WEGWIJZER HINDER LUCHT OPPER VLAKTE WATER GROND WATER AFVAL STOFFEN ONTGRON DINGEN NATUUR EN LANDSCHAP Milieuwetten en verordeningen in de provincie Overijssel HOLTENS NIEUWSBLAD - 5 JANUARI 1979 - PAG. 8 Ondernemers hebben er belang bij op de hoogte te zijn en te blijven van de huidige milieuwetgeving. Immers na keuze van vestigingsplaats of de beslis sing tot uitbreiding of verplaatsing van het bedrijf heeft iedere ondernemer wel in de een of andere vorm iets te maken met milieuwetgeving Niet alleen praat de ondernemer bij zijn kontakten met de desbetreffende gemeente over een aanleg- en of bouwvergunning, maar ook bijvoorbeeld over een hinderwetvergunning. Er is evenwel meer om in bepaalde omstandigheden rekening mee te houden. De regelingen op het terrein van het milieu zijn de laatste jaren steeds uitgebreider qn ingewikkelder ge worden Det geldt voor de landelijke wetgeving en de specifiek voor de provincie geldende provinciale veror deningen Dat hoeft u echter niet af te schrikken Want de over heid probeert u door het geven van informatie over de ze zaken te helpen. Dit gebeurt tot nu toe op twee manieren: a. een brochure „Onderneming en vergunningen" uit gegeven door en verkrijgbaar bij het ministerie van economische zaken (Direktie Externe Betrekkingen, Postbus 20101, 2500 EC Den Haag) en het ministe rie van volksgezondheid en milieuhygiëne (Stafaf deling Externe Betrekkingen, Postbus 439, 2260 AK Leidschendam); b. deze informatiekrant (gemaakt in navolging van de Wegwijskrant van het provinciaal bestuur van Utrecht en de in die provincie samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken) In deze Overijsselse informatiekrant wordt een kort overzicht gegevérv varFdd landelijke wetgeving «n de- voor de provincie Overijssel geldende provinciale, verordeningen op het terrein van het milieu. Voorts is per wet en verordening informatie vermeld over doelstellingen, verboden, vergunningverlenende instanties en beroepsmogelijkheden. Het is in het algemeen, van belang dat voorafgaand aan de indiening van een vergunningaanvraag overleg wordt gepleegd met de desbetreffende instantie Uit dit overleg kan bijvoorbeeld blijken dat voor een bepaalde aktiviteit meer dan één vergunning nodig is, of dat de procedures meer tijd zullen vergen dan wellicht ge dacht was etc. Voor uitvoerige informatie over de uitvoering van da in deze informatiekrant vermelde wetten en verorde ningen kunt u terecht bij de informatieedressen die bij elke regeling staan vermeld. Hinderwet Het voorkomen en het beperken van gevaar, schade of hinder -.door inrichtingen (zie verder onder „Bijzonderheden") Verbod Het is verboden zonder vergunning inrichtingen, die voor hun omgeving gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken op te richten, in werking te brengen of te houden, uit te breiden of te wijzigen. - Vergunning Aanvragen bij burgemeester en wethouders van de gemeen- te van vestiging Bij vestiging in meer dan één gemeente in de provincie en in gevallen, waarin tevens vergunning is vereist ingevolge de Wet inzake de Luchtverontreiniging, moet de vergunning bij gedeputeerde staten van Overijssel worden aangevraagd. Bij vestiging op een provinciegrens moet de vergunningaan vrage zich richten tot de Kroon. Beroep Binnen 20 dagen na dagtekening van de beschikking op de aanvraag van een Hinderwetvergunning kan beroep bij de Kroon worden aangetekend. Bijzonderheden Hinderbesliiit (1953) vermeldt de inrichtingen, waarop de wet van toepassing is (in het algemeen plaatsen waar regelmatig bedrijfsactiviteiten plaatsvinden). Informatie - de desbetreffende gemeente - provinciale waterstaat, onderafdeling milieubeheer Wet inzake de luchtverontreiniging Voorkomen en beperken van luchtverontreiniging, die scha delijk of hinderlijk is voor mens. plant en dier. Verbod Het is verboden zonder vergunning een innchting op te rich ten, in werking te hebben, te wijzigen, uit te breiden of de daarin gebezigde werkwijze te veranderen. Vergunning Aanvragen om een vergunning moeten worden ingediend bij gedéputeerde staten van Overijssel. Beroep Binnen 30 dagen na verzending van de beschikking staat be roep op de Kroon open Bijzonderheden In het Inrichtingenbesluit (1972) worden de inrichtingen, waarop de wet van toepassing is, vermeld (hierin wordt bin nenkort epo wijziging verwacht). Het Heffingenbesluit Brandstoffen Luchtverontreiniging (1972) maakt het mogelijk om een heffing te leggen op het gebruik van vloeibare brandstoffen, steenkool en gei alt brandstof. Informatie Provinciale waterstaat. onderafdeling milieubeheer (05200-77177) Wet verontreiniging oppervlaktewateren Doel Het voorkomen en tegengaan van verontreiniging van opper vlaktewateren. Verbod Het is verboden zonder vergunning met behulp ven een deer- voor bestemd werk afvalstoffen, verontreinigende of echade- Verbod Het is verboden zonder vergunning rioleringen in de water gangen te laten uitmonden en waterkeringen te kruisen alsmede gebouwen in de nabijheid daarvan op te richten. Vergunning Deze moet worden aangevraagd bij het desbetreffende wa terschap. Beroep De vergunninghouder kan bij gedeputeerde staten van Over ijssel vernietiging vragen van een onaanvaardbare voor waarde van de vergunning. Informatie - het desbetreffende waterschap, - provinciale griffie, afdeling 3 (05200-77177) lijke stoffen, in welke vorm ook, in oppervlaktewateren te brengen (lozen). Vergunning Voor lozing op IJssel. IJsselmeer. Ketelmeer, Zwartemeeren Veluwemeer is vergunning nodig van de minister van verkeer en waterstaat. Voor lozing op alle andereoppervlaktewateren geldt de Verordening bestrijding verontreiniging oppervlak tewateren Overijssel 1972. Beroep Binnen 30 dagen na verzending dan,wel tot het einde ven de ter inzagelegging van de beschikking van de minister staat beroep open op de Kroon. Bijzonderheden - Ook het brengen in oppervlaktewateren van afvalstoffen op andere wijze dan met behulp van een daarvoor be stemd werk is zonder vergunning verboden (b v storten); - Uitzondering Uitgezonderd van de verbodsbepalingen lozingen via een aansluiting op gemeentelijke rioleringen, mits de daartoe door de gemeente gestelde lozingsvoor schriften worden nageleefd Deze voorschriften zijn vervat in een gemeentelijke lozingsverordening riolering. - Schadevergoeding De vergunning verlenende instantie kent een naar billijkheid te bepalen vergoeding, indien da vergunninghouder door wijziging of intrekking van de vergunning schade lijdt, die redelijkerwijs met voor eigen rekening dient te komen Informatie - over lozingsvergunningen IJssel: directie Bovenrivieran Rijkswaterstaat, Gildemeesterplein 1, 6826 LV Arnhem (085-629111) over lozingsvergunningen overige rijkswateren: Dienst Zuiderzeewerken. Maerlant 1, 8224 AC Lelystad (03200-41911). Verordening bestrijding verontreiniging opper vlaktewateren Overijssel 1972 Doel Het Waterschap Reggs en Oirikel en het zuiveringschap West- Overijssel worden bevoegd verklaard om a vergunningen te verlenen voor het lozen op oppervlakte wateren in hun gebied (met zijnde de IJssel, het IJssel meer, Ketelmeer, Zwartemeer en Veluwemeer). b een verontreinigingsheffing oppervlaktewateren to heffen en in te vorderen (zgn. zuiveringslasten). Verbod Het is verboden zonder vergunning met behulp van een daar voor bestamd werk afvalstoffen, verontreinigde of schadelij ke stoffen, in welke vorm ook, in oppervlaktewateren te bren gen (lozen) Vergunning Voor lozing op oppervlaktewateren, moet een vergunning worden aangevraagd bij dat waterschap/zuiveringschap, dat het kwaliteitsbeheer heeft over het betreffende oppervlakte water. Beroep Binnen 30 dagen ne verzending van da beschikking staat be roep open op gedeputeerde staten Tegen de beslissing van gedeputeerde staten staat weer be roep op da Kroon open Bijzonderheden a Het gebied van het waterschap Regge en Dinkel omvat het oosten ven de provincie; her gebied van bat zuivering schap Weat-Overljaael omvat het westen, noordwesten en noordoosten van de provincie; b er zijn stoffen, waarvoor een absoluut lozingsvarbod geldt (dat wil zeggen dat hiervoor geen vergunning kan worden verleend) Informatie - Weterschap Regge en Dinkel, Apollolaan 1. 7604 EH Al melo (05490-19166); - Zuiveringschap West-Overijssel, Ruiterlaen 7, 8019 BN Zwolle (05200-18803) Gemeentelijke lozings verordening riolering Doal Hea besA#rmen van gemeentelijke rioolstelsels en aangeslo ten zuivsringstechmsche werken. Verbod Het ia verboden zonder vergunning afvalstoffen, verontrei nigende of schadelijke stoffen in het rioolstelsel te brengen ander* dan bij normaal huishoudelijk gebruik. Vergunning Deze moet worden aangevraagd- bij burgemeester en wet- houdara van da desbetreffende gemeente Beroep Binnen 30 dagen na verzending van da beschikking is beroep mogelijk op de gemeenteraad Informetle De desbetreffende gemeente. Waterschapsverordeningen (zgn. keuren) Dool Bescherming van waterstaatswerken ven waterscheppen. GRONDWATERVERORDE NING OVERIJSSEL Het beschermen van de kwantiteit van het grondwater door het voorkomen en beperken van het onttrekken van grondwa ter. Verbod Het is verboden zonder vergunning een installatie waarmee grondwater wordt onttrokken tot stand te brengen of in wer king te hebben Ook is het verboden een dergelijke installatie zodanig te wijzigen dat dit van invloed is op de hoeveelheid, de stand of de samenstelling van het grondwater Meerdere installaties die een samenhangend geheel vormen worden daarbij beschouwd als één installatie. Vergunning Een vergunning moet worden aangevraagd bij gedeputeerde staten van Overijssel Aan de vergunning kunnen voorwaar den worden verbonden ter bescherming van een doelmatig beheer van het grondwater (de waterhuishouding daaronder begrepen). Beroep Binnen 30 dagen na verzending van het besluit staat beroep open op de Kroon Bijzonderheden - Uitzondering Uitgezonderd van de verbodsbepaling zijn de installaties waarmee niet meer dan 100 000 m3 water per jaar aan de bodem wordt onttrokken ifljegistratie De installatie moet aan gedeputeerde staten f^an Overijssel ter registratie worden aangemeld Jaarlijks moet een gedeputeerde staten van Overijssel in de maand februari opgave worden gedaan van de hoeveelheid ont trokken grondwater in het voorgaande jaar Uitzondering. Van de registratieplicht zijn uitgezonderd de installatie*: a. met een vermogen tot grondwateronttrekking van mindar dan 10 m3 per uur; b. ten behoeve van bronbsmaling voor de duur van min der dan zes maanden; c. door drainage tan behoeve van bodemcultuur: d ten behoeve van brandbestrijding; e. ten behoeve van proefonttrekkingen voor de duur van mindar dan drie maanden Schadevergoeding Gedeputeerde staten kennen een naar billijkheid te bepalen vergoeding toe, indien door een bealuit schade wordt geleden, die redelijkerwijs niet voor eigen rekening dient te komen Een verzoek om schadevergoeding wordt voorgelegd aan een schadebeoordelingscommissie Binnen twee maan den na verzending van het besluit staat hiertegen beroep open op de Kroon. nformatie provinciale griffie, afdeling 4 (05200-77177). Verordening bescherming waterwinning Overijssel 1977 Doel Het beschermen van waterwinplaatsen tegen verontreiniging van het grondwater in het belang van de openbare drinkwa tervoorziening. Verbod Met afhankelijk van het betreffende beschermingsgebied, onder andere verboden zonder vergunning schadelijk-, afval- en meststoffen voorhanden te hebben, te gebruiken, te stor ten. op te slaan of zich daarvan te ontdoen Ook is het verbo den zonder vergunning andere handelingen te verrichten die schadelijk zijn voor de drinkwatervoorziening Vergunning Deze moet worden aangevraagd bij burgemeester en wet houders van de. desbetreffende gemeente Aan de vergun ning kunnen voorschriften en/of beperkingen worden ver- loonden, ter bescherming van de waterwinning tegen veront reiniging. Beroep Binnen een maand ne verzending van het bealuit staat beraap open op gedeputeerde staten ven Overijssel Tegen het besluit van gedeputeerde staten staat binnen een maand n» de verzending ervan, beroep open op de Kroon. Bijzonderheden - Werkingsgebied. Gebieden in de provincie Overijssel die op de bij de verordening behorende kaarten zijn aangege ven al* earate. twaed# en derde beschermingsgebied. - Schadevergoeding Gedeputeerde staten kennen een neer billijkheid te bepalen vergoeding toe. indien tenge volge ven de toepaaaing van de verordening schade wordt geleden, die redelijkerwijs met voor eigen rekening dient te komen Een verzoek om schadevergoeding wordt meestal voor gelegd een een achedebeoordeiingscommissi* Binnen een maand na varzending ven het besluit staat hiertegen beroep open op de Kroon informatie - Over vergunningen: de desbetreffend# gemeente - Over beroep an schadevergoeding provinciale griffie, afdeling 4 106200-77177) Verordening bescherming bodem en grondwater Overijssel Dool Het beschermen van de kwaliteit van de bodem en het grond water door het voorkomen en beperken ven het brengen van verontreinigende atoffen in de bodem an het grondwater Varbod Het verboden zonder vergunning schadelijke atoffen te atorten en te lozen op of In do bodem en In het grondwater of hiertoe werken tot stand te brengen, te gebruiken, uit te breiden of te wijzigen. Vergunning Deze moet worden aangevraagd bij gedeputeerde staten ven Overijssel. De vergunning kan worden verleend als de stoffen het natuurlijk milieu, het grondwater of de delfstoffen niet nadelig beïnvloeden. Aan de vergunning kunnen voorschrif ten en/of beperkingen worden verbonden. Baroep Binnen een maand na verzending van het besluit staat beroep open op de Kroon. Bijzonderheden - Werkingsgebied. De provincie Overijssel met uitzonde ring van eerste en tweede beschermingsgébieden als ba- doeld in de Verordening bescherming waterwinning Overijssel 1977. - Uitzondering Uitgezonderd van verbodsbepalingen zijn o.a handelingen ten behoeve van normale bodem exploitatie. - Schadevergoeding Gedeputeerde staten kennen een naar billijkheid te bepalen vergoeding toe, indien tenge volge van de toepassing van de verordening schade wordt geleden, die redelijkerwijs niet voor eigen rekening dient te komen. Een verzoek om schadevergoeding wordt meestal voor gelegd aan een schadebeoordelingscommissie. Binnen een maand na verzending van het besluit staat hiertegen beroep open op de Kroon. Informatie Provinciale waterstaat, onderafdeling milieubeheer (05200-77177) Afvalstoffenwet Doel Het tegengaan van verontreiniging door huishoudelijke af valstoffen. autowrakken, andere, al dan niet ven bedrijvun af komstige afvalstoffen (niet chemische) waarvoor nog geen bijzondere wettelijke regelingen gelden. Verboden Het is verboden zonder vergunning een inrichting voor het verbranden, storten en bewaren van afvalstoffen te hebben, te wijzigen of uit te breiden Het is ook verboden industriële afvalstoffen en autowrakken af te geven aan een inrichting, waarvoor geen vergunning is verleend. Vorgunning Vergunning kan worden verleend door gedeputeerde staten ven Overijssel en door de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne (laatstgenoemde alleen ten aanzien van ver bodsbepalingen, die bij uitvoeringsbesluit kunnen worden gesteld: (zie onder „Bijzonderheden"). Beroep Binnen 30 dagen na verzending van de beschikking is beroep op de Kroon mogelijk Bijzonderheden Bij uitvoeringsbesluit kunnen regelen worden gesteld met betrekking tot het vervaardigen of op de markt brengen van nog aan te wijzen goederen teneinde de afvalstroom te be perken en met betrekking tot het brengen op of in de bodem van nader aan te wijzen industriële afvalstoffen. Informati* Provinciale griffie, afdeling 4 (05200-77177) Wet Chemische afvalstoffen. Het tegengaan van verontreiniging door chemisch# afvalstof fen en afgewerkte olie, in het bijzonder gericht op doelmatige verwijdering. Verboden Het ia verboden 2onder vergunning chemische afvalstoffen en/of afgewerkte olie in te zamelen, te bewaren, te bewerken, te verwerken of ts vernietigen Het ia ook verboden chemi sche afvalstoffen en/of afgewerkte olie zonder vergunning af te geven san personen of instanties die krachtens een ver gunning daartoe met bevoegd zijn of deze stoffen op of in de bodem te brengan. Vergunning/ontheffing Da minister van volksgezondheid en milieuhygiëne is be- voegd tot het verlenen van vergunningen en ontheffingen. Beroep Binnen 30 dagën na verzending van de beschikking is het mogelijk bij de Kroon in beroep te gaan. Bijzonderheden De wet treedt in gedeelten in werking. Oe melding aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne ven afgifte (transport en verwerking) van chemische afvalstoffen en af gewerkte olie is verplicht. Aan vergunninghouders kan san heffing wordan opgelegd. Oit geldt ook voor het gebruik en de vervaardiging van mint- rale oliën informatie Provinciale griffie, afdeling 4.(05200-77177). Ontgrondingenwet Het bereiken ven ean doelmatige afweging van de bij ont grondingen betrokken belengen Verboden Het zonder vergunning ontgronden, denwel ale eigenaar, pachter of gebruiker van emg perceel toe te laten dat zonder vergunning wordt ontgrond. Vergunning De minister verleent vergunning voor ontgrondingen in de zee. rijkswateren, en met ingedeelde IJsaelmeerpoldere Ge deputeerde staten van Overijssel hebben in alle andere geval len de bevoegdheid om regels te stallen ten aanzien van het verlenen, wijzigen of intrekken ven een vergunning Voorwet Overijssel betreft ia dit gebeurd in de Ontgrondinganverorde- ning Overijssel Een door gedeputeerde staten van Overljtael te verlenen vergunning voor ontgrondingen in de uiterwaar den van rijksrivieren moet goedgekeurd worden door de minister van .Verkeer en Waterstaat. Beroep Binnen 30 degen na verzending van het besluit is beroep bij de Kroon mogelijk. Bijzonderheden Da wet Is niet van toepassing op: ontgrondingen in het zomerbed van da grote rivieren (Ri- vierenwet is hierop van toepassing); ontgrondingen in verband met het opsporen of winnen van delfstoffen (Mijnwet is hierop van toepassing); - ontgrondingen ter uitvoering van ruilverkavelingen en herverkavelingen krachtens da wet (Ruilverkavelingtwet 1954), met uitzondering van ontgrondingen die tan doal hebben zand te winnen voor uitvoering van workan. informatio - Provinciale griffie, afdeling 2 (05200-77177). Ontgrondingenverordeni'ng Overijssel Doel Het regelen van da procedure voor het verlenen, wijzigen, intrekken of weigeren van ontgrondingsvergunningen voor gronden binnen de provincie Overijssel. Verboden Het is verboden zonder vergunning van gedeputeerd* staten van Overijssel te ontgronden, danwel als eigenaar, pachter of gebruiker toe te laten dat zonder vergunning wordt ont grond. Vergunning Een vergunning moet worden aangevraagd bij gedeputeerde staten van Overijssel Aan de vargunning worden voorwaar den verbonden en ter zekerheid van de naleving ven die voor waarden wordt een bankgarantie gevraagd. Beroep Binnen 30 dagen na verzending van het besluit staat beroep open bij de Kroon; het beroep moet schriftelijk bij de Com missaris der Koningin worden ingediend. Bijzonderheden De verordening verklaart de ontgrondingenwet niet van toepassing op ontgrondingen, uitsluitend tan bshoave van of ter uitvoering van o.a.: - werken van de Rijkswaterstaat of van de provincie Over ijssel; - het aanleggen van watergangen tot bepaald* breedte en diepte; - het aanleggen vsn waterkeringen (niet het ontruimen daarvan); - bestemmingsplannen, onder bepaalde voorwaarden van diepte; - de normale uitoefening van hst landbouwbedrijf; - het maken of opruimen van boutmrken, kaldars en gra ven, het aanleggen van waterputtan, bassins enz. tot «en be paalde bodemoppervlakte en tot een bepaalde Inhoud. Deze uitzonderingen gelden met in de beschermingsgeble- den als bedoeld in de Verordening bescherming waterwin ning Overijssel 1977 en ook met wanneer bovenstaand* ont grondingen uitsluitend geschieden ter verkrijging van het voor die werken nodige bodemmateriaal. Informati* Provinciale planologische dienst, onderafdeling Ontgron dingen en Bouwplannen (05200-77177). Verordening landschaps- schoon Overijssel 1973 Doel Het tegengaan van ontsiering van natuur an landschep. Verbod a. Reclame-opschriften: het zonder vergunning op of ean een onroerend goed aanbrengen van ean reclame-op schrift. b. Opslagplaatsen e.d.: - het zonder vergunning opslaan van autowrakken, onderdelen daarvan, oud* materialen, puin, afbraak, vuilnis, afval e.d.; - het zonder vergunning kennelijk ten verkoop m voor raad hebben van tweedehands auto's; - hst zonder vergunning kennelijk ten verkoop in voor raad hebben van caravans en tenten Oe verboden gelden slechts, als en voor zover bovengenoem de zeken vanaf de openbar* weg zichtbaar zijn. Vwrgunnlg/onthefflng Burgemeester en wethouder* ven da betrokken gemeenten kunnen t.a.v. het hierboven onder e. vermeld* varbod ver gunning verlenen. Gedeputeerde tieten ven Overijssel kun nen van de hierboven onder b. genoemde verboden onthef fing verlenen. Beroep a Reclame-opschriften- Binnen een maand ne verzending c.q uitreiking ven de beschikking ven burgemeester en wethouders eteet baroep open bij gedeputeerde etsten ven Overijssel b Opelegpleetaen e.d.. binnen een maand ne verzending c:q uitreiking ven de beschikking van gedeputeerd* sta ten eteet beroep open bij de Kroon, schriftelijk in te dienen bij gedeputeerde stat«.r>«p Overijssel Bljzondorhodon - Uitzondering Van de verbodsbepalingen zijn ondermeer uitgezonderd' Voor wet betreft reclame-opschriften- o.a opschriften betrekking hebbende op bijv de neem ven ean bedrijf, mits zij gezamenlijk geen groter* oppervlakte hebban den 0,75 m' en geen ven die opschriften een grotere afmeting in één richting dan 1 m heeft, b. Voor wat betreft opslagplaatsen e.d o e het - onder bepaald* voorweerden - hebben ven puin, afbreek d op of in de directe nabijheid ven een onroerend goed, weereen bouw- of sloopwerkzaamheden worden verricht - Werkingsgebied Voor wet betreft reclame-opschriften: hei gehele grondgebied ven de provincie Overljtael Voor wat betreft opalsgplaataen a d het gebied vend* provin cie Ovkrljasel met uitzondering van het gehele grondge bied van de gemeente O* ven ter alsmede de bebouwd* komman van Almelo. Enechede, Hengelo. Kampen, Ol- denzaal en Zwolle. Informatl* - Voor wet betreft recleme-opaehriften: de desbetreffende gemeente - Voor wet betreft opslagplaatsen #d buiten de bebouwd* kom- provinciale griffie, afdeling 2 (05200-77177) - Voorwet betreft opslagplaatsen e.d binnen debt bouwde kom: de desbetreffende gemeente.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 8