Ontwikkelingshulp eenvoudige opdracht moeilijk verpakt 409 jaar staten van Overijssel SINTERKLAASVIERING IS O.L. SCHOOL TH ESPELO Financiering uit de algem. omroepmiddelen KWJ-WERKBNIE JONGEREN MEN EEN BOEKJE OPEN Sint Nicolaas toneel openbare scholen Holten Holtmar Bert Franseo ia monster-orkest bij Noaderste „Far Elise" Beleidsnotitie regionale omroepen Oir. Kleuterschool „Repelsteeltje" HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 DECEMBER 1978 - PAG. 5 De Europese Gemeenschap en Ontwikkelingshulp: een combinatie die eigenlijk voor de hand ligt. Europa is een economische wereldmacht die de verantwoordelijkheid ten opzichte van arme landen in de Derde We reld niet uit de weg mag gaan. Negen Europese landen, verenigd in de Gemeenschap, verlenen hulp langs een ingewikkeld net van overeen komsten. Ontwikkelingshulp is eigenlijk een simpele opdracht. De rijken helpen de armen. Dat gegeven blijkt in de praktijk wel iets'moeilijk uit te voe ren. Vandaar termen als Europese Gemeenschap, ACP- of ACS- landen. Lomé, Jaoende 1 en 2, die menigeen als mystiek in de oren klinken. Toen zes Europese landen in 1958 elkaar vonden in een sa menwerkingsverband speelde ook het probleem van de kolomiën die zij „meebrachten". Frankrijk had grote belangen in Afrika, Neder land stapte de Europese Gemee nschap binnen met Suriname en de Antillen. De eerste jaren bleven de aloude koloniale banden onaange roerd. Pas in 1965 werd enige Hjn aangebracht tussen de Gemee nschap en de kolonies. Diverse landen in Afrika waren al onafTTSTF kelijk geworden. Via een tweetal conventies (Jaoende 1 en 2) werd Europa met de „koloniale" ont wikkelingslanden verbonden op voet van gelijkheid. Afrikaanse landen konden hun produkten in Europa kwijt, terwijl zij de markten moesten openstellen voor Euro pese goederen. In feite betekende deze „gelijkheidsformule" een in breuk op het beginsel ontwikke lingshulp. De bedoelingen om de nijverheid in de arme landen van Afrika te stimuleren bleven in de mist hangen. De situatie veranderde in 1972 toen dë Europese Gemeenschap groeide van zes tot negen landen. Engeland bracht zijn Britse koloniën in. Bo vendien dacht men in Europa wat genuanceerder over ontwikke lingshulp en ontwikkelingssa menwerking. De Europese Gemee nschap richtte zich tot de Derde Wereld via de Conventie van Lomé. Met 53 staten voornamelijk vroe gere Europese koloniën, heeft de Gemeenschap handelsakkoorden afgesloten. De 53 landen worden ook wel „Afrikaanse- Caraïbische en Stille Oceaan"-gebieden (ACP) genoemd. De conventie van Lomé - in 1975 bekrachtigd - poetste het gelijkheidsbeginsel bij ten gunste van de ontwikkelingslanden. Eu ropa drukte de invoerrechten en vergemakkelijkte de toegang van produkten uit de Lomé-landen. Omgekeerd zouden deze laatste landen hun invoerrechten overeind houden of zelfs hoger mogen vast stellen. Op die manier kreeg de in dustrie in de arme landen meer kansen. Een tweede element in de Lomé- overeenkomst wordt aangeduid met de mystieke naam Stabexsys- teem. Het systeem komt erop neer dat de ontwikkelingslanden de ga rantie krijgen hun exportop brengsten te stabiliseren. De arme landen kunnen op basis van deze garantie orde op eigen zaken stel len en hun economieën op poten zetten. Het Stabexsysteem heeft zich de laatste jaren toegespitst op suiker die het belangrijkste ACP- exportprodukt is. De exportgaran tie heeft vooral betrekking op en kele basisprodukten. Je zou de vraag kunnen opwerpen of dit Lomé-element maar algemeen toe gepast moet worden. Azië De Lomé-landen hebben tot nu toe 85% van de Europese ontwikke lingshulp ontvangen. In desbetref fende landen woont slechts 10 a 15% van de totale bevolking van de Derde Wereld. Het grote aantal arme landen buiten het Lomé-blok ontvangt van de Gemeenschap slechts 200 miljoen gulden. Dat is per arm land niet veel, terwijl deze hulp steeds bilateraal vastgesteld wordt. Dat betekent dat in de Ge meenschap van geval tot geval af zonderlijke hulp-overeenkomsten worden gesloten. De huidige minis ter van Ontwikkelingssamenwer king, Drs. J. de Koning, vindt dat de Lomé-landen een drievoudige hulp ontvangen in vergelijking met alle andere arme landen. De minis ter constateert dat de EG- ontwikkelingshulp zich onevenre dig concentreert op Afrikaanse en Middellandse Zee landen. Het zou een goede zaak zijn meer hulp te bieden aan Aziatische landen die historische en politieke banden met Europa hebben. De Aziatische landen vertonen niet alleen grote bevolkingsconcentraties maar evenzeer een laag ontwikkelings niveau. Een zekere ombuiging van het ontwikkelingshulpbeleid in Europa is alleszins te rechtvaardi gen. Zonder de waarde van het Lomé-akkoord aan te vechten, dient Europa meer hulpvaardig heid te tonen voor arme landen die verder van onze Gemeenschaps deur verwijderd zijn. Als alle landen hun nationale bijdrage voor ont wikkelingssamenwerking opvoe ren, kunnen er in de Derde Wereld nog echte wonderen gebeuren. B. Schouwing (NADRUK VERBODEN) Ter gelegenheid van de herdenking van 400 jaar staten van Overijssel (1578-1978) zullen provin ciale staten van Overijs sel op woensdag 13 de cember a.s. te 17.00 uur in het provinciehuis in bui tengewone vergadering bijeenkomen. De her denkingsrede zal worden uitgesproken door Mr. Harm van Riel. Aan de genodigdern voor deze bijeenkomst zal als her innering na afloop een boekwerk worden aan geboden. Bij zijn bezoek aan de Dorpsschool testte Sint het hoofd der school, de heer Diemer, en meester Waakop op hun zangkwaliteiten. Geheel overeenkomstig een eeu wenoude traditie heeft Sinterklaas, ter gelegenheid van zijn verjaar dag, óók dit jaar weer een bezoek gebracht aan o.a. alle lagere scho len in de gemeente Holten. De goed-heiligman verheugde zich dit jaar met name ook op zijn bezoek aan de o.l. school te Espelo, te neinde met de kinderen van deze school te kunnen delen in de feest vreugde rondom de' onlangs ge- De streekradio in Nederland dient als volwaardig onderdeel van de omroep in het algemeen in principe zover te worden uitgebouwd, dat een landelijke bedekking wordt bereikt. Dit is één van de uitspraken van de Raad van Beheer van de NOS in een beleidsnotitie over de regionale omroep, die aan het NOS-bestuur is voorgelegd. Het bestuur zal de notitie in zijn vergadering van vrijdag 8 december a.s. behandelen. De notitie is erop gericht het standpunt van de NOS inzake de regionale omroep te aktualiseren. Een nadere formulering van het be leid is nodig, nu zich sinds 1970 een aantal veranderingen by de regio nale omroep zelf hebben voorge daan en een diskussie op gang is gekomen over de w(jze van fina nciering van de regionale omroep. In de notitie gaat de Raad van Be heer yan de NOS. ervan uit. dat Ne- Op zaterdag, 9 december a.s. houdt de KWJ- Beweging voor werkende jongeren in Noord-Oost Nederland een grootse ma nifestatie in gebouw Bele- vue aan de Dokter Nassau- laan in Assen. De toekomst van werkende jongeren ziet er niet al te rooskleurig uit. Zeker niet in Noord-Oost Nederland. Op basis van een uitgebreide enquete stelde de KWJ-beweging van werkende jongeren in de vier noordelijke provin cies een boekje hierover samen. Dit boekje gaat open tijdens genoemde ma nifestatie waar zo'n 500 a 600 jongeren uit de regio worden verwacht. In een aantal regionale forums en een landelijk forum tydens deze manifestatie zal aan de orde komen wat er allemaal fout zit en wat er dient te verbeteren. De byeen- komst begint om 13.30 uur en zal omstreeks 23.30 uur worden afge sloten. De sprekers komen uit alle geledingen van politiek en vakbe weging. De muzikale omlijsting zal op deze dag verzorgd worden door: „Bots", „rockgroep La Salle's", „Mr. Boo-Boo" en het cabaret „220 Volt". Voor busvervoer - kosten f 7,50 - kan men zich het beste wen den tot KWJ Hengelo, Tuindorp straat 41, tel. 05400-1 61 09. Slechte ervaringen 8teeds meer jongeren treffen een baas bü wie het niet prettig werkep is. Deze conclusie komt ondermeer naar voren in de enquete die door 1478 jongeren werd ingevuld. Een enquete die gesplitst is in acht on derwerpen: onderwys, werkloos heid, werksituatie, vrije tyd en ai- gemene zaken. Uit de enquete kwam tevens naar voren dat het steeds moeilijker wordt voor wer kende en werkloze jongeren om zelfstandig te gaan wonen. En leren biykt ook al geen lolletje meer. Jongeren kunnen een mooi di ploma krijgen, maar werk is er niet voor ze... Zeker niet in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel. Juist in deze gebieden sloot menig bedrijf zyn poorten. Saneringen by de KSH in Gronin gen en de metaal en textiel in Twenthe zyn hier de voorbeelden van. Voor deze bedrijven komt niets in de plaats. Voor het werk wat overbiyft vragen de werkge vers in de regio Jongeren met een vakopleiding. Maar welk vak moe ten Jongeren leren?? De werkge vers kunnen immers geen enkele zekerheid op werk bieden voor de toekomst... Daar komt nog by dat de seholingsmogeiykheden in de Noord-Oost regio allerbelabberdst zyn. Voorzieningen zyn er'niet. En Jongeren moeten vaak honderden kilometers reizen om een vakoplei ding te kunnen volgen... Uit de enquete bleek ook dat veel werkloze jongeren slechte erva ringen hebben opgedaan met di verse uitkeringsinstanties. Maar liefst 64% van de ondervraagden blijkt een ongunstige ervaring achter de rug te hebben. Hierbij ging het vooral om te lange wacht tijden, weinig hulp, scherpe con trole, enzovoorts. derland voor wat betreft de regio nale omroep in niet veel meer dan vijftien verschillende gebieden kan worden verdeeld. De notitie be perkt zich tot de streekradio. De wyze, waarop de uitbouw daarvan zou kunnen worden gerealiseerd en het tempo, waarin dat zou kunnen gebeuren, zyn, aldus de notitie,, mede afhankelyk van beschikbare zenderfrekwenties en van een na dere afweging van prioriteiten by de besteding van de financiële middelen. Volgens de Raad van Beheer van de NOS dient de sa menhang van de Nederlandse om roep ook voor wat betreft de regio nale omroepen, gehandhaafd te biiïven zodat er van een „tweede bestel" geen sprake kan zyn. De re gionale omroepen dienen daartoe, evenzeer als de landelyke omroep, binnen de gestelde regels onafhan- kelyk van overheidsbeinvloeding en commercie en met kontinuïteit te kunnen opereren binnen het zo wel materieel als beleidsmatig ge- koördineerde verband van de Ne derlandse omroep. De Raad van Beheer vreest, dat bij gebrek aan een goede regeling de druk van overheid en commercie op de re gionale omroep groot zal zyn en de onafhandeiykheid van het medium niet veilig zal zyn gesteld. De Raad van Beheer spreekt in de notitie verder uit, dat de NOS ten behoeve van de regionale omroep een taak heeft voor wat betreft de centrale omroepen elkaar dienen aan te vullen, waar het gaat om za ken van programmabeleid, gebruik van zendmiddeieii en de tech- nisch-facilitaire dienstverlening. In overleg met de regionale omroe pen zal de NOS moeten streven naar het tot stand brengen van ge formaliseerd overleg om koördlna- tle op terreinen van beleidsvor ming, dienstverlening, samenwer king, programmering en belange nbehartiging te bevorderen. Het centrale thema, dat bij alle diskussies over de regionale om roep sinds de Medianota van mi nister van Doorn aan de orde kwam, is volgens de beleidsnotitie de vraag hoe de regionale omroep gefinancierd moet worden: cen traal of de-centraal. In de notitie wordt er aan herinnerd, dat het bestuur van de NOS zich in het verleden zeer nadrukkelijk heeft uitgesproken voor financiering van de regionale omroepen uit de algemene omroepmiddelen. Steeds heeft de NOSzich, ongeacht de vraag of de regionale omroep houden festiviteiten betreffende het 75-jarig bestaan van de Bos- school, waarover zelfs tot in Spanje enthousiaste berichten waren doorgedrongen. Vandaar dat de kindervriend bij uitstek dan ook reeds j.l. maandagmiddag arri veerde in gebouw „Trefpunt" te Espelo waar de schoolkinderen uit de eerste drie klassen zich met vol verwachting kloppende harten hadden verzameld, samen met hun moeders en verdere belangstellen den. Welkom geheten door hoofd onderwijzer de heer Hol liet de Sint zich door de kinderen dan ook uit gebreid informeren over genoemde festiviteiten en de wijze waarop de kinderen hierbij waren betrokken. Al naar gelang hun schQolpresta- ties en gedragswijze werden de kinderen door de Sint vervolgens prijzend, bemoedigend of verma nend toegesproken, welk geheel uiteraard werd afgewisseld met het ten gehore brengen door de kinde ren van Sinterklaas-liedjes, enkele rijmpjes en zelfs bijzonder aardige schetsjes, welke onder bekwame leiding van mw. Keestra, vlot ten gehore werden gebracht. Na een korte pauze werden de kinderen persoonlijk bij Sint en Piet ontbo den voor het in ontvangst nemen van een presentje. Ook de nog niet schoolgaande kinderen werden daarna, onder geleide van hun moeders, aan de Sint voorgesteld teneinde een klein cadeautje in ontvangst te nemen. Onder dank zegging voor zijn bezoek en voor de vele presentjes drukte meester Hol de Sint tenslotte de hand ten af scheid en sprak daarbij de hoop uit dat de Bosschool ook volgend jaar weer met een bezoek door de Sint zal mogen worden vereerd. Ter ge legenheid van het Sinterklaasfeest brachten de kinderen uit de hogere drie klassen van deze school j.l. woensdagmiddag een bezoek aan de schouwburg te Deventer, waar ze genoten van een prachtige to neeluitvoering. Ook dit jaar arriveerde de Sint met z'n knechten, de zwarte pieten, bij „Repelsteeltje" en onder luid ge zang van de kleuters kwam het ge zelschap binnen. Ook de kleuters van de dependance en de ju&ouw waren aanwezig. De kinderen had den erg veel plezier om de zwarte pieten en zongen.ult volle borst sin terklaasliedjes. Om plm. kwart over 10 kwamen de driejarige peuters aan de beurt en Sint en pieten gaven hen een ver snapering en een zwarte piet, ge maakt door de jufs en de kleuters. Om 11 uur vertrokken de kleuters na een traktatie en een kadootje in een opperbeste sinterklaasstem ming naar huls, waar het feest ver der zou gaan dat had Sinterklaas gezegd. Het was een goed geslaagd sinterklaasfeest een welzijnsvoorziening is of niet, op het standpunt gesteld, dat de regionale omroep in de eerste plaats dient te worden beschouwd als een omroepinstelling, een kommunikatiemiddel en dat bij welke financiering dan ook, vóóraf voldoende waarborgen moeten zijn gesteld om de journa listieke 'onafhankelijkheid en de kontinuïteit te garanderen. Re gionale financiering van de om roep zou met dezelfde waarborgen omgeven moeten zijn, doch tot op heden is daarop geen uitzicht ge boden, evenmin nader inzicht, als door de Tweede Kamer, gevraagd, zo wordt in de notitie gesteld. In de notitie komt de Raad van Beheer tot de konklusie, dat de financie ring van de regionale omroep (streekradio) uit de middelen van regionale overheden noch voor de regionale omroepen, noch voor het belang van de omroep in het alge meen voordelen biedt, daarente gen wel nadelen. Uit dien hoofde dient de financiering van de re gionale omroep uit de algemene omroepmiddelen te geschieden. Zou niettemin een beleid van de centrale financiering worden voortgezet, dan stelt de Raad van Beheer zich op het standpunt dat dit niet eerder mag gebeuren dan nadat voldoende regels zyn gesteld om te waarborgen dat geen „tweede bestel" ontstaat en dat de journalistieke onafhankelykheid en kontinuïteit van de regionale omroepen als massamedia ziin ge garandeerd. By een dergeiyk beleid zouden volgens de Raad van Be heer eerder nog de mogeiykheden van gemengde financiering, dus zowel uit landelyke als gewestelijke bronnen onder ogen moeten wor den gezien dan een algehele regio nale financiering. Indien de centrale financiering van de regionale omroep verder ter hand zou worden genomen, dan biedt een regeling via de Kaderwet Specifiek welzyn, zoals die er nu ligt. voor de omroep meer proble men dan oplossingen, zo schryft de Raad voor de regionale omroep dan ook af. De NOS heeft al in een eerder stadium regionale etherre- klame afgewezen, evenals trou wens minister Van Doom in zyn Medianota heeft gedaan. De Raad van Beheer van de NOS stelt in zyn notitie nu, dat als tot de-centrale financiering van de regionale om roep zou worden overgegaan de druk om te komen tot regionale et- herreklame zeer sterk zal worden en in feite uit een oogpunt van ge- UJke bedeling voor de diverse vor men van omroep ook nauweiyks tegen te houden zou zyn. „O, kom er eens kijkengold vrijdagmiddag 1 dec. j.l. zeker voor de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klassen van de Dorpsschool, de Kolschool en de Haarschool, toen zij zich op weg begaven naar ge bouw „Irene". Daar immers zou, onder auspiciën van de afdeling Holten van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.), voor hen een toneelstuk worden opgevoerd, dat door hun eigen „juffen en meesters" al enige tijd in studie genomen was, als viering van de verjaardag van de goeie Sint. Hel gestolen zegel Toen om ruim half 2 de toneelgor dijnen uiteen weken werden de jeugdige bezoekers en hun begelei ders plotseling vanuit de 20ste eeuw teruggeplaatst naar de Mid deleeuwen. Want het toneelstuk „Het gestolen Zegel", geschreven door Kas Afinan, speeltzich afin de 13de-14de eeuw. Een prachtig, kleurrijk Middeleeuws stadsplein tje, een schtitterend decor!, met spelende kinderen en voorbijtrek kende mensen, fraai uitgedost in kleurige, echt Middeleeuwse kos tuums, ontrolde zich voor hun ver baasde ogen. „Het gestolen zegel" biykt het massief gouden stadszegel te zyn, dat de stad geschonken is door Graaf Floris5, maar dat ontvreemd wordt en daardoor het middelpunt wordt van vele verwikkelingen en intriges, omdat het kostbare voor werp, tegen wil en dank, nogal eens verwisselt van eigenaar. Het to neelstuk bevat dan ook vele ele menten om de spanning bij de toe schouwers tot een zeer hoge graad op te voeren. Met veel vaart en verve werd gespeeld door de „actri ces en acteurs" en zij slaagden allen erin, mede door hun enthousiasme, maar ook door het uitstekend grime-werk. Juiste en rake typerin gen op de plahken te zetten. Uit al les bleek dat speelsters en spelers met heel veel plezier er mee bezig waren hun leerlingen een fijne middag te bezorgen. De reaktles uit de zaal bewezen wel dat het publiek het gebodene op prijs wist te stellen en met volle teugen genoot. En bo vendien waren er dan nog de heer- ïyke flesjes frisdrank en koeken die in de pauzes werden rondgedeeld. Pauzes, die door de heren Boening, J. Diemer, J. Hesse en G. J. v. 't Holt benut werden om met be kwame, vlotte hand de decors te wisselen; de heer J. Plantinga had de zorg voot de lichteffecten en an dere voorkomende werkzaamhe den achter de schermen op zich ge nomen. Tonelisten De speelsters en spelers, die voor dit stuk tekende waren van de Dorpsschool de dames H. Aaldrik, de deftige door pijnen gekwelde burgemeestersvrouw en A. v. Be- nthem, dochter Hendrikje, die zich heftig verzette tegen de keus van haar ouders ten aanzien van haar toekomstige echtgenoot (zij vorm den met de'heer J. Broere het bur gemeestersgezin) en de heren A. Waakop Reyers, die als Symen Si- monszoon op slimme wijze alle be driegers wist te ontmaskeren en A. Otten, die het aan deze intelligente Symen te danken had, dat hij als secretaris toch mocht huwen met Hendrikje, de burgemeestersdoch ter. Van de Kolschool speelden mee de dames D. Spithoven, de lieftallige, nieuwsgierige dienstmaagd van het burgemeestersgezin en K. Kreeftenberg, de goedhartige Maaike-meu en de heren J. V. Dor- las en W. Dalhuizen, resp. de ele gante, doch niet zeer betrouwbare jonker Reinier van Schuylenburg en de Schout, die het met de eer lijkheid ook niet al te nauw nam. De Haarschool leverde mej. J. Ran ter als Brechtje, de lieve aangeno men dochter van Maaike-meu en de heren J. V/. Jonker en G. te Win kel als de rakkers die voor de open bare veiligheid moesten zorgen en J. Bult, de zielige doch geslepen stadsblindma. Als figuranten tra den op enkele leerlingen van de L.H.N.O. De Noordenbarg en van de scholengemeenschap, die door hun enthousiast meeleven in het stuk en hun aangepast spel extra luister wisten bij te zetten aan dit kleurrijke geheel. Aan mevr. B. Broere-Bos, als souffleuse, was de niet gemakkelijke taak opgelegd om de actrices en acteurs voor al te ernstige ontsporingen te behoeden. Al met al een prachtig geslaagd St. Nicolaasfeest voor de oudere leer lingen van de openbare basisscho len te Holten. De honderdste editie van het ra dioprogramma „Für Elise", het zcmdagochtendprogramma op Hil versum 4, wordt aanstaande zon dag, 10 december, omlyst met een monstermuziekmanifestatie van uit het Concertgebouw in Amster dam. Het orkest, dat is geselecteerd uit amateurs uit het gehele land, zal bestaan uit 134 violisten, 30 altvio listen, 35 cellisten, 4 contrabassis- ten, 91 dwarsfluitisten, 26 hoboïs ten, 39 klarinettisten, 11 fagottis- ten, 11 trompettisten, 12 hoornis ten en 7 trombonisten. Eén van de 11 trompettisten is onze plaatsgenoot Bert Fransen» trompettist bij de Holtense Mu ziek Vereniging HMV. Als solisten werken mee pianist Daniel Wayenberg en Louis van Dijk op piano en orgel. Onder lei ding van dirigent Jan Stulen wordt uitgevoerd een door Pi Scheffer ge arrangeerd stuk op het thema van „Für Elise". Behalve op de radio za! deze uit voering ook van 11.00 uur tot 12.30 uur vla Hilversum II door de tele visie worden uitgezonden.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5