CL Caravan RAI Caravan RAI 78 met 800 modellen moderniseringsfase Caravan-constructies ineen 9tlm17dec.78 Kleine caravan Op reis met de caravan is voor de caravanner een normale zaak. Op reis door de caravanwe reld niet. Wel voor ons om aan de vooravond van de Caravan RAI 78 een beeld te kunnen ge ven van het nieuws, vooral het technische deel daarvan. Al jaren wordt de caravan verbe terd. Interieurs smaak voller, betere benutting van de ruimte, meer ac cessoires en technische verbeteringen. Alleen al les wat zichtbaar is valt direct op. Daarom ook is men snel ge fascineerd of vindt men het minder attractief. Hetgeen er onder zit, chassis, wielophan ging, vering en beremming valt minder gauw in het oog. Toch zitten hier enorm be langrijke elementen. En dan niet te vergeten de constructie van de caravanopbouw en de isolatie. Deze twee laatste fa cetten zijn belangrijk voor het gewicht en voor het gebruik. Gezonde structuur De fabricage van caravans is van grondprincipe een facet met zeer veel gelijkenissen. Wel probeert iedere fabrikant met verfijningen in de technische sector en de aankleding het publiek voor zijn product te winnen. Dat is een gezonde structuur. Omdat er de laatste tijd vooral aan het gewicht en aan de wegliggmg veel verbe teringen zijn doorgevoerd, heb ben we in eerste instantie een fabriek bezocht die het com plete onderstel fabriceert en aan meerdere caravanfabrieken levert. Nu zijn er vele bedrijven die assen, veersystemen, rem men. chassis en bijbehorende onderdelen maken om een on derstel voor o.a. caravans" ge heel compleet te kunnen leve- modellen al compleet. Toch moet er een flink prijsverschil zijn. De gecalculeerde prijzen zijn bij de kleine maten erg scherp. De fabrikanten moeten heel rationeel werken om, die prijzen te kunnen handhaven. We vonden deze technische vernieuwingen zo belangrijk dat we er enkele dagen aan besteden om bij een achttal fabrieken in Zd. Duitsland, Frankrijk en België pools hoogte te gaan nemen wat er nu werkelijk aan het verande ren is. Dat is aan het uiterlijk, naast nieuwe kleuren en wat vormgevingsaspecten, nauwe lijks te zien Veel meer nieuws gaat schuil onder de vloer van de caravan en achter de alu minium buitenbeplating Op de RAI staan meer dan 800 verschillende modellen van 128 merken uit 13 landen. On derdelen- en accessoire-stands zijn er vele Ook de informatie over campings In diverse lan den en de mogelijkheden om te recreëren zijn er in ruime mate Er is van alles te zien. Daar is de Caravan RAI ten slotte voor. De nieuwe Grand Prix Cha teau caravan. Van voren schuin oplopend om de lucht- weerstand te verminderen. Naast Chateau heeft ook het, Finse merk Solifer een derge lijk caravan, waarbij de ge volgde daklijn nog bewuster aërodynamisch gelijnd is. ren. Vele jaren werden door caravanfabrieken de chassis zelf gemaakt en leverde de as senfabriek de as met wielen en reminstallatie. Uit documenta tie die we verzamelden bleek dat Alko in Günzburg (Zd- Duitsland) niet alieen één van de grootsten is, maar ook enorm veel research in ont wikkelingen heeft gestoken. Daarnaast beschikt deze fa briek over een unieke test- bank, waarop vele wegsituaties nagebootst kunnen worden. Caravanfabrieken, ook zij die geen Alko-assen toepassen, kunnen van deze testinstallatie gebruik maken. Het gaat te ver om een uitleg te geven wat allemaal gedaan kan worden en wat de registratie-appara- De Caravan RAI staat weer voor de deur. In tegenstel ling tot de Personenauto en Bedrijfsauto-RAI, die om de 2 jaar plaatsvinden, wordt de Caravan RAI ieder jaar gehouden. Het is één van de grootste, maar zeker de mooiste expositie op dit gebied in Europa. Al jaren is het gehele gebouwencomplex nodig om alles onder te brengen. Lang niet iedereen krijgt de oppervlakte toebe deeld die hij graag zou willen hebben om alles te kun nen presenteren. Maar er wordt hard gewerkt om meer ruimte te scheppen en misschien komt de Caravan RAI 79 voor een deel in het dan nieuw gebouwde aangren zende gedeelte. Dit illustreert duidelijk de groei in de vrije-tijds be steding. De caravan, de vouwwagen, de tent en de kam peerauto nemen een steeds belangrijkere plaats in om de vrije tijd door te brengen. Dat is een zo duidelijk gege ven dat er niet •aan.te tornen valt. Compactere auto's worden veel gevraagd. Niet alleen om dat er gemakkelijker mee in de stad gereden kan worden, maar ook omdat het gewicht lager ligt, waardoor minder wegenbelasting en een lager verbruik. Vele van de bezitters van d;t genre auto zouden graag in de vacantieperiode een caravan willen gebruiken om de vacantie mee door te Bij Bürstner is de trend naar rondzitgroephoeken nog verder doorgevoerd. In de Flipper Lux serie staat een ronde tafel in het midden van een doorlopende en comforta bel beklede bank. Vooral at tractief daar waar een 2e zi- thoekje aanwezig is. Toe te passenin grote toercaravans. Alko levert dus de complete onderstellen. Men past torsie- geveerde assen toe die met rubber en stalen elementen geveerd worden. Rubber heeft al jaren de overhand en staal neemt weer wat toe. Bij hen specifiek in een geheel nieuw ontworpen Delta SII torsie-as met' wielophanging., Een be langrijk aspect bij deze laatste ontwikkeling is dat de spoor breedte op iedere gewenste maat gemaakt kan worden. Verbeterde wielophanging Deze fabriek heeft naast de chassis-ontwikkeling ook veel research gedaan m.b.t. de as sen en veersystemen op zich. Een z.g. Schraglenkerachse verbetert de wegligging en naast dit belangrijke aspect heeft men o.a. met deze con structie ook bereikt dat de ca ravan rustiger achter de auto ligt, hetgeen dan natuurlijk ook voor de auto geldt en het rijden met de combinatie, spe cifiek voor de bestuurder, in niet geringe mate veraange naamt. Nu is het wel zo dat hoe geraffineerd de constructie en de uitvoering ook is, men natuurlijk nooit een te zware caravan achter de auto dient te trekken. De gewichtsver houding is erg belangrijk en hoe groter het verschil tussen auto en caravan hoe beter het rijgedrag. De vering bij een torsieas heeft normaal ca. 6 cm. uitslag. Ook dit wordt verbeterd en bij Alko liet men ons zien dat het door hun ge patenteerde systeem met. 3 rubber elementen in een speci aal gevormd stalen omhulsel ca. 9 cm veeruitslag gaf. Bij een zachtere vering heeft de band minder verend werk te doen met als voordeel een aanhanger/caravan die ook daardoor rustiger licht. De moderne chassis zijn zo geconstrueerd dat de belasting op ieder punt/deel van het chassis naar het midden ver plaatst wordt. Daar zijn de beide chassisbalken/dragers het sterkst. Vroeger was er een Comfort en ^cbnni. De carav. n wordt comforta beler, is uitgerust met meer nuttige accessoires, waardoor de leefbaarheid toeneemt en het gebruik het gehele jaar door mogelijk is Dat is tevens ook een betere besteding van het geïnvesteerde geld en met die weterschap zullen ook meer families er toe overgaan een caravan aan te schaffen. Voor de vouwwagen geldt dit in veel beperktere mate. De kampeerauto wint heel lang zaam terrein en is specifiek voor degenen die zich kunnen veroorloven vele weken op reis te gaan en dan verre afstanden afleggen. De hoge aanschaf fingsprijs, de vele bijkomende kosten etc. zijn remmingen die van invloed kunnen zijn. De laatste tijd zijn er in de caravan-bouw een aantal inte ressante ontwikkelingen waar te nemen, die voor het meren deel op twee belangrijke aspec ten zijn terug te voeren. Dat zijn de vermindering van het gewicht en de verbeterde weg ligging en vering van de cara van. Het eerste is van het meeste belang, omdat daardoor ook de lichtere auto gemakke lijker een caravan kan trekken. AMSTERDAM brengen. De fabrikanten van caravans zien dit in en geleide lijk aan ziet men een positieve ontwikkeling in die richting. Ook kleinere caravans worden weer meer gemaakt. Voor de fabrikant is de kleine caravan in de afmeting van ca. 3.20 meter niet zo interessant om te fabriceren De werkzaamhe den zijn hetzelfde als bij een grotere caravan en de uitrus ting is tegenwoordig bij alle Het houten geraamte met heel wat minder spant-verbindingen, een veel homogenere styropor, de binnenwand en de alumi- Op vacantie heeft U toch ook graag een comfortabel dak boven het hoofd. Dat biedt de caravan. Al naar ge lang de grootte wel meer of minder. Maar altijd voldoende om een prettig en aangenaam verblijf te garanderen. Bij de Eriba-Touring serie wordt op het stalen skelet een geheel polyester dak gemonteerd. Zijwanden maken een be langrijk deel uit van de op bouw van de caravan. Voordat deze bij de conventioneel ge bouwde caravan geplaatst worden, dienen kasten, keu kenunit, banken en toile truimte op de vloer neergezet te worden. Constructief wordt veel aandacht besteed aan stevige en lichte zijpanelen. De isolatie wordt meer en meer als dragend deel ge bruikt. o.a. bij Bürstner, Wilk en Chateau. Ook heeft Alko een testbank waarop caravans en aanhan gers uitvoerig en langdurig getest kunnen worden. Rij- en wegomstandigfaeden worden daar nagebootst met een dus danige frequentie die in de praktijk bij tienduizenden ki lometers niet gehaald kan worden. De grote trommels worden al naar gelang het testprogramma van ribben voorzien, die vele wegvarian ten uitbeelden. Links het v eersysteem met wielophanging van Grau en rechts de nieuwste torsieas van Alko. zijwand. Hoe het procédé ook tot stand komt- de caravan wordt er lichter en solider door. Men kan het een sand- wich-constructie noemen. We zagen dit o.a. btf Chateau en Bürstner. Andere fabrieken die dit toepassen en het op de RAI in hun modellen kunnen tonen zijn Wilk, Hobby, CI- Sport en Sterckeman. De Itali aanse Lander fabriek veriijmt het met de polyester buiten wand. Verfijnde interieurs Zo is er een duidelijke ten dens naar vervolmaking van de caravan. Ook in het interi eur zijn er tal van verbeterin gen en verfijningen te consta teren-. Warmwatervoorziening, een ruimere koelkast, betere verwarming, het zijn enkele punten die door de gebruiker erg op prijs gesteld worden. Het Is heel wat anders dan 25 jaar geleden, toen een caravan alleen maar een vast droog- dak boven het hoofd bood, met een tafel en banken die tot een bed getransformeerd konden worden. De caravan stond toen nog duidelijk in de Bij deze Alko chassis met geremde as(sen) is duidelijk te zien welke constructieve structuur toegepast werd om een sterk en toch licht geheel te krijgen. kinderschoenen (geen isolatie) en er waren maar enkele mer ken, waaronder o.a. onze eigen Hauscar en Kip. In het buiten land, Duitsland, gaf Dethleffs de toon aan. Nu zijn er tiental len fabrikanten van caravans, die vele honderden modellen en uitvoeringen brengen. Wilt u over dit alles geïnfor meerd worden, de Caravan RAI 78 biedt op dit terrein ongekende mogelijkheden. Een buitenbeentje als we het zo mogen noemen is Eriba met de Nova en de Touring model len. Deze hebben een geheel stalen skelet, hetgeen een zeer grote stijfheid garandeert Hun nieuwste vinding is het vol- schuimen van de wanden die wordt toegepast op de Toscana modellen. Tussen binnen- en buitenwand wordt met een be paalde druk isolatie-schuim in gespoten. met grote snelheid vlak langs u raast. Levensgevaarlijk. Het verhoogt wel het eigen gewicht van de caravan en verlaagt het mee te nemen gewicht. Maar wat telt het zwaarst. Lichtere opbouw Naast deze zeker niet onbe langrijke zaken als stabielere en lichtere chassis en een ver beterde wegligging wordt ook veel aandacht besteed aan de opbouw. Vele panelen van het gehele omhulsel waarin de ca ravanner verblijft worden lich ter en steviger gebouwd met als voordelen minder gewicht, betere isolatie-eigenschappen en vermindering van het aan tal koude-bruggen. Dat is de aanduiding voor de onderbre kingen in de isolatie. Daar treedt condensvorming op en dat is voor de paravan- nende wintersporter minder plezierig. Vooral bij de zijwan den en de vloer heeft men constructief heel wat positiefs kunnen bereiken. De zijwanden worden onder druk verijjmd. tuur noteert. Het is heel wat en dat de caravanfabrieken erg ingenomen zijn met deze test-mogelijkheden, blijkt uit het feit, dat heel regelmatig de meest uiteenlopende caravans korte of langere tijd uit en te na aan de zwaarste proeven onderworpen worden. Complete chassis buigmoment. Wanneer het chassis van voor tot achter ge lijke profieldikte heeft komt de belasting in het midden op de plaats waar de as zit het sterkst naar voren. Op slechte wegen etc. zijn deze krachten extra hoog met kans op door buigingen, vervormingen en scheuren. Uit oogpunt van ge wichtsbesparing zijn de geper ste chassisdelen van gaten voorzien. Vele mogelijkheden spoorbreedtes vergroot waarop Tabbert het accent legt - waardoor eveneens een betere wegstabiiiteit verkregen wordt. Dan worden meer en meer stabilisatorstangen toegepast die het overhellen van de ca ravan dienen tegen te gaan. Hoe soepeler de vering, hoe ef fectiever de schokbreker moet werken en hoe nuttiger een torsiestabilisator kan zijn. Deze extra uitrustingen treft men vooralsnog aan op de luxere uitvoeringen. Het bekende Duitse merk Wilk heeft deels de vernieuwing gevonden in een chassis, waarbij de lang- sliggers een knik naar binnen hebben. Dit om te bereiken dat de vloer gelijkmatiger on dersteund wordt. Lijkt ons voor de wegligging niet direct van belang. Reservewielen worden meer en meer in speciale houders onder de bodem van de cara van meegenomen. Op grote reizen, vooral wanneer op au towegen gereden wordt, is dit een noodzakelijke accessoire. Realiseer u eens wanneer u met een lekke band stilstaat op een plaats waar het verkeer nium buitenwand worden met een speciale lijm bespoten en onder druk zo vast met elkaar verlijmd dat de gehele wand een uitermate sterk geheel gaat vormen. Bij Chateau o.a. wordt de lucht in de pers weggezogen (vacuum) en zo ontstaat daar een zeer stabiele. Ook andere fabrieken van onderstellen zitten natuurlijk niet stil. Op de caravan-salon te Essen introduceerde Grau een chassis met draagarmen en schroefveren. In de schroef- veer een telescopische schok breker. Verder worden de

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11