Nieuw gebouw Scholengemeenschap officieel in gebruik genomen Toespraak burgemeester Enklaar SIawnbuïCfsBai&: Weekenddienst Onder grote belangstelling KERKDIENSTEN VROEG RUSSISCHE IK0NEN ANTIEK LOS HOES - BORNE (0V.) S. BAKKER HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 NOVEMBER 1978 - PAG. 3 In de sfeervolle, met bloemen en planten versierde, aula van de openbare scholengemeenschap, had dinsdagmiddag de officiële ingebruikneming plaats van het nieuwe schoolgebouw voor mavo, havo en atheneum. Het wettig gezag van de school, in casu het gemeentebestuur van Holten, had ruim driehonderd uitnodigingen gezonden aan de velen, die in een of ander verband met de school of gebouw te maken hadden, zodat bijna zeshonderd mensen de moderne aula vulden. De sfeer werd nog verhoogd doordat bij het binnenkomen een orkestje van 5 havo en 6 atheneum speelde en de bezoekers koffie werd aangebo den, zodat er onder de gasten een gezellig discours ontstond. Het duurde dan ook wel even voordat burgemeester, Mr. W.H. Enklaar, de genodigden welkom kon heten. Hij deed dat in een toespraak die elders staat afgedrukt. De ingebruikstelling werd vervol gens verricht door Dr. J.P. Gathier, Directeur-Generaal voor het voortgezet onderwijs in Den Haag, die zich de jaren geleden gemaakte afspraak, om naar Holten te ko men, nog goed herinnerde. Er zijn onder andere met de burgemeester voor het van de grond krijgen van de scholengemeenschap zeer vele contacten geweest, diezoals uit de woorden van Mr. Enklaar bleek niet altijd even vlot zijn verlopen, maar waarmede het beoogde doel wel is bereikt. (Voor de rede van de heer Gathier zie pag. 5.) De officiële ingebruikneming was na deze toespraak slechts een een voudige handeling, doordat de Directeur-Generaal de sleutel van het gebouw overdroeg aan de rec tor van de school, Drs. P. Bakker. Na een kort dankwoord van de burgemeester tot de heer Gathier volgde nog een aantal sprekers die met het gemeentebestuur en de directeur-generaal op het podium hadden plaats genomen en wier, in het kort weergegeven woorden men elders in dit blad kan vinden. Burgemeester Enklaar tijdens zijn toespraak. Op de voorgrond bur gemeester Van der Zwaag van Goor, wethouder Warrink en de heer Gathier. Dames en heren, Het is voor het gemeente bestuur van Holten een voorrecht u vandaag in deze omgeving bijeen te zien om tezamen stil te staan bij datgene, wat in 25 jaren is gegroeid en dat ge stalte heeft gekregen in dit schoolgebouw, dat huis vesting geeft aan onze scho lengemeenschap MAVO- HAVO-ATHENEUM, staande onder ons bevoegd gezag. Het is een gelukkige samenloop, dat het zilveren jubileum van onze onderwijsinstelling samenvalt met de ingebruikneming van deze goede schoolaccommodatie, ver soberde bouw noemt men dat. Dankzij het grote bedrag, dat de gemeente Holten nog heeft moeten investeren is deze geworden tot een goed bruikbare school. Het in ge bruik nemen van deze school, aan welker totstandkoming zo veel in spanning, zo veel ergernissen, zo veel denkwerk en zoveel hande- NED. HERV. KERK 9.00 en 10.30 uur ds. W. Vons. Oppasdienst mevr. Pettinga- Bolks en Willemien Loman. Uitgangscollecte Kerkinte rieur. 10.00 uur: Jongerendienst in Gebouw „Irene". Geref. Kerk 9.30 uur en 15.00 uur ds. G. W. H. Peddemors. In belde diensten is de eerste collecte voor de kerk en de tweede voor rente en af lossing. Oppasdienst: mevr. Aanstoot- Beldman, Erie van Leeuwen (res. mevr. Kruidhof- Kruimelaar. Mevr. Heusinkveld-Hulsman, Hetty Landeweerd (res. mevr. Bosschers-Beldman). R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 DIJKERH0EK 10.00 uur ds. A. W. Berkhof, uit- gangscollecte voor „Bethanië". 0KKENBR0EK 10. 00 uur ds M de Heer Uit gangscollecte: Kerkvoogdij. NIEUW HEETEN Zaterdag 19 00 uur. zondag 8 00 uur en 11.00 uur. narbeid vooraf gingen, is op zichzelf reden te over om de pas te marke ren, om ook terug te zien en bij de realisering van lang nagestreefde bouwplannen stil te staan. Waarvoor zijn wij bijeen? Om be wonderend te zien naar de accom modatie, welke architect Jorissen in onze opdracht tot stand heeft gebracht? Inderdaad - ik kom daar nog op terug - wij, het bevoegd ge zag van deze school, zijn gelukkig met dit gebouw, dat Jorissen schiep, dat de handwerkslieden, aannemers en onderaannemers met hun mensen tot stand brach ten. Wij menen dan ook, dat dit op zichzelf reeds reden te over zou zijn, om vandaag bijeen te komen en om dit schoolgebouw niet als een van zelfsprekende zaak, zonder meer in gebruik te nemen. Dat is dan een van de redenen waarom wij vandaag verzamelen hebben geblazen, de hoofdreden echter is, dat de onderwijsinstel ling - de ULO - die wij in 1953 heb ben gestart na 25 jaren een derge lijke ontwikkeling heeft doorge maakt, dat deze is geworden tot een regionale school voor MAVO HAVO-ATHENEUM. Dankzij de mogelijkheden, welke de Mammoetwet bleek te gaan bie den en ook heeft geboden, dankzij de feilloze inschatting, met name van wijlen Sinnema, van deze mo gelijkheden, zijn wij gekomen tot deze streekschool, die vandaag in een schoolaccommodatie is komen te verkeren - zij het nog wel te klein welke representatief is voor datge ne, wat in deze school tot vorming en opleiding van onze jeugd werdt verricht. Het is daarom niet zonder reden, mijnheer de directeur-generaal van het voortgezet onderwijs, dat wij ons gelukkig prijzen, dat u vandaag in ons midden zijt om het gebouw van deze scholengemee nschap MAVO-HAVO ATHENEUM op het Overijsselse platteland in gebruik te stellen. U stond Immers aan de wieg van de Mammoetwet, u had de hand in de experimenten, die voorafgingen aan het inwerkingtreden van deze wet. De mogelijkheid tot ontwikke ling van deze school is mede uw werk geweest. U en wij hebben immers getracht gestalte te geven aan de ideeën, welke in deze wet waren besloten. Hier in Holten hebben wij slechts getracht deze te concretiseren. Vandaag staan wij dan na 25 Jaren bij de resultaten van onze gemee nschappelijke arbeid. Ik zou haast zeggen. „De mens leeft voort in de resultaten van zijn arbeid". Het experiment Holten, mijnheer de directeur-generaal, heeft tot nu toe beantwoord aan de verwach tingen, die wij daaromtrent had den. Het tienjarige bestaan van de Mammoetwet, waaraan deze school is ontsproten, is dezer dagen herdacht. Het experiment met de gedachten, die in deze Mammoet wet waren neergelegd, is reeds in 1964 o.a. In Holten ondernomen. Boomkamp 2, Rijssen "^Telefoon 05480-57 55 Voor het tijdig inspelen op deze wet zijn en blijven wij hier in Hol ten bijzondere dank verschuldigd aan wijlen J. Sinnema. Zijn naam in steen gebeiteld en aangebracht in de gevel van deze school, moge ook op dit ogenblik met eerbied en dankbaarheid worden genoemd. Hij behoorde tot de voortrekkers bij de hervorming van ons onder wijsbestel. Wij zijn dankbaar, dat hij in Holten de gelegenheid heeft gehad zijn grote gaven van hoofd en hart te ontplooien, ten gunste van het onderwijs in het algemeen, ten gunste zeer in het bijzonder van de ontwikkeling van het on derwijs in Holten en zijn regio. „Sinnema de hac schola bene me- ritus". Aan zijn nagedachtenis wijd ik gaarne dit woord van eer bied en erkentelijkheid. In mijn welkomstwoord tot u allen, wil ik ook gaarne betrekken de di recteuren van deze scholengemee nschap, Hiddink en Mud. Zij hebben in de getrokken voren verder geploegd en geëgd, aldus de groei van deze school bevorderen de. Ik noem verder maar al te gaarne de mannen van het eerste uur, de leraren Broere, Damen, Feith, Groenewoudt, Hoefman, Hols, Kamperman, van Maurik, Mennes, Ras, Schimmel en Wittermans. Zij waren de mannen, die door hun enthousiasme de resultaten van het experiment hebben verder ge dragen. Ik noem hen met ere, en dank hen ook vand aag voor hun in zet in die eerste experimentele ja ren. Het is mede aan hen te danken, dat deze school is geworden wat deze thans is. Tien jaren lang hebben wij met niet aflatende volharding de Haagse veste aan de Riouwstraat, waar bouwzaken resideert, bena derd. Eerst minzaam, daarna in dringend en vervolgens, toen ons het water tot aan de lippen stond, met heilige verontwaardiging en boosheid. Wij hebben die Riouwse veste dan toch eindelijk weten te bewegen om ons te geven, wat ons in onze ogen in redelijkheid toe kwam, namelijk deze school. De onvrede, gewekt door een tien jaren durende strijd, zijn verkeerd in voldoening over datgene wat tenslotte toch is bereikt. Wij kregen immers tenslotte toch datgene, waarop wij meenden recht te hebben, namelijk deze school. Het mag dan zijn, dat het een school is in versoberde uitvoering. De raad dezer gemeente heeft te recht gemeend, dat als men wat doet men het dan ook goed moet doen, reden waarom deze nog 1,2 miljoen gulden voteerde om deze school inderdaad functioneel te doen zijn, daarmede aanvullende, waarin het Rijk tekort schoot. De gemeente Holten heeft doende, zoals deze deed, beseffende dat de lasten van deze 1,2 miljoen oneven redig zwaar op haar budget zullen drukken, opnieuw de verantwoor delijkheid aanvaard voor datgene, wat deze in 1953 is begonnen. Hij heeft zich aldus gekweten van de taak, welke hij wel bewust en met overtuiging zelf op de schou ders heeft genomen. Mijne dames en heren leraren en leraressen, wij hebben een nieuwe werkplaats voor u gebouwd, waarin u uw didactische en peda gogische kwaliteiten ten goede kunt laten komen aan de jeugd, welke aan uw zorgen is en wordt toevertrouwd. Het voorbereiden van de jeugd op de taak, die hen in de toekomst wacht, brengt een grote verant woordelijkheid met zich m«de en vraagt van u een volledige inzet. Dejonge mensen, noede staan, hebben er recht op7 dat hun begeleiding op de weg naar volwassenheid uiterst zorg vuldig geschiedt. Zorgvuldigheid is het kenmerk van het openbaar onderwijs, dat geen indoctrinatie kent, in politieke noch in gods dienstige zin. Uw bevoegd gezag vertrouwt gaarne, dat u in deze zin werkzaam wilt zijn, opdat de aan uw begelei ding toevertrouwde jeugd de weg zal weten te vinden naar een goede en gelukkige toekomst. In dit verband moge ik u herinne ren aan de spreukendichter, die zeide: „Door wijsheid wordt een huis gebouwd, door verstand wordt het bevestigd". Aan u de taak, dit huis, deze school te beves tigen. Mijnheer de architect, zeer ge waardeerde heer Bouman, ik heb reeds vele gedachten de vrije loop gelaten over de inhoud van deze school, over hoe het allemaal zo ge groeid en gekomen is, maar u hebt het omhulsel gebouwd tezamen met aannemers en werklieden, waarin deze school zal moeten functioneren. U hebt een goede functionele school gebouwd, u hebt dat in goede samenwerking met aanne mers en onderaannemers tot een goed einde gebracht. Ik dank u voor de uitstekende wij ze, waarop u uw plannen hebt ont wikkeld, voor de wijze waarop principaal, architect en uitvoer ders de bouw hebben geëffec tueerd. De wijze waarop onze samenwer king gestalte kreeg siert uw kan toor, siert onze aannemers, siert ook onze gemeentelijke medewer kers. Hierbij denk ik naast onze di recteur gemeentewerken aan de heer Heller - een paal in deze school draagt reeds zijn naam - hij heeft deze bouw op een uiterst zorgvul dige en bekwame wijze begeleid. Hij is opnieuw een man gebleken te zijn. waarop het gemeentebestuur zich kan verlaten. Ik denk ook aan de heer Boele met zijn gemeente arbeiders, die met noeste vlijt de omgeving van de school in goede orde hebben gebracht. Tenslotte u. mijnheer Bakker, de bouwpastoor, last but not least. In u dank ik de schoolleiding en de leraren en leraressen voor het feit, dat: ij allen zo vele jaren de bijkans onmogelijke omstandigheden, waaronder gewerkt moest worden, hebben verdragen. U hebt niet alleen uw aandacht ge schonken aan het besturen van deze goede school, leiding gegeven aan de wijze, waarop deze - onze - school haar richting zou moeten kiezen. U hebt daarnaast ten volle, maar dan ook ten volle, uw aandeel genomen bij het tot stand komen van de - nu uw - school, waaraan u uw hart hebt gegeven, waarmede u dag en nacht bezig zijt geweest. Zeer gewaardeerde rector weet dat uw werk en dat van de conrectoren zeer is en wordt gewaardeerd en dat wij er ons van bewust zijn, dat wij u zeer veel dank verschuldigd zijn. Dit nieuwe schoolgebouw danken wij mede aan de onverpoosde be reidheid van u en uw conrectoren, om u daarvoor in te zetten. Dames en heren, ter inleiding van de ingebruikstelling van dit schoolgebouw moest ik getuigen van hetgeen op mijns harten bo dem ligt, ten aanzien van al die mensen, die zich in heden en verle den hebben ingespannen om te komen waar wij thans staan. Mijn conclusie is vervuld van dankbaarheid jegens die velen, die in de afgelopen 25 jaren, een ieder op de plaats waarop deze is en was gesteld, zijn dienst en zijn inzet aan de school heeft bewezen. Wij allen hebben het tezamen ge daan, doende, wat onze hand vond te doen, in gesloten ééndracht en gedrevenheid om onze platte landsgemeenschap in Holten en de regio van dienst te zijn, trachtende ook de zonen en dochters van dit goede platteland kansen te geven op een plaats in onze samenleving, waartoe deze de potentie ten volle hebben. Dit moge dan, mijne dames en mijne heren, mijn welkomstwoord tot u allen zijn. VERKOOP-TENTOONSTELUNG en 18 NOVEMBER T/M 3 DECEMBER P. J. TER RIET - BEKENHORST 6-8 Maandag t.m. vrijdag 14-22 uur zaterdag en zondag 11-19 uur Vrijdag 24 november 20.00 uur Grote verwerping op „Meermanskamp" t.b.v. Supp. Club S.V. „Holten" Zaterdag 25 november 14.24 uur Aankomst Sint Nicolaas per speciale trein op het NS Station Clubkampioenswedstrijden L.R. „Bergruiters" in manege „Snorre- wind" (zie ber.) Jeugdsociëteit „de Schure" gesloten i.v.m. Reünie Scholengemeenschap Zondag 26 november 14.00 uur Discobal in café „de Wip- pert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.) Dinsdag 28 november 19.30 uur Jaarvergadering IJsclub „De Noordpool" in hotel „Vosman" (zie adv.) 20.00 uur Tweede trek king prijzen winkelweek 1978 in café „De Biester" 20.00 uur Bijeenkomst Herv. Vrou wengroepen Dijkerhoek en Ok- kenbroek in „Bethanie" Kleder drachtenshow. Woensdag 29 november 19.30 uur Openbare bijeenkomst afd. Holten P.v.d. Arbeid in hotel „Vosman" Spr. de heer A. Visser, fractievoorz. Lochem) Onderwerp „Planologie" Donderdag 30 november 19.45 uur Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Holten in „Irene" Film avond ds. C.C. Addink over zijn reis naar Australië en en Papua Ned. Guinea 20.00 uur Ledenvergadering dis trict Holten Corberco in hotel „Vosman" Vrijdag 1 december Film ,„Twee Missionarissen" In „De Schure" (zie ber.) Vrijdag 1 december Van 20.00 tot 24.00 uur potstoten Café Maats. De ontbljtclub. ZAterdag 2 december 14.30-17.00 uur Receptie t.g.v. 10- jarige bestaan „Meng Unie" in café-rest. „De Poppe" (de adv.) 19.00 uur Start „Gezelligheidsrit' M.A.C. „De Holterberg" bij café „De Biester) (de adv.) Zondag 3 december Film „Twee Missionarissen" inJ3e Schure" (de ber.) Woensdag 6 december 20.00 uur Laatste trekking prijzen winkelweek 1978 in hotel „Vos man" Maandag 11 december 20.00 uur Ruilavond Holtense Postzegelclub in Motel „Vosman" Vrijdag 15 decraeber 20.00 uur Tweede Klaverjas weds trijd ZZW „Blauw Wit" clubhuls „Meermanskamp" ÏRKEND TANDTECHNIKERj Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht. Uitsluitend nateL afspraak. Zwalüwstraat 3TTGóor, Tel. 0547M113 I WEEKENDDIENST ARTS J. F. Sijtsertia, Keizersweg 32, tel. 1870. Spreekuur 11.00 en 16.00 uur. Bij spoedgevallen bel len: 05483-1870. WIJKVERPLEGING Zr. C. Bleijenberg, Ab Jansens- traat 7, tel. 05483-1662, b.g.g. 05700-22700. Spreekuur wijk verpleegkundigen en uitlenen verpleegartikelen maandag t.e.m. vrijdag van 13.30-14.00 uur. Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat ZIEKENVERVOER/ AMBULANCE Garage Müller, tel. 1745, b.g.g. J. Aanstoot, tel. 2980 en 1338. ZIEKENFONDS Spreekuur donderdags van 18.30-20.00 uur, Dorpsstraat 16. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in het Groene Kruisgebouw. TANDARTS H. Scheffer, Pr. Jullanaplein 12, Goor. tel. 05470-2500 Spreekuur spoedgevallen: 5.00-5.30 uur nam. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw. G. J. Kraalj, tel. 2299. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Dlessen- plasstraat 5, telefoon 05483- 1515. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening „Midden-Overijssel", Dorps straat 16, tel. 2784. Spreekuur ma. te.m. vrij. van 8.30-9.30 uur. GEZINSVERZORGING Bureau Dorpsstraat 16, tel. 2784. Spreekuur ma. te.m. vr. 8.30-9.30 uur. Tijdens de week ends zijn Maatsch. werk en Ge- zinsv. bereikbaar onder nr. 05486-16465. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T.e.m. zondag 26 nov. H. W. Goorman, Kolweg 52, tel. 1513. Maandag 27 nov. te.m. zondag 3 dec. W. ter Schure, Verzetstr. 54, tel. 2715. Aangifte van gestor ven dieren op zaterdag van 9.00-11.00 uur aan het slacht huis, tel. 05483-1318. STORINGSDIENST Zaterdag 25 nov. te.m. vrijdag 1 december: Electra: H. Dam Wiechers, Industriestraat 10, tel. 1217. Gas: W. C. v.d. Weert hof, Voorsboersstraat 2, tel. 1793. 'POLITIE Tel. 3152 - 2665 en 2655. *s Avonds na 6.00 uur bellen 05200-71234. BRANDWEER Telefoon 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3