ACTIES 1H BATE VAN BE NEDERLANDSE NIERSTICHTING Voorlichtingsavond Nierstichting RAADSVERGADERING HOLTEDIS NIEUWSBLAD MEDEWERKERS GEVRAAGD Gevolgen structurele werkloosheid doorgelicht Jeugdsociëteit „De Schure Open Deur samenkomst Sociaal en Cultureel Rapport 1978 stichting voor sociaal en cultureel werk voor holten HOLTENS NIEUWSBLAD Gemeente Holten Officiële publicatie HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 15 september 1978 30e jaargang - no. 37 Hoofdredacteur J Wlggers Koiweg 14. tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr. W. Beijers Enkweg 5. tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel Verzetstraat' 70. tel. 05483-2C99 Advertienties Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-1666G Abonnementsprijs f 10.- per half jaar, f 20.- per jaar. Losse nummers 40 cent. 'Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting .Holtens Nieuwsblad" In het kader van een week end voor het goede doel houdt de Schure dit week end, 15, 16 en 17 september een actie voor de vereni ging ter ondersteuning van de Nierstichting afdeling Holten. Platen- en boekenveiling Op vrijdagavond 15 september worden er in De Schure platen en boeken geveild. Het is de bedoe ling dat de bezoekers deze spullen zelf meenemen. Oude boeken of platen die je zelf niet meer ge bruikt, zijn dan van harte welkom. De opbrengst gaat naar de Niers tichting. Platen en boeken die overblijven worden in de loop van de zaterdagavond opnieuw ge veild. Hockeywedstrijd veterinmen H.C.H.-J.S. De Schre Op zaterdag 16 september om 17.00 uur wordt in het Sportdal deze wedstrijd gespeeld Dit wordt een uniek gebeuren want de Schure- mensen kunnen nog niet hockeyen, maar zijn volgens zeggen fysiek duidelijk de meerdere. Verder kunnen ze in uiterste nood nog hun geheime wapen inzetten. De vete- rinnen van de H.C.H. hopen deze wedstrijd te winnen door hun technische en tactische kunnen ten toon te spreiden. Op het veld in het sportdal zal te vens een informatie-stand van de nierstichting staan waar u kunt vernemen hoe nuttig en noodzake lijk het werk is dat deze vereni ging verricht. ziek gedraaid maar bezoekers kunnen tegen betaling van f0.25 hun favoriete plaat aanvragen De opbrengst van dit gebeuren gaat natuurlijk weer naar de Nierstich ting. Puzzelwandeltoeht Op zondagmiddag 17 september krijgt u de gelegenheid om mee te doen aan een puzzel wandeltocht in de omgeving van De Schure (Beuseberg). Onderweg krijgt u enkele leuke opdrachten om te vervullen. Start om 2.30 uur bij de Schure, deelname f 1.50 per pers oon. kinderen jonger dan 10 jaar gratis. Het hele weekend staat er een informatie-stand van de nierstich ting in De Schure waar u geheel gratis een codicil kunt krijgen. Jeugdsociëteit „De Schure" De Open Deur-groep Holten, be legt a.s. zondag 17 sept. de eerste samenkomst van dit wintersei zoen. De nieuwe predikant Ds. W. Vons, die tevens voorzitter is van de groep, opent dit seizoen. Het thema luidt ,,'t Toeval". Mede werking verlenen de van radio- en TV.-bekende „The New Valley Singers" uit Nijverdal. Zoals be kend belegt de Open Deur-groep deze samenkomsten in het bijzon der voor de rand- en buitenkerke lijken. De groep hoopt dan ook dat velen van hen de moeite willen nemen om deze bijeenkomst bij te wonen. Om alles gemakkelijk te houden wordt aan de ingang aan iedere bezoeker een programma uitgereikt. De bijeenkomst wordt gehouden in de Hervormde Kerk in de Kerkstraat. De officiële aan vangstijd is 19.15 uur. Vooraf wordt de gelegenheid gegeven tot gemeenschappelijk zingen met or gelbegeleiding van Anton Koop man. Graag tot ziens op 17 sept. a.s. Open Deur-groep Holten Het Sociaal en Cultureel Planbureau heeft zijn derde tweejaarlijkse rapport uit gebracht. Dit „Sociaal en Cultureel Rapport 1978" borduurt voort op de thema's die in de vorige twee rapporten zijn aange sneden: men vindt er in een overzicht van de stand van zaken op het gebied van ge zondheid en maatschap pelijke dienstverlening, arbeid, sociale zekerheid, wonen, onderwijs en vor ming, vrije tijd, justitie en strafrechtspleging. Hoof dstukken over de culturele veranderingen die zich in ons land de laatste jaren Verzoekplatenprogramma voltrokken hebben, over in De Schure processen van democrat isering en ontzuiling com pleteren het beeld. Op zaterdagavond kan de jeugd zoals gewoonlijk naar De Schure komen. Op deze avond wordt er echter niet zoals gebruikelijk mu- De conclusie van het rapport wor- De gemeenteraad vergadert in het openbaar ten gemeentehuize op maandag 18 september 1978, om 19.30 uur o.a. ter benoeming van de leden van een zevental tommissies van advies en bijstand en de aanwijzing van vertegenwoordigers in verschillende organen en instellingen. B y de oproep voor de vergadering van 5 september j.l. hebben B en W. de raad gevraagd suggesties te willen inzenden voor de benoe ming van de leden van de commissies van bijstand. Zij bepalen zich nu by het opsommen van de leden en plaatsvervangende leden, welke in de afgelopen vierjarige periode deel van deze commissies hebben uitgemaakt. Een uitzondering wordt gemaakt voor de Commissie voor het georganiseerd overleg in ambtena renzaken. Voorgesteld wordt daarin te benoemen mevr. J.B. Mets- emaker-Rouwé en de heren A.J Nijkamp en H J Robers. Voor de Recreatiegemeenschap „Salland" worden aanbevolen de heren J. Wlggers (lid) en J. de Waard (plv. lid), voor de Stichting Bestuurs- school Overijssel, G.J. Langènbarg (lid) en J. Warrink (plv. lid), voor de Sportcommissie H.J Westerik en J. van der Harst en voor de Werkgroep Welzijnsbelangen, A.J. Nijkamp. U ontvangt een fraaie Naam Adres Parker-Jotter ballpoint nieuwe abonnee opgeeft. voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer S7 Enschede. Woonplaats: Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half 1 jaar/per jaar. J den sterk beheersd door de ver slechterde economische situatie, met haar belangrijkste gevolg: de grote werkloosheid. Het constat eert hiertegenover de blijvende hoge eisen die men aan het bestaan stelt, zij het dat t.a.v. de overheid suitgaven meer reserve vait te reg istreren. Enkele hoofdpunten uit het rap port zijn: - De werklozen ondervinden van hun situatie een reeks negatieve consequenties van financiële, soc iale en psychologische aard Er be staat het risico van het verouderen van kennis en ervaring bij de wer kloze, ook vindt na een periode van werkloosheid vaak aanstel ling op een lager niveau plaats. Het ogenschijnlijk voordeel van hun situatie, over meer „vrije" tijd te beschikken, kan niet tot zijn recht komen, mede door het geb rek aan financiële middelen: niet-werkenden plegen relatief sterk te bezuinigen op uitgaven t.b.v. de vrijetijdsbesteding. De opvang van werklozen, en meer in het algemeen van niet-werkenden, m b t. hun vrijetijdsbesteding, verkeert nog in een beginfase. Het bestaande pakket van sociaal- culturele voorzieningen lijkt nog onvoldoende in deze leemte te voorzien. Zo zijn er geen aanwij zingen dat de toegenomen vrye tijd van deze categorie ook heeft geresulteerd in een toegenomen gebruik van die voorzieningen. De gevolgen van de afgenomen econ omische groei komen nog niet in hun volle sterkte tot uitdrukking in het consumptieniveau en in de consumptiepatronen van de Nederlandse bevolking, ook al blijkt deze al wel doordrongen te zijn van de somberder economis che vooruitzichten. - Tegenover een toenemende vraag naar onderwijs en vorming in het algemeen, zowel bij jonge ren als bij ouderen, en een steeds langere onderwijsdeelname, staat een daling van het geboortecijfer en daarmee een afname van het aantal leerlingen in kleuter- en lager onderwys, die over ca. 5 jaar ook in het voortgezet onderwijs merkbaar zal worden. Beide ont wikkelingen hebben belangrijke consequenties voor het overheid sbeleid. De stijgende onderwijs deelname brengt stijging van kos ten mee, alsmede de noodzaak tot het maken van een keuze tussen het uitbreiden van voorzieningen (bijv avondonderwijs overdag) en het beperken van de toelating (sommige studierichtingen van het hoger onderwijs). - De afgenomen werkgelegenheid maakt de problematiek van de aansluiting tussen onderwijs e,n arbeidsmarkt grimmiger; in de publieke discussie duikt de term „overscholing" veelvuldig op. - Het dalend aantal kinderen brengt, behalve besparingen voor de overheid, ook een toename van de werkloosheid onder onderwijz end personeel met zich mee. De opheffing of dreigende opheffing van kleine scholen, een ander ge volg van het dalend aantal leer plichtige kinderen, kan met name voor de kleine plattelandskernen, ingrijpende gevolgen hebben voor de leefbaarheid. Het zijn maar en kele aspecten uit het uitgebreid rapport. Woensdagmiddag 13 september trouwden in het gemeentehuis van Holten juf Annegé de Vries en Hans Arissen. Juf Annegé is al meer dan zeven jaar werkzaam bij het Chr. Kleuteronderwijs te Hol ten. Dit was voor de kleuters van de kleuterschool „Kleuterhoek" en voor de eerste klas van de Chr. School „Het Kompas" reden om een groot feest te vieren. Eerst gingen alle kinderen naar het gemeentehuis, waar ze een erehaag vormden, De meisjes droegen een sluier en de jongens waren getooid met de hoge hoed. Vervolgens gingen de kinderen ge zamenlijk naar de hervormde Kerk waar het huwelijk werd be vestigd door ds. W. Vons. Tenslotte gingen ze naar café- In zaal „Vosman" werd donderdagavond door de afd. Holten van de Niers tichting Nederland een „Voorlichtingsavond" be legd waar voor een goede belangstelling bestond. Na een welkomstwoord door de voorzitter de heer J.L. Boersma in 't bijzonder tot mevr. A.J. Strick van Lin- schoten-Dumans propa gandiste N.S.N. te Hattem en dr. J. Jordans, internist te Enschedé, werd de kleu renfilm „Leven met een kunstnier" vertoond. Er werden n.a.v. deze film een aantal vragen gesteld over niertransplantatie die dr. Jordans de gelegenheid bo den om op deze vorm van genezing nader in te gaan. Een groot gedeelte van de dialysepatienten komt in aanmerking voor een nier transplantatie d.w.z. dat hun slecht werkendenieren worden vervangen door de nier van een donor. Voor transplantatie kunnen zo wel nieren van levende als van overleden personen worden gebruikt. Nieren van levende donoren wór den om allerlei dwingende redenen zo min mogelijk gebruikt. Na het overlijden is er slechts korte tijd be schikbaar waarin de nier te gebruiken blijft voor transplantatie. Er is dan dus voor de arts maar weinig tijd om aan de nabe staanden toestemming te vragen of de nieren voor transplantatie mogen wor den gebruikt, door deze moeilijkheid wordt de kans om beschikking te krijgen over een donororgaan vaak niet benut en blijft er een tekort bestaan. De Niers tichting doet dan ook steeds weer een dringend beroep op iedereen die be reid is, óók na zyn dood, een medemens te helpen. Mevr. restaurant „De Poppe" waar het bruidspaar een kinderreceptie hield. Juf Annegé en oom Hans werden verrast met een hele voorraad le vensmiddelen, een paar mooie tuinstoelen en nog enkele ge schenken. De kinderen werden ge trakteerd en hadden volop plezier. Na de kinderreceptie volgde de andere receptie en vele ouders kwamen het bruidspaar geluk wensen. Strick van Linschoten wees in een korte toespraak op het prachtige werk dat de Nierstichting doet voor de patiënten in 't bijzonder voor diegene onder hen die op eigen kosten niet met vakantie kunnen gaan. Ook stelt de stichting aan circa 1100 patiënten een kunst nier de z.g.n. hemodialyse beschikbaar. Twee a drie maal per week moeten de patiënten 6 tot 9 uur aan de kunstnier worden behan deld in dialysecentra waarvan er in ons land 39 zijn. Ook is er een aantal pa tiënten dat thuis over een kunstnier beschikt. Mej. Aly Koopman te Holten, bij wie dit voorjaar in het Academisch ziekenhuis te Groningen met succes transplantatie werd toege past vertelde over haar er varingen. Voorzitter Boersma bracht haar hier voor dank en bood een boe ket bloemen aan. AKTIVITEITEN Om het werk van de Nierstichting, ook plaatselijk meer bekendheid te geven, werd er ter gelegenheid van het Dorpsfeest '78 een stand ingericht in garage Müller aan het Smidsplein en op de Zwemvier- daagse. Er werden folders uitge reikt en artikelen (o.a. schrijfbe nodigdheden) verkocht van de Nierstichting Nederland. Ook kon men raden naar de namen van twee mooie poppen. Van de plm. 400 personen die een „gokje" waagden hadden slechts vier de juiste naam op de kaart ingevuld. De poppen „heten" Esther en An- nemieke. By het trekken van de kaarten was Esther voor mevr. R. Gazan-Haller, Canadastraat 48, Holten en Annemieke krijgt een plaatsje in het poppenhuis van Yvonne Oldersma, Sportstraag 27 2 in Amsterdam. De beide akties brachten totaal f 1030,18 in het „laatje" van de penningmeester. Begin oktober zullen de hande- narbeidklubs voor kinderen van de lagere school weer beginnen. Deze klubs houden zich naast han denarbeid, bezig met allerlei vor men van spel en ontspanning, en ze staan onder leiding van vrijwil lige medewerkers/sters. Iedere middag na schooltijd komen de kinderen bij elkaar in groepjes van 10a 15 en samen met de leiding stellen ze dan een programma sa men dat ongeveer een uur -duurt. Deze klubs vinden plaats in het Kolnus aan de Hoffestraat en in het „Paalhuus" aan de Beuseber- gerweg. De Stichting Soc. en Cult, werk zoekt voor deze klubs nog enkele vrijwillige medewerkers, die bereid zijn één uurtje per week samen'met de kinderen een gezel lig programma te maken. Vanzelf sprekend wordt u bijgestaan door een beroepskracht en zijn er vol doende gereedschappen en mate rialen aanwezig om een afwisse lend programma te kunnen bren- Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur In de o.l.s. te Dijkerhoek stellen op zaterdag 16 september van 2 tot 4 en van half 8 tot 9 uur de leerlingen van klas 4,5 en 6 en oud-leerlingen (schoolverlaters juli '78) hun bloemen ten toon. Alle kinderen van de school en de kleuters moe ten hun dahlia inleveren op een vaasje. Mocht de dahlia er niet al te fleurig bijstaan dan mag het ook een andere bloem zijn. Er zijn op de tentoonstelling vele attracties als rad van avontuur, naam van pop raden, touwtje trekken, sjoe len enz. Voor alle Dijkerhoekers is er de wedstrijd „Wie heeft de hoogste zonnebloem?" gen. Belangstellenden voor deze klubs kunnen zich in verbinding stellen met het paalhuus", tel. 27 55. Ook moeders, die eventueel hun eigen kind kunnen meenemen naar de klub, kunnen kontakt met de stichting opnemen. KURSUSSEN Ieder jaar stelt de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk voor Holten een vrij uitgebreid kursus- senpakket samen dat zoveel moge lijk is afgestemd op de behoeften van de bevolking. Zo vinden jaar lijks lessen plaats in pottenbak ken, boerenschilderwerk, yoga, weven en spinnen, enz. Indien er onder de Holtense bevolking inte resse bestaat voor een bepaalde kursus of klub, welke nog niet werd georganiseerd, dan kan men kontakt opnemen met het kantoor van het „Paalhuus", tel. 27 55 zo dat bekeken kan worden of voorde voorgestelde kursus voldoende belangstelling bestaat. Ook voor verdere suggesties aangaande het komende winterprogramma, kan men kontakt opnemen met het „Paalhuus." Spreekuren en taakverdeling college van burgemeester en wethouders BURGEMEESTER Mr. W.H. En klaar Spreekuur: maandag van 10.00- 12.30 uur; Algemene- en bestuurs zaken; Gewestzaken; Militaire Zaken; Onderwijs; Personeelsza ken; Politie en Brandweer; Re creatie; Representatie; Ruimte lijke Ordening; Volkshuisvesting. WETHOUDER H. STEGEMAN Spreekuur: maandag van 10.00- 11.00 uur. Eerste wethouder en loco-burgemeester Bedrijven (excl. grondbedrijf) Gemeente werken (incl. aan-, verkoop, ver huur e.d. van eigendommen; excl. uitgifte bouwkavels) Markt WETHOUDER J. WARRINK Spreekuur: dinsdagmiddag. Be zoekers voor dit spreekuur wordt verzocht zich vooraf in verbinding te stellen met de telefoniste ter gemeentesecretarie (05483-16 66) Cultuur, Financiën (incl. grond bedrijf), Sociale Zaken, Sport, Welzijn. Burgemeester en wethouders van Holten. W H. Enklaar, burgemeester. J Vuuregge, loco-secretaris. 15 september 1978

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1