Onde bekende gezinsbedrijven moeien behouden blijven Waarschuwing aan bedrijven die gier lozen in 't water Nieuw menu voor flamingo's Conditie verslechtert door barre winter AMERIKAANSE REU-POP GROEP WEER OP TIERREE TIER JAAR CONTINENTAL SOUND Vrolijke bloeiers brengen de lente De theeketel met de verbrande bodem Voorzitter Landbouwschap: Sportmensen opgelet! Aanwinsten bibliotheek provincie Overijssel Vissen in nood Been gebroken Oud Japans volksverhaal WULltlNÖ müll WöüL/iU - Z f HBKL/AUi laib - fAU. 10 De algehele situatie in de agrarische sector wordt beïnvloed door steeds meer onzekerheden, zoals: de ecoonomische ontwikkeling, de energie voorziening, de afeetpositie van de zuivel en van de produkten van de intensieve veehouderij, de uitbreiding van de E O, (Europese gemee nschap) en de hierbij geldende overgangsperioden, het verloop van de grondprijzen, de vertraagde aanwijzing van landschapsparken en be heersgebieden, en o.a. de toepassing van de hinderwet. Dat alles betekent een zware druk op degenen, die werken in de land- en tuinbouw Dit zei de voorzitter van het Land bouwschap, drs. J J. Schouten, bij het begin van de openbare be stuursvergadering van het Land bouwschap op 10 januari jl. Het voorbije jaar heeft voor het eerst na lange tijd een tekort op de lopende rekening van de beta lingsbalans laten zien. Voor agrari sche produkten is het saldo posi tief. In de eerste negen maanden van 1978 was de netto agrarische uitvoer met 6,9 miljard gulden zelfs bijna 12% groter dan in dezelfde pe riode van 1977. Dit laatste is be moedigend. In de toekomst zal de Nederlandse economie deze bij- i drage hard nodig hebben, vooral omdat de aardgasbaten zullen te ruglopen. Het i§ opvallend, dat er door de land- en tuinbouw, ondanks de al gemeen slechte economische si tuatie,nog veel wordt geïnvesteerd. De mogelijkheid van de WIR is door de agrarische sector aange grepen om daarmee door te gaan. Voor de economie als geheel heeft dit een duidelijk positief effect. Kennelijk hebben veel onderne mers in de land- en tuinbouw één de kredletverschaffende instanties er vertrouwen in, dat de investerin gen tot verbetering van de inko menssituatie leiden. In het verle den is dit ook juist gebleken, zei drs. Schouten. Het ziet er naar uit, dat in de naaste toekomst de agrarische bedrijven in ons land voor problemen worden geplaatst, die niet met algemene sociale en fiscale instrumenten kunnen worden opgelost. Er zijn maatregelen nodig, die afgestemd zijn op het landbouweigene of het tuinbouweigene Van de bedrijven, een moeilijk te omschrijven begrip, maar dat te maken heeft met zelf standigheid, met de verzorging van de eigen arbeidsplaats, met de overzichtelijkheid v;in het klein schalige bedrijf, met de verbon denheid van de persoon van de on dernemer en zijn gezin met het be drijf. Bestaan gezinsbedrijf In feite gaat het dan om maatrege len tot behoud van de waardevolle elementen van het „oude bekende" gezinsbedrijf Aan de bestaansmo gelijkheden van het gezinsbedrijf is in het verleden weieens getwij feld. Maar ook in.de laatste jaren is gebleken dat het gezinsbedrijf sterke kanten heeft, zelfs ijzers- terke, aldus de voorzitter. Echter, in een tijd van betrekke lijke marktverzadiging en overpro- duktie is er het gevaar, dat de ge zinsbedrijven aan de kant worden geschoven door degene, die, al of liet met behulp van industriële mdernemingen. zich steeds verder ontwikkelen en een steeds grotere veestapel opzetten, veel groter dan nodig is om een redelijk arbeidsin komen te behalen, en die er sterk toe bijdragen dat overproduktie aen structureel vraagstuk dreigt te worden. Vooral in de intensieve veehouderij doet zich dit voor Vele boeren zeggen „Er gebeuren in onze sector dingen, die wil niet willen, maar waartegen wij indivi dueel niets kunnen doen" Er heeft Inderdaad enige verdringing plaats; daardoor vrezen velen voor hun toekomst. Zij willen boer blijven, maar de ontwikkelingen keren zich tegen hen Hierdoor komt de vraag op: blijft de land- oouw werkelijk landbouw met het landbouweigene of misgroeit hij tot *en Industriële aangelegenheid'' Niet alleen in ons eigen land is er van een groeiende zorg over deze yntwlkkelingen sprake. Ook in de aangrenzende landen volgt men de ontwikkelingen met stijgende on rust. Dat moet ons te denken ge ven. Gezien een bepaalde buiten- andse berichtgeving zou het niet onmogelijk zijn, dat in EG-verband op maatregelen tegen Nederland eal worden aangedrongen. Want men vindt dat er in ons land een verdringingsconcurrentie. ge stuurd door de industrie, tegen de boerenproducenten van andere landen wordt gevoerd Naar mijn mening zullen wi) als ge organiseerde landbouw in de eers tkomende tijd aan dit vraagstuk veel aandacht moeten geven. Het gaat in feite om het al of niet bestaan van talloze agrarische ge zinnen en gezinsbedrijven. Uitein delijk gaat het zelfs om de vraag: moeten we hier ecomomische fac toren de doorslag laten geven, of moet zowel de economische als de sociale waarde van het land bouwbedrijf bepalend zijn? Er zijn duidelijke bewijzen, dat ge zonde gezinsbedrijven met een re delijke bezetting geen bedreiging zijn voor de rentabiliteit en de con currentiepositie van de intensieve veehouderij en van de gehele land en tuinbouw. Stap vooruit De (formele) totstandkoming van het Europees Monetair Stelsel (EMS) is een grote stap voorwaarts naar een werkelijke gemeenschap pelijke markt. Jarenlang, al sinds 1969, heeft de landbouwpolitiek ge leden onder voortdurende wijzi gingen van wisselkoersen. Vaak werd gevreesd dat onherstelbare schade zou worden aangericht. Het had niet lang meer mogen duren! De uitwerking van het EMS geeft voor de landbouwmarkt wel enige moeilijkheden, maar deze vallen in het niet bij de problemen die uit een mislukking van het overleg zouden zijn voortgevloeid Dit jaar, in mei, is het 25 jaar gele den, dat het Landbouwschap start- te. Uiteraard zullen wij hieraan op gepaste wijze aandacht schenken. Het Landbouwschap heeft on danks allerlei moeilijkheden zijn plaats in de Nederlandse samenle ving gevonden, zijn positie in de landelijke belangenbehartiging stevig verankerd. Het ziet zijn be tekenis voor de land- en tuinbouw bevestigd in de grote waarde, die vrijwel alle Nederlandse boeren en tuinders eraan toekennen, zei drs. Schouten. Een nu al vrij groot aantal weken voetbalrust, door eerst winterstop en daarna winterweer, betekent voor alle voet ballers, die geen andere sportaktiviteiten zoals schaatsen, duurlopen enz. gedaan hebben, een grote algemene en lo kale conditievermindering. Kerst en Oud/Nieuwjaar heeft mogelijk nog wat extra gewicht gegeven. Al met al dus voldoende redenen, trainers en spelers, om op uw tellen te passen als er straks weer gespeeld kan worden. Een ge waarschuwd man telt voor twee. Het is dus zaak in uw training straks weer te beginnen met duurlopen - verbete ring algemene conditie - en voetballen op de trainingsa vonden. Een extra duurtraining per week kan geen kwaad. Is het weer rede lijk en de velden ook, maar wordt er nog niet gespeeld, dan in het week eind eveneens duurwerk verrich ten Probeer dit zoveel mogelijk in groepsverband te doen, omdat u al leen mogelijk te gemakkelijk bent. Dit schrijft in de rubriek „Medisch bekeken" de bondsarts van de KNVB dokter F Kessel in het blad „Voetbal to taal", journaal van de K.N.V.B (le jaargang nr 13 van 25 januari J.l.) Dokter Kessel ver volgt: Gladde wegen en wintersporten (skiën en schaatsen) betekenen ook nog een andere bron van proble men. Voor gladde wegen is het dui delijk, dat valpartijen, zowel kneu zingen als verstuikingen tot gevolg kan hebben Bij de wintersporten worden heel andere bewegingspa tronen uitgevoerd dan bi) voetbal. Voor uw algemene conditie niet zo slecht, maar voor de lokale spier- conditie niet best. De technisch goede schaatsers hebben weinig te vrezen en zullen hun conditie op peil houden De technisch slechte schaatsers lopen vrij veel risico Overbelasting van spieren en spie- raanhechtingen is vaak het gevolg. Blessures Berucht is in dit verband de lies blessure en blessures van de achil lespees. Bij de Jongeren van 10 tot 16 jaar, bovendien de aanhechting van de grote spiermassa van de dij beenvoorzijde, deze aanhechting bevindt zich op het scheenbeen, vlak onder de knieschijf. De zaal voetballers vormen de volgende bedreigde groep. Door voortdu rend te trainen en te spelen op de „harde" zaalvloer ontstaat er een andere rustspanning in de spieren - dit uit zich in veel „hardere" spie ren dan normaal. Overgang naar de velden moet dan ook kalmaan ge beuren en er moet, na zaalsport. tenminste 48 uur verlopen voordat de veldsport beoefend kan worden Enkele dagen niets doen en. indien mogelijk, uw spieren laten bewer ken door een warm bad of de mas seur. betekent een goede bescher ming Voor bijna alle genoemde blessures geldt, dat u volledig ge nezen moet zijn voordat u weer kan voetballen. Met een kneuzing zal dit geen probleem zijn, de kneuzing op de eerste dag met ijsblokjes be handelen, en daarna met warmte terwijl over het algemeen normaal doorgelopen kan worden. Warmte kunt u uiteraard in warm water vinden, maar ook met rubberkruik, terwijl ook de koelelementen uit de zomertas, in kokend water ver warmd kunnen worden en dus als De inspecteur van de volksge zondheid voor de hygiëne van het milieu voor Overijssel had beroep ingesteld tegen het besluit van het dagelijks bestuur van het zuiver ingschap betreffende het aan het bestuur zelf afgeven van een be schikking krachtens de wet ver ontreiniging oppervlaktewateren. Dat' afgeven betrof het lozen van het afvalwater van de rloolzuivfr- ingsinstallatie Holten-Markelo op de Schipbeek. De Tweede Kamer heeft dat beroep ongegrond ver klaard, aldus het maandbericht over december 1978 van het Zuiver ingschap West Overijssel. In Juni van het vorig jaar is een groep veld en milieupolitie van de rijkspolitie gevormd. Op 5 december 1978 is kennis gemaakt met de leiding van de nieuwe groep en is aangedron gen op een samenwerking van de basis af bij milieu-delicten. Dit be tekent dal de buitendienst- controleurs van het zuiveringschap bij constatering vart elke onrecht matigheid steeds contact zullen opnemen met de groep milieupoli tie of met de politie-ambtenaar voor bijzondere wetten, tevens mi lieupolitie in de elf gemeenten met gemeentepolitie. Uit een rapport van de afdeling controle lozingen van de technologische dienst blijkt dat per 1 juli van dit jaar er nog 35 agrarische bedrijven bekend wa ren, die gier op het oppervlaktewa ter loosden en 113, die dit deden met mestvocht Hiervan zijn er 6. respectievelijk 27 bedrijven, die niet hebben gereageerd op de reeds geruime tijd geleden gezonden „laatste waarschuwing" en die nu een proces-verbaal kunnen ver wachten. 28 respectievelijk 86 van de nog lozende bedrijven zullen binnenkort de zgn. „laatste waar schuwing" ontvangen. Na de gezelligheid van de feestdagen zitten we ineens met een nogal saai en leeg huis. Natuurlijk proberen we de „kerslplanten" zoals kameraza lea. cyclaam en kerstster nog een poosje mooi te houden. Af en toe mest en dagelijks wat water, uitgebloeide bloemen verwijderen - dat is alles. De bibliotheek van de provincie Overijssel is verrijkt met een serie aanwinsten. Een deel van de lite ratuur kan in de regel op aanvraag worden uitgeleend; sommige zijn alleen in de bibliottieek te raad plegen. De aanwinsten zijn ondergebracht in de rubrieken algemeenheden, maatschappijwetenschappen, zui vere wetenschappen, natuurwe tenschappen, toegepaste wetens chappen. ruimtelijke ordening, warmtebron kunnen dienst doen. Een ontwrichting, schouder en el leboog, en natuurlijk de winters portbreuken, moeten door een arts gezien en behandeld worden De genoemde blessures bij jonge jongens en soms meisjes, ook wel genoemd de ziekte van Osgood Schlatter, hoeft niet klach'tenvrij te zijn. Vroeger was er een absoluut sportverbod totdat op de röntge nfoto alle afwijkingen verdwenen waren. Nu geldt meer dat er wel gesport mag worden, mits de klachten niet zo erg zijn, dat er continu pijn is, dat zou bovendien alle plezier toch vergallen. Uiteraard moet wel rege lmatig controle plaatsvinden Eerst herstel Voor alle spier-peesblessures geldt echter wel een algeheel herstel voordat weer gesport wordt Zowel de liesblessure als de achillespees blessure hoort thuis in de handen van de arts en de fysiotherapeut. In overleg met deze beiden moeten b.v. maatregelen genomen worden wat betreft uw schoenen, moet u opgemeten worden voor wat be treft uw beenlengte en bij een flink verschil, d.w.z meer dan 1 cm. moet correctie plaatsvinden (alleen in dien er klachten zijn en pas bij een groter verschil zonder klachten). Een laag schuimrubber in de schoen, onder de hiel is belangrijk bij de achillespeesblessure De liesblessure kan nog weieens goed behandeld worden doormid del van onder water mass a ge en ul trageluid (bij de fysiotherapeut) en ondersteund door een bepaald soort tabletten van uw huisarts Door mobilisatie van de betrokken spiergroep kunnen de klachten voor enige tijden ook wel voorgoed, verholpen worden. Vooral als een houdingsafwijking de oorzaak is. helpt dit mobiliseren maar kort of helemaal niet en is er dus andere hulp nodig Te snel weer voetballen of een te korte trairungsopbouw. kan funest zijn. Vers in het geheugen is de spierblessure van Willy van der Kuylen - hij dacht genezen te zijn, had bi) een training geen klachten, maar kreeg in de wedstrijd zeer snel weer klachten. Scheidsrechter Ch. Corver heeft hetzelfde w b zijn achillespees - het leek goed, maar telkens in de tweede helft kwamen de klachten terug en moest er bo vendien tot het einde van de weds trijd geforceerd worden Een lang durige rust en behandeltijd is het gevolg. Oppassen geblazen de komende tijd dus, aldus dokter Kessel Alle goede bedoelingen ten spijt om de flamingo's al vast voorge bouwde broedplaatsen te bezorgen is het in Ouwehands Dierenpark afgelopen zomer voor de zoveelste maal mislukt met deze fraaie vo gels fokresultaten te boeken. Parkarts dokter Van Foreest gaat zich er nu persoonlijk mee bezig houden. Hij zoekt het in een dieet. In speciaal uit Engeland geïmpor teerd voedsel, dat op wetenschap pelijke basis is samengesteld. Ver hoogde vitamine-preparaten bevat en in zijn totaliteit toegediend, zal leiden tot verhoogde sexuele acti viteiten van zowel hanen als hen nen: Directeur A Ouwehand: „In alle dierentuinen kampt men met het zelfde probleem Er is sinds kort in samenwerking met drie Duitse die rentuinen een studie gemaakt van de voortplanting van flamingo's in gevangenschap. Die studie heeft ertoe geleid, dat nu een produkt is ontwikkeld waardoor de parings driften worden bevorderd en de kans op bevruchte eieren groter wordt". Men wil bij Ouwehand voor geen prijs kwijt waaruit het nieuwe flamingo-dieet dan wel bestaat. Ouwehand: „Het zal de mensen toch weinig zeggen. En ook als die rentuinen hebben we zo onze ge heimpjes" In juni ïshet voor flamingo's leg- en broedtijd. Dokter Van Foreest is nu al begonnen de veertig uit Cuba, Chili en Afrika stammende flamin go's die Ouwehand bezit het nieuwe menu voor te schotelen. Of de parkarts er succes mee zal hebben staat nog te bezien. Zelf zegt hij geen zekerheid te hebben of zijn nieuwe voedingsmethode fo kresultaten zal opleveren. Maar ook die opmerking kan natuurlijk passen in de theorie van „het ge heime wapen" Uit waarnemingen is gebleken, dat door bevriezing reeds in vele wate ren de voor vissen kritieke zuur-, stofgehalten zijn bereikt en in een aantal wateren zelfs al zijn over schreden De directie visserijen van het mi nisterie van landbouw en visserij wijst er nogmaals op dat - zolang de vorst aanhoudt - ter voorkoming van vissterfte, over het algemeen alleen sneeuwruimen enig resul taat kan opleveren. Het hakken van bijten wordt afgeraden. De vis gaat zich namelijk rond het bijt verzamelen waardoor de concen tratie vis te groot wordt voor de aanwezige hoeveelheid zuurstof. 81echts bij invallende dooi ken dit een oplossing bieden, omdat dan zuurstofrijk smeltwater kan toe stromen kunst, sport, aardrijkskunde, bio grafie, geschiedenis. Enige van de aanwinsten vermelden we hier: J. J. Wildeboer: De stad op de berg, de doleantie in Hardenberg 1887- 18 88 Statistisch zakboek voor het noorden des lands Werkgelegen heid en werkloosheid in Overijssel tot 1982; een economische verken ning. F.C.J. Ketelaar: Oude zake lijke rechten vroeger, nu en in de toekomst. S. Franke: Sagen en le genden rond de Zuiderzee. M.K.E. Gottschalk: Stormovervloeden en rivieroverstromingen in Nederland (drie delen: voor 1400. van 1400- 1600 en van 1600-1700). Vijfentwin tigjaar spelen met theater. A Bu- ter e.a. De groene vallei, stad en land aan de IJssel Rijksdienst IJs- selmeerpolders: Boeiend verleden, geschiedenis van het Zuiderzeege bied T. Brouwer, grenspalen in Nederland. G.J. Lugard jr. en H.W. Alma; het landgoed Eerde. Een vo rig jaar geïnstalleerde commissie voor welzijn en cultuur heeft voor een provinciaal plan voor drie jaar inzake spreiding van bibliotheken een advies aan G S. uitgebracht. Het plan bevat een opsomming van bestaande en gewenste voorzie ningen. Het provinciale plan gaat uit van de wet op het openbare bi- Direkt in het nieuwe Jaar zijn er ook al echte voorjaarsbloeiers. zoals primula's en bolgewassen zals cro- cussen en narcissen in pot. Zet ze niet te warm en vooral volop ln het licht. De zon heeft nu nog niet veel kracht en te warm wordt het daar door niet gauw. Koop eens drie primula's in verschillende kleuren en plant ze bij elkaar in een gezel lige schaal. Na de bloei worden ze koel gezet en als het niet te koud is kunfien ze voorgoed de tuin in (halfschaduw) Crocussen, hyacinten en narcissen in pot geven veel plezier. Er kan New Hope, de bekendste Ameri kaanse reli-popgroep, komt van 12 februari tot en met 10 maart weer op tournee. De standaardbezetting is met meisjes uitgebreid, zodat de groep nu 14 mensen omvat. De le den zijn de professionele kern van de Continental Singers. Tevens is er een nieuwe sound gecreëerd. Dat allemaal was aanleiding om de tournee als thema te geven.Wings of light". Hun management Conti nental Sound verwacht meer be zoekers dan ooit. De populariteit blijkt wel uit de volgende cijfers: -1974 op 150 concerten 56.000 be zoekers en in 1978 op 140 concerten meer dan 75.000. Concerten zijn nu gepland in; Lisse (14 febr.). Alphen (15 febr.). Leiden (plus radio-opnamen) (16 febr.), Rotterdam (17 febr.), Haar lem (18 febr.), Roosendaal (22 febr), Leeuwarden (23 febr.), Rotterdam-Zuid <24 febr.). Den Haag (25 febr Deventer (27 febr.), Emmen (28 febr), Purmerend (1 maart), Sneek (2 maart). Almelo (3 maart), Voorburg (4 maart). Ein dhoven (7 maart), Barneveld (8 maart), Veenendaal (9 maart). Drachten (10 maart) slotconcert, in samenwerking met het Friesch Dagblad ter gelegenheid van hun bliotheekwerk. Krachtens deze wet 75-jarig bestaan; Voor verdere con- stellen de gemeenteraden telkens voor drie jaar een bibliotheekplan vast. Provinciale Staten doen dat voor de provincie Er is een urge- ntielljst samengesteld waarbij het werkgebied van de bibliotheek en de afstand tot de dichtstbijzijnde bibliotheekvoorziening als de be langrijke punten gelden. De com missie maakt melding van een schrikbarende achterstand onder het personeel bij de twee platte- landsbilbiotheekcentrales in de provincie. Het advies over het bi bliotheekplan komt aan de orde op 29 januari wanneer de statencom missie vergadert. certinformatie 211098. belle men 010- Op het parkeerterrein naast zelf bediening „De Kroon" in de Dorps straat kwam mevr. Kuipers van de Ericaweg (Holterberg) dinsdag morgen rond 9 uur door de gladheid zo ongelukkig te vallen dat ze haar rechterbeen brak. Zij werd door de ambulancedienst van de Holtense E.H.E.O. naar het St. Jozefeieken- huis te Deventer overgebracht. niets mislukken en het open bloeien van de knoppen is boelend om in de vensterbank te zien ge beuren. Geef regelmatig water, na het bloeien zijn de bollen waarde loos. Bij vriezend weer moet u kostbare snijbloemen uitsluitend goed in papier verpakt over straat meene men. Thuis gekomen zet u ze en kele uren op een koele plaats in een emmer met water, in het papier (van boven losmaken.) Voelen ste len en bladeren stevig aan, dan mogen ze in een vaas worden gezet. Stukje van de stengel afsnijden en snijbloemenvoedsel gebruiken. Le lies en alstroemeria's krijgen de helft van de voorgeschreven hoe veelheid in het water, waardoor de bladeren langer groen blijven. Or chideeën doen het ook goed op ge woon water, alleen van Cymbidium i!» bewezen dat snijbloemenvoedsel zin heeft. Voor alle houtige stelen is heesterchrysal 'het aangewezen middel De evangelische muziekorganisa tie Continental Sound bestaat dit jaar tien jaar. Op zichzelf is dat al een hele prestatie in de muziekwe reld, waar organisaties snel komen en nog sneller gaan. Toen tien jaar geleden een paar enthousiaste mensen wat concerten van de Con tinental Singers gingen opzetten, kon niemand bevroeden dat er een internationale organisatie uit zou groeien. Continental Sound heeft nu de volgende afdelingen: Concertorganisatie o.a. van de Continental Singers, New Hope, Watsons en de snel bekend wor dende Nederlandse formatie Disci pel; platenmaatschappij, iedere maand een nieuwe produktie op het eigen label Free; muziekuitge verij; maandblad Sjofar, het enige Nederlandse evangelische mu ziekblad met een toenemend aan tal lezers; Het gospelgroepenboek. een jaargids, te vergelijken met het MID; daarnaast nog een afdeling die zich bezighoudt met opleiding, training, instructie en promotie. Men hoopt dit jaar een audiovi sueel trainingscentrum te begin nen. Alle activiteiten zijn op de gospel muziek gericht. De bloei toont aan, dat er een snel toenemende belang stelling voor bestaat. Het bestaan van deze organisatie is des te op merkelijker, daar zij volledig zon der subsidie draait. Giften van sympathisanten maken de meeste projecten mogelijk. Wie op de hoogte wil blijven van het gospel- gebeuren schrijve maar eens naar Continental Sound, postbus 81065, Rotterdam, tel. 010-211093. Heel lang geleden leefden er een oude man 'en een oude vrouw in grote armoede in een dorpje in de bergen. Iedere dag ging de oude man de bergen in om hout te sprokkelen Hij verkocht dat hout in de stad en met de opbrengst er van konden hij en zijn vrouw net in leven blijven. Op een dag op weg naar de bergen zag hij hoe drie dorpsjongens een wasbeertje, dat ze gevangen hadden, aan het trei teren waren. Vol medelijden met het arme dier zei hij tot de jongens: „Jullie moeten een levend wezen niet zo wreed behandelen; wil je hem niet aan mij verkopen'" Toen hij hun wat geld aanbood, gaven de jongens het dier aan de oude man en renden weg De oude man maakte het touw rond de nek van het wasbeertje los en zei: „Wat jammer toch' Kom nooit meer in het dorp overdag, anders word je weer gevangen en gepest. Ga nu maar gauw terug naar je nest" en hij liet het dier los in het bos De dagen en maanden gingen voorbij en de oude man dacht al niet meer aan het wasbeertje. Het jaar liep ten einde en zoals altijd ging hij naar de bergen om hout te sprokke len, onderwijl piekerend hoe hij ge noeg geld kon verdienen om nieuw jaar te vieren met zijn vrouw Plot seling kwam et een wasbeertje uit het bos, dat hem aansprak. „Lieve oude man, ik ben het wasbeertje dat jij een tijd geleden zo vriende lijk gered hebt. Je ziet er nogal be drukt uit; wat is er aan de hand?" De oude man mompelde: „Het oude jaar is bijna voorbij en ik heb geen geld om iets te kopen voor nieuwjaar". „Maak je maar geen zorgen", zei het wasbeertje, „ik zal mezelf veranderen in een theeketel. Die breng je dan naar de dorp stempel, al is hij misschien wat zwaar, en verkoop hem aan de abt voor drie „ryo" De oude man vroeg zich af of dit wel kon, maar toen het dier bleef aandringen, stemde hij tenslotte toe. Het wasbeertje rolde zijn staart op, draalde rond en ver anderde in een ommezien in een mooie bronzen theeketel. De oude man wikkelde hem in een doek en ging naar de tempel. „Meneer de abt, ik heb een zeer bij zonder voorwerp ln mijn bezit, dat ik u graag wil aanbieden. Wilt u deze bronzen theeketel van mij ko pen?", zei de oude man. De monnik nam de ketel aan, bekeek hem van alle kanten en sloeg met zijn vinger op de rand. Hij was zeer onder de indruk van de mooie diepe klank. „Hoeveel moetje ervoor hebben?", vroeg hij. „Voor drie ryo is hij van u". antwoordde de oude man. Hoe wel hij het wat duur vond, betaalde de monnik toch het gevraagde be drag, want hij begreep wel dat dit een waardevol voorwerp was. Vol vreugde ging de oude man naar huis om het geld aan zijn vrouw te getfen. Wat gebeurde er nu verder met de theeketel?, zult u zich afvragen. Nu de abt in het bezit was van zo'n mooie kete, wilde hij er ook graag thee uit drinken en hij gaf opdracht aan een leerling om de ketel goed schoon te maken. De leerling nam de ketel mee naar do keuken, strooide er zand op en begon stevig te schuren met een borstel. Opeens riep de ketel tot de jongeman: „Au, au! Was me toch voorzichtiger! Mijn bodem doet zeer!" Verbijsterd rende de jongen naar de abt „Me neer de abt, de theeketel heeft te gen me gesproken. Hij zei dat ik voorzcihtiger moest zijn en dat zijn bodem pijn deed". Onverstoord zei de abt: „Het geluid van de ketel klinkt als de menselijke stem, om dat hij van zo'n uitstekende kwali teit is. Hou maar op met schoon maken en kook er water in". De leerling deed water in de ketel en zette hem op hit fornuis, waarna hij het vuur aanmaakte. „Veel te heet, veel te 'neet, beste jongen! Een vuur moet je heel geleidelijk aan maken", zei de ketel weer heel dui delijk. Nu helemaal van zijn stuk holde de jongen weer naar de abt. „U moet niet denken dat ik dit fantaseer", zei hij, „maar de ketel zei wel dege lijk „veel te heet, veel te heet; een vuur moet je geleidelijk aanma ken"; geloof me toch". Nog altijd ongelovig zei de abt rustig tegen de leerling dat hij nu maar met het hete water thee moest zetten. „Ja meneer", zei de jongen bedeesd en ging weer naar de keuken. Daar zag hij dat de ketel ineens poten en een staart kreeg. Hij viel van schrik op dé grond en gilde: „Meneer de abt, er is iets vreselijks gebeurd!" De abt snelde naar de keuken en zag nog net hoe het wasbeertje de deur uitrende naar buiten. Nu schrok ook de abt en hij begreep er niets meer van. Het wasbeertje huilde van pijn, streekmet zijn poten over zijn verbrande bodem en haastte zich naar zijn nest in de bergen.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 15