LanAoimdiap: ..Beleid Landschapsparken moet veranderen" SOUMRIMD een ongelooflijk ingewikkeld grolleen m uilllO-kklk OP HOLTEN Bejaardensoos TAFELTENNIS HANDBAL Programma Sporthal 't Mossink Interkerkelijke voorlichtingsavond over Adventsactie „Solidaridad" sportartikelen KOPLOPERS IN KWALITEIT Holten speelt uit tegen Avanti HOLTENS NIEUWSBLAD -10 NOVEMBER 1978 - PAG. 11 Het Landbouwschap heeft zijn op vattingen over de nationale land bouwschapsparken en de toepas sing van de Relatienota Land bouw en Natuur- en Landschaps beheer weergegeven in twee brie ven aan de Bijzondere Kamer commissie voor de zogenaamde Drie Groene Nota's. De Commissie wijdt op 13 november aanstaande een openbare discussie aan het in de Relatienota aangekondigde be leid inzake de aanwijzing van be heersgebieden en reservaten en de totstandkoming van landschap sparken. rydens de openbare vergadering op 1 november 1978 heeft het be stuur van het Landbouwschap de twee brieven, gericht aan de Bij zondere Kamercommissie, be sproken. Op grond van de opgedane erva ringen in de proefgebieden natio nale landschapsparken conclu deert het Landbouwschap dat een heroverweging van het tot nu toe gevoerde beleid noodzakelijk ge maakt. Het beleid moet duidelijker zijn, meer aansluiten by de wensen van de bewoners in de betrokken gebieden en blijk geven van begrip voor deze wensen. De regering moet komen met een pakket van concrete, stimulerende maatrege len. Daartoe behoren onder meer op korte termijn een subsidie voor onderhoud van aanwezige land schapselementen, bossen en na tuurgebieden; subsidies die een aantrekkelijke vormgeving en ma teriaalkeuze bij gebouwen en an dere werken bevorderen; op lan gere termijn een agrarisch ontwik kelingsplan om een gezonde toe komst voor de agrarische bedrijven in de betreffende gebieden veilig te stellen. Het Landbouwschap meent dat op deze wijze het vertrouwen van de plaatselijke bevolking kan worden gewonnen. Dat vertrouwen is noodzakelijk om het beleid te ver wezenlijken. Volgens het Land bouwschap stuiten steeds meer planologische beperkingen in be stemmingsplannen op groeiende weerstand en wordt hierdoor het vertrouwen aangetast. Het Land bouwschap wijst op de aanpassing van bedrijfsgebouwen en de ont wikkeling van de intensieve veeh ouderij op bestaande bedrijven. Het voorstel om de naam „land schapspark" te vervangen door „intxegratiegebied" heeft in het be stuur van het Landbouwschap on voldoende weerklank gevonden. Het bestuur vindt het van belang dat het beleid inhoudelijk wordt gewijzigd Dat gebeurt niet door al leen de naam „landschapspark" te veranderen Een nieuwe naam kan opnieuw lelden tot verwarring. De toepassing van de Relatienota betreffende de aanwijzing van be heersgebieden en reservaten en het tot stand komen van beheersover eenkomsten verkeert in een proef stadium Het Landbouwschap wijst erop dat het afsluiten van be heersovereenkomsten eveneens bepalend is voor de mate van ver trouwen by de plaatselijke bevol king. Het Landbouwschap pleit ervoor dat: het begrip „vrijwilligheid" reële in houd krijgt. Bepalingen die bij be heersovereenkomsten worden ge regeld, horen niet huis in een be stemmingsplan voor dat gebied; de beheersvergoeding - ook op lan gere termijn - voldoende compen satie moet bieden voor de gevolgen van het gevoerde beheer. De be heersvergoeding wordt mede be paald door de reële ontwikke lingsmogelijkheden die de bedrij ven in de regio (vergelijkingsgebie- den)hebben, de plaatselijke bevolking volledig ingelicht wordt en van het begin kan meepraten over de op te stellen plannen; een schadevergoeding wordt ge troffen voor de werknemers in deze gebieden, voor zover de werkne mers hun werkkring verliezen als gevolg van het gevoerde beleid. De brieven aan de Bijzondere Ka mercommissie zullen aangevuld worden met de opmerkingen, die het bestuur van het Landbouw schap in de openbare vergadering op 1 november 1978 gemaakt heeft. Indien gewenst kan de tekst van beide brieven aangevraagd worden bij de afdeling Pers en Voorlichting van het Landbouwschap, Raam- weg 26,2596 HL 's-Gravenhage. tel. 070-65 69 20. Op donderdag 16 november a.s. om 20 uur in het gebouw „Irene" onder leiding van pastoor Rademaker. Spreker: de heer Paul van der Horst, secr. van „Solidaridad" uit Den Haag. Film: „Rijke mensen sterven ook". Alle belangstellen den zijn hartelijk welkom, inzon derheid de afgevaardigden van 411e verenigingen, die Advent en Kerst vieren en alle leden van die vereni gingen die mee willen kunnen pra ten wanneer op hun vereniging de vraag aan de orde komt of we als vereniging niet slechts Kerstfeest zullen vieren met wondermooie woorden, maar ook metterdaad samen hen helpend en bemoedi gend weten te vinden voor wie in onze tijd geen plaats is in de her berg. Wie niet werken mög zal ook niet eten NIET naar school gaan NOCH beter worden NIET vrijer worden NOCH wijzerworden t NIET mens zijni Latijns Amerika heeft miljoenen werklozen Solidaridad vraagt Werken gerechtigheid voor iedereen Den Haag, Giro 1804444 De maandelijkse bijeenkomst van de Bejaardensociëteit „Holten" zal niet worden gehouden op dinsdag 21 nov., maar op dinsdag 14 no vember. Aanvang half drie in ge bouw „Irene". „In alle eerlijkheid zullen wij moe ten erkennen dat de te verwachten maatregelen ter herstel van het evenwicht op de zuivelmarkt niet pijnloos zullen zijn. Het zullen waarschijnlijk „impopulaire" maatregelen zijn. Wie dit niet wil inzien, bedriegt zichzelf en gaat voorbij aan een zuivelsituatie die alle reden tot zorg en tot maatrege len geeft. Het is noodzakelijk om dit te zeggen: ik vind dat wij deze verantwoordelijkheid niet uit de weg mogen gaan". Dit zei de voor zitter van het Landbouwschap, drs. J.J. Jorissen, in de op woens dag 1 november gehouden open-, bare bestuursvergadering van het schap. „In onze vorige openbare be stuursvergadering", aldus drs. Schouten, „heb ik gewezen op de ongelooflijke ingewikkeldheid van de zuivelproblematiek, die niet met Het eerste team van de T.T.V.- Holten, dat vorig seizoen promo- l .veerde naar de derde klasse, is er tot op heden nog niet in geslaagd een wedstrijd in winst om te zetten. Werd vorige week zaterdag ver dienstelijk met 5-5 gelijk yöyjïlWM" dinsdag 24-10 werd van de zelfde tegenstander Sorel '72 met 3-7 ver- loren. Men begon hoopvol aan deze - wedstrijd, maar men keek al direct tegen een 0-2 achterstand aan. Het eerste tegenpunt werd gescoord door G. Overveide, die ook het tweede punt voor Holten binnen haalde. Het laatste punt kwam op naam te staan van H. Doome- weerd. Helaas bleef het bij deze drie punten, waardoor de eindstand op 3-7 kwam. Afgelopen week vertrok het derde team naar Entac in Enschede. De spits werd afgebeten door Hans Welting en na de eerste game verlo ren te hebben met 8-21, won hij na enkele taktdsche aanwijzingen de tweede game met 21-17. Het mocht echter toch niet baten, want de derde game ging met 14-21 verlo ren. Tineke Brinkman, als invalster in het team, ging in de tweede wed strijd furieus van start, onder het motto „de beste verdediging is de aanval". Maar de tegenstander stak daar een stokje voor want er werd in twee games van Tineke ge wonnen. Rien Lammertink trachtte hierna de stand een beter aanzien te geven, maar dat lukte niet, zodat het 3-0 werd. Het dubbel weid deze keer gevormd door Ti neke en Hans en na een zeer span nende en gelljkopgaande eerste game werd met een klein verschil vertoren (19-21). In de tweede game drukte de tegenstander door en de Holtenaren hadden geen schijn van kans 11-21). Het zat het derde team wel tegen, want ook de vijfe set ging verloren, zodat er met 5-0 even ge- rust werd. Na de pauze CfïfSfWP hetzelfde beeld als voor de rust: de opbouw was redelijk, maar by het afmaken was de tegenpartij de Hol- tense spelers net te vlug af (alleen Hans wist er twee keer een derde game uit te halen). Toch kan de eindstand van 10-0 wel wat geflav teerd genoemd worden. Voor het vierde team, dat een uit wedstrijd speelde tegen H.P.V. kan eigenlijk hetzelfde verhaal gehou den worden. Bea Klein-Teeselink, Tineke Brinkman en Johan Mark- voort (die moest invallen voor Ma rian de Vrijer) wisten evenmin pun ten mee naar Holten te nemen. Er werd verloren met 10-0. Bij de jeugd bracht het A-team het eerste punt binnen, hoewel twee punten, gezien de spelverhouding, eerlijker zou zijn geweest. Na een 3-0 achterstand bracht het dubbel spel de ommekeer in de wedstrijd. Nadat de tweede game door te ge haast spel verloren ging (de eerste game was gewonnnen met 21-18), werd de tegenstander ln de derde game duideiyk weggespeeld, stand- 21-15 Van een 3-0 achter stand kwamen de Holtense jongens door goed tafeltennis vervolgens op een 4-3 voorsprong, waarbij aangetekend kan worden dat Mar cel Kok zijn eerste competitiewed strijd won. Robert Klein-Wassink verloor op verrassende wijze in drie games, waardoor de stand weer ge lijk was: 4-4. Henk Westerik bewees de sterkste Holtense jeugdspeler te zijn door na een 11-3 achterstand via 19-14 deze stand om te buigen naar 21-19 voor Holten Nadat Mar cel zijn laatste set verloren had eindigde de wedstrijd in een gelijk spel: 5-5. Het B-team speelde minder suc cesvol en moest met een 10-0 neder laag uit Almelo huiswaarts keren. Gerard Jonkman, Harry Kolkman en Hulb Boersma deden wel hun best, maar zy hadden weinig in te brengen tegen het veel sterkere en meer ervaren team van Trefhoek H Alleen in het dubbelspel maakten Huib en Gerard het de tegenstan der behooriyk moeilijk, maar het geluk was niet met de Holtense Jongens, want de eerste game ging uitetndeiyk toch verloren met 29- 27. Na deze teleurstelling wilde het by de tweede game niet meer zo lukken, zodat ook deze game verlo ren werd. Programma komende week: 11-11: TrefpuntrHolten A; DTS J-Holten B; Holten C-Blauw Wit 16-11: Holten 1-DTS; Trefhoek- Holten 2 14-11: Holten 3-Effekt: Holten 4-Trefhoek. simpele maatregelen op te lossen is. Het boerenbelang - zo heb ik ook gezegd - mag bij het zoeken naar oplossingen niet uit het oog worden verloren. Mede daarom kan en mag er geen overhaaste mening worden gegeven over de reeks ideeën, die door de Europese Commissie als mogelijkheden ter vermindering van het zuivelvraagstuk in omloop zijn gebracht. De zuivelproblematiek is de laatste weken en maanden in vele organen van het Landbouwschap zeer uit voerig maar ook zorgvuldig be sproken. Juist vanwege de inge wikkeldheid zijn deze discussies nog niet afgerond. Daarom is het zuivelvraagstuk niet op de agenda van onze vergadering van vandaag geplaatst, hoewel ons bestuur een maand geleden dacht dit onder werp nu wel aan de orde te kunnen stellen. In de komende weken zal echter getracht moeten worden tot standpunten te komen Overigens is het goed te stellen dat een Europees probleem Europees aangepakt moet worden Mede daarom wyzen wij - met de Euro pese Commissie - een systeem van contingcntering af. Dit systeem zou immers nationale „afstraffin gen" inhouden, tërwijl wij met een probleem te maken hebben dat zich in elke lidstaat voordoet. Verder wees de voorzitter van het Landbouwschap erop, dat voorts het markt- en prijsbeleid, zoals wij dit tot nu toe kennen, volledig ge handhaafd dient te biyven. Een prijsbevriezing wyzen wy derhalve af, omdat het tot waarde brengen van zuivelprodukten via de pryzen voor de consument op een zelfde wyze moet gebeuren als voor an- Radio Oost heeft woensdagmid dag tussen vijf en zes het oog laten vallen op Holten. Verslaggever Gerritsen sprak in restaurant „De Molenbelt" met een aantal ingeze tenen - gedeelte life en op de band opgenomen - over een aantal inte ressante plaatselijke bizonderhe- den. De rector van de openbare scho lengemeenschap, Drs. Bakker, ver telde iets over het ontstaan van zijn school, die momenteel 1285 leerlin gen telt en 77 docenten. Teneinde niet in de moloch van de massaliteit te verzinken - vraag van Gerritsen - zei de heer Bakker, dat men daartoe rekening houdt met een spreiding in de lesroosters. Ook het feit, dat er naast het schitte rend schoolgebouw nog 12 noodlo- kalen zUn, werkt aan deze sprei ding mee. dere landbouwprodukten. Ook al zün de kostenstygingen in de melkveehouderij in het laatste jaar honderdduizend. Behalve het op- Een derde van het aantal leerlingen komt uit Holten. De streekfunctie van de school blijkt uit het feit dat b.v uit Bathmen en Markelo elk 200 leerlingen komen, evenals er nog velen komen uit andere plaat sen in de regio. De nieuwe school zal op dinsdag 21 november offi cieel in gebruik worden genomen door Dr. J. P. Gathier, directeur- generaal voor het voortgezet on derwijs. Het 25-jarig jubileum wordt gevierd op zaterdag 25 no vember. Daarvoor bestaat een overweldigende belangstelling. „Er hebben zich reeds meer dan 1200 oud-leerlingen opgegeven", zèi drs. Bakker. Kees Bos van het Nat.-hist. Bos- museum zei, dat de opening van het bezoekerscentrum „De Noetse- lerberg" bij NiJ verdal een paar jaar geleden voor hem niet zo'n grote ramp geworden is als hij zich had voorgesteld. Als enig museum van dien aard werkt hij zonder een cent subsidie. Het afgelopen jaar be droeg het bezoekersaantal zo'n gelukkig zeer beperkt gebleven: dit mag geen enkele reden zijn de zui velprodukten te bevriezen. In het algemeen gezien dienen er globale maatregelen te komen: in deze zin dat ze in het gehele Ge meenschap effect hebben. Nie mand zou ermee gebaat zün als al leen de meest doelmatige produk- tie door maatregelen afgeremd of belast zou worden. Zonder meer geldt dat de maatregelen zo weinig mogeiyk pijn mogen doen en dat uitermate goed rekening wordt ge houden met de inkomens in de agrarische sector. zetten van de tentoongestelde die ren maakt hij zelf de achtergronden van de diorama's. Bij een bezoek aan Finland, enkele jaren geleden, heeft hij er daar 20 gemaakt en hij heeft nu weer een opdracht voor 16 Afrikaanse achtergronden. In 1980 hoopt hij zijn museum uit te brei den met een diorama van de Wad denzee. Hij vertelde Gerritsen over het unieke van de Holterberg. De heer Udema van U-vlees ver telde over zijn bedrijf, waar iedere dag 650 varkens worden geslacht via een slachtlijn waaraan 45 men sen werkzaam zijn. Om 9.00 uur 's morgens is het gebeurd en worden de delen afgevoerd naar binnen- en buitenland, o.a. naar de E.E.G. Met de chauffeurs en technisch perso neel telt het bedrijf zo'n 85 a 90 man. Kaasboerderij Mej. Jannetje Cats van de kaas boerderij gaf een indruk van de kaasproductie op haar bedrijf, waarin geen kleurstoffen en chemi sche middelen worden gebruikt. Alle kaas uit eigen melk wordt over de toonbank verkocht, In 1916 zijn haar ouders in de Beuseberg ge start Haar moeder heeft meer dan 30 jaar kaas bereid en daarvan heeft zij - naast theoretische cur sussen - het kaasmaken geleerd. Een vertegenwoordiger van de O.A.D. vertelde, dat het bedrijf in 1925 uit drie familiebedrijven is ontstaan voor hetstreekvervoer. In 1950 is men gestart met de busrei zen (vakantie), die zijn uitgegroeid tot de grootste in den lande. Van de Noordkaap tot Griekenland wor den jaarlijks zo'n 3 miljoen kilome ter afgelegd met 500.000 overnach tingen. Bovendien organiseert het reisbureau „de Globe" nog zo'n 25.000 relsverzorgingen. Over de Canadese begraafplaats op de Holterberg zei burgemeester Enklaar dat de gemeente Holten daar. op verzoek van generaal Si mons, graag aan meegewerkt had om van de gevoelens van dank baarheid te getuigen voor onze be vrijding. De oorlogsgraven worden niet door het Ned. Oorlogsgraven Comité verzorgd, maar er worden wel veel internationale contacten gelegd. Hij wees daarbij op de pel- grimmages van ouders en verwan ten, die mogelijk zijn gemaakt door de Jaarlijkse klaprooscollecte, maar nu wat opgehouden zijn. Toch komen er jaarlijks nog graf- bezoekers. Het plaatseüjk oorlogs- gravencomité blijft dan ook nog bestaan. De laatste gast was André Dekker, oud-voetballer van Go Ahead en Vitesse en speler van Holten, die zei dat hij zich ergert aan de agressie van het publiek die zich elders op de voetbalvelden openbaart Bij de grote clubs ls het contact met de vereniging veel minder. In Holten ben Je intensiever bij het clubwezen betrokken en is het ook veel fijner met de bezoekers. De muzikale omlijsting van de ruim een half uur durende uitzen ding werd verzorgd door het Sal- land Combo, onder leiding pan bandleider Gert Tuitert Week van ll-H'78 t.m. 17-ll-'78 ZATERDAG 13 00-17 00 Handbalcompetitie 18 00-19.30 hr. Huiting (tennis) ZONDAG 12.00-18.00 Handbalcompetitie MAANDAG 8 10-15.30 div. scholen 16 00-18 00 tennisclub 18.00-22 30 badmintonclub 22.30-23.30 hr. Kempers (tennis) DINSDAG 8 10-16 10 div. scholen 16 15-22.45 Mintonette 18.00-22 00 instructlelokaal - Stichting Sociaal Cultureel Werk WOENSDAG 8 10-16.30 scholengemeenschap 19 00-23.00 Badmintonclub DONDERDAG 8 10-15.30 div. scholen 16 00-18.00 S V. Holten 18 00-21 00 S V. Holten, afd. handbal 21 00-23 00 Zaalvoetbalcompetitie VRIJDAG 810-16 10 div. scholen 16.30-19.00 Hockeyclub 19 00-22.00 Mintonette 22.00-24 00 Tennisclub Voor reservering van nog vry» uren in het bovengenoemde week einde. kan men zich vanaf vrijdagmiddag 12 00 uur rechtstreeks wenden tot de beheerder (sporthal, tel. 3180) AUe overige reserve ringen uitsluitend vla het gemeentehuis, afd sportzaken (tel 1668). De vier adspirantenteams speel den dit weekend thuis. A 1 moest aantreden tegen het team van Overwetering. De vaste keepster was geblesseerd hetgeen de eerste tegenslag was Het was een leuke wedstrijd met snel spel. Overwete ring was sterker en maakte de doelpunten. Mieke Soer als ver vangster in het doel deed het goed, maar kon ook niet voorkomen, dat de rust aanbrak met. een 0-8 achter stand. In de tweede helft bleef de wedstrijd ln hoog tempo voort- gaan. Holten combineerde goed, maar de schoten waren vaak te makkelijk voor de keepster en de meines hadden verder de pech dat vele ballen op lat en paal terecht kwamen. Met een beetje meer ge luk had de nul voor Holten makke- ïyk kunnen worden weggewerkt. Nu kwam de eindstand met 0-15. A 2 liet zich in het begin overrompe len door Raalte. De ruststand kwam met 1-6. In de tweede helft liep de aanval beter en kwamen er ook doelpunten. Raalte scoorde echter ook enige malen zodat er een score van 5-14 Werd bereikt. Adspiranten B 1 speelde een prima wedstrijd tegen IJsselstars De keepster verkeerde in prima vorm en had een groot aandeel in de overwinning door vele moeilijke schoten tegen te houden! De aan val Hep ln de eerste helft nog wat stroef Rust 2-1. In de tweede helft liet Holten duidelfik merken wie de sterkste was en won verdiend met 7-4. B 2 had een moeiiyke wedstrijd te gen H.H.Z D. uit Heino. De tegen standers benutten de kansen goed. Holten probeerde het teveel met hoge schoten uit de tweede lijn, die te weinig gevaar opleverden. De winst moest na een ruststand van 7-0 terecht met 15-0 aan H.H.Z.D. worden gelaten. De dames waren vrij. De heren moesten naar Zwolle tegen Z.A.C. In het begin van de eerste helft was het meeste initiatief by Z.itC. Hol ten liet de achterstand echter niet groter worden dan 2 doelpunten (3-1). In de laatste minuten voor rust werd de stand, door goed uit gespeelde aanvallen, omgebogen naar een 9-6 voorsprong. In de tweede helft kwam Holten zelfs voor met 10-6. Z.A.C. kwam echter terug. Via 10-8 en 11-11 was de wed strijd met nog vijf minuten te spe len weer helemaal open. Holten scoorde 12-11, maar Z.A.C. wist weer gelijk te komen. In de laatste seconden had Holten pech. By de laatste aanval werd de verdediging van Z.A.C. uitgespeeld; terwijl de keeper in de verkeerde hoek ging kwam de bal vla de binnenkant van de paal terug en bleef de stand 12- 12 als eindstand op het bord staan. Volgend weekend: zaterdag 11-11: A 1 uit tegen V. en K. in Twello om 12.40 uur, vertrek 11.40 uur; A 2 uit tegen A.B.S. ln Holten om 16.20 uur; B1 uit tegen Broekland ln Olst om 12 40 uur, vertrek 11.40 uur; B 2 thuis tegen Heeten om 13.40 uur Zondag 12-11. dames thuis tegen Lettele 4 om 15.30 uur; de heren spelen een thuiswedstrijd tegen mede-debutant ABS. om 12.50 uur KiER.SÏieHïxNi I ^TNMgRMÏC HBHGiRO 308OOO De Holtenaren gaan a.s. zondag een „verre" uitwedstrijd spelen te gen Avanti uit Glanerbrug, welke ploeg momenteel een derde positie op de ranglijst inneemt en als één der gegadigden voor de titel wordt aangemerkt. Dr Rood-Zwarten gaan dan ook een bijzonder moei lijke wedstrijd tegemoet, want de Glanerbruggers zyn vooral thuis altijd een gevreesde tegenstander geweest. In de Holten-selectie kampt men helaas met enige zieke en geblesseerde spelers maar hope lijk kan de „medische staf' er voor zorgen dat het aantal Invallers tot een minimum (twee?) beperkt kan blijven. De actieve supportersve reniging zal ook nu weer een extra bus engageren, welke om kwart vóór èén vertrekt vanaf „Meer manskamp". Het terrein van Avanti ligt op het „Buitserve" vlak by de Duitse grens. Men rijdt van uit Enschede richting Glanerbrug en neemt dan in het centrum de weg linksaf richting Losser. Het veld ligt aan de rechterkant De ploeg .vertrouwt er op dat vele ge trouwen van de S V. Holten hun fa vorieten zullen vergezellen naar Glanerbrug, want, bij puntenver lies zal het team vermoedeUjk weer enig plaatsen 2akken. Draag dus al len uw steuntje bym

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11