Beheer en onderhoud van houtwallen ««IS VAN NEBERLANDSE KUNSTENARESSEN "1 Live-muziek Lady Lake terug in De Schure verschenen Schrijf- avonden voor hulp aan politieke gevangenen doming. W.M. van der Graaf Hd van de Werkgroep Natuur en Milieu afd. Holten Emancipatie „Anders geregeld" HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 DECEMBER 1978 - PAG. 13 „Kunst is Vrouwelijk", is de titel van de vierde aflevering van Openbaar Kunstbezit met als thema de vrouw in de beeldende kunst. Wie boeken over kunstgeschiede nis doorbladert ziet vrouwen vaak afgebeeld op portretten, als naak ten, godinnen of allegorische figu ren: zelfs „De Schilderkunst" is een vrouw. Maar in datzelfde boek is vaak geen enkel vrouwelijke kunstenaar te vinden. Terwijl ze er wel degelijk geweest zijn. Liesbeth Brandt Corstius en Rosa Lindenburg schrijven in dit num mer de geschiedenis van Neder landse kunstenaressen en zij gaan in op de vraag wat vrouwen ervan weerhield om kunstenares te wor den. Zo wordt in 1861 in de „Kunst- kronijk" nog geschreven: „Het mannelijk genie heeft niets te vre zen van den vrouwelijke smaak", want vrouwen moesten zich bezig houden met die onderwerpen en technieken die men bij uitstek vrouwelijk vond, zoals het schilde ren van bloemstukken en miniatu- ren en het graveren: „Aan haar vèrblijft vooral de graveerkunst, die kunstvolle opoffering, die zo geheel overeenstemt met de zelf verloochening en onverpoosden arbeid die de echte vrouw zoo gaarne beoefent en die voor haar eene soort van godsdienst is. Ein delijk verblijven aan haar die min der schitterende kunstvakken, die meer eigenaardig met hare natuur en haar karakter overeenkomen". Uit alles blijkt dat ook van een vrouw met een duidelijke aanleg voor beeldende kunst in eerste in stantie verwacht wordt dat zij thuis voor haar man en kinderen zorgt. Marjan Boot zet uiteen wat hiervan de sociaal-ekonomische achter gronden zijn. Niet alleen de positie van de vrouw als kunstenares en huisvrouw wordt behandeld. Bettina Spaanstra-Polak laat zien hoe in de schilderkunst aan het einde van de vorige eeuw een aantal typische mannenideeën over de vrouw hun vorm vond in voorstellingen van de „goede" en „slechte" vrouw. Din Pieters tenslotte schrijft over feminische kunst, een kunststro ming die ongeveer tien jaar geleden tegelijk met de opkomst van het feminisme ontstond. Televisie en Radio Met het thema over de vrouw en de beeldende kunst wordt jaargang 1978. van Openbaar Kunstbezit af gesloten en dit valt samen met het laatste televisieprogramma dat in het kader van de NOS wordt uitge zonden. Het is een film van Agna Arens en Saskia Bos die op zondag 3 december op Nederland 1 om 22.30 uur werd uitgezonden onder de titel: „De vernietiging van het valse vrouwbeeld". De toekomst van Openbaar kunst bezit is, voor wat de radio- en tele visieuitzendingen betreft, nog steerds onzeker. Over de voortzet ting van de relatie van de NOS met Openbaar kunstbezit en een moge lijke nieuwe vorm van samenwer king is nog steeds geen nieuwe be slissing gevallen. Openbaar kunstbezit gaat iederen 2 maanden verschijnen In 1979 zal Openbaar kunstbezit het aantal afleveringen tot nog toe ieder kwartaal - verhogen tot zes per jaar en dus voortaan iederen twee maanden verschijnen. Door deze verhoging van de verschij ningsfrequentie zullen meer the ma's kunnen worden behandeld. Abonnees zullen weeer kunnen kiezen tussen losbladige afleverin gen (die kunnen worden opgebor gen in de ringband) en de kunst schriften, waarvan het aantal ab onnees intussen enorm groeide. Deze gebonden vorm van de thema-nummers blijkt in een be hoefte te voldoen: veel bestaande abonnees kozen voor de gebonden uitvoeringen ook nieuwe abonnees geven aan de kunstschriften de voorkeur. De Deventerse symfonische rock band Lady Lake zal zaterdag a.s. weer een live-optreden verzorgen in J.S. De Schure. Deze groep trad vo rig jaar voor het eerst op in de Schure waarbij ze een stampvolle zaal trok. Na dit optreden in Holten heeft ze ondermeer gespeeld in het voorprogramma van Earth And Fire en Kayak en heeft lnTfflWr dels haar eerste LP, getiteld No Pictures, uitgebracht. Ze is op het ogenblik bezig met een tweede LP waarvan de titel nog niet bekend is. Enkele nummers van deze nieuwe LP zullen zaterdagavond ten ge hore worden gebracht door deze vijfmansformatie. Zaterdagavond vanaf 9 uur in De Schure. Einde be richt. Vrijdag 1 december heeft staatssecretaris J.G. Iiraai jeveld-Wou ters van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk „Anders geregeld" aan het Parlement aangeboden. „Anders geregeld" bevat de bepalingen, voor komend in wetten, algemene maatregelen van bestuur en ministeriële besluiten, waarin onderscheid wordt gemaakt tussen vrouwen en man nen en tussen gehuwden en ongehuwden. Niet alleen bepalingen die de laat ste tijd in de belangstelling staan, zoals de ontslagvolgorde bij kost winners, zijn in het overzicht opge nomen, maar ook bepalingen als die uit het Tramwegreglement, waarin staat dat het „aan mannen is verboden zich te begeven in rij tuigafdelingen of wachtlokalen welke uitsluitend voor vrouwen zijn aangewezen." Een dergelijke bepaling zal vrij snel gewijzigd kunnen worden maar minder een voudig ligt dat bijvoorbeeld met de bepaling dat „om redenen van vei ligheid niet meer dan één vrouw deel mag uitmaken van de voorge schreven bemanning" van schepen op de Rijn. Voor een wijziging van een dergelijke bepaling is interna tionaal overleg nodig. Een andere opmerkelijke bepaling is het voor schrift dat vrouwen met ernstige menstruatiestoornissen onge schikt worden verklaard voor het veilig besturen van grote vliegtui gen. In hetzelfde artikel staat ook dat zwangerschap of vermoeden daarvan tijdelijke ongeschiktheid ten gevolge heeft. .Anders gere geld" laat onder meer zien dat vrouwen tot nu toe op booreilan den alleen kantoor- of kantinewerk mogen verrichten, dat ter dood veroordeelde vrouwen die zwanger zijn -éérst hun kind ter wereld mo gen brengen vóór het vonnis wordt voltrokken, dat jongens en meisjes op kleuterscholen op hetzelfde toi let mogen, maar zodra ze op de la gere school komen gescheiden toi letten moeten aantreffen, en dat vrouwelijke noodwachters alleen ingekwartierd mogen worden in gezinnen waarin al een vrouw aan wezig is. Voor enkele van de bepa lingen zijn binnenkort al wijzi gingsvoorstellen van de regering te verwachten. Zo zal in de nota van staatssecretaris Nooteboom van Financiën over de belastingheffing van echtparen die medio 1979 ver wacht wordt de aparte behande ling van vrouwen in de belasting wetgeving een centrale rol spelen. Binnenkort is ook een we tsontwerp te verwachten tot wijziging van de bepalingen in het Burgerlijk Wetr boek waarin het primaat van de man tot uiting komt, een wetsont werp waarover ook de Emancipatie Kommissie heeft geadviseerd. „Anders geregeld" is opgesteld naar aanleiding van een motie van het kamerlid Van Winkel (daterend van lOfebruari 1977) waarin deze de regering vroeg om „een inventari satie van de wettelijke regelingen welke in strijd geacht kunnen wor den met het beginsel van de gelijk- waardigheid van man en vrouw." „Anders geregeld" verschilt in twee opzichten van de omschrijving in de motie. In de eerste plaats wordt in het overzicht niet ais oordeel uitgesproken, dat bepaalde rege lingen in strijd zijn met het gelijk- waardigheldsbeginsel. Dat oordeel zal later worden geveld bij de „neu tralisering" van de wetgeving. In de tweede plaats bevat.Anders gere geld" niet alleen bepalingen waarin onderscheid naar geslacht wordt gemaakt, maar ook bepalingen die onderscheid maken tussen gehuw den en ongehuwden. Dat Is gedaan omdat in veel wettelijke bepalin gen geslacht en huwelijkse staat zeer nauw met elkaar zijn verweven én omdat het huwelijk en alle wet telijke consequenties daarvan sterk in de belangstelling staan. Alle departementen hebben mate riaal aangedragen voor de inventa risatie. De Centrale Directie Wet gevingen Juridische Zaken vanhet ministerie van CRM heeft daarop het overzjcht aangevuld en geru briceerd. „Anders geregeld" zal onder meer worden gebruikt bij het opstellen van een wet tegen de sekse-discriminatie. Het overzicht is medio december verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij in Den Haag. Jveral in de wereld, maar voor namelijk in de dictatoriaal ge regeerde landen, vertoeven mensen in kerkers, gevangenis sen en concentratiekampen om der wille van hun levensover tuiging, ras of geloof. Zij zijn vaak de voortrekkers in de strijd voor vrijheid en verdraagzaam heid van het volk waartoe zij behoren. Wij noemen hen „poli tieke gevangenen". De omstarê digheden waaronder zij leven zijn vaak erbarmelijk en dikwijls vallen zij ten offer aan martelin gen en andere onmenselijke praktijken. Argentinië, Chili, Uruquay en niet te vergeten Zuid-Afrika, met zijn apart- heidswetten, zijn er een voor beeld van. Maar ook dichter bij huis, in de Oostbloklanden, ver keren velen in zeer slechte om standigheden in concentratie kampen. Amnesty Internatio nal trekt zich al jaren het lot van deze politieke gevangenen aan. Vooral de laatste jaren is dit meer aan het daglicht getreden door de talrijke rapporten, welke door haar zijn uitge bracht. De plaatselijke werk groep van Amnesty Internatio nal tracht zich het lot van deze mensen aan te trekken door on dermeer jaarlijks in december schrijfavonden te organiseren, waarbij een beroep gedaan wordt op de autoriteiten van deze landen om deze mensen vry te laten en verder hun lot te verlichten. Dit jaar worden deze schrijfavonden gehouden op maandag, 18 december, om 19.30 uur in hotel Vosman en in gebouw Bethanië te Dijker- hoek. Materiaal en adressen zijn aanwezig. De praktijk heeft uit gewezen, dat dergelijke acties van grote betekenis zijn. Wat kan men beter doen dan aan het eind van het jaar nog een goede daad te stellen? Inleiding Vooral in het Oosten van ons land en met name ook in Holten komen veel houtwallen voor. Vaak in kleinschalige gebieden met een af wisselend patroon van boskom- pleksen, weidegronden, enken, boerderijen en kronkelige zandwe gen. De houtwallen komen de laat ste jaren steeds meer in de belang stelling te staan. Enerzijds ómdat er van agrarische zijde een toene mende druk bestaat om ze te ver wijderen; anderzijds omdat de me degebruikers van het platteland van mening zijn dat juist deze ka rakteristieke landschapselemen ten gehandhaafd en zelfs, zo moge lijk, uitgebreid moeten worden. Kernpunt van het probleem is daarbij dat een houtwal geen func tie meer heeft in de moderne agra rische bedrijfsvoering. Ontstaan en functie von houtwollen Eeuwen geleden was een houtwal een bittere noodzaak. Wanneer een stuk bos of woeste grond tot bouw land ontgonnen was, werd als be scherming, rondom deze akker, een wal aangelegd. Deze diende tegen het wild, de schaapskudden en de zandverstuivingen en was tevens grensafbakening. Door beplanting van de wal met b.v. meidoom, sleedoorn, gramen en eiken ont stond een dicht, ondoordringbaar struweel. Behalve dat de houtwal dienst deed als veekering, wildke- ring en grensafbakening verschafte hij luwte en schaduw voor het vee en bracht bovendien ook nog pro- dukten voort Afhankelijk van de geplante boomsoorten bestond de produktie uit: takkenbossen voor de bakkersovens, bezems (berk), looistoffen (eik), bonestaken, brandhout, rikposten en ander boerengeriefhout. Zoals uit het bo venstaande blijkt vormden hout wal en boerderij een organisch ge heel. Goed onderhoud om de wal al zijn functies te kunnen laten ver vullen was dan ook in het belang van de boer. Met goed onderhoud voorkwam men tevens dat de houtwal te veel uitgroeide waar door schaduw en wortelschade zou kunnen optreden. lundschuppclijke betekenis Omdat men voortdurend verze kerd wilde zijn van houtopbrengs ten van welke aard dan ook, han teerde men een bepaald kapsche- ma Afhankelijk van de boomsoort werd éénmaal in de 8 20 jaar ge kapt. Het was dan ook regel dat in een bepaald gebied houtwallen van verschillende leeftijd aanwezig wa ren om voortdurend over het ge wenste hout te kunnen beschikken. Juist dit afwisselende beeld van uitgroeiende, kaprijpe en gevelde houtwallen, verleende aan het landschap zijn aantrekkelijke ka rakter. Bovendien liet men vaak plaatselijk mooie rechtopge- groeide bomen als „blijver" staan. Huidige stcnd van zaken De betekenis van de houtwal voor de agrariër is de laatste tientallen jaren totaal veranderd. De eerder genoemde produkten boetten aan betekenis in en de tijd ontbrak om het onderhoud op normale wijze voort te zetten, waardoor de hout- wallen uitgroeiden tot hoge, iele bomen. Zowel landbouwkundig als ecologisch gezien een weinig aan trekkelijke zaak; immers hoge bo men geven meer schaduw op het aangrenzende land en onttrekken meer voedsel en water aan de grond dan het lagere hakhout Plaatselijk worden de wallichamen zelf door het vee aangetast en langzamer hand bleef van de eens zo prachtige houtwal niet veel anders meer over dan een soort ophoging met enkele bomen. Enerzijds zien we dat weinig tijd, geld en animo om het achterstallige onderhoud ter hand te nemen resulteren in toenemende druk om de houtwallen dan maar te verwijderen, anderzijds nemen pro testen van medegebruikers van het landelijk gebied tegen al te rigo- reuze ingrepen hand over hand toe. Wil men de rekreanten de agrariër beiden tegemoet komen, dan is het var» belang de techniek en de moge lijkheden van het onderhoud en in standhouding van de houtwallen nader onder de aandacht te bren gen. exploitatievorm. Niet elke ver waarloosde houtwal kan echter zonder meer gekapt worden. Af hankelijk van de situatie, boom soorten, onderhoudstoestand e.d. kan men een beslissing nemen over het toekomstige beheer. Daarbij doen zich de volgende om standigheden voor: A. De takken (telgen) zijn uitge groeid tot dikke stammen die na het afzetten niet meer zullen uitlo pen; is bovendien de houtwal slechts rudimentair aanwezig dan verdient het in dit geval aanbeve ling om de houtwal opnieuw in te planten. B. De telgen zijn van goede kwali teit; de houtwal kan worden afge zet en eventuele rechte telgen kun nen worden gespaard. C. Het geheel is landschappelijk van een zodanige waarde, dat be houd in de huidige vorm aanbeve ling verdient. Er kan dan worden volstaan met het hier of daar wat te snoeien. D. Hebben zich in de loop der tijd hulst, haagbeuk, zoete kers e.d. in de houtwal gevestigd dan kan men deze soorten incidenteel vrij stel len, d.w.z. dat men de in de nabij heid staande gewonere soorten af zet. Soorten als els, vuilboom, lijs terbes en eik lopen weer vrij goed uit; uiteraard afhankelijk van de leeftijd van de boom. E. Om het landschapsbeeld niet te sterk ineens te veranderen, is het van groot belang de houtwallen in een bepaald gebied niet allemaal op hetzelfde tijdstip te kappen, maar dit over een aantal jaren te verdelen. F. Het is voor de instandhouding van de houtwal noodzakelijk het uitgekapte hout niet te laten lig gen, doch af te voeren. Het dikkere hout kan verkocht worden aan de houthandel ter verdere doorver koop aan de vezelplatenindustrie. Takhout kan het best verbrand worden; echter niet op of dicht bij de wal. G. Mocht herstel van het walli- chaam noodzakelijk zijn dan kan dit met grond uit de naast gelegen greppels geschieden. Hierdoor wordt tevens de mogelijkheid, dat er wortels van de houtwal in het cultuurland doordringen en daar voedsel en water onttrekken, ver minderd. H. Uiteraard zal de wal moeten worden beschermd tegen het vee, meestal zal dit gebeuren door het op 0,75-1 m. vanaf en aan weerszij den van de houtwal plaatsen van een prikkeldraadafrastering. Een doelmatig geplaatste afrastering belemmert ook het storten van puin, afval e.d. door derden. I. Open plekken in houtwallen die nog niet aan afzetten toe zijn, die nen te worden ingeplant. Gewone inlandse eik verdient daarbij de voorkeur. Technische aonbevelingen: In het algemeen kan worden ge kapt als het blad van de bomen is. Dunne stammen kunnen het best plm. 10 cm. boven de grond worden afgezaagd. Dikkere stammen moe ten hoger worden afgezaagd tot een maximum van plm. 30 cm. boven de grond, zodat de jonge loten zich naar alle kanten kunnen ontwikke len. Zeker bij een oude wal hebben wij te maken met stammen van al lerlei dikten. Het gebruik van een motorzaag is in dergelijke gevallen Beheers- en onderhoudsrichtlijnen Periodiek kappen is het meest wenselijk en is in de meeste geval len ook het voortzetten van de oude te verkiezen boven het afzetten in handkracht. Rechte zaagvlakken zijn daarbij beslist niet noodzake lijk. sommige soorten moet men zelfs schuin afzagen, in verband met kans op inrotten. Bij gebruik van een motorzaag leidt bovendien een gemakkelijke werkhouding vanzelf tot schuin afzetten van de stammen. Mogelijkheden om het onderhoud te (laten) doen Als de eigenaar er niet toe komt om het onderhoud zelf te verzorgen dan zijn er op het ogenblik verschil lende mogelijkheden om het te la ten doen. Allereerst kan men de werkzaamheden uitbesteden aan een loonwerker of beplantingsaan nemer. De nota gaat dan uiteraard naar de opdrachtgever. Gratis, maar de eigenaar zal dan wel moe ten adviseren en assisteren, kan het werk verricht worden in het ka der van de zgn. „landgoedkampen" van de A.N.W.B. Vergelijkbaar hiermee is de inschakeling van mi lieugroepen en I.V.N. werkkampen. Een derde mogelijkheid is het in schakelen van de Sociale Werkver banden. Vele gemeentelijke So ciale Werkverbanden hebben de laatste jaren „buitenploegen" in dienst, die 's zomers de gemeente lijke plantsoenen verzorgen erf 's winters de hakhoutwallen van par ticulieren onderhouden. Vanwege de eisen die de Sociale Werkver banden stellen aan „niet baten op leverende werken" dienen de houtwallen waar het om gaat van groot landschappelijk en dus al gemeen belang te zijn. Het Staats bosbeheer kan dit verklaren en in zo'n geval kan er gebruik gemaakt worden van een regeling van de Rijksconsulent voor de Comple mentaire Arbeidsvoorziening waarbij de loonkosten van het on derhoudswerk voor 100% worden gesubsidieerd. Wel dient de eige naar in kwestie alle garanties voor het in stand houden van de wal af te geven. Onderhoud in relatie tot wettelijke voorschriften Volgens de Boswet is men ver plicht, tenminste een maand van te voren, te melden dat men voorne mens is te vellen te rooien, hande lingen te verrichten die de dood of ernstige beschadiging van de hou topstand ten gevolge kan hebben. Het periodiek vellen van grienden en hakhout behoeft niet te worden gemeld. Wel verdiend het aanbeve ling, voordat met de werkzaamhe den begonnen wordt, contact op te nemen met het Gemeentebestuur, om zich ervan te vergewissen of voor deze werkzaamheden een ver gunning van gemeentewege nodig is. Geraadpleegde literatuur: 1 Bos- bouwvoorlichting, 2 Landschap, 3 Hedges. Laten wc zacht zijn voor elkaar. Losse nummers van Openbaar kunstbezit zijn f 9.50 te koop in een aantal musea en speciaal te be stellen bij Openbaar kunstbezit. Postbus 55 55, 1007 AN Amster dam. Telefoon: 020-73 26 80. Abonnementen op hele jaargang 1979: voor het losbladige album f38.-; voor de kunstschriften f 33,-. Iedere abonnee ontvangt een gratis museumkaart.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13