Burgemeester Mr. W. H. Enklaar tijdens overzicht raadswerk 1947-1978 Paola Port aktueel Werkzaamheden gemeenteraad neemt sterk toe Plan Beuseberg meest frusterende lijdensweg9 autotest Weekenddienst AGENDA JanVruggink UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT TIJDENS DE VERBOUWING NOG SPECIALE PRIJZEN LEEMREIZE MEUBELEN KERKDIENSTEN H. Meerman Dank: Weemoed Wethouder L. Kaan Wethouder J. Rietberg s. BAKKER W. ten Berge Mej. A.P. Reith Mevr. F.M. ter Doest-Bos Vertrouwen Doe een® Verloren en gevonden Bestuurli jke taak steeds meer complex Complex Statistiek: Dagtaak: HOLTENS NIEUWSBLAD - 1 SEPTEMBER 1978 - PAG. 3 Met de j.l. maandagmiddag ten gemeentehuize gehouden open bare raadsvergadering, waarbij, naast een flink aantal belangstel lenden, ook de echtgenotes van de raadsleden alsmede de hoofden van de diverse gemeentelijke diensten aanwezig waren, vond de definitieve afsluiting plaats van de zittingsperiode van de gemeente raad in oude samenstelling, waar van de beide wethouders J. Rietr berg en L. Kaan, alsmede mej. A.P. Reith en de heren H. Meerman en W. ten Berge definitief afscheid namen als lid van de gemeente raad. Mevr. F.M. ter Doest-Bos was sedert een aantal maanden al geen lid van de raad meer. Ter gelegen heid hiervan sprak burgemeester mr. W.H. Enklaar aan het slot van de vergadering de raad toe, bij welke gelegenheid hij met name wees op de grote verdiensten welke wethouder J. Rietberg de gemee nschap heeft bewezen, terwijl hij wethouder L. Kaan omschreef als een bekwaam bestuurder ten volle berekend voor zijn taak. Verder gaf mr. Enklaar in enkele lijnen ook een inventarisatie van al datgene waarmee de raad zich de afgelopen vier jaar heeft bezig gehouden, waarvan hij de lijdensweg die het plan Beuseberg heeft moeten gaan kenmerkte als het meest frustre rende. „Het meest frustrerende, dat de af gelopen zittingsperiode in mijn ogen heeft gekenmerkt is wel de lij densweg, welke hetplan Beuseberg is moeten gaan en nog gaat. Wij hebben gedurende de volle vier ja ren van uw zittingsperiode met klemmende verontrusting moeten constateren hoe ontwrichtend de actie's, gericht tegen dit plan, heb ben gewerkt voor onze Holter sa menleving, waar geen plaats meer is voor hen, die aldaar werken en wonen moeten. Om het met een va riant op een gezegde van Churchill te zeggen: Nog nooit hebben zove- len, zo veel te verwijten aan zo weinigen", aldus mr. Enklaar. Resultaten: Als resultaat van deze vierjarige zittingsperiode gaf mr. ENTER NED. HERV. KERK 8.30 u. en 10.15 u. ds. A.W. Berk hof. Oppasdienst mevr. Pettinga-Bolks en Willemien Lom an. Uitgangscoll.: Vorming toerusting, landelijk en plaatselijk. 10.00 u.: jongeren- dienst in gebouw „Irene" (zie bericht). GEREF. KERK 8.30, 10.00 en 19.15 u. kand. de Fockert. In alle diensten is de le coll. voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Oppasdienst: mevr. Dul-de Fockert, mevr. Stam-Bosschers (res. mevr. Getkate- Blankvoort) mevr. Aanstoot- Stam, Jenny Koordes (res. mevr. Kolkman-Bolink). 10.00 uur:Kindernevendienst, (klas 1 en 2). mevr. A. Beldman. R.K. KERK Za. 17.00 u., zo. 9.$ö u. DIJKERH0EK 9.30 u. ds. Faber van Bathmen. Uitgangscoll. Vorming en Toe rusting, landelijk en plaatselijk. 0KKENBR0EX 10.00 u. ds. M. de Heer. Bed. Hei lige Doop. Uitgangscoll.: diaco nie. NIEUW-HEETEN Za. 19.00 u., zo. 8.00 en 11.00 u. Enklaar de volgende opsomming van door de raad genomen beslui ten: Op financieel gebied kwam o.a. tot stand: 1. Verordening subsidiëring culturele-, jeugd- en sportvereni gingen. 2. Invoering van de onroe- rend-goedbelastingen. 3. Verordening op de subsidiëring rieten daken. grond dient nog te geschieden. Zodra de D.A.C.W. gelden beschik baar zal stellen, kan dit werk ter hand worden genomen. Het aan koopbeleid in de kom Holten leidde bereids tot resultaten en zal, ook in de nieuwe zittingsperiode verder worden voortgezet. De straatnar amgeving in het buitengebied, een omvangrijke operatie, kwam tot stand. In gewestverband werd deelgenomen in belangrijke activi- aan u voorbij gaat. Met een lach, omdat u, terugziende op uw welbe stede leven, moogt constateren dat dit leven, waarover even een scha duw is gegleden, rijk, gelukkig en zinvol is geweest. U kennende, zult Gij zeker de opwekking van Guido Gezelle volgen, wanneer deze zegt: „Daarom zijn de gouden stralen U des Zomers niet ontzeid, maar gij zult ze God betalen met een gouden dankbaarheid". Tawny Ruby White 8?5 per Slijterij-Wijnkoperij Stationsstraat 10 Holten Tel.: 05483-1375 mag ik constateren dat het college van burgemeester en wethouders 1974-1978 een tweetal voortreffe lijke wethouders rijk is geweest en dat ik, niet alleen in het persoon lijke vlak, van hen met een bewo genheid des harten afscheid neem. Op het gebied der ruimtelijke or dening werden de navolgende bestemmingsplannen door de Raad vastgesteld: 1. Plan Beuseberg, dat op 9 januari 1978 voor de Raad van State in beroep werd verdedigd. 2. Plan 2e sportveldencomplex aan de Aaltinksweg. 3. Komplan en saneringsplan kom. 4. Komplan Holten Noord. 5. Plan noodverband „De Haar", dat gereed ligt voor behandeling door uw Raad. Partiële wijziging plan de Haar. 6. Diverse recreatieplannen. Voorts kwamen de navolgende be stemmingsplannen in ontwerp ge reed en ter beoordeling ingezonden aan de Provinciale commissie ge meentelijke bestemmingsplannen: 1. Plan Dijkerhoek. 2. Plan industrieterrein Aaltinks weg. 3. Plan Espelo. Daarnaast formuleerde de Raad zijn beleidsvooornemens in de: 1. Beleidsnota Ruimtelijke Orde ning. 2. Recreatiestructuurschets. Voorts werd inbreng geleverd bij de voorbereiding van het Streekplan IJsselvallei, zoals deze in gewest- verband werd gebundeld in een gemeenschappelijk standpunt- In de afgelopen zittingsperiode kwamen verder tot stand: 1. Uitbreiding van het gebouw van de scholengemeenschap. 2. Bouw sporthal. 3 Uitbreiding zwembad. teiten op het gebied van regionali satie van de brandweer en de DGD. De centrale meldkamer te Deven ter voorziet in een effectieve alar mering van brandweer en ambu lance. De stationering van een am bulance te Holten in het provin ciale spreidingsplan stemt tot vol doening en honoreert de inspan ningen in het verleden daartoe on dernomen. „Thans past mij nog een woord van dank voor de wijze, waarop u in de afgelopen 4 jaren u van uw verant woordelijkheid als volksvertegen woordigster en volksvertegen woordigers hebt gekweten. Wij. hebben als college en als Raad me nigmaal tegenover elkaar gestaan, u met uw kritiek, wij met onze ver dediging en onze overtuigings kracht. Eén ding hadden wij in ie der geval zeker gemeen n.l. het wel zijn van onze gemeente te bevorde ren, welke wij te dienen hadden. De raadsleden Rietberg, Kaan, Meerman. Ten Berge en mejuf frouw Reith zullen wij niet terug zien keren in de nieuwe Raad, ter wijl mevrouw ter Doest-Bos reeds in mei 1.1. uit onze gelederen is ge treden. Deze allen geldt mijn woord ten afscheid. Het is met een gevoel van weem oed, dat ik met name van hen. die de laatste vier jaren als wethouder 4. Uitbreiding 'accommodaties fcebbe" f *fnd °b deze verSade" sportveldencomplex „Meer- nnB afscheid neem. manskamp" met kleedlokalen, tennisbanen en parkeerterrein. 5. Ontsluiting gasloze gebieden. 6. Riolering recreatieterreinen. 7. Renovatie woningen Burgemee ster v.d. Borchstraat. Het industrieterrein „De Haar" werd nagenoeg geheel uitgegeven, het sportveldenplan Aaltinksweg kwam gereed voor uitvoering. De aankoop van nog enige percelen Het afscheid van u. wethouder Kaan, betekent al evenzeer een sombere noot op deze vergadering. Met u gaat een bekwaam bestuur der heen, die in de afgelopen vier jaren heeft bewezen ten volle be rekend te zijn voor de taak, waar voor u gesteld waart, die aan be kwaamheid, toewijding, eerlijk heid en betrouwbaarheid paart. Uw verdwijnen van het gemeente lijk toneel, hoezeer u dat ook zelf anders zoudt hebben gewenst, be tekent zeer duidelijk een verlies voor de bestuurskracht onzer ge meente. De ervaring gedurende onze samenwerking inde afgelopen jaren schenkt mij het recht, om al dus van uw kwaliteiten van hoofd en hart te getuigen, is voor mij re den te over het te betreuren, dat uw politieke leven, die wending heëft moeten nemen, welke tot uw af scheid van de gemeentepolitiek op 5 september heeft moeten leiden. Dank ook u, wethouder Kaan, voor de wijze, waarop wij elkaar hebben mogen verstaan in vertrouwen en vriendschap, welke de basis is ge weest voor onze voortreffelijke sa menwerking in het college van burgemeester en wethouders 1974-1978, waarin wethouder Riet berg, u en ik met behoud van eigen identiteit, elkaar mochten ontmoe- ten met onze gemeentesecretaris in een vruchtbare harmonie, onder eerbiediging van eikaars uitgang spunten des levens, doch tezamen in alle oprechtheid strevend naar het welzijn van de gemeente Hol ten. Ik mag noch wil wethouders kwalificeren naar hun politieke an tecedenten, ik mag slechts een oordeel uitspreken over hun kwali teiten. Wanneer ik dat dan doe, dan Rij-imprtssie Chrysler 1610 vraag van u antwoord van ons grote verschuivmg bij Franse auto-industrie rekord-verkoop nieuwe auto's de komende maanden veel en interessant auto-nieuws race-nostalgie op Nürburgring onderweg aktueel auto allerlei Wethouder Rietberg heb ik reeds leren kennen in november 1945, toen hij als jong raadslid aantrad in de toenmalige noodraad. Deze noodraad werd, zonder verkiezing, in die naoorlogse tijd samengesteld uit mannen, die het vertrouwen van de bevolking geacht werden te bezitten. Welaan, 33 jaren lang hebt u bewezen hoezeer uw aanwijzing in 1945 heeft beantwoord aan de toenmalige verwachtingen. 33 ja ren lang hebt u de Holter gemee nschap gediend, waarvan 12 jaren als wethouder en loco burgemeester. Het ridderschap in de orde van Oranje Nassau doet blijken van uw bijzondere verdiens ten voor de gemeenschap, tot wier dienst u u geroepen gevoelde en ook geroepen werd. In deze jaren lange samenwerking tussen u en mij zijn wij vertrouwd met elkander geworden en zijn hechte vriend schapsbanden tussen ons gegroeid, welke mijn leven hebben verrijkt. Ik heb mij in deze goede vriend schap veilig en geborgen gevoeld. Wijsheid en een bezonken oordeel zijn kernmerken van uw gave ka rakter, waarvan de gemeentebe sturen, waarvan u deel uitmaakte, in ruime mate hebben geprofi teerd. Groot en algemeen is het vertrouwen dat u hebt verworven in de gemeenschap, waarin u tot bestuurlijk dienen werd geroepen. „Uw vriendschap en gedienstig- heèn staan immers in ons hart ge schreven". Nu is dan voor u de tijd gekomen om afscheid te nemen van de publieke dienst. Met een lach en een traan scheidt u op 4 september e.k. uit het wethouder sambt. dat u met zoveel toewijding vervulde. Met een traan, omdat de weemoed over het einde van een belangrijke periode in uw leven niet ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht. Uitsluitend na tel. afspraak. Zwaluwstraat 31, Goor Tel 05470-4113 De nestor van onze raad, Hendrik Meerman, sedert 1962 lid van de Raad, sedert 1974 de fractie van de Partij van de Arbeid aanvoerend, scheidt uit onze gelederen. Aan hem zij een bijzonder woord gewijd. Eerlijkheid en oprechtheid in zijn oordeel en in zijn persoon hebben hem immers gesierd. Een man van eigen volk, die in deze Raad dat Holter geluid ook duidelijk liet ho ren en op onze besprekingen een duidelijk eigen stempel drukte. Hendrik Meerman, het spijt ops, dat u uit onze rijen treedt, dank voor al datgene, wat u op uw eigen wijze hebt gedaan voor het welzijn onzer gemeente, voor de ongecom pliceerde wijze, waarop u recht toe recht aan uw oordeel uitdrukking hebt gegeven. De oud-wethouder, lid van de frac tie Gemeentebelang, Willem ten Berge, zullen wij in de komende zit tingsperiode van de Raad niet te rug zien komen. Het past mij hem te danken voor al datgene, wat hij in hef openbaar belang in der jaren loop heeft willen verrichten. In 1974 heb ik reeds stilgestaan bij zijn af scheid als wethouder. Ik moge mij er thans bij bepalen, dat op 5 sep tember een einde komt aan een ze ventienjarig lidmaatschap van deze Raad, zij het onder verschil lende signatuur, doch immer het belang dezer gemeente willende bevorderen. Hem wil ik gaarne danken voor zijn inzet, welke hij als wethouder en als raadslid in de af gelopen jaren ten goede heeft wil len doen komen. Mejuffrouw Reith, nog slechts vier jaren één der onzen, heeft zich in die jaren volkomen en met toewij ding ingeleefd in de problemen, welke op 's Raads tafel kwamen, zich daarbij volkomen identifice rende met de belangen van het Hol ten, waar zij sedert niet zo lange tijd woonde en leefde en welker belan gen zij met heel haar hart begeerde te dienen. Ik moge haar danken voor de wijze waarop zij in de Raad van Holten heeft gefunctioneerd, op haar charmante wijze het vrou welijk accent leggende in tal van zaken, die ter behandeling aan de orde waren. Mevrouw ter Doest, ofschoon se dert een aantal maanden reeds geen lid meer van deze Raad, zij ook op deze laatste vergadering een woord van dank gebracht voor de wijze, waarop zij haar raadslid maatschap heeft vervuld. Haar op treden heeft zich gekenmerkt door haar ad rem zijn en door haar be trokkenheid bij aan de orde zijnde zaken. Een confrontatie met het college van burgemeester en wet houders ging zij niet uit de weg. Zij heeft het verdiend, dat een woord van waardering naar haar uitgaat. Aldus heb ik getracht aan het einde van de rit onder woorden te bren gen hoe het mij te moede is, nu wij elkaar als leden van de Raad de hand ten afscheid moeten drukken. Het college gaat heen, de secretaris en ik blijven op de post, waartoe wij geroepen zijn. Het wordt wat een zaam om ons heen, vandaar de weemoed, omdat zovelen zullen heengaan uit onze naaste ver trouwde kring, ons blijft echter het vertrouwen dat zij, die komen en de opengevallen plaatsen zullen op vullen in Raad en college van bur gemeester en wethouders met de zelfde bereidheid tot vertrouwen geven en vertrouwen ontvangen, werkzaam willen zijn. Laat ik zeggen, dat het in mijn 33-jarige ervaring nog nooit anders is geweest dan dat een college van burgemeester en wethouders ge dragen werd door onderling ver trouwen. Goede medestrijders voor het belang van Holten, ik reik u de hand ten afscheid, u waart niet al tijd een gemakkelijke raad, maar niettemin hebben wij elkaar toch steeds weer gevonden in het belang dat wij te dienen hadden en elkaar ,in dit saamhorigheidsgevoel her kend. Wees derhalve Gode bevolen", al dus Mr. Enklaar. Zondag 3 septembci 14.00 uur: Discobal bij café De Wippert" (zie adv.). 19.30 uur. Dansen in Bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.). Maandag 4 september Fietstocht Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek. Vertrek vanaf gebouw „Bethanië" half twee. 19.30 uur: Openbare vergadering Sportcommissie ten gemeente huize (zie bericht). Donderdag 7 september 19.45 uur: Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Holten in gebouw „Irene". Eigen avond. 20.00 uur: Ledenvergadering afd., Holten Nierstichting in hotel „Vosman". Maandag 11 t.e.m. zaterdag 16 sep tember Collecte ten bate van Prot. Inter kerkelijk Thuisfront. Maandag 11 september 20.00 uur: Ruilavond Holter.se Postzegelclub in Hotel „Vosman". Dinsdag 12 september 20.00 uur: Jaarvergadering ZW „Blauw Wit 1966" in clubhuis. Donderdag 14 september 20.00 uur: Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Hol ten in zaal „Vosman". Kunstschil der Henk Breedveld, Holten, ver telt over kunst. Maandag 18 september 20.00 uur: Zeer belangrijke verga dering Holtense Handelsvereni ging in hotel „Vosman". Zaterdag 23 september 9.30 uur: Jaarlijkse Veekeuring in Espelo bij Joh. Boode, Okken- broekseweg (zie adv.). VERLOREN: Bruine zweep, rood trainings-jack met capuchon, enveloppe met f200.-, tas met verlosapparatuur (voor dieren), zilveren aansteker, Ronson. GEVONDEN: zwart poedeltje, medaille, blauw regenjasje, hondepenning no. 6 05 65, regencape. Met het doorworstelen van een steeds toenemende hoeveelheid rapporten van zeer uiteenlopende aard, allerhande beleidsadviezen op het gebied vah streek- en be stemmingsplannen etc. doch met name ook het sterk toegenomen verzorgingspakket, waarvoor de plaatselijke overheid werd ge plaatst, zijn de werkzaamheden van gemeenteraadsleden gedu rende de naoorlogse periode on voorstelbaar toegenomen. Met name allerhande voorschriften en overigens de gehele problema tiek rondom de besluitvorming is gedurende die periode dermate complex geworden dat men zich een vrijwel specilistische kennis dient te verwerven om op alle ter reinen van het gemeentelijk erf te kunnen komen tot een gezonde en weloverwogen afweging van het gemeentelijk beleid en de belangen van de burgers. nig uitgegroeid dat het thans vrij wel niet meer mogelijk is deze taak als vrijetijdswerk, naast de normale arbeid, naar behoren te vervullen en is deswege uitgegroeid tot een welhaast volledige dagtaak. De vraag dient zich dan ook steeds sterker aan of met name ten aan zien van de wethouders onder hand geen wettelijke maatregelen dienen te worden genomen welke ertoe strekken dat hen, die tot dit ambt worden geroepen, daarvoor ook full-time worden gereserveerd en als zodanig gehonoreerd. Vooral de hoeveelheid werkzaam heden van de wethouders is zoda- Als voorbeeld van de sterk toege nomen werkzaamheden heeft de gemeenteraad, blijkens een statis tiek over de zittingsperiode 1974- 1978, tijdens 61 gehouden raads vergaderingen, in totaal 859 voor stellen behandeld en 524 ingeko men stukken. Gedurende deze pe riode stelde de raad in totaal 158 schriftelijke vragen en telt het aan tal bladzijden notulen van raads vergaderingen 776. In totaal heb ben de leden van de raad zich door een stapel papier geworsteld groot 4 meter en 30 centimeter. ARTS j.F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 18 70. Spreekuur: 11.00 en lö.UO u. Bij spoedgevallen bellen 05483- 18 70. WIJKVERPLEGING Zuster R. Kleverkamp, Ra- vensweerdweg 4, Gorssel, tel. 05759-31 52 b.g.g. 05700-2 27 00. Spreekuur wijkverpleegkundi gen en uitlenen verpleegartike- len ma. t.e.m. vrij. van 13.30- 14.00 u. Groene Kruisgebouw. ZIEKENVERVOER Gar. A. Müller, tel. 17 45, b.g.g. J. Aanstoot, tel. 29 80 en 13 38. ZIEKENFONDS Spreekuur do. van 18.30-20.00 u„ Dorpsstraat 16. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBU REAU Elke donderdag van 8.45-11.30 uur, Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat. TANDARTS L.G. Dekker, Marcus Samuels- traat 3, Enter, tel.16 53. Spreekuur spoedgevallen: 5.00-5.30 uur nam. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw, G. J. Kraaij, tel. 22 99. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- plasstraat 5, tel. 05483-15 15. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening „Midden-Overijssel", Dorps straat 16, tel. 27 84. Spreekuur, ma. t.m. vrij. 8.30-9.30 u. GEZINSVERZORGING Spreekuur ma. t.e.m vrij., Dorpsstraat 16, tel. 27 84, van 8.30-9.30 u. Tijdens de weekends zijn Maatsch. werk en Gezins- verz. bereikbaar onder no. 05486-1 64 65. WACHTDIENST VLEESKEURINGS DIENST: T.e.m. zo. 3 sept. C. Dijkstra, Schoutenstraat 35, teL 18 33. Ma. 4 t.e.m. zo. 10 sept. H.J. Mo- leman, Lageweg 13, tel. 19 74. Aangifte van gestorven dieren op za. van 9.00-11.00 u. aan het slachthuis, tel. 05483-13 18. STORINGSDIENST Za. 2 t.e.m vrij. 8 sept: ELECTRA: H. Dam Wiechers, Industriestraat 10, tel. 12 17. GAS: W.C. v.d. Weerthof, Voor- sboersstraat 2. tel. 17 93. POLITIE Tel. 31 52 - 26 65 en 26 55. Na 6.00 u. 's avonds bellen: 05200-7 12 S4. BRANDWEEER Tel. 22 22 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3