MULO-SCHOOL TE HOLTEN Diessenplas' bazaar in Holten Jubileumuit gave van ULC tot Scholengemeenschap 10YAIE EERSTE PRIJS WK li.M.V. Dick Morten kreeg reel applaus in „De Schnre" HOLTENS NIEUWSBLAD Voortgezet onderivijs in Holten GEMEENTE HOLTEN HOLTENS NIEUWSBLAD OLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 24 november 1978 30e jaargang - no. 47 Hoofdredacteur J Wiggers Kolweg 14, tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr. W. Beljers Enkweg 5, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Advertientles Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Abonnementsprijs f 10.- per half jaar, f 20.- per jaar. Losse nummers 40 cent. 'Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" H. J. Beltman Het door de heer J. M. Wittermans geschreven ge denkboek „25 jaar scholengemeenschap Holten", geeft een historisch overzicht van onder meer het ontstaan van de eerste fase van deze school, de „Mulo-school". Daarin vindt men niet wat over de wijze waarop de ouders van de toekomstige leer lingen in 1951 werden benaderd. Ons archief stelt ons in staat om de lezers een beeld te geven van de eerste circulaire, welke de zes initiatiefnemers tot de Holtense bevolking hebben gericht: „EEN MULO-SCHOOL TE HOLTEN Reeds geruime tijd is er in het dorp Holten een groeiende belangstelling voor het mulo- onderwijs. Het aantal leerlingen dat er zich voor opgeeft, neemt jaarlijks toe. Dit is volkomen te begrijpen. Er is namelijk een middenstand, die wel 80 winkeliers omvat. Deze mensen zoeken voor hun kinderen een hogere ontwikkelingsmo gelijkheid dan de lagere school kan bieden. Ver der ziet een groot deel van de boerenbevolking tegenwoordig in, dat het hier agrarisch vol zit. Voor hun kinderen moeten ze omzien naar iets anders. De levensomstandigheden vragen steeds meer ontwikkeling. En zo valt de keuze meerma len op de mulo-school. Terecht, daar deze een mooie basis legt voor verdere ontwikkeling of goede kansen biedt voor diverse betrekkingen in het volle leven. Jammer dat er in Holten geen mulo-school staat. Daardoor studeren velen niet verder. De dichtst bijzijnde openbare mulo-scholen vindt men te Goor, Deventer en Almelo. Schoolbezoek aldaar brengt bezwaren met zich mee, waardoor verschil lende ouders er maar van afzien. Schoolbezoek aldaar betekent hoge reiskosten of tijdrovende fietstochten. Het overblijven 's middags ont wricht het gezinsleven en onttrekt de jeugd aan het ouderlijk toezicht. Het contact met de onder wijzers komt moeilijker tot stand dan in eigen plaats. Een aantal ingezetenen stelt pogingen in het werk om hier een eigen mulo te krijgen. Om succes te behalen, moet een behoorlijk aantal leerlingen kunnen worden verwacht. Er wordt nu een onder zoek ingesteld om dit aantal te weten te komen. Met medewerking van de hoofden der openbare scholen zal aan de kinderen der vijfde, zesde en zevende klas worden gevraagd, wie in de toe komst de mulo te Holten zal gaan bezoeken. Mis schien kan de school leerlingen krijgen uit Holten, Espelo, Dijkerhoek, Loo-Bathmen, Larense Broek, Markelose Broek, Markelo en Rijssen. Be langhebbende ouders dienen de aanmeldings- strook binnen ccn week te laten bezorgen bij het betrokken schoolhoofd. Bezitters van het mulo-diploma worden bij het Middenstandsexamen vrijgesteld van het exa men in Nederlandse taal en Correspondentie. Ze hebben toegang tot verschillende kantoren of kunnen aangesteld worden bij de P.T.T. en de Nederlandse Spoorwegen. De weg ligt open voor de gemeentelijke bureaux, enz. Om examen te doen voor leraar bij het nijver heidsonderwijs is een mulo-diploma het bewijs van voldoende voorontwikkeling. Zonder toela tingsexamen krijgt een diplomabezitter toegang tot de kweekschool voor onderwijzer en de mid delbare technische scholen. Meisjes met een di ploma kunnen opgeleid worden voor huishoud kundige, kinderverzorgster, lerares in de naald vakken, kleuteronderwijzeres, analyste, apothe kersassistente, maatschappelijk werkster, ver pleegster, enz. enz.! Vele ondernemingen en ban kinstellingen stellen het bezit van Mulo A en B voor hun personeel op prijs! Flinke leerlingen kunnen, als ze de zesde klas der lagere school hebben doorlopen, toegelaten worden tot de eerste klas. Matige leerlingen kunnen beter nog klas zeven doorlopen. Ulo-onderwijs is niet duur en de boeken worden gratis in bruikleen gegeven aan de leerlingen. Ouders, vult nog heden onderstaande strook in, wanneer uw kind een mulo zal bezoeken en u prijs stelt op het openen van de mulo te Holten. Terugbezorgen bij het hoofd uwer school. Het onderzoek strekt zich uit over de opnamen per 1 sept. 1952 en 1 sept. 1953. De Holtense Mulo-Commissie" Zoals men ziet bleven de initiatiefnemers nog in de anonimiteit. Maar hun namen werden spoedig bekend. Het waren de heren H. J. Beltman, L. C. van de Bovenkamp, B. H. Brouwer, A. J. Gold stein, A. P de Jonge en G. S. E. Vegter. Later werd de commissie nog aangevuld met de heren schoolhoofden H. J. Hiddink (Espelo) en H. Wan- sers (Dijkerhoek). Wijlen Henk Beltman heeft bij dit alles toch wel een bijzondere actieve rol gespeeld. Ten bate van de bewonerskas, waaruit de kosten worden betaald voor zang-, toneel- en filmuitvoeringen en verder de bloemenatteo- ties voor de bewoners wanneer deze lustrum-verjaardagen herden ken, wordt op woensdag 29 november a.s. een bazar gehouden in de recreatiezaal van Diessenplas, welke bazar van voormiddag 10 tot 12 uur, nam. van 2-5 en 's avonds van 7 tot 10 uur geopend zal zUn. Vele attracties zullen de bezoekers wachten, onder meer verkoop van nieuwe en gebruikte artikelen, rad van avontuur, tombola, grabbelton, naam van pop raden enz. enz. De koks van Diessenplas zullen voor de culinaire voorzieningen zorg dragen, waaronder olie bollen, slaatjes, kroketten en gebak. L.S. Op 1 September e.k. zullen in de nieuw gestichte openbare u.l.o.school te Holten de lessen aanvangen. Wij hebben gemeend aan dit voor onze gemeente zo belangrijke feit een ogenblik aandaiht te moeten wijden. In verband daarmede stellen wij ons voor op 31 Augustus e.k. des namiddags te 4 uur in het gymnastieklokaal der o.l.dorpsschool te Holten de openbare u.l.o.school te Holten officieel te openen. Uw tegenwoordigheid daarbij zullen wij op hoge prijs stellen. Burgmeester en Wethouders van Holten, E/Sl Burgemeester. Secretaris* Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur Voorzitter Johan Meyer bood namens „H.M.V." dirigent Fransen een geschenk in couvert aan. De Holtense Muziekvereni ging „H.M.V." heeft zater dag onder directie van Henny J. Fransen te Holten op het zaalconcours dat de ..Wierdense Harmonie" ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van haar drum band, onder auspiciën van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie en Fanfarege zelschappen organiseerde in de „Vaandelafdeling - Fanfare" met 3041/2 pun ten, een royale eerste prijs behaald. H M.V. kwam hierdoor in het bezit van de achtste K.N F -wimpel waaronder nu twee rood-wlt- biauwe en die welke op 8 maart 1975 in Musis Sacrum aan het vaadel werd gehecht toen het korps kampioen van Nederland werd in de sectie Fanfare Op het concours in Wierden be haalde HMV het hoogste aantal punten en kwam hierdoor in het bezit van een prachtige bokaal die door het gemeentebestuur be schikbaar was gesteld De jury die bestond uit de heren Piebe Bakker, Ber Joosen en Henk Badings, waardeerde het verplichte werk „Variations Symphoniques" van P. Gllson met 150 1/2 punten en het keuzewerk „Othello" van Rimmer-Flink met 154 punten. HULDIGING Bij de thuiskomst werd het korps aan het begin van de Kolweg op gewacht door de drumband en werd een mars gemaakt door en kele straten in het Kolcomplex naar hotel „Vosman" waar de offi ciële huldiging plaats had Burge meester mr W H Enklaar wenste korps en dirigent Fransen namens het gemeentebestuur en de Hol tense bevolking geluk met het prachtige succes ,,H M V bewees voor de zoveelste keer dat het in de hoogste afdeling van het KNF thuishoort. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer D. Aaf- tink namens „Holtens Gemengd Koor" door de heer J Oosterkamp namens de toneelclub „O C H De oorzitter van het korps Johan Meijer sprak een woord van dank tot dirigent Henny J Fransen die geen moeite teveel was om dit prachtige succes te behalen. Meijer bood Fransen een geschenk in cou vert aan en verraste mevr. Fransen met bloemén. De heer J.Schuppert wenste korps en dirigent namens de supporters club geluk met het glanzende suc ces en hij bood evenals andere sprekers een geschenk in couvert aan. Dirigent Fransen bracht in een korte toespraak dank aan alle le den die bereid waren tot een totale inzet en bijzondere inspanning. Een groot aantal Jongeleden nam voor het eerst deel aan een con cours en zij hebben een extra woord van dank en waardering verdiend. Zaterdagavond j.l. vond er in J.S. De Schure een Live-optreden plaats van de Folkzanger Dick Morten. Om omstreeks half 10 be gon Dick met het spelen van enkele rustige songs van o a Bob Dylan en Van Morrison Na een korte pause begon hy om ongeveer 11 uur met het spelen van de 2e set met daarin wat meer „snelle" nummers waar onder eigen werk Het talrijke pu bliek in De Schure kwam hierby he lemaal in de stemming wat als ge volg had dat Dick doorspeelde tot ver na middernacht Kortom een gezellige Schureavond Op zater dag 25 november zal de Schure he laas gesloten zyn in verband met de reünie van de Scholengemee nschap, maar in het weekend daarop 12 en 3 december) wordt in deze Jongerensocièteit weer een filmvoorstelling gegeven Deze keer de film „Twee Missionarissen" met in de hoofdrollen Terence Hill en Bud Spencer. Het gedenkboek dat de openbare scholengemeenschap Holten het licht heeft doen zien ter gelegenheid van het vijf en twintig-jarig bestaan van de school geeft in voge lvlucht een beeld van de zilveren jubilaresse. Burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, noemt het in zijn voor woord een merkwaardige samenloop van omstandighe den, dat het vieren van het 25-jarig bestaan van de scho lengemeenschap Holten samenvalt met het gereedkomen van een ingrijpende uitbreiding en verbouwing van het sedert 1964 bestaande schoolgebouw. Vijf en twintig jaren voortgezet on- derwys in de gemeente Holten en de gedurende al die jaren stor machtige ontwikkeling van het be scheiden 3-mans U.L.O.-tje met 66 leerlingen, dat in de ogen van hen, die toen tot óórdelen bevoegd wa ren, geen grootse ontwikkelings kansen in zich besloten had. Het is voorwaar de moeite waard om daarby stil te staan. Van U.L.O tot scholengemee nschap Mavo-Havo-Atheneum, van 66 leerlingen tot plm. 1375 leer lingen, 3 onderwyzers tot plm. 75 leerkrachten, daarin kan de ont wikkeling van het V.H.M.O in Hol ten worden gevat. De toenmalige initiatiefnemers en stichters heb ben daaraan in hun stoutste dro men nimmer gedacht. „De groei van deze U.L.O.-school tot de huidige scholengemee nschap is, aldus het voorwoord van de burgemeester, mogeiyk gewor den doordat het toenmalige hoofd van deze school, Sinnema op het juiste ogenblik heeft ingespeeld op de mogeiykheden, welke de toen nog prille „Mammoetwet" had te bieden." De heer Sinnema is helaas enkele weken voor het verschenen van het gedenkboek overleden. Zijn geeste- ïyke erfenis staat in Holten recht overeind. Initiatieven Hoe is dat allemaal gegaan? Elders in dit blad kan men vinden wie de initlatiefnamers waren en hoe zy zich met hun idee tot de Holtense bevolking hebben gewend De commissieleden hebben nog wel enig geduld moeten oefenen voordat hun hoop verwezeniykt werd Na een aantal besprekingen kwam de gemeenteraad op 31 maart 1952 byeen en werd het voor stel van het dageiyks bestuur om een ulo-school te stichten, met 7 te gen 4 stemmen aangenomen. Een meerderheid, te weten de heren Aaftink, Derksen, Meyerman, Jan sen, Soer, Veneklaas Slots (wet> houder) en Wegstapel, had vóór ge stemd. Het zou echter nog tot 1 sep tember 1953 duren voor dat de school van start kon gaan. Vooral de huisvesting heeft toen en zelfs tot nu toe grote problemen opgeleverd. Toen er een nieuwe dorpsschool werd gebouwd op de Boschkamp kon de ulo over de school beschikken aan de Dorps straat, waarvan nu zelfs de plek niet is weer te vinden. „Dat de Hol ter Ulo nog eens uit het gebouw aan de Dorpsstraat zou groeien, had het comité tydens de voorbereidingen nooit durven denken, zegt de heer Brouwer in een van de artikelen, Henk Bel tman ook niet Dat het schooltje nog eens zou groeien tot een Scho lengemeenschap als thans het ge val is, ïykt een wonder. Maar het is te danken aan de bekwaamheid en de toewy ding van Hoofd (directeur) en leraren, aan de grote medewer king van het gemeentebestuur - waarby vooral de burgemeester zich byzonder heeft ingespannen - en de veranderende tydsonstan- digheden", aldus Brouwer. In het boekje wordt verder inge gaan op de verdere ontwikkeling van het onderwys aaan deze school, worden veel herinneringen opge haald aan leraren en leerlingen en wordt de wisseling van het Meao voor het Atheneum verklaard. Het 83 pagina's tellend boekwerkje bevat veel foto's van leraren en leerlingen en roept leuke herinne ringen op. Het is in eerste instantie tegen betaling voor hen te koop alsmede voor de 1200 reünisten die men zaterdag verwacht Eventueel overbUjvende boeken kunnen In de Holtense boekhandel door belang stellenden worden gekocht Het boekwerk ls zoals elders ge zegd samengesteld door de oud- leraar van de school, de heer J M. Wittermans, die daaraan vanaf het begin verbonden is geweest U ontvangteer! fraaie/j%A Parker-Jotter ballpoint als u een nieuwe abonnee opgeeft Naam: Adres: voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. Woonplaats: Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Woonplaats: L Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half 1 jaar/per jaar. J

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1