OPEN HUIS „DE NOORDENBARG Met meester Brouwer op reis door Israel Spruiten wintersegroente met zomerse allures Programma SV Holten Doelstellingen emancipatiebeleid mogen niet in de knel komen RUIMTE VOOR KLEINE ZAALSPORTBONDEN Dr. Steensma sprak voor EHBO-ers 99 Staatssecretaris bepleit: HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 NOVEMBER 1978 - PAG. 21 JDe Noordenbarg" houdt Open Huis. Gaan kijken? Wel eens eerder geweest, maar wie weet hebben ze weer wat bijzonders. Dat Lager Huishoud- en Nijverheids Onderwijs is, zo te zien, een bewegelijke zaak. 't Blijkt weer een drukke bedoening aan de Oranje straat te zijn. Veel mensen, mannen en vrouwen, leden van de raad, veel moeders en ook vaders van leerlingen en misschien toekomstige leerlingen, veel jongelui, ook hele klassen van het lager onderwijs. Die allen staan, zitten en wandelen op hun ge mak in een gebouw van 6 lokalen, wat bij- ruimtes en een paar noodlokalen. Laveren dus door een gang met veel mensen en ook kijkopstellingen. Algemeen vormend en beroepsoriënterend onderwijs". Een hele mond vol ja..., maar eens kijken wat dat betekent, want dat zullen ze wel duidelijk willen ma ken-Een hele wand met voorbeel den van beroepsmogelijkheden. Duidelijk opgesteld. Maar, dat is me nog al wat. Niet eens in één oog opslag te overzien. Straks eens even rustig bekijken. Ineens een stem: „Kan ik U misschien ergens mee helpen?" Een keurige char mante jongedame treedt als gast vrouw op. Graag wat rondkijken en met mensen praten...Ze zal me wegwijs maken. Dat doet ze dan ook voortvarend. Van lokaal naar lokaal. Elk lokaal met een paar vakken waar groepjes leerlingen mee bezig zijn. De aanwezige leer kracht komt wat aarzelend toelo pen; Zo te zien niet helemaal sena ng. Moet met het vak in 't openbaar optreden. Werkt, denk ik, liever met de klas zonder pottekijkers en in rust achter een gesloten deur. Maar vooruit, 't moet dan vandaag. Je moet de mensen laten zien watje doet. Is dat dan zo nodig? Ja, is 't antwoord, wat weet men buiten ei genkring van ons soort onderwijs? Een paar jaar geleden nauwelijks veel meer dan koken en naaien en zo hè...daar hield je een stel meisjes mee bezig, mavo 4, havo enz. is voor hen moeilijk haalbaar en je moet tot je 16e naar school dus... En, le ren kunnen ze niet... Dat zegt men tenminste, komt er een beetje spot tend achteraan. „Is dat dan an ders?" vragen we voorzichtig, want je weet maar nooit waar je vakmen sen mee op de tenen trapt. Er wordt eens diep adem gehaald... Dat kan wel eens een lang antwoord wor den. Dat komt dan ook: „In de vo rige eeuw werden leerlingen, die niet zo gauw bevatten konden, wat van woningwetwoningen. Bij de beoordeling van de kavelprijzen voor die woningen, is Volkshuis vesting niet bereid deze extra op slag te accepteren. Een extra op slag wordt aangemerkt als oneige nlijke kosten. Vraag: V.V.D. Totale kosten V.V.V. zijn begroot op f43.000.- (netto). In welke ver houding staat dit bedrag tot de ge zamenlijke financiële inbreng van de leden van de VW. Ziet het col lege mogelijkheden om de over heidsbijdrage te verminderen. Antwoord: Volgens verkregen informatie be draagt de bijdrage van de leden van 'de VW over 1978 ca. f 15.000.- Wij zijn van oordeel, dat deze bijdragen van leden bijzonder bevredigend is. In verhouding met andere V.V.V 's zijn de ledenbijdragen bijzonder hoog. De V.V V. verricht ter plaatse een niet te missen functie, gezien het karakter van deze gemeente, zij vervult deze te „algemene nutte". Vermindering van de gemeente lijke bijdrage kan niet overwogen worden, verhoging daarvan zou eerder in de rede liggen. Vraag: VVD, Subsidie rieten daken. Zijn van mening, dat iedereen voor subsidie in aanmerking moet ko men, als het landschappelijke as pect daartoe aanleiding geeft. Zelfs in sommige situeringen binnen de bebouwde kom Is het college van mening, dat het landschapsaspect het enige element in de beoordeling van subsidie-aanvragen dient te zijn? Waarom is in het investe ringsschema een p.m. post opge voerd, terwijl het college toch op blz. 23 van de nota van aanbieding een uitgesproken mening heeft over de besteding van gelden ln het kader van de toepassing van deze subsidieregeling Antwoord: wy wyzen er op, dat na ampele overwegingen en uitgebreide in ventarisatie, door de Raad ln zijn vergadering van 17 april 1978 de subsidieverordening rieten daken heeft vastgesteld De door vrage nstellers gestelde vragen zijn daarbij tevens in de beschouwin gen betrokken wy zien thans, zo kort na de vaststelling van be doelde verordening geen aanlei ding de geldende uitgangspunten reeds te herzien. Verzuimd is de aanduiding p.m. naderhand te ver vangen door f27.000.- meester wou dat ze moesten be grijpen, met een bord waarop een welbekend beest afgebeeld stond, in de hoek van het lokaal neergezet ten aanschouwe van de klasgeno ten. Dit had natuurlijk enorme re sultaten. Het slachtoffer kreeg zo een enorme kenniservaring, vooral ten aanzien van de eigen persoon. ..Voor het leven getekend zoge zegd". Wel, het was zo'n jaar of 10 geleden (en soms nu nog wel) met onze vorm van onderwijs, het huis- houdonderwijs. nog niet anders. Nu niet aan één persoon een etiket op geplakt. maar aan een hele vorm van onderwijs en daarmee aan de meisjes ook. Geen wonder dat ou ders met schrik op een advies van de lagere school reageerden en veel leerlingen in paniek raakten, want wat moet je nou in dat L.H.N.O. Vier jaar zitten en geen toekomst- mogeiykheden... Dat werd tot voor kort nog door allerlei emancipatie bewegingen rondgekraaid. Tens lotte tel je in deze prestatiemaat schappij pas mee als je doctoran dus bent... Dat klinkt een beetje af- zetterig, niet? Ja. is zo, maar we moesten ons wel afzetten tegen een totaal verkeerd beeld. In de eerste plaats hebben ook deze leerlingen hun gaven en mogeiykheden. net zo goed als ieder ander schepsel. Daar kun je en moetje zoveel moge- lyk mee doen. Gelukkig kwam nu tien jaar geleden de mammoetwet (tussen haakjes, dat vieren we dan maar geüjk tijdens deze ópen dag). Die gaf ons veel meer ruimte om te werken. En, wat kan er nu na tien jaar gezegd worden? Wel, kyk maar eens rond. Zie wat er aan vakken is en wat er in gedaan wordt. Dat is nogal wat. In het onderwys zün we zelfs wel eens bang, dat we wat al te ver doordraven. Hier en daar hoor je in eigen kring wel voorzichtig opgemerkt, dat we een beetje „ma- vo'tje" aan 't spelen zyn. Waarom zegt men dat? Wat vakken betreft is er nauwelyks verschil, hè! „Doe" leerlingen Vroeger hadden we het altyd over „doe" leerlingen in ons onderwijs. Minder scherpe leervermogens be tekende automatisch een „doe" leerling. Dat lykt ons nu een omge keerde redeneervorm. Er zaten voor '68 namelijk nogal wat uren aan „doe-vakken" in 'trooster. Ko ken. naaien, een derde van het les rooster zowat en dat deden ze nog graag ook. En waarom? Omdat ze stieriyk de bulk vol hadden van steeds weer mislukte leervakken op de lager school. Je moest je ech ter afvragen of dat het nu allemaal en alleen maar was voor een meisje. Vast patroontje maken hé: koken, naaien, huishoudentje, man kind. huisje... Is dat maatschappyvoor- bereiding? Daar had men in 't on derwijs allang geen vree mee. En met de mammoetwet is de kans ge komen om aan de inhoud van het L.H.N.O. te sleutelen. De één greep het eerder aan dan de ander. Hier in school is men van 't begin af aan al bezig geweest om een koers op de toekomst te varen. Hoe don wel? Door alle vakken te geven, zoals op elke andere school voor voortgezet onderwys in Nederland, waarvan men zegt dat het goed voor Je alge mene ontwikkeling is en voor je voorbereiding op de maatschappy in de toekomst: Nederlands, Enge ls. Duits, wiskunde, biologie, aard rijkskunde, geschiedenis, gymna stiek, muziek, handenarbeid, teke nen. godsdienst, maatschappyieer, gezondheidslcunde. huishoudkun de. naaldvakken, kinderverzorging en opvoeding, kantoorpraktijk, machineschryven. Nou, nou, een heleiyst. Moet dat allemaal? Neen, veel kan in keuze En kunnen ze dat? Ja, de één beter dan de ander, maar allemaal kunnen ze een di ploma halen, tenzy ze beslist niet mee willen. Maar dan zal het wel een lage gemiddelde leerstof zyn om dat te bereikenDat biykt een misse opmerking te zyn Het biykt dat de leerlingen na het beginjaar, op nivo onderwys krijgen basis stof, gemiddelde stof. extra stof. Daarmee kunnen de leerlingen op hun diploma per vak een nivo-cyfer krijgen (A-B-Ct. Waar plaats ik nu zo'n C-cyfer? Ruim mavo 3, is het antwoord. Geiyk komt er achte raan: .Zitten we ons weer aan 't mavo op te hangen..." Dat wil men kenneiyk niet. Neen, want we heb ben onze eigen aanpak. Een nogal individuele Dat kan door een goede (by (scholing, die de leer krachten krijgen. Ook door de pres tatie niet voorop te stellen. Plezier in 't werk is belangrijker. Gewerkt moet er worden, natuurlijk, dat spreekt vanzelf. En doordat we nog een wat kleinere school zyn. De meeste leerkrachten kennen alle leerlingen. Dat weet iedereen over wie je het hebt en waarom. En, ze gaan nogal eens over de tong om de beste aanpak voor ze te vinden. Voor een leerling, die uit een hele grote school komt nogal een erva ring. Die kunnen ze met. direkt ver werken soms. Wegschuilen en ver drinken moet niet mogelijk zijn. Gebeurt dat dan helemaal niet? Hopelyk niet. maar 't kan, we zyn gewone mensen die werken en daarbij fouten maken. Gelukkig kunnen we elkaar en dé leerlingen daarbij opvangen. Hoewel, het werken wordt wel moeiiyker... Hoe zo? Wat wil je met 230 leerlingen in een school die opgezet is voor hooguit 150 leerlingen. Veel te klein behuisd. Het oogt wel aardig, maar je moet de lokalen voor van alles en alle vakken gebruiken. Dat betekent: op eikaars lip leven met alle kleine ergernisjes van dien. Dat betekent: heen en weer rennen naar elders gehuurde d^ pendance lokalen, tijdverlies, sfeeraantasting enz. Hard werken dus om alles toch zo te houden als je het graag zou willen. Kan daar niets aan gedaan worden? Jawel, als een dorpsgemeenschap daar de schouders onder wil zetten wel. Een kwestie van energie dus, ook een kwestie van geld. Dat laat ste is een ellendige zaak. Je kunt zeggen, dat je elke tank voor de fensie onder de nagels van de rege ring uit moet peuteren. Met on derwijs is 't nog erger. Maar er zijn wegen. Dat blijkt duidelijk hier in Holten bij het andere voortgezet onderwijs. Wat staat er op 't verlanglijstje In de eerste plaats een gymnastie klokaal. Het is te gek dat we met 30 lesuren gymnastiek geen eigen zaal hebben en ons moeten behelpen met de brokjes van de gemeenteta fel. O, begrijp het niet verkeerd. Welwillendheid is er onder de col lega's genoeg, maar die gaan als eerst-rechthebbende ons niet de beste plaats aan tafel geven. Gemeente- en schoolbestuur zou den echter best eens wat harder achter deze zaak aan kunnen zit ten. Het L.B.O. heeft evenveel rechten en we leven toch onder het motto: gelijke kansen voor allen? Als er maar gebokst wordt! Wordt dat dan niet? Ik hoop dat er nu veel tyd en veel aandacht en veel inzet voor vry komt, klinkt het diploma tiek. Is het L.ts.0. belangrijk in Holten? Zeker is het belangrijk. Er staat een grote scholengemeenschap te Hol ten Daar is een goede verstand houding mee. Die hebben elkaar ook nodig, als je tenminste uitgaat van de leerling. Die moet je de juiste kansen op de voor hem of haar juiste plaats krijgen. Dan moet je over en weer leerlingen kunnen plaatsen. Gebeurt dat ook? Ja, zeer zeker, over en weer, met goed effect. „Hem" er werd net gesproken over „hem". Een manne lijke vorm, hoe zit dat? Wel, we dur ven jongens op te nemen Wat kun nen die nu by jullie? Een hele boel. net zo veel als meisjes. Dat is ook een stukje emancipatie. Je hebt jongens, die niet specifiek tech nisch of landbouw gericht zyn. Die kunnen we ver brengen. Helemaal binnen de school of door ze na 2 jaar onderbouw door te verwyzen. als ze gerlchté belangstelling krijgen en wij daar niet aan kunnen voldoen Hebt u veel Jongens? Een stuk of 15, verdeeld over alle klassen op 't ogenblik. Ja, hopelijk worden het er meer. Het was wel wat voor ze, in 't begin, „op een meidenschool". Flinke jongens. Niet van hun stuk te brengen. Voor de schoolgemee nschap is 't geen punt. De meisjes vonden het fijn. Gemengd gezels chap, veel natuurlijker. Een stukje emancipatie dus. En we verkopen ze geen knollen voor citroenen. Is er kans op meer uitbouw in ge mengde jongens- en meisjesgroe- pen? Het antwoord komt wat voor zichtig: we hopen dat we in de toe komst met andere vormen van L.B-O. samen gaan werken, 't Is ei genlijk te gek dat er zoveel aparte vormen van L.B.O. bestaan. Vooral in de onderbouw, de eerste twee jaar dus, ligt het lessenpakket al zo dicht bij elkaar, dat het gemakke lijk zou kunnen. Met een beetje goede wil van beide kanten en een gezond zicht op de toekomst moet ditmogelykzyn. Met wie zou er dan hier in Holten samengewerkt kun nen of moeten worden? Er is hier toch geen andere vorm van L.B.O. Neen, maar wat niet is kan komen. Men probeert een Lagere Agrari sche School naar Holten te krijgen. Dat moet een verhuizing van Bathmen naar Holten worden. Gaat dat gebeuren? Dat is nog niet bekend. Dat ligt er aan of het Ryk met geld komt. Dat is nog een heel ongewisse zaak. Meer is er nog niet over te zeggen. Toekomst Nog iets over de toekomst en wel de toekomstmogelykheid voor de leerlingen na deze school. Is het eindonderwys en dan „finit"? Dat zal je gedacht wezen, wordt er nogal fel gereageerd. Er is voor elk nivo een mogelijkheid om door te leren in vele beroepsonderwijs met vele opleidingsmogelijkheden tussen Zwolle, Deventer en Ens chede. Ook is er een combinatie tussen werken en leren mogelijk in de z.g. leerlingstelsels, ook met veel vakrichtingen. Neen, het L.H.N.O. is geen eindpunt, 't is pas een begin. Velen grijpen ook de ge boden mogelijkheden aan om ver der te komen. Inzet motivatie zijn daar heel belangrijk bij. Daar pro beren we wat aan te doen. Hoe kan er wat aan motivatie ge daan worden? Daar hebben we een decaan voor. Die bemoeit zich in een aantal vrijgemaakte uren met de begeleiding van de leerling. Be geleiding op studie, vakkenkeuze, beroepskeuze enz. We doen dat nog niet zo lang. Een paar jaar pas wat gerichter. Dat begint te werken. Aan het eind van de rit een rond gang door de lokalen in het hoofd gebouw en het houten bijgebouw. Is het voor een buitenstaander moeily k om de ervaringen direct op een rijtje te zetten? De leerlingen waren bezig met alle mogelyke vakken. De gebruikte methodes daarbij, leken goed aangepast aan de soort leerlingen en leken een pit tige inhoud te hebben. De leerlin gen leken vrij zelfstandig te wer ken. Daar werd wel op gewerkt, trachtte men duidelijk te maken. De sfeer door gebouw en met elkaar werkende mensen was gezellig. Best toeven voor leerlingen, zo te beoordelen. Hoewel... leerlingen zyn leerlingen en als de laatste les van de dag of de week er is, is „weg wezen" een heel gezond parool. Maar toch wel wat anders dan ge dacht. zo'n school. |Ni*R,STICHTING HTgir^38öooc^^M| ^li-iiTiffïTn.H'-i P'iV-v f rEBr Woensdag 15 nov. hielden de leden van de afd. Holten v.d. Bond van Plattelandsvrouwen hun byeen- komst in hotel „Vosman". Na het „entree" kopje koffie heette de pre sidente mevr. van den wyk- Oomkes allen welkom. In het by- zonder werd welkom geheten mee- Spruiten behoren tot.de typisch winterse groenten die niet de be scherming van een glazen kas no dig hebben. De planten kunnen wel wat koude verdragen. En of men ze nu lekker vindt of niet. het is een geweldig gezonde groente. Van bijna alle groenten bevatten sprui ten het hoogste vitamine C-gehalte. Mils ze niet te lang wor den gekookt, want dan is het ge daan met deze vitamine. De oogst begint meestal in de tweede helft, van september en kan wel tot in april voortduren. De teelt zelf start uiteraard veel eerder. Eind maart tot begin april vertrouwt de teler het zaad aan de aarde toe. De spruit behoort tot de tweejarige gewas sen. Dat betekent: het eerste jaar komen er een stengel, blad en an dere groene delén boven de grond kyken. En het tweede jaar staat in het teken van de voortplanting, dan komt de bloem te voorschijn. Van te veel warmte by de opkweek raakt de spruiteplant echter in de war en geeft meteen al een bloem. Dat noemen ze schieten. Spruiten zaait men meestal op een speciaal daarvoor klaargemaakt zaai bed. Acht tot tien weken later worden de plantjes, meestal machinaal, geplant op het veld. De twijfelach tige exemplaren selecteert de tuin der er meteen uit. Een goede start met allemaal gezonde planten van gelijke grootte is een belangrijke basis voor succes. Vroeger oogstte de teler de spruiten die op.maat wa ren. Dat hield in dat hy soms vijf of zes keer het veld op moest. Goed beschermd tegen regen en wind. Met de moderne rassen kunnen alle spruiten aan een stronk in één keer geoogst worden. De eerste met hode heet meermalig oogsten en de tweede methode eenmalig oogsten. Vandaag de dag komen belde voor Bij de eenmalige oogst wordt appa ratuur gebruikt die de spruiten ra zendsnel van de stronk, ook wel stam genoemd, afsnydt. ster Brouwer roud-hoofd van de Dorpsschool) te Renkum. Daar de spreker voor deze avond verstek moest laten gaan was heer Brouwer bereid om deze avond dia's te ver tonen over zyn reis naar Israël. De notulen werden gelezen en Wema volgden de mededelingen. De op brengst van de collecte voor Gees- teiyk gehandicapten bracht f 3852.25 op, zo vertelde mevr. Göt- lich. Hierna kreeg de heer Brouwer het woord. Hy hield eerst een bij belse inleiding over Israël en gaf daarna een uitvoerige uiUeg over het Joodse volk in vroegere en Inde tegenwoordige tyd. Het was een prachtige serie die de dames te zien kregen en de via presidente mevr. Beldman-Wegstapel dankte de heer Brouwer dan ook zeer harte lijk dat hy op zo korte termyn heeft willen helpen. „De doelstellingen van het emancipatiebeleid zal het kabinet - en ik in het bij zonder - van dag tot dag bewaken. Deze doelstellin gen mogen niet in de knel komen, ook niet in tijden van economische recessie. Het emancipatiebeleid geeft een extra dimensie aan het arbeid smarktbeleid, het zoeken en creë ren van mogelijkheden om te ko men tot herverdeling van de be schikbare arbeid, het herverkave- len van taken, het op verantwoorde wijze koppelen van vrijwillig werk en arbeid van beroepskrachten, het zoeken naar verbeteringen t.a.v. de aansluiting van onderwijs en ar beidsmarkt, het doorbreken van beroepssegmententering in onze De ministeries van CRM en van Justitie hebben een onderzoek in gang gezet naar de sociale en juri dische problemen van niet- huwelijkse relaties. De bedoeling van dit onderzoek is ongerecht vaardigde verschillen naar boven te halen en via beleidsmaatrege len in de komende jaren weg te werken. Het ligt niet in het voor nemen het onderzoek te laten uit monden in een soort modelcon tract voor niet-huwelijkse relaties en het is zeker niet de bedoeling via het onderzoek als het ware een soort quasi-huwelijkswetgeving op te zetten. Het gaat er bij deze samenlevingsvorm immers juist om geen aparte sanctionering als SENIOREN: Holten 2 - Saasveldia 10 00 uur; Holten 3 - Enter 2 10.00 uurHaarle 3 - Holten 4 10.00 uur Vertrek 9.00 uur, MW 5 - Holten 5 11 45 uur Vertrek 10.45 uur; PH 7 - Holten 6 11.45 uur Vertrek 10.45; Holten 7 - Heracles 3 10.30 uur; Holten 8 - Nij- verdal 3 10 30 uur; Holten 9 - SOS 6 11.45 uur, Omhoog 5 - Holten 10 10.00 uur Vertrek 9.00 uur, Omhoog 4 - Holten 11 10.00 uur Vertrek 9 00 uur, Holten 12 - RKSV 5 10.00 uur JUNIOREN: Enter Al - Holten Al 2.30 uur Vert rek 1.30 uur; Holten A2 - Enter Vooruit A2 12.30 uur; Holten BI - PH BI 2 30 uur; Hector Cl - Holten Cl 2.30 uur Vertrek 1 45 uur; ON C3 Hclten C3 1 00 uur Vertrek 12.00 uur. Holten C4 - Excelsior C4 11.00 uur, Holten B2 en C2 zijn vrij Eventuele afmeldingen voor vrij dagavond 7 00 uur bij een van je leiders PUPILLEN: VESOS Dl - Holten Dl aanvang 10.00 uur vertrek 9.00 uur; Holten D2 - DES D2 aanvang 10 00 uur; Holten D3 - Almelo D3 aanvang 10 00 uur; S.v V.N. D5 - Holten D4 aanvang 11.00 uur vertrek 10 15 uur; S.V.V.N. F1 - Holten F1 aan vang 9 15 uur vertrek 8.30 uur; Hol ten F2 - De Zweef F2 aanvang 11.00 uur Zaaltraining PUPILLEN: Holten D3 en D4 elke donderdag in de sporthal om 4-5 uur; Holten Dl en D2 elke donderdag in de sport- hal van 5-6 uur; Holten E3 en de helft van E2 woensdag ln de gym zaal aan de Lageweg van 5-6 uur; Holten El en de rest van E2 woens dag in de gymzaal aan de Lageweg van 6-7 uur. Holten F1 en F2 woensdag ln de gymzaal aan de La geweg van 4-5 uur. die van een officiële huwelijks band te krijgen. Dit deelde staatssecretaris Wallis de Vries van CRM mee, toen hij 3 november in 's Hertogenbosch het landelijk bureau van de Fiom opende. De bewindsman was van mening, dat in de samenleving een mentaliteitsaanpassing noodzake lijk is. Ook achtte de staatssecreta ris een fundamentele discussie van belang rond vragen als: Hoe komt het dat zoveel huwelijken worden ontbonden? Is er angst voor een wettelijk gesanctioneerde relatie, waarin men zich voor het leven aan elkaar verbindt0 Bestaat de ver wachting dat het huwelijk en de huidige rolverdeling tussen man en vrouw de individuele vrijheid en ontplooiing ln gevaar brengen of minstens sterk beperken? Zyn er economische factoren, die een toe nemend aantal mensen doen be sluiten geen huwelijk aan te gCan? Voorts vroeg hij aandacht voor het één-oudergezin, dat naar zijn me ning een gelijkwaardige plaats moet hebben naast het twee oudergezin. „Hoe dit gerealiseerd kan worden is een vraag, die ge makkelijker wordt gesteld dan beantwoord. Te meer daar de ver schillende alleenstaande ouders naar gelang hun geaardheid en mogelijkheden ook voorzieningen wensen, die met hun individualiteit rekening houden. De ene alleens taande ouder wil graag deelnemen aan het arbeidsproces en heeft be hoefte aan kinderopvang, wijziging van de openingstijden van winkels, banken e.d., de andere ouder hecht er aan thuis te zijn om het kind zelf te verzorgen en op te voeden en heeft daarom behoefte aan meer fi nanciële armslag om zijn of haar bestaanszekerheid te vergroten", aldus de staatssecretaris. Hij was verder van oordeel, dat ln brede kring voorlichting zal moe ten worden gegeven over de pro blemen van één-oudergezinnen, zodat er meer begrip, maar vooral ook spontane en continue hulp door bijvoorbeeld buren en familie leden wordt geboden. Ook organi saties en instellingen zouden bij deze voorlichting betrokken moe ten worden. samenleving en het zodanig door breken van de segmentering tussen jongens- en meisjesvakken en meisjes- en jongensopleldingen in het onderwijs, dat er ook werkelijk een herverdeling van taken geac cepteerd wordt en de mogelijkhe den Van eigen keuze maken niet al leen theoretisch aanwezig zijn". Aldus staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van CRM op 11 november in Utrecht ter gele genheid van het tien-jarig bestaan van Man Vrouw Maatschappij. Over de onlangs bij het ministerie van CRM ingestelde directie coör dinatie emancipatiebeleid zei de bewindsvrouw; „De mensen in de directie zullen gaan werken vanuit twee invalshoeken. Ze letten op wat gebeurt in het algemene rege ringsbeleid, zodat ik op tijd kan in grijpen om - zo nodig - het emanci patiefacet te versterken. De tweede pijler waarop deze directie steunt, bestaat uit mensen die nagaan wat er gebeurt in de maatschappij. Die signaleren welke knelpunten vrouwen en mannen ontmoeten in het emancipatieproces, zodat tij dig maatregelen kunnen worden genomen om dergelijke knelpun ten uit de weg te ruimen". De staatssecretaris noemde MVM een voorhoedegroep in de emanci patiebeweging. Een organisatie die steeds haar kracht heeft getoond door heel alert in te springen op be langrijke momenten in het ontwik kelen van het (overheids)emanct- patiebeleld. „U zoekt met elkaar naar nieuwe paden waarlangs een geëmancipeerde maatschappij kan worden bereikt Een maatschappij waarin vrouwen en mannen zelf te zamen richting kunnen geven aan hun leven op de manier die het beste past bij hun individuele be hoeften en mogelijkheden. Een maatschappij waarin vrouwen en mannen verantwoordelijkheden durven en kunnen dragen voor het gebeuren binnens- en buitenshuis. De obstakels die u tegenkomt op deze ongetwijfeld moeilijke weg. kunnen maatgevend zijn voor de problemen waarvoor juist de rege ring oplossingen moet. aandragen", aldus de staatssecretaris. Voor plm. 100 dames en heren, le den van de afdeling Holten van de EHBO, hield dokter Steensma, chi rurg aan het Sint Geertruiden zie kenhuis te Deventer, dinsdag avond in zaal Vosman een lezing over de behandeling van botbreuk. Hy stond hierbij uitvoerig stil bij hoe het vroeger geschiedde en hoe thans met de zeer moderne tech nieken o.a. een beenbreuk wordt behandeld. Na de pauze vertoonde dr. Steensma een aantal dia's over ge nezing van botfracturen, wanneer een operatie heeft plaatsgehad. Er was naar aanleiding van de cause rie en de vertoonde dia's gelegen heid tot het stellen van vragen waarvan dlök gebruik werd ge maakt. Voorzitter A. JaUak sprak een woord van dank tot dr. Steensma en bood een attentie aan.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 21