Onzekerheid over verbruik aardgas etc. TAALPRAATJE „Wegwijs io Premieland" Aanleg nieuwe lijnen Programma Sporthal 't Mossink FOTO STRIP. VER HAAL Lachen is gezond Koetsenclub „De Bergrijders" Verloren en gevonden IJSSELCENTRALE: lllllllllllil 65+? 65 plus wat? 65 plus fiets! HOLTENS NIEUWSBLAD - 5 JANUARI 1979 - PAG. 5 Gezien de resultaten van het afgelopen jaar zal de IJssel-i centrale in 1979 niet overgaan tot een tariefsverhoging en' gepoogd zal worden ook in 1980 van een verhoging af te1 zien. Dat streven blijft evenwel in het onzekere hangen,] omdat de aankoop van brandstof afhankelijk is van del situatie op de internationale oliemarkt. Welke gevolgen de crisis in Iran zal hebben.weet, niemand. Met een,totale om zet van 410 miljoen in 1978 heeft men een gunstiger resul taat geboekt dan was verwacht; misschien is er zelfs sprake van een kleine winst. De toename van de stroomafzet, in 1978 met 6%, is nauwelijks te stuiten. „De Bevrijders" op de picknick plaats in de Holterberg Op Tweede Kerstdag organiseerde de koetsenclub „De Bergrijders" een Holterbergrit die door de slechte toestand van de zandwegen en de regen tijdens de rit werd in gekort. Om 10 uur was de start bij camping Veneklaas. Op de pick nickplaats in de Holterberg werden passagiers en koetsiers getrak teerd op warme worst en een drank je. Daarna ging het zo mogelijk over harde wegen via Nieuw Hee- ten naar de boerderij „Het Hulle- gie" van de familie Luiten in de Heihuizen, waar warme pannekoe ken werden geserveerd. Ondanks de regen en de kou was het een ge zellige rit. Het voorlopig bestuur is samenge steld uit de heren O. Bosschers, D. Podt, E. Veneklaas en G. Vincent. In het voorjaar zal er een oprich tingsvergadering plaatsvinden. Dan zullen de activiteiten voor hel voorjaar en de zomer besproken worden. Het aantal kleinverbruikers groeit door gezinsuitdunning en het ge- zinsverbruik vertoont eveneens een stijging door de aanschaffing van allerlei apparaten. Bovendien speelt de rationalisatie bij bedrij ven ook een belangrijke rol, onder meer door toepassing van nieuwe methoden. Het aanschaffen van steeds meer koeltanks bij de boerderijen heeft eveneens geleid tot een verhoogd stroomverbruik; De IJsselcentrale heeft sedert en kele jaren niets meer gedaan aan de Veroudering in betekenis Lang geleden hebben we een Taai praatje geschreven over ae veran dering in betekenis van de woorden kastelein en maarschalk. Een kas telein was in oude tijden een slot voogd en later een herbergier of waard, ewen maarschalk was vroe ger een stalknecht en later de hoogste militaire rang. Er zijn nog meer woorden die in betekenis ver anderen. Een daarvan is stoof. Voeger was een stoof een lokaal of een badhuis, waar men zich tegen betaling kon komen warmen aan de haard, of kon gaan baden. De badstoven waren met wat fantasie te vergelijken met de tegenwoor dige sauna's. Er werd gemengd ge baad en sommige van deze stoven hadden niet zo'n beste naam, om- da i men het met de goede zeden niet al te nauw nam. Later veran derde de betekenis en ging men niet meer gezamenlijk in de stoof, maar zette één persoon de voeten óp de stoof. Het was de naam voor een houten, vierkante os zeshoe kige „voetenwarmer", waarin een test met brandende turf kon wor den gezet. Vooral kerkgangers maakten gebruikt van zo'n stoof, die in het bovenvlak gaten had om de warmte door te laten. kraam. Betekenis: een slecht be- zodhte jaarmarkt. Volgens sommigen was een schob bejak in de tijd van de edelen een pantserhemd of maliënkolder, be staande uit metalen ringen of plaa tjes, die deden denken aan de schubben van een vis. Dit schobbe jak moest plaatsmaken voor het stalen harnas. De mindere krijgs knechten kregen de afgedankte schobbejakken. Vandaar veran derde de betekenis en werd schob bejak een schelwoord voor een ge meen en laag mens, een schurk. Nog een woord dat in betekenis veranderde is beunhaas. Onder een beunhaas verstaat men thans een onbevoegde, een onderkruiper, ie mand die zonder de vereiste diplo ma's een beroep uitoefent. Men denkt daarbij niet meer aan de oor spronkelijke betekenis. Een beun haas was vroeger een snijder of kleermaker, die uit verlegenheid zijn knoei- en lapwerk op de beun verrichtte. De verlegenheid wordt dan uitgedrukt door „haas". Beun was de benaming voor zolder. Het woord beunhaas kan men dan ver gelijken met woorden als zeerob voor een stoere zeeman, landkrab voor iemand die graag aan land blijft en niet te bewegen is het ruime sop te kiezen en met huismus voor iemand die veel liever thuis blijft dan uitgaat. De Ministeries van C.R.M., Eco nomische Zaken, Financiën, Landbouw en Visserij, Sociale Za ken, Volksgezondheid en Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning hebben een boekje uitgege ven „Wegwijs in premieland", dat aan alle ondernemingen, bedrij ven of vestigingen is toegezonden. Het boekje (44 pagina's) handelt over subsidies, garanties en belas tingfaciliteiten voor bedrijven voor 1978/79. „De overheid steekt op menig ge bied een helpende hand uit naar ondernemend Nederland: via vele regelingen, die kleine en grote on dernemingen een steuntje in de rug geven", aldus het voorwoord. Thuis zijn in het land van subsidies en garanties is echter niet altijd eenvoudig. Er zijn er nogal wat. Daarom wil deze publikatie van de overheid een soort wegwijzer zijn,. Het boekje bevat geen complete opsomming met alle precieze de tails en voorwaarden, waardoor men als ondernemers misschien toch weer de weg kwijt zou raken. Het bevat wel een flinke greep uit het vele met de voornaamste gege vens. Wie meer wil weten moet ge woon komen praten of een briefje schrijven aan een van de genoemde departementen. Dat geldt zeker voor bedrijven die in bestaansnood verkeren.. Achter elke regeling vindt men de naam van het minis terie waar men voor meer informa tie terecht kan. En de adressen van de betreffende ministeries zijn te vinden achterin de brochure. Daar kan men, wanneer het niet ontvan gen werd, ook het boekje aanvra gen. Even de telefoongids raadple gen of een briefje schrijven naar Den Haag. Wat „Financiën" betreft kan men terecht bij de belastingin spectie. verkoop van apparaten; die is overgeheveld aan installateurs die met deze beslissing ingenomen wa ren. De IJC volstaat met, indien nodig, adviezen te verstrekken over het gebruik van de appara tuur. Het streven van de centrale is erop gericht voor alle kleinverbruikers één kWh (kilowattuur)prijs in te voeren. Weliswaar wordt voor het jaar 1979 een verlies verwacht van zes a zeven miljoen gulden, maar daar staat een hoog eigen vermo gen tegenover, zodat dit verlies acceptabel is in verband met het investeringsprogramma, zo heeft de directie meegedeeld. Investeringen Die investeringen zijn op de lange termijn niet gering: voor de ko mende vier jaar wordt gerekend op een bedrag van 900 miljoen a één miljard gulden, welk bedrag,voor 50% kan worden gefinancierd door de centrale zelf. Voor het overige denkt men aan langlopende lenin gen met een looptijd van maximaal twintig jaar. In het percentage van tien van het Schoorsteen Ook de betekenis van schoorsteen is veranderd. Oudtyds voldeed de schoorsteen geheel aan zijn naam: een steen, die schoorde. Het waren stutten of consoles aan de onder kant van de schouw, die het rook kanaal op de bodem van het vertr rek schoorden. De naam schouw maakte plaats voor schoorsteen, een woord dat minder juist de fu nk- tie weergeeft. Integendeel, een hoge schoorsteen moet vaak zelf worden geschoord of getuid met tuidraden. In een oud boek vonden we de zeispreuk: „Daar schijnt brand in de schoorsteen te wezen, zei Hannes en hfj voer de Etna voorbij". Aan de hand van bovens taande uitleg is deze zegswijze nog niet zo heel oud. Het woord schouw is bijna geheel verdromngen door schoorsteen. In oude herenhuizen en boerderijen was de schouw vaak een brede ruimte, voorzien van prachtige, antieke tegels, waarvoor men nu graag handenvol geld neer telt, om ze in eigendom te krijgen. Het woord schoorsteenmantel is eveneens pas later in zwang geko men. Kermis De naam van zo'n volksfeest of jaarmarkt is waarschijnlijk afkom stig van het woord kerkmis. Het is dus in betekenis gedaald, evenals dat bij kastelein het geval was. De kerkmis, een plechtige mis, werd gevierd op de verjaardag van de stichting van de kerk. of op de na amdag van de heilige, aan wie de kerk was gewijd (Kerkwydings- feest). Thans is kerkmis verouderd en heeft het woord kermis elk ver band met kerk en mis verloren Het wordt alleen nog gebruikt in de huidige betekenis, plaats van ver maak. Er zyn tal van spreekwoor den, waarin kermis voorkomt. We willen er één noemen: Het is net de "Helse kermis, hier en daar een De IJsselcentrale had reeds enige tijd een project ontwikkeld inzake voorlichting over energieverbruik etc. aan de scholen. Er zal nu ook een landelijk project starten voor voorlichting aan het basisonder wijs De IJsselcentrale wil aandacht schenken aan de uitwerking van de plannen voor versterking van de stroomvoeding van Twente en de aanleg van een aantal lijnen, waar voor goedkeuring is aangevraagd of reeds is verleend. In het begin van de jaren negentig zal de 380 kV-koppelverbinding van de Samenwerkende Electrici- teits Produktiebedrijven tussen Ens en Dodewaard worden geslo ten. Een combinatie van deze rings- luiting met de plannen voor de voeding van Twente is mogelijk. Aanleg van enkele lijnen is ver traagd In voorbereiding zijn belangrijke verbindingen tussen Boekelo en Gronau en Enschede-Losser-Ol- denzaal. Week van 6 jan. 1979 t/m 12 jan. 1979 ZATERDAG 10.00-14.30 Hockeycompetitie 15.00-18.00 Korfbalcompetitie 20.00-22.00 S.V. Nieuw Heeten ZONDAG 10.00-19.00 Hockeycompetitie 19.00-20.00 Heer Logtenberg (voetbal y MAANDAG 8.10-15.30 Diverse scholen 16:00-18.00 Tennisclub 18.00-22.30 Badmintonclub 22.30-23.30 Heer Kempers (tennis) DINSDAG 8.10-16.10 Diverse scholen 16.15-22.45 Mintonette 16.00-18.40 Instructielokaal - Stichting Sociaal Cultureel Werk WOENSDAG 8.10-16.30 Scholengemeenschap 16.30-18.30 BlauwWit 19.00-23.00 Badmintonclub DONDERDAG 8.10-15.30 Diverse scholen 16.00-18.00 S.V. Holten 18.00-21.00 S.V. Holten, afdeling handbal 21.00-23.00 Zaalvoetbalcompetitie 16.00-22.00 Instructielokaal - Stichting Sociaal Cultureel Werk VRIJDAG 8.10-16.10 Diverse schojen 16.30-19.00 Hockeyclub 19.00-23.30 Mintonette Voor reservering van nog vrije uren in het bovengenoemde weekeinde kan men zich vanaf vrijdagmiddag 12.00 uur recht streeks wenden tot de beheerder (sporthal, tel. 3180). Alle overige reserveringen uitsluitend via het gemeentehuis, afd. sportzaken (tel. 1666). aantal verbruikers dat elektrisch kookt, is geen verandering geko men; het is een landelijk gemid delde. I De totale exploitatie-opbrengst is op hetzelfde niveau gebleven. Door de olieprijzen zijn de brandstofkos ten gedaald. Ook de totale kWh- kosten zijn ten opzichte van 1977 gedaald, namelijk met 4%. Over het streven om een tariei- hoogte te krijgen zijn al jarenlang gesprekken gevoerd met distribu tiebedrijven. Er is een bepaald pro gramma ontwikkeld. Al zijn de brandstofkosten in 1978 10% lager geweest dan in 1977, die 10% denkt de IJC wel weer kwijt te raken, aangezien de gasprijs wat stijgt en ook de brandstofkosten naar ver wachting naar het peil van 1977 zul len gaan. Aardgaspositie wordt anders Die brandstofpositie is eveneens een punt van bespreking geweest bij de IJC-directie. De aardgaspo sitie in 1978 en ook dit jaar zal nog gunstig zijn, maar dat blijft niet zo. In het afgelopen jaar werd 77% aardgas verbruikt; 6% kolen, 6% kernenergie en 8% olie. Een ideale situatie, aldus ir. J. Wijmans van de directie van de IJsselcentrale. De zesde produktie-eenheid in Harculo moet in 1982 in gebruik worden genomen. De eenheid be staat uit een combinatie van stoomturbine en gasturbine, waar bij de hete afgassen van de gastur bine worden benut als verbran dingslucht. Op die wijze wordt een rendement gehaald van 45%. Zon der die koppeling met een gastur bine zou dit rendement 40% bedra gen. Desondanks is er nog een tekort aan produktiecapaciteit. Voor de genoemde eenheid is aardgas no dig en voor de elektriciteitspro- duktie mag nog alleen gebruik worden gemaakt van die hoeveel heid aardgas, die volgens reeds af gesloten contracten nog disponibel is. Per 2 januari 1977 was de totale hoeveelheid van alle Nederlandse produktiebedrijven circa 100 mil jard m3. Er is nu een Brandstof In zet Plan voor Centrales (BIPC) ontwikkeld, in overleg tussen elek triciteitsproducenten, Gasunie en de overheid. Als premie op het ver wezenlijken van genoemd plan wil de Gasunie 25 miljard kubieke me ter aardgas disponibel stellen voor hoogwaardige toepassingen. Er zijn evenwel nog geen afspraken gemaakt voor uitvoering van het gehele plan. Een van de moeilijkste punten is, dat het BIPC een ver snelde omschakeling van het sto ken van aardgas op olie in de be staande produktie-eenheden nodig maakt. Hoe langer er gewacht wordt, hoe minder overblijft voor het gebruik van aardgas. De prognose voor 1986 ten aanzien van het brandstoffengebruik zal er als volgt uitzien: aardgas 26%, ko len 17%, kernenergie 4% en olie 51%. Die percentages zijn wat be nauwend door de olieleveranties. Vandaar dat de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbe drijven in Nederland dan ook pleit voor een dekkingsplan voor de ko mende jaren. De IJC heeft een paar jaar geleden reeds besloten geen kolen meer te verbruiken. Goedkopere kolen zouden uiteraard een gunstiger prijseffect kunnen hebben. Mocht de IJsselcentrale elektriciteit no dig hebben, dan kan ze altijd een beroep doen op andere bedrijven. VERLOREN: Bruin lederen kin derhandschoenen; sleutel van een kabelslot en sleutelhanger; 1 paar jongensschoenen, maat 39/40; zwarte portemonnaie met betaal- pas no 5975. maandkaart en f 5.-; bankbiljet van f 25,-; zwarte hand schoenen met rode strepen: voet bal. wit met zwart, leer; bos sleu tels; gouden kinderkopje „Erwin"; bruine bontmuts; rijbewijs, kente kenbewijs, girokaarten samen in een plastic mapje; das, lichtgroen, oranje en witte strepen; bruine damesportemonnaie met plm. f25,-; rijbewijs; bruin petje; zwarte poes; lederen handschoen, rood/blauw; dameshorloge, Pren- cis, groene wijzerplaat met metalen bandje. GEVONDEN: Herdershond; speel goedbeertje; Parkerpen; kinder- handschoeir, bruine portemon naie; bromfiets; zijden sjaal; zwart/rode handschoen; 'Zilveren halsketting; wollen sjaal; sjaal; kindermuts; dameshorloge; 3 sleu tels; klein hondje; rood etui; stof jas; das; kettinkje met schakels. Negen maanden Twèntse humor in het concertgebouw in Hengelo. In de maanden januari en februari zijn er verschillende voorstellingen door het bekende „Hengelose re vuegezelschap", Om U alvast een voorproefje te geven hierbij in het kort de inhoud: Boerin Janoa laat zich na misluk king van haar „Beauty-farm" niet uit het veld slaan. Ze heeft nu het plan opgevat samen met haar dochter er op uit te trekken. Dat gezapige boerenleven „Stil zitt'n is niksDoar krieg iej 'n zittend gat vanen an 'n zittend gat krieg iej bloar'n" aldus Jannoa. Gelijktijdig probeert ze het „Intel ligentie" peil van haar en van de huisgenoten op een hoger plan te brengen. „Nemt 'n veurbeeld an vrouw Tent met heur'n kamping" zegt ze steevast. Jenneke en Toon doen ijverig mee. Hebben het alleen niet zo erg op met vrouw Tent, de buurvrouw. Dat is de bazigheid zelve, probeert iedereen naar haar hand te zetten. Naads wil ook wel meedoen, maar die ligt het Tempo veel te hoog. „Een joar hèf 365 daag'n en déé kan ik nig in ene wèk vot weark'n". Oma ziet dat alles met lede ogen aan. En haar ogen zijn super best, alleen Oma hoort slecht en dat bffjkt een handicap te zijn. Gosewijn Tent, die van Toon en Naads al de bijnaam heeft gekregen van „langzaam'n haas'n" is het hulpje en sloof van zijn eigen vrouw. Bij hem is elke dag hetzelfde net als bij Naads Totdat de vlot te, moderne en uiterst vrije Suze op komt dagen. En hoe daarop door de anderen wordt gereageerd Concertgebouw, Hengelo, op 18,19, 20 en 31 januari en op 12,3,12 en 13 februari. Aanvang steeds om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij mevr. Paskamp, Woltersweg 162, Henge lo, tel. 05400-17446, van 18 tot 19.30 uur en dagelijks aan de kassa Con certgebouw van 11.00 tot 14.00 uur. (Uit in Twente) praktische tips voor fotografen inde vorm van eenfoto-drieluik Een tijd geleden heb ik bij vrienden foto's gezien, die gemaakt waren met speciale voorzetlenzen. Soms waren ér vreemde kleuren, die niet bij de werkelijkheid pasten. Bijvoorbeeld een groene lucht of een blauwachtig bos. Een andere keer was op een foto het onder werp drie of vijf keer weergegeven. Van dit soort fotografische speelmogelijkheden wil ik altijd alles weten en ik stapte daarom naar mijn fotohandelaar. Die vertelde, dat het hier om effekt-voor- /etlenzen gaat, die je voor veel kamera's gewoon los kunt kopen. Hij had er zelfs een folder bij met prijzen en voorbeelden van de effekten, die je met deze lenzen kunt bereiken. Het gevolg: op mijn verlanglijstje zette ik een paar van die lenzen. En ik had geluk, want op mijn veijaardag kreeg ik er drie. Een ervan was eigenlijk geen echte effekt- lens, maar een kleurenfilter. Dat geelfilter heeft echter wel een bepaald effekt en dat is te zien op de eerste foto met die mooie lucht. Een geelfilter zorgt er voor dat de blauwe lucht donkerder wordt weergegeven. Als je zo'n opname zou maken zonder dat filter, dan zijn lucht en wolken allebei nagenoeg wit. Door een geelfilter krijg je bij zwart/wit-foto's een mooi kontrast in de wolken lucht. Foto nummer 2 is gemaakt met een prisma-voor- zetlens, die het beeld drievoudig weergeeft. Je hebt er ook die het beeld vijf of zes keer weergeven, 't Heeft vaak een leuk effekt. De derde foto is gemaakt bij avond met een zg. cross screen-lens. Door een speciale slijping in de lens ontstaat dat flonker-effekt in alle lichte partijen. Ideaal voor het maken van avondopnamen. Als u meer wilt weten van dit soort effekt-voorzetlenzen: uw fotohandelaar kan u er alles over vertellen.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5