RAI algemeen RAI nieuws auto-evolutie 25 jaar Onderweg -auto Honda Prélude Naast de Civic en de Accord introduceert Honda de Prélude. Honda's vallen uiterlijk nogal op door de geslaagde modelle ring. Nu is daar dan weer een nieuw model bijgekomen, wat het geheel naar boven afrondt. De afmetingen van de Accord zyn bijna gelijk aan de Pré lude. De wielbasis van deze laatste is 6 cm korter. Moto risch zijn er geen verschillen. Met 80 pk. of 58.84 kw is de Honda goed gcir.uiuriseerd. Een vijfbak of de Hondamatic zijn leverbaar. Een prijs is nog niet bekend. Mazda 626 Nieuw op de RAI is ook de Mazda 626 waarvan bij het schrijven van deze tekst nog geen gegevens binnen waren. Een foto in een Duits auto tijdschrift gaf al een idee en een korte informatie leerde ons dat de 626 met 1.6 en 2 liter motor geleverd zal worden. Modern van vormgeving, zelfs wat lijkend op een Taunus. Ook op de Duitse markt doet de Japanner goede zaken, waarbij Mazda de derde plaats bezet onder de Japanse impor teurs. Toyota Corona Net als bij Mazda heeft Toy ota nog niets laten zien van de nieuwe Corona Liftback. Vol gens een informatie uit het zelfde Duitse autoblad Mot lijkt de Corona van de zijkant op de Audi 100 Avant. De im porteur in ons land Louwmann en Parqui komen ook nog met een geheel niuwe model de Tercel op de markt. Waar schijnlijk niet op de RAI maar als Europese primeur in Ge- nève. VW-Iltis Volkswagen met een echte teireinauto. Dat is nieuws, zelfs groot en belangrijk nieuws. In de oorlogstijd was er een VW met vierwielaandrij- ving en wel de kever. Nu is er een modern gebouwde auto tot stand gekomen die aangedre ven wordt door een 4-cilinder lijnmotor. Vele onderdelen van de wielophanging zijn voor en achter gelijk, hetgeen gemak kelijk is bij vervanging. De auto is ontwikkeld voor het leger, maar zal ook in de bur germaatschappij veel aftrek vinden Alfa Nederland lanceert de Aifasud 8uper met 1.5 liter motor Betere prestaties, ho gere topsnelheid. De Alfasud- We ontmoeten nog wel eens automobilisten die, wanneer ze ervaren dat je een testauto aan het beoordelen bent, het één en ander willen weten. Dat is op zich natuurlijk helemaal geen probleem, het is heel ge woon een dankbare zaak ie mand te kunnen helpen. In de dagelijkse maatschappij kan dat in iedere vorm voorkomen. Toch wordt het elkaar van dienst zijn hoe langer hoe va ker als moeilijk ervaren. Het eigen „ik" speelt de hoofdrol en ue ander wordt vergeten. Je ziet wel eens automobilisten langs de weg staan met pech en dan stopt er niemand. Men gaat er waarschijnlijk vanuit dat de Wegenwacht over het algemeen gauw ter plaatse is en ook de haast, die menigeen parten speelt, zal daar zeker debet aan zijn. Vooral 's avonds en in de nachtelijke uren loert er natuurlijk ook het gevaar en dan is het niet raadzaam, vooral wanneer men alleen is, om te stoppen en te kijken wat er aan de hand is. Nu over de automobilist die ons iets vragen wilde. We stonden met een testauto bij een garage te wachten tot ie mand, die we mee wilden ne men, z'n auto voor een servi ce-beurt achtergelaten had. De bewuste mijnheer kwam op ons toe en vroeg hoe deze be viel. We antwoordden hem dat de auto goed reed en heel wat positieve aspecten had. „Ge lukkig" was zijn reactie, „want ik heb kortgeleden een proefrit gemaakt en er gelijk één be steld. Maar wel de nieuwe uit voering met versnellingsbak" voegde hij eraan toe. „Lijkt me attractiever dan de automaat". Voor hem stond nu vast dal hij een goede keus had ge daan. Dat vinden wij ook, al hoewel automatisch rijden er toch steeds meer in komt. Voor U als lezer zal het niet zo moeilijk zijn te raden welk merk het was. Nu, het betrof de Volvo 343, die sinds kort met een 4-bak geleverd wordt en die wij als duurtestauto aangeschaft hebben. Diezelfde dag zou de auto aan hem afgeleverd worden en op z'n gezicht was heel duide lijk af te lezen dat hij naar dat moment toelegde. Hij glunderde er van. Er wordt wel eens beweerd dat mannen dan net kleine kinderen zijn. Vindt U dat erg? Wij niet, want is dat niet heel mense lijk? Na een eigen woning is een auto de kostbaarste aan schaf. Velen moeten daar heel lang voor werken om zo'n be drag bij elkaar te sparen. En dat men er dan naartoe leeft om er van te gaan genieten is toch een heel normale zaak. Datsun Cherry Datsun lanceert de nieuwe Cherry. Dit wordt de derde generatie van dit type. De grootste veranderingen zijn de ruimere maten, de derde deur en de in een aantal facetten veranderde carrosserie. Moto ren van 1000 en 1200 cc. zijn leverbaar en uiteraard heeft de Cherry ook weer voorwielaan drijving. De sedan wordt lever baar in 3-deurs en de station car als 5-deurs. Datsun Neder land gaat er van uit dat dit Jaar met de Cherry een ver koopaantal van 14.000 bereikt kan worden. lijn omvat nu een flink aantal modellen met 1.2, 1.3 en 1.5 li ter motoren. De 1.5 Super gaat incl. btw f 15.890.- kosten. Opel showt natuurlek alle modellen en typen. Tien jaar lang loopt de Kadett vooraan en is de meest verkochte auto in ons land. Dat wil wat zeg gen. Onbetwist de marktleider over zo'n lange periode. De Ascona's. de Rekords, de Man- ta's en nog meer modellen val len in de smaak van het pu bliek. En wat wil je dan nog meer als leverancier van au to's. De Engelse Vauxhall-tak is present met tegenhangers van de Opeis, die op het front en het naamplaatje na bijna gelijk zijn. De Ritmo van Fiat naar onze smaak de „Auto van het Jaar" is er in diverse uitvoe ringen. Een fraai model met een aparte stilering, goed voor vele jaren, geeft de trend aan waarin Fiat het bij de ko mende modellen zal zoeken. Peugeot's nieuwtje is een sterkere versie van de 104, aangeduid met S. Dan de 305, de 304, de 504 en de 604. Die selversies, stationcars en ga zo maar door. Een automerk met een constante verkoop. De 504 is nog altijd de bestseller. In een wereld waarin uiter sten nog steeds voorkomen, zelfs in vele gevallen een wel heel erg schril contrast wer pen, kijk maar na de arbeids problemen in Engeland, de po litieke situatie in Iran, de commerciële ontwikkeling die voor de deur staat met het verre China, neemt de auto een heel belangrijke plaats in. In ons kleine landje, dat op de wereldbol maar een vlek is, leven rond de 14 miljoen mensen, die op dit moment ruim 4 miljoen auto's bezitten. Dit aantal zal de komende ja ren blijven groeien en over 11 jaar rond de eeuwwisseling zullen dit er volgens taxaties ongeveer 5,5 miljoen zijn. Wanneer deze 5,5 miljoen au to's gemiddeld 15.000 km. per jaar rijden en' een verbruik hebben van gemiddeld 1 op 10 dan verbruiken we alleen in deze sector 8.250.000.000 liter brandstof. Een astronomisch getal maar dat is lang niet het rieële aantal liters. Met bedrijfswagens mee stijgt dit niet onaanzienlijk. Waarom altijd die auto? Door de planologische ont wikkeling komen meer mensen verder van hun werk te wonen. Dit heet woon-werkverkeer. Ook de recreatie past- in dit patroon. Bijna de helft van de werkenden (47%) gaat met de auto naar het werk. In 1971 was dat 36%, dus een duide lijke groei, die eerder doorzet dan afneemt. Het openbaar vervoer bleef vrijwel gelijk (7%) en het aandeel van de fiets 'steeg van 20 naar 24%. De auto neemt een heel belang rijke plaats in. Vandaar ook dat de RAI iedere twee jaar vele honderdduizenden bezoe kers telt. De auto geeft in ons land werk aan 150.000 mensen. In de toekomst zal de werkge legenheid in deze tak niet on belangrijk stijgen, hetgeen ui termate belangrijk is met de huidige hoge werkloosheid. Dan nog de fiscale betekenis. In ieder land moet de auto mobilist bijdragen aan de al gemene middelen. Het wegver keer bracht het afgelopen jaar 7,2 miljard gulden aan belas tingen op. Van dit bedrag werd maar 1.5 miljard door het Rijk aan voorzieningen voor de auto uitgegeven. De auto is onmisbaar en onvervangbaar, ook voor de economie en het staatsbudget. Driekwart van de gezinnen heeft al een auto en dat neemt toe omdat de mobi liteit zal blijven groeien. De auto heeft grote voordelen vanwege het comfort, de deur tot- deur service en de indivi duele vrijheidsbeleving. Voor de nieuwe generatie echter is de auto een even vanzelfspre kend onderdeel van hun le venspatroon als de badkamer, de wasmachine, de koelkast en de buitenlandse vacantie. Een probleem wordt het functioneren, ook bij nog gro tere aantallen, te verbeteren. Nu al ontstaan er dagelijks op vele knelpunten in het wegen net files, 's Morgens en 's avonds vooral, maar ook op diverse plaatsen en willekeu rige uren van de dag. In 1976 startten RAI en Bovag de be kende campagne .Blij dat ik rij'. Een bijzonder goodwill kwekende actie voor de auto mobiel en de automobilist Op touw staat een actie om wat te gaan doen aan de files. Au tomobielfabrikanten, impor teurs en uiteraard ook de de alers geloven in de toekomst van de auto. Het afgelopen jaar werden 600.000 nieuwe au to's verkocht De komende Personenauto RAÏ zal veel in teressants laten zien. Volgens de opgave van de exposanten zullen er 6 geheel nieuwe mo dellen gepresenteerd worden, waarvan er maar liefst 5 uit Japan komen. Nieuw voor Eu ropa zijn 9 modellen en nieuw voor ons land nog een 25-tal uitvoeringen. dat zo en dat heeft ook be trekking op de onderstellen. Vroeger altijd een chassis met een enkele uitzondering, Opel fabriceerde al een Olympia met zelfdragende koets in de loop van de dertiger jaren. Te genwoordig bijna geen chassis meer. pese auto is uitgekomen. De .tripcomputor' kan 6 functies belichten. In de .ruststand' wordt de tijd aangegeven. Maar het is met een simpele handeling mogelijk het ver bruik, de gemiddelde snelheid,^ de reistijd e.d. te bekijken. Het is een heel mooi stuk geavan ceerd speelgoed, dat alleen om de aandacht van de bestuurder niet af te leiden, op een an dere plaats diende te zitten. Direct rechts van de instru menten. Dan nog de van bin nenuit verstelbare spiegel. Het maakt de auto compleet, maar het verkleind het beeld dat de berijder van het achterop ko mende verkeer heeft. En dat is geen ongevaarlijk aspect. De verwarming is goed re gelbaar en geeft een behoor lijke hoeveelheid warme lucht af wanneer de .waterkraan' vol aan staat. Wat een verschil met vroeger toen kachels maar weinig effect sorteerden en veel auto's niet eens een kachel hadden. Voor de opkomende accessoire-industrie bracht dit destijds al veel werk mee. Wat we erg misten was de interval-schakelaar op de* rui tenwissers. Rust je een auto uit met van alles en nog wat, monteer dan wel die in velen ogen belangrijke zichzelf in- en uitschakelende stand voor de ruitenwisser. Bij motregen een gewaardeerde veiiigheidsverho- gende accessoire. In het begin haalden we al aan dat de Horizon veel gelijk gerichte concurrenten heeft. Dat maakt de keu.s moeilijk en belicht meteen dat deze auto in een aantal uitvoerin gen zeker geen exclusiviteit bezit. Bij de SX moet dat ex clusieve tintje komen van de genoemde extra accessoires, van de fraaie aankleding en de daarbij harmoniërende bui- tenkleur. Maar daar moet dan wel ruim 18000 gulden voor neergeteld worden en dat heeft lang niet iedereen over voor een auto, hoe compleet en exclusief ook. Met de nieuwe kleine 1000 cc. coupé is Suzuki weer terug in de automobielwereld. Het model heeft niets gemeen met de Fronte van weleer, die met een 3-cilinder 2-takt motor was uitgerust. De nieuwe coupé is veel volwassener met toch erg bescheiden maten. De moderne 4-cil. motor levert 48.7 din.pk. en geeft goede prestaties, wat mede te danken is aan het lage gewicht van 648 kg. Het is duidelijk een 2-persoons auto met de mogelijkheid een kind of bagage op de achter bank mee te kunnen nemen. De prijs is vastgesteld op f 11.495.- hetgeen zo te zien interessant is. Als auto van het jaar staat de Simca Horizon midden in de belangstelling. De keus werd bepaald uit 17 mededingers, waaronder er 3 waren met vrij gelijke afmetingen. Naast de Horizon waren dat de Fiat Ritmo en de Peugeot 305. Maar dan houdt het scala van merken en modellen met ongeveer de zelfde afmetingen en prestaties zeker niet op. In tegendeel, er zijn in deze klasse zo veel mogelijkhe den dat de automobilist een wel zeer uitgebreide keus heeft. We noemen er een aantal. De Aifasud, de Citroën GS, de Austin Allegro, de Peugeot 304, de Simca 1100, de Datsun Cherry, de Honda Ac cord, de Subaru en de Volkswagen Golf. We praten dan alleen nog maar over voorwielaandrijvers. Wan neer daar de achterwiel aangedreven auto's nog bij komen, dan is het pallet aanmerkelijk groter. Al sinds het begin van het vorige jaar worden de Hori zons geleverd en het technisch concept stamt duidelijk van de 1100 af. In grote lijnen is het de 1100 met een geheel nieuwe koets. Moderner van lijn, vlotter ogend maar niet met meer ruimte. In 1967 in troduceerde Simca dit techni sche concept en de nieuwe carrosserie-trend met een vijfde deur werd eveneens in gevoerd. De in productie blij vende 1100 heeft ook een 3-deurs versie, maar bij de Horizon Is het alleen de 5-deurs. Vier portieren met een vijfde .toegang' voor het bereiken van de kofferruimte, die niet 10 heel erg ruim is. Een aflopende daklijn geeft nogal wat beperkingen aan de ware kofferruimte, dit omdat de achterkant van de auto korter is. De fastback carros serieën is een compromis om van een personenauto uiterlijk geen stationcar te hoeven ma ken maar wel om in iets be perktere mate die eigenschap pen te geven. Het comfort by de Horizon is in z'n algemeenheid byzonder goed De met fluweelachtig aandoende stof beklede zittin gen geven cachet aan de zaak en tevens een goed houvast gevende zit, die misschien voor velen wat zacht aandoet, het geen In het algemeen by Franse auto's gebruikeüjk is. Voorin is de ruimte uitstekend, achterin redelyk. Met de zwaardere motor en de auto maat is alles er op gericht de inzittenden en vooral de berij der veel ri) comfort te verschaf fen. Naast de comfortabele ve ring, de goede zit en de tech nisch genoemde zaken blyft het geruisniveau wat hoog. Ook de 1442 cc motor met z'n 82 paardekrachten moet behoorlyk wat werk verzetten om, gekoppeld aan de geheel nieuw ontwikkelde automati sche bak, tot goede prestaties te komen. Met vol Ingetrapt gaspedaal bereikten we de 80 km-grens in iets meer dan 10 sec. en met de resterende 20 er by tot 100 km. verliepen nog eens 5 sec. ^1 met al zeker geen slechte tyd. De bak schakelde uitstekend en in het normale rypatroon byna zonder merkbare overgangen. De 1308 heeft dezelfde krachtbron met 1442 cc. en het is qua cil. inhoud de grootste motor voor de voorwielaange- dreven typen. Het verbruik schommelde by rustig rijden van ruim 1 op 13 tot by snel rijden en fel accelereren van l op 9.5. Gemiddeld mag men er van uitgaan dat 1 op 10.5 11 haalbaar is. De wegligging is in lichte mate onderstuurd. By gas loslaten in snel genomen bochten wordt het neutraal met iets overstuur. Ook hier weer een goed compromis voor een voorwielaandrijver. Voor zorgen torsiestaven voor de ve ring en achter schroefveren, die met behulp van goede te- lescopische dempers de veer- bewegingen afremmen. De tandheugel-stuurinrichting, meer en meer toegepast, werkte wat indirect maar wel precies. Het remsysteem is op gebouwd uit schijfremmen voor en trommels achter, die voor zien zyn van een uitstekende bekrachtiging. Naast het fraai gestyleerde en zeer overzichtefijke dashbo ard met ruime informatie heeft de SX nog een tweetal bizon- dere accessoires. Aan de lin kerkant van de stuurkolom zit de .cruise control' waarmede elke gewenste snelheid Inge steld kan worden, waardoor het gaspedaal niet bediend hoeft te worden. In Amerika al erg lang met stygend succes in gebruik en in Europa verkrijg baar in de duurdere klasse au tomobielen, o.a. Mercedes of als vry kostbare accessoire om in te bouwen. Men houdt zich beter aan de maximum snel heden op autowegen, het komt ook duldeiyk het verbruik ten goede en het vermoeit de rech tervoet minder en dat zal by de constructie het belangrijkste gegeven geweest zyn. Een 2e interessant nieuwtje is de boordcomputer, waar mede Simca als eerste Euro- neemt in alle vormen toe De auto uit de voor- en na-oor- logse jaren staat duidelijk in het middelpunt Daarom is het toe te juichen dat de RAI-ex- posanten deze collectie tijdens de 11 dagen durende tentoon stelling op één stand geplaatst hebben Suzuki SC Voor het eerst in de ge schiedenis van een personen auto-tentoonstelling hebben de importeurs op een gezamen lijke stand 21 merken bijeen gebracht waar van ieder merk een auto uit het jaar 1954 ge presenteerd wordt naast de nieuwste schepping van dat fabrikaat. Van Alfa tot Volvo, allemaal komend uit alle grote autoproducerende lan den, zelfs een Datsun uit Ja pan. Het is moeilijk te zeggen wat zeer interessant is en wat minder. Dat wordt bepaald door de belangstelling die men voor een merk of meerdere merken heeft. Dat iets derge lijks temidden van een zo grote expositie bijeen gebracht kan worden, is al uniek. De belangstelling voor het oude Op de foto een Volvo 444 uit het begin der vyftiger jaren en een nieuwe Volvo 244 anno 1979. Daarnaast twee Opeis, de KapitSn uit 1954 en de Com modore modeljaar 1979. De vormgevingen zijn in de loop der jaren sterk gewijzigd, de interieurruimtes namen toe en dat geldt eveneens voor de prestaties. Bij alle merken is

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13