lofwaardig gesteund K. Bot nu eigenaar museimi Bos Vermageren door eten goed te Yoer voor dieren Knutselen in ,Het Paalhnus Twentse humor in „Irene" Moedercnrsns Hartbrug naar Amerika Gemeente Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Hervormde vrouwengroep Holten hield nieuwjaarsvisite Nieuwj aarsinstuif Buurtvereniging i li y bil H Ld \3 Cr B Vj B l_jJ vl/ K Li 4ir H BrlP ^i^sssss?»7 Weekend voor middelbare scholieren Skiën op de Holterberg HOLTENS NIEUWSBLAD Nederlandse IJartstichiing in 1977 1978 1979 HOLTENS NIEUWSBLAD ||j M WLJw Kg M Rffrl B| VH Wm WN £39 W$mm teVJ^ WËË |%f fr, Mgf M JWI f^Stan ÊKÊÊÊm Hm Verzetstraat 70. tel 05483-26 99 Abonnementsprijsf21 .-per jaar.Losse nummers40cent. -Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" In 1979 zal bijzondere aandacht worden geschonken aan het voorkomen van hart- en vaatziekten vanaf de vroege jeugd en zal men aandacht vragen voor de problemen van kinderen met een aangeboren hartafwij king. Voor 1979 luidt dan ook het thema: „Kind en hart". Dat schrijft de Nederlandse Hartstichting, die aan het einde van het jaar 1978 het jaarverslag 1977 presenteert. Wel wat aan de late kant, zegt de directie, maar dat houdt verband met een wijziging in de administra tieve systemen. In het voorwoord constateert voorzitter Kolfschoten van de stichting, dat in 1977 een zeer goed tot uitstekend resultaat is bereikt. Zij heeft de algemene sympathie met haar doel en streven van het Nederlandse volk ruimschoots mogen behouden en daaraan is het hoofdzakelijk te danken, dat er zoveel financiële middelen zijn blijven toevloeien, dat een breed subsidie-beleid kon worden ontwikkeld. In 1977 is vooral de aandacht ge vestigd op de plotselinge hartdood en de daaraan verbonden proble matiek. Naar schatting overlijden er elk jaar in ons land 13 000 men sen aan plotselinge stilstand van de bloedsomloop Daarom is het zo nuttig, zegt de hartstichting, wan neer er personen zijn die direct hartmassage en mond-op-mond beademing kunnen toepassen, in dien zij getuige zijn van een har taanval. In de Amerikaanse stad Seattle heeft een vijfde deel van de bewon- ners onderwijs gehad in de boven vermelde vorm van hulpverlening, en de praktijk heeft bewezen dat deze vorm meer ov er lev eings kan sen biedt dan het wachten op een ambulance De propaganda, die de hartstichting voor genoemde hulpverlening heeft gemaakt, is niet zonder resultaat gebleven. Eind 1977 waren er tal van activi teiten in het zogenoemde reanimatie-onderwijs (gericht op hulp bij hartaanvallen) bij 62 afde- 'ingen en comité's. Steun aan operatie in V.S. Op lofwaardige wijze heeft de stich ting hulp verleend aan patiënten en hun familieleden, wanneer een operatie in de Verenigde Staten moest worden uitgevoerd De in 1977 overleden stichtingsvoorzitter H. Fievet wist dp medewerking te verkrijgen van de ziekenfondsen en anderen, zodat de financiering van de operaties in het buitenland, de reis van de patiënten en later van een begeleidend familielid was ge dekt. Voor de reis- en verblijfkosten van de familieleden in het buiten land waren aanvankelijk geen fi nanciën beschikbaar De Neder landse Hartstichting heeft als daad van sympathie de verblijfkosten voor de familieleden - aanvankelijk ook de reizen - gefinancierd, in de hoop dat de noodmaatregel van de luchtbruggen in eigen land spoedig tot het verleden zou gaan behoren, door vergroting van de operatie capaciteit Deze verwachting werd niet gerechtvaardigd. Er kwamen nieuwe luchtbruggen, niet alleen naar Houston (V.S.) ook naar Enge land. Doordat het aantal patiënten steeg liepen de kosten zo hoog op, dat de hartstichting geen bijdrage meer kon verstrekken. Bijna duizend patiënten hebben kunnen profite ren van de noodhulp van de Hart stichting. De bijdrage tot 31 de cember 1977 bedroeg f 182.307.80. Gezonder leven De activiteiten op het gebied der gezonde leefgewoonten heeft de Hartstichting onveranderd voort gezet. Ze betrof verstandige voe ding. verantwoorde lichaamsbe weging en het propageren van het Advertentie-adviseur: W. FRiDtfüKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bath mén bij: H. VOQGSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665, tot 's woensdags 12.00 uur niet-roken Ook de groepsvoeding kreeg extra aandacht De gemid delde Nederlandse voeding is vet rijk en te rijk aan verzadigde vetzu ren. De industrie is gestimuleerd tot het ontwikkelen van meer ver antwoorde snacks. Het verstrekte materiaal in de vorm van brochures en opvoed kundige hulpmiddelen loopt in de tienduizenden Om enkele getallen te noemen: 140 000 hartmassage kaartjes, die informatie geven over toepassing van hartmassage; 300.000 kaartjes met de geïllus treerde voortekenen van een har tinfarct. Ze konden in groten getale worden verspreid, dank zij steun van een farmaceutische industrie. Collecte Het stichtingsbestuur constateert, dat er nog geen merkbare veran dering valt te bespeuren in het ge efgedrag van de Nederlanders aan collectes voor bonafide instellin gen. Het resultaat van de collecte in 1977 was acht miljoen gulden. De Hartstichting stond als tweede genoteerd in de rij van de zogena amde collectenplan-instellingen, na de collecte voor de kankerbe strijding. Het jaar 1977 is ook het jaar ge weest van de ingebruikneming van „De Hartenark" te Bilthoven. Daar in dat tehuis worden kinderen met aangeboren hartafwijkingen be handeld, alsmede dubbel gehandi capte kinderen, volwassen gewe zen hartinfarct-patiënten. De Hartstichting heeft in dit project een bedrag geïnvesteerd van ruim drie miljoen gulden. Het Jongeren vormingscentrum de „Olde Vechte" te Ommen organi seert op 13-14 januari 1979 een weekend met als thema: „Een vin ger in de (schoobpap". Dit weekend is speciaal bestemd voor jongeren van middelbare scholen die binnen hun school deel uitmaken van een leerlingen par lement. leerlingen raad of verge lijkbaar orgaan Het is de bedoeling om tijdens dit weekend een bezinning te laten plaats vinden over de rol van het leerlingen parlement en om de mo gelijkheden hetparlementswerk zo goed mogelijk te doen verlopen, binnen het totaal van het school gebeuren. P.leer informatie over dit weekend als ook aanmeldingen bij het Jon geren Vormingscentrum de „Olde Het museum Piet Bos, dat in het voorbije jaar 1978 zijn veertigjarig jubileum vierde, is in andere han den overgegaan. De nieuwe eige naar is de heer K. Bot uit Gorssel, die o.m. bezitter is van het recrea tiecentrum Flevostrand in de pol der Oost-Flevoland. Kee.« Bos, de huidige directeur- eigenaar, zoon van de bekende op richter van het museum Piet Bos, heeft er de voorkeur aan gegeven meer een creatief werk te doen. Aan het museum zelf zal niets ver anderen; het krijgt alleen een an dere naam: „Bos-dierenwereld". Voor het museum onder de nieuwe naam zal Kees Bos, diorama's ma ken en dierenfilms. Bos hoopt in 1980 een diorama over de Wadden zee het museum aan te bieden. Het werk van de heer Bos zal in de toekomst in hoofdzaak bestaan uit het schilderen van achtergronden voor diorama's en het prepareren van dieren. Het is bekend dat de heer Bos opdrachten uitvoert voor het Natuur Zoölogisch Museum in Helsinki. Onder het toeziend van mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die de openingstoe spraak had gehouden, geven twee jeugdige hartpatiëntjes de „duif van Noach" de vrijheid bij „De Hartenark". Onder dit motto start donderdag middag 18 januari 1979 in het ge bouw Stichting Kruiswerk Holten, Gaardenstraat 31 te Holten een groepsbijeenkomst voor diegenen, die te dik zijn en daar iets aan wil len doen De groepsbijeenkomsten zullen ge richt zijn op het inzicht krijger in eigen voedingsgewoonten in ge- Vechte", Zeesserweg 12 te Ommen, tel nr 05291-1963 De kosten bedragen f34,75 p.p. Dankzij de grote sneeuwval van de afgelopen dagen kan er op de Hol terberg weer geskied worden Be halve op eigen initiatief kan men ook gebruik maken van enkele fraaie tracés die zijn uitgezet door de heer Murris van hotel ,,'t lösse Hoes". Ook bestaat de mogelijk heid om deel te nemen aan een tourtocht. De kosten bedragen 3.50 p p als herinnering aan de tocht ontvangt men een leuke vaantje. Zondagmorgen kan van 10.30-12 30 uur worden deelgenomen aan een langlaufprestatie tocht van 10 ki lometer met als inzet het officieus kampioenschap van Nederland. Deze tocht gaat alleen door bij vol doende deelname. In de Oudejaarsbijeenkomst van de raad met het gemeénteperso- neel en een groot aantal genodig den die werd gehouden in de prachtige aula van de scholenge meenschap Holten, hield burge meester Enklaar een korte toe spraak. De verzorgers van de reeën, eenden, ganzen, konijnen en geitjes in het dierenpark bij het bejaardencentrum Diesenplas in Holten doen een beroep op bewoners van de buurt, oud brood, schillen, en andere etenswaar af te staan ten be hoeve van de dieren. De dierenverzorgers vragen hulp van de buurt' omdat de dieren hun hapjes die ze van de bejaarden krijgen moeten mis sen. Diessenplasbewoners ko men met de kou en de sneeuw liever niet buiten. De mensen die voer hebben, kunnen dit deponeren in de ton bij het Deijkhuisje of bezorgen bij de heer Arendse, Vrijheid slaan 6. sprekken zal de kursist(e) geleerd worden een bewuste voedings keuze te maken voor haar/hemzelf en het gezin. Centraal hierbij zullen de vragen staan „Wat is gezonde voeding?" en „Hce kan ik deze gezonde voe ding toepassen in mijn eigen ge zin?" en ..Hoe kan ik deze gezonde voeding toepassen in mijn eigen gezin?" De bijeenkomsten zullen geleid worden door mej J Zoute- welle, die als diëtiste verbonden is aan de Regionale Vereniging voor Kruiswerk West Overijssel en de Zuidelijke IJsselmeerpolders. Er zullen zes a tien bijeenkomsten worden gehouden. De gehele kur- sus is gratis. Diegenen, die voor deze kursus be langstelling hebben kunnen zich opgeven van maandag t.m vrijdag tussen 13 30-14 00 uur onder tele foonnummer 05483-1436 Ondanks de barre weersomstan digheden kwamen j.l. woensdag morgen ruim 45 leden van de Her vormde Vrouwengroep, Holten bijeen in het bovenzaaltje van ho tel Vosman ter gelegenheid van de jaarwisseling. Zoals ieder jaar werd ook deze bijeenkomst weer De kinderen mochten een t.v.- toestel slopen en weer in elkaar zet ten, althans proberen dit te doen, plakken, knippen, verven op glas en papier, timmeren, solderen, ty pen op een oude schrijfmachiene, plaatjes schrijfmachine, in de dis- cohoek en pannekoeken bakken, 't Was voor voor de jongelui een heerlijke dag. Meer dan honderd kinderen ver deeld in leeftijdsgroepen van 4 t.m. 7 en 8 t.m 12 jaar hebben vrijdag in „Het Paalhuus" aan de Beuseber- gerweg naar hartelust geknutseld in het kader van het vakantie weekprogramma dat de Jeugdsoos „De Schure" in samenwerking met de Stichting Sociaal en Cultureel werk Holten organiseert. gekenmerkt door een uitermate ontspannen en plezierige sfeer. Nadat de dames elkaar persoonlijk een goed en voorspoedig 1979 had den toegewenst werd een paar uur tjes gezellig gebabbeld onder het genot van een kopje koffie met ge bak en werd het glas geheven op het zojuist aangebroken nieuwe jaar. Tijdens deze bijeenkomst hield de presidente mevr. R. M. Vogely-v. d. Veer een korte nieuwjaarstoe spraak waarbij ze de aangesloten leden met name prees om hun trouwe opkomst, onderlinge band en persoonlijke inzet en riep de le den op ook het komende Jaar deze goede eigenschappen vast te hou den en de groep verder uit te bou wen. Aan deze ook nu weer succesvol gebleken bijeenkomst werd verder een bijdrage geleverd door mevr. Slooier-Kromdijk met een erg goed nieuwjaarsgedicht. De eerstvolgende vergadering van de Hervormde Vrouwengroep zal worden gehouden op donderdag 11 januari a.s. in gebouw Irene. Hoofdschotel van deze vergadering zal worden gevormd door de komst van mevr. De Kleine uit Putten. Zij zal dan dia's en een paar filmpjes vertonen over het„Lotjesliuis" in Suriname. Aanvang 19 45 uur. Be langstellenden zijn van harte wel kom. Buurtvereniging Churchill- straat/Vrijheidslaan hield afgelo pen dinsdagavond 2 januari een nieuwj aarsinstuif van 19 30 'tot 22 30 uur Deze instuif werd dit keer gehouden in de crea van de Haar- school en werd toch nog bezocht door zo'n 40 leden die het barre winterweer trotseerden. In gebouw „Irene", waar niet één van de ruim vierhonderd beschik bare stoelen onbezet bleef en zelfs een aantal bezoekers met een staanplaatsje genoegen moest ne men. ging het vrijdagavond '„ou derwets" toe op de „Twentse- humor-avond" die gepresenteerd werd door de blaaskapel „De Bokk'njagers" uit Albergen en de volbloed Twentse conferenciers Fons Platenkamp. Gait Jan oet Klooster en de Rijssenaar Harm Agteresch. Het drietal kreeg zonder moeite de lachers op z'n- hand Fons als een boerenknecht en jager op groot wild, Gait Jan met een erg gezellig praatje over z'n schooljaren, (hij zat vier jaar bij dezelfde juf) als gla zenwasser en Harm die zo maar wat leeties zung" waarbij hij zichzelf op gitaar begeleidde. Het zestien musici tellende orkest was goed voor een avond boordevol muzikaal genoegen en kreeg vele malen een daverend applaus. Al met al een schitterend geslaagde avond die gehouden werd op initia tief voor de Jeugdsoos „De Schu- De Moedercursus, uitgaande van de Stichting Kruiswerk, zal aan vangen op maandag 15 januari De cursus van 5 a 6 lessen zal worden gegeven in het Groene Kruisge- bouw in de Gaardenstaart. 's mid dags van 14.00 tot 16 00 uur. De kosten voor deelname bedragen 10- Ondanks de matige opkomst werd het toch een gezellige avond, onder het genot van oliebollen en een drankje en een borrelhapje wenste men elkaar een voorspoedig 1979 toe. Het bestuur had uiteraard gehoopt op een grotere opkomst want aan de sfeervolle aankleding ontbrak niets, ter afwisseling was gezorgd voor een Rad van Avontuur, dit om de gemaakte kosten van deze avond te dekken. Het bestuur van de buurtvereni ging wenst bij deze allen nog een voorspoedig en gezond 1979 toe OPENBARE KENNISGEVING Informatiekrant milieuwetten- en verordeningen Overijssel Ter gemeentesecretarie van Holten is voor belangstellenden verkrijg baar een informatiekrant over wet ten en verordeningen op het gebied van milieuhygiëne, uitgegeven door Gedeputeerde Staten van Overijssel in samenwerking met de Kamers van Koophandel en Fa brieken in Overijssel. Holten, 3 januari 1979 Burgemeester en wethouders van Holten: W H Enklaar, burgemeester J. Vuuregge, loco-secretaris U ontvangt een fraaieParker-Jotter ballpoint als u een nieuwe abonnee opgeeft. Naam: Adres: Woonplaats: Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half V jaar/per jaar. A. Gebruik deze voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede.

Holtens Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1