AMRO GAAT OVER OP KRINGLOOPPAPIER Olie geneest mm JAAR CBTB IN OVERIJSSEL Crossloop O.K.I.A. goed geslaagd TOEPASSING WETTELIJK MINIMUMLOON BC Holten f verslaat koploper Hardenberg wees wijs met de natuur in wl Nauwelijks goedkoper, wel milieu-vriendelijker HOLTENS NIEUWSBLAD - 26 JANUARI 1979 - PAG. 7 3,55 B.en W. beantwoordden vragen van fracties a afhandeling van de twaalf pun- n tellenden agenda heeft burge-, eester Enklaar namens het col- op de door bovengenoemde icties gestelde vragen als volgt eantwoord: p vragen VVD-fractie lUrgemeester mr. W.H. Enklaar: let is een schande dat men geen og heeft voor problemen bij glad- eidsbestrijding". Js antwoord op door de VVDfrac- e gestelde schriftelijke vragen ten anzien van het door de gemeente olten gevoerde beleid met be- rekking tot de gladheidsbestrij- jing. verklaarde B en W tijdens de 1. maandagavond gehouden penbare raadsvergadering dat er hans nog voldoende zand en zout h voorraad is voor ca 2 keer trooien. nén leranjwoordelijkheid lowel in als buiten de bebouwde :om worden de wegen, zodra dit ioodzakelijk is. gestrooid Daarbij lordt voorrang gegeven aan de oorgaande wegen. Nadien worden oor zover mogelijk de doodlo- lende wegen gedaan. Deze werk wijze is in de afgelopen weken toe- ;epast voor alle straten en wegen in leze gemeente Afhankelijk van de sneeuwlaag worden de wegen en de straten in üezelfde volgorde geschoven |n dé afgelopen tijd is één schrifte lijke klacht van een bewoonster 'jvan de Verzetstraat ontvangen Deze klacht werd bea nt woord zoals hiervoor is vermeld Voorts werd in leen aantal gevallen de aandacht gevestigd op plaatsen waar het bok na het strooien glad was geble ven. Waar mogelijk is hieraan het {nodige gedaan Bij de aanvang van het huidige (winterseizoen lag er in het depot leen hoeveelheid zout en zand ter waarde van rond f 20 000 De voor raad zout en zand iplm* 40 toni is thans nog voldoende voor ca 2 keer strooien Organisatorische problemen bij de gladheidsbestrijding hebben zich niet of nauwelijks voorgedaan Wel doen zich telkenmale moeilijkhe den voor zodra in de straten auto's aan weerskanten zig-zag zijn ge parkeerd Dit komt vanzelfspre kend de bestrijding van de glad heid niet ten goede en werkt sterk vertragend De toeristenweg over de Holter- berg is tweemaal afgezet geweest Dit gebeurde éénmaal op verzoek van de politie te Nijverdal en één maal in verband met de zeer grote toeloop, op verzoek van de politie te Holten. Wij willen nog opmerken, dat de trottoirs in deze gemeente helaas niet overal worden schoonge- maakt. Gaarne willen wij van deze I gelegenheid gebruik maken de be volking nogmaals op hun plicht ten dien aanzien te wijzen De bevol king draagt in deze een eigen ver antwoordelijkheid welke opgeno men is in de algemene politieveror* dening". aldus mr Enklaar. die ook eerder op de avond reeds de lof trompet had gestoken over de dienst Gemeentewerken die. op het gebied van de gladheidsbestrijding onder bijzonder moeilijke omstan digheden en op tijden waarop an deren warm thuis zaten te genieten van een TV programma, voortreffe lijk werk heeft verricht Schonde „Het is een schande dat men geen oog heeft voor de problemen welke zich onder die moeilijke omstan digheden voordoen. Wanneer u klachten bereiken dan behoort u daaraan geen voedsel te geven door in deze raad daarover vragen te stellen maar de mensen recht streeks van repliek te dienen", zo beet mr. Enklaar de VVDfractie toe. Namens de VVDfractie verklaarde de heer J de Waard dat de gestelde vragen waren voortgekomen uit een aantal gehoorde reakties ten j aanzien van de gladheidsbestrij ding welke veel weg hadden van klachtengeluiden. ..Het is de men sen ook vaak niet duidelijk welke problemen zich hierbij ^indienen en het is iedereen ook beslist niet naar de zin te maken. Wij hebben de indruk dat de reakties ook verder uitgelokt werden door een artikel in Holtens Nieuwsblad waarin een compliment werd gebracht aan al- j len die by de gladheidsbestrijding zijn betrokken Het doei van onze vraagstelling was het College in de gelegenheid te stellen publiek te maken welke inspanningen werden verricht in zake de gladheidsbestrijding Uw reaktie geeft dan ook een onjuist gewicht aan de doelstelling van onze vragen en wij laten uw conclu sies hierover dan ook geheel voor uw eigen rekening", aldus de Waard College schakelt eerst buurtver eniging in bij overtredingen par keerverboden in „De Haar" 3eantwoording v an de door de heer Moeliker namens de fraktie van de PVDA gestelde vraag „Inderdaad hebben wij tijdens de algemene beschouwingen als onze mening te kennen gegeven, dat. al vorens dure voorzieningen te tref fen - f 15 000 - - allereerst getracht moet worden om de bewoners van straten in de Haar te bewegen om hun auto's niet in de woonstraten te parkeren doch daarvoor de aan gelegde parkeerterreintjes te ge bruiken. Het blijkt ons thans, dat door een misverstand, het door ons be doelde overleg terzake nog niet op gang is gebracht, omdat het be stuur van de buurtvereniging „de Haar" nog op nadere gegevens van ons en de politie heeft zitten wach ten. Wij betreuren dit misverstand, doch hebben thans maatregelen getroffen, waardoor de gewenste nadere informatie wordt verstrekt. De vraag van de fractie van de PvdA heeft de verdienste dat wij ons bewust zijn geworden van het stagneren van het beoogde overleg in deze" Aldus luidde het antwoord van B en W op schriftelijke vragen van de PvdA inzake het op grote schaal overtreden van de parkeerverbo den in De Haar", waarvan wij de inhoud reeds hebben opgenomen op pagina 3 van ons blad van vorige week OP VRAGEN GEMEENTEBE LANG Burgemeester mr. W. H. Enklaar: „Spoorwegen verantwoordelijk voor beveiliging spoorwegover gang Meermanskamp" ..Het is een duidelijke zaak dat de spoorwegen zelf verantwoordelijk zijn voor een goede beveiliging van de spoorwegovergangen en dus ook voor die nabij het sportveldencom plex Meermanskamp Deze ver antwoordelijkheid kan nimmer voor rekening van de gemeente worden gebracht" Aldus luidde het antwoord van B en W op ter zake gestelde vragen door de heer G J Reilink namens Gemeentebe lang. Alternatief Het door Gemeentebelangen aan gedragen alternatief, n 1 het aan de noordzijde van de spoorlijn aanleg gen van een verharde weg vanaf de beveiligde overgang aan de Waag- weg tot de Valkenweg is niet moge lijk zowel vanuit planologische be zwaren als vanwege het kostena spect. zo meent het College ..Reeds geruime tijd onderhouden wij met de NS contact over deze problema tiek en zoals wij u reeds voordien mededeelden hebben N S ons be richt. dat zij bereid zijn de spoorwe govergang nabij het sportvelden complex „Meermanskamp" een betere beveiliging te geven door de installatie van een z g A H O B De redactie van deze mededeling liet er in onze ogen geen twijfel over bestaan, dan dat deze betere over wegbeveiliging op kosten van N S. zou worden uitgevoerd. Uit een mededeling, welke bij de brief van N S d d. 2 november 1978 ontvin gen bleek ons evenwel, dat N S er van uitgaan, dat de kosten van deze nieuwe voorziening ten laste dienen te komen van deze gemee nte N S. hebben geen indicatie gegeven omtrent de hoogte van deze kosten. Daar wij van oordeel zijn. dat dit standpunt van N S onjuist is. mé nen wij dat informatie naar de kos ten thans niet relevant is Beveili ging van de onderwerpelijke over weg dient immers in alle redelijk heid ten laste te komen van N S Voorts dient naar ons oordeel N S zich niet langer te onttrekken aan hun verantwoordelijkheid voor een redelijk te achten beveiliging van deze spoorwegovergang Voorts delen wy u mede. dat wij enige jaren de door u geopperde mogelijkheid hebben onderzocht Planologische bezwaren en het kostenaspect waren van dien aard. dat niet van een bruikbaar alterna tief kon worden gesproken Wij delen u voorts mede. dat onze pogingen om de realisering van een A H O B buiten bezwaar van het gemeentelijk budget bepaald nog niet zijn gestaakt. Te gelegener tijd hopen wij u ter zake nader te infor meren". aldus mr Enklaar. die hieraan nog toevoegde dat zojuist bericht werd ontvangen dat bin nenkort een begroting omtrent het kostenaspect van de NS is te ver wachten „B en W: Verkabeling electriei- teitsnet dure zaak" „Voor algehele verkabeling van het electriciteitsnet is nog geen de finitief plan opgesteld". Wel worden bij wijziging van be staande electriciteitsnetteri. bij het plaatsen van nieuwe transforma torhuisjes en bij het uitvoeren van spanningsverbeteringen. waar mogelijk, bestaande bovengrondse elektriciteitsnetten verkabeld Voor een algehele verkabeling van het bovengronds nét. zal ongeveer 64 km hoofdleidingnet en 24 km perceel-aansluitleiding ten be hoeve van plm. 400 percelen moe ten worden verkabeld. De fina nciële consequenties hiervan zul len ongeveer 2 1/2 a 3 miljoen gul den bedragen. Uitvoering van een algehele verka beling. waarvan de financiële pro blemen van de te dragen lasten, groter zullen zijn dan de technische problemen, zal een lange termijn planning (b.v. 10 jaar) vragen Betreffende de genoemde „kleinere en (betrekkelijk) grotere natuur rampen" die in de afgelopen jaren stoornissen in het bovengronds electriciteitsnet in de gemeente Holten hebben veroorzaakt, dient het volgende. Deze storingen doen zich enkel voor bij zeer harde wind istormi. Een strenge winter of sneeuw heb ben vrijwel geen toename van de storingskansen in het bovengronds net van het bedrijf tot gevolg Storingen ten gevolge van winterse invloeden treden meestal op bij de productie-bedrijven n 1. ijzel op de 110 t.m 380 k, Volt bovengrondse lijnen met stalen masten, waarbij door deze hoge spanningen over slag plaats vindt met soms onder breking in de energielevering aan de distributiebedrijven In verband met de sterke toename van de toepassing van electrische energie in de landbouwbedrijven (waterpompen, tankmelken enz worden door ons bedrijf in de laat ste jaren in de buitengebieden veel transformatorhuisjes gesticht. Hierdoor worden tevens de be staande bovengrondse netten in kleinere lengten verdeeld, waar door bij storing in een netdeel slechts een gering aantal verbrui kers wordt getroffen Het stichten van deze transforma torhuisjes is een eerste noodzaak, om vanuit deze transformatorhuis jes een gpede verkabeling te kun nen uitvoeren", aldus B en W op de vragen van Gemeentebelang (zie pag. 3 H.N van 19 jan.). Er stonden de afgelopen week voor de Hol tense badmintonspelers be langrijke competitiewedstrijden op het programma Koploper Har denberg 1 kwam op bezoek bij ons eerste Het tweede team moest naar Heino om het eerste team van die naam van een toppositie af te houden Het derde team kreeg Witte Veder 1 uit Vroomshoop op bezoek, een ploeg die in de 4e klasse B de rode lantaarn droeg. Winst van het eerste zou een klassering direkt onder de top betekenen. Winst van de beide andere Hol- tense ploegen zou beide teams en vooral het derde een goede positie opleveren BC Holten 1 - Hardenberg 1 Wil en Freans van Gennep moch ten in deze zware en met spanning tegemoet geziene wedstrijd de spits afbijten. In een mooie wedstrijd bleek Frans toch minder moeite met zijn tegenstander te hebben, dan algemeen werd verwacht Met 15-6 en 15-3 bevestigde Frans zijn reputatie Wil had het moeilijker, de eerste game ging helaas verloren op het laatste moment 11-12. In de tweede en derde game bracht zij haar tegenstander op de knieën, door een duidelijke 11-8 en 11-2 ze ge Gerda van de Maat moest ook haar eerste game op het laatste moment gewonnen geven met 10-12 De vol gende game verliep minder succes vol en uiteindelijk moest Gerda met 6-11 capituleren. Hans Suethoff won zijn enkelspel met ruim verschil 15-5 en 15-6 Ook het dubbel Frans/Wil deed wat van hen verwacht mocht worden Na verlenging wonnen zij de eerste game met 18-14 Ook de tweede game werd in winst omgezet 15-11 Gerda en Hans viel de eer de beurt om de beide wedstrijdpunten in Holten te houden met 15-9 en 15-8 wonnen zij volledig verdiend. In het dames dubbel bleken de gasten te sterk voor het koppel Wil/Gerda (17-18. 5-15). De beide heren knok ten er duidelijk voor om de winst zo groot mogelijk te maken. De eerste game ging nog met 9-15 verloren, maai' daarna kwam de ommekeer, want de tweede en derde game werden met 15-9 en 15-8 gewonnen Deze 6-2 overwinning was een mooie revanche voor de toch wel te hoog uitgevallen 8-0 nederlaag in Hardenberg Heino 1 - BC Holten 2 Theo Evers. Hans Verburg. Heike v 't Holt. Ria Betten en Ria Groene- veld hadden de moeilijke opdracht om het als derde geklasseerde Heino te gaan overwinnen Theo kreeg tegen de Heinose eerste, heer in de tweede game een kleine kans. maar met 17-15 zat er na de eerste game die met 15-6 verloren was gegaan, geen derde game meer in Hans won daarentegen zijn en kelspel wel In een fantastisch ge speelde wedstrijd won Heike met 117 en 11-6 Tweede dame Ria ver- loor haar wedstrijd met 11-4 en 11-1 In de gemengd dubbels werden beide partijen gewonnen Theo en Ria wonnen de eerste game met 15-5 Door een blessure van de te genstandster werd ook de tweede game. zij het regelementair gewon nen. Heike en Hans wonnen hun wedstrijd met 11-15 en 12-15. Toen in het herendubbel Hans en Theo hun wedstrijd met 5-15 en 14-17 ge wonnen hadden, betekende dit de volle winst voor de Hol tense ploeg. Daaraan kon de nederlaag die Heike en Ria in hun dubbelspel le den (15-10 en 15-5) niets meer ver anderen BC Holten 3 - Witte Veder 1 Tegen de hekkesluiter uit Vroom shoop dreigde even het gev aar van onderschatten, na de 1-7 overwin ning die in de uitwedstrijd werd be haald Ans Jacobs kreeg in de eerste game een riante voorsprong, maar deze game ging uiteindelijk toch verlo ren Gelukkig zette Ans in de beide volgende'games de zaken weer in de goede volgorde door twee duide lijke game winsten Harry Dul kreeg het in de eerste game erg moeilijk en verloor kansloos met 3-15. De tweede game ging al even kansloos voor Harry naar een ein dpunt. Marjan Muller ondervond in haar enkelspel weinig tegenstand, beide games werden overtuigend door haar gewonnen Gerard Damink speelde tegen zijn jonge tegenstander een goede partij en won in twee games In de mixed dubbels waren Marjan en Gerard sterker en Ans en Harry zwakker dan de gastkoppels De heren- en damesdubbels wer den aan het einde van de avond in winst voor de Holtenaren omgezet, en dat betekende een 6-2 overwin ning Amro is onlangs, als eerste bank in ons land. overgegaan op het ge bruik van kringlooppapier Eind december vorig jaar kwamen de eerste rollen bij de Reproduktie in gebouw West aan De afdeling van de heer G van den Heuvel is er be gin deze maand voor interne publi- katies mee aan de slag gegaan Kringlooppapier. Een woord dat we steeds vaker tegenkomen: in ar tikelen. op briefpapier, in boeken Kringlooppapier (KPi wordt ge maakt van 70 tot 100-7 oud papier Het is milieuvriendelijk en voor vele doeleinden geschikt. De Ver eniging Millieudefensie voerde vo rig jaar een actie om zoveel moge lijk mensen en bedrijven te infor meren over kringlooppapier en te vens een zuiniger gebruik van alle papier te bewerkstelligen. Kringlooppapier wordt gemaakt van licht bedrukt oud papier. Dat papier is grotendeels afkomstig van drukkerijen (afsnijselsi. (pons kaarten en computerpapier) In Nederland wordt ongeveer 10*7 van al het papier weer gebruikt, hoofd zakelijk voor kartonfabricage. KP is crème of grijs van kleur Gewoon papier wordt gemaakt van hout. Via chemische, haifchemi- sche of mechanische weg bereidt men uit hout celstof waaruit dan weer papier wordt vervaardigd. Zo wordt bijvoorbeeld in Scandinavië hout gekapt, waarvan in West- Duitsland (langs de Rijn) pulp wordt gemaakt en in Nederland papier wordt geproduceerd. Het op deze wijze gemaakte papier is min der milieuvriendelijk te noemen. Er zijn grote hoeveelheden water en energie nodig, water en lucht wordt vervuild en er wordt beslag gelegd op de houtvoorraden Uit een onderzoek van de Vereni ging Milieudefensie (VMDi nu is gebleken, dat bij de produktie van KP de luchtverontreiniging met 70-7 wordt beperkt, en het energie verbruik aanzienlijk minder is Het water dat bij de produktie van Dat olie nodig is om uw automotor te smeren vindt u niet vreemd Maar dat olie ook uw ademhaling smeren kan wanneer u verkouden bent, verbaast u dat? Toch is olie al eeuwen lang bekend als medicijn In het oude Babyion gebruikte men petroleum als zalf voor wonden en als wrijfmiddel tegen jicht en reu ma De geneeskrachtige werking van olie berustte toch wel voor een groot deel op bijgeloof De medische wetenschap was hon- derdvijftig jaar geleden nog niet zo ver Daarom kon een heerschap als Samuel Kier grote omzetten ma ken met zijn^ameuze „Kier's Rock Oil" Intussen wordt olie in een zeer zui vere vorm ook vandaag nog steeds gebruikt in de farmacie, voorname lijk als bind- en laxeermiddel Stand 4e klasse A: BVZ 4 10-17 Hardenberg 1 10-16 Wijhe 1 9-15: Holten 1 10-14 En Block 3 10-12 Reflex 2 9-7 ABS 2 10-6 ZBC 6 10-6 NOP 4 10-4 BVZ 5 10-0 Stand 4e klasse B: Hardenberg 2 8-15 Deventer 7 9-14 Holten 3 10- 13 Heino 10-12 Holten 2 10-11: Netwerk 9-8 Witte Veder 2 10-7 BVZ 6 10-4 Witte Veder 1 10-2 Programma 31-1 BC Holten 1- ABS 2 ('t Mossink 20 00 uur). 31-1 BC Holten 2 - BVZ 6 ('t Mossink 20 00 uur». 1-2 Heino - BC Holten 3 (sporthal Heino) In een brief van 18 januari 1979 heeft het Landbouwschap bij de minister van Sociale Zaken aan gedrongen op een voortzetting van het onderzoek naar de naleving van de Wet minimumloon en minimum vakantie-uitkering. Het jaarlijks onderzoek wordt ver richt door de Loontechnische Dienst. Het Landbouwschap wijst op de inhoud van de wettelijke regeling en de in de cao's geregelde ver plichting voor werkgevers om het loon te specificeren Onderbetaling moet worden voorkomen, waarbij bovendien de bepaling van belang is dat indien het wettelijk miru kimglooppapier wordt gebruikt kan weer opnieuw dienst doen (kringloop) De waterverontreini ging wordt hierdoor beperkt en het watergebruik neemt met 90*7 af Voor KP is géén hout nodig Men gebruikt grondstoffen waar wij ei genlijk te veel van hebben (de af valberg van oud papier» Kringlooppaier is voor vrijwel de zelfde doeleinden geschikt als ge woon papier Men kan er op druk ken. steticillen. schrijven en (op de meeste soortem fotokopiëren Ook voor. offsetdruk is KP uitstekend bruikbaar KP wordt geïmporteerd en verspreid door een tiental grnot handelaren in Nederland Op het momenl is KP in de meeste ge vallen goedkoper dan gewoon pa pier KP is niet alleen in verschil lende maten en gewichten ver krijgbaar, maar ook zijn er enve loppen, schriften, blocnotes, etc ótnuut voor natuurbeschermingseducatie De Overijsselse Christelijke Boeren- en Tuindersbond viert dit jaar haar zestigjarig bestaan. De jaarvergadering-toogdag op don derdag 8 februari a.s. in de IJssel- hal te Zwolle is het eerste evene ment binnen deze organisatie, waar men dat feit zal herdenken. Terugkijken dus op zestig jaar christelijk maatschappelijk func tioneren. Toch wil men juist nu ook vooruit kijken en daartoe werd FNZ- voorzitter drs Rinze Zijlstra uitge nodigd om te komen spreken over de landbouw-economische voor uitzichten. De heer Zijlstra. oud voorzitter van de Ned CBTB en te genwoordig burgemeester van de Friese gemeente Smallingerland. nam deze uitnodiging van harte aan Aansluitend aan zijn ongetwijfeld boeiende inleiding zal er een dis cussie worden gevoerd, waarin een scala van agrarische problemen die op de boer van vandaag afko men zal worden besproken E(en tweede programmapunt op deze jaarvergadering-toogdag is de ver kiezing van de provinciale voorzit ter De heer W van der Kamp heeft zijn eerste periode als Overijsselse „voorman" er op zitten en hij is als zodanig herkiesbaar. Het gezamenlijke middagpro gramma van de Overijsselse CBTB en de Overijsselse CPB (Zij congresseert 's morgens ook in de IJsselhal) zal worden gevuld met een optreden van de bekende voordrachtkunstenares Nel Kars en met een muzikale show van Martine Bijl met begeleiding van de gitarist Henk van der Molen. Rond d.eze jaarvergadering- toogdag is in de entree van de IJs selhal een informatiemarkt opge zet met als motto. „Jeugd in en bui ten het, gezin" De organisatoren willen hiermee inhaken op het zo juist geopende jaar van het kind. Een aantal diensten en instellingen heeft medewerking aan deze in formatiemarkt toegezegd, waar door de bezoekers kunnen kennis nemen van de aanpak van diverse jeugdproblemen van een zinvolle vrijetijdsbesteding en van inpas sing van ïeugd in het maatschappe lijk leven Het bestuur van de Overijsselse CBTB verwacht een groot aantal bezoekers op deze dag. die 's mor gens om kwart voor tien begint. Het bestuur van de TTV „Onze Kracht Is Achteruit" organiseerde voor leden en hun vrienden, vrien dinnen en familieleden een cross van plm 3 1/2 kilometer rond het Meilinksbos in Espeio De route liep vanaf de start bij het buurthuis „Trefpunt", door het tunneltje bij de school, door het Meilinksbos weer terug naar de start Uitslag Heren boven 15 jaar 1 H Woltennk. 2 H Klaasses. 3 G H Rensen; Dames boven 15 jaar: 1. N Nijenhuis, 2. H Klaasses. 3. M. Ha verslag. Jeugd (gemengd): 1 H. Haverslag, 2 G Klaasses. E Wegs- tapel De prijsuitreiking had, onder het genot van een hapje en een drankje, plaats door OKIA-voorzitter Al- lard Luggenhorst De organisatie was bij Johan Marsman in goede handen mumloon bij een arbeidsverhou ding vader/zoon niet wordt betaald er geen sprake kan zijn van sociale verzekeringen De loonspecificatie dient de werknemer het inzicht te verschaffen over het bruto- en net toloon Het Landbouwschap wil alle me dewerking verlenen om de naleving van de We» minimumloon en minimumvakantie-uitkenng in de land- en tuinbouw te bevorderen Het is voorstander van het jaarlijks onderzoek door de Loontechnische Dienst en zou het op prijs stellen als het onderzoek meer dan voorheen afgestemd wordt op de eigenlijke land en tuinbouwsector «OtRLARtS

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7