt, dat vergeleken met november 1978 het aantal werkloze mannen is toegenomen, n.l. van 862 naar 941. j Bij vrouwen daalde' de werkloos- - heid enigszins, n.l. van 620 in no vember tot 609 in december van i et vorig jaar. Het aantal werkloze jeugdigen tot 23 jaar steeg van 266 naar 292 Het aantal schoolverla ters nam toe van 80 naar 87 Van de werkloze vrouwen zijn er 347 jonger dan 23 jaar. tegen 374 aan het einde van november '78 De geregi streerde vraag naar vrouwen daalde aanmerkelijk van 57 naar 38: die naar mannen van 601 naar 538 Bij verbetering van de weer somstandigheden verwacht het arbeidsbureau een daling van het aantal ingeschrevenen De toege nomen werkloosheid van de man nen komt bijna geheel voor reke ning van de bouwnijverheid Het aantal timmerlieden zonder werk bedroeg eind december 19. aantal metselaars en voegers 8. b'etonij- zervlechters en betonwerkers 1. stucadoors 9, huisschilders 14 Tién grondwerkers stonden ingeschre ven en 2 straatmakers In de me taalsector zijn de volgende cijfers genoteerd over dé.werkloosheid 2 draaiers. -5 constructie bankwer kers 15 machine bankwerkers. 10 verwarmingsmonteurs. 9 auto monteurs. 16 electro monteurs en 4 lood- en zinkwerkers. Bij het land- bouwpersoneel was de arbeidsre serve 59 In de sector handelspers- oneel staan ingeschreven 23 verte genwoordigers en 23 winkelbe dienden. Het aantal ingeschreve nen onder het mannelijk kantoor- en onderwijzend personeel is groot n.l. 178, onder wie 112 kantoorbe dienden en 46 onderwijzers In de zelfde categorie personeel stonden 198 vrouwen ingeschreven Het aantal ingeschreven vrouwe lijke winkelbedienden bedraagt 70, het aantal vrouwelijke kantoorbe dienden 83: 78 onderwijzeressen zijn zonder werk. Bij het sociaal- en het geneeskundig personeel is het werklozencijfer eveneens hoog. n l 106 waarvan 51 verpleegsters De werkloosheid in verschillende Overijsselse gemeenten was eind november en eind december 1978 als volgt (eerste cijfer slaat op no vember '78» Almelo 1070-1146: Wierden: 130- 446. Enschede: 1485-1564: Olden- zaal 205-208: Goor: 73-72; Hengelo: 779-743: Markelo: 12-17; Hellen- -doorn: 183-223; Rijssen 97-106; Bathmen 4-8, Deventer 646-672. Diepenveen 33-39 Holten 42-44. Raaite 109-137; Hardenberg: 252- 341; Wijhe 30-34-: Zwolle 823-906 W ie wel eens over de snelweg Utrecht-Arnhem rijdt kan 's zomer ter hoogte van Bunnik zeldzame koeien zien grazen. Het zijn dieren met een brede, witte aftekening in het midden, terwijl de rest van het lichaam (de voorhand en de ach terhand) zwart of rood is. Dit zijn Lakenvelders. Hun naam danken ze aan die witte strook (het laken) midden over hun lijf. Lakenvel ders vormen een oud. maar uiterst zeldzaam landbouwhuisdierras. Dit geldt ook voor het Blauwbonte. Vaalbonte. Baggerbonte en Brand- rode rundvee. Zeldzaam zijn ook de koeien met een witte streep over de rug, gevlekte zijden, gespikkelde koppen en gevlekte poten. Dat zijn dieren, die in Holland en Utrecht Aalstrepen heten, in Zeeland en Friesland Witrikken en in de rest van ons land Ruggelds of witrug gen Hier en daar in Holland en Utrecht (vooral in de Alblasser- waard) zijn ze nog te vinden. Er is in ons land een stichting, die dergelijke oude dierrassen voor uitsterven tracht te behoeden Dat is de Stichting Zeldzame Huisdier rassen. Zij heeft uigezocht welke oude landbouwhuisdierrassen er in ons land nog te vinden zijn en hoe zeldzaam die zijn. We noemden reeds enkele zeldzame rundveeras sen Wat het schaap betreft gaat het om o a het Veluws, het Drents en het Kempisch heideschaap.. Zeldzame paarderassen vormen het Groningse, het Gelderse en het Friese paard en het Nederlandse trekpaard. Oude en zeldzame hoenderrassen zijn er ook: Gronin ger meeuw, Twentse grijze en Noordhollandse blauwe, om er een paar te noemen. Al deze oude ras sen zijn bijna verdwenen, omdat dé veehouderij, heel begrijpelijk, zich sterk heeft toegelegd op slechts enkele hoogproduktieve rassen'; daarom bijvoorbeeld iszo'n 70 pro cent van onze koeien zwartbont. Toch is het bijzonder waardevol orrl oude rassen in stand te houden. Oude gebouwen en schilderijen bewaren we immers ook? GROTESTRAAT 2-6-8 - TELEE00N 05480-2216 voor baby en peuter dinsdag- en donderdag- middags van 2-6 uur Ab en Erna v d Bos Mr Vixsebóxsestr 21 tel. '23 87. WEGENS OVERCOMPLEET TE KOOP: haardplaat met afbeelding, „De Druivenplukster" van gieterij La Coursange Frankrijk met 2 Franse Lelie muurklemmen, afm 72 x 46 x 4 gew plm 68 kg 400 - 1 gitaar 12 snarig imeuw in doos) Hohner 300 - 1 antieke koperen beddewarmer 300 - 1 antieke Friese staartklok 3500- Niet handelen tel. 05733-358 Loten verkrijgbaar maandag 5 februari tot en met dinsdag 13 februari Vaste loten De debitante. MEVR. A. VAN DAM DE LAAT Nagelhoutstraat 5 Telefoon 2728 De leden die nog waardebonnen winkelweek 1978 in bezit hebben worden dringend verzocht deze vóór zaterdag 10 februari a s met vermelding van bank- of gironummer in te leveren bij de pen ningmeester. de heer J A Slotman. Churchill- straat 66. KUNSTHANDEL-LIJSTENMAKERIJ JAN V.D HEYDENSTRAAT 7 - DEN HAAG TEL. 070-99 34 53 voor het inlijsten van al uw schilderijen, platen, prenten en borduurwerken restauratie en schoonmaken van schilderijen en antieke lijsten Depot: Verzetstraat 24, Holten, tel. 05483-23 55. Geopend: 's maandags de gehele dag. dinsdags, woensdags en vrijdags na 18 00 uur. Wij nodigen u' uit voor een persoonlijk gesprek. Donderdagavond kunt u ook terecht van 17 00 tot 20.00 uur. Boomkamp 2, Riissen *^Telefoon 05480-57 55

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 4