TAALPRAATJE Investeringssubsidie dob- en bnnrtbniswerk Relatienota en landschapsparken Politieke scholings- cnrsns voor vronwen Regionale voorlichtings avond F J.V. Programma Blauw Wit Touwtrekvereniging „0KIA" traint weer Taf eltennisvereniging Holten SV Holten Dubbel lichtgevende Kerstkaarsen UITSLAG DISC0L00P afd. atletiek Landbouwschap sprak met Staatssecretaris HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 DECEMBER 1978 - PAG. 15 Nieuwe sportieve versie van de Renault 14de 14 TS ie Renault 14 heeft, sinds de Intro- tuctie in februari 1977, een stevige (laats op de Nederlandse markt feroverd. Een marktaandeel van door één enkele uitvoering; de Re nault 14 TL. Om verdergaand succes te verze keren was het noodzakelijk het gamma uit te breiden. Begin sep- 1,1% werd hoofdzakelijk verkregen tember werd de luxueus en com- Wettelijk, wettig, wettisch Dit zijn drie afleidingen van het zelfstandig naamwoord wet. Ze hebben verschillende betekenis sen. Wettig en wettelijk geven nog wel eens moeilijkheden en worden soms verwisseld. Het weinig ge bruikelijke wettisch, hoewel het wat Duits aandoet is het goed Ne derlands, wordt van personen ge zegd. Het betekent: zich streng aan de wet houdend. Wettisch heeft een ongunstige gevoelswaarde (star, overdreven de wet toepassend). De ambtenaar van Sociale Zaken was een wettisch man, die zich star aan de normen van de Bijstandswet hield. Wettelijk betekent: tot de wet be horend, bij de wet vastgesteld. Dat is een wettelijk voorschrift. Wette lijk bevoegd zijn een bepaald ambt uit te oefenen. Wettelijke aanspra kelijkheid, meestal in verband ge bracht met veroorzaakte schade. „Die auto was alleen tegen W A. verzekerd" Het wettelijk erfdeel of de legitieme portie (vaststaand erfdeel dat aan erfgenamen in de rechte lijn wordt toegekend) In al deze gevallen mag wettelijk niet vervangen worden door wettig. Wettig betekent: overeenkomstig de wet, erkend. Het komt in tal van uitdrukkingen voor. Wettige be taalmiddelen. Een wettig bewijs. Een wettig huwelijk (door de bur gerlijke stand geregistreerd huwe- llijk). Vandaar: wettig getrouwd zijn. Uit een wettig huwelijk wor den wettige kinderen geboren. Wettig gedeponeerd handelsmerk. Krachtens de merkenwet inge schreven. Dit wettig kan niet wor den vervangen door wettelijk. Als toegift het verschil tussen wetsovertreding en wetsschennis. Ieder die niet handelt naar de wet ten is een wetsovertreder. Dit kan uit onwetendheid en te goeder trouw gebeuren. Wetsschennis is veel sterker. Dan is er kwade trouw in het spel. Wetsschennis is wets overtreding door iemand die de wet moet handhaven en toepassen. Van onwetendheid is er dan geen sprake. Zorgelijk zorgwekkend De woorden zorgelijk (ook zorglijk) en zorgwekkend worden nog wel eens verwisseld. Toch is er verschil in betekenis. Zorgelijk is: zelf zorg hebbend. Zorgwekkend wil zeggen bij anderen zorgen veroorzakend. Op dit moment is de F.N.V. met zeer veel zaken bezig welke stuk voor stuk een grote rol spelen in de belangen van alle werknemers. Met name valt hierbij te denken aan Bestek *81 en aan het Arbeid svoorwaardenbeleid 1979 Onder werpen welke in de nieuwsmedia en vakbondspers de laatste tijd een centrale plaats innemen. In ver band met deze aktualiteiten orga niseert de F.N.V. dinsdagavond, 12 dec. as. in hotel „De Ster", Grote straat 91 te Goor een regionale voorlichtingsavond. Spreker die avond is de landelijk F N V. be stuurder H. Bode te Amsterdam. Aanvang 8.00 uur. Tijdens deze bij eenkomst zal ruimschoots gele genheid worden geboden voor het stellen van vragen en discussie. Arbeidsrecht 10. Spreekuren van het Regionaal Bureau voor Arbeidsrecht Almelo met ingang van 1 januari 1979 ALMELO de 2e en 4e dinsdag van de maand van 17.S0-19.00 uur in het gebouw „De 8chipbeek", Schip beekstraat 26. uitsluitend op af spraak. DEVENTER de 4e donderdag van de maand van 16-20 uur aan de A. J. Duymaer van Twiststraat 14. Op de 2e en 4e woensdag van 18-19 uur houdt de korrespondent spreek uur. Vroeger werd zorgelijk ook ge bruikt voor zorg tonend. „Die moe der was zeer zorgelijk voor haar kinderen". Deze betekenis is thans weinig gebruikelijk en verouderd en verdrongen door zorgzaam. „Een zorgzaam huismoedertje". De regering vond de toestand zor gelijk (gevaarlijk, onrustbarend). Het gezin verkeerde in zorgelijke omstandigheden. Hij zette een zor gelijk gezicht De gewonde werd in zorgwekkende toestand in een zie kenhuis opgenomen. Verantwoording - verantwoordelijkheid Verwisseling kan ook plaats heb ben bij verantwoordelijkheid en verantwoording. Verantwoorde lijkheid wil zeggen: verplicht zijn de gevolgen van een daad op zich te nemen, aansprakelijk zijn. Deze plicht wordt tegenwoordig zelfs uitdrukkelijk en met een zekere „trots" gemeld. „De groep eiste de verantwoordelijkheid voor de poli tieke moord op". „De minister draagt de verantwoordelijkheid voor de juiste uitvoering van de be groting". „Ingezonden stukken val len buiten de verantwoordelijkheid van de redactie. Verantwoording betekent: ergens rekenschap van geven, rechtvaar diging. „De penningmeester legde rekening en verantwoording af over het beheer van de kas". Daarna is hij niet meer verant woordelijk voor het gevoerde be leid. pleet uitgevoerde Renault 14 GTL geïntroduceerd. Nu brengt Renault ook de nieuwe Renault 14 TS op de markt. Daar mee is de Renault 14 serie gecom pleteerd tot drie versies: de Rena ult 14, de Renault 14 GTL en de Renault 14 TS. Hoger vermogen en koppel Evenals de Renault 14 en 14 GTL heeft de Renault 14 TS een voorin dwarsgeplaatste viercilinder mo tor met een inhoud van 1218 cc. De Renault 14 TS is echter voorzien van een dubbele carburateur, een gewijzigde nokkenas en een dubbel uitlaatspruitstuk. Hierdoor werd een hoger vermogen van 50,5 KW (ISO) bij 6000 toeren en een koppel van 92 Nm bij 3000 toeren verkre gen. Dit resulteert in eenzeervlotte acceleratie en een topsnelheid van ruim 155 km./u. Zeer luxueus en compleet uitgevoerd In het zeer luxueus uitgevoerde in terieur vallen vooral de zeer com fortabele voorstoelen met aparte lendensteunen op. De hoofdsteu nen zijn standaard. Centrale por tiervergrendeling en de electrisch bediende zijruiten op de voorpor tieren behoren tot de standaardui trusting Het 'dashboard is ook zeer com pleet uitgevoerd met o.a. een toe- renteller; quartzklokje en een koelv loeistof-temper atuurmeter. Er is ruimte voor luidsprekers in de voorportieren gecreëerd; radio ontsteking en een dakantenne zijn van fabriekswege gemonteerd. De met H4 lampjes uitgeruste vier kante koplampen en de ruitenwis ser en sproeier op de achterruit zorgen onder slechte weersom standigheden voor goed zicht. Uiterlijk onderscheidt de Renault 14 TS zich door de fraaie velgen en een .sportrstriping' tussen de beide buitenspiegels en koplampen. Prijzen De prijzen van de drie verschil lende Renault 14 modellen bedra gen: Excl. 18% B.T.W. Incl. 18% B.T.W. Renault 14 f 12.338,98 f 14.560.- Renault 14 GTL f 133.093,22 f 15.450.- Renault 14 TS f 13.940, G8 f 16.450.- Tegen meerprijs is verkrijgbaar: -kunstleren bekleding f250.- f295.- - metaalkleur f 309,32 f 365.- - vouwdak f 635,59 f750.- - zonwerend glas/gelaagde voor ruit f381,36 f450.- De afleveringskosten bedragen f247.-, incl. btw. (Incl. ML. "fectyl- behandeling en legeskosten; excl. benzine.) Op het begrotingsartikel van club- en buurthuiswerk (ministerie van CRM) is over 1978 incidenteel een bedrag vrij gekomen van ongeveer 6 milj. gulden. Om hiervoor een wijze van besteding te vinden die niet structureel doorwerkt in de volgende jaren is gekozen voor verbetering van zeer slechte ac commodaties voor club- en buurt huiswerk door het verlenen van 50% subsidie a fonds perdu in in vesteringskosten. Overleg met het Koningin Juliana Fonds heeft ertoe "geleid dat dit fonds bereid is aanvullend een bij drage van 50% te verlenen en wel in de kosten van inventaris en appa ratuur. Om een verantwoorde toe deling van de beschikbare midde len over de vele ingediende verzoe ken te bereiken is aan de volgende gevallen prioriteit gegeven: a. Er is van rijkswege een harde subsidieverplichting ontstaan door een schriftelijke toezegging om in principe (investeringssubsi die te verlenen, waaraan door geb rek aan middelen tot nu toe geen gevolg kon worden gegeven. b. Er is van rijkswege een morele verplichting tot subsidiëring ont staan door langdurig overleg van de instelling met de afdeling Club- en Buurthuiswerk van het ministe rie over plannen voor nieuwbouw of verbouwing waarbij aantoonbaar vergaande verwachtingen zijn ge wekt. c. Er ls van rijkswege een morele verplichting tot subsidiëring ont staan doordat de instelling jaren lang verzoeken tot nieuwbouw of verbouwing heeft4ngediend, waar over langdurig overleg met de bui tendienst van het ministerie heeft plaatsgevonden. d. Er is sprake van een calamiteit zoals brand (waarbij ervan wordt uitgegaan dat het gebouw op rede lijke wijze verzekerd was) of nood gedwongen amovering van het ge bouw (bijv. door wijziging van het bestemmingsplan). Aan 22 instellingen voor club- en buurthuiswerk over het hele land verspreid zal op deze wijze een in vesteringssubsidie a fonds perdu van 50% worden verstrekt voor nieuwbouw, herbouw of verbou wing. Het is zaterdag 2 december. Tijd voor de „Speculaaspoppenloop" bij de Zessprong in Gorssel. Het is 10 uur 's ochtends, prachtig win terweer, met een zwak zonnetje. Vele tientallen lopers, alle in prach tige kleuren gestoken, staan klaar voor hun 5, 10 of 15 km. Aad Stey- len, eens Nederlands beste marat honloper klimt op een paaltje en lost het startschot en weg zijn ze. Onder hen Henk Reltsema en Meindert Koopman. Elkaar gewel dig opjagend bepalen zij de 10 km. loop. Meindert is Henk in de sprint te snel af, de tijden mogen er zijn resp. 35.45 en 35.55 min. Appie Koetsier en Horst Louws ver dwaalden onderweg en liepen tijden om niet over naar huis te schrijven. D-Juriior Gert Masselink liep op de voor hem ongebruikelijk 5 km. een uitstekende tijd van 24.25 min. SENIOREN Blauw Wit 1-Eversberg 1 a 2 30 u., v. 1.30 u. DES 4-Blauw Wit 2 a. 2.30 u., v. 1.30 u. Blauw Wit 3-Den Ham 6 a. 10.30 u v 10.00 u. Enter V8-Blauw Wit 4 a. 11.00 u.. v. 10.15 u. Blauw Wit 5-VESOS 5 a. 10.30 u.. v. 10 00 u Enter V. 10-Blauw Wit 6 a. 12.45 u.. v 12.00 u. Bij afgelasting is er training voor de selectiegroep. DINSDAG 12 DEC. SWN 1-Blauw Wit 1 a. 19.30 u v. 18 45 u. (sportpark Gagelman) JUNIOREN: Blauw Wit Al-MW'69 Al 12 30 u RKSV Bl-Blauw Wit BI a. 2.30 u.. v. 2 00 u. Holten B2-Blauw Wit B2 a. 1 00 u. Enter Cl-Blauw Wit Cl a 2.30 u PUPILLEN Enter Dl-Blauw Wit Dl a. 11 00 u v 10.15 u. Blauw Wit D2-8WN D5, a. 10.00 u. Een delegatie uit het dage lijks bestuur van het Land bouwschap heeft op don derdag 16 november een bezoek gebracht aan de heer Wallis de Vries, Staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Het Landbouwschap gaf daarbij een nadere toelich ting op zijn reacties aan de Tweede Kamer over de Om in Soweto, een „slaap stad" in de buurt van Jo hannesburg, waar zwarten mogen werken voorzover blanken hen nodig hebben, een coöperatief kaar sen-fabriekje op gang te helpen, ter bestrijding van de verderfelijke werke loosheid, worden dezer da gen vanwege het Gerefor meerd en Hervormd We- relddiaconaat en vanwege de stichting Hulp aan Ker ken en Vluchtelingen 100.000 kaarsen in Neder land verkocht. In onderling overleg hebben de beide Diaconieën in Holten en het Holtens Fonds voor Internationale Hulpverlening samen 180 van deze kaarsen aangekocht om deze lande lijke actie te steunen zónder dat hiervoor ook weer eens een plaatse lijke actie gevoerd behoeft te wor den. Het Holtens Fonds voor Inter nationale Hulpverlening heeft een aantal van deze kaareen ter be schikking gesteld aan de Sectie La tijns Amerika van de Gemeentelijke Commissie Werelddiaconaat om daarmee de Advents-actie „Solid- aridad" te ondersteunen. Het is voor de Sectie Latijns Amerika een vreugde dat zij door een klein ge schenk van twee kerst-kaarsen (merk „Ukukhanya". dat betekent Breng licht in de duisternis") iets kan bijdragen aan de Adventsvie ring of Keretwijding van èlle ver enigingenen en groepen in onze ge meente. In een begeleidend schrij ven aan alle verenigingen en groe pen, die op enigerlei w ijze een Kere twijding of Kerstfeestviering hou den, schrijft de sectie Latijns Ame rika naar aanleiding van deze dubbel lichtgevende kerskaarsen. „Hun stralen willen niet alleen u verblijden, maar deze kaarsen wil len ook licht brengen in het bestaan van medemensen in Soweto. Wij ho pen en verwachten dat de collecte voor „Solidaridad" op uw Kers- twUdingof viering zo verrtroostend en hoopgevend licht magbrengen in de duistere nood van vele medemen sen in Latijns Amerika", (giro 875587. Rabobank te Holten, t g v. rek. „Werelddiaconaat" mét ver melding „Solldartdad"). In februari zal in Holten bij vol doende deelname weer een kursus politieke scholing van start gaan. De bijeenkomsten zijn op de maandagavonden 5 en 12 februari en 12 en 19 maart Aanvang 204)0 uur. Wij proberen steeds een forum sa men te stellen met vertegenwoor digers van verschillende politieke partijen. Na de inleiding van de fo rumleden kunnen de deelneems ters eerst met elkaar, daarna ook met het forum diskussiëren. Dis- kussieleidster is mevrouw E. Bervoets-Wiersma uit Markelo. Iedere deelneemster krijgt van te voren de diskussiepunten en de daarbij behorende toelichting. De onderwerpen die deze keer aan de orde zullen komen zijn: Rechten van minderjarigen; Zorgen rond de gezondheid; Recht op wonen; Buis in eigen huis. Politiek is niet alleen voor mannen. Door deel te nemen aan deze cursus krijgt u een brede informatie over zaken die ons allen aangaan, waar wij allen mee te maken hebben of kunnen krijgen. Het is goed daar over samen met andere te kunnen praten. De kursus staat open voor alle vrouwen. U kimt zich opgeien en inlichtin gen vragen bij een van de onder staande leden van de werkgroep: Mevrouw A.M. Ladiges-van der Linden, Churchillstraat 149, teL 17 96; Mevrouw G.O. Koelemay- Abspoel, Churchillstraat 25, tel 29 57; Mevrouw A. Dul-de Fockert, Churchillstyraat 26, tel. 24 88; Me vrouw Z. Schutte-Jansen, Rijs- senseweg.4a, tel. 17 81; Mevrouw H. van der Meulen-Kolkman, Raal- terweg 10, tel. 20 33; Mevrouw F.A. van der Wijk-Oomkes, Ab Jansens- traat 6, teL 24 62. Werkgroep „P.S.CvV Holten" Het eerst deel van de competitie is bijna ten einde en in januari begin nen we weer opnieuw. Voor Holte naren (jong en oud), die kan scha ken een mooie gelegenheid om eens een- kijkje (en dat niet alleen) te komen nemen op „Meermans kamp", maandagavond 19.30 u. U bent van harte welkom. Zondagmiddag 26 november om 1.00 uur klonk het startschot van de sportieve hardloopwedstrijd van hotel „Witkamp" in Laren naar „de Wippert". Er starten ruim 40 deelnemers waaronder 9 proflopers onder begeleiding van vele suppor ters en enkele sponsorauto's werd het 7 km lange parcour afgerlegd. Als eerste eindigde bij de proflo pers: le Henk Reitsema; 2e Mein dert Koopman; 3e Marinus Baltus allen te Holten. De eerste bezoeker was André Beuzel uit Exel die als 5e binnenk wam. 2e Gerrit Olden (6e binnen); 3e Henk Eggink (9e binnen). De oude deelnemer (42 jaar) Arend Wesseldijk uit Laren kwam als 14e binnen. De eerste discjockey fi nishte op de 12e plaats. De huldi ging had om vier uur plaats in „De Wippert" waar tevens de bekers op vochtvastheid werden getest. proefgebieden landschap sparken en de toepassing van de Relatienota. Met name ten aanzien van de land schapsparken stelt het Landbouw schap dat een grotere mate van duidelijkheid van het beleid op ba sis van concrete maatregelen noodzakelijk is. Hierbij moet vooral rekening worden gehouden met de wensen van de agrarische onder nemers in de betrokken gebieden. De Staatssecretaris toont in be langrijke mate begrip voor de wen sen van het bedrijfsleven. Hij be klemtoont nogmaals dat het niet de bedoeling van de regering is om nationale landschapsparken tot „stilstandsgebieden" te verklaren. Daarbij zal ook een moderne land bouwontwikkeling mogelijk moe ten blijven. De heer Wallis de Vries zal er naar streven het wantrouwen bij de landbouw en de onzekerheid voor individuele bedrijven weg te nemen door de nadruk te leggen op een gericht aantal zorgvuldig gese lecteerde proefnemingen welke duidelijk zullen moeten maken waar het in landschapsparken om gaat. Daarbij denkt de Staatsse cretaris aan de mogelijkheid dat betrokkén agrariërs in deze gebie den vrijwillig duidelijk omschre ven, op hun bedrijfsvoering afge stemde, beheers- en onderhoudso- vereenkomsten kunnen afsluiten, alsmede aan subsidiemogelijkhe den voor de instandhouding van streekeigen bedrijfsgebouwen. De delegatie uit het dagelijks be stuur van het Landbouwschap constateert met voldoening, dat de Staatssecretaris met dit voorstel in belangrijke mate tegemoet komt aan de door het Landbouwschap wenselijk geachte duidelijkheid in het beleid De Staatssecretaris stelt het op prijs over de uitvoering van het beleid, voor zover hiertoe aanleiding bestaat, nader met het Landbouwschap in overleg te kun nen treden. Na een korte najaarspauze traint touwtrekvereniging OK3A weer in manege „'Beldman" aandeMarke- loseweg. Zeer verheugend is dat er zeven nieuwe actieve leden zich hebben aangemeld die nu in de toekomst de oude leden zullen gaan vervangen in de A-ploeg. „OKIA" loopt deze winter met twee ploegen mee te doen aan de indoor bekerwedstrijden waarvan de eerste zal plaatsvinden op za terdagavond 16 december in „ma nege Voorst" te Voorst, onder aus piciën van de Ned. Touwtrekbond. Mochten er nog heren zijn die ook graag de touwtreksport willen beoefenen ze kunnen zich opgeven tijdens de training, die onder lei ding staat van Henk Klaasses, elke donderdagavond in manege Bel dman, aanvang half negen of bij de secr. de heer A. Wanstak, tel 19 22. Deze week werden de laatste weds trijden gespeeld van de najaars competitie. Het juniorenteam Holten-a speelde uit tegen D.T.S.C. Voor Holten-a speelden Marcel Kok, Robert Klein-Wassink en Henk W es te rik. Bij de tegenstander was een zwakkere speler, die tegen alle drje jongens van Holten het loodje moest leggen. Marcel en Henk wisten verder geen punten te scoren, terwijl Robert nog een partij wist te winnen. Zo kwam Hol ten aan 4 punten. Robert had ook nog een 3-setter gespeeld, die hij jammer genoeg niet op zijn naam wist te brengen. Het dubbelspel door Henk en Robert ging ook ver loren, waardoor de einduitslag 6-4 werd voor D.T.S. uit Enschede. Het derde team speelde tegen D.T.S. 11. Dit team was de vorige week al kampioen geworden in de klasse 5M en gepromoveerd naar de vierde klasse. Er zijn dan ook geen spectaculaire partijen te melden. Alleen Hans Weltink kwam in zijn laatste set bijna tot winst (21-19, 21-19). De eindstand van 10-0 in het voordeel van DTS, wekte dan ook geen verwondering. Het vierde team moest deze week thuis spelen tegen HPV 1 uit Hen gelo. HPV is kampioen geworden van klasse 5R dus was het niet zo moeilijk te raden welk team met winst naar huis zou gaan. Greta Overvelde, Marian de Vrijer en Bea Teeselink deden hun best om van de tegenstander een puntje te pak ken, wat Greta bijna lukte, maar in een spannende derde game moest ze zich toch gewonnen geven. De eindstand werd 0-10.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15