David Baby stelt heel eigenwijs eigen eisen Spijt sterilisatie? pNog steeds veel vrouwen jvoor abortus naar Engeland Wat is "mooi" als je 10 tot 14 bent? HOLTENS NIEUWSBLAD - 15 DECEMBER 1978 - PAG. 7 Gewoonlijk hebben we eigenlijk meer "kennissen"dan echte vrien den. Want hoewel vriendschap spontaan ontstaat, spreken we toch niet ten onrechte van vriend schappen "onderhonden". Maarzo goed als vrienden kunnen we ook onze kring van kennissen "ver waarlozen". Het zijn nu eenmaal relaties waar van beide kanten iets verwacht wordt. Wel kunnen we, gezien vaak verschillende omstan digheden en mogelijkheden hierbij heelvxit "eisen" laten vallen. Maar als we al te vaak stuiten op een botte Onverschilligheid, is het toch geen wonder als de lust je een beet je vergaat. Meer dan om be paalde woorden, geschenken, moeite die men zich geeft, gaat het om de werkelijke gezindheid die achter dit alles schuilgaat en die zich juist in ogenblikken wanneer het er op aan komt niet zal ver loochenen. In een goede verstand-, houding zullen ze met elkaar mee leven, bij tijd en wijle kontakt toeken, elkaar zo mogelijk kleine hartelijkheden bewijzen en elkaar het leven als het kan veraangena men. We zuilen in de regel niet éirekt kritisch staan, maar begin nen met verontschuldigingen te toeken, wanneer we teleurstellin nen ontmoeten. Aangezien geen Iwee mensen gelijk zijn, moeten pe ook ten dele de gave ontplooien wis aan te passen en begrip te vormen voor opvattingen en ge bruiken van anderen, ook al ver- \chillen die van onze eigene. Wie ütijd zo van eigen gelijk overtuigd Is, is er bijna zeker wel naast. Met jvat aandacht kunnen we ontdekken hoe de smaak, de gewoonten, de verwachtingen van de ander liggen. Niet dat we van onszelf een marionet zouden moeten maken, die helemaal naar de pijpen van anderen danst. Maar we kunnen er toch rekening mee houden, voor komen gevoelens te kwetsen; geen verhouding bederven die toch veel goeds in zich had. We moeten ons misschien wel eens "zetten" voor een brief; zuchten als we door storm weer naar een verjaardag "moeten"; bezwaard rondlopen over het telefoontje dat we zo nodig hadden moeten "plegen". Toch kan het heus geen kwaad als we zulke zaken gebruiken voor een beetje oefening van ons doorzettings vermogen. Als we over dergelijke kleinigheden "struikelen" geven we bijna zeker maar al te veel toe aan eigen gemakzucht. Bijna ieder is op bepaalde dagen toch wel ge lukkig met ivat bewijzen van harte lijkheid om zich heen. Hoe beter echter de vriendschap, hoe minder de "bewijzen"nodig zullen zijn. "Uitsloven" hoeft er niet meer bij te zijn. Er kan natuurlijk een spontane feestelijke stemming zijn over het bijeen zijn en dit kan zich in allerlei kleinigheden uiten. Maar dit zullen geen bezwarende "ver plichtingen" zijn. Men voelt zich vrij en ongedwongen, en de vreugde over het samenzijn overtreft alle uiterlijke aangelegenheden. Waar de krachten verminderen of een huisgezin of bepaalde lichaams gesteldheid extra zware eisen stelt, zal men het vanzelfsprekend vinden eenvoud te betrachten en alles zo makkelijk mogelijk te doen. Vriendschappen te laten vallen alleen omdat het "te moeilijk" wordt is wel heel verkeerd. JETTY steeds meer Britse eeht- >aren gaan na de geboorte ran hun tweede of derde find over tot sterilisatie, pen rijksrapport over ge- Insplanning heeft trouwens jastgesteld, dat sterilisatie tiet alléén maar wordt aan- [éwend door ouders met een [Toot gezin. In het rapport rordt vastgesteld dat óf de [jan óf de vrouw onder ruim en kwart van de Britse y Ibhtparen gesteriliseerd zal Ijn tegen de tijd dat de rouw 35 jaar is. Maar de V hi dies hebben óók uitgewe- is Dn, dat een groot aantal I ^steriliseerde vrouwen K an nog geen 30 spijt heeft V an haar besluit. [et rapport heeft bovendien b flstgesteld dat het aantal irsonen dat middelen van to jlzlnsplanning gebruikt 7% ter is toegenomen in de tste jaren (in Groot- Brittannië)Minister van gezondheid David Ennals noemde dit in een verkla ring: "een rechtvaardiging van het regeringsbesluit die middelen kosteloos ter be schikking te stellen". Het gebruik van anti-concep- tionele middeien door alleenstaande vrouwen nam van ongeveer een kwart in 1970 toe tot 45 procent in 1975. Zwangerschap bij meisjes vóór het huwelijk neemt volgens het rapport wel af, maar is steeds nog aanzien lijk te noemen. Dat de af neming van onechtelijke of "te vroeg geboren" kinde ren slechts weinig afneemt, gezien in het raam van de toename van het gebruik van anti-conceptionele middelen, heeft er ook mee te maken dat een onge trouwde moeder niet meer met de nek wordt aangeke ken. Li Ji Vorig jaar zijn ongeveer 30.000 buitenlandse vrouwen naar Engeland gegaan om een abortus te laten ver- P Jj richten. Aldus een onlangs door de Britse regering P «j gepubliceerd rapport. Ongeveer 10.000 vrouwen kwamen uit Spanje, terwijl ook veel vrouwen uit Italië, g, j Frankrijk en West-Duitsland gebruik maakten van de relatief soepele abortuswetgeving in Engeland. j In 1977 steeg het aantal buitenlandse vrouwen ^2 dat van Engelse abortusfaciliteiten gebruik 51 j maakte met 14,4 procent. In totaal werden vorig jaar in Engeland en Wales 133.000 legale j zwangerschapsonderbrekingen verricht, ruim 5 J procent meer dan in 1976. Voor stoerdoenerige baby's met sportieve ouders zijn er Onder broekjes en rokjes moet een luier schuil kunnen gaan. Taboe zijn zware Romantisch smockwerk en heel veel stroken, ruches en kantjes behoren tot de nieuwe babymode, evenals praktische spullen die tegen een stootje kunnen, met ritsen die het heel lang uithouden, met lekker stevig gestikte naden en in kleurechte kleuren die niet door babyplasjes in een spectrum worden veranderd. EEN ONTROEREND BOEK: "David" is een bij Bosch Kenning, Baarn, ver schenen ontroerend boek, waarin een moeder vertelt hoe haar zoon na een bijna dodelijk ongeluk terugkeert tot het leven. Het klinkt alle maal zo simpel, maar de hoofdpersoon en zijn ouders gingen door de hel tijdens het gevecht op leven en dood. Zeventien jaar was David, toen hij met de van zijn vader geleende auto op een regenachtige dag slipte, de auto dwars over de weg om zijn as draaide om zich daarna om een boom te slingeren. Bewusteloos werd hij, zonder dat er een verwonding of kneuzing te zien was het ziekenhuis binnengedragen. Daar legde men hem, na wat röntgen foto's te hebben genomen op de Intensive Care-afde- ling. Een ding was zeker: hij had ernstig hersenletsel opgelopen bij het ongeluk. Ais hij na 54 dagen uit de coma ontwaakt, kan hij zich niet bewegen, niet horen, niet praten en niet zien. Na Davids ongeluk op de 20e juli 1972 veranderde het hele leven van zijn ouders en hun gezin. Na een paar dagen deden er zich complicaties voor. Zijn toestand werd uiterst kritiek en later 'alleen maar" kritiek Davids moeder, Dorothy Landvater vertelt in dit boek op aangrijpende wijze het verhaal van Davids ge vecht om herstel. Maar ook hoe zij zelf hem moedig ter zijde blijft staan in de strijd tegen de wanhoop. Een strijd die ten slotte toch nog met een succes werd be kroond. Want David kwam zover, dat hij zijn diploma van de Governor Livingston Regional High School kreeg. De jongen, van wie deskundigen hadden gezegd dat hij niet in leven zou blijven. Het boek is opgedragen aan allen die een crisis door maken. Mogen zij de kracht vinden om steeds één stap te doen. Want met iedere stap komt hoop, moed, geloof én het besef dat met Gods hulp niets onoverkomelijk is, aldus de schrijfster, mevrouw Landvater. De prijs van dit boek bedraagt 16,50. IWiiMiilTIMIWMKffllff iril ■HmilWMSl Jonge mensen van zo'n 10 tot 14 jaar hebben een heel eigen identiteit. Geleide lijk aan ontwikkelen ze een eigen smaak, en hun persoonlijkheid groeit met de dag. Weldra weten ze wat ze willen, en nog beter wat ze NIET willen. Maar als je 10 bent, bepaal je ondanks alles niet alléén wat je mooi vindt. Dat wordt door de groep gedaan waartoe je behoort. De individuele smaak komt pas later. Kijkt u maar om u heen. Bijv. naar de groep twens. Zij vallen op de nieuwe ballonbroeken. Hobbyzak-achtige gevallen met laaghangende kruisen. Broeken die nu plotselingweer naar onderen toe vreselijk smal uitlopen. Weg met dat wijde slobbergedoeVerleden jaar konden ze zonder dat geslobber niet verder leven. Maar de tiener is nog niet aan ballonbroeken toe. Vindt ze veel te maf. Houdt het voorlopig liever bij de nonchalante bandplooi- broeken. Van achteren nog strak, zoals ze gewend waren. Gééf ze allemaal (elke groep) hun eigen plunje, waarin ze zich lekker voelen. Laat ze vrijmet een beetje geduld groeien er toch vanzelf wel moderne jonge mensen uit. En wat is er op dit moment dan wel voor de groep van 10 tot 14? Meer dan genoeg. De oerspijkerbroek met rechte pijpen blijft belangrijk. In blue-jeans-kleur, maar ook in écru, wit en zand en allerlei kruidenkleurtjes (kaneel, kerry, peper en paprika). Voor de meisjes en (in mindere mate) ook voor de jongens zijn ze er met bretels. In katoen, denim en fijne ribcord. Katoenen T-shirts en universiteitstruien van molton zijn er voor "beiderlei kunne". Verder nonchalante, tamelijk lange wijde jacks voor meisjes. Oversized, d.w.a. ze lijken net een maat te groot. Ook veel wijde jurken en rokken met wijde bloeses in kruidenkleuren. Laagjeskleren willen ze nog niet. Nou, dan niet! We zien veel fleurig gebloemde en effen stoffen, soms kombinaties van een positief-negatief dessin. Bijpassende hoofd- en schouderdoeken als acces soires. De spencer is er ook nog voor bibberfrisse dagen. De jongenskleren zijn wat rustiger. De jacks wat korter en de blouson minder uitbundig. Er is ook met leer gewerkt. Truien van velours en pullovers van wafelachtig materiaal krijgen een uitbundig onthaal. Natuurlijk is er nog veel meer. Te veel om op te noemen. Bekijk de foto even aandachtig. Dan krijg je toch wel een kleine indruk van die nieuwe mode voor van 10 tot 14. De oerspijkerbroek met rechte pijpen, soms met vrij hoge taille en bretels; nonchalante jacks, katoenen T-shirts en universiteitstruien, dat alles en nog veel meer behoort tot de garderobe vxiarin de 10- tot li-jarigen zich onderscheiden van de rest. De babymode bewandelt, heel eigenwijs, een andere, veel vrolijker en fleuriger weg dan vroeger. De baby mode is volwassen ge worden. Is nu een heuse mode met een eigen gezicht. Eigenlijk even veranderlijk en wispelturig als de "grote" mode. De pittige jonge moeders van nü zijn niet alleen voor zichzelf tot en met modebewust. Ze willen ook dat hun spruiten er origineel en bijdetijds uit zien. Ze weten maar al te goed dat baby zó uit zijn kleertjes is gegroeid. Vaak iets nieuws nodig heeft. Nou, waarom dan niet de mode op de voet gevolgd? Oók voor baby. In die petieterige babyspulletjes zie je dit seizoen beeldige folklore- jurkjes in piepkleine bloe metjesdessins met roman tisch smockwerk en heel veel stroken, ruches en kantjes. Hyperwijde stro kenjurken en etagerokken in oogverblindende snoepjes- kleurtjes zijn er ook en daar mag best een heuse petti coat of onderrok onder aan grappige, katoenen kieltjes, geinige denim-overgooier- tjes met echte hamerlussen, metalen ringetjes en zakjes in werkmansstijl, en heuse spijkerbroekjes. Op box- pakken en speelbroeken van katoenen stretch ve lours zitten levensgrote applicaties en gekke spreu ken en kreten kom je ook overal tegen: ahoi, bravo, hello baby enz. En dat alle maal in de vrolijkste en uitbundigste kleuren: fel blauw met knalrood, gif groen met zonnegeel. Maar al draait alles om het mooi, toch is er wel degelijk reke ning mee gehouden dat baby's spullen tegen een stootje kunnen en niet bij de eerste wasbeurt verbleken of een maatje krimpen. Mooi, maar ook praktisch moeten ze zijn. Al volgt de baby mode die van de groten op de voet, toch heeft ze een eigen gezicht. De hoofdope ning bijv. moet flink groot zijn, omdat baby's hoofdje nogal uit de kluiten is gewas sen in verhouding met de rest van zijn lichaampje. 1 -f_ De babymode is tegenwoordig even bijdetijds en origineel als de "grote" mode. Boxpakken en speelbroeken zijn versierd met levens grote applicaties, vaak ook met gekke spreuken en kreten. Kombinatiemogelijkheden zijn er Tiatuurlijk ookin overvloed. Ja, als de kleinen al konden praten, dan zouden ze beslist hun tevredenheid betuigen over de heel eigenwijze eigen eisen waaraan hun kleertjes (moeten) voldoen. denimstoffen en grote ruiten om maar een paar voor beelden te noemen. Baby houdt van ventilerende stoffen, dus van katoen. Dat zit lekker, staat mooi en mamma heeft er ook gemak van in de was. Kombinatie mogelijkheden zijn er ook voor de baby in overvloed.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7