Investerings- rekening Woedings informati Linolzuur Er gaat niets boven eigengemaakte saté W Verlies aan linolznnr bij het verhitten van oliën en vetten een misverstand Er is cholesterol en cholesterol Voorlichtingsbureau voor de Voeding HOLTENS NIEUWSBLAD T Laan Copes van Cattenburch 44- 2585 GB 's-Gravenhage tel. 070-469512* ts' 119, 129 en 143 giro 130667 Linolzuur staat de laatste (aren sterk in de belangstelling. Naast publicaties hier over in de vakpers wordt de stof ook in reclameboodschappen veelvuldig ge noemd. Wat is linolzuur? Linolzuur (18:2) is het meest voorko mende meervoudig onverzadigde vet zuur en kan alleen door planten worden gevormd Voor mens en dier is het een essentieel vetzuur, dat nodig is voor een normale groei en functie van alle lichaamsweef sels In het lichaam wordt een deel van het linolzuur omgezet in dihomo--linoleen- zuur (20:3) en arachidonzuur (20 4) Het overige linolzuur wordt evenals andere vetzuren als energiebron gebruikt Linolzuur en de daaruit gevormde vetzu ren zi|n als structureel bestanddeel van fosfolipiden. die m alle celmembramen voorkomen, onmisbaar voor de opbouw en een goede functie van de membra nen. Voorts zijn dihomo -1 - linoleenzuur en arachidonzuur voorlopers van prosta- glandmes. een groep hormonen die onder invloed van bepaalde prikkels worden gesynthetiseerd in bijvoorbeeld het hart de vaatwand. de nieren, longen en her senen De laatste jaren is uit proeven met men sen en dieren duidelijk geworden, dat een verhoging van de hoeveelheid linol zuur in de voeding, met alleen tot de reeds bekende daling van de bloedlipi- den leidt, maar ook tot een toeneming van de synthese van prostaglandmes De biologische effecten van prostaglan- dineszijnnu'goed bekend: verlaging van deartenëlebloeddruk, vermindering van de trombotische neiging van de bloed- plaatjes, verhoogde uitscheiding van wa teren natrium door de meren en een ver betering van de hartfunctie tengevolge van een verhoging van de coronairdoor- stroming en de contractiliteit van de hart spier. Op grond van deze kennis is de gunstige werking van linolzuur te verklaren op een aantal risicofactoren bij de ontwikkeling van atherosclerotische hart- en vaatziek ten. zoals hypercholesterolemia, hyper- tensie. arteriele trombose Linotzuurbehoefte Bij het vaststellen van de behoefte aan linolzuur moet men onderscheid maken tussen de minimumbehoefte en de opti male behoefte Volgens een recent FAO-rapport is de minimumbehoefte voor zuigelingen 3 energie voor volwassenen 4-5 energie voor z wangeren 4-5 energie voor zogenden 5-7 energie De symptomen van een tekort aan linol zuur zijn ondermeer verminderde groei, huidafwijkingen en een verhoogde vat baarheid voor infecties (1) Omdat de beperking van de vetop- name voornamelijk een beperking van de consumptie van verzadigd vet zal moe ten zijn, moet het pubtiek de vetsoorten leren herkennen. Weinig leken realiseren zich b.v. dat verzadigd vet niet alleen van dierlijke oorsprong maar ook plantaardig kan zijn. De voorlichting zal dit dan ook duidelijk moeten maken. Hierbij zullen zeker ook de verborgen vet ten aandacht moeten krijgen. Het publiek heeft al moeite om volle melkprodukten, votvette kaas. vet vlees, vette vleeswa ren, gebak, zoutjes e.d. als leveranciers van verzadigd vet te herkennen Het zal nu bovendien nog moeten worden afge holpen van het vaste geloof, dat alle plantaardige vetten rijk aan onverzadigde vetzuren en dus ..gezond" zijn Men moet niet alleen gaan begrijpen dat de plant aardige margarinesoorten om frituurvet ten niet zaligmakend zijn. maar boven dien gaan inzien, dat de met kokosvet, palmolie of cacaovet bereide coffeewhi- teners, toppings en biscuits óók verza digd. zij het plantaardig, vet leveren (2) Binnen de grenzen van de aanbevo len hoeveelheid vet genieten de vetsoor ten die rijk zijn aan meervoudig onverza digde vetzuren, c q linolzuur, de voor keur In de praktijk zal dat vooral neerko men op het gebruik van bepaalde marga- nnesoorten. Bepaalde soorten, want het linolzuurgehalte van margarine varieert van 5 - 65% van de vetfase Daardoor is een gulden middenweg mo gelijk Wie geen gebruik wil maken van de „dieetmargarine" met 60 - 65% linol- De hoeveelheid linolzuur. die wordt aan bevolen als een van de maatregelen om hart- én vaatziekten te voorkomen ligt hoger In het rapport „Adviezen over hoeveelheid en/of aard der vetten" van de Nederlandse Voedingsraad wordt een aanbeveling gedaan van 30 - 40 ener- gie% totaal vet. waarvan 1/3 in de vorm van linolzuur Walk* voedingsmiddelen zijn rijk aan linolzuur? zonnebloem-, saffloer-, soja- en maïs olie Deze bevatten minimaal 50% li nolzuur, slaolie bestaat tegenwoordig meestal uit sojaolie - dieetmargarine met 60-65% linolzuur bak- en braadprodukt met 40% linol zuur produkten. waarvoor bij de bereiding- bovengenoemde oliën of margarines zijn gebruikt. Ho* zijn deze aanbevelingen In de voeding van alle dag te bereiken? Als logisch gevolg van het bovenstaande rijst de vraag of en hoe je met een nor maal samengestelde voeding deze aan bevelingen kunt bereiken Het elko dag volledig m de praktijk brengen van deze aanbevelingen vraagt vrl| grote verande- hngent o v. de huidige voedingsgewoon ten Het is de vraag oi het voorichtings- kundig attijd even juist is om het uiterste alstfrefctdoelte nemen. Als de stap tus sen de praktijk en de uiteindelijk ge wenste Stuafee te groot is. kunnen we teler vorechiltende tussenstappen ne men. De hier na te bespreken praktische «Mezen zijn ale te beschouwen als een stap in de goede richting. Wal wij eigenlijk zouden wHten is (1be perken van de totale vet consumptie en (2) binnen die beperkte hoeveelheid nog gebruikt vet waar mogelijk de „goede" De verliezen aan linolzuur bij verhitten van zowel frituurolie als van dieetmarga rine zijn in de praktijk te verwaarlozen Verschillende onderzoekers gingen na in hoeverre onverzadigde vetzuren in oliën met een hoog gehalte aan meervoudig onverzadigde vetzuren verloren gaan bij het frituren In maïsolie die op 5 achtereenvolgende dagen m totaal ongeveer 7'/2 uur verhit werd op 185 C om er patates frites in te bakken daalde het linolzuur met 6% Andere onderzoekers vonden echter nauwelijks veranderingen m de vetzuur- samenstelling van maïsolie, die 5 achter eenvolgende dagen 15-30 minuten per dag op 175°C verhit werd. voor het fritu ren van een groot aantal produkten Bij verhitting boven de 200°C zijn de ver liezen aan linolzuur groter Maar dit is niet van belang voor de praktijk van de voedselbereiding, omdat de temperatuur dan als regel met boven de 200°C komt De meest gebruikelijke temperatuur voor frituren ligt rond 185°C Een temperatuur van meer dan 200°C is te hoog het te bereiden produkt verbrandt Margarine en boter kunnen tot 120CC worden verhit Bij het bakken en braden in dieetmargarine bleek het linolzuur ge halte maximaal 3% te dalen De vorming van andere stoffen Behalve dat er dubbele bindingen verlo ren gaan. zou het ook mogelijk kunnen zijn. dat zich door het verhitten schade lijke stoffen in het vet vormden Gebleken is echter dat vetten van goede kwaliteit, op een normale wijze gebruikt voor bak ken. braden of frituren, geen toxische ei genschappen hebben Onder het op normale wijze gebruiken wordt verstaan dat - de temperatuur niet boven de 200°C komt en - het vet met te lang wordt verhit zuur kan genoeg margarinesoorten vin den met tenminste 40% Helaas zijn deze margarinesoorten moeilijk herken baar. De wettelijke voorschriften verplich ten wel tot opgave op de verpakking van de soort gebruikt vet, maar niet van het linolzuurgehalte. De vermelding dat b.v. sojaolie in de margarine is verwerkt, garandeert niet per definitie, dat het produkt een hoog gehalte aan linolzuur heeft Bij het har dingsproces tijdens de bereiding kan immers linolzuur verloren zijn gegaan Daarom vermelden wij de ons bekende merken margarine, die volgens opgave van de fabrikant tenminste 40% linol zuur bevatten. Het zijn Bona. Buttella. Gouda's Glorie. Leeuwezegel tafelmar garine. Keuls Potje. Vegana margarine en Venda zonnebloem Ook halvarine kan een steentje bijdragen aandevetbeperkmg.Hetlevertweliswaai minder linolzuur dan margarine, maar ook minder verzadigde vetzuren 100 g halvarine bevat gemiddeld 14 g linolzuur en 26 g overige vetzuren (verzadigde en enkelvoudig onverzadigde) tegen 32 g linolzuur en 51 g overige vetzuren in 100 g margarine met 40% linolzuur De rol van de voeding bij het voorkomen van hart- en vaatziekten beperkt zich met alleen tot het vet in de voeding Voor de volledigheid zetten wij hieronder nog eens de algemene voedingsadviezen in het kader van de preventie van hart- en vaatziekten - energieopneming zodanig dat het juiste lichaamsgewicht bereikt c.q ge handhaafd wordt - beperken van het totale vetgebruik - beperken van het suikergebruik - vervangen van een deel van het ver zadigd vet door onverzadigd vet verhogen van het gebruik van poly- sacchariden (zetmeel) en voedings vezel - beperken van de cholesterolopne- ming - beperken van de consumptie van zout - vervangen van een deel van het dierlijk eiwit door plantaardig eiwit Het mag gezegd worden: de Regering getroost zich veel moeite om de werkgelegenheid te bevorderen. Was het onlangs de minister van Sociale Zaken, die zich rechtstreeks tot de bedrijven en ondernemers wendde om afgestudeerden in dienst te nemen en de subsidieregeling arbeidsplaatsenverbetering onder de aandacht te brengen, thans heeft de minister van Economische Zaken de aandacht van het bedrijfsle ven gevestigd op de Wet „Investeringsrekening". Het is een belangrijke maatregel om de ondernemers te bewegen tot investeringen over te gaan waarvan ar beidsplaatsen verwacht mogen worden. In het rondgestuurde vouwblad valt daarover het volgende te lezen: Als'u ondernemer bent en u investeert voor meer dan f 2000.- in één jaar. dan kunt u profijt hebben van de Wet investeringsrekening. De regering heeft namelijk een groot bedrag uitgetrokken om investeringen van het bedrijfsleven aan te moedigen. Dit gebeurt op grond van de Wet: - Wat is die in vesteringsrekening? Het is een premiestelsel voor investeringen van ondernemers En voor erg wenselijke investeringen komen daar bovenop nog extra's. Dat is eigenlijk de inhoud van de Wet die we hierna WIR zullen noemen Voor de premies zullen ondernemers in aanmerking komen als zij investeren in bedrijfsmiddelen. De hoogte van de premies hangt af van de plaats of streek van het land waar geïnvesteerd wordt En ook van het soort investering. Daarvoor is er een stelsel van basispremie plus toeslagen. Hypercholesierolemie staat al geruime tijd hoog m het rijtje risicofactoren voor hart- en vaatziekten Het is namelijk ge bleken dat een verhoogd cholesterolge halte van het bloed de kans op het ont staan van atherosclerotische complica ties vergroot Met het verdiepen in het inzicht in het metabolisme en het trans port van cholesterol in het lichaam is dui delijk geworden dat hypercholesierole mie genuanceerd moei worden bekeken Er zijn aanwijzingen dal met alle verschij ningsvormen van cholesterol met betrek king tot het risico voor hart- en vaatziek ten over eenzelfde kam geschoren mo gen worden Lipiden in het bloed Naast cholesterol treffen we m het bloed nog andere lipiden (vetachtige stoffen) aan teweten vrije vetzuren triglycenden en fosfolipiden Deze stoffen circuleren in het bloed in de vorm van complex en waarin ook eiwitten zijn ingebouwd, de zogenaamde lipoproteïnen. Afhan kelijk van de deeltjesgrootte en de dicht heid worden verschillende lipoproteinen- fracties onderscheiden High density li poproteïnen (HDL), low density lipopro teïnen (LDLV very low density lipoproteï nen (VLDL) en chlylomicronen Het ge halte aan eiwitten en de diverse lipiden verschilt per type lipoproteine chylomicronen Het is moeilijk aan te geven hoe vaak een frituurvet gebruikt mag worden Dat is af hankelijk van de duur van het frituren en in mindere mate ook van het produkt dat erin gefrituurd is Het vet mag zeker op nieuw gebruikt worden zolang het nog goed smaakt en ruikt en het er nog goed uitziet Dit betekent dat het vet - met te donker van kleur is. - met visceuser is geworden. - geen donkere afzettingen op de bo dem of de wand van de frituurpan te zien geeft en - met te veel schuimt bij verhitting Frituurvet blijft langer bruikbaar wanneer het na het frituren wordt gezeefd Zo'n tien jaar geleden, in 1968, at 40% van de Neder landers nooit een oosterse maaltijd thuis; vandaag de dag is dat nog slechts 22%. Maar niet alleen het aantal gezinnen, dat plaats neemt rond de oosterse dis, wordt groter, ook het aantal keren dat men dit doet blijkt sterk te stijgen. Volgen we deze ontwikke ling van onze eetgewoonten op de voet, dan zien we nog een opvallend verschijnsel. Tot voor enkele jaren voelde de vrouw des huizes zich al een hele "kokki" (zoals de javaanse keuken prinses wordt genoemd), als zij een nasi goreng af bahmi goreng op tafel zette. Dat waren dan ook vrijwel de enige bekende en be reide maaltijden uit de oos terse keuken. Met een groeiende belangstelling voor grotere variatie in het weke lijkse menu, kregen rijsttafelge rechten daarin een steeds grotere plaats. Heel veel huisvrouwen draaien thans gewoon de hand niet meer om voor een Babi Pangang, Foo Yong Hai, Babi Ketjap of Ku Lo Yuk. Dat wordt trouwens al erg gemakkelijk nu *eg"f=woordig voor deze (en nog eei :.antal andere ge rechten) handige en smakelijke producten verkrijgbaar zijn onder de naam Rijsttafelmix. Met deze mixen maakt iedereen in korte tijd een autentiek hoofdgerecht van de rijsttafel. In de reeks rijsttafelmi xen - zeer populairanwege de ge makkelijke bereiding uit de oos terse keuken: sate: Hoewel sateüiteraard ook vaak als snack of als barbecue-hap wordt gegeten, is het toch in wezen een gerecht van de rijsttafel. Het ge bruik van sate Is in ons land razend populair. Vooral tijdens de zome ravonden geeft het roosteren van sate'in de tuin, op de camping of .op het balkon altijd een erg gezel lige sfeer. Het zelf bereiden van sate verdient trouwens zonder meer de voorkeur, omdat men dan zeker weet met wat voor vlees men te maken heeft. Bij verpakte (diep vries) satöVil dit - zoals een recent onderzoek van de consumenten bond ook al aantoonde - nog al eens twijfelachtig zijn. Nieuw: mix vooi saté Het is dan ook logisch, dat oosterse rijsttafelspecialist Conimex nu een nieuwe rijsttafelmix uitbrengt met de naam: mix voor saté. Het gaat hierbij om twee bestanddelen, ver pakt in aluminium zakjes in een doosje gelijk aan die van de be staande rijsttafel mixen. Het gebruik daarvan is eenvoudig en gaat als volgt: één sachet satémarinade: voeg 2 eetlepels water toe en het vlees is in 15 min. zacht en doortrokken van heerlijke kruiden, één sachet pindasatésaus: de be kende in 15 tellen klaar saus: ko kend water toevoegen - roeren klaar. Met de mix voor saté maakt men van 400 gram hollands varkens vlees een origineel oosters barbe cue - festijn. Zonder overdrijving kan worden gesteld, dat het hier gaat om een bijzonder produkt. Want er is bepaald geen sprake van een variatie van iets dat we allang kennen, maar van een wezenlijke vernieuwing op basis van wensen van de consument. Werkelfjk uniek is de kwalitatief uitstekende satémarinade, die in niet meer dan 15 minuten in het vlees trekt. Daarmee Is het maken van een „planning" voor de barbe cue i.v.m. het uren durende mari neren verleden tijd. Terwijl Pa de barbecue laat gloeien, is Ma klaar met alle voorbereidingen. l~~H eiwit |iij|||i|i fosfolipiden 1 j cholesterol 1 [tri-glyceriden De verschillende lipoproteïnen hebben 'erschillende functies De grote triglyceriderijke lipoproteïnen (de VLDL en chylomicronen) zijn de transportvorm van het uit het voedsel ge absorbeerde of in de lever gesyntheti seerde vet Nadat de vetzuren aan vet- of spierweefsel zijn afgegeven blijven er kleinere deeltjes deLDLover DezeLDL zijn arm aan triglycenden maar bevatten een groot deel van de totale hoeveelheid cholesterol die in het bloed voorkomt Zij worden beschouwd als de fractie van de lipoproteïnen die voor een belangrijk deel verantwoordelijk gesteld mag worden voor het ontstaan van atherosclerose Het omgekeerde zou gezegd kunnen worden van de HDL Hoewel de functie van deze lipoproteïnen nog niet volledig is opgehelderd zijn er aanwijzingen dat ze verantwoordelijk zouden zijn voor de afvoer van cholesterol uit perifere weef sels. o a uit de vaatwand naar de lever Deze functie zou mogelijk een verklaring kunnen zijn voor hetgeen uit ander on derzoek is gebleken Enkele onderzoe kers hebben namelijk door middel van bevolkingsstudies aangetoond dat het ri sico voor het ontstaan van hart- en vaat ziekten groter is naarmate de serum- LDL-spiegels hoger zijn en kleiner naar mate deHDL-spiegels hoger zijn. Hieruit mag afgeleid worden dat HDL een zekere bescherming biedt tegen atherosclero se Uit het bovenstaande komt duidelijk naar voren dat een totaal serumcholesterol gehalte een te grove maat is om op grond daarvan te vóórspellen of iemand meer of minder risico heeft voor hart- en vaat ziekten Een meer verfijnde maat is de verdeling van het cholesterol over LDL en HDL De invloed van de voeding op het ge halte aan lipoproteïnen Ter verkleining van het risico op hart- en vaatziekten is het vooral van belang de LDL-spiegels laag te houden of omlaag te brengen Daarnaast zou een verho ging van de HDL-spiegel ook een gun stige uitwerking kunnen hebben. Met be trekking tot dit laatste is echter nog bij zonder weinig bekend Er zijn aanwijzing en dat grote lichamelijke activiteit en een matig gebruik van alcohol gunstig zijn wat betreft het gehalte aan HDL in het bloed Ook is gebleken dat vrouwen voor de menopauze over het algemeen ho gere HDL-spiegels hebben dan mannen Anders liggen de zaken wat betreft het beïnvloeden van de LDL-spiegels Hier bij kan de voeding een belangrijke rol spelen Het is alom bekend dat de hoe veelheid en de aard van het vet in de" voeding het totale serumcholesterolge halte beïnvloedt Nader onderzoek heeft aangetoond dat deze invloed met name betrekking heeft op het gehalte aan LDL Dit houdt in dat de algemene voedingsad viezen ter preventie van hart- en vaat ziekten onverminderd stand houden (zie blz 2 De verdieping van het inzicht leidt er toe dat afwijkende resultaten thans beter begrepen kunnen worden We mogen op dit terrein de eerstkomen de jaren nog grote vooruitgang verwach ten - Wie heeft recht op WIR-premies en -toeslagen? Elke ondernemer die in Nederland belastingplichtig is voor de Inkomsten- of vennootschapsbelasting, komt in aanmerking voor de WIR. Ook als de onder nemer in een bepaald jaar geen belasting behoeft te betalen (als hl) verlies lijdt), dan nog kan hij in aanmerking komen voor de WIR. - In welke gevallen heeft een ondernemer recht op premies en toeslagen? Indien een ondernemer voor meer dan f 2.000.- investeert in bedrijfs middelen. dan heeft hij recht op de basispremie. Het spreekt wel vanzelf dat het om een rechtsgeldige aankoop moet gaan die uiteraard ook betaald Is. Als zo'n investeringdanvoldoetaanbepaaldenadere voorwaarden, kandie basispremie nog verhoogd worden met een of meer toeslagen. Wanneer zo'n bedrijfsmiddel binneneenbepaaldetijdverkochtwordtmoetendepremiesentoeslagenechter worden terugbetaald -Wat zijn bedrijfsmiddelen? Bedrijfsmiddelen zijn zaken die voor het drijven van een onderneming worden gebruikt. Het heeft dezelfde betekenis als in de Wet op de Inkomsten belasting 1964 of de Wet op de vennootschapsbelasting 1969; bijv.; bedrijfs gebouwen. machines, Installaties en transportmiddelen. Bepaalde bedrijfs middelen zijn echter van de WIR-premle uitgesloten zoals woningen, grond en emballage. - Premies en toeslagen Er kunnen zoals gezegd In geval van Investeringen premies en toeslagen gegeven worden Het stelsel begint met een basispremie. De toeslag die daar boven kan komen houdt verband met kleinschaligheid. Deze is bedoeld om investeringen van kleinere bedrijven een duwtje in de rug te geven. Maar ook zijner toeslagen met hetoogopderuimtelijkeordenlngenerisookeenbijzon- dere regionale toeslag. De bedoeling is dat er later - vanaf I januari 1979 zo mogelijk - toeslagen gaan gelden die verband houden met energiebesparing, met milieuverbeteringen met innovatie. Die worden hier niet besproken. Het is mogelijk dat men voor één. maar ook voor meerdere toeslagen tegelijk in aanmerking komt. zijhet dat er wel een grens is gesteld aan hettotaaL -Basispremie De basispremie voor investeringen in bedrijfsmiddelen ts- - voor nieuwe bedrijfsgebouwen: 23Jdvan het Investeringsbedrag; - voor bestaande bedrijfsgebouwem 15%: - voor vaste Installaties inde open !ucht(een raffinaderij bijv. maar ook een vaste wal-hijskraan: 13%; - voor zeeschepen; 15%; - voor vliegtuigen: 12%; - voor overige Investeringen: 7%. Bi) investeringen In gebouwen en Installaties binnen de Randstad moet men ermee rekening houden dat de overheidsbijdrage In feite lager wordt omdat er tegelijkertijd een heffing wordt opgelegd, Dat is een heffing van de Wet selectieve investeringsregeling (SIR) die daar geldt Voor nieuwe bedrijfsgebouwen Is die heffing 15% voor de bouwkosten die hoger zijn dan f 250.000,-. En voor vaste Installaties In de open lucht (voor bouwkosten die hoger zijn dan f 500.000.-) Is die heffing 8%. Het gebied waarin die heffing geldt (SIR-gebled) is-. - Zuid-Holland, behalve de gemeenten Goedereede.Dlrksland. Mlddeihamls en Oostflakkee: - Utrecht, de gehele provincie-, - het deel van Noord-Holland dat bestaat uit Schoort. Warmenhulzen. Bergen. Egmond aanZee.Egmond-binnen.Heiloo.Schermer.Beemster.Zeevangenhet gebied ten zuiden van die gemeenten; - het deel van Gelderland ten noorden van de Nederrijn en ten westen van de Ijssel(deVeluwe). Tegelijk met het In werking treden van de Wet investerfngsrekenlng zijn twee belastingregelingen vervallen: de vervroegde afschrl|v'mg voor bedrijfv gebouwen buiten de Randstad en de investeringsaftrek, die in het gehete land gold. -Kleinschallgheldstoeslag Als de.investeringen in een jaar niet meer bedragen dan f 800.000 Is een toeslag op de basispremie mogelijk. De toeslag bedraagt dan voor Investeringen v; meer dan tot f 2000 33333 f 33333 66.667 S'/4% f 66.667 100.000 5'/7% f 100.000 133333 5'/*% f 133333 166667 5% f 166.667 200.000 4%% en zo verder tot de toeslag bij een bedrag boven f 800.000 tot nul Is gedaald. -Ruimtelijke ordeningstoeslag Voor Investeringen die verband houden met een verplaatsing van de bedrijvigheid vanuit het SIR-gebted naaf groeikernen en groeisteden Is een toe slag mogelijk. Die bedraagt ten hoogste 15% voor bedrijfsgebouwen en 75% voor vaste Installaties In de open lucht. Die groeikernen zl|n: Hulzen Zoetermeer Purmerend Nleuwegeln Spljkenlsse Almere Heltevoetsluls Alkmaar Lelystad Capelle a_d. Ijssel Hoorn Houten De groeisteden zijn: C-ronlngen Breda Bergen op Zoom of Zwolle Helmond Roosendaal leeuw arden zal misschien ook in aanmerking komen maar dan voor het halve tarief. Voor de betaling van deze toeslag Is een verklaring nodig van de Dienst Investeringsrekening van het ministerie van Economische Zaken. In deze verkla ring legt die Dienst vast welke gedeelte van de Investering als verplaatsing kan worden aangemerkt - Bijzondere regionale toeslag Deze toeslag zal alleen gegeven worden voor Investeringen In bedrijfs gebouwen en voor Investeringen In vaste Installaties. De toeslag Is: voor bedrijfsgebouwen 20% voorvaste Installaties In de open lucht 10% (voor zover geertvervanglng) Deze toeslaggeldt in de volgende gebieden: - een deel van Groningen. Drenthe en Overijssel, n.l. de arbeidsmarktrayons. Winschoten. Stadskanaal, Emmen en Coevorden en het gewest Hardenberg; - een deel van Friesland gewest Dokkum en de rayons Buitenpost Drachten en Ocsterwolde - een deel van Limburg: de rayons Oostelijke Mijnstreek. Brunssum en Kerkrade en het gewest Sittard (Westelijke Mijnstreek) - Nijmegen (opname van Nijmegen is nog afhankelijk van overleg met de Euro pese Commissie). De Dienst Investeringsrekening van het ministerie van Econo mische Zaken zal vaststellen welk deel van de Investeringen ln vaste installaties in de open lucht betrekking heeft op uitbreiding van de produktiecapaciteit. Deze Dienst geeft dan een verklaring af die nodig Is voor de uitbetaling van deze toeslag Voor projecten met een investeringsbedrag van meer dan 30 miljoen gulden (waarvan ten minste 8 miljoen aan bedrijfsgebouwen of vaste installaties) kan een toeslaggese ven worden. Hetgaat dan om een premie voor elke arbeids plaats die hetgevolgis van het bedrag aan investerlngdatde30 miljoengulden te boven gaat. De premie is f25 000 per arbeidsplaats Deze toeslag zal in totaal niet meer mogen zijn dan 4% van de totale investeringssom. Als een ondememergebruik wil maken van deze toeslagregeling zal hl| voordat de bouw begint een opgave van zijn project moeten inleveren bij de Dienst Investeringsrekening van het ministerie van Economische Zaken. De uitbetaling van premies en toeslagen gebeurt door de belastingdienst De premies en toeslagen worden namelijk verrekend in de belastingaanslagen van de inkomsten- of vennootschapsbelasting. Om dit mogelijk te maken zal de ondernemer daarom op zijn belastingaangifteformulier moeten vermelden welke investering hl| in dat belastingjaar gedaan heeft. Zolang de bedrijfs middelen niet in gebruik zijn genomen, worden de WIR-premies en -toeslagen pas In de aanslag verwerkt voor zover de bestelde ofgekochte bedrijfsmiddelen betaald zijn. In een aantal gevallen zal de uitbetalingalleen plaats kunnen vinden als bi) belastingaangifte nog een verklaring van de Dienst Investeringsrekening wordt gevoegd. Zo'n verklaring is nodig voor de bijzondere regionale toeslag de ruimtelijke ordeningstoeslagen de toeslag voor grote projecten. Als het waarschijnlijk is dat een ondernemer minder belasting verschuldigd is over het jaar waarin de investering is gedaan dan hij recht heeft op WIR-premies is er een mogelijkheid om die premies eerder te ontvangen dan bij de vaststelling van de definitieve aanslag. Verdere Informatie Dit vouwblad geeft maar een heel korte weergave van de Wet Investerings rekening Om meet te weten te komen van de WIR kunt u de wetstekst bestellen bij deStaatsuitgeverlj in DenHaagUkuntookdebrochureoverde WIR aan vragen bij het ministerie van Economische Zaken. Deze brochure gaat wat verder op de zaak in. Verder zijn organisaties van het bedrijfsleven dikwijls al diep in de zaak gedoken om hun leden advies te kunnen geven Tenslotte zijn bij de Dienst Investeringsrekening van het ministerie van Econo mische Zaken en bij dit ministerie zelf een aantal mensen die op veei vragen ant woord kunnen ge vea Het adres van de Dienst Investeringsrekening Is: Ministerie van Economische Zaken Dienst Investeringsrekening Postbus 20101 2500EC 's-Gravenhage Tel.070-814011 De brochure .Wet Investeringsrekening" kunt u met de onderstaande bon aan vragen bij: Ministerie van Economische Zaken Bureau Informatie Postbus 20101 2500 EC 's-Gravenhage

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15