Alcohol en verkeer verdragen elkaar niet MEEPRATEN WORDT MEEBESLISSEN Komen onde appel en peresoorten terug? Id bejaardenoorden: meedenken en meepraten OPENING „TREFPUNT" Bergruiter- nieuws pvermoedig door glaasje-op Rijbewijs kwijt? 5Miet brommen. Waar gaan we heen? Wie rijdt er vanavond Zelf zaaien Naar decentralisatie en Stekken van welzijnsbeleid S. BAKKER KIJK- EN KOOPAVOND LEEMRE1ZE MEUBELEN HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 DECEMBER 1978 - PAO. 7 Veilig Verkeer Nederland stelt iedereen opnieuw de belang rijke vraag: Wie rijdt er vanavond? Dat gebeurt in het kader van de jaarlijkse alcohol-voorlichtingscampagne van V VN, die tot rond de jaarwisseling duurt. De noodzaak van deze actie, die wordt gehouden in overleg met de Centrale Poli tie Verkeerscommissie en de Verkeerscommissie Openbaar Ministerie, wordt aangetoond door de cijfers: vorig jaar vie len er 390 doden en 6.660 gewonden bij verkeersongevallen, waarbij van alcoholgebruik sprake was. Het met elkaar van tevoren afspre ken wie na het avondje-uit aan de beurt is nog nuchter achter het stuur van de auto te gaan zitten, is een haalbare kaart gebleken. Enquête Uit een eerder in opdracht van WN door het Instituut voor Sociaal wetenschappelijk en Economisch Onderzoek (ISEO) uitgevoerde en quête onder 1.200 automobilisten- lcostwinners is namelijk naar voren gekomen, dat in het gezelschap waarmee veel automobilisten op stap gaan, er bijna altijd wel een ■tweede is die in het bezit is van het "rijbewijs. Met de nieuwe campagne brengt WN weer eens extra onder de aandacht, dat alcohol en ver keer elkaar niet verdragen. Daarom wordt iedereen - wegge bruiker en schenker - dringend ge vraagd mee te werken om het aan tal verkeersongevallen met een al coholluchtje omlaag te brengen. Met het van tevoren afspreken wie er zal gaan rijden, kunnen hierover later op de avond geen problemen meer ontstaan. Affiches Veilig Verkeer Nederland: „Wie „ik" zegt, weet wat er van hem of haar verlangd wordt. Een volgende avond is een ander weer aan de beurt om te rijden. Op die manier vang je dat gedoe over wel of niet drinken voor elkaar op. Dat is het beste recept voor een gezellig avondje-uit". Ter ondersteuning van de alcohol- voorlichtingscampagne verspreidt WN 250.000 stickers en worden overal in het land 15.000 affiches opgehangen. Ook worden via de radio en de televisie spots uitge zonden. Als extra activiteit komt Veilig Verkeer Nederland vooraf gaande en tijdens de carnavalspe riode begin volgend jaar nog eens met 5.000 affiches en 250.000 stic kers op de proppen. Werkgroep Een speciale werkgroep, die gefor meerd is door WN, de Centrale Po litie Verkeerscommissie en de Ver keerscommissie Openbaar Minis terie, houdt zich bezig met de voor bereiding, uitvoering en evaluatie van een voorlichtingsprogramma op langere termijn over alcohol en verkeer. Veilig Verkeer Nederland wijst er ^tijdens zijn alcohol- '\toorlich tings actie „Wie rijdt er j#anavond?" nog eens op, wat de ■gevolgen zijn van alcohol. Jflen ziet minder van wat er links en <èchts in het verkeer gebeurt 1&en reageert trager, ijilen is minder goed in staat afstan- ■tjen en snelheden te schatten. Men kan minder goed beoordelen wat wel en wat niet kan. Men wordt overmoedig en is geneigd meer risi co's te nemen. Maat houden Volgens de wet is de bestuurder bij een bloed-alcoholgehalte hoger Het zal waarschijnlijk weinigen bekend zijn dat als iemand voor een bepaalde fperiode de rijbevoegdheid ^ntzegd is, hij gedurende die «tijd ook niet op een brom- JBets mag rijden. Toch is het ^mogelijk aan de hand van ^verschillende artikelen van ®de Wegenverkeerswet hier- Jvoor een sluitende redene ring op te bouwen. Volgens artikel 26 van die wet is het namelijk verboden om „met een glaasje-op" een voertuig te bestu ren. Wordt iemand dus betrapt op het rijden onder invloed (of het nu jjop een fiets, een brommer of in een auto is), dan kan de rechter hem ingevolge artikel 35 van de Wege nverkeerswet daarvoor een gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden opleggen. Daarnaast kan de overtreder, als hij bestuurder *van een motorrijtuig was, op grond 'van artikel 39 voor maximaal vijf Jjaar de rijbevoegdheid worden ont- Duidelijk Maar de wet zou de wet niet zijn als ze niet duidelijk maakte wat weLea niet mag als iemand de rijbevoegd heid ontzegd is. Daarom staat er in artikel 32 van de Wegenverkeers wet dan ook, dat het degene die de rijbevoegdheid ontnomen is, ver boden is op een openbare weg een motorrijtuig te besturen. Op grorid van dit laatste artikel nu is het verboden gedurende een pe riode van ontzegging op een brom fiets te rijden, want volgens artikel 1 van de Wegenverkeerswet is een motorrijtuig „een rij- of voertuig, bestemd om anders dan langs spoorstaven te worden voortbewo gen uitsluitend of mede door een mechanische kracht, op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig (dus bijvoorbeeld een bromfietsmotor) dan wel door elektrische tractie met stroomtoevoer van elders". Onder „motorrijtuig" worden dus naast een auto of een motorfiets, ook een trolleybus en een bromfiets verstaan. dan een half promille altijd straf baar. In de regel wordt de halfpro- millegrens niet bereikt als men zich kan beperken tot één glas per uur met een maximum van vier glazen, en men bovendien altijd minstens een half uur wacht na het laatste glas voordat men aan het verkeer gaat deelnemen. Bedenk dat alco hol slecht kan vallen bij gebruik van bepaalde medicijnen, bij ver moeidheid en spanning, bij een lege maag. Er is weinig verschil in de hoeveelheid alcohol per consump tie. In een glas bier zit evenveel al cohol als een glaasje jenever of 'n long-drink. De effecten zijn vrijwel hetzelfde. Adviezen Spreek van tevoren af wie er zal gaan rijden. Zorg als gastheer of gastvrouw ook voor alcoholvrije dranken. Noteer het telefoonnummer van de plaatselijke taxicentrale. Medicijnen en alcohol gaan vaak slecht samen. Vraag hierover ad vies aan huisarts of apotheker. De ontnuchterende werking van koffie is slechts schijn. Er zijn geen middeltjes bekend die het bloed-alcoholgehalte kunnen verlagen of de uitslag van de blaas- test in het voordeel van de be stuurder kunnen beïnvloeden. Tijdens het kabinet Den Uyl is de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, W. Meijer, met plannen gekomen om het wel zijnsbeleid in ons land in handen te leggen van de provincies en gemeen ten. Decentralisatie van het welzijnsbeleid noemt men dat. De bedoeling van die plannen was en is, dat er in iedere gemeente een „welzijnsplan" op tafel moet komen. Door o.a. vragen in de gemeenteraad heeft men daar in het verleden reeds over kunnen lezen. Voor het ontwerpen van een welzijnsplan voor onze gemeente, heeft het gemeentebestuur in het na- Jaar van 1977 een „Werkgroep Welzijn" ingesteld, die het college over de inhoud van zo'n welzijnsplan moet adviseren. De werkgroep is haar taak begonnen met het inventarsiseren van alle verenigingen, organisatie of groepen, welke zich, in de ruimste zin van het woord, met het welzijn in onze gemeente bezig houden. Daaronder bijvoorbeeld ook buurtvereni gingen en dergelijke. Wat is namelijk het geval: de subsidiëring van het welzijn zal vanaf 1 januari 1979 niet meer rechtstreeks door de rijksover heid aan de gesubsidieerde instellingen geschieden. Vanaf die datum is de gemeente de enige subsidiegever. In de door haar gemaakte kosten ten behoeve van de uitvoering van sociaal-culturele activiteiten kan door het ministerie van C.R.M. een rijksbijdrage worden verleend. Het is voor de plaatselijke verenigingen op dit gebied, die nu of later voor een bij drage in aanmerking willen komen, dus van het grootste belang dat zij in de inventarisatie van de Werkgroep worden opgenomen. Wat is er pre cies aan de hand? ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht Uitsluitend na tel. afspraak Zwaluwstraat 31, Goor Tel. 05470-41 13 Het welzijnsbeleid is in beweging. Het moet beter kunnen dan tot nu toe, vindt men op en rond het Haagse Binnenhof, en daarbij gaat het vooral om de plaats waar de be slissingen worden genomen. Nü nog heeft meestal het Rijk het laat ste woord als er ergens iets tot stand moet komen* als er iets moet gebeuren dat geld kost. Maar dat is fout, zo redeneert men. Van hoog bovenaf kun je niet werkelijk goed bekijken of mensen in bijvoorbeeld Leewoude een dorpshuis harder nodig hebben dan een sporthal. En of je daar helemaal verantwoord, met de hand op je hart, gemee nschapsgeld in kunt investeren. Decentraliseren wil men daarom nu. Ofwel: het beleid in handen ge ven van gemeenten, regio's en pro vincies en van de mensen die daar wonen. Mensen die rechtstreeks en dagelijks belang hebben bij wat er voor hun welzijn allemaal gebeurt Mensen ook die nu al wel eens de gelegenheid krijgen over dit soort zaken mee te praten, maar die straks werkelijk mee zuilen kun- men beslissen. Want het moet vast staan dat zij als toekomstige ge bruikers van een voorziening waarvoor geld gevraagd wordt, die voorziening ook echt willen. Hoe komt een wijkcentrum, een jeugdhonk, een sporthal of wat ook tot stand? In de meeste gevallen stappen initiatiefnemers naar de gemeente, leggen daar hun plan voor en als ze daar een willig oor en misschien ook wat geld vinden, zijn ze al een stuk verder. Ze kunnen dan naar een departement stappen en subsidie vragen om de financie ring rond te krijgen. Maar datzelfde ministerie moet dan in wezen de t>even ter Schouwburg, Grote Kerkhof 1, tel. 11500 bgg 16641. Jvrljdag 8 december 20 uur Toneel groep Theater met het toneelstuk Alles voor de tuin van Edward Al- Jjee. zaterdag 9 december 20 uur ■Het Mechels miniatuur theater piet het toneelstuk Jan Rap en z'n maat van Yvonne Keuls, maandag 11 december 20 uur concert door het Overijssels Philharmonisch orkest olv. Jean Pierre Rampal. dinsdag 12 en woensdag 13 decem ber 20 uur het Amsterdams Volk stoneel olv. Beppie Nooy met Rooie Sien. Bioscopen: Cinema, Lange Bisschopstraat 69, tel. 11100. weekfilm do 7 t.m. wo 13 dec. het loon van de angst 16 Jr. ma tinee za 9, zo 10, wo 13 dec. 14 uur Pippi in takatukaland a.L aanvan gstijden weekfilm: werkd. 20.30; za. 19 en 21.30 uur; zo 16, 19 en 21.30 uur. EDB 1, Smedenstraat 10, tel. 13615. weekfilm do 7 t.m. wo 13 dec. Coma 16 Jr. nachtvoorstelling vr 23, za 24 uur Take a hard ride 16 Jr. aanvan gstijden weekfilm: werkd. 20 uur za 18.45 en 21.15; zo 14.30, 18.45 en 21.15. EDB 2, Smedenstraat 10, tel. 13615 ^Veekfilm do 7 t.m. di 12 dec. moord op de nijl - 6e week 12 jr. nachtvoor stelling vr 23, za 24 uur Rosemary's baby - 2e week 16 jr Filmart. wo 13 dec. 20.15 uur Nashville a.l. aan vangstijden weekfilm: dagelijks 20.15 zo ook 15 uur. Luxor 1, Brink 20, tel. 18662. Week film do 7 t.m. wo 13 dec Enter the dragon, 16 Jr nachtvoorstelling vr 8 dec. 23 uur vrouwen die ervan houen 16 Jr. matinee zo 10, wo 13 dec. 14 uur Dik Trom knapt het op a.L aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur, za 18.30 en 21 uur, zo 16,18.30 en 21 uur. Luxor 2, Roggestraat 3, tel. 18662. Weekfilm do 7 t.m. wo 13 dec. (beh. ma) coming home 16 jr. nachtvoor stelling vr 8 dec. 23.15 Uur east oi eden 16 Jr. cyclusvoorstelling ma 11 dec. 20.15 uur near and far away aanvangstijden weekfilm: werkd. 20.15, za. 18.45 en 21.15, zo.v15,18.45 en 21.15 uur. Exposities: Stadsbibliotheek, Kloos ter-Noord, tel. 16512. Geopend: ma t.m. vr 13-17.30, di en vr ook 8.30-12; wo. ook 19-21 't Klooster, Vrogger en noe; orgels en literatuur, tien eeuwen kuituur van het boek. Kunst rondom, Openbare leeszaal, Brink 70, tel. 13506. geopend: di t.m. vr 10-17.30 en 19-21, za. 10-17 t.m. 30 dec. Terese Reitsma-de Boer, zilveren en gouden sieraden, en wandkleden. R. Varings kunstkabinet, Korte Assenstr. 15. geopend: vr. en za 13.30-17 Wintercollectie: grafiek van Riet Schultheiss, Toon Harmsma, Pim de Boer, André de Regt en Louis Spee. De Spaanse Ruiter, Noordenberg straat 33. geopend: di t.m. vr 10-18, za 10-16 t.m 16 dec. Hein Janning, naïeve schilder ziet ons land. Galerij Lenten, Kletterstraat 25-27, Epse, tel. 21815. Geopend: wo t.m. za 10-17, zo 14-17 t.m. 10 dec Go de Kroon; beeldhouwwerk van Ellie van den Broek. Kasteel Groot Hoenlo, Diepen- veenseweg 1, Olst, tel. 05708-2148. geopend: ma t.m. za 10-17, zo 12-17 t.m. 24 dec. Herman Gorter en Henriêtte Roland Holst in hun tijd. Galerie Tambaran, Bergstraat 34, tel. 15077. geopend: do 19-21, vr t.m. zo 10-18 t.m. 10 dec. Wim Drion, schilderijen, stofgouaches, tekeningen. Kunst in huis, Modelwoning Fuut 17 (Groot Douwel) geopend: dage lijks 14-17 vr.ook 19-21. tekeningen en schilderijen van Riek Schagen. Ruimtevaartcentrum Deventer, Muntengang 1, tel. 19755 bgg 18889. geopend: op aanvraag. Alles over bemande ruimtevaart. Museum De Waag, Brink 57, tel. 14556. Geopend: di t.m. za 10-12.30 en 14-17, za 14-17 t.m. 31 dec. 450 jaar de Waag. Museum de drie haringen, Brink 55, tel. 14556. Geopend: di t.m. za 10-12.30 en 14-17, za. 14-17 t.m. 31 dec. oude ganzenborden. Museum voor mechanisch speel goed, Noordenbergstraat 9, tel. 19739. geopend: di t.m. za 10-12.30 en 14-17, za. 14-17 Mechanisch speelgoed. Albert Schweitzer Centrum, Brink 89, tel. 19675. geopend: di t.m. vr 9-12 en 14-17, za. 13-16 Leven en werk van Albert Schweitzer. Kunstuitleen, Grote Poot 19, tel. 11848. Geopend: di t.m. vr 14-18, do ook 19-21, za. 10-12.30 en 14-17. •t Hoekhuis, Brink 38, tel. 13250. geopend: di t.m. za 13-18. Foto's van oud-Deventer. Coöp, Veilingver. Deventer EO, Domineestraat 5, Twello, tel. 05712-1844 donderdag 7 december kerstveiling 8.30 uur bloemen, 10 uur fruit en groente, (te bezichtigen woensdag 6 december 13-21 uur). Café De Worp, Twelloseweg 3, tel. 14153 (ook inschrijfadres) zondag 10 december 14 uur Puzzelrit De» venter Motor* en Automobielclub DMAC. Deventer Sporthal, Rubensstraat vrijdag 8 december 20 uur Huldi ging Deventer kampioenen. Speeltuin De Zandweerd, Van Reydtstraat. zaterdag 9 december 14-17 uur Ruilbeurs Deventer Ver zamelaars Vereniging. Overdekt zwembad, Smyma- dwarsstraat 2, tel. 21864 zaterdag 9 december 19.30-22 uur Poloweds trijden Kring Overijssel 11-13 uur Diplomazwemmen Diploma A. Postiljon motel Deventer, Deven- terweg 121, tel. 24022. zaterdag 9 december 20 uur Skandinavisch buffet mmv Delta-4. Volkssterrenwacht Busslo, Bus- sloselaan4, Bussloo, tel. 05716-577. vrijdag 8 december vanaf 20 uur Kijk-In-Kijk-Avond. Lebuinuskerk, ingang Kleine Poot. geopend voor bezichtiging: ma t.m. vr 10-17 uur. Vrouwencafé, Menstraat 2, tel. 11637 geopend: do vanaf 20.30 vrij. 9-11.30 uur. Groepsprogramma's voor vereni gingen, clubs, scholen e.d. naar De venter. Goed verzorgde program ma's voor een dagje Deventer? of gedeelte van een dag? met begelei ding? Vraag de folder aan by de VW Deventer. ALMELO Palace: do. vr. ma di. wo. 14.30, 20.00 uur Grease, za. zo. 14.30,18.45, 21.15 uur idem alle leeft. Varossieau do. vr ma. di. wo. 14.30, 20.00 uur Het naakt restaurant 16 Jr. za. 23.15 uur Vannessa, Prooi der erotiek 16 Jr. zo. 14.30 uur Twee granieten vuisten 16 Jr. uiteindelijke beslissing nemen of de zaak nu wel of niet door kan gaan. En het Ryk gaat daarbij na tuurlijk niet over één nacht ys. Men wil het geld zo verantwoord moge- lijk besteden en dat houdt in dat men allerlei kleinigheden nagaat. Dat de rijksoverheid dus zich met details gaat bemoeien die je moei lijk nog staatszaken kunt noemen, maar die van zuiver plaatsehjk be lang en plaatselyke reikwijdte zyn. Experimenten In enkele gemeenten is de decen tralisatie van het welzynsbeleid al aardig op gang. In Rotterdam by- voorbeeld, waar CRM een overeen komst mee gesloten heeft voor een breed experiment. Het is de bedoe ling, dat er meer van die experi menten komen en dat zo van liever lee de zaak voor het hele land van de grond komt Het ministerie dat Het belangrijk uitgebreide en ge moderniseerde buurthuis „Tref punt" in Espelo zal dinsdag 12 de cember, 's middags om twee uur worden geopend door burgemee ster mr. W. H. Enklaar. Voor de offi ciële opening zijn o.a. uitgenodigd diegenen die deze verbouw fina ncieel mogelijk hebben gemaakt (lijsttekenaars), donateurs en allen die daadwerkelijk (timmerlieden, metselaars, schilders etc.) hebben meegewerkt Vrijdagavond 15 de cember om acht uur wordt de jon gere generatie verwacht voor een gezellig samenzijn. er by betrokken is zal dan niet meer rechtstreeks voorzieningen subsi diëren, maar bydragen geven aan gemeenten en provincies, die daarmee de voorzieningen gaan bekostigen. Nog bestaande subsi dieregelingen worden daarom ge- leideiyk aan vervangen door ryks- bydrageregelingen. Enkele zyn er al. Kaderwet NatuurüJk moet deze decentralisa tie straks op een wetteiyke regeling gaan berusten. Die regeling, de z.g. Kaderwet specifiek welzijn, ligt in ontwerp by de Tweede Kamer. Het is dus nog een wetsvoorstel. Vol gens dit voorstel moet straks de eerste verantwoordelijkheid voor gemeenteiyke voorzieningen by de gemeenten en hun inwoners komen te liggen, voor provinciale voorzie ningen by de provincies en alleen voor landeiyke voorzieningen nog by het Ryk. De Kaderwet wil voor alle bestuurslagen een systeem van planning voorschrijven, waarin niet alleen weLfljnsvoorzieningen worden opgenomen die er moeten komen, maar ook die er al zijn. Op die manier hoopt de overheid twee vliegen in één klap te vangen. Niet alleen decentralisatie, maar ook een betere afstemming van alle voorzieningen op elkaar. Want daar ontbreekt nog wel het een en ander aan. Wie vindt het niet leuk om zelf planten op te kweken en te zien op groeien? Dit vraagt regelmatig wat aandacht en verzorging, maar het is een spannende bezigheid. Er zyn allerlei handige hulpmiddelen te koop om zelf planten op te kweken uit zaden of stekken. Behalve com plete hobby-zaaisels (zaden, grond of „opzwelpotjes", •een bakje met doorzichtig plastic kapje) zfjn er ook veel zaden los te koop, in zak jes. De ene keer zal het wat beter lukken dan de andere keer, dat maakt het nu juist zo spannend. Bij zaaien is het belangrijk dat de grond vochtig is, niet te nat en niet te droog. Ook de temperatuur is by het kiemen belangrijk en natuur lijk is het noodzakelijk dat de za den voldoende kiemkrachtig zijn. Wat dat laatste betreft moetje ver trouwen op wat je koopt. Zaden van byvoorbeeld koffie verliezen hun kiemkracht sneL Een datum op het zakje zou daarom een nut tige aanwijzing zyn. Snel succes ge eft het zaaien met sterrekers; dat kan zelfs op een vochtige lap in de vensterbank! Wel eens gepro beerd? Ook allerlei zaden van vruchten zoals dadel, sinaasappel, avocado en groenten zoals radys, bieten en wortels zullen snel succes geven, de eerste in huis, de tweede groep in de zomer buiten. Van veel kamerplanten zyn zaden te koop: katoenplant, Schefflera, oleander, e.a. Iedereen heeft wel eens een gemakkelyk te stekken plantje wortels laten maken. In een flesje met water is het goed te zien, maar in een potje met grond zal de plant daarna beter doorgroeiea Stekken snyden is niet moeifijk. Een paar tipjes: gebruik gezonde, goed groeiende planten; - neem scheutjes met een paar bladeren, zonder bloemen; - sny ze met een scherp mes onder een „knoop" (is verdikking by een blad) af; - gebruik eventueel stek- poeder (bevordert de wortelvor ming); - zet de stekken - eventueel met enkele by elkaar - in een schoon potje met verse aarde, waar doorheen wat zand; - voorlopig geen mest geven, wel vochtig hou den en niet in de zon zetten (wèl tn het licht). Het aantal appel- en peresoorten dat in de winkels te koop is is niet zo groot meer als vroeger. Soms zyn er niet meer dan twee of drie te vin den. In de kisten met appels zal in ieder geval alty d ook de Golden De licious liggen. Maar waar is de Ste rappel gebleven, of de Notarisap pel, of de Kruldenierspeer? Waarom is het assortiment tegen woordig kleiner dan vroeger? By de afdeling Fruitteelt van de Land bouwhogeschool in Wageningen is het antwoord op deze vragen te vinden. En op de vraag: kunnen die ouderwetse rassen niet terugko men? luidt het antwoord: Als de proeven lukken, maakt een aantal van die oude appel- en pererassen weereen kans. Waarom zyn ze eigenlijk verdwe nen? Omdat ze beurtjaren kenden. Dat betekent dat ze het ene jaar wel vruchten droegen, maar het vol ge-1 nde Jaar niet. En omdat een fruitte ler elk jaar een redeiyk inkomen dient te hebben moesten deze bo men plaats maken voor rassen die elk jaar vruchten dragen, zoals Cox's Orange Pippin, Golden Deli cious, James Grieve, Schone van Boskoop (beter bekend als Goud- reinet) en Jonathan. In feite zfjn dit ook al tameiyk oude appelsoorten, maar pas de laatste tientallen Jaren is men ze op grote schaal gaan te len. Die zogenaamde beurtjaren worden veroorzaakt door de hor monenhuishouding van de fruit boom. De Wageningse onderzoe kershebben dat precies uitgezocht en kyken nu of het mogefijk is die beurtjaarbomen te dwingen elk jaar in bloei te komen en vrucht te dragen. Als dat zou lukken zouden enkele oude rassen weer een kans maken. De onderzoekers van de Landbouwhogeschool behandelen de beurtj aarbomen beurtelings met stimulerende en remmende hormonen. In het jaar dat weinig bloei wordt verwacht, worden de bomen met het stimulerende hor moon bespoten en het jaar daarop, wanneer veel bloemaanleg wordt verwacht, spuit men het remmende hormoon Zo probeert men het vruchtdra gen der bomen door de jaren heen in evenwicht te brengen Als de proeven slagen en de fruitte lers er in de prakty k mee uit de voe ten kunnen, zal het assortiment appels en peren in de winkels uit- eindeiyk kunnen worden verbreed. Een plezierig bericht voor verstan dige snoepers. „Wij mogen onze ogen niet sluiten voor de feitelijke nadelen, die aan het verblijf in een bejaardenoord zijn verbonden. Ik eenk daarbij met name aan het verlies van ïelf- standigheid en aan het gevaar van isolement ten opzichte van de bui tenwereld. Het beleid met betrek king tot de bejaardenoorden moet er dan ook van uitgaan, dat be jaarden zo lang mogelijk op zich zelf kunnen blijven, maar boven dien dat de nadelen die verbonden zijn aan het verblijf in een tehuis, worden teruggedrongen of zelfs in positieve zin worden omgebogen", aldus minister Gardeniers van CRM, toen zij 22 november in Rot terdam de verzorgingstehuizen „Maasveld" en „Simeon en Anna" opende. De bewindsvrouw wees hlerby op gefijktydige initiatieven van de zyde van de overheid en van het particulier initiatief. Het ministerie van CRM heeft enige tijd geleden een adviesaanvraag verzonden aan de Nederlandse Federatie voor Be jaardenbeleid over de wykfunctle van bejaardenoorden. Het bestuur van de NFB heeft zich onlangs be reid verklaard hierover advies uit te brengen. Over de mogefijke voorstellen die gedaan zullen wor den zei de minister: „zy zullen waarschyniyk een belangrijke ope ning kunnen bieden voor een be tere integratie van het bejaarde noord in de wyk, zowel doormiddel van diensten die het bejaardenoord aan wykbewoners kan bieden, als doormiddel van bydragen vanuit de wyk aan het bejaardenoord zelf'. Ook wees zy op het belang van de betrokkenheid van de bejaarden by de gang van zaken binnenshuis. „Op het ogenblik bestudeert men op het ministerie de wetteiyke mo gelijkheden om waarborgen te scheppen, dat de bewoners vol doende kunnen meedenken en meepraten over het functioneren van de organisatie In de breedste zin van het woord. Of zo'n maatre gel er komt of kan komen, Is nog niet bekend, maar duideiyk ls dat het ln dit soort zaken wel mogeUJk is van bovenaf verplichtingen op te leggen, maar dat het praktisch In houd geven aan deze voorschriften vanuit het bejaardenoord zelf moet groeien, zowel bfi de bewoners als by het bestuur", aldus de minister. DONDERDAGS tot 9 uur bij ia 't hartje »an Enter Op de grote „Indoorspringweds- tryden" te Zuidlaren heeft Bergrui- ter Ton Broekhuis mooie successen behaald. Hy werd met .Acteur" by het Z-springen 8ste (1/12) en 2de '2/12) en won by het puissance (muur op 1.70) de vyfde prijs.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7