Streven naar zo breed mogelijke invulling Verkeerscede voor weggebruikers WN neemt deel aan overleg isco Kaderwet specifiek welzijn: VERMIST!!! Grote opruiming bij Dollekamp Vanaf 18 januari o.s. kunt u profiteren van geweldige koopjes in de afdelingen Woningtextiel Dames,- heren- en kinderkleding Manufakturen Ook de gehele maand januari 15% korting op chemisch reinigen FA J.W. DOLLEKAMP EN ZN. 18 januari start de opruiming! HONDERDEN ELPEES SINGLES, MUSICASSETTES moeten weg KORTINGEN TOT 70%. orresteijn larenseweg m - holten HOLTENS NIEUWSBLAD - 12 JANUARI 1979 - PAG. 14 Wij missen sinds 4 jan. plm. 's middags 4 uur onze trouwe duitse herder (teef) Zat op genoemd tijdstip aan de riem vast aan het fietsrek bij de ingang van winkel Centra-Dikkers en is mogelijk bij het afsteken van vuurwerk rotjes) ge schrokken en er tussenuit gegaan Kleur: zwart/geel met iets wit op de rug Heeft iemand gezien dat de hond werd meegenomen of weg zien lopen Inl of terugbezorgen teg(?n beloning bij P. GjnJtema. Larenseweg 77. Holten Tel. 0548*3-18 77 l.v.m. de voorbereidingen voor de opruiming zijn wij woensdag 17 januari de gehele dag gesloten Oranjestraat 69 (Hoek Rijssenseweg) Holten, tel. 14 37 opvallende Het befaamde Zweedse cosme tica concern Pierre Robert heeft zijn haarlijn geheel ver nieuwd, niet alleen wat het uit erlijk, de verpakking, de kleu ren en de geuren betreft maar ook de inhoud, de samenstel ling. Opvallend zijn bovendien twee nieuw ontwikkelde pro- dukten. Allereerst de speciale Naturelle Shampoo voor be schadigd en te vaak behandeld haar en een daarbij behorende Naturelle Balsam (crèmespoe ling). En voorts een Naturelle Set Lotion, een haarverstevi- ger met een verrassende recep tuur en werking. Alle shampoos komen nu in ovaalvormige, mooie, matte piastic flacons, zy liggen uit stekend in de hand, glippen niet weg als er water op komt en zijn gesloten met een flinke, gerib belde dop met een uitsparing in de kroon voor dosering van de inhoud. Erg handig. Aile Pierre Robert shampoos zijn mild en zacht maar toch goed reinigend en prettig in het gebruik. Er is geen bezwaar te gen er desgewenst elke dag het haar mee te wassen. De steeds aansluitende Naturelle Bal sams, de crèmespoelingen, zijn verpakt ln tubes die op de dop recht overeind blijven staan hetgeen de lange houdbaarheid ten goede komt. De diverse soorten zijn te herkennen aan de nieuwe, zachte kleuren. Meest opvallend uiteraard is de (beige) Naturelle Shampoo voor beschadigd en te vaak behan deld, gepermanent haar dat dof. kleur- en futloos is geworden. Deze shampoo bevat een poly meer en herstelt de natuurlijke soepelheid waardoor het haar weer zacht en gemakkelijk te kammen wordt. Belangrijk hierbij is de werking van de Na turelle Balsam, de crèmespoe ling die als een haarkuur werkt en het effect heeft van een in tensieve behandeling met warme olie. Maar hiermee is de toepassing uiteraard heel wat gemakkelijker en minder tijd rovend. De verbetering van het haar is direct te bemerken, zelfs al is het echt flink mishandeld. De geur is een mooi mengsel van diverse bloemen als van „een bloeiende alpenweide" De nieuwe haarversteviger van Pierre Robert, de Naturelle Set Lotion heeft een tussen zacht lila en lichtblauw zwemende verpakking. De lotion geeft het haar weer stevigheid en bevat een ongekleurd extract van de beroemde hennastruik, een heester van de familie der „kat- testaartachtigen" die in sub tropische streken floreert. Be kend vooral is de oranjerode kleurstof uit de bladeren waar mee vrouwen van vele oosterse volkeren nagels, handpalmen en voetzolen verven wat als een bijzonder, de schoonheid ver hogend effect wordt be schouwd. Maar de henna levert veel meer zoals het fljne, zachte parfum dat uit de naar theero zen geurende bloemen wordt bereid. Onbekend ook is bij de meesten dat uit de plant nog allerlei an dere produkten worden gewon nen zoals bijvoorbeeld een vluchtige olie die voor likeuren en versnaperingen wordt ge bruikt. De Naturelle Set Lotion van Pierre Robert bevat een Al een tijdje ligt bïj de Tweede Ka mer een ontwerp-Kaderwet speci fiek welzijn. Die wet gaat, als ze eenmaal is aangenomen, algemene regels geven voor een gedecentrali seerd beleid. Welke welzijnsterrei nen er straks precies onder gaan vallen, is nog niet bekend De be doeling is dat die worden aangewe zen bij Algemene Maatregel van Bestuur Minister Gardeniers van CRM heeft hier bij de begrotings behandeling van haar departe ment voor 1978 over gezegd: „De regering wil streven naar een zo breed mogelijke invulling". Ook heeft de minister'bij die gele genheid laten weten, voorstander te zijn van een betere onderlinge af stemming van de ontwerp- Kaderwet en de ontwerpregeling voor de gezondheidszorgvoorzie ningen. Tenslotte zéi zij: „Het ont werp biedt een goed uitgangspunt voor een discussie met de Kamer over vraagstukken van bijvoor beeld beleidsvoorbereiding, plan- ning'deretral eatie en harmonisatie op het ter rein van het specifiek welzijn" Uit dit alles is duidelijk, dat het ont werp nog wel een aantal wijzigin gen zal ondergaan voordat het wet wordt. Minister Gardeniers meent dat die het beste in het wetsont werp kunnen worden aangebracht „tegelijk met die waartoe de rege ring aanleiding zou vinden in het schriftelijk overleg met de Kamer". Ook uit de verschillende experi menten die nu in de praktijk met het decentralisatiegebeuren op touw worden gezet zal waarschijn lijk nog blijken dat de wet moet worden aangepast. Planning van vooriieningen king zelf dus. zo goed mogelijk de gelegenheid moeten geven erover mee te praten De gemeente gaan op die manier gemeentelijke voor zieningen plannen, de provincies provinciale en het Rijk de voorzie ningen die door het hele land be stemd z\jn. Bij het opstellen van plannen moet steeds terdege reke ning worden gehouden met wat er al aan voorzieningen is, ook als daarvoor een andere wettelijke re geling geldt. Wie hef beleid bepaalt betaalt Op den duur zal het Rijk aan voor zieningen die onder de Kaderwet vallen, niet rechtstreeks meer sub sidie geven. Of het moeten lande lijke voorzieningen zijn In de an- De regels die het wetsontwerp geeft betreffen vooral de planning van voorzieningen door gemeenten, provincies en Rijk in overleg metde burgers, de betaling ervan en de onderlinge afstemming. Gemeen ten zullen bijvoorbeeld volgens het voorstel straks op papier moeten gaan zetten, welke nieuwe wel zijnsvoorzieningen zij in de ko mende vier jaar voor hun inwoners willen en waarom. Daarnaast moet de gemeente jaarlijks in een jaar programma concreet aangeven welke voorzieningen in dit jaar ge subsidieerd worden. Hetzelfde geldt voor provincies en Rijk. En ook voor al deze overheden geldt, dat zij de toekomstige gebruikers van die voorzieningen, de bevol- De verkeersvoorlichting aan ge handicapte weggebruikers behoort tot de taken van Veilig Verkeer Ne derland. VVN heeft dan ook zitting in diverse overlegorganen, zoals de Interdepartementale Stuurgroep Revalidatiebeleid, in de Commis sie Mobiliteit van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slecht zienden en in diverse landelijke en plaatselijke verkeerswerkgroepen, onder meer van revalidatiecentra. VVN is ook betrokken bij de oprich ting van de werkgroep Verkeer van de Nederlandse Dovenraad. Be halve op de lichamelijk gehandi capte verkeersdeelnemer richt de aandacht van VVN zich ook op de geestelijk gehandicapte verkeers deelnemer, van wie velen - hetzij cnder leiding, hetzij zelfstandig - meedoen aan het verkeer van alle dag. Voor dit doel zijn er door Veilig Verkeer Nederland verkeersprojec- ten gemaakt. Voor de verkeers voorlichting aan gehandicapte weggebruikers fungeert bij het Centraal Bureau van Veilig Ver keer Nederland, Postbus 287,1200 AG Hilversum als contactman de heer H.J. Boersma, consulent van de afdeling Opvoieding en Vor ming. Het telefoonnummer is 035- 1 14 41. neutraal, sterk werkend en kleurloos extract van de henna dat uitstekend voor het haar is. De zachte bloemengeur is licht, vluchtig, weinig opvallend. Er zijn twee maten flacons, van 50 en van 130 ml. Verder is er de nieuwe, zacht groene Naturelle Shampoo voor normaal tot vet haar. Deze be vat diverse bestanddelen zoals polyglycocide die het vet wor den tegengaat en een lange na werking heeft zodat het haar er fris blijft uitzien. Daarbij de ge lijkgekleurde tube Naturelle Balsam, de crèmespoeling die na het wassen in de war raken van het haar voorkomt en een antistatische (electrische) la ding belet. De Balsam is helder, transparatnt, bevat geen olie. De geur wordt door dichterlijke Zweden beschreven als „de zachte, zuivere bries die de och tendnevel verjaagt van een met seringen omzoomde open plek in het bos bij de nog slapende boerderij". Seringen, dus. De oüdrose Naturelle Shampoo is bestemd voor normaal tot droog haar zonder risico dat het haar nog droger wordt. Dat komt doordat deze shampoo di verse bestanddelen bevat zoals actieve proteïnen die het haar zacht en glazend houden. Aan vullend daarop weer de Natu relle Balsam crèmespoeling in dezelfde oudrose tube. Geur als van een „pas geplukte, nog rij pende appel op een koele her fstochtend". Aan de Introductie van de nieuwe haarlijn is, zoals gebruikelijk, een lange reeks van intensieve proefnemingen voorafgegaan. Men is er dan ook van overtuigd dat de nieuwe produkten een gunstig onthaal ten deel zal vallen. Veilig Verkeer Nederland heeft een nieuwe „verkeerscode" gemaakt, speciaal voor gehandicapte weggebruikers. Het dezer dagen van de per sen gerolde veelkleurige boekwerkje „De gehandicapte in het verkeer", dat boordevol met foto's, regels en tips staat, vervangt de uitgave die WN in 1974 liet verschijnen. De spiksplinternieuwe editie van de 36 pagina's tellende brochure bevat niet alleen uitgebreide in formatie, die met name voor be stuurders van invalidenvoertuigen van groot belang is. Er staat natuurlijk ook alles in over de vorig jaar zomer van kracht ge worden verkeersvoorschriften, waardoor de gehandicapten in het verkeer ruimere mogelijkheden, meer zekerheid en meer veiligheid hebben gekregen. herinnert eraan dat VVN al in zijn jaarverslag van 1973 erop had ge wezen dat het Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens dringend diende te worden aange past aan de gehandicapte ver keersdeelnemers. „Dat is gelukkig in 1977 realiteit geworden. Het is terecht dat ook VVN dit belangrijke voorlichtings- werk doet, waarbij ruim een mil joen gehandicapte Nederlanders in feite stuk voor stuk belang heb ben". Aanvulling Overigens kan het nieuwe boek werkje „De gehandicapte in het verkeer" worden gezien als een ge richte aanvulling op de sinds 1966 door Veilig Verkeer Nederland en de ANWB uitgegeven „Verkeers code", waarin zoals bekend op po pulaire wijze een uiteenzetting wordt gegeven van de in ons land geldende verkeersregels. Adviezen Veilig Verkeer Nederland heeft de tweede code voor de gehandicapte verkeersdeelnemers samengesteld met adviezen van de Directie Ver keersveiligheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat (die de uitgave ook bekostigde) en met medewerking van de Werkplaats Voorlichtingscentrum Gehandi capten in Hilversum. Geridite verspreiding De oplage van „De gehandicapte in het verkeer" bedraagt 14.000 exemplaren. Het boekje zal in de komende tijd gericht worden ver spreid onder de gehandicapten in instituten overal in ons land. hun organisaties, onderwijsgevenden en de politie. Dat VVN een nieuwe verkeerscode voor gehandicapten het licht heeft laten zien. heeft alles te maken met het feit dat deze categorie wegge bruikers meer mogelijkheden krijgt en ook wordt gestimuleerd om zelf standig aan het verkeer deel te ne men. De gehandicapte medemens is dan ook duidelijk op weg naar meer in tegratie in de maatschappij Henk Boersma, mede-auteur van de brochure „De gehandicapte in het verkeer" en consulent van de afdeling Opvoeding en Vorming van Veilig Verkeer Nederland ..Ge lukkig krijgen de gehandicapten in ons verkeer steeds meer houvast" „Van veel kanten en op diverse fronten worden allerlei activiteiten ontplooid om vooral met verplaat singsmoeilijkheden zittende me deweggebruikers die (veilige) plaats te geven, die hen ook in het v?rkeer toekomt". Henk Boersma Een dagje de stad in A Daar op de Amsterdamse Dam is zo'n aktiefoto te maken van fladderende duiven, die graag hun medewerking geven voor een geslaagde foto. mits er iets tegenover staat. Wie met zo'n foto thuis wil komen, hoeft daar alleen maar rond te kijken en af te drukken. Deze foto is gemaakt met een groothoeklens en een erg korte sluitertijd, maar je kunt zo'n plaat natuurlijk met elke kamera maken, want het gaat er voorai om het plezier uit te beelden van zo n knaap, die tijdelijk de beste maatjes is met de duiven van de Dam. dere gevallen krygen de provincies en de gemeenten het geld en die geven dan de subsidies. Ze worden daarmee wel verplicht regels vast te stellen, waaraan moet worden voldaan om voor subsidie in aan merking te komen. Wanneer zy een voorziening in een jaarprogramma opnemen, zitten zij al direkt vast aan bepaalde kosten. Ditzelfde geldt voor het Ryk, want de Ka derwet zegt: wie het beleid bepaalt betaalt. De instelling die een voor ziening moet uitvoeren, heeftre hi op vergoeding van haar kosten, zodra die voorziening in het pro gramma van Rijk, provincie of ge meente is opgenomen. De bedoe ling hiervan is de mensen van zo'n instelling en ook de mensen die van hun diensten gebruik maken, rechtszekerheid te geven. Informatie Een andere reden voor Veilig Ver keer Nederland om te komen tot de uitgave van een geheel gewijzigde en aangepaste verkeerscode voor gehandicapten is gelegen in het feit dat niet alleen de gehandicapte verkeersdeelnemers zelf. maar ook hun organisaties, de politie en de onderwijsgevenden behoefte heb ben aan heldere, volledige en ac tuele informatie in woord en beeld over het noodzakelijke verkeersge drag van deze categorie wegge bruikers.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 14